'vdA vraagt GS raadsbesluit over cavels Langenbeek te vernietigen Scouting Cay Noya-festival moet groep aan geld helpen Vissen wilden niet best bijten I Sociaal- cultureel programma ter inzage „Doe-maar- avond" in De Til LEUSDEN Collectes in oktober Aanvraag eenmalige uitkering A OVERLEG MET LEDEN BRIEF GESTUURD NAAR PROVINCIE Tienduizenden guldens schade door brutale diefstallen De Egel DINSDAG 4 OKTOBER 1983 plaatselijk nieuws van één onzer verslaggevers) USDEN - Het bestuur van Partij van de Arbeid afde- ig Leusden heeft het col- van Gedeputeerde Sta- schriftelijk gevraagd het adsbesluit over de kavel- vestie Langenbeek te ver- etigen. Volgens het afde- gsbestuur is het besluit strijd met het algemeen lang en in strijd met het lancieel belang van de ge- sente Leusden". Mocht it zo zijn dat het raadsbe- jit geen goedkeuring van nodig heeft, dan stelt het idA-afdelingsbestuur voor it besluit ter vernietiging or te dragen bij de Kroon. 25 augustus van dit jaar be- ot de meerderheid van de ge- ienteraad (VVD en CDA naar ïleiding van een initiatiefvoor- van de christen-democraten overmaat grond voor vijftien voners van de wijk Langen- ik niet in rekening te brengen, ging om een totaalbedrag van duizend gulden. De kavels ind in de vrije sector werden d 1978 door de gemeente ver- fit. Tijdens de uitgifte van de ind werden echter meetfouten naakt, waardoor de vijftien be- ikenen meer grond kregen dan arvoor ze uiteindelijk betaal- Volgens het koopcontract de gemeente deze zogeheten irmaat alsnog in rekening bren- B&W hebben er echter van ezien omdat er van gemeente- je fouten zijn gemaakt bij de |ifte van de vijftien bouwka- Aanvankelijk besloot de ge- enleraad in april '83. met uit- dering van de WD, de vijftien nsen uit Langenbeek een reke- g te sturen. Na een onderzoek het CDA kwamen de Leus- ise christen-democraten ech- van hun standpunt terug, onderzoek had feiten aan het t gebracht die ervoor pleitten overmaat grond niet door het ental te laten betalen. Tot op len wil het CDA niet vertellen welke feiten het gaat, maar moedelijk heeft de partij ont- t dat sommige betrokkenen fi- icieel omhoog zitten, let afdelingsbestuur van de IA Leusden is nu van mening het raadsbesluit nooit geno- i had mogen worden. Gaat wel aan om in een tijd, waarin lengewoon behoedzaam en zorgvuldig moet worden omge sprongen met de gemeentelijke fi nanciën af te zien van een con tractueel vastgelegde inning van zo'n bedrag?", vraagt het bestuur zich af in de brief aan GS. Verder voert het PvdA-afdelingsbestuur aan, dat het de vijftien betrokke nen vrij stond naar de rechter te stappen als ze het niet eens zou den zijn met een navordering. "Op die stoel hoeft een gemeen teraad niet op voorhand te gaan zitten, zeker niet nu een correct gesloten overeenkomst voorligt", aldus het bestuur in zijn brief aan Gedeputeerde Staten. Minder Een derde "heel zwaarwichtige reden" voor het bestuur om het college van GS te schrijven is de volgende ..Bijna alle burgers van Leusden merken in velerlei op zicht dat het financieel minder gaat. Er worden offers van hen gevraagd. Het voorzieningen-ni veau loopt terug, gemeentelijke bijdragen en subsidies lopen af, de eigen bijdragen die van de bur gers worden gevraagd nemen hier en daar flink toe. Enkele maatregelen die de gemeente heeft genomen hebben zelfs al tot de noodzaak van ontslagen ge leid. Een aantal burgers, dat zijn abon nement op de Centrale Antenne Inrichting niet meer kon betalen, is door de gemeente van het ge not daarvan afgesloten geweest. Bekend is ook dat het gemeente bestuur overweegt de reinigings rechten met maar liefst 15 procent te verhogen, zodat het ruim f 190 per jaar wordt. In deze samenhan gen kan de bevolking het niet als redelijk, noch als billijk, zorgvul dig en evenwichtig ervaren, dat het gemeentebestuur aan vijftien kopers van de vrije sectorkavels een contractueel opeisbaar be drag van in totaal ruim f 40.000 excl. BTW kwijtscheldt Het alge meen belang is met zo'n besluit niet gediend". Tenslotte voert het PvdA-af delingsbestuur aan, dat de dis cussie over het CDA-initiatief- voorstel geen nieuwe feiten aan het licht heeft gebracht op grond waarvan anders zou moe ten worden besloten als de ge meenteraad op 28 april reeds had gedaan. De brief aan GS is geschreven na overleg met de PvdA-leden in Leusden. (Van één onzer medewerkers) AMERSFOORT/LEUSDEN - Zo ongeveer op de grens van Amersfoort en Leusden bevindt zich langs de Helligenbergerweg een stuk terrein dat bekend staat als „De Vosheuvel". Op een braakliggend stuk grond staan nu twee flink uit de kluiten ge wassen schuren, die straks dienst moeten gaan doen als onderkomen voor de scouting groep Cay Noya. Eigenlijk had den er op dit moment drie gebou wen moeten staan. Het materiaal voor het derde gebouw is echter voor en tijdens de bouw van de clubhulzen gestolen. De groep zit nu dik in de proble men. Men hoopt uit de grootste financiële zorgen te komen door het organiseren van een festival. Dit festival wordt gehouden op 8 oktober a.s. van 10.00 tot 16.00 uur op het terrein rond de eerder genoemde clubhuizen. De Cay Noyagroep is niet alleen verreweg de oudste scoutinggroep van de hele regio, het is waar- nalhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. oofdredakteur: arnix Kreyns daktie: ertien Engelkens aspar van Loo kopij en advertenties: x>r het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, er het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. ed laktie en administratie: intoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op irkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 r Telefoon 033-941495. >onnementsgeld: >9,40 per jaar; 10,20 per half jaar: 15,35 per kwartaal. achten bezorging abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond ■00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan Hakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ten 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u takt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 5141, toestel 44. estellen foto's: [meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u gestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij pruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro f441 t.n.v BDU b.v. te Bameveld, met duidelijke vermelding van penste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto FC geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Pendaallaan 9, Leusden-Centrum. jgeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste p( s)thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ■ntenkombinatie te Barneveld. schijnlijk ook de groep met de meeste leden. Ruim 150 jongens spelen onder begeleiding van 22 leiders en leidsters binnen de Cay Noyagroep wat genoemd wordt het „Spel van Verkennen". De groep kent verschillende onder delen. Bij wijze van experiment is men enkele jaren geleden gestart met een groep voor jongens van 5 tot 7 jaar. Dit experiment heeft inmiddels vaste vorm gekregen. Overal in den lande kent men nu van dergelijke groepjes, die „Be vers" genoemd worden Het lande lijk bureau van Scouting Nederland in Leusden is momenteel bezig om deze „Bevers" binnen scouting een officiële status te geven. Binnen scouting kent men zowel „landverkenners" als „zeeverken ners". Cay Noya kent binnen haar groep beide mogelijkheden. Jon gens van 8 tot 11 kunnen „land- welp" of „zeewelp" worden. Als ze 12 jaar zijn kunnen ze dan toetre den tot zowel de „landverkenners" als de „zeeverkenners". De nog oudere |ongens kunnen lid worden van een „stam". De Cay Noya-groep is de laatste tijd zo gegroeid dat men nu kampt met een groot ruimteprobleem. Men heeft op dit moment nog de beschikking over een „varkens- schuur" welke bij de kinderboerde rij hoort op de „Vosheuvel". Deze schuur wordt gesloopt omdat hij nu al op instorten staat De twee verkennersgroepen staan als het ware op straat. De twee hordes maken samen gebruik van een oude directiekeet die nog stamt uit de tijd dat het bouwbedrijf Salomons zijn materialen opsloeg op het terrein. De stam en de bevers moeten samen een voor malig koetshuis delen. De leiding van de Cay Noya groep dacht in één klap uit de huisvestingsproblemen te zijn door ergens drie grote bouwketen op te kopen en die met eigen krachten op het terrein de Vosheuvel weer in elkaar te zetten. Het liep echter allemaal anders dan men gedacht had. Nog voordat men met de bouw kon beginnen kwam men tot de ontdekking dat er komplete pane len vermist werden Tijdens de bouw kwamen dieven terug om de rest van de keet te stelen. Er werd een heel dak ontvreemd. GELDIS OP De groepskas van de Cay Noya groep is vrijwel leeg. Men heeft dertigduizend gulden subsidie van de gemeente Amersfoort gehad Ook Jantje Beton kwam met een paar duizend gulden over de brug. Met het subsidiebedrag kan men echter geen derde onderkomen meer kopen. In feite heeft men onvoldoende financiële middelen om de twee groepshuizen die nu wel overeind staan, in te richten. FESTIVAL De Cay Noya-groep is op het idee gekomen om middels een „Festival" geld bijeen te krijgen. Inmiddels is al gebleken dat de Leusdense en Amersfoortse mid denstand bereid is om medewer king te verlenen. Van alle kanten zijn er giften binnengekomen bij de organisatoren van het festival. Met opzet wordt het hele gebeuren geen fancy-fair genoemd. „Je kunt beter spreken van een doe-mee- dag" aldus één van de initiatiefne mers voor het festival, „Malak" van de Berg, mevrouw Van de Berg is de grote motor achter het festival Voor mevrouw Van de Berg is de Cay Noya-groep een deel van haar leven geworden. Zij is oprichtster van de .Beverkolonie'' en gaf daar jarenlang leiding aan. Met het actief leiding geven is mevrouw Van de Berg onlangs gestopt. Wel is zij nog als secreta resse van het stichtingsbestuur aan de groep verbonden, ledereen spreekt haar echter nog aan als „Malak", de naam die zij als leid ster van de allerjongsten voerde. De echtgenoot van „Malak" is als adviseur aan één van de groepsaf- delingen verbonden. GEEN SCOUTINGPROMOTIE „We hebben nu eens geen actie om leden te werven, we gaan op 8 oktober ook niet aan scouting- promotie doen Onze groep is al groot genoeg. We hebben domweg op dit ogenblik alleen maar geld nodig." Aldus de heer Van de Berg die zijn vrouw bijstaat met het organiseren van het festival. Toch zal men op 8 oktober duidelijk kunnen merken dat men op bezoek is bij een scoutinggroep. Marktkramen zal men niet aantref fen omdat „die dingen veel te duur zijn". Men gebruikt de groepsten- ten om er kramen van te maken. Verder wordt er een aantal kermis achtige activiteiten georganiseerd Er worden twee kabelbanen geïn stalleerd. En de eigen groeps- circustent wordt opgezet. Een informatiestand, waarin men van alles te weten kan komen over de voorgenomen bouwactiviteiten van de groep, zal niet ontbreken. Veel inkomsten verwachten de or ganisatoren uit de rommelmarkt die gelijktijdig zal plaatsvinden op het zelfde terrein. OPLEVING Een aantal leden van Cay Noya was vorige week nog op de Neder landse Televisie te zien. KRO's Brandpunt besteedde aandacht aan een massale leidersbijeen komst van Scouting in Ommen. Ter illustratie kwamen een aantal boten van de Cay Noya-groep in het beeld. Tijdens de Brandpuntuitzen ding werd duidelijk gemaakt dat Scouting Nederland op dit ogenblik duidelijk een opleving meemaakt. Overal in het land kunnen scouting groepen zich in een stijgende be langstelling verheugen In Neder land zijn tegen de 125 000 jongens en meisjes aangesloten bij een scoutinggroep Over de hele we reld telt Scouting 24 miljoen leden Frits van Breda LEUSDEN - Het Sociaal Cultu reel Programma 1984 ligt vanaf heden gedurende 6 weken in concept ter inzage bij de biblio theken en het buro voorlichting van de gemeente Leusden. In dien gewenst kunt u hierop rea geren bij de planadviesgroep p/a 't Erf 1ter attentie van de heerM.A.E. Pellikaan. De ingediende commentaren zullen zoveel mogelijk worden verwerkt. De deelnemers aan de viswedstrijd (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De vissen hadden er duidelijk geen zin in om mee te werken aan de viswedstrijd die het jongerencentrum "De Til" voor vorige week zaterdag had uitgeschreven. Alle kenners wa ren het er roerend over eens dat "de vissen niet wilden bijten". Bij wijze van proef hadden en kele medewerkers van "De Til" een viswedstrijd uitgeschreven. Een dergelijke aktiviteit had nog niet eerder op de agenda van het jongerencentrum gestaan. Het idee sloeg redelijk goed aan. Zaterdagmorgen om zeven uur zaten er althans 27 dames en heren met de hengel klaar om deel te nemen aan de wed strijd. Men had in totaal vier uur de tijd om zoveel mogelijk vis sen uit het Vaileikanaal naar bo ven te halen. Het aantal vissen was niet bepa lend om een prijs te winnen. Het ging in dit geval om de totale lengte van alle vissen die men van zeven tot half elf uit het water haalde. Winnaar werd uiteindelijk de heer N Boele. Zijn veertien verschalkte visjes hadden een to tale lengte van 2,69 meter De tweede en derde prijs gingen naar LEUSDEN - De eerste van de reeks zogenaamde tieneravon den in het jongerencentrum "De Til" zal geheel in het teken staan van de populaire pop groep "Doe Maar". Het ligt voor de hand dat er tijdens de tie neravond veel muziek wordt ge draaid van "Doe Maar". De or ganisatoren hebben echter ook een "Doe-Maar-kwis" en een "Doe-Maar-bingo" In elkaar ge zet. Ook de prijsjes die er te winnen zijn, houden verband met de popgroep waar alles deze avond om draait. De tieneravond vindt plaats op vrijdag 7 oktober a.s in het jonge rencentrum "De Til". De avond begint 's avonds om zeven uur en is anderhalf uur later weer afgelo pen. Deze tijden zijn aangepast aan de leeftijdsgroep waarop ge mikt wordt. De tieneravonden zijn bedoeld voor jongens en meisjes in de leeftijdsgroep van 10 t/m 14 jaar. Omdat het de start van het seizoen is, hebben de organisato ren besloten om iedereen gratis toegang te verlenen. De toegangsprijs voor de overige tieneravonden in het seizoen wordt overigens erg laag gehou den. Ook de prijzen voor de con sumpties zijn aangepast aan het vaak niet al te hoge zakgeld van de tieners. De tieneravonden wor den over het algemeen elke eer ste vrijdagavond van de maand gehouden. de heren A. Storm en Kraak. De gelegenheidsvissers kwamen en zaterdagmorgen niet aan te pas De drie prijswinnaars waren echte sportvissers die het klappen van de zweep wel kenden. In totaal werden er zaterdagmorgen zo'n 120 visjes naar boven gehaald. Het ging om overwegend bra sems en voorntjes Al met al een behoorlijk aantal, al dachten de serieuze vissers daar duidelijk an ders over. Gezien het succes van deze viswedstrijd zijn de organi satoren van plan om volgend jaar nogmaals een viswedstrijd te or ganiseren. Leusden Dinsdag 4 oktober 15.00 uur: Ballonnen versieren, bibliotheek Hamersveldseweg Dinsdag 4 oktober 20.00 uur: Informatieavond Solidariteitswin- kel, Groot Krakhorst, Bolderikhof Dinsdag 4 oktober 20.00 uur: Informatieavond Vredesfonds de fensiebelasting, De Kom, Ha mersveldseweg Dinsdag 4 oktober 20.00 uur: commissie OW/RO, commissie kamergemeentehuis Woensdag 5 oktober 18.30- 21.00 uur: film (8jr e.o Bibliotheek Hamers veldseweg Vrijdag 7 oktober 15-17 uur: receptie Lisiduna, De Korf Vrijdag 7 oktober 19.00 uur: "Doe-maar-avond" De Til, Ha mersveldseweg Zaterdag 8 oktober 20.15 uur: Dorpsconcert, Dorpskerk, Arn- hemseweg. Leusden-zuid Maandag 10 oktober 16-17 uur: poppenkast (tot 8 jr.), bibliotheek Hamersveldseweg Maandag 10 oktober 's mid dags: buttons maken, bibliotheek zuid Maandag 10 oktober 19.45 uur: Bijeenkomst NCVB-centrum. Dienstencentrum, Burg. de Beau- fortweg Maandag 10 oktober 20.00 uur: Commissie Welzijn en Onderwijs, behandeling begroting, commis siekamer gemeentehuis Dinsdag 11 oktober 's middags: Buttons maken bibliotheek Ha mersveldseweg Dinsdag 11 oktober 20.00 uur: Commissie OW/OR, behandeling begroting, commissiekamer ge meentehuis Dinsdag 11 oktober 20.00 uur: Gezamenlijke bijeenkomst vrou wenvereniging, Groot Krakhorst. LEUSDEN - Burgemeester en wethouders hebben in de maand oktober vergunning ver leend voor het houden van de volgende collectes: 3 t/m 9 oktober - dierenbescher ming 10 t/m 16 oktober - Fed. soc. ped. zorg Zwakzinnigen 31 okt. t/m 6 nov. - Nationaal Jeugd Fonds. LEUSDEN - Aanvraagformulie ren voor de eenmalige uitkering 1983 aan personen met de laag ste inkomens kunnen uitslui tend op het postkantoor worden afgehaald of telefonisch wor den aangevraagd via telefoon nummer 0017. Deze uitkering is er op gericht de koopkracht van de laagstbetaalden op peil te houden. Wie voor 15 november geen formulier heeft ingestuurd krijgt geen uitkering. Voor het inleveren van de aan vraagformulieren kan men terecht bij de afdeling sociale zaken van de gemeente op maandag-, dins dag- en vrijdagmorgen van 9 00 tot 12.00 uur. Personen met een bijstandsuitkering hoeven geen aanvraag in te dienen. Dat zal de sociale dienst voor hen doen. Voor nadere informatie kan men bellen naar 941247, toestel 114 In parken, loofbos, ge mengd bos en kreupel hout leeft een stekelig diertje, dat onderge bracht is bij de insekten- eters, maar veel beter een alleseter kan worden genoemd, de egel. Het beestje heeft een lengte van zo'n vijfentwintig centimeter en een klein staartje. De bovenzijde van het lichaam is bedekt met stekels, die eigenlijk niets anders zijn dan zeer harde haren. Op het snuitje en aan de onder zijde groeien zachte ha ren. Door een speciaal stel spieren heeft het de eigenschap zich als een bal op te kunnen rollen, waardoor de stekels naar alle kanten uitsteken en een onneembare vesting vormen. Het is een scharrelaar van de sche mering en de nacht en houdt zich overdag ver borgen onder dichte be groeiing, bladhopen en houtstapels, of een hol letje in de grond. Zodra de zon onder is komt het te voorschijn en gaat op jacht. Het gezichtsver mogen is niet zo best, maar hun gehoor en reukvermogen zoveel te beter. Ze zijn verbazend vlug en kunnen klimmen, hardlopen en zelfs zwemmen als het nodig is. Maar hun jachtactivi- teiten beperken zich meer tot het zorgvuldig afzoeken van de bodem naar voedsel, in hoofd zaak ongewervelde die ren als wormen, slakken en kevers, ofschoon ze ook een muis of een kik ker niet versmaden. Ze eten eigenlijk alles wat eetbaar is, ook eieren en en kuikens van bodem broeders. Het valt ook slangen aan, zelfs de gif tige adder. Deze verde digt zich wel, maar heeft weinig kans tegen de harde stekels en ver wondt zich er alleen maar aan. De enige plaats waar de slang kan bijten is de snuit en daar past de egel wel voor op. Egelvrouwtjes bouwen een nest onder de strui ken. Daarin werpt ze één maal, een enkele keer tweemaal per jaar, ge middeld vijf jongen. Die jongen zijn bij de ge boorte blind, roze van kleur en zonder stekels. De eerste witte stekels breken direct door na de geboorte. Na ongeveer een maand neemt de moeder de jongen 's nachts mee om te leren voedsel te zoeken en enige weken later gaat het eenoudergezin uit een en gaan de jongen een zelfstandig leven lei den. Gedurende vier tot vijf maanden houdt de egel een winterslaap. De hart slag daalt van honderd tachtig naar twintig sla gen per minuut en de li- chaamstempeperatuur daalt belangrijk. Niette genstaande de egel geen natuurlijke vijanden heeft, is het toch door de wet beschermd. Het komt namelijk veelvuldig voor dat ze, bij het over steken van verkeerswe gen, worden doodgere den. U zult ook wel de bloederige hoopjes op of aan de kant van de weg gezien hebben. Of wette lijke bescherming daar tegen helpt? G.van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3