anenburg, Munnikhove en Bosveld wij zen opvang regio-woningzoekenden I kijk op de wijk 27 SEPTEMBER 1983 Opvallende woningen in Munnikhove zi/n de 61 houten woningen loto is onder de wijk Bosveld vanuit de lucht te zien. beek. Het woongebied daarboven is de wijk De wijk Munnikhove (boven in de foto) in vogelvlucht. Door de sneltreinvaart waarmee wordt gebouwd is deze foto uit augustus jongstleden al weer iets verouderd (Van één onzer verslaggevers) Hurwoningen in de nieuwe wijken Zwanenburg, Hikhove en Bosveld wordt bewoond door mensen Horheen in Amersfoort of wijde omgeving woonden T>nomische gebonden zijn aan de regio. Daarmee nog eens aangetoond dat deze nieuwe wijken in ïstemmingsplan Tweede Fase een duidelijke op- hebben gehad voor woningzoekenden uit n sfoort en de verdere regio. Woningen bouwen voor zakelijk niet-Leusdenaren is het uitgangspunt tij de realisatie van de Tweede Fase. Na 1985, wan- dit bestemmingsplan uitgevoerd is, zal Leusden itend gaan bouwen voor de eigen inwoners. de 636 premiekoop- en gwetwoningen (77 pre- in Zwanenburg, 226 woningwet in Zwanenburg en 333 premiewoningen (A) in Munnikhove en Bosveld) worden er 237 bewoond door voormalige Amersfoorters en 74 door mensen die voorheen buiten de regio woonden maar er economisch aan ge bonden zijn. De rest van de „buitenstaanders" is afkom stig uit Baarn, Bunschoten, Soest, Woudenberg, De Bilt, Veenendaal, Zeist, Hoevela ken, Barneveld en Nijkerk. Van de betreffende woningen worden er 241 bewoond door mensen die reeds inwoner van Leusden waren. De wijk Zwanenburg bestaat het langste in het rijtje van drie. In juni 1981 werd begonnen met de bouw van 226 woningwetwo ningen, terwijl een maand later de eerste officiële paal van de 77 premie A-woningen de grond in ging. In het najaar van 1982 werd de laatste woning in Zwanen burg opgeleverd, een wijk die ontworpen is voor wat de wo ningwetwoningen betreft door architect Aat van Tilburg. De wijk wordt gekenmerkt door de ww- woningen die in witte steen zijn uitgevoerd Ander opvallend aspect in Zwanenburg is het ho ge gebouw aan een bocht in de weg Clarenburg, waarin zogehe ten Van Dam-wooneenheden zijn ondergebreacht. De 77 pre miewoningen zijn gebouwd door de Stichting Bouwteam Leus den, een combinatie van plaatse lijke aannemers en een make laar De premiewoningen zijn in een gele steen uitgevoerd en val len op door hun platte daken. In de wijk Zwanenburg is beperkt ruimte voor de duurdere woning bouw, de vrije sector. Op het ogenblik wordt in de buurt van boederij Munnikhove gewerkt aan de bouw van zestien vrij staande huizen die in de tweede helft van '84 opgeleverd worden In de wijk zal verder in januari van het volgend jaar begonnen worden met de realisatie van de Streekschool voor Beroeps Be geleidend Onderwijs (SBBO- school is nu nog gehuisvest in Amersfoort en geeft aan circa 2000 leerlingen in dag- en avonduren les BOUWFONDS In tegenstelling tot Zwanen burg hebben de wijken Munnik hove en Bosveld geen enkele woningwet- of huurwoning. De ze nieuwe wijken bestaan uit pre miewoningen en huizen in de vrije sector. In Munnikhove wa ren wel een 80-tal woningen van de Woningstichting Leusden gepland, maar die konden niet worden gebouwd omdat Leus den er geen subsidie van het Rijk voor kreeg. In plaats van deze woningwetwoningen worden er nu 86 premiewoningen door bouwgemeenschap Bohan uit Utrecht neergezet De hoofdmoot van de premie woningen in Munnikhove en Bosveld wordt gevormd door de 247 die in opdracht van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten uit Hoevelaken zijn ge bouwd. Ze zijn in drie typen gere aliseerd, waarbij de huizen met de extra verdieping, en daardoor voorzien van een hoge voorge vel, markant zijn. De laatste ze ven Bouwfopdswoningen wer den begin september opgele verd. Veinsde,247 huizen zijn er 150 gekocht door mensen die voorheen in Amersfoort woon achtig waren. 25 door Leusdena- ren. 27 door voormalige Soester- naren en 33 door mensen die werk in de regio hebben maar vroeger daarbuiten woonden De resterende 12 woningen bieden onderdak aan ex-inwoners van Baarn (2). Bunschoten (1). Zeist (7) en Nijkerk (2). De premiewoningen die Bo han momenteel laat bouwen in Munnikhove zijn daarentegen in verhouding meer aan Leusdena- ren verkocht dan aan mensen uit de regio. Van 86 huizen werden er 40 van de hand gedaan aan inwoners van deze gemeente Slechts 25 Amersfoorters teken den een koopcontract met Bo han. De resterende toekomstige bewoners van deze premiewo ningen, die in vier typen worden gerealiseerd, komen uit Bun schoten (3), Soest (7). Veenen daal (1). Zeist (1), Nijkerk (1) en van buiten de regio (8). De Bo- han-woningen zijn in opdracht van de gemeente eerst aan Leus- dense huurders aangeboden Behalve in de premie-A-sector wordt in Munnikhove en Bosveld ook gebouwd in de duurdere premie-B- en vrije sector In to taal zijn of worden er 69 premie- B-huizen in de duurdere klasse gebouwd in beide wijken. Dat gebeurt door verschillende aan nemers Voor de rest betaan Munnikhove en Bosveld uit vrije sectorwoningen, al dan niet ge schakeld. Elf ervan zijn houtske- letbouw Deze huizen waren een van de eersten in Bosveld In deze wijk stond op dat moment één bestaande woning boerderij Langenbeek Ten tijde van de eerste nieuwbouw in Bosveld was de boerderij verhuurd door de gemeente aan een gezin La ter is de voormalige boerenstulp verkocht aan twee Leusdense gezinnen, die er nu ieder een woning in hebben gevonden Aan de rand van de wijk Munnik hove is ook een huistevinden dat er al veel eerder stond dan de eerste nieuwbouw daar Merk waardigerwijs behoort de nabij gelegen boerderij Munnikhove, waaraan deze wijk haar naam te danken heeft, niet tot de wijk, maar tot Zwanenburg HOUTEN HUIZEN later zelfs nog iets meer. De ont wikkeling van het houten huizen- plan liep nog een aanzienlijke vertraging op toen eerst leveran cier Finnhouse van verdere deel name afzag en later Vikinghus door de gemeente uit het project werd gegooid vanwege de slech te financiële situatie van het be drijf. De gemeente vond uit eindelijk in Suomi Blokhutbouw en Traehus vervangers Het der de type, de A-spant, werd speci aal voor de gelegenheid ontwor pen door architectenburo Van Eys/Hopstaken Naast het buurtje met de 61 houten huizen ligt nog een lap grond braak dat gereserveerd is voor de bouw van een gezinsver vangend tehuis voor geestelijk gehandicapten. De bouwvergun ning Is door de gemeente ver leend aan de dr. Willem de Jongstichting uit Utrecht, maar die wacht met smart op ministeri ële toestemming uit Den Haag voor de bouw van het tehuis. BOMEN EN STRUIKEN Erg belangrijk is de „aankle ding" van nieuwe wijken met openbaar groen Zwanenburg komt in het rijtje van drie er het karigst af Omdat het een com pacte wijk is, is er weinig ruimte voor bomen en struiken. De plantsoenendienst heeft op een pleintje in Walenburg kans ge zien enkele platanen in de grond te zetten die bij volledige was dom een Frans sfeertje op het pleintje moeten scheppen met hun in elkaar overlopende krui nen Langs de doorgaande weg Clarenburg worden in het ko mend najaar bomen geplant Langs het gedeelte waaraan niet zoveel woningen liggen krijgen essen een plaatsje, de rest van de weg zal aangekleed worden met hier en daar een smalle haag- beuk Opgemerkt moet worden dat aan de zuidgrens van Zwa nenburg, bij boerderij Munnik hove, een stuk bestaand groen ligt dat vroeger tot het gebied de Schoolsteeabosies behoorde Deze partij bomen en struiken is meer bedoeld als „kijkgroen" dan als „gebruikgroen". In Munnikhove en Bosveld is in tegenstelling tot Zwanenburg meer plaats voor nieuwe stukjes openbaar groen. Beide wijken krijgen een groen hart. In Mun nikhove zal aan de weg Benedic- tijnenhove een groot grasveld met bomen worden aangelegd, in Bosveld zal dit groene hart worden gerealiseerd aan de Landjonker, op de plaats waar nu nog de bouwketen van het Bouwfonds staan De doorgaan de weg door beide wijken zal omzoomd worden door es doorns In Bosveld zijn ze al ge plant, in Munnikhove zullen deze bomen waarschijnlijk pas na 1 januari de grond ingaan Verder worden de parkeerplaatsen ook aangekleed met bomen Bosveld en Munnikhove worden geschei den door de Hamersveldse Wete ring, een beek waarvan de oevers door de plantsoenendienst reeds zijn aangepakt en verfraaid Eind maart, begin april gaat de gemeente weer gratis boompjes uitdelen aan de nieuwe bewo ners van Munnikhove en Bos veld, voor zover ze er nog geen hebben gehad. Het keuzepakket zal vermoedelijk bestaan uit aca cia, iep, meidoorn, sierappel en lijsterbes; boompjes die niet al te groot worden. In de wijk Zwanenburg valt de gestapelde laagbouw aan de weg Clarenburg op In het gebouw zijn Van Dam-wooneenheden ondergebracht. de foto het grootste gedeelte van de wijk Zwanenburg. LEUSDEN Aanstaande woensdag, morgen dus, draait er bij Blijhof aan de Ansfriduslaan een Nederlandse speelfilm met o.a. Martin Brozius. De film, ge maakt door Karst v.d. Meulen, gaat over de jongen Peter die, na een verkeersongeval in een rol stoel terecht gekomen, ten on rechte wordt beschuldigd van een diefstal maar een schoolreis je in een „vliegende" autobus tot een goed einde weet te brengen! De film is geschikt vooralle leef tijden. Aanvang: 13.30 uur-15.00 uur en 15.30 uur - 17.00 uur. Toegangsprijs: leden f 1,50, niet- leden f2,50. Een „trekker" in Munnikhove zijn de 61 houten woningen die in drie typen zijn neergezet De aanvankelijke bedoeling was goedkope kleine huizen aan te bieden aan jongeren en alleen staanden De houten woninkjes zouden ongeveer 80 duizend gulden moeten kosten. In de loop van de ontwikkeling van de plannen bleek die prijs bij lange na niet haalbaar. De grond kostte al ruim 30 duizend gulden en de leveranciers van de woningen zagen geen kans een type te leveren van circa 50 duizend gul den Uiteindelijk steeg de prijs van de woningen naar een ton en

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9