^lajaarsnieuws uit Frankfurt ord Thunderbird, kleine ïaar comfortabele Amerikaan En route met Rovers Peugeot 205, fijn om mee te rijden leusaer krant Kort nieuws Henk Budding IIGINEEL DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983 t leuke karretje, de Ford Bachetta, op basis van de Fiesta XR 2. is nog in 'n experimenteel stadium. We kunnen hem op z'n vroegst over twee en verwachten. De Daihatsu Charade diesel valt de eer te beurt voorlopig in Nederland de goedkoopste diesel te zijn Sinds deze week staat hij ook bij de dealers voor een prijs van f 15.995- Honda Civic Shuttle; een nieuw concept met 5 deuren en een zee van binnenruimte. De Shuttle heeft een 1500 cm3 motor goed voor 63 kW (85 pk). Honda Civic Coupé CRXi voor prima prestaties De 1.51 motor met een door Honda ontwikkelde brandstofinjectie heeft een top van 190 km u en meer per uur. Dit gegeven en die geweldige ontspannen zit maakt de Rover zo'n fijne reiswagen. VANDEN PLAS De Vanden Plas versies zijn de meest luxueuze uitvoeringen Zo wel de Daimler, Rover als Austin Metro voert B.L. onder andere volgens het Vanden Plas concept uit. Tot de standaard voorzieningen van de Vanden Plas behoren een e- lectnsche antenne, koplamp sproei- ïnstallatie, lichtmetalen wielen, walnoothouten inleg in dashboard en voorportieren, hoofdsteunen voor- en achter, electrisch te bedie nen schuifdak, vier luidsprekers, boordcomputer, cruise control en fluwelen bekleding op stoelen en bank Maar de koek is nog lang niet op, stuurbekrachtiging, getint glas, wis/wasser op de achteruit met interval, centrale deurvergrende ling, electrisch te bedienen ramen en verwarmde buitenspiegels, vijf- versnellingsbak en een hydraulisch werkende niveauregeling hoort er allemaal bij. Wat valt er eigenlijk nog meer te wensen? De Rover Vitesse; deze bijzonder rappe Rover oogst zelfs op de circuits veel succes. LUXE SI 410 Suzuki brengt sinds kort z'n SI 410 terreinwagen nu ook m een geciviliseerde uitgave. De SI 410 QZ en SI 410 VX. Voor de QX ontwierp Suzuki een nieuwe, luxe cabriolet kap. Deze dempt windge ruis effectief. In het interieur zien we luxe, waterbestendige vinyl be kleding op stoelen en deuren. Te vens ligt er op de vloer vinyl. De gesloten uitvoering bezit stof fen bekleding op stoelen, bank, zijpanelen en plafond. Door beide modellen soepeler af te veren, bie den zij aanmerkelijk meer comfort dan hun specifieke terreinbroertjes. Ondanks dat doen ze in het terrein niets voor hen onder. De SI 410 QX de luxe kost 18.495 - en de VX de luxe 18 995,-. Dat is 1500- meer dan de SI 410 Q en de SI 410 V. MAZDA 323 SPORT Bij de Mazdadealer staat sinds enkele dagen de 323 Sport. Deze sportief geaccentueerde 323 is ge baseerd op de 1.3 DX met vijfbak en leverbaar in zowel Hatchback als sedanversie. Naast de standaard uitvoering van de DX krijgen de sports van huis uit sportstuur, toe- renteller, 175/70 SR 13 sloffen, aërodynamische wieldoppen, van binnen uit te verstellen buitenspie gels, fraaie velours bekleding en sport striping mee. Voor de 323 hatchback sport moet men 17.995,- neertellen; voor de sedan sport 19.495,-. ABSIN OPEL December a.s. levert Opel stan daard het geavanceerde anti blok- keersysteem in haar topmodel, de Senator CD. Tegen meerprijs levert Opel dit ABS-systeem in de andere Senator en Monza modellen. Opel werkt zeer intensief aan de ontwik keling van ABS-systemen voor au to's in de midden- en kleine klasse. Krijgen we dan dit bijzonder veilige remsysteem misschien ook nog in de Corsa? We zijn benieuwd CITROEN VISA CHRONO Na de rappe Visa GT brengt Citroën nog een sportieve versie op de markt de Visa Chrono. Qua prestaties doet de Chrono niets meer of minder dat de GT We moeten het zoeken in de speciale wielen en banden, alsmede in een aangepaste schokbrekerkaraktens- tiek en een gewijzigde veeruitslag begrenzing. Daarnaast zien we een op de sport betrekking hebbende uitmonstering van de carrosserie en interieur. ijdens de Personenauto RAI dit jaar beleefde een Amerikaan wereldpremière en wel de Ford Thunderbird. De naam inderbird is zo langzamerhand een begrip. Welke auto liefheb- keek in de jaren vijftig en zestig niet verrast en enthousiast op zo'n scheurijzer langs schoot. In de loop der jaren veranderde leeld. Ook vele Europese en Japanse slagschepen stelen nu de Ford Thunderbird is lang niet zo voordelig meer als zo'n 6 geleden toen de dollar onder de twee piek lag. Het kost orteur Hessing uit De Bilt dan ook steeds meer moeite deze onder fijne Amerikanen aan de man te brengen. Daarom - en is een zijsprongetje onzerzijds - verkoopt Hessing tegenwoor- andere vooral Westduitse grote merken. vele lust voor 't oog. maar tevens een fijne reisgenoot. lijdt u via Utrecht en De Bilt ir Amersfoort duik dan eens binnen in de geweldige fraaie show room van Hessing. Daar loopt de ware autoliefhebber het water door de mond. Wij reden onlangs een middag met de nieuwe Ford Thun derbird. ACHTPITTER Onder de lange motorkap zorgt de bekende en bijzonder soepele V 8 motor met een cilinderinhoud van 4942 cm3 voor 97 kW (131 pk) bij 3200 tpm Niet eens zoveel paarde- krachten voor zo'n grote motor. Het voordeel zit 'm evenwel in de souplesse en 't brandstofverbruik Met een koppel van 325 Nm (33,2 mkg) bij het zeer lage toeren tal van 2000 tpm kan men menig aanhangertje zonder tik of stoot achter de 1500 kg wegende wagen hangen. Hessing levert de ,,dondervogel" alleen met automatische transmis sie met vier versnellingen vooruit. Het is dan ook een comfortabele rustgevende limousine waarvan we er helaas niet veel op onze wegen zullen tegenkomen Het afgeronde koetswerk met om de fraai gesty- leerde lichtmetalen velgen 220/55 HR 390 Michelin TRX banden is een lust voor het oog. Eigenlijk helemaal niet Amerikaans De Thunderbird zit vol met hy permoderne snufjes zoals een met de voet te bedienen handrem, die automatisch ontgrendelt wanneer we een versnelling inschakelen Een degressieve stuurbekrachti ging, elektrisch te bedienen portier ramen en buitenspiegels en getint glas zijn standaard. RIJDEN De inzittenden van de Thunder- Dat de Rover een opvallende verschijning op de weg is, leidt geen twijfel. Tussen veel andere eenheidsmodellen valt hij nog steeds in positieve zin op. De komende maanden krijgt de serie Rovers een aantal aanvullingen en wijzigingen die ze weer up-to-date maken, zoals: invoering van een nieuwe progressief/ degressief werkende stuurbekrachtiging, introductie van de 2600 Vanden Plas, cruise control op deze 2600 en de 3500 Vanden Plas zonder meerprijs, etc. bird ondervinden een hoge mate van comfort. Vooral de bestuurder heeft geen seconde reden tot kla gen. Onze Hessing testwagen bezat boven al het eerder genoemde, airconditioning, een automatisch dimmende binnenspiegel, een auto matische deurvergrendeling door middel van tijdslot en electrisch te verstellen stoelen. Schakelen we de „automaat" in dan zoeft de limou sine met enorme souplesse en op vallend stil weg. Als we de rechter- pedaal niet meteen intrappen tot op de vloer, nemen we het opschake- len niet waar. Een top van 180 km/u is ruim voldoende Over de vering niets dan lof. De besturing verloopt direct en nauw keurig. Door het gedeeltelijk weg vallen van de bekrachtiging bij hoge snelheden blijft het wegcon tact pnma. Zijwind en oneffenhe den hebben weinig invloed op de koers. Kortom een voortreffelijk rijdende Amerikaan. Slechts weg gelegd voor hen met een goedge vulde buidel Voor de basisuitvoe ring betaald men ƒ61.065,-. De Hessing Thunderbird, dus met alles er op en aan komt op 79.007,-. Door de komst van de luxueuze 2600 Vanden Plas bestaat de Rover-serie nu uit elf typen met een keuze uit een 2,0 1 viercilinder, 2,3 en 2,6 1 zescilinder alsmede een 3,5 1 achtcilinder krachtbron met en zonder brandstofinsputting plus een 2,4 diesel met turbocompres sor. Daarnaast kan men voor diverse uitvoeringen kiezen uit wel of geen stuurbekrachtiging en handgescha- kelde of automatische versnellings bak. Het gaat goed met de Rover verkoop. Gezien de toegenomen vraag heeft de fabriek in Cowley (bij Oxford) de productie opge voerd van 850 tot 1000 wagens per week. In Nederland zijn er tot op heden dit jaar ruim 500 Rovers afgeleverd. Importeur BL Neder land (binnenkort Austin Rover Ne derland) ziet de toekomst van de Rover dan ook met vertrouwen tegemoet. REISWAGEN Niemand zal de 470 cm lange Rover in de categorie boodschap- penwagentjes plaatsen. Nee, de Rover is bij uitstek geschikt op de lange trip. De hoge graad aan com fort, uitstekende wegligging en pit tige prestaties van de motoren ma ken van de Rover een reislimousine bij uitstek. Om dit de Nederlandse autopers aan den lijve te laten ondervinden, liet B.L. ons her nieuwd kennismaken met alle uit voeringen. Zo'n 1500 kilometer wegdek draaiden er in twee dagen onder de wielen weg. Voornamelijk rijdend over de Westduitse autobahnen Tijdens deze dagen voelden we alle versies uitvoerig en stevig aan de tand en met succes. Vooral de dit jaar geïntroduceer de Vitesse is een „beul". Wat te denken van een topsnelheid van 215 km/u een acceleratie van 0-100 km/u in 7,1 sec voor een toch 1400 kg wegende wagen. Maar ook de minder potente Rovers komen uit stekend uit de voeten. Zelfs de 2,0 liter komt weinig kracht te kort om ccr hoog gemiddelde van 150 km TURBO-DIESEL Het voert te ver om alle versies m uitvoerig te behandelen. Eén lich ten we er even uit, de Turbo-diesel Onder de sterk aflopende motor kap van deze TD staat een 2.4 1 viercilinder motor goed voor 66 kW (90 pk) bij slechts 4000 tpm. Het max. koppel bedraagt 196 Nm bij 2500 tpm. Dit blok zorgt ervoor dat de prestaties op hoog niveau liggen voor een diesel. Een top van 164 km/u en accelereren van 0-100 km/u in 17,0 sec. zijn bijna benzine- j cijfers Daarbij blijft het opmerke- j lijk stil vanuit het vooronder. PRIJZEN Peugeot levert de 205 met een vier- of vijfbak. Rondom bezit de wagen onaf hankelijke wielophanging. EERSTE INDRUK Na wat ochtenziekte draait de motor op werktemperatuur als een zonnetje. Qua rijgedrag en weglig ging beantwoordt de 205 precies aan de doelstellingen 't is een betrouwbare ongecompliceerde vierwieler voor de gemiddelde au- i tomobilist. De 205 hangt gretig aan het gas, luistert nauwkeurig naar de besturing en ligt solide en betrouw baar op de weg. Wat betreft het brandstofverbruik moet men voor de benzine-uitvoeringen rekenen tussen 1 14 en 1 16 km/liter, terwijl de „diesel" met een beetje rustige rechtervoet best eens 1 liter op 20 km kan rollen. Uitstekende cijfers. Voor de benzineserie liggen de prijzen tussen 14.695,- en 20.295,-. De „diesels" kosten al naar gelang uitvoering 20.295,- en 22.295,-. bijglijden via foto's en een kort onderschrift. Als de auto's naar Nederland komen gaan we er uiteraard dieper op in. Natuurlijk stond er nog veel meer nieuws. Wegens plaatsgebrek melden we ze even in vogelvlucht Op de Audistand zagen we na tuurlijk als blikvanger Audi's top model, de 200. Tevens ontdekten we de Audi Quattro Sport; een coupé-uitvoering van de Quattro Dit scheurijzer raffelt z'n kilome ters af met een topsnelheid van boven 250 km/u. Aangedreven op alle vier de wielen. Bij Mercedes-Benz staan twee nieuwe versies van de 190, de 190 E 2.3 - 16 en de lang verwachte diesel. Volkswagen brengt nu een Sci- rocco GT 16 V. Onder de motorkap staat een 1.8 liter injectiemotor met een lichtmetalen cilinderkop, waar in twee nokkenassen 16 kleppen bedienen. Van 0-100 in 8 sec. en een top van dik 210 km/u spreekt voor zich. Na Audi gaat nu ook V.W. op permanente vierwielaandrijving over. Als eerste krijgt de Passat Variant dit systeem. Een terecht keus. Aangezien dit type wagen veel door middenstanders en der gelijke gebruikt wordt die vaak op slechte of bijna onbegaanbare weg getjes hun artikelen moeten afleve ren Vanuit Italië komt de Arna. Een telg uit het huwelijk tussen Alfa Romeo en Nissan. Deze jongeling bezit 80% Italiaans bloed en 20% Japans. Wel vinden we dat de Arna opvallend veel weg heeft van de Nissan Cherry, zowel qua koets werk als het interieur. Wie gaat de Arna in Nederland leveren7 Becon curreert Nissan zich zelf? Vragen die nog even open blijven staan. Nog een permanente vierwiel- aandrijver; de Alfa 33 4 x 4. Bij Peugeot staat logisch de net hier te lande geïntroduceerde 205 centraal. Daarnaast zien we een nieuwe 505 GTI. Nissan heeft z'n sportcoupé Silvia even stevig onder handen genomen. Van voor naar achteren onderging deze sportieve- ling een face-lift. Melden we nog dat de Scoda's iets werden gewijzigd, Citroën voor het eerst z'n BX presenteerde met dieselmotor en British Leyland meer dan een half jaar na introduc tie in eigen land de Maestro naar het vaste land brengt, dan bent u weer helemaal op de hoogte. Voor de goedkoopste Rover, de 2000 zonder stuurbekrachtiging moet men 32.990 - neertellen. De turbo diesel komt op 49350,-. De overige modellen zwerven tussen deze bedragen. Honda brengt een bijzonder fraai ogende nieuwe Civic Als krachtbron kan men kiezen uit 1.3 of 1.5 I motor, beide met de 12 kleps cros flow cilinderkop Naast het nieuws van de BMW 3-serie met vier deuren onderging het vlaggeschip van BMW. de 745i, drastische wijzigingen. Het predikaat ..wonder der techniek" is op deze limousine best van toepassing. Eind dit jaar verschijnt er een nieuwe Sedan middenklasser van Fiat. de Regata. Hij vervangt hiermee dan de 131 luim een half jaar geleden introduceerde Peugeot voor de ismarkt z'n jongste aanwinst, de 205. Een geweldig leuk ogende ine rakker, die in de nabije toekomst de plaats van de 104 gaat emen. Gezien het grote succes in Frankrijk stelde Peugeot de lort voorlopig uit. Nu september, staat de 205 bij de Nederlandse iler en kan hij hier te lande z'n zegetocht beginnen. 'eugeot investeerde in de ontwikkeling van de 205 maar liefst m 300 miljoen gulden. Met als resultaat: een modern ogend deurs karretje met specifieke Peugeot gezicht. ii i het dak bereikte Peugéot een lage Cw-waarde van 0,35. Uniek in deze klasse. Binnenskamer beknibbelde Peu geot beslist niet op de inrichting Het instrumentarium verschaft alle gewenste informatie Stoelen en bank bieden een fijne zit, dus wat wensen we ons nog meer. De 205 biedt keus uit vier benzi nemotoren plus één dieselkracht bron voor de kilometervreters. In alle gevallen staat de motor dwars voorin en drijft de voorwielen aan. 'eugeot levert de 205 meteen al it keus uit een scala van uitvoe- gen (CL, GL, GR en GTS) en itoren, inclusief een bijzonder inige diesel. ielukkig gaf Peugeot z'n jongste ïwinst een eigen smoeltje. We n al zoveel eenheids-voer de tste tijd. Door de schuin geplaat- grill, sterk aflopende neus en gvallen van de regengoten op Na Nissan met z 'n Prairie lanceert nu ook Mitsubishi zo 'n rijdend pakhuis, de Space Wagon Niet alleen geschikt voor vijf personen, ook alle bagage van die inzittenden vindt ruimschoots een plaatsje Hoe kleiner de auto. des te moeilijker de stroomlijn. Het resultaat bij de Peugeot valt 200% mee Voor de 50ste maal wordt op et ogenblik de Internationale uto Ausstellung te Frankfurt houden. Nog tot en met zon- ig aanstaande kan men daar nder het motto „Das Auto- Motor unserer Zeit" de laatste nieuwtjes op autogebied zien in al z'n facetten. Wij neusden er voor u rond en ontdekten vrij veel nieuws. We laten het aan uw blik voor- tor de frisse lucht fans biedt Ford nu eindelijk de Escort Cabrio. Deze aie cabriolet uitvoering wordt gebouwd bij Karmann in Osnabruck

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11