Nieuwe CAI in Leusden: 'n operatie vol onzekerheden Pensioenfonds gaat 24 huurwoningen bouwen Leden vergadering DePuupen- koppen" AAN KLAVERLAND IN GROENHOUTEN :h Bijeenkomst Rooie Vrouwen r IH' Nieuwe beheerder Centrale Volksbank Zwammen IINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 plaatselijk nieuws langrijk punt van onzekerheid wordt gevormd door het beheer van het net. Tijdens de behande ling van het voorstel om een kabelnet aan te leggen eind vorig jaar In de gemeenteraad —werd met name vanuit de link se frakties aangedrongen op meer duidelijkheid over het be heer van het net. Wie gaat het net beheren? En hoe wordt dat gere geld? Toegezegd werd dat daar in een later stadium op zou wor den terug gekomen. Desge vraagd verklaarde ambtelijk me dewerker G. Steln, dat aan voor stellen daarover nog wordt ge werkt. Deze zullen in een later stadium naar de gemeenteraad toe komen. Ai met al is het dus niet te veel gezegd, wanneer de aanleg van het nieuwe CAI-net in Leusden wordt aangeduid als een opera tie vol onzekerheden. De tijd zal duidelijk maken, wat er allemaal van terecht gaat komen. or Marnix Kreyns JSDEN De aanleg van nieuwe Centrale Antenne chting (CAI) in Leusden, rmee dezer dagen offlci- een begin gemaakt wordt, »n operatie vol onzekerhe- Terwijl binnen afzienba- jd een boekje in uw brie- bus glijdt, waarin staat, er allemaal mogelijk is het nieuwe kabelnet, is geenszins zeker wanneer er allemaal gaat komen en s zelfs niet óf het gereali- d zal worden. Ruimtelijke Ordening) dat die toestemming zonder meer zal af komen Wagenaar, vorige week tijdens een persconferentie .Zoals ie dereen weet, wilden we indertijd een mast bouwen aan het Vallei kanaal, maar daar kregen we geen toestemming voor Bij het afwijzen van dat plan is toen door de provincie gesuggereerd, dat een mast voor radio- en televisie ontvangst beter een plaats in het hoofdcentrum zou kunnen krij gen Dat wordt ook nog eens gezegd in de uitspraak van de Raad van State over dit onder werp Dan zou het toch een krankzinnige zaak zijn als we nu weer niet die mast in het hoofd centrum zouden mogen neerzet- dat we het hele pakket uit Amers foort kunnen overnemen Maar wethouder Fons Ummels (CDA, Financien) kwam onlangs met de mededeling, dat de eigen anten ne voor het college van B en W. eigenlijk niet zo nodig meer hoeft Wel of geen eigen anten ne7 Wagenaar tijdens de pers conferentie: ..Die vijftig meter- mast is met voldoende voor de ontvangst van Belgische zen ders. terwijl we die toch erg graag aan onze abonnees willen aanbieden Daarom zijn we gaan praten met Amersfoort en daarbij is gebleken, dat we het hele pak ket moeten overnemen Op dat moment kun je overwegen om je eigen antenne te laten vallen Toch voelen we er niet veel voor nels (links) en Wagenaar tijdens de persconferentie: Eigen mast toch niet laten vallen". et begint al met de antenne- De gemeenteraad van sden heeft besloten dat er sl het gemeentehuis een vijf- ïeter hoge mast moet komen aan, maar voor de oprichting van heeft de provincie nog !ds geen toestemming gege- Volgens onze informatie kan wel twee tot drie weken n voordat het provinciaal iraak doet over de Leusden- ast. Volgens een woordvoer en de Provinciale Planologi- Commissie, die het college Gedeputeerde Staten advi- 1, kan door de provincie niet aar ,,ja" tegen de mast ge worden ..Het is echt geen •oudige zaak", aldus de rdvoerder. Toch verwacht louder Jan Wagenaar (VVD. ten. Maar het is een feit. dat er bezwaren zijn ingediend en dat de provincie nog geen toestem ming heeft gegeven op dit mo ment Ik zal dat op de kortst mogelijke termijn aan de orde stellen in het overleg met de provincie." Niet laten vallen Laten we er vanuit gaan. dat de provincie toestemming geeft voor de mast. Dan is de volgende vraag, of de gemeente de mast ook werkelijk gaat neerzetten. Wethouder Wagenaar en de ge meentelijke voorlichtingsafde ling hebben altijd volgehouden, dat die mast er in ieder geval moet komen, ook nu gebleken is, Dofdredakteur: irnix Kreyns KJaktie. rtien Engelkens Jaspar van Loo lafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. irschijnt elke dinsdag en donderdag. evering kopij en advertenties: or het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, oor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur KJaktie en administratie: ntoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op rkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 Telefoon: 033-941495. lbonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. tochten bezorging: Is abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 1.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan Makt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ssen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u Makt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- >141. toestel 44. estellen foto's: [meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ^uitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro p441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld. met duidelijke vermelding van Wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto I'd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, [zendaallaan 9, Leusden-Centrum. leveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste i'$) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ntenkombinatie te Barneveld. om dat meteen te doen. want op dat moment heb je al je kaarten uitgespeeld. Wethouder Ummels moet verder met Amersfoort gaan onderhandelen over de prijs van een en ander Pas als de prijs interessant is, kunnen we die eigen mast opgeven. Eerder niet, want dan ondergraven we onze onderhandelingspositie met Amersfoort Overigens heb ben we ook nog een aanbod van Casema om de Belgische kana len via Woudenberg aangeleverd te krijgen", aldus Wagenaar Volgens Wagenaar en een drif tig instemmend knikkende Um mels is dat momenteel het colle ge-standpunt Dat wordt overi gens niet alleen ingegeven door de gedachte dat een eigen mast in de achterzak wat soepeler on derhandelen mogelijk maakt Wagenaar ,,Als we een eigen mast hebben, hebben we gelijk een fraaie reserve. Er zijn altijd storingen mogelijk, zeker wan neer de signalen over zo'n lange afstand aangeleverd moeten worden Bovendien moet je be denken, dat als we in Leusden geen eigen mast hebben, we niet meer self-supporting zouden zijn Ze krijgen in Amersfoort een beheerscommissie voor de CAI en daar zouden wij dan ook af hankelijk van zijn, hetgeen me zeer zou spijten Als je" dan be denkt. dat de kosten van de an tenne slechts 42 cent bedragen op die f 15,16, dan vind ik dat we die eigen antenne niet te snel moeten laten vallen." Extra betalen Begin september heeft er een eerste gesprek met Amersfoort plaatsgevonden en eind deze maand zal een tweede volgen. Wagenaar garandeert dat hij de Leusdense CAI-abonnees bin nen met al te lange tijd ook de Belgische kanalen kan aanbie den Wannéér kan de wethouder echter minder zeker zeggen Leusden zou graag begin vol gend jaar de Belgische televisie zenders gaan doorzenden. Maar de gemeente Amersfoort heeft laten weten, dat men in Amers foort op dat moment nog niet de kabel heeft gelegd tot aan het punt, van waar af Leusden het signaal zou kunnen gaan overne men Wil Leusden in bijvoor beeld februari de signalen aan geleverd krijgen, dan moet Amersfoort vooruit gaan lopen op een deel van zijn bekabelings- werkzaamheden en daar zal Leusden dan extra voor moeten betalen. Anders wordt het au gustus. Wagenaar: ,,Daar moe ten we eerst nog maar eens over gaan praten met Amersfoort. Voorshands zijn we echter niet van plan om daar extra voor te gaan betalen." Kunnen we tezijnertijd in ieder geval op Belgische televisieuit- zendingen rekenen, minder dui delijk is, wat van de andere mo gelijkheden gebruikt zal gaan worden Op de bladzijden 4 en 5 van het informatieboekje over het nieuwe CAI-net wordt een opsomming^egeven van de mo gelijkheden Er is onder meer sprake van kabelkrant, lokale re gionale televisieuitzendingen en de ontvangst van programma's van binnen- en buitenlandse sa- telieten. Konkreet is van dat alles echter nog mets Tijdens de perskonferentie deelde ambtelijk medewerker G Stein desge vraagd mee, dat zich een bedrijf heeft gemeld bij de gemeente, dat in principe bereid is een ka belkrant op het Leusdense net te gaan verzorgen. Op het vlak van de regionale en lokale omroep is de laatste tijd met name de Om roep Leusden aktief Deze heeft zich bij de gemeente aangediend als belangstellende voor het ver zorgen van lokale uitzendingen Op het terrein van de satellieten is alles nog volslagen onzeker Het Leusdense net biedt straks de mogelijkheden om van alles en nog wat door te geven, maar het is onder meer van de verdere afhandeling van de Medianota afhankelijk, wat er allemaal zal gaan gebeuren Duidelijk is dat de mogelijkheden van tweerich tingsverkeer, die het nieuwe CAI-systeem ook biedt, pas in een later stadium benut zullen gaan worden Daarbij kan ge dacht worden aan inbraak- en brandalarm en kiestelevisie 50% Veel belangrijker dan de kwes tie, wat het kabelnet u in de verre toekomst nog te bieden kan heb ben, is de vraag of u thans op dat net aangesloten gaat worden. In de eerste plaats is dat van u zelf afhankelijk. Wanneer de kabel in uw straat gelegd wordt, kunt u zich gratis op het nieuwe net laten aansluiten. Vervolgens kunt u voor f 15,16 per maand het kabelaanbod bekijken en beluis teren. Dat tarief is gebaseerd op een aansluitpercentage van 80%. Wethouder Wagenaar twijfelt er niet aan of dat percentage gaat gehaald worden. Hij wordt daar bij niet alleen gesterkt door de ervaringsgegevens van de firma Siemens, maar ook door het feit dat in ieder geval alle woningen in de Tweede Fase (ruim 3000 huizen) op het net zullen worden aangesloten. Verder moet de ac quisiteur van de firma Siemens zijn werk doen. Afgesproken is dat de kabel in ieder geval in een wijk wordt gelegd, wanneer meer dan de helft van de mensen zich wil laten aansluiten. Komt men in een wijk onder de 50% dan zal de firma Siemens dat melden bij het college. Wagenaar: „Wat we dan gaan doen, weet ik niet. Ik zeg niet, dat we zo'n wijk dan maar niet aansluiten. Maar we zullen ons daar dan wel over moeten beraden." De vraag is of je als individuele bewoner van Leusden alternatie ven hebt voor het kabelnet. Dat ligt er nogal aan, hoe je thans je televisiesignalen ontvangt. Wie dat doet door middel van een eigen antenne, mag die antenne nog vijf jaar laten staan. Na die periode krijgt men alleen nog toestemming voor het houden van de eigen antenne, als men daar meer mee kan ontvangen dan het kabelnet biedt. Overi gens moet de juiste formulering van dit antenneverbod met de ontheffingsmogelijkheden daar op nog worden vastgelegd door middel van een wijziging van de bouwverordening. Als u thans via een van de kleinere CAI's of GAI's naar de Het nieuwe CA l-net biedt tal van mogelijkheden. Onduidelijk is echter, welke daarvan gebruikt zullen gaan worden en wanneer dat kan. televisie kijkt en de radio luistert, is de situatie aanzienlijk minder duidelijk. Als in uw wijk de aan sluiting op het nieuwe net wordt gerealiseerd, vervalt de moge lijkheid om via het oude net te kijken. Wordt die nieuwe kabel niet gelegd omdat daar te weinig belangstelling voor zou zijn dan is de vraag, wat er met het oude net gaat gebeuren Wa genaar ,,We hebben de afgelo pen jaren met veel kunst- en vliegwerk die oude netten op peil gehouden. Daarnaast is er in de loop der jaren een situatie ge groeid. waarin zeer verschillende bijdragen voor die netten worden betaald. Wij kunnen, wanneer de nieuwe CAI er is, die oude instal laties in ieder geval niet verder gaan onderhouden. Misschien dat we die installaties dan kun nen overdragen aan de gebrui kers. Dat zouden we dan eens moeten bekijken In het informatieboekje wordt getracht aan te geven, dat het in stand houden van de oude netten wie dat dan ook zou doen geen aantrekkelijke zaak is Het tarief zou naar tenminste f95,—per jaar moeten worden opgetrokken Zou de bestaande installatie moeten worden ver vangen, dan kon het bedrag wel eens tussen f140,— en f 160. per jaar komen te liggen En dat alles dan voor een installatie, die minder te bieden heeft dan het nieuwe net. Een laatste, maar niet onbe- (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Vermoedelijk aan het eind van dit jaar zal in Groenhouten, aan de Klaver- land, begonnen worden met de bouw van 24 huurwoningen. Het Bedrijfspensioenfonds van de Bouwnijverheid heeft Produktie- stroom BV uit Naarden opdracht gegeven voor de realisatie van de woningen te zorgen. Het pensi oenfonds heeft in Leusden reeds zo'n 170 huurwoningen in ei gendom. De 24 stuks die in Groenhou ten gebouwd gaan worden zullen eengezinswoningen worden met een gemiddelde huur van ruim 700 gulden per maand. Enkele huizen krijgen een carport, de andere krijgen een parkeerplaats i WJ-"' Plattegrondtekening van de 24 huurwoningen die het Bedrijfspen sioenfonds van de Bouwni/verheid in Groenhouten wil bouwen voor de deur. Als verbinding tus sen twee huizenblokken worden twee garages gerealiseerd. Van Haselen Makelaardij uit Amers foort is gevraagd voor verhuur en beheer van de woningen te zor gen. In verband met de ligging van de 24 huizen in de buurt van de Noorderinslag is er extra aan dacht uitgegaan naar de geluids isolatie van de woningen ACHTERVELD Maandag 3 oktober om 20.30 uur zal de jaar lijkse ledenvergadering van de Carnavalsvereniging De Puupe- koppen worden gehouden in D'ouwe Peerdestal. De agenda bevat 12 punten: opening, mede delingen, notulen vorige leden vergadering, jaarverslag secreta ris, verslag penningmeester, ver slag kascommissie. verkiezing kascommissie, contributie, be stuursverkiezing, wat verder ter tafel komt, rondvraag en sluiting. Aftredend is de president Cor de Vette Door het bestuur wordt als kandidaat voor het president LEUSDEN Per 1 september 1983 heeft de heer W. Houtveen afscheid genomen als beheerder van de Centrale Volksbank in Leusden. De heer Houtveen blijft als commissielid aan de bank verbonden. Het beheer van de Leusdense vestiging is met in gang van bovenstaande datum overgenomen door de heer J. Zwarthoed, Boekweitland 4, 3833 CK Leusden. Telefoon 945127. Vrijdags van 19.00 tot 20.00 uur kan men bij hem te recht. Ook kan er telefonisch een afspraak worden gemaakt. LEUSDEN Woensdag 28 september komen de Rooie Vrouwen om 20.15 uur bij elkaar in De Til aan de Hamersveldse- weg. Er wordt deze avond ge praat over het Vrouwenontmoe tingscentrum en over de jaarver gadering van oktober. Alle ge- j interesseerde vrouwen zijn wel- 1 kom in De Til. schap voorgesteld Wim Hilverts. Voor secretaris stelt het bestuur Pieter Blokkers voor als kandi daat. Namen van tegenkandidaten kunnen tot voor de vergadering schriftelijk worden ingediend met ondertekening van tenmin ste vijf leden Het carnavalsprogramma voor het komende seizoen is als volgt 12 november Prinsenbal 28 januari: Boerenkielenbal 2 maart Groot Carnaval 4 maart: Carnavalsoptocht en kindercarnaval 5 maart: Tienercarnaval 6 maart Bejaardencarnaval 31 maart. Halfvastenbal Een zeer belangrijke en onmisbare schakel in de keten van de kringloop in de natuur, bestaat uit de zwammen. Ze vormen een grote groep met meer dan tweehonderdduizend soorten, die in hun grote verscheidenheid toch één eigenschap gemeen heb ben, namelijk het ontbre ken van bladgroen (chlo- rofyl), waardoor het niet mogelijk is, zoals bij de groene planten, om uit koolzuur en water koolhy draten te vormen. Ze leven dan ook op reeds bestaan de, organische stoften, om het even of deze van plantaardige of dierlijke overblijfselen afkomstig zijn. Ze zijn daarom zo belangrijk omdat de groe ne planten zelf niet in staat zijn om de voedingsstof fen in de organische res ten op te nemen. De zwammen zorgen voor de afbraak en bezorgen de planten op die manier, bij wijze van spreken, hapkla re brokken. Met een net werk van zogenaamde zwamdraden vertakken ze zich in de. voor hen bruik bare, organische stof, la ten hierin hun spijsverte ringsfermenten los en ne men de nuttige en verteer bare substantie op. Het ligt voor de hand dat de mogelijkheid om voedsel op te nemen afhankelijk is van de oppervlakte waar mee de zwam contact maakt met de voedingsbo dem. Vandaar dat de zwammen samengesteld zijn uit oneindig fijnver- takte netten van zwamdra den. Dit heet het myceli um, of in gewone taal, de zwamvlok. Het is meestal onzichtbaar, omdat het schuil gaat onder afgeval len bladeren, in houtres- ten, mest o( ander orga nisch afval. Als voortplan- tingsmogelijkheid vormt de zwam de ons bekende paddestoelen. Wat de bloem is voor de plant, Is de paddestoel voor de zwam. Hierin ontstaan uiterst kleine voortplan- tingscellen, de sporen, die net als bij de planten het zaad, op verschillende wij ze worden verspreid. Bij de ene soort geschiedt dit door de wind, een an dere soort gebruikt insec ten en weer een ander is afhankelijk van zoogdie ren. Er zijn soorten die leven op de mest van plan- teneters. De sporen hech ten zich aan planten in afwachting van een dier dat de plant als voedsel gebruikt. De sporen ko men zo in de uitwerpselen terecht en kunnen daarin ontkiemen. Dit is in kort een praatje over zwammen in het al gemeen. Later zullen we wat meer over afzonderlij ke soorten vertellen. G. van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3