Ik vraag me zelf ook wel eens af, waarom het lukt" H. Kreikamp en het succes van een kleine zelfstandige in de bouwwereld „Als ik zou emigreren, zou ik het ook rooien, denk ik" ooral dames pikten dat ïstieke model er uit" Ik ben hier niet achter mijn buro gaan zitten afwachten, of er iemand kwam" DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983 interview zeven in Leusden. In Scherpenzeel staan er inmiddels twee en in Hoe velaken tien. Vorige week werd het eerste beton gestort voor tien Rus tica's in Achterveld en die zijn ook allemaal al verkocht. Binnen niet al te lange tijd zullen er ook twaalf in Amersfoort worden gebouwd en nog eens acht in Scherpenzeel. „Dat mag," grijnst de heer Krei kamp, „inderdaad een sukses he ten." FORMULE Ik suggereer dat nu alleen nog maar wat publiciteit in vakpers en landelijke kranten nodig is en dat de zilvervloot vervolgens zal bin nenvaren Kreikamp reageert wat aarzelend op die suggestie: „Ik moet u zeggen, dat ik ook wel met die gedachte heb gespeeld Maar dat betekent wel dat ik nu een keuze moet maken. Wil ik de for mule aanhouden, waarin ik alles alleen doe? Of wil ik dat het buro uitgroeit? Nu is het zo, dat ik weieens wat werk uitbesteed. Maar stel je voor, dat ik er honderden zou kunnen bouwen - en dat geloof ik eigenlijk wel - dan zouden er hier voorbeeld ook eens uitgewerkt als vrijstaand huis, een meter breder dan de geschakelde Maar ik ben natuurlijk ook wel beducht voor het Swiebertje-eflekt. Ik hoorde Joop Doderer een keer zeggen: sinds ik Swiebertje heb gespeeld, ben ik alleen nog maar Swiebertje. Wat ik verder ook doe, als ik op kom roepen de mensen: hé, Swiebertje. Kijk, dat wil ik vermijden. Ik moet niet Kreikamp-van-de-Rustica's worden.'' Hij springt op en haalt een paar tekeningen te voorschijn: „Dit is een ontwerp, waarbij ik erg sterk ben uitgegaan van het verkeer in een huis. Ik heb zelf drie jongens tussen dertien en zeventien jaar en ik heb me afgevraagd, hoe in zo'n gezin het verkeer binnenshuis loopt Daar heb ik een basisont werp op gemaakt en dat basisont werp is telkens weer aan te passen aan individuele wensen van ko pers. U ziet dat de vormgeving een veel minder rustieke is dan bij de Rustica's Strakker, dat maak ik dus ook." En terwijl hij de tekenin gen weer oprolt: „In een maand tijd drie van verkocht." ZELFVERTROUWEN door Marnix Kreyns De vraag, of hij had verwacht dat zijn zaak zo snel zo goed zou lopen leidt allereerst tot een aantal loven de woorden over zijn vrouw. „Die had er voor ik eraan begon vreselijk de zenuwen van, maar van de andere kant is ze een geweldige steun voor me. Niet alleen omdat ze de administratie doet en zo. maar vooral ook als steun van huis-uit. Dat is belangrijk, dat geeft me zelfvertrouwen." Maar of hij het zelf had ver wacht? Kreikamp: „Ik heb altijd wel hef gevoel gehad, dat ik het zou redden Dat is misschien naïef, maar dat denk ik bij de meeste dingen, die ik aanpak. Als ik zou emigreren, zou ik het ook wel rooi en, denk ik. Ik stam uit het boeren leven en daar krijg je een hoop van mee. Daar komen altijd dingen op je af, die je moet zien op te vangen en de volgende keer zien te voorko men. Een kwestie van hard werken en zelfdiscipline. Ja, daar beschik ik wel over. Ik kan het niet opbren gen om om tien uur, half elf te beginnen. Om kwart over acht, half negen ben ik hier. Of ben ik onder weg naar hier." Het leidt, zegt Kreikamp, tot werkweken van veertig tot zestig uur Duidt dat op een zekere ver slingering aan het werk? Kreikamp „Ik heb gezegd, dat ik het vreselijk betreurde, dat ik zover uit mijn vak was geraakt. Nu ben ik terug in mijn eigen vak, een vak dat ook mijn hobby is. Soms. als ik een huis van mij zie staan, dan denk ik: dat komt uit mij Dat is een fantastisch idee." De toekomst blijkt de onderne- 1 mer redelijk rooskleurig in te zien. „Ik denk dat we er economisch weer aan het bovenop komen zijn en dat er daardoor voor de mensen ook weer wat meer geld ter be schikking komt om te investeren in een woning. Wat mezelf betreft heeft de toekomst ook te maken met ouder worden. Hoe lang kan ik dit zo volhouden? Misschien is daarom uitbreiding van het buro toch wel te overwegen, bij voor beeld door middel van een partner schap. Ik weel dat nog niet zo precies." Hij staat op om een lang werpig doosje van de kast te pakken. Welhaast zonder overgang begint Kreikamp een verhaal over de voorde len van wormaarde voor ka merplanten, want dat is de inhoud van het doosje. „Je voert wormen met afval en paardemest en die wormen composteren dat dan. Dat spul moet gedroogd en ge malen worden en dat is zeer geschikt als plantenvoedsel. Kijk, die plant is er wel mee bewerkt en die niet," zegt hij wijzend op twee soortgelijke planten, die in omvang aan zienlijk verschillen. toch mensen bij moeten komen. En dan vraag ik me afwat is de zin van een groot buro Dat het grote ver plichtingen schept is duidelijk en die wil ik niet uit de weg gaan. Maar dan moet het wel zin hebben Voorlopig zie ik meer in het olie vlekidee Dat dit ontwerp lang zaam maar zeker in een steeds wij dere regio bekendheid gaat krij gen." Toch, zeg ik, lijkt het me een raar idee om amper een paar jaar voor jezelf bezig te zijn en dan al de kip met de gouden eieren ontdekt te hebben. Maar Krei kamp maakt bezwaar tegen die formulering. „Zo moet u dat niet zien. Het is niet de kip met de gouden eieren. Het Is een artikel waarmee ik beantwoord aan een vraag die er was. Ik heb een aantal belangrijke marktaspek- ten bijeen geveegd: ruimte, her kenbaarheid, aansprekelijke kleurstelling, goede prijs - ook bereikt door een zekere seriema tigheid - en kwaliteitsbouw. Dat is het sukses." Betekent het sukses van de Rus- tica, dat Kreikamp de rest van zijn arbeidzaam leven op deze rustieke weg voort zal gaan? „Nou," zegt hij, „ik zal deze lijn wel enigszins voortzetten. Ik heb de Rustica nu bij Maar wat heeft Kreikamp Bouwadvisering met wor- mencompost uit te staan? „Nou, twee Hollandse jon gens hebben dat een keer In Engeland gezien en wilden dat ook In Nederland gaan doen. Toen hebben ze een oude kas gehuurd en daar wormen In bakken gestopt. Toen zei iemand tegen ze: jullie zouden dat veel groot schaliger moeten doen. Bij voorbeeld op franchise basis, zoals Je ook kippen- en varkensmesters hebt. Maar dan moest er natuurlijk wel een gebouw voor ontwikkeld worden, want die kas bleek dus uiteindelijk toch niet zo geschikt. Daar ben ik betrok ken geraakt en ik heb daar nu een gebouw voor ontwikkeld. Ook met de inrichting ervan heb ik me beziggehouden. We zijn dat nog volop aan het ontwikkelen, maar ik heb er wel vertrouwen In. Als het goed gaat, gaan we een aan tal van die hallen bouwen. Ja, je moet de risico's een beetje zien te spreiden." e jaar geleden begon de «kundige H. H. Kreikamp zichzelf. Hij startte een nanszaakje, waarin hij bezighoudt met «adviezen, wkostencontrole, ktievoering bij de bouw, litectuur, en zo nodig ook del in onroerend goed. it nog toe lopen de zaken Kreikamp opmerkelijk esvol. Met name zijn Irerp voor een deri j-achtige woning, tica" geheten, heeft er jgedragendat amp zich in deze regio rte tijd als kleine tandige een plaats in de ereld heeft weten te veren. Van de „Rustica" inmiddels in Leusden bije omgeving meer dan g verkocht of in ikkeling. Maar ook van een wat strakker vormgegeven woningtype wist Kreikamp er binnen een maand tijd drie te slijten. Marnix Kreyns zocht de suksesvolle ondernemer op. Een gesprek over de vraag, hoe dat sukses werd bereikt. Een gesprek over de vraag, hoe het nu verder moet; het idee van de olievlek; de beduchtzaamheid voor het Swiebertje-effekt; en de voordelen van wormaarde als plantenvoedsel. „U moet het niet zien als de kip met de gouden eieren. De Rustica is een artikel, waarmee ik beantwoord aan een vraag dieerwas. Ik heb een aantal belangrijke marktaspecten bijeen geveegd: ruimte, herkenbaarheid, aansprekelijke kleurstelling; goede prijs en kwaliteitsbouw. Dat is het sukses." naar een Rotterdams bedrijf van de groep getransfereerd om van daar uit betrokken te raken bij de OGEM Een projekt in Daman blijkt niet alleen voor de heer B. Udink het einde van zijn dienstverband bij de OGEM te hebben ingeluid, hetzelf de geldt voor Kreikamp. „Het ging om de bouw van achthonderd flat eenheden in Daman. Ik was daar bij belast met de totale organisatie en de werkvoorbereiding. Aanvan kelijk gebeurde dat vanuil Rotter dam Maar op een gegeven don derdag kreeg ik te horen: je moet maandag in Daman zijn Dat heb ik toen niet gedaan Omdat ik niet naar Saoedi-Arabië wilde Maar vooral ook omdat ik steeds verder was afgegroeid van mijn eigenlijke werk Daar had ik ook geen zin meer in. Ik was aan het managen en met mijn vak had dat eigenlijk weinig meer te maken." Kreikamp besloot zijn carrière als werknemer bij een bedrijf in het oosten van het land, dat zich ook meer in het westen van het land op de bouwmarkt wilde gaan bewe gen Maar de markt zakte verder in en Kreikamp zag aankomen dal bij zijn laatste werkgever afslankingen onvermijdelijk zouden worden. „Die ontwikkelingen heb ik niet af willen wachten Het was al langere tijd een ideaal voor me om nog eens voor mezelf te beginnen en dat heb ik toen gedaan Medio 1981." „Natuurlijk zit er altijd enig risico in, wanneer je een bedrijf gaaf opstarten. Maar ik had op dat mo ment al wat relaties buiten Leus den, waarvoor ik het een en ander deed in de sfeer van de bouwadvi sering. En er waren ontwikkelingen binnen Leusden, die in mijn voor deel waren. Kijk, ik wil met mijn buro de sterke kanten, die ik in het bedrijfsleven heb opgedaan op het technische en financiële vlak ge bruiken Dal heeft met name geleid tot een vorm van projektontwikke- ling. Wat was er in Leusden aan de hand? In de uitbreiding heeft de gemeente een heleboel vrije- sectorkavels te koop Daarvoor heeft men een lijst van honderden gegadigden. Dan worden er met die gegadigden een paar bijeen komsten gehouden en wat blijkt? Niemand, of bijna niemand koopt een stukje grond Mensen waren bang dat ze hun huis niet kwijt zouden raken Mensen hadden door de economische ontwikkeling angst gekregen om te investeren. Plannen om vrijstaande huizen van drie, vier ton te gaan bouwen, dat durfde men gewoon niet meer aan „Ik heb mij toen afgevraagd: hoe kan je die passieve situatie weer op gang krijgen Ik heb toen eens op een rijtje gezet, mensen willen een ruim huis, het moet betaalbaar zijn; ze willen privacy, vooral ook ten aanzien van geluid, en het moet enigszins herkenbaar zijn. Met na me die laatste twee punten hebben mensen vaak tegen op dat twee- onder-één-kap-gedoe Ik dacht: ik moet laten zien dat privacy en herkenbaarheid ook mogelijk zijn bij geschakeld bouwen WOLFSEIND Toen de gemeente Leusden in dertijd een bouwmarkt organiseer de had Kreikamp daar ook een standje. Hij liet er wat tekeningen zien van geschakelde woningen en het viel hem op, dat het meest rustieke van die ontwerpen de meeste aandacht trok „Vooral van dames," voegt hij daaraan toe Kreikamp besefte dat hij op die vraag in moest spelen. „Kijk, een boerderijtje na gaan tekenen, dat heeft dan natuurlijk geen enkele zin, want dat is toch niet haalbaar. Maar je kunt wel iets doen met karakteristieke elementen uit de boerderij Bij voorbeeld het wolfs- eind, dat is dal driehoekige dak- vlak op de kopgevel. Dat heb ik gebruikt in mijn ontwerp en gecom bineerd met een verder moderne lijn Dat leidde tot een huis, waarin ook voldoende ruimte zou zitten en dat traditioneel gebouwd zou kun nen worden voor - inclusief grond en btw-pnjzen tussen/ 180 000- en 220 000,- Het huis, kortom, dat aan de geconstateerde vraag leek le beantwoorden Kreikamp werkte het uit tot een plan van veertien van zijn „Rustica "-woningen in het deelplan Bosveld in de Tweede Fase. Hij kreeg ervan de gemeente de ruimte voor en de aannemers Bloemendal en Van Ruitenbeek wilden met hem in zee gaan De verkoop deed Kreikamp zelf. „Toen,"zegt de ondernemer, „was dat toch nog niet zo heel eenvou dig. Tweede helft 1981 Maar ik had er al snel acht verkocht en voor we goed en wel aan het bouwen wa ren. waren we de rest ook al kwijt." „Nu, 1983, ligt dat inderdaad allemaal weer wat anders Mensen zien dat de economie weer aan het aantrekken is De angst dat het weer zo n crisis zou worden als in de jaren dertig verdwijnt En nog iets. mensen die eenmaal in hun hoofd hebben een huis te gaan bouwen, die zetten dat er niet zo makkelijk meer uit. Iemand die die geest heeft, gaat dat vroeg of laat toch een keer doen. En dan kan het eventueel door omstandigheden op de langere baan worden ge schoven. ze komen er toch weer een keer op terug De eerste veertien Rustica's werden gevoigd door nog eens wi/ken Munnikhove en Bosveld slaan 22 woningen van hel succesvolle type ..Ruslica USDEN - Het kantoor n het winkelcentrum „de •rshof" ademt de niet usse sfeer van luxe. lichte kleuren, een il ameublement en geserveerd in bij het passende kopjes, jtomobiel uit de catego- had ook >en vermoeden, dat de n van Kreikamp Bouw- >ering goed gaan. H. Kreikamp - tengere peper en zout- haar, dito snor - is bereid dat desge- te beamen. „Zeker," vanuit een crè- fauteuil, „de za- goed. En ik vraag lelf ook weieens af, waar iet lukt. Er zijn vaak men- die daar een verklaring vragen. Terwijl geves- bedrijven het moeilijk en moeten inkrim- het mij prima. Na- is dat wel te verkla- de eerste plaats is het een kwestie van aktiviteit. Ik ben hier niet gaan zitten af wachten tot er iemand naar me toe kwam. Ik ben van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in touw geweest. Daar begint het mee." Sinds twee jaar bestaal „Krei kamp Bouwadvisering", het een mansbedrijf van H. H. Kreikamp, dat zich met bewonderenswaardi ge snelheid een plaatsje binnen de Leusdense bouwwereld heeft we ten te veroveren. Met name door het sukses van het woningtype „Rustica" - geschakeld en vrij staand - is de naam Kreikamp in Leusden en omgeving binnen korte tijd gevestigd. Een aardig sukses voor een bedrijf, waarvan de direk- teur-eigenaar zegt dat het twee jaar geleden „door omstandigheden" ontstond. Die omstandigheden werden met name gevormd door de inzak kende bouwmarkt. In de bouwwe reld verdient Kreikamp, geboren aan de Heiligenbergerweg op de grens van Leusden en Amersfoort, al sinds jaar en dag zijn boterham. Na zijn bouwkundige opleiding werkte hij een tijdje bij verschillen de architektenburo's, om om streeks 1960 in dienst te treden bij het Amersfoortse bedrijf Van Gent. ..Daar," zegt Kreikamp. ,,heb ik het vak geleerd. Daar ben ik met alle geledingen van het vak geconfron teerd Van de technische aspekten tot en met het kostprijsbegroting. Ik heb er twaalf jaar gewerkt en ik heb het bedrijf zien groeien van een handjevol personeel naar enkele honderden werknemers En ik groeide mee Vanaf mijn plaatsje achter het tekenbord tot een funktie binnen de direktie." OGEM Kreikamp werkte bij Van Gent onder andere mee aan de totstand koming van de Eurowoningen in Leusden. Dat projekt kan worden aangeduid als het prototype van waar Van Gent zich mee bezig hield: het moderne industriële bou wen Ook die markt ..zakte op een gegeven moment iets weg", zoals Kreikamp het uitdrukte, hetgeen uiteindelijk resulteerde in de over name van Van Gent voor de Neder- horstgroep. Kreikamp zelf werd

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5