„De Hohorst" na open dagen iets meer bekend Nü: zeer hoge rente op onze Maandrente Deposito Rekening. Kantongerecht Amersfoort Gemeenteraad vergadert donderdag bondsspaarbank s TTT-r DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 I LEUSOEN - „De Hohorst" hield zaterdag en zondag open dag. De witte villa aan de Heili- genbergerweg, die velen ken nen, maar waarvan slechts wei nigen de bestemming weten, had haar terrein en deuren open gesteld. Deze open dag werd gecombineerd met een fancy fair en heel wat bezoekers maakten gebruik van de gelegenheid een gokje te wagen op de fancy fair en tevens een blik te werpen op het internaatsleven dat geleid wordt in „De Hohorst". „De Ho horst" is een van de 19 interna ten van Bijzonder Jeugdwerk. Hier wonen meisjes van 14 tot 20 jaar die problemen hebben met leren of zelfstandigheid. Het huis biedt plaats aan ongeveer 30 meisjes, die zowel in het grote huis, als in het Koetshuis of de Orangerie (beiden bevinden zich ook op het terrein) geplaatst kunnen worden. Er wordt groepsgericht gewerkt. Bewoning van het Koetshuis houdt in dat de meisjes met elkaar koken, zelf inkopen doen enzovoorts In de Orangerie bevinden zich alleen ka mers. Hier bestaat de moaeliikheid in de buurt aan kamerbewoning te doen De Hohorst heeft een uitge breid onderwijs- en vormingspro gramma dat erop gericht is dat de meisjes zich zelfstandig leren be wegen in de maatschappij en dat ze zichzelf accepteren zoals ze zijn. Gestimuleerd wordt het deel nemen aan externe clubs, maar ook om de maatschappij hier naar binnen proberen te krijgen. Daar voor zijn de open dagen Het Jazz- dansen, een van de cursussen van Latent-Talent, gebeurt in de sport zaal van ,,De Hohorst' Jan Weg- gemans, directeur (medewerker, LEUSDER KRANT AMERSFOORT Diverse for se snelheidsovertreders raakten op de strafzitting van het kanton gerecht Amersfoort van 22 sep tember voor een aantal maanden hun rijbewijs kwijt. Wat versta je in dit geval onder fors? Voor snelheidsovertredin gen op de autobaan zijn duidelij ke richtlijnen: voor een over schrijding van de toegestane snelheid met minder dan 30 km krijg je wel een boete, maar die mag bij de politie betaald worden en het wordt niet gedocumen teerd. Rijd je echter 130 km of meer, dan liggen de zaken an ders. Men moet voorkomen, de zaak wordt nauwkeurig aangete kend en bijgehouden en bij een aantal herhalingen komt het rij bewijs in gevaar. Als waarschu wing wordt meestel eerst een voorwaardelijke ontheffing van het rijbewijs gegeven met een proeftijd, maar als dat ook niet helpt, wordt het ernst. Zoals bv. de heer M uit Barne- veld ondervond, die op 2 maart van dit jaar 160 km gereden had op de rijksweg 1 in de gemeente Amersfoort. Hij had al 3 veroordelingen op zijn naam staan. In 1979 wegens een snelheidsoverschrijving van 64 km, mjuli 1982hadhij 80kmte hard gereden en een half jaar later nog eens 85 km Die laatste keer had hij van de kantonrech ter m Almelo een voorwaardelij ke ontzetting uit de rijbevoegd heid gekregen. En nu stond hij dus weer terecht. „Wat is de reden dat u steeds weer te hard rijdt?" wilde de kantonrechter weten „Tja, dat zit in mijn beroep Ik wil af en toe wat tijd inlopen als ik te laat ben voor een afspraak". „Er zijn ook nog telefoons" vond de kantonrechter. „Als u steeds uw agenda te krap maakt, dan heb ik weinig vertrouwen in uw toekomstig rijgedrag Realiseert u zich dat u met leven en dood speelt9" Het was inderdaad niet goed te praten vond verdachte, maar hij nam toch heus de ver keersveiligheid in acht en had nooit ongelukken veroorzaakt „Ik stel wat andere prioriteiten, ik heb het druk, heb 80 medewer kers". „Ik erger me aan de verklaringen van verdachte" viel de officier uit „Het OM stelt ook zijn prioritei ten en dat is de verkeersveilig heid Onze Nederlandse wegen zijn niet geschikt voor dit soort snelheden Er vallen altijd 2500 doden per jaar in het verkeer, dat is gemiddeld 7 per dag Gezien een nieuwe wettelijke regeling van 1 mei kan ik helaas niet meer vragen dan f500 boete, maar het einde van het rijbewijs vi helemaal op zijn plaats. Onv waardelijk voor 4 maanden, een proeftijd van 2 jaar". „U dupeert niet alleen mij, f ook mijn andere medewerl merkte verdachte op. „Ik ver u om een andere straf". I andere strafmogelijkheden er nauwelijks De kantonret mag een hechtenisstraf g< maar de huizen van bew, zitten al overvol De beu auto mag in beslag gene worden, maar vaak rijdt me middels al in een ander e plaar of de auto is van de zaa de geldboetes zijn dus sinds beperkt tot f 500,—. „Ik had u liever een boete f 1000,— gegeven, maar ik r het bij f500,laten" aldu kantonrechter. „Ik heb al z piekeren, maar ik zie geen a re strafmogelijkheid Wat mi meeste dwars zit, is dat u waarschuwing gekregen van de kantonrechter in Ali en dat u ondènks die waars wing toch doorgegaan ben Almelo hebben ze rekening houden met uw werk, want een overschrijding van 85 geef je al bijna zo een onv waardelijke ontheffing. Nu iedere weldenkende kar rechter niet anders meer i dan u het rijbewijs afnemen voorwaardelijk voor 4 maanc „SNELSTE BROMFIETS De heer H. uit Soest hac nodige met zijn bromfiets u haald hij had niet op het plichte fietspad gereden, een snelheid van 80 km i.p.v dwars door het rode licht he< dit alles met een opgevo brommer waar het nodige mankeerde. Tegenover dep: had hij trots verklaard dat bromfiets de snelste van S was. De officier wilde hem ook bizonder graag veroorc zien en eiste totaal f 620,— I verdachte kwam met het ver dat de dagvaarding niet dei I.p.v. 1982 stond er 1983 „U begreep donders goed het om ging" meende de kar rechter. „U had al eerder dagvaarding gehad waar di turn wel goed in stond. dus< voldoende om dit als een ti' op te vatten". „Volgens de rechtswinkel dat niet" onderbrak verda „Mijn uitspraak staat vast" volgde de kantonrechter me klein lachje, „Ik veroorde conform de eis van de off Gaat u maar in hoger beroe® de rechtbank mijn uitspraa® volgen, kan ik niet zeggen zegt hij zelf. „Wij zijn hier allemaal medewerkers") pleit voor het con tact met de wereld buiten het huis. „Wij zijn bezig met plannen maken om meer bekend te geraken Niet voor meer aanmeldingen, want die zijn er genoeg Bijna alle interna ten zitten vol. In verband met de bezuinigingen zijn er minder plaat sen Toch zijn er geen echte wacht lijsten Tegenwoordig wordt er weer va ker gedacht aan pleeggezinnen Maar op de Hohorst zijn ze deze stimulering niet zo toegedaan De veiligheid van een groot huis is erg belangrijk Dat „de Hohorst" een meisjesinternaat is, is historisch gegroeid. Jan Weggemans is voor stander van jongens en meisjes samen. Maar er is een bepaalde tijdsduur nodig voordat over die drempel de eerste jongen is gepas seerd en daarna meerdere komen Trouwens, het een en ander zou dan ook aangepast moeten wor den. Het internaat huist nu 20 jaar in de witte villa. Daarvoor woonde jonkheer de Beaufort er. Jonkheer de Beaufort was veertig jaar burge meester van Leusden De huis knecht-chauffeur van de oud burgemeester paste zich bij de nieuwe bewoners aan en werd onderhoudsman van het internaat „de Hohorst. Bij de villa hoort zo n negen hectare terrein Wat er allemaal gebeurt in en rondom de villa werd zaterdag en zondag getoond door middel van video-uitzending en een foto-tentoonstelling. Groente verbouwen, naaien, volksdansen, onderwijs, behangen, projecten, feesten, je kunt het zo gek niet bedenken of ze houden zich er op „de Hohorst" mee bezig. Twee dingen streefde men afgelopen week-end na. Het ene was de open dagen, het andere doel was probe ren er iets aan over te houden Een enorme fancy fair bood de bezoe kers de kans een prijsje in de wacht te slepen Men kon er vlierbier proeven, bloemen (door de heer Blotenburg verzorgd en tot boeket gevormd) kopen, ezeltje rijden, luchtkussen springen etc. Dat men op „de Hohorst" belang hecht aan creativiteit bleek uit de presentatie van het gehele gebeuren.' In de hal bevond zich een portret- tenkamer en vele liefhebbers wa ren er om hun gelaat in houtskool vereeuwigd te zien. Vooral de kin deren maakten gebruik van de ij ons kunt u op dit momenteen zeer hoge rente gen op onze Maandrente Deposito Rekening, t minder dan 8,5% rente ontvangt u 5 jaar g, als u minimaal f 15.000,- stort. Effectief is de rente zelfs 8,84%, want hij wordt maandelijks aan u uitbetaald. Dat is dus nog 'ns echt genieten van uw spaar geld! Daarom, als u een wat groter bedrag langere tijd kunt missen, is dit een zeldzame kans voor u om zeer profijtelijk te sparen. Bij de bank die daarin bij uitstek expert is. Maar beslist u wel snel, want de rente is erg veranderlijk. nu8,5%rente op een Maandrente Deposito Rekening, looptijd 5 jaar maandelijkse uitbetaling van de rente op een vrije rekening effectieve rente daardoor zelfs 8,84% minimale storting van f 15.000,- stortingen zowel contant als giraal tussentijdse opname gestort geld niet mogelijk vrije opname bij overlijden rentepercentage vast gedurende looptijd van 5 jaar vraag meer informatie op het kantoor in de buurt Rentewijzigingen voorbehouden. Doe meer met de spaarbank die meer doet Midden Noord en Oost Nederland spaarbank (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De gemeente raad komt aanstaande donder dag (29 september) voor de maandelijkse vergadering bij een. Vanaf 19.30 uur wordt er in de raadzaal van het gemeente huis, 't Erf 1, de navolgende agenda afgewerkt: 1 Opening 2 Mededelingen 3. Notulen 4 Ingekomen stukken 5. Benoeming bestuurslid Stichting Soccle 6 Wijziging bouwverordening 7 Verstrekken renteloze le ning 8 Extra krediet ten behoeve van openbare lagere school t Palet" (bordverlichting) 9 Aanvrage ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet ten behoeve van Gereformeer de Kleuterschool te Leus den. (a. aanvulling leer- en hulp middelen ten behoeve van derde kleutergroep; b eerste inrichting derde kleutergroep) 10. Aanvrager ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet ten behoeve van P C kleuter school „De Holm", (meubilair, leer- en hulp middelen) 11. Huisvesting ouderenwerk en centrum voor maat schappelijke dienstverle ning 12. Sociaal-culturele accom modatie Leusden-zuid 13 Vaststelling ontwerp-be- stemmingsplan „Rossen berg" 14 Vaststelling ontwerp-be- stemmingsplan „Partièle herziening bestemmings plan de Biezenkamp en be stemmingsplan Rozen- boom" 15 Voorbereidingsbesluit Hes senweg 341, Achterveld 16 Voorbereidingsbesluit niet- goedgekeurde gedeelten bestemmingsplan „Buite gebied-Oost" 17 Voorbereidingsbesluit A scnaterweg 201 (ged) Postweg 1 (ged) 18 Aankoop grond nabij Horsterweg te Leusden 19. Verloop van grond aan Burgermeester Van c Postlaan 20. Plaatsing abri's 21 Geluidwerende voorzienn Claverenblad/Wildenburg 22 Goedkeuring jaarrekenin 1981 van de Stichting vo Lichamelijke Opvoeding Sport „Leusden" 23. Goedkeuring jaarrekenin 1981 en -1982 Groenstic ting Rozendaal 24 Goedkeuring eindwijzigi begroting-1981 en de ja, rekening-1981 van Zwembadstichting Leusd 25 Garantie-geldlening L „Lockhorst" 26 Vaststelling 100e begr tmgswijziging-1981 (achti stallige inkomsten en uitg ven) 27 Raming personeelslast en overige materiële uitg ven 1981 28. Vaststelling 102e begr tingswijziging-1981 van algemene dienst 29. Vaststelling 79e begrotini wijziging-1982 van de alg mene dienst 30 Vaststelling 103e begr tingswijziging-1981 (sU wijziging) van de algeme dienst 31. Vaststelling 80e begrotinr wijziging-1982 (achtersta ge inkomsten en uitgaver 32. Voorlopige vaststelling ja, rekening-1981 bedrijf g meentewerken, jaarreï; ning-1981 grondbedr jaarrekening-1981 bedi centrale antenne inrichtn en de gemeenterekenu over 1981 33. Eindwijziging begroti grondbedrijf-1982 34 Eindwijziging begroting vi het bedrijf Centrale Antenl lnrichtingen-1982 35. Rondvraag 36. Sluiting. gelegenheid zich te laten schmin ken en een echte Hohorst straat muzikant zorgde voor de muzikale omlijsting. Zaterdagmiddag werd het spannend toen de uitslag van de loterij bekend werd gemaakt. Wethouder G. van Woudenberg trok de winnende lootjes die de afgelopen weken in 3500 stuks waren verkocht en de feest vreugde werd nog groter toen de winnaar van de hoofdprijs, een fiets, op het terrein aanwezig was. Wethouder Van Wouden berg, besliste aldus: 10e prijs, klompen: lotno.: 2406 9e prijs, tuinset lotno. 1298 8e prijs, buitenthermometer lot no. 0762 7e prijs, badmintonset lotno. 2622 6e prijs, autowasset lotno. 2558 5e prijs, autowasset lotno. 2169 4e prijs, pluche beer lotno. 3164 3e prijs, walkman lotno. 0051 2e prijs, t.v. lotno. 1529 1e prijs, fiets lotno. 0586 De opbrengst van loterij en fancy fair komt geheel ten goede aan de vrijetijdsbesteding van de jongeren van het internaat „de Hohorst". Looptijd 5 jaar vast

Leusder Krant | 1983 | | pagina 8