29e Kinderboekenweek: „Spelen met woorden" Jubilerende „Joannes Tollius" presenteert rijk programma-aanbod Mctiviteiten in Amersfoortse en Leusdense bibliotheken ieusder kw—t Nieuwe serie van vier koorconcerten penbare commissie- ergaderingen in oktober Kan het niet wat minder in deze dure tijd Kees Pens Margriet Heymans S5f VGCN~extra's: DINSDAG 4 OKTOBER 1983 plaatselijk nieuws AMERSFOORT/LEUSDEN - Inder het thema „Spelen met foorden" wordt dit jaar voor de egenentwlntlgste keer de Kin erboekenweek gehouden. Dat etekent dat er tussen 5 en 15 ktober een aantal landelijke ak- vltelten zijn, zoals het premle- oek, een kindermusical en een van bekroonde kinderboe- én. Maar daarnaast zijn er ook laatselijke gebeurtenissen. In mersfoort en Leusden zijn het iet name de openbare bibllothe- m die rond het thema van de Inderboekenweek het een en nder organiseren. De CPNB (de commissie voor de allectieve Propaganda voor het ederlandse Boek), die verant- oordelijk is voor de organisatie in de Boekenweken en de Kin- srboekenweken, heeft bij het kte- m van het thema voor deze Kin- jrboekenweek vooral gedacht an de mogelijkheden, die er - met ame voor het onderwijs - zouden jn om er iets mee te doen. „Spe- n met woorden" kan de aanlei- ng zijn tot bijvoorbeeld het schen- m van meer aandacht aan poè- b, het doen van allerlei taalspel- Ijes o( het werken met woorden- >ek en alfabet. Hoe je kunt spelen met woorden ordt ook duidelijk gemaakt in het emieboek van dit jaar. Het boek eet „Mijnheer Van Dale en juf- juw Scholten" en werd geschre- indoor Kees Fens. De illustraties n van Margriet Heymans. Zij bei- in laten in het premieboek zien, it taal inderdaad de mogelijkheid Bdt tot allerlei speelse zaken. Wie Jens de kinderboekenweek een nder- of jeugdboek koopt, heeft i mogelijkheid om „Mijnheer Van ijlale en juffrouw Scholten" aan te haffen voor 3,50. De CPNB «wacht er kennelijk nogal wat van, want het door Querido uitge geven premieboek heeft een opla ge van niet minder dan 100.000 stuks. LEPORELLO Omdat de CPNB vaak het verwijt kreeg, dat de speciale Kinderboe kenweekuitgaven te moeilijk zijn voor kleuters, heeft men dit jaar juist voor deze jongere kinderen ook een uitgave verzorgd. Het is een leporello of vouwboek gewor den, dat „Vertel me een verhaaltje" heet. Het gaat over een vader die een verhaal wil vertellen, maar zijn bril niet kan vinden. Op elke vouw van het boek zien we hem telkens een verdieping lager naar die bril zoeken. Onderdaan de leporello gekomen, kunnen de kleuters weer van boven af aan beginnen. Gisela en Per Ekholm tekenden het vouw boek, dat tijdens de Kinderboeken week 1,50 kost. Wie niet in de boekhandel pleegt te komen, heeft kans toch met de Kinderboekenweek gekonfron- teerd te worden Bijvoorbeeld via de televisie, waarop tijdens de herfstvakantie een speciale musi cal wordt uitgezonden. In samen werking met de KRO-televisie liet de CPNB Marjan Berk een musical schrijven. De muziek er voor werd geschreven door Ruud Bos. De musical heet „Wordt er in de ruimte ook gelezen?" en wordt gespeeld door 15 Amsterdamse kinderen Op de openingsdag van de Kinder boekenweek is de musical deze week in première gegaan. Woens dagmiddag 19 oktober wordt een opname uitgezonden door de KRO. De grammofoonplaat van de musical is inmiddels al in de han del. Verder bood de CPNB aan scholen een tekstboek en een mu- ziekcassette aan van de musical. Links het premieboekMeneer Van Dale en juffrouw Scholten", rechts het vouwboek voor de kleuters. Tijdens de Kinderboekenweek bij aanschaf van een kinderboek vekrijgbaar voor respectievelijk f 3.50 en 1,50. Niet minder dan duizend scholen vroegen het pakket aan en te ver wachten valt dan ook, dat de vraag of er in de ruimte gelezen wordt op heel wat scholen beantwoord zal gaan worden. Scholen die de musi cal gaan opvoeren kunnen, als zij dat willen, hun uitvoering laten beoordelen door een jury. Deze jury wordt gevormd door medewer kers van het Zeiss-planetarium in Amsterdam. De school, klas of groep die naar het oordeel van de jury de aardigste opvoering heeft gegeven, wordt een feestlijke dag aangeboden in het Zeiss planetarium. GRIFFELS Overigens zijn er meer verbin dingen tussen de CPNB en de scholen. Traditiegetrouw konden naast boekhandels en bibliotheken ook de scholen een kinderboeken week-informatiepakket bij de CPNB aanvragen Ook dit jaar was de belangstelling enorm: er werden 15.000 pakketten besteld. Het Kin- derboekenweek-informatiepakket bevat: een speelwerkbrief, die leessuggesties geeft bij het thema, de Kinderboekenmolen en een set affiches. Voor het eerst kwam de speelwerkbrief tot stand in samen werking met de drie in Nederland werkende schoolradiodiensten. Minstens zo traditiegetrouw als de informatiepakketten zijn inmid dels de gouden en zilveren griffels en penselen geworden. De gouden griffel voor het beste kinder- en jeugdboek ging dit jaar naar Anton Quintana voor ,,De Bavianenko ning". Zilveren griffels waren er onder meer voor Astrid Lindgren (Ronja de roversdochter), Henk Barnard (Hier ben ik dan. en Willem Wilmink (Dicht langs de huizen). De Penseeljury 1983, die de opdracht had om de jaarproduk- tie 1982 van in Nederland uitgeko men kinder- en jeugdboeken te bekijken op de kwaliteit van de illustraties. De Goude Penseel, die alleen een Nederlandse illustrator kan toekomen, is dit jaar niet uitge reikt. Wel vielen twee buitenlandse illustrators in de prijzen Zilveren penselen waren er voor Arnold Lobel (..Kikker en pad zijn best tevreden") en Janosch (..Dieren zijn ook mensen"). AMERSFOORT Uiteraard haken de jeugdbiblio theken in Amersfoort en Leusden met verschillende aktiviteiten in op de Kinderboekenweek. In Amers foort kunnen kinderen gedurende de boekenweek in alle filialen mee doen aan onder meer woordspel letjes, het maken van een muur- krant, kleurplaten en dergelijke Het programma ziet er als volgt uit: Jeugdbibliotheek Zonnehof: woensdag 5 oktober, 13.30 uur - opening van de Kinderboeken week; - voorlezen uit één van de be kroonde boeken; - het versieren van de jeugdafde ling. vrijdag 7 oktober vanaf 15.30 uur: - je eigen krant maken, woensdag 12 oktober, vanaf 15.30 uur: - aardappelstempelen op stof. vrijdag 14 oktober vanaf 15.30 uur: - met sjabloonletters en viltstiften naambordjes of iets anders maken. Filiaal Hoogland: woensdag 5 oktober 14.00 uur: - een muurkrant maken, woensdag 12 oktober, 14.00 uur: - aardappelstempelen op stof. Filiaal Kruiskamp: woensdag 5 oktober 13.30 uur: - aardappelstempelen op stof woensdag 12 oktober, 13 30 uur - je eigen krant maken. Anton Quintana won met,. De Bavianenkoning" dit jaar de Gouden Griffel. Filiaal Soesterkwartier: woensdag 5 en 12 oktober, 13.30 uur: - voorlezen uit één van de be kroonde boeken vrijdag 7 oktober, 16.00 uur: - aardappelstempelen op stof maandag 10 oktober 16.00 uur- naambordje maken met sja bloonletters. vrijdag 14 oktober 16 00 uur: - eigen poézie-of dagboekomslag maken en werken met de taaikrant LEUSDEN CENTRUM EN ZUID Ook in Leusden staan er in de bibliotheken een aantal aktiviteiten in het kader van de Kinderboeken week op het programma. Dinsdag middag 4 oktober is er in de biblio theek in Leusden-centrum aan de Hamersveldseweg vanaf 15.00 uur beiaardbespeling door de vaste orga nist van de Cappella Amsterdam SAMENWERKING A.C.R. MET i» AMERSFOORT - Vijf |aar geleden Is irtte een werkgroep voor oude izlek ..Joannes Tollius d' Amortor- De werkgroep tooide zich met de am van Joannes Tollius d'Amor- 1,f orte, één van de grote zonen van nze stad, die in zijn geboortestad ïchts werd geëerd met een onoog- 154 c straatje dat naar hem was ge- loemd. Rond 1550 werd hij hier boren, werkte een groot deel van n leven in Italië, en in 1601 kwam In Kopenhagen terecht. Na 1603 lören we niets meer van hem. 'oor het bestaan van de werkgroep oannes Tollius" leek de oude muziek uwelijks te bestaan in Amersfoort. In vijf jaar van zijn bestaan heeft Dannes Tollius" daar grondig veran- ring in gebracht: Amersfoort heeft nu oe ini d jki eg een zekere faam verworven om zijn grote aantal concerten met oude mu ziek. SERIE KOORCONCERTEN Voor het komende seizoen ,83/'84, het lustrumseizoen, heeft „Tollius" een extra rijk programma gepresenteerd. Een nieuw element daarin vormt een serie van vier koorconcerten waarvoor „Tollius" abonnementen uitgeeft (een abonnement kost ƒ30,00, losse kaarten ƒ10,00 per stuk) In deze serie de volgende concerten Op 4 november komt het Nederlands Kerkmuzek Ensemble in de Sint Joris- kerk met een concert onder titel „Mu ziek van de Reformatie", dit ter gele genheid van het Lutherjaar (Martin Lu ther werd 500 jaar geleden geboren) en van de Hervormingsdag (31 oktober) In dit concert muziek van Luthers vriend Johann Walter, Schein, Schütz en Stolt- zer. Het tweede concert in deze serie zal worden gegeven op 17 maar 1984. ook in de Sint Joriskerk door het Amers- foorts Kamerkoor, onder leiding van Jos Leussink en met medewerking van een gambaconsort onder leiding van Henk Waardenburg. Dit concert is gewi|d aan Engelse muziek (van Tallis, Tomkins, Weelkes, Sheppard, Byrd en Dowland). Koor en consort zullen afwisselend optreden Het Utrechts Barok Consort onder leiding van Jos van Veldhoven verzorgt het vierde concert. Op 14 april 1984 zal dit ensemble in de Sint Aegtenkapel een concert geven met passie- en paasmuziek waarin de figuur van de Oostenrijkse componist Leonhard Lechner (1553-1606) centraal staat. Het laatste concert (van de serie koorconcerten) is meteen het lustrum concert van „Joannes Tollius". De Ca- pella Amsterdam zal 5 juni 1984 in de Sint Joriskerk een programma zingen met Nederlandse muziek, o a. van Joannes Tollius, Misschien zullen dan composities van hem klinken die nog maar kort geleden opnieuw zijn ontdekt door de musicoloog Frits Noske (zijn onderzoek naar Tollius bracht hem o.a naar museum Flehite) Dit concert zal worden voorafgegaan door een ..Joannes Tollius" organiseert dit jaar ook weer enkele concerten in de Sint Aegtenkapel, georganiseerd in samen werking met de Amersfoortse Culturele Raad De Camerata Trajectine komt 13 oktober met zijn nieuwe programma „Van Ketters en Papen". Het Huelgas Ensemble (een van de meest befaam de ensembles op het gpbied van de oude muziek) komt 2 februari 1984 met een programma met muziek uit de Pyreneeën van het hof van Gaston Phebus. Het derde concert dat de ACR en „Joannes Tollius" samen organise ren wordt 3 mei 1984 gegeven door Dialogo Musicale o.l.v Leo Meilink. Wereldlijke muziek van Josquin Des- prez (1440-1524) zal dan worden ge zongen en gespeeld uit de nieuwe uitgave van Josquin s muziek. Evenals in het vorig seizoen zal „Tollius" het komend seizoen een con cert organiseren in samenwerking met de Stichting Valleiconcerten. Studio La ren onder leiding van Marijke Ferguson zal aan de vooravond van Kerst. 23 december, in de Ned. Herv Kerk in Leusden een programma presenteren met liederen van Hildegard von Bingen (1098-1179) In samenwerking met de Volksuni versiteit Eemland organiseert „Tollius" een cursus Oude Muziek Beluisteren. De cursus bestaat uit drie lezingen in het kreatief centrum De Hof die vooraf gaan aan enkele van de door „Tollius" al of niet in samenwerking met andere georganiseerde concerten Louis Peter Grijp spreekt 7 oktober over het concert door de Camerata Trajectina op 13 oktober, Marijke Ferguson op 16 de cember over het concert door Studio Laren op 23 december in Leusden en Leo Meilink op 27 april 1984 over het Josquin-concert op 3 mei door Dialogo Musicale Bovendien presenteren de Volksuni versiteit Eemland, ..Joannes Tollius" en de Vereniging voor Huismuziek afd Amersfoort op 3 april 1984 in de Sint Aegtenkapel het programma „Antiqua versus Nova" van Studio Laren. Het handelt over een „Polemuziek" tussen Jacob van Luik, Jean de Muzes en Franco van Keulen, omstreeks 1300 gevoerd in Parijs, met muziek van de drie genoemde heren, diverse anonymi en van de twee heel groten uit die tijd, Perotinus en Philip de Vitry. NIEUWJAARCONCERT Zoals elk jaar, ook op 1 januari 1984 een Nieuwjaarsconcert in de Gerfka- mer van de Sint Joriskerk Dit keer muziek uit de Franse Barok Het eerste deel puur instrumentaal, het tweede deel een bijzondere uitvoerinq van een wereldlijke cantate van Cléramsault, waarin Lida Dekker (we kennen haar van het Egidius Ensemble) alie „rollen" zingt, waarbij ze de verschillende per sonen mede uitbeeldt door een wel heel bijzonder kostuum. LUSTRUMVIERING Het concert door de Capella Amster dam. op 8 juni 1984. zal misschien het begin zijn van een „minifestivalletje' ter gelegenheid van 5 jaar „Tollius" en 725 jaar Amersfoort (op 12 juni 1984 zal het 725 jaar geleden zijn dat Amersfoort stad werd). Hoe het er uit gaat zien blijft voorlopig nog een verrassing. De werkgroep „Joannes Tollius d'Amorforte" zal zich samen met tal van andere verenigingen, stichtin gen, enz., zaterdag 3 september pre senteren op de sociaal-culturele sel- zoenmarkt op het O.L. Vrouwekerk hof. Daar kunt u zich nader over de plannen van „Tollius" voor het ko mende seizoen informeren. Dan kunt u zich ook al een abonnement aan schaffen voor de „koorserie". Uiter aard zult u ook in de loop van het seizoen elk der concerten in dit blad aangekondigd zien. ballonnen versieren. Woensdag avond 5 oktober is er eveneens in Leusden-centrum een filmavond voor kinderen vanaf acht jaar. Maandagmiddag 10 oktober is er in de bibliotheek aan de Hamersveld seweg tussen 16.00 en 17.00 uur een poppenkastvoorstelling voor kinderen tot acht jaar De inmiddels traditionele boekenruilbeurs wordt woendagmiddag 12 oktober van 14.00 tot 17.30 uur gehouden. Boe ken voor de ruilbeurs kunnen wor den ingeleverd tot zatedag 8 okto ber. De boekenruilbeurs in Leusden- Zuid wordt gedurende de gehele Kinderboekenweek tijdens de ope ningsuren gehouden. Daar kunnen de boeken tot 4 oktober worden ingeleverd De medewerksters van de bibliotheek adviseren kinderen, die boeken gaan inleveren, die boeken wel eerst aan hun ouders te laten zien. De poppenkastvoorstelling en de film kun je niet zo maar bijwonen. Om aan een toegangsbewijs te komen moet, afhankelijk van de leeftijd, een kleurplaat worden ge kleurd of een puzzel worden opge lost Tegen inlevering van kleur plaat of puzzel kan een toegangs bewijs worden verkregen. Tenslotte wordt als „klapper" aangekondigd het maken van ei gen buttons Dat kan in Leusden- centrum op dinsdagmiddag (11 ok tober). woensdagmiddag (12 okto ber) en vrijdagmiddag (14 oktober). In de bibliotheek in Zuid kunnen maandagmiddag (10 oktober) en donderdagmiddag (13 oktober) tij dens de openingsuren buttons wor den gemaakt. Tijdens de boeken week is er in Centrum en Zuid geen voorlezen. USDEN - Voor de maand ok- »er staan bij de gemeente usden de volgende openbare jnmisslevergaderingen op 'Programma: oktober Openbare Werken en 'imtelijke Ordening; lOoktober: Welzijn en Onderwijs; Btoktober: behandeling ontwerp- POproting 1984 door Welzijn en Pnderwijs; )2oktober: behandeling ontwerp- S®groting 1984 door Openbare perken en Ruimtelijke Ordening, g oktober: Financiën en Econo mische Zaken; «oktober: behandeling ontwerp- jj®9roting 1984 door Algemene Bestuurszaken; 26 oktober: behandeling ontwerp begroting 1984 door Financiële en Economische Zaken. De vergaderingen beginnen om 20.00 uur en worden gehouden in het gemeentehuis, t Erf 1 te Leusden-Centrum De agenda's en stukken liggen vanaf 5 dagen voor de vergade ring ter inzage bij het bureau voor lichting, 't Erf 1, telefoon 033- 941247, toestel 116 en in de bi bliotheek Nieuw-Langenbeek. De verslagen van de hierboven aangekondigde vergaderingen worden op de genoemde plaatsen ter inzage gelegd in de week vol gend op die waarin de vergade ring is gehouden. £*ciwoer-, De Cappella Amsterdam zal op 8 juni 1984 de lustrumaktiviteiten van ..Joannes Tollius' openen m Maandpremles 1983 Volledig pakket Volwassene l/m 40 |aar Kind eigen nsico t 500. - 1 88.85 1 53.30 eigen risico 1 1 000 - 1 62 70 1 37.60 eigen nsico t 1 500. - 1 54.35 1 32.60 eigen risico 1 2 000. - 1 49,10 1 29.50 Zonder huisarts, met geneesmiddelen ogen risico 1 400, - 1 78,40 1 47.- Zonder huisarts en zonder geneesmiddelen eigen risico 1 300, - 1 65,85 t 39,50 Wel met de premie van uw ziektekostenverzekering, niet met de risicodekking, vindt de VGCN. met bijna 300 000 verzekerden één van de grootste ziektekosten verzekeraars van Nederland De VGCN maakt geen winst en dat ziet u aan de premies alternatieve geneeswijzen meeverzekerd werelddekking op kostprijsbasis gratis service EUROCROSS-alarmcentrale o a bij verblijf in het buitenland. VGCN: lagere premies, hogere dekking ziektekosten Ziektekostenverzekering I *vGCN H Posibus 290 I W 3500 AG UTRECHT Utrecht, V.G.C.N., Biltstraat 196, 030 - 71 56 34 Bon voor lagere ziektekostenpremie Betaalt u nu te veel' Stuur de bon op ot bel één van de VGCN-afdelingen in uw omgeving Bon in enveloppe zonder postzegel aan VGCN. Antwoordnummer 576. 3500 VB Utrecht Waar bent u nu verzekerd? Gezin Man jaar. Vrouw jaar Aantal kinderen

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5