Beurs gemeente Leusden wordt een stuk kleiner Rijkspolitie lost autodiefstallen, inbraken en Geut-vernielingen op Geen geld voor verbetering van Asschatterweg X Uitgaven worden nog kritischer bekeken Kind onder winkel wagen: overleden Geen voorrang: aanrijding Politie verbaliseert 65 fietsende scholieren Boete voor doorrijden na aanrijding BELASTINGVERHOGING EN BEZUINIGEN ONONTKOOMBAAR TWEE LEUSDENAREN BEKENNEN MISDRIJVEN EG Collecte Nierstichting Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant INTENSIVE CRASH COURSES TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Geen krant ontvangen? r krant DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 - 15e JAARGANG NO. 43 Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal tntgave B.D.U. B.V. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De beurs van de gemeente Leusden zal e komende jaren aanzienlijk kleiner zijn dan voorheen, mdat er steeds minder geld in zal zitten. Om niet al te auw met een lege portemonnee komen te staan zal er pnieuw bezuinigd moeten worden. Daarnaast gaat de emeente de plaatselijke belastingen weer verhogen om e gevreesde rode cijfertjes te ontlopen. Al met al weinig rettige vooruitzichten, aldus blijkt uit de aanbiedings- rief van burgemeester en wethouders bij de ontwerp- «groting voor 1984. Om tot een sluitende be- •oting voor het volgend jaar komen moest de gemeente »n tekort van ruim een half iljoen gulden wegwerken. Dat gebeurde door een pak ket bezuinigingsmaatregelen op de uitgaven (in totaal 334.000 gulden) en een ver hoging van de belastingen die in '84 203.640 gulden extra moeten opbrengen. B&Wzul len de gemeente voorstellen: de gemeentelijke leges en rioolaansluitrechten met 2% te verhogen; de tarieven voor de honden belasting te handhaven; de tarieven voor het opha len van huisvuil te laten stij gen met 21,60 gulden waar door het tarief 192 gulden per huishouden wordt; het kostendekkingspercen tage van de marktgelden te verhogen van 56% naar 75%. De raad zal ook worden ge vraagd de onroerend goedbe- lasting te verlagen maar dan gelijk een rioolrechtbelasting in te voeren. De problemen die Leusden met haar beurs krijgt worden hoofdzakelijk veroorzaakt door het Rijk Omdat in Den Haag de centen niet meer voor het opra pen liggen, worden er niet alleen van burgers maar ook van ge meenten offers gevraagd De aderlatingen van de gemeenten manifesteren zich voornamelijk in de uitkeringen uit het gemeen tefonds Voor 1984 krijgt Leus den 600 000 gulden minder uit dat fonds. Tot 1994 dient de ge meente jaarlijks 1% van deze al gemene uitkering in te leveren In totaal gaat het hier om een be drag van 3.3 miljoen gulden Bovendien sluit de regering niet uit dat tot verdergaande verla gingen zal moeten worden be sloten", schrijven B&W waar schuwend in hun aanbiedings brief bij de ontwerp-begroting. VERSNELLING Een geluk voor Leusden is dat het aantal woningen en inwoners de komende jaren nog sterk toe neemt Omdat de uitkeringen uit het gemeentefonds onder meer op deze gegevens zijn gebaseerd vallen de verlagingen relatief nog mee De snelle groei zal Leusden naar schatting in 1984 1985 en 1986 respectievelijk 498 000 gul den, 1.100 000 gulden en 800.000 gulden extra opleveren. Ter zijde wordt in de aanbiedingsbrief op gemerkt dat als er geen versnel ling" van de uitvoering van het bestemmingsplan Tweede Fase (de bouw van de nieuwe wijken) had plaatsgevonden, het tekort op de ontwerpbegroting niet ruim een half miljoen, maar bijna één miljoen gulden was geweest De uitkeringen uit het gemeen tefonds zullen in 1984 en daarna geregeld worden volgens de nieuwe Financiële Verhoudings wet. In de oude wet speelt het inwonertal een belangrijke rol bij de verdeling van het geld aan de gemeenten In de nieuwe, de ver oorzaker van al het leed, wordt echter uitgegaan van de bebou wing in de plaatsen. ,,De gevol gen van de nieuwe wet zullen voor een aantal gemeenten zeer ingrijpend zijn Dit is ook het geval voor Leusden Blijkens een proefberekening zal deze ge meente 10.74% moeten inleve ren, gefaseerd over tien jaar", staat als verklaring te lezen in de aanbiedingsbrief VEGEN Wat de bezuinigingen betreft, die vallen hoofdzakelijk in de cate gorieën onderhoud (wegen, stra ten, plantsoenen) en welzijn (muziekschool. jeugdwerk. Sportstichting, sociaal-culturele centra) Bij de bezuinigingen is van een korting van tien procent uitgegaan De plaatselijke mu ziekschool bijvoorbeeld zal 46.000 gulden minder aan subsi die ontvangen in 1984, maar houdt nog wel een slordige 470.000 gulden over Voor on derhoud van wandelplaatsen en plantsoenen heeft de gemeente 29.000 gulden minder over, maar staat er toch nog aan de uitga venkant een bedrag van bijna twee miljoen gulden gereser veerd In het kader van de bezui nigingen zal bijvoorbeeld het maaien van de bermen buiten de bebouwde kom beperkt worden tot een meter naast de verhar ding. Hiermee wordt 15 000 gul den bespaard B&W menen ook het vegen in de plaatselijke win kelgebieden te moeten terug dringen wat een besparing van 9.600 gulden oplevert LEUSDEN - Om de ge meentebegrotingen van de komende jaren sluitend te krijgen zullen de uitgaven van de gemeente Leusden nog kritischer tegen het licht gehouden moeten worden. Daarbij zal meer dan tot nu toe gekeken moeten worden naar de uitgaven waarop blij vend (structureel) gekort kan worden. Dit is nodig om dat de ingevoerde bezuini gingen feitelijk nog niet vol doende zijn. Een en ander verklaarden wethouder Fons Ummels van financiën en gemeentesecretaris Reij- er van Gooi maandagmid dag tijdens een toelichting op de ontwerp-begroting voor 1984 en de bijbehoren de aanbiedingsbrief van bur gemeester en wethouders. Het kritisch doorlichten van de uitgaven gaat gebeuren door de zogenaamde werk groep Ummels. Mocht het zo zijn dat er niet genoeg structu rele nieuwe bezuinigingen ge vonden worden, dan zal Leus den de privatisering van som mige voorzieningen overwe gen Dat wil zeggen dat de gemeente bepaalde instellin gen of diensten niet meer sub sidieert, waardoor de gebrui kers zelf de lasten moeten opbrengen. Een voorbeeld zou de muziekschool kunnen zijn. Gemeentesecretaris Van Gooi benadrukte maandagmiddag dat over deze zogeheten priva tisering van diensten nog ze ker niet wordt gesproken bin nen het gemeentebestuur Wethouder Ummels legde uit dat de gemeentelijke uitga ven voor 80 procent worden beheerst door salariskosten en andere uitgaven. Volgens de Wethouder Fons Ummels. wethouder van financiën is slechts de helft van deze 20 procent beïnvloedbaar", dat wil zeggen geschikt genoeg om op te bezuinigen. Deze uitgaven zullen dan ook kri tisch tegen het licht worden gehouden door de in het leven geroepen werkgroep Ummels. Het doorlichten moet tevens voorkomen dat op verkeerde zaken wordt gekort. Gemeentesecretaris Van Gooi maakte bekend dat de rioolrechtbelasting, die onder gelijktijdige verlaging van de onroerend goedbelasting wordt ingevoerd in 1984. een toeslag krijgt van vijf gulden per aanslag om met de uitein delijke opbrengst de aanleg van een riolering in buurtschap Waterloo te bekostigen. Wat de voorgestelde verhoging van de reinigingsrechten betreft, die is mede in de hand gewerkt door een verhoging van 50 duizend gulden van de afvoer kosten van het Leusdens huis vuil naar het vuilverwerkings- bedrijf in Rijnmond. Het colle ge van B&W streeft ernaar deze kosten volledig door de Leusdense bevolking te laten betalen Voor 1984 is een dek king van 90 procent bereikt. Of de overige 10 procent in 1985 of later opgebracht dient te worden is nog de vraag, bleek desgevraagd uit de mond van wethouder Ummels. Ofschoon het streven gericht is op een kostendekking van 100 pro cent vraagt de wethouder zich af of het in deze tijd van inleve ren voor iedereen wel juist is de plaatselijke burgerij met ho ger wordende reinigingsrech ten op te zadelen. (Van éém onzer verslaggevers) LEUSDEN - Door de arrestatie van twee meerderjarige jongens uit Leusden heeft de rijkspolitie een groot aantal autodiefstallen, inbraken in woningen en auto's en de in mei gepleegde vernielingen in jongerencentrum De Geut weten op te lossen. De twee Leusdenaren, die in bewaring hebben geyeten, hebben bekend en zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens groepscommandant R. van Doorn van de rijkspolitie zullen binnenkort nog meer arresta ties in deze zaak volgen. Van de gestolen goederen is een gedeelte door de politie teruggevonden. Het gaah in hoofdzaak om elektronische apparatuur. In totaal heeft het aangehouden duo, en eventue le handlangers, voor tienduizenden guldens aan spullen buitegemaakt. Bij de aanhouding van de twee jongens werden door de politie vuurwapens aangetroffen. (van een onzer verslagge vers) LEUSDEN - De driejarige R.J. Wolf is gistermiddag om streeks half vijf op de Herik- hof onder een winkelwagen terecht gekomen en aan de gevolgen hiervan overleden. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie moet het kind op slag dood geweest zijn. Nadat de chauffeur van de winkelwagen gistermiddag zijn klanten op de Herikhof had bediend, reed hij zijn wagen langzaam achteruit. Tevoren had, aldus de Rijks politie, zijn bijrijder geken of de wagen achteruit kon rij den. Enkele kinderen werden gewaarschuwd om aan de kant te gaan. Nadat de bijrij der was ingestapt heeft de chauffeur van de wagen door middel van zijn spiegels ook nog gekeken of de weg ach ter hem vrij was. Toen hij echter enkele meters achter uit was gereden, merkte hij iets. Het driejarige kind was met zijn fietsje onder de wa gen gekomen. Nieuwe CAI in Leuwden. een operatie vol onzeker heden. Marnix Kreyns gaat in op de achter gronden. peg. 3 Pensioenfonds gaat 24 huurwoningen bouwen in Groenhouten. pag. 3 Folder met intentie verklaring over Voortgezet Basisonderwijs in Leusden verspreid pag. 5 Soesterberg te ver voor drie zweef vliegtuigen pag. 5 Roda-zondag bleef met 2-0 overeind pag. 7 „De Hohorst" iets meer bekend na open dagen pag. 8 Extra: een pagina met informatie over drie nieuwe wijken, te weten Zwanenburg, Munnikhove en Bosveld. Donderdag komen Claeverenblad en Wildenburg aan de beurtpag. 9 Rozendaallaan 9 Leusden-C. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Doordat de chauf feur van auto, die over de As- schatterweg reed, geen voor rang verleende aan een auto op de Hamersveldseweg, ontstond gistermiddag omstreeks zes uur een aanrijding op het kruispunt bij de firma Coen van de Berg. De Leusdenaar J.v.E. raakte daarbij gewond en moest naar het zie kenhuis worden overgebracht. Na behandeling in het zieken huis kon hij naar huis terug keren. De auto van van E. werd, evenals die van de andere be trokkene S.W.M.S. uit Hoogland, total-loss. LEUSDEN - De Rijkspolitie heeft vanmorgen (dinsdag) bij een controle 65 fietsende scholieren een bekeuring ge geven. Deze scholieren ne geerden het rode licht, reden met losse handen of overtra den op een of andere wijze de verkeersregels. De controle van vanmorgen vond plaats bij het kruispunt Burg. de Beaufortweg/Groene Zoom. Volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie gaat men bij de controles van jeugdige fiet sers op dezelfde manier te werk als de Amersfoortse politie. De aktie wordt aangekondigd en vervolgens krijgen overtreders meteen een bon. In overleg met justitie is geregeld, dat de over treders binnen veertien dagen een acceptgiro thuis krijgen. Het boetebedrag zal tien a vijftien gulden bedragen. Volgens de woordvoerder van de politie is het nadrukkelijk de bedoeling, dat de boete door de jongeren zelf en niet door hun ouders wordt voldaan. De controleakties zullen de ko mende dagen worden voortge zet. Daarbij houdt de politie - ook in burger - met name de doorgaande fietsroutes tussen Leusden en Amersfoort in de gaten. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BCHJ V»r»chl|nt dinsdag en donderdag in de gemeente Leueden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: One kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. UTRECHT „Meneer rijdt in een Rover. Niet dat ik jaloers ben hoor. maar het zegt me wel iets", zei de Utrechtse politierechter mr. K. Bieger vorige week tegen een 43-jarige Leusdenaar. De man stond terecht voor het door rijden na een aanrijding in zijn woonplaats. De politierechter veroordeelde hem bij verstek tot een boete van 750 gulden. De Leusdenaar wilde op 27 december van het vorig jaar er gens in Leusden parkeren Bij de inparkeer-manoeuvre veroor zaakte hij een flinke schade aan een Volkswagen Zonder zich daar om te bekommeren reed hij vervolgens hard weg. De officier van justitie, mr. M van Capelle. sprak van een „misselijke aanrij ding" Hij eiste tegen de man een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van zes maan den en een boete van 450 gulden De politierechter schrapte de voorwaardelijke ontzegging maar verhoogde de boete met 300 gulden. LEUSDEN - In de week van 26 september tot en met 2 oktober wordt de jaarlijkse collecte ge houden van de Nierstichting. De collecteopbrengst maakt onge veer 60% uit van de totale inkom sten. De Nierstichting hoopt dat iedereen ook dit jaar weer zijn bijdrage wil leveren. Een bijdrage die meer dan ooit nodig is, want door de besnoeiin gen van de overheid op het gebied van de gezondheidszorg wordt een steeds groter beroep gedaan op de Nierstichting Niet alleen door in stellingen op het gebied van de gezondheidszorg, maar ook door nierpatiënten Door hun ziekte zijn veel chronische nierpatiënten ook wat inkomen betreft zeer kwets baar De Nierstichting blijft van mening dat iedere chronische nier- patiënt in Nederland de behande ling moet kunnen blijven krijgen die voor hem/haar in de eigen specifie ke situatie het beste is Engels, Duits, Spaans, Portugees, Italiaans, Russisch, Nederlands 2 tot 4 weken Inl. 033-729097 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeente is van plan de Asschatterweg in de bebouwde kom te verbete ren, maar voegt er in één adem aan toe dat op dit mo ment geen geld in het laatje is om de werkzaamheden uit te voeren. De Asschatterweg. zo staat in de aanbiedingsbrief van B&W bij de ontwerp-ge- meentebegroting voor 1984 te lezen, kampt na flinke re genval met wateroverlast De oorzaak daarvan ligt in de riolering die het hemelwater onvoldoende kan verwerken Daarnaast zitten er oneffen heden in de verharding van de weg, waardoor het water erin blijft staan. In de aanbiedingsbrief kondigen burgemeester en wethouders verder aan dat in 1984 een eerste ontwerp met kostenraming wordt gemaakt van de eventuele aanleg van een fietspad langs de As schatterweg tussen Achter veld en Leusden-centrum. In het ontwerp zal de aanleg van een fietsbrug over het Vallei kanaal naar de Middenweg worden meegenomen. Deze foto dateert van 12 september jongstleden toen na hevige regenval de Asschatterweg blank stond.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1