Officiële opening kantoor regionale kruisvereniging Informatie avond over Vredesfonds Hedendaags denken over lichaam en geest op ISVW Vergadering Welzijn en Onderwijs week later ievaariijke catapulten verboden Kantlijn mbtenaar oerde geen oed woord tmbtenaar oerde geen ped woord (2) SCHRAPEN Kreyns EHBO-vlag terecht Pias genotuleerd Fiets ontvreemd FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Peter in de prijzen Dorpsomroeper niet nieuw Prijzenfestival ,,De Hohorst" loep op Leusden DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983 daktie: Caspar van Loo jdrage: Marnix Kreyns In het gemeentehuis van iusden ontstond vorige week lige beroering na een ublicatie in de Amersfoortse lurant. In een artikel op de adspagina reageerde een oordvoerder van de gemeente lultlatingen van Amersfoorts ióA-raadslid Hans «uwenkamp, die omliggende •meenten heeft beschuldigd in het ondermijnen van positie in Amersfoort door edrijfsterreinen in ontwikkeling brengen. De Keistad heeft zelf annen om een 75 hectaren oot industrieterrein in het lorden aan te leggen, maar left moeite met de invulling. Leeuwenkamp wees met name et een beschuldigende vinger de richting van Leusden, dat erkgelegenheidsgebied De Drst in het noorden van de meente, tegen Amersfoort in, in gebruik wil nemen, usden zou met concurrerende ondprijzen bedrijven voor de lus van Amersfoort wegkapen. In het bewuste artikel in de AC ordteen „woordvoerder" van gemeente de kans geboden te ageren op de uitlatingen van t Amersfoortse raadslid. Een ideelte uit het commentaar is het Leusdens gemeentehuis echt gevallen, eciteren: „Binnenkort gaan e agressief de markt op", indigt de woordvoerder van de meente Leusden aan. „Als we kans krijgen om een bedrijf eg te kapen uit Amersfoort, illen we het zeker niet laten. Dat bben ze In Amersfoort wel merkt bij de Streekschool lor Beroepsbegeleidend nderwijs, die nu in Leusden euwbouw gaat plegen, mersfoort kan haar industrie et vasthouden, kijk maar naar ontinental en PFW (die belden aar Barneveld verhuizen, red), moeten commerciëler gaan nken, want de concurrentie lat hard worden. Maar over die lar vlooien die Leusden ze vangt, moeten ze niet moeilijk jen", aldus de woordvoerder, inde citaat. Het commentaar van de meentelijke woordvoerder as op zijn zachtst gezegd einig diplomatiek en wekte larom enige verbazing. We oegen Hans Hermans, lef-voorlichting en tornaamste gemeentelijk oordvoerder, waarom hij zo ird heeft gereageerd. „Ik heb Lis niét de verslaggever van de aan de lijn gehad. Ik ben dus ik niet zo erg inmijnsasmetde imerkingenvande Jordvoerder in het bewuste Itikel. Wat ik heb begrepen is de C-verslaggever meteen lorverbonden met een nbtenaar. Een en ander is (beurd op een moment dat ik el was te bereiken", aldus ermans. Het wordt nu echt schrapen. Konden we een paar jaar terug na het verschijnen van een ontwerpgemeentebegrotmg nog wel eens een pagmaatje vullen met allerlei leuke nieuwe dingen, die zouden gaan gebeuren, in een iets recenter verleden was die jus er al af gehaald Thans krast de lepel over de bodem van de pan en dienen wij u berichten te brengen in de trant van:In het kader van de bezuinigingen zal bijvoorbeeld het maaien van de bermen buiten de bebouwde kom beperkt worden tot één meter naast de verharding. Hiermee wordtf 15.000,- bespaard" Of: ,,B en W. menen ook het vegen in de plaatselijke winkelgebieden te moeten terugdringen, wat een besparing van 9 600gulden oplevert. De lol is er zo natuurlijk wel af. Vroeger kon je je nog eens opwinden over de vraag of Achterveld niet ten onrechte opnieuw weer een zwembad was onthouden, om maar eens iets te noemen. Maar het verminderd vegen van een winkelcentrum, dat kan toch nauwelijks stof doen opwaaien? Gelukkig is er nog een werkgroep in het leven geroepen, die onder leiding van wethouder Ummels zal gaan trachtende pijn zoveel mogelijk te verdelen Voor wie denkt dat het hier een soort zelfhulpgroep betreft, is het nuttig het bericht in zijn geheel te lezen. Het schrapen heeft dan welde bodem bereikt, maar dat is helaas nog niet voldoende. Er zal. zoals dat heet, struktureel iets moeten veranderen en drie keer raden, waar ze dan mee op de proppen komen9 Inderdaad, de muziekschool. Natuurlijk haast iedereen zich om vervolgens te zeggen, dat we hier slechts voorbeeldsgewijs aan het babbelen zijn en dat we niet meteen moeten denken dat, wanneer over privatisering wordt gesproken, die muziekschool helemaal geen duit meer krijgt. Ze staan tenslotte nog vooreen klein half miljoen op de begroting Maar toch. Als ik direkteur van de muziekschool was - wat ik niet ben, hetgeen voor het muziekonderwijs een heel gelukkige zaak is - zou ik bij het lezen van zo 'n berichtje opnieuw een licht gevoel van nattigheid menen te moeten ontwaren. Henk de Ridder, die wel direkteur is van de muziekschool-hetgeen voor het muziekonderwijs een veel gelukkiger zaak is - moet onderhand niet weinig reumatisch zijn geworden van alle nattigheid, die hij zoal te voelen heeft gekregen. Eerst jaren moeten zeuren om een behoorlijke huisvesting. Is hij bijna onder de pannen - in casu het beton - ontdekt een verlicht raadslid dat drumstellen geluid maken. Eveneens jaren moeten zeuren om behoorlijke arbeidsvoorwaarden Is dat eindelijk rond, blijkt dat de prijs het ontslag van een handjevol docenten heeft moeten bedragen. En nu weer privatisering. Ja, ja, bij wijze van voorbeeld, en niet omdat we het meteen echt gaan doen, enzovoort, enzovoort. Zou het nu niet veel eerlijker zijn om eens een keer hardop te zeggen: we willen de muziekschool opheffen Kunnen de bermen tenminste ook weer eens fatsoenlijk gemaaid worden. In de publicatie wordt overigens gesproken over een grondprijs in De Horst van circa 80 gulden per vierkante meter. Erg laag als men weet dat ongeveer 120 a 150 gulden normaal is voor Leusden. Aan gemeentesecretaris Reijer van Gooi de vraag of de gemeente ongemerkt de grondprijzen in bedrijfsterreinen heeft verlaagd. „Nee hoor, die 80 gulden die genoemd wordt in de Amersfoortse Courant klopt niet. We houden vast aan 120 a 150 gulden per vierkante meter. Dat neemt niet weg dat ik het persoonlijk niet erg zou vinden als de grondprijs naar die 80 gulden zou zakken", verklaarde Van Gooi tijdens een praatje met de pers over de ontwerp-gemeentebegroting voor 1984. Bij de plaatselijke EHBO-afdeling heeft men opgelucht ademgehaald. De oude en gekoesterde vlag, die vorige week spoorloos verdween, is weer boven water. Na een publicatie in deze rubriek over de diefstal van de witte met een geel kruis en het opschrift EHBO Hamersveld, kwamen er veel tips los over de verblijfplaats van de vlag. Het ding wapperde aan een mast bij een jongerengebouw in Zwanenburg, 't Zal wel een grap geweest zijn. Een paar weken geleden brachten wij u in deze rubriek op de hoogte van enkele opvallende uitspraken van CDA-fraktievoorzitter Evelien Blom. In de raadsvergadering in augustus voerde zij voor haar f raktie het woord inzake de kavelkwestie Langenbeek en zij richtte zich toen aan het einde van haar betoog rechtstreeks tot Kreyns, stukkies-schrijver In de Leusder Krant. Kreyns had in zijn cursiefje van donderdag 25 augustus het CDA vergeleken met een circus. En mevrouw Blom sloeg hard terug: Kreyns was zelf een pias. Aardig Incidentje en voor de redaktie van deze krant was het de vraag, of die opmerking van Evelien Blom nou ook zou worden vastgelegd in de officiële notulen van de raadsvergadering. En jawel hoor, het pias-schap van Kreyns is voor de eeuwigheid vastgelegd. Bij de uitnodiging voor de raadsvergadering van vanavond ontvingen we de notulen van de raadsvergadering van augustus en daar lezen we: „Mevrouw Blom is verder van mening dat er in dit bijzondere geval enkele woorden in de richting van de pers op zijn plaats zijn. In de plaatselijke pers schrijft een journalist dat zijn intellect verre van toereikend is om de volledige diepgang van de kavelkwestie te doorgronden, reden waarom hij zich onthoudt van enig inhoudelijk oordeel. Juist omdat hij van mening is toch te moeten oordelen over Iets wat hij niet begrijpt is volgens spreekster hij de pias in dit verhaal." Ook leuk is, dat de Na een week stille verbijste ring ben Ik (helaas voor som migen onder u) weer in staat tot het schrijven van een Kantlijn... Maar van mij geen woord meer over de miljardennota. We hebben trouwens ge noeg te stellen met de ge meentelijke miljoenennota. Ook daarin niks dan eindelo ze treurigheid en nog een half miljoen tekort ook. Cynische Leusdenaar: „Dat verbaast me niks. Na al die escapades met het ge meentehuis. de Korf, de Ten- nishal, de Geut... eh... heb ik er nog een paar verge ten?" Redelijk denkende Leusde naar: „Dat is niet eerlijk, le der mens maakt toch wel eens een foutje? En boven dien kan het gemeentebe stuur er toch niks aan doen dat niet alle Leusdenaren hardhorend zijn?" Kop: „Uitgaven worden nog kritischer bekeken". Het woordje „nog" zou ik er nooit bij hebben durven zet ten als ik het gemeentebe stuur zou zijn geweest. Weldenkende Leusdenaar: „Bewaar ons voor Kantlijner als wethouder". Ik begrijp uw schrik volko men. U wilt deze rubriek voor geen goud missen Napoleon, zo leert de ge schiedenis (en we zijn nu overgegaan op een ander onderwerp) Napoleon dus, werd door z'n vrienden vaak „Nap" genoemd. Nu wil het geval dat ene meneer Nap binnenkort bij ons aan de bel gaat trekken voor een leuk abonnementje op de centra le kabel Laten we met z'n allen toch hopen, dat Leusden voor meneer Nap niet z'n Water loo wordt Overigens voel Ik wel wat voor zo'n kabelabonnement, ook al woon ik dan in de verboden kabelbuurt. Want wat is er nou aardiger dan een rechtstreekse aan sluiting op de Tweede Ka mer? En nog zonder beeld ook! Hoeven we tenminste niet naar al die lege banken te kijken. Wat zegt u? Een aansluiting op de commissie Ruimtelij ke Ordening en Openbare werken is veel aardiger? Oh, u bedoelt de Jan Wagenaar- show! Dat is nou eens een leuk idee. En dan alleen in de kleuren rood, oranje en groen en als de diskussies (ehmono logen) wat al te bont worden zetten we het beeld gewoon op knipperen. Enthousiaste doe-het- zelver: „Praat toch niet zo veel! Waar blijft meneer Nap nu met z'n aansluiting? Ik wil er graag ééntje, want de hele buurt doet mee. Arme wethouder Gijs. Geeft ie een pilsje weg aan de Schoolraad, die eigenlijk z'n bloed wel kan drinken, willen ze liever water. Nou vraag ik je! Nou ja, ei genlijk bedoelden ze geld voor het water Troost voor Gijs: in de volks mond noemen ze water ge woon gemeentepils Ssst. Niet verder vertellen. Gehoord in de wandelgan gen: wethouder Jan heeft wethouder Fons een lesje in mastpolitiek gegeven, waar op wethouder Fons zich fronsend terugtrok in zijn kamer en niemand meer wil de ontvangen In diezelfde kringen wordt wethouder Wagenaar trou wens „de zenderling" ge noemd. Nee. dat is géén tikfout. Overigens: waarom zouden we abonnee worden op de kabel nu we eindelijk een echte dorpsomroeper heb ben? Wethouder Gijs was even tussentijds bezig. Als er niks verandert na de indringende woorden van verkeersdeskundige Lems, heb ik voor hem maar eén troost: Onze liberale wethouder is uiterst gevoelig voor ver- keersdeskundigen, maar ze moeten wel nét zo deskun dig zijn als hij. Rangggg! is pas „ranggg" als er „voorrangg!" op staat Veel scholieren kregen een bekeuring voor door het rood licht rijden op het kruis punt Groene Zoom - Burge meester de Beaufortweg. Werkt die installatie dan niet goed? Wethouder Fons gaf de Plan- adviesgroep een lesje in „omgaan met geld". Onder auspiciën van Latent Ta lent? Persoonlijk vind ik dat een overbodige inspanning, ge zien de tegenzin waarmee die groep het geld uit wil geven De titel van de inleiding van wethouder Fons was trou wens: „Meer welzijn bij min der welvaartEn dan weet je het wel: no nonsens dus. Ik lees de namen van maar twintig gelukkige scholieren in de krant, maar toch heb ben die zestig gouden me dailles gekregen van De Haaien. Een kwestie van de nivellering? En tenslotte: Als alles goed gaat, krijgt Leusden einde lijk haar samenwerkings school. Enthousiaste Leusdenaar: „Gaan we dan eindelijk leren In Leusden hoe we echt met elkaar samen moeten werken?" V. ACHTERVELD - De Regionale Kruisvereniging „Leusden- Achterveld" neemt op woens dag 5 oktober officieel haar cen traal bureau in gebruik, dat is gevestigd aan de Hessenweg 321 te Achterveld. De openingshandeling zal wor den verricht door de burgemees ter van Leusden, Mr J. W. M. Rademaker, 's middags om drie uur. Het overgrote deel van de inwo ners van Leusden is lid van één van de beide Kruisverenigingen, die samen de Regionale Kruisvereni ging vormen. Gezien dit massale lidmaatschap stelt het bestuur alle inwoners van de gemeente graag in de gelegenheid het kantoor te bezichtigen en kennis te maken met bestuursleden en medewer kers Daartoe op 5 oktober 's avonds van 7 tot 10 uur Open Huis worden gehouden, waar iedereen van harte welkom is De Kruisverenigingen „Leus den" en „Achterveld" vormden voorheen samen met de zusteror ganisaties uit Maarn. Renswoude. Scherpenzeel en Woudenberg de Regionale Kruisvereniging „Oost- Utrecht". Met het oog op de groei van het Leusdense inwoneraantal is per 1 januan j.l. een afzonderlijke basis eenheid gevormd, waarvan het centraal bureau te Achten/eld is gevestigd De opening hiervan be tekent niet, dat er een wijziging komt in de bestaande vorm van dienstverlening, welke onveran derd geheel via de wijkgebouwen blijft plaatsvinden. ACHTERVELD - Zondagavond om 18.30 uur bracht mevrouw V een bezoek aan een bewoonster van Huize St. Joseph. Zij zette haar fiets afgesloten bij het gebouw Toen zij om 19.15 uur weg ging kwam zij tot de onaangename ont dekking dat haar fiets door onbe kenden was meegenomen. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Dinsdag 4 oktober organiseert het IKV Leusden een informatieavond over Vrede- fonds Defensiebelasting. Deze bijeenkomst wordt gehouden in De Kom aan de Hamersveldse- weg 51. De aanvang is om 20.00 uur. Ernst Anjo van Houten, werkzaam bij Kerk en Vrede, komt vertellen over het Vredes fonds weigering defensiebelas ting. Voor nadere inlichtingen kan men kontakt opnemen met Jean ne Kal, telefoon 946685 en Hans Geerke, telefoon 947544. LEUSDEN - Op 30 september, 1,14,21 en 28 oktober wordt er in de Internationale School voor Wijsbegeerte aan de Dodeweg 8 een cursus over het probleem van lichaam en geest gegeven. Voor het volgen van deze bijeen komsten is geen specifieke voorkennis vereist. In deze cursus onder leiding van Paul Wouters, directeur ISVW, wordt een schets gegeven van de evolutie die het denken over li chaam en geest heeft doorge maakt. Dit gebeurt door middel van een confrontatie met belangri|ke teksten, die verklaard worden voor zover dat nodig blijkt en die het eigen denken over de problematiek op gang helpen Telkens wordt ook een inleiding gegeven en is er ruim gelegenheid voor vragen en dis cussie De klemtoon van de cursus ligt op het hedendaagse denken over lichaam en geest. Hoe kan men zich dat voorstellen, de mens als een soort computer en wat is er tegen in te brengen. Wat zijn de morele gevolgen van dit denken, hoe zit het met onze vrijheid en verantwoordelijkheid7 De kosten voor deze vijf bij eenkomsten, die op vrijdag van 19.45 tot 22.00 uur worden ge houden, bedragen 60 gulden, In clusief koffie/thee. Men kan zich telefonisch aanmelden via tele foonnummer 033-15020. LEUSDEN - De vergadering van de raadscommissie welzijn en onderwijs is verschoven van maandag 3 naar maandag 10 oktober. Op die avond staat de behandeling van de begroting op de agenda. Daaraan zullen dan enkele agendapunten wor den toegevoegd. LEUSDEN - Met ingang van 1 (tober 1983 zal het verboden jn bepaalde gevaarlijke kata- ulten voor handen te hebben, in voeren, te vervaardigen of te veren. nder een katapult wordt in dit erband verstaan: een schiet- lig, bestaande uit een met de Bnd te bedienen voorwerp met iaraan bevestigd elastisch en terkrachtig materiaal door ge- 'uik van projectielen kunnen orden weggeschoten met een Jdanige kracht of gerichtheid, at bij door die projectielen ge- offen personen ernstig licha- kielijk letsel ontstaat. Onder deze verbodsbepaling vallen niet die katapulten, die Klaarblijkelijk zijn bestemd om «s speelgoed gebruikt te wor- I Sinds |aar en dag is de katapult s speelgoed bekend Maar in de gelopen jaren worden in toene- lende mate katapulten op de larkt gebracht die zodanig zijn Kontrueerd, dat met grote kracht oiectielen kunnen worden weg schoten die ernstig lichamelijk Isel kunnen veroorzaken Uit loeven is gebleken dat projectie len (bijv. ronde stalen of loden Kogeis) die met deze katapulten werden weggeschoten, een zelfde kracht kunnen hebben als van sommige vuurwapens weggescho ten kogels Wie in het bezit is van een gevaarlijk aan te merken katapult (of onderdelen daarvan), krijgt de mogelijkheid gedurende een perio de van 14 dagen deze ongewenste handwapenen bij de plaatselijke politie in te leveren Als de katapul ten in de periode van 1 tot 14 oktober 1983 worden ingeleverd wordt een tegemoetkoming van I 5.- uitgekeerd voor een bedrijfs matig vervaardigde katapult en 0,50 voor een met-bedrijfsmatig vervaardigde. Voor ingeleverde onderdelen van een katapult wordt f 0,10 vergoed. Alrich Parson riep zondag de lotnummers af. De Mixed Hockey Club Leusden bestaat, zoals u misschien inmiddels weet, tien jaar. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum worden er het gehele jaar door allerlei festiviteiten gehouden. Zondag bijvoorbeeld was er de trekking van de lustrum-loterij. Aan Peter op den Camp, voormalig gewaardeerd sportmedewerker van deze krant, was gevraagd de trekking te verrichten. Voordat het een en ander kon beginnen, ontving Peter eerst nog een kadootje als prijs voor de goede pers over de Leusdense hockeyclub. Peter kreeg een aantal flessen sherry in een kistje dat bespannen was met een soort groene schuursponsjes, symbolisch voorstellende het kunstgrasveld dat de hockeyclub zo graag wil. Na deze ceremonie protocollair vond de trekking plaats van de loterij. Alrich Parson, die het voorzitterschap van de hockeyclub verruilde voor het raadslidmaatschap, werd gebombardeerd tot omroeper van de getrokken lotnummers. Hij had soms enige moeite om het geroezemoes in het clubgebouw te overstemmen, maar kweet zich voor het overige erg goed van zijn taak. Peter op den Camp werd beloond voor zijn goede pers over de Leusdense hockeyclub. stemverklaring van Gert de Weerdt (PvdA) bij de stemming over het CDA-initiatiefvoorstel inzake de kavelkwestie, keurig is vastgelegd: „De heer De Weerdt wil een stemverklaring afleggen. Hij zegt er bezwaar tegen te hebben dat gesteld is dat iemand een pias is als hij van de kavelkwestie niets meer begrijpt. Spreker voelt zich daardoor aangesproken." Vorige week meldden wij in Loep op Leusden dat onze gemeente eindelijk haar dorpsomroeper heeft. We presenteerden Ido van Bockel die namens de jubilerende toneelvereniging Eendracht de voorstellingen van het wagenspel als dorpsomroeper in aangepaste kledij, maar met moderne megafoon, aankondigde. Werden we van de week gebeld door een mevrouw die haar naam liever niet wilde vertellen. Al dat namen-gedoe in de krant vindt ze maar niks, maar ze wist mee te delen dat Leusden reeds vroeger een dorpsomroeper kende. „Dat was de vader van Olieman Han Greefhorst. Die stond altijd bij de St.-Josephkerk aan de Hamerveldseweg waar hij dingen omriep", aldus de anonieme opbelster. Hierbij doen wij het volk kond van haar mededeling. Afgelopen weekend kon men tijdens de open dagen een kijkje nemen in het internaat voor Bijzonder Jeugdwerk De Hohorst aan de Heiligenbergerweg in Leusden. Tijdens deze open dagen werden er ook wedstrijdjes „snoepjes raden", „pop raden", „darts gooien" en „doelschieten gehouden. Van de directeur van de Hohorst ontvingen wij de uitslagen. Met het verzoek ze te publiceren. Nou, daar gaan we dan: Snoepjes radenzaterdag 196 snoepjes: Heieen Petersen; zondag: 174 snoepjes: uitgereikt N.N. Naam pop raden: „Sylvia": Annemiek Weggemans. Darts gooien10e prijsAnton Eggink 132 pt.; 9e prijs: Elzen Wegergangs 132 pt.; 8e prijs: Marko de Kluiver 135 pt.7e prijs: Hr.(?)Groben 139pt.;6e prijs: Cor de Vos 152 pt.; 5e prijs: Kees Breet 165 pt.; 4e prijs: Rob Jansen 176 pt.; 3e prijs: Elzen Wegergangs 183 pt.; 2e prijs: Jeroen Verbart 188 pt.; 1e prijs: Willem Posthouder 249 pt. Doelschieten: 1e prijs 7 punten: Karin Rietdijk.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9