De strijd voor 'n Leusdens vrouwenontmoetingscentrum VVN Leusden houdt veiiichtingscontrole MoriMrf*3L~ Santett»T9- pwtfWMSse!!» 6ewwWW>'ne' fleuriL—- JuHtoïL^ Roussiilon, Minervois of Languedocr „Waarom is lang bestaande wens nog niet gehonoreerd?' 6Ktt®sHe,m?a9C Haraott_ DE LEUSDER KRANT DE LEUSDER KRANT De Leusder Krant doet meer dan het geven van een portie plaatselijk nieuws INSDAG 4 OKTOBER 1983 LEUSDER KRANT 9 De plaatselijke Vrouwen Raad is al een jaar of twee bezig een vrouwenontmoetingscentru- m (VOC) in Leusden te openen. De pogingen om de gemeente zover te krijgen een geschikte ruimte beschikbaarte stellen waren vruchteloos, totdat bekend werd dat een vrouwenontmoetingscentru- m best een plaats kon krijgen in de kelder van het nieuwe gemeentehuis. Dit VOC zou samen met een biljartvereniging en de muziekschool haar aktivlteiten ondergronds kunnen ontplooien. In oktober zouden de vrouwen de kelder kunnen betrekken, ware het niet dat door de twijfelachtige geluidsisolatie van deze kelder alles op losse schroeven is komen te staan. De kwaliteit van de geluidwering staat overigens in relatie tot de muziekschool. Terwijl de Leusdense muziekschool en de biljartvereniging in afwachting van wat komen gaat In hun huidige behuizing kunnen blijven, staat het VOC nog steeds in de kou. Medewerkster Tea Middelkoop ging eens praten met Anneke van Hasselt, voorzitter van de Vrouwenraad, en de VOC-werkgroepleden Co van der Schaaf en Barbara Bastiaanssen. LEUSDEN - In 1980 werd het eerste verzoek om ruimte voor een vrouwenontmoe tingscentrum aan de ge meenten gedaan. Het jaar er voor had er een grote enquê te van de Vrouwen Raad plaatsgevonden onder alle vrouwen In Leusden. Initia tiefneemster was Evelien Blom, raadslid voor het CDA en voorzitster van de Katho lieke Plattelandsvrouwen. Uit deze enquête kwam naar vo ren dat vrouwen in Leusden een ruimte missen waar zij overdag binnen kunnen lo pen om even een praatje te maken. Veel vrouwen hebben overdag behoefte aan kon- takt. De uitslag van het vraag- onderzoek en de behoefte aan ruimte voor enkele vrou wenverenigingen was de re den tot het verzoek aan de ge meente om ruimte beschik baar te stellen voor een vrou wenontmoetingscentrum. BRIEVEN, GESPREKKEN De briefwisselingen en de ge sprekken die er vanaf toen hebben plaatsgevonden vormen een zeer respectabel aantal Anneke: Je staat versteld van al die brieven en de gevoerde gesprekken met de gemeente. Hoe vaak wij hebben moeten uitleggen dat wij een ont moetingscentrum willen voor alle vrouwen in Leusden. Dat dit ont moetingscentrum 's avonds kan worden verhuurd aan de vrouwen verenigingen om zo de kosten te dekken. De iedere keer terugko mende vraag van de gemeente wat wij dan precies wilden, is steeds weer beantwoord met een huiska mer met bar, een keukentje, een administratieve ruimte, ruimte voor een crèche en een multifunctionele ruimte voor de grotere vrouwenver enigingen. Na al die jaren zijn wij geen stap verder gekomen. Uit de eerste vraag van de gemeente ons verzoek te specificeren viel op te maken dat zij niet afwijzend stond tegenover onze aanvraag. Omdat je iedere keer weer met een nieuw stukje begint houd je zo de moed erin." In 1980 was er sprake dat de Wip-Wap door terugloop van het aantal kleuters ondergebracht zou worden bij lagere school De Weg wijzer. In iedere brief werd door de Vrouwen Raad het idee, de Wip- Wap als VOC te benutten, ge noemd. De Vrouwen Raad stelde in 1981 een werkgroep samen die zich uitsluitend bezig ging houden met het VOC. Briefwisselingen met de gemeente, gesprekken op het gemeentehuis en het organiseren van open ochtenden waarop op nieuw iedere vrouw en vrouwen vereniging haar wensen kenbaar kon maken vormden nog steeds hetzelfde beeld van de werkzaam heden. Co: „Wij hebben nooit gehoord dat de Wip-Wap niet doorging. De kelder van het nieuwe gemeente huis bleek voor sociaal-culturele doeleinden gebruikt te gaan wor den en in eerste instantie werd ons 40 m2 aangeboden (de grootte van een huiskamer) De Vrouwen Raad kon daar niet mee akkoord gaan. Opnieuw werd ons toen gevraagd onze wensen te specificeren en wi| kwamen uit op 230 m2. Uiteinde lijk werd ons 120 m2 aangeboden Anneke: „Wij begrepen tenslotte dat wij niet voor de Wip-Wap in aanmerking kwamen en daarom hebben wij de kelder geaccepteerd V.l.n.r Co van der Schaaf. Barbara Bastiaanssen en Anneke van Hasselt. maar het is altijd een tweede keus geweest." In januari 1983 werd uiteindelijk het raadsvoorstel over de onder- keldering van het gemeentehuis behandeld De gemeenteraad ging akkoord. Het VOC zou in oktober 1983 kunnen starten Ofschoon de begroting bij dit raadsvoorstel naar de mening van de Vrouwen Raad uitermate slecht was. werd beslo ten om te gaan starten De werk groep werd fors uitgebreid. Diverse kleinere werkgroepen gingen aan de slag met de openingsfestivitei ten, de inrichting, thema-ochten den, het gastvrouwschap en de statuten Tot deze vrouwen plotse ling in augustus 1983 uit de krant vernamen dat het hele voorstel van de onderkeldering teruggenomen werd De isolatie bleek niet vol doende te zijn voor de huisvesting van de muziekschool. Barbara: „Als werkgroep heb ben wij onmiddellijk een gesprek gevoerd met de heer Pellikaan van de gemeente Wij hebben ge vraagd of het nog zin had subsidie aan te vragen voor dit jaar In dit gesprek bleek dat de vertraging be hoorlijk lang zou gaan duren Anneke „Voor ons is dat de re den geweest om tijdelijke of plaats vervangende ruimte aan te vragen De hele Vrouwen Raad was van mening dat het zo niet langer kon Ook in januan is er nog geen zicht op de kelder. Wij hebben gevraagd om leegstaande kantoorruimten boven de Hamershof Daar is de centrale ligging en de huur die per maand opgezegd kan worden een groot voordeel van. Het blijkt dat de gemeente ook voor andere groepe ringen ruimte kan huren en langza merhand komt het zover dat wij geen afwachtende houding meer aan kunnen nemen." Aan welke groeperingen denk je dan? „Het beste voorbeeld vind ik de WOL (Werkgroep Ouderen Leusden). Ik ben blij dat zij ruim te heeft maar omdat de WOL de Wip-Wap aangeboden kreeg en dit niet doorging - onze aan vraag loopt trouwens veel langer - heeft zij een andere ruimte ge kregen met 100% huursubsi die." Hebben jullie het idee. dat de po litieke partijen, de PvdA en het CDA. die een VOC in hun verkie zingsprogramma hebben staan een aktiel beleid voeren „Barbara „Als rooie vrouw in de Vrouwen Raad weet ik zeker dat de twee rooie vrouwen die in de ge meenteraad zitten er zeer hard aan trekken De mannen zijn ook voor standervan een VOC. Het is eigen lijk voor ons zo'n gemeenplaats ge worden dat er meer irritatie ontstaat in die zin van hoe kan het dal die wens al zo lang bestaat en nog steeds niet is gehonoreerd?" Co „Wat het CDA betreft heb ik het idee dat niet alle CDA-leden het zo belangrijk vinden al staat het in hun verkiezingsprogramma. De vrou welijke raadsleden zijn regelmatig aanwezig op de Vrouwen Raads vergaderingen en zijn daardoor goed geïnformeerd. Anneke „De vrouwelijke raads leden van de VVD hebben schrifte lijk meegedeeld zonder verdere ar gumentatie, dat wij niet op hun me dewerking hoefden te rekenen." Hebben jullie het idee dat er nu al vrouwen gedupeerd zijn? Anneke „De werkgroep buiten landse vrouwen had graag per 1 oktober in het VOC willen komen. Het CDA-vrouwenberaad heeft geen ruimte, het vrouwenkafé heeft de huur opgezegd en de Vrouwen Raad zelf heeft ook geen geschikte ruimte. De overige vrouwenvereni gingen hebben weer een nieuwe huurkontrakt afgesloten voor het komende seizoen. Maar nieuwe initiatieven kunnen niet ontplooid worden." Co: „Voor veel vrouwen Is een VOC een eerste stap om je te oriënteren. Vrouwen die pas in Leusden zijn komen wonen heb ben heel veel behoefte aan kon- takt overdag. Vanuit het VOC kunnen zij naderhand hun keuze bepalen of zij zich willen aanslui ten en bij welke vrouwengroepe ring," i jftreirw*'*1 iow<rM»« lS EN BOUTElLLt AU CTf/l-L^ CRu oruiQr.coiS APPELLATION MEDOC C0NTR01 LEUSDEN;ACHTERVELD - Door de afdeling Leusden van Veilig Verkeer Nederland zal op donderdag 6 oktober voor de inwoners van Leusden, Stouten- burg en Achterveld een gratis verlichtings en banden controle worden gehouden. Deze contro le vindt plaats te Achterveld in het gebouw van de firma De Vor aan de Hessenweg. Nu het winterseizoen weer be gint is het zeker een goede zaak als men verzekerd is van een goede verlichting Ook de conditie van de banden is een belangrijke zaak nu er weer weersomstandigheden verwacht kunnen worden "waarbij goede banden zeker vereist zijn De tijd dat de controle zal worden gehouden is van 19.00 tot 21 00 uur. Bij voldoende deelname zal ook weer een verkeerscursus worden georganiseerd, waaraan inwoners van Leusden, Stoutenburg en Ach terveld kunnen deelnemen. De cur sus wordt gehouden te Achterveld. Niet alleen voor personen in het bezit van een auto- of motorrijbe- wijs is deze cursus belangrijk, doch ook voor fietsers bromfietsers en voetgangers. De cursus wordt ge- De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wal dat met elkaar te maken heeft? Alles' Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken Voor wat het lettertype betrelt heeft u de keus uit hand- of machineletters Rozendaallaan 9, telefoon 941495. geven uit een geheel bijgewerkt verkeerscodecursusboek De on kosten bedragen 30,-, cursus boek inbegrepen Het is de bedoe ling dat de cursus op donderdag avond wordt gehouden van 20 00 tot 22.00 uur. Er zijn 8 lesavonden. één examenavond en één slot- avond. Men kan zich voor deelname zowel telefonisch als schriftelijk opgeven voor Leusden bij de secretaresse B. Rademaker- Vos, p/a Rayonsbureau Rijkspo litie. De Wevershilt 15, Leusden, tel. 033-941980. Voor Achterveld en Stoutenburg bij D. Bijl van Oldenbarneveltstraat 18, tel. 03425-2090 en W. Vos. Emelaar- seweg 21 a .tel. 03425-1430. Op gave voor deelname kan plaats vinden t/m 8 oktober. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur. Wat dacht u van het verzorgen van trouwkaarten. Een ruime sortering biedt het aanstaand echtpaar voldoende keus. Een romantische kaart, een vrolijke of zakelijke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collectie trouwkaarten die elk jaar wordt aangepast. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de juiste keuze te maken. De tekst op de kaarten kan worden gezet in hand- of machineletter. Rozendaallaan 9, telefoon 941495.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9