„Race door het stof' r L'Empire des Sens": ijnlijke erotiek „Stand van Zaken" van Wenders in het Filmhuis Appelmarkt De Illusionist" - zonder woorden treepjesboeken voor trage lezers Boekennieuws „The Hunger": David Bowie wordt 300 jaar ouder INSDAG MOVIE CYCLUS: anaf 6 oktober in Amersfoort te zien eepjesboeken voor ge lezers De spmazieclub door Mieke Dorrestem Het bontje van Betsie door Thea Dubelaar Als ik jou toch niet had door Astrid Lindgren Boeken Kort Joris van den Bergh - mysterieuze krachten in de sport (uitgeverj Villa Bussum) Villa" geeft klassieken opnieuw uit kijk op de film r Bert Vos) IERSFOORT - In de Dinsdag e Cyclus van het Grand Theater It dinsdag 4 oktober de Japanse ïlfllm „L'Empire des sens" (Het der zinnen) van de bekende re- leur Naglsa Oshlma, die kortgele- de uitstekende film „Merry Istmas mr. Lawrence" maakte. x>r de wol geverfd als we zijn door anhoudende stroom pornofilms die de laatste jaren zonder enige terug- lendheid bereiken, zullen we „Ai arrida" (Het rijk der zinnen) niet zo en/aren als dat het geval Best moet zijn in 1976, toen deze sche film in première ging Tijdens nderen en daarmee ook de gren- van wat wij wèl en wat we niet als aardbaar ervaren. Vandaar ook. L'Empire des sens" (de film heeft enmaal zoveel verschillende titels) 1983 wellicht héél anders over komt dan zes jaar geleden Eén ding is welzeker L'Empire des Sens" bevat scènes, die nogal als schokkend kunnen overkomen, zeker bij mannen, ook al werden dergelijke scènes na 1976 wel vaker vertoond. Dit echter terzijde, want het heeft niet zoveel te maken met de kwaliteit van de film. Ook zonder die scènes zou het verhaal overeind zijn gebleven. In „Het rijk der zinnen" gaat het om een dienstmeisje, dat de minnares van haar werkgever wordt. Een nogal ge passioneerde liefde, gebaseerd op een ware gebeurtenis. Een liefde, die al grenzen passeert, waarbij alles moge lijk is en zowel man als vrouw tot het „einde" gaan. Liefde is genot en pijn. wordt wel eens gezegd en Oshima laat dat dan ook tot in die uiterste konse- kwentie zien. Natuurlijk, „L'Empire des sens" is een Japanse film Gemaakt vanuit het standpunt van het Japanse zieleleven en dat kan voor ons westerlingen mis schien identifikatie-problemen opleve ren. Niettemin is het verhaal erg fraai verfilmd, dankzij het uitstekende werk van cameraman Hideo Ito. Beelden van soms pijnlijke schoonheid. Met uitzon dering wellicht van het nogal schokken de einde Dat einde had wat mij betreft best wat subtieler gekund en ik kan me dan ook niet aan de indruk onttrekken, dat Oshima hiermee wat teveel tege moet is gekomen aan de commercie, die ook wat wil. Want - en daarover bestaat geen twijfel - juist door die beelden plus de tamelijk onverbloemde erotiek - wist Oshima in 1976 met zijn film een groot publiek te bereiken, terwijl in feite „L'Empire des sens" veel eerder thuishoort in een arthouse thea ter of filmhuis. Vandaar dat „Het rijk der zinnen" nu ook is opgenomen in de Dinsdag Movie Cyclus, zoals het hoort. (Grand Theater-Amersfoort) (van de filmredaktie) In Euro draait vanaf donderdag „The Hunger", een bijzondere film, met in de hoofdrollen Catherine De- neuve en David Bowie. David Bowie speelt in „The Hun ger", een jongeman, die na een nogal bloederige kus van Catherine De- neuve In rekordtempo verandert in een oud kaal mannetje. In nog geen half uur is David Bowie zo'n 300 jaar ouder. Dit verouderingsproces Is zo'n beetje het enige bijzondere aan „The Hunger", want veel verhaal heeft de film niet om het lijf. Dood en eeuwig leven vormen het thema van de vampierachtige film. Jammergenoeg miste regisseur Tonny Scott de nodige ervaring in dit genre, want met sterren als Bowie en Deneuve had hij van „The Hunger" een akseptabeler film kunnen ma ken. APPEL- MHUIS RKT IANDOVERZICHT TOBER IERSFOORT - De hedendaagse se film staat centraal in het okto- filmprogramma van filmhuis Ap- larkt. svan regisseurs, die hun naam evestigd zagen o.a. door verto- in het filmhuiscirquit, zoals Ral- Werner Fassblnder, Wlm Wen- len Volker Schlöndortf (waarvan Ings „Die Blechtrommel" op de te zien was). Maar ook minder inde filmers komen aan bod. r Handke bijvoorbeeld. Bekend schrijver zag hij boeken van hem ilmd worden, waarvan de door nders gemaakte film „Falsche be- wegung" de bekendste is. En Rosa von Praunheim, die zonder enige concessie te doen, films maakt over de Berlijnse subcultuur. 1 t/m 4 oktober The State of Things - Wim Wenders (1982- 128 min.). 8-11 oktober Stadt der Verlorene Seelen - Rosa von Praunheim (1983 - 92 min 15 t/m 18 oktober. Die Linkshandige Frau - Peter Handke (1977- 119 min.). 22 t/m 25 oktober Der Kandidaat - Volker Schlöndorff. Alexander Kluge, Stefan Aust e a. (1980-125 min.). 29 oktober t/m 1 november Die Dntte Generation - Rainer Werner Fassbinder (1979 - 110 min.). Alle voorstellingen beginnen om 20.15 uur. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Met „The state of things" (De Stand van Zaken) kreeg de Duitse filmregisseur Wlm Wen ders vorig jaar op het Festival van Venetië de Gouden Leeuw. De film werd gemaakt In een co-produktle van Portugal, de Bondsrepubliek Duitsland en de Verenigde Staten en is van zaterdag 1 tot en met dinsdag 4 oktober elke avond om 20.15 uur In het Filmhuls Appelmarkt te zien. Op genomen In zwart-wlt. De plaats van handeling is een hotel, ver van de bewoonde wereld ergens aan de kust van Portugal Het toeristen- seizoen is voorbij. Het hotel is leeg. De enige mensen die er nog vertoeven zijn de crew en de cast van een film. Het hotel dient als decor voor een science fiction film „The Survivors", een re make van Allen Dwan's „The most dangerous man alive" Het werk aan de film wordt onderbroken doordat het geld op is. De producent is na de start van de film vertrokken naar Los Angeles. Na een paar dagen zal hij terug komen met geld en nieuw filmmateriaal. Al spoedig blijkt echter dat hij met komt opdagen. De mensen die bij de film zijn betrokken wachten, maar nadere be richten blijven uit. Dan besluit de regis seur zelf. gespeeld door Patrick Bau- chau, naar Los Angeles te vliegen om de producent te zoeken en uit te vissen of de film al dan niet afgemaakt kan worden. Als hij in Los Angeles aankomt merkt hij dat de producent op de vlucht is Als de regisseur ontdekt dat hij zich beter niet moet bemoeien met deze vreemde Scène uitStand van Zaken" van Wim Wenders. zaak, is het al te laat. Het verhaal is een weerslag van de teleurstellende ervaring die Wenders zelf in Hollywood opdeed. Na het suc ces van zijn vorige film „Der Amerikani- sche Freund" werd hij door Francis Coppola gevraagd om in Hollywood de film „Hammett" te komen maken Wen ders. die daarmee zijn droom om in Amerika te gaan werken, verwezenlijkt zag. nam dit aanbod gretig aan Coppo la ontpopte zich als een zeer bemoei zuchtig producent, met als gevolg dat onderdelen van de film enkele keren overgemaakt moesten worden Na 2% jaar kwam de produktie volledig stil te liggen. Een behoorlijk frustrerende si tuatie voor Wenders;plotseling kon ik weer ademhalen, werd ik me bewust in welke situatie ik zat. Voor het eerst in drie jaar kwam ik in Europa. Toevallig ging ik via Lissabon en toeval lig kwam ik in aanraking met die film crew van Ruiz En dat hennnerde me aan mijn eigen films van lang geleden De film van Ruiz werd gedraaid in een rustige, vriendschappelijke sfeer; er was niemand die schreeuwde, er was geen druk Op dat moment voelde ik dat ik iets moest vertellen over datgene wat ik had meegemaakt, iets dat te maken had met het Amerikaanse produktiesysteem en met de Europese film." De film Is in zwart/wit opgenomen. In de film zegt regisseur Fritz: „Het leven is in kleur, maar zwart/wit is veel realistischer". samen met Steve werkt in de garage van Rick Lasalle (Dan Haggerty). Cal droomt maar van één ding een come back en de titel van Steve terug te winnen. Ze organiseren een race. maar met auto's en helikopters maakt de politie er een eind aan en Steve wordt gearresteerd Buddy weet hem los te kopen en samen met Roger gaan ze naar een opnamestudio waar Tina (Deborah van Valkenburgh), een mooie sexy zange res een demo maakt van een van Buddy's composities Dit wil Roger ver kopen aan de platen-mogul Barry Tan ner (Seymour Cassel), die wel de songs wil, maar ze nodig heeft voor een populaire rockgroep Roger zwicht voor het geld en de mooie woorden van Tanner en tekent een contract. Hij maakt Buddy wijs dat Deborah van Valkenburgh en Harry Hamlin in een scène uit de film „Race door het stof DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983 ide filmredaktie) eze week gaat tijdens de Neder- |se Filmdagen in Utrecht de iwste speelfilm van Jos Stelling Illusionist" In première. „De ionlst", met In de hoofdrollen er meer Freek de Jonge en Jlm der Woude, is vanaf donderdag 6 >ber ook in Amersfoort (Grand 1 te zien. )e illusionist" is zonder meer een indere speelfilm geworden, al was illeen maar omdat er geen woord in ilm gesproken wordt Het sukses- soloprogramma „De Tragiek" van ik de Jonge, vormde de inspiratie zowel Freek als Jos Stelling, e samenwerking tussen Stelling en longe startte in 1980 Jos Stelling erg onder de indruk van het werk Freek de Jonge en reisde met hem r heel Nederland en zag zo vele &n de voorstellingen van „De Ko- en „De Tragiek". Het scenario r„De Illusionist" werd in die periode ihreven in kleedkamers, hotelka- s en in de auto van en naar de chillende voorstellingen. De eerste (fopnamen voor de film werden lio 1981 gemaakt in het noordelijk- luntje van Friesland. In het daarop ende jaar werd gestart met de Iming van het definitieve scenario, et verhaal van „De Illusionist" gaat een boerenjongen, die naar het ter wil, maar uiteindelijk zijn broer- ipzoekt. die in een gekkenhuis zit. weggestopt door zijn ouders )e vader" en het „broertje" zijn voor >k de Jonge steeds terugkerende nas met wie hij op onnavolgbare e weet te kommuniceren in zijn e-man-showsHet was Freeks iom er Nederlands eerste speelfilm zonder dialogen van te maken, zo met theater te „breken" en er een echte film van te maken De unieke kombinatie van drama en humor vormen aldus de vanzelfsprekende leidraad De opnamen van „De Illusionist" namen de hele zomer van 1982 in beslag, met Theo van de Sande, één van Nederlands beste kameramensen en naast Freek de Jonge, de schitte rend acterende Jim van der Woude als het broertje Gerard Thoolen vertolkt de rol van de vader en Catrien Wolthuizen (Frieslands topaktnce) speelt de moe der. die vergeefs trachten hun zonen ordentelijk op te voeden Verder her kennen we Gerrie van der Klei als de verleidelijke goochelaars-assistente en diverse andere bekende en minder bekende akteurs in deze film In de werkfase zijn velen betrokken geweest, die „De Illusionist" gemaakt hebben tot wat hij nu is Rimka Haan stra tekent voor de beeldmontage en door de speciale opzet van de film werd extra aandacht geschonken aan het geluid, dat werd verzorgd door Bert Flantua Willem Beuker componeerde de filmmuziek „De Illusionist", vanaf volgende week dus te zien in Amersfoort Den nis Hopper in ,,Race door het stof" Een scène uit ,,De Illusionist" v.l.n.r. Care! Lapere, Freek de Jonge en Jim van der Woude. „Race door het stof". Produktie: Jack Frost Sanders. Regie: Noel Nosseck. Scenario: H. R. Christian. Met: Harry Hamlin, Joseph Bottoms, Richard Cox, Deborah van Valken burgh. (Grand 2, Amersfoort) (van de filmredaktie) In Grand 2 draait de komende week „Race door het stof" (King of the mountain), een spannende aktiefilm over autoraces. De film vertelt het verhaal van drie jongemannen, elk met hun eigen droomSteve (Harry Hamlin), nu de koning van de berg, maar bang om z'n titel te verliezen. Buddy (Joseph Bot toms), een gevoelig musicus, kompo- nist en race-enthousiast En Roger (Richard Cox), een mabitieus muziek- promotor. Alle drie worden ze beïnvloed door Cal (Dennis Hopper), een oud-racer, die Tanner alleen maar geïnteresseerd is in Tina. Tijdens een party ontdekt Buddy dat Roger hem heeft bedrogen Totaal overstuur rijdt hij naar Mulhol- land Drive, hun race-traject, om tot w zichzelf te komen Daar vindt hij Cal. die hem overhaalt tot een doodsrace. Als m Steve Buddy mist weet hij waar hij hem i zoeken moet. Als hij om Muiholland aankomt ziet hij juist dat Buddy uit een bocht vliegt Z'n Mustang gaat in 4 vlammen op Dan neemt Steve de plaats in van Buddy In z'n Porsche wacht hij op de Corvette van Cal. Het startsein volgt ze racen weg in de stilte van de vroege ochtend. Ze scheuren door de haar speldbochten met een snelheid die mens en machine tart «xler de categone „trage lezers" n veel groeperingen, kinderen met chterstand. beperkte woordkennis sche minderheden en doven), dblindheid en kinderen die licha- k en geestelijk gehandicapt zijn. cntena waaraan de boeken dan 'e voldoen zijn veelal dezelfde. B|'jk: de tekst moet helder, zinnen oorden moeten kort zijn. Vreemde 'den en uitdrukkingen moeten wor- vermeden. Woorden moeten niet !fs kunnen worden gelezen De moet duidelijk zijn, de bladzijde Echtelijk. Veel illustraties moeten ekst ondersteunen Het verhaal poiet kinderachtig zijn In ons land is moeilijk leest. Voor deze kinderen zijn de meeste boeken ontoegankelijk Uit geverij Ploegsma heeft aan een aantal van haar bekende auteurs gevraagd om voor deze groepering een verhaal te schrijven. Boeken met een hoog leef tijdsniveau en een laag leesniveau. Heieen Kernkamp-Biegel stond met raad en daad terzijde en vertaalde de teksten van buitenlandse auteurs in eenvoudig Nederlands. De eerste drie boeken in aantrekkelijke bandjes tegen aantrekkelijke prijzen zijn nu versche nen. Tot nog toe zijn verschenen: Een detectiveverhaal waarin wordt verteld hoe kinderen op een bouwter rein met allerlei materialen een hinder- nisbaan maken. Ze spelen er elke dag totdat er op het bouwterrein dingen worden gestolen De kinderen worden ervan verdacht. Er wordt gesuggereerd dat ze het voor hun ouders moesten stelen De kinderen zijn woedend en richten een club op die ontdekken moet wie de daders zijn. Door oplettendheid van een van de kinderen kunnen de dieven worden gepakt. Een waar ge beurd verhaal' Thea Dubelaar weet altijd al in een voudige woorden een spannend ver haal te vertellen. De kat Betsie is met een vossebontje binnen komen lopen Ze moet het ergens in het flatgebouw weggepakt hebben. De kinderen willen het aan de rechtmatige eigenaar terug- bezoren Ze bellen bij veel huizen in de flat aan Zo treffen zij een oude verwar de dame die beweert dat het bontje haar toebehoort. Ze komen bij poppen spelers die voor hen een voorstelling geven Helaas lukt het hun niet de eigenaar op te sporen, tot ze weer in de lift zijn Astrid Lindgren is een meester in het schrijven van korte verhalen. Het titel verhaal beschnjft hoe Karin haar oma helpt die een been heeft gebroken. Het tweede verhaal vertelt over twee jon gens die beide beweren dat ze het hoogst kunnen springen. De een wil altijd beter zijn dan de ander. Het derde verhaal vertelt hoe Joost boos is omdat zijn vader beweert dat hij zijn balpen heeft weggepikt. Uit protest loopt hij weg van huis en gaat in het dichtsbijzijn- de schuurtje zitten om te kijken hoe verdnetig zijn ouders zullen zijn als ze hem missen. In het najaar zullen er weer dne Streepjesboeken verschijnen van de auteurs An Rutgers van der Loeft, Rita Törnqvist en Elfie Donnelly. De gebonden Streepjesboeken kos ten 9,90 per deeltje Waarom faalde Annemarie Ver stappen in Rome en kwam Connie van Bentum tot onverwachte presta ties? Hoe kon Edwin Moses op die avond In Koblenz zijn fabelachtig wereldrecord nog scherper stellen? Waardoor wint Klein Duimpje soms van Gulliver? Veel sportjournalisten gebruiken in die gevallen de term „mysterieuze krachten in de sport" en meestal wordt dan naar de legendarische sportjourna list Joris van den Bergh verwezen. Het betreft hier een aantal verhande lingen over de achtergronden van sportprestaties, die genoemde journa list vóór de Tweede Wereldoorlog schreef en samenbracht in een boek werkje met de in de aanhef genoemde titel. Het is een goede zaak dat dit door mystiek omgeven geschrift (de schrijver sprak in zijn taal over zijn „schriftuur") nu in alle nuchterheid wordt gepresen teerd, zodat iedere nieuwsgierige er kennis van kan nemen Het boekje bevat een aantal wat in gezwollen taal geschreven filosofieën over de ondefinieerbare krachten die de sporters soms wel maar soms niet tot grote prestaties kunnen voeren. Van den Bergh zag in zijn tijd (de jaren tussen de Twee Wereldoorlogen) al duidelijk in waarom b.v een gewicht- heffer wel degelijk een theatraal voor spel nodig heeft en de hoogspringer bij de start enige tijd van sterke concentra tie gebankt alvorens tot de sprong wordt overgegaan Van den Bergh vermeldt een aantal sportfiguren uit zijn tijd. die allang zijn verbleekt, maar die in wezen met de zelfde omstandigheden te maken had den als de vedettes van onze generatie De taal, hoe ouderwets en te gedetail leerd deze ook nu overkomt, kan zon der meer worden gebruikt voor het wel en wee van hedendaagse sportfiguren. De uitspraken en conclusies van Joris van den Bergh krijgen daardoor toch wel een boeiend aspekt. Een wijs man die zijn tijd ver vooruit was! Het boekwerkje is in het algemeen nog redelijk leesbaar, al zal de jongere lezer een glimlach niet kunnen onder- drukken Bij de gedachte hoe vroegere journalisten zo overdreven uitvoerig konden schrijven Het gebruik van de (gedeeltelijke) oude spelling accen tueert dit effekt onwillekeurig. Of dit sportboektot literatuur mag worden ge rekend, zoals de uitgever suggereert, lijkt een te gewaagde conclusie. Niette min zal dit werkje uit de oude doos een aardig cadeau kunnen zijn voor nostal gisch geaarde trainers en sportbeoefe naars. De omslag bevat een wel erg sto rende fout omdat de naam van Joris van den Bergh verkeerd wordt ge speld. Misschien wekt deze fout toch niet te veel verbazing. De ontwerper van de omslag blijkt namelijk „nlx" te heten. A.D. De jonge uitgeverij „Villa", onderdeel van het Unieboek-concert, is gestart i; met een serie pockets, waarin moderne l klassieken opnieuw worden uitgege ven. Men is begonnen met twee titels, waarvan er minstens één geruime tijd niet verkrijgbaar is geweest Eén van de belangrijkste Nederland se boeken over sport, dat ook nu nog uitermate boeit, is „Mysterieuze krachten in de sport". Tientallen jaren geleden geschreven door Joris van den Bergh (wiens naam nu helaas verkeerd gespeld op de omslag van de heruitgave is verschenen). Over mental training en concentratie, zoals onder meer in praktijk gebracht door Karei Lotsy Deze voormalige trainer van het Nederlands elftal schreef ook het slot hoofdstuk in Van den Berghs boek Een roman van „liefde en wreedheid, moed en angst, eenzaamheid en hoop. op een levendige wijze beschreven". Aldus wordt op de achterflap „De ont spoorden" (The Misfits) van Arthur Miller aan de lezer aangeprezen. Ro man is overigens een niet geheel juiste aanduiding voor The Misfits Miller schreef het indertijd als basis voor een film met Marilyn Monroe, die later inder daad de hoofdrol in de gelijknamige film speelde In zijn inleiding spreekt Miller dan ook van een „verhaal als een film" De Villa-herdrukken kosten 9,50

Leusder Krant | 1983 | | pagina 13