BaO in Leusden Intentieverklaring voor Samenwerkingsschool Leerlingen Regenboogschool hielden geslaagde verkoop Eiken bekijken bij de makers zelf. cfe Dissel Planadviesgroep kreeg college over financiën Soesterberg te ver voor drie zweefvliegtuigen leusiler1 krant Inzendtermijn amateurfilm- wedstrijd Open School van start f 380,- voor school voor dove kinderen IDISblïL makers van 't mooiste massieve eiken. FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant INSDAG 27 SEPTEMBER 1983 plaatselijk nieuws een medewerkster) EUSDEN Vandaag, anders morgen, zullen Leusdense en Achter- dse schoolgaande kin- en, althans wat de kleu- chool en het lager on wijs betreft, een folder hun ouders overhandi- i waarin hun medewer- g wordt gevraagd voor initiatief VBaO-school eusden. Al eerder werd deze krant uitgebreid slag gedaan van de „ini- iefgroep VBaO Leus- i" die, opgericht in april 12, bezig is met de voor- eidingen om een VBa- chool in Leusden te hten. Een VBaO- ool is een school voor jrtgezet Basisonder- ook wel Midden- 100I genoemd, voor kin- en van ±12 tot ±15 jaar; school voor alle rich- jen (samenwerkings- ool). ENTIE VERKLARING iddels de folder, die in uiterst lere taal is geschreven, wordt uders gevraagd een intentie- laring te tekenen zodat een jnose ontstaat van het aantal leren dat in de toekomst ptueel de VBaO-school zal )eken. De initiatiefgroep wil ïovember a.s. een officiële /raag indienen bij het Minis- van Onderwijs en Weten- ippen Het tekenen van de ntieverklaring betekent n aan de plannen van de atiefgroep en naar Den Haag toe betekent het dat men op dit moment te kennen geeft zijn kin- d(eren) te zijner tijd op de VBaO- school in Leusden te willen plaatsen. Het betekent echter niet dat men zich daartoe dan ook verplicht, men is het op dit moment van plan' Het initiatief valt binnen de doelstelling van het onderwijsprogramma van de gemeente en wordt door de raad gemeente van harte onder- steuna Op 21 maart van dit jaar werd een grote voorlichtingsavond in De Korf gehouden voor onge veer 300 belangstellenden. Daar na zijn de scholen van de ver- schillendezuilen afzonderlijk ge ïnformeerd over de nieuw op te richten samenwerkingsschool. IDENTITEIT De initiatiefgroep acht levens beschouwelijke vorming essen tieel in de opvoeding en juist in een samenwerkingsschool kan dit zeer goed gebeuren. Met be houd van de eigen identiteit zul len er gezamenlijke aktiviteiten ontwikkeld worden ten dienste van de ontmoeting. En dat is wat de voorstanders van een samen werkingsschool willen, een open en gelijkwaardige ontmoeting met andere levensbeschouwin gen. De identiteit van een dergelijke school strekt zich uit tot de hele school- en lespraktijk De inhoud van de lessen, de manier van met elkaar omgaan, de wijze van be oordelen van de leerlingen zijn even zovele aspecten van het dagelijkse schoolgebeuren waarin iemands levensovertui ging tot uiting komt. Op 1 januari 1980 zijn er in Ne derland 342 scholen waarin di verse richtingen samengaan; daarvan zijn er 119 oecumeni sche scholen (protestanten en katholieken) en 159 samenwer kingsscholen (protestanten, katholieken en vertegenwoordi gers van het openbaar onder wijs) Naar schooltypen verdeeld zijn daar 41 scholengemeen schappen mavo-havo-vwo en 13 scholengemeenschappen voor avo en beroepsonderwijs. STICHTINGSBESTUUR De initiatiefgroep is momen teel bezig met de oprichting van een stichtingsbestuur. De akte zal half oktober de notaris passe ren. Dit stichtingsbestuur krijgt twee taken het indienen van de aanvraag bij het Ministerie, het in leven roepen van een stichting als de toestemming voor een samenwerkingsschool afkomt. In deze tweede stichting moet de samenwerkmgsgedachte he lemaal naar buiten komen. Het bevoegde gezag zal er dan in haar benoemingsbeleid voor moeten zorgen dat de verschil lende richtingen vertegenwoor digd zijn in het bestuur, de schoolleiding en in de aan te trekken leraren. In augustus 1985 hoopt men dan te starten met een drie-jarige school voor Voortgezet Basison derwijs, in aanvang met zo'n 70 leerlingen, na drie jaar tot 200 leerlingen uitgebreid KENMERKEN De belangrijkste kenmerken voor dit schooltype zijn Een VBaO-school is toegan kelijk voor alle leerlingen die van de lagere school komen Na 3 jaar kan dan doorstro ming volgen naar de boven bouw van de vele vormen van vervolgonderwijs. Studie- be roepskeuze wordt zo uitge steld tot 15/16 jaar Heterogene leerllngengroe- pen zijn een tweede kenmerk In principe blijven de leerlin gen 3 jaar bij elkaar Het on derwijs is niet selektief. De keus hiertoe vindt plaats van uit de opvatting dat de kinde ren leren verantwoordelijk voor elkaar te zijn en de sa menwerking alle kansen krijgt Het gaat om meer dan over dracht van kennis alleen. Het gaat om de ontwikkeling van hoofd, hart en hand Een vierde kenmerk is de ver breding van het onderwijs aanbod. Bestaande vakken zullen geheel of gedeeltelijk een andere inhoud krijgen Andere vakken komen op het lesrooster Aansluiting moet gezocht worden bij de indivi duele en de gemeenschappe lijke mogelijkheden van de leerlingen. De kern bij de vormgeving van een VBaO-school in Leusden is het nauw overleg met de toele verende lagere scholen en de ontvangende scholen voor ver volgonderwijs in de regio. Van deze zelf gebakken taart moest het gewicht worden geraden LEUSDEN De inzendtermijn voor de amateurfilmwedstrijd, georganiseerd door de filmclub „Cine Leusden", is verlengd. Nog tot uiterlijk 9 januari 1984 kunnen mensen, die aan de wed strijd willen meedoen, hun films inzenden. ,,Cine Leusden" schreef begin dit jaar een wedstrijd uit, waar aan iedere amateurfilmer uit Leusden of van daarbuiten kan meedoen. De opdracht is een filmpje te maken over het onder werp ..Water", waarvan de lengte moet liggen tussen drie en tien minuten. De films mogen met of zonder geluid zijn, en zowel kleur als zwart/wit kan worden inge zonden. Een uitdrie journalisten bestaan de jury zal de films beoordelen. De prijsuitreiking vindt plaats op vrijdagavond 20 januari en dan zullen ook de winnende films worden vertoond Tot de te win nen prijzen behoren filmmateri aal, bioscoopkaartjes en een wis seltrofee. Het is voor het tweede achter eenvolgende jaar dat de Leus dense amateurfilmclub een der gelijke wedstrijd organiseert. Wie wil deelnemen kan contact opnemen met de heer P. Rijswijk (tel 942805) of de heer M. Bre mer (tel 943341) LEUSDEN Afgelopen maandag is er een enthousiast begin gemaakt met de Open School in Leusden. Een tiental vrouwen kwam bij elkaar in de leesruimte van de bibliotheek Voor de Open School een ideaal onderkomen met alle nodige na slagwerken in de buurt. De werkgroep Volwassenenedu catie is dan ook ontzettend blij met deze gastvrijheid en met de prima medewerking van de bibli otheek De eerste ochtend werd gebruikt voor kennismaking en het maken van afspraken over de werk zaamheden in de Open School. Wie meer wil weten over de akti- viteiten van de Open School in Leusden kan bellen naar Els Vink, telefoon 946551 of Ineke Jansen, telefoon 944849. Een bezoek aan De Dissel is de moeite meer dan waard. Zó veel en zó mooi echt massief-eiken' Bankstellen, eetkamers, wandmeubelen. Noem maar op. Staaltjes van vakmanschap, waar u laren en jaren plezier aan beleeft. U bent ook nog voordeliger uit! Zonnehof 4a-5a. Amersfoort. 033 - 6314 79. ACHTERVELD - In het kader van de Vredesweek werd door de leerlingen van de Regenboog- school een project gemaakt. Als afsluiting hiervan werd er don derdagavond een verkoop ge houden. De kinderen hadden een groot aantal goederen bij eikaar verzameld die ze die avond zo goed als het ging zelf aan de man Of vrouw brachten, ook waren er eigen gemaakte truffels en borstplaat te verkrij gen. Het werd een succesvolle ver koop, in een uur tijd werd er 380 gulden verdiend Deze op brengst is bestemd voor een school voor dove kinderen in Loueizeh in Libanon Deze school werd door een bombar dement gedeeltelijk verwoest De opbouw vindt plaats mede dank zij giften uit Nederland Het geld dat donderdag bijeen werd gebracht wordt aangewend voor de aanschaf van borden, stoelen, boeken en andere gebruiksvoor werpen. Veel belangstelling voor de door de Regenboogleerlingen georganiseerde verkoop LEUSDEN Wethouder Fons Ummels van financiën heeft vorige week de leden van de Planadviesgroep geïn formeerd over technische achtergronden van het ge meentelijk financiëel beleid, de bezuinigingen en het ge meentefonds, toegespitst op welzijn. In zijn inleiding, getiteld ,,Meer welzijn bij minder welvaart", be nadrukte de wethouder dat niet alleen het geld maar ook de te korten verdeeld moeten worden Hij heeft goede hoop dat het zal lukken het essentiele van dewel- zijns voorzieningen te behou den, als iedereen er de schou ders onder wil zetten De discussie in de Planadvies groep, die de gemeente adviseert over welzijnszaken die na de in leiding volgde, draaide hoofdza kelijk om de bezuinigingen in de sektor welzijn. Wordt er niet te veel op welzijn bezuinigd9 Wat zijn er voor mogelijkheden voor mensen die wel gebruik willen maken van de voorzieningen maar daarvoor geen geld heb ben? De heren Ummels en Truyens, financieel adviseur, wisselden elkaar af bij het beant woorden van de vragen. Op de opmerking dat er in de gemeente veel geld over is en men tegelij kertijd veel bezuinigd op welzijn reageerde Truyens als volgt ,,De gemeente heeft op redelijk korte termijn verworven grond met winst weten af te zetten. Dat geld zit bij het grondbedrijf en dat staat los van de rest van de ge meente Het overschot is niet zonder meer over te hevelen naar sociaal-cultureel werk. In inci dentele gevallen gebeurt dat wel eens, maar het is geen regel Het financiële plaatje van de ge meente ziet er precies zo uit als dat van een gezin De inkomsten zijn niet beïnvloedbaar. Dat bete kent dat het geld öf ergens an ders vandaan moet komen óf dat je moet bezuinigen. Gaat men op de huidige voet voort dan is er in 1988 een tekort van 2,3 miljoen. Om dat te voor komen zal er „inverdiend" moe ten worden". Ummels voegde er aan toe dat je moet streven naar een evenwichtige verdeling van kortingen. Als voorbeeld zet hij het peuterspeelzaalwerk tegen over wegenonderhoud. „De speelzaal zal meer aanspreken dan de nieuwe deklaag op de straat. Toch moet je dan een keuze maken", aldus de wethou der Uit de opmerkingen die hierop volgden blijkt dat een aantal aan wezigen van mening isdaternog niet echt bezuinigd wordt, maar dat iedereen „minder meer" heeft gekregen. De franje wordt eraf geknipt. In plaats van bezui nigingen is het bevorderen van de efficiecy Een lid van de Planadvies groep merkte op dat er groepen zijn die niet aan de bel trekken bij problemen Zo verdwijnen voor zieningen voor die groepen, om dat ze geen geld hebben om iets met die voorzieningen te doen. Die mensen gaan er meer en meer op achteruit. De muziek school of de bibliotheek worden onbereikbaar, terwijl deze voor zieningen juist voor die groepen belangrijk zijn. Ummels antwoordde dat het moeilijk te bekijken is wat de oorzaak is van de geringere deel name. Is dat wegblijven een kwestie van geldgebrek of van iets anders? Kinderen nemen uit de bibliotheek vaak het maxi maal te lenen boeken mee Het is de vraag of die allemaal gelezen worden De wethouder stelt voor dan maar wat minder boeken te geven of leengeld te laten beta len, (van één onzer medewerkers) STOUTENBURG Het komt wel vaker voor dat de piloot van een zweefvliegtuig moet beslui ten tot een voortijdige landing. Zondagmiddag moesten drie pi loten vaststellen dat het vliegveld Soesterberg net een stukje te ver voor hen was. Kort na elkaar kwamen er dan ook drie vlieg tuigjes neer op een pas ingezaaid stuk land tussen Stoutenburg en Leusden. Vier leden van de Amsterdam se zweefvliegclub waren tegen de middag opgestegen van het vliegveld Soesterberg, waar hun thuishaven is. Het ging om één tweepersoons vliegtuig en twee vliegtuigjes, geschikt voor slechts één persoon. De bedoe ling was om een zogenaamde driehoeksvlucht te maken. Het vluchtplan leidde van Soester berg naar Malden bij Nijmegen, vervolgens naar het vliegveld Teuge bij Apeldoorn en dan weer terug naar Soesterberg. Een dergelijke vlucht wordt non-stop gemaakt. Over de tota le afstand van 155 km doet men drie a vier uur Tot grote ergenis van de drie vliegers en de passa gier moest men boven Leusden tot de ontdekking komen dat men de laatste 8 km naar Soes terberg niet vliegend zou kunnen afleggen. De thermiek, de op waartse druk die men nodig heeft om te kunnen vliegen, liet de vliegers in de steek. Het risico om boven de bossen van Den Treek tot de ontdekking te komen dat het echt niet meer gaat, is veel te groot Vanuit de lucht gezien zag het land van de heer Zandbrink, langs het Vallei- kanaal er geschikt uit om een vlotte landing te bewerkstelligen Kort na elkaar maakten de drie vliegtuigjes dan ook een vlekke loze landing. Boer Zandbrink was minder blij met het onver wachte bezoek Het land was juist helemaal omgeploegd, glad gemaakt en ingezaaid met gras. De drie vliegtuigjeszorgden voor een paar fraaie sporen. Ook het publiek dat kwam kijken maakte de hele situatie er niet veel beter op De schade die Zandbrink op loopt ornaat men zijn land als noodvliegveld gebruikte, kon zondagmiddag niet vastgesteld worden. De rijkspolitie heeft van het gebeuren een rapport opge maakt dat verder in handen ge geven wordt van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie De schaderegeling zal een zaak voor de verzekering worden. In het algemeen zijn de schade vergoedingen die voor dit soort zaken uitgekeerd worden niet bijster groot. Meestal wordt een bedrag per vierkante meter vast gesteld. Omdat de lichte vlieg tuigjes een heel smal spoor ach terlaten, gaat het om een gering aantal vierkante meters Het is niet de eerste keer dat de familie Zandbrink vlak bij hun huis een vliegtuig zagen neerko men. Twee jaar geleden maakte de piloot van een licht motor vliegtuig een geslaagde nood landing op het weiland van boer Zandbrink De piloot maakte de noodlanding omdat het zicht door sneeuwval plotseling on voldoende werd om door te kun nen vliegen naar Soesterberg Aan deze noodlanding bewaart de hele familie Zandbrink nog goede herinneringen, ledereen werd uitgenodigd om een keer een vlucht mee te maken Van dit aanbod werd toen gretig gebruik gemaakt. Drie vliegtuigen tegelijk plus een vernield stuk land ging de heer Zandbrink zondagmiddag dui delijk even te ver Vandaar zijn besluit om de politie rapport op te laten maken De drie vliegtuigjes werden al na korte tijd opgehaald door colle ga's van de onfortuinlijke piloten. Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5