X cE vdA vindt dat sociaal- cultureel erk te veel moet inleveren Nieuw troephuis Manitoba groep officiëel geopend Pisa" was weer in Leusden <//-o Van Woudenberg (CDA) overweegt afschaffen schoolzwemmen Geen aktie op Leusdens postkantoor Vergadering Schoolraad Bi Vandaag in de Leusder Krant Ernstig ongeval op Hessenweg R0DA-KEEPER BARRY BUUNK VANAVOND OP TV Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden 00 gulden uit ning ontvreemd Ongeluk met bromfiets Diefstal uit auto I! FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant ft) LJ 44 DINSDAG 11 OKTOBER 1983 - 15e JAARGANG NO. 47 Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3630 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. (van een onzer medewerkers) USDEN - „Onze fractie is het op het eerste gezicht niet met de procentuele verlaging die is toegepast op het aal-cultureel werk. We hebben uitgerekend dat Openbare ken en Ruimtelijke Ordening zo tussen de 31/2 en 4% moet jen op de uitgaven, de sport moet iets meer dan 3% liger aan doen en het sociaal-cultureel werk moet volgens e berekening iets meer dan 7% inleveren", aldus Jan Dbs van de PvdAfractie in de vergadering van de commis- Welzijn en Onderwijs. jandagavond vergaderde de scommissie voor Welzijn en erwijs over de begroting voor volgend jaar Nergens gaf de gestelde begroting aanleiding Mie discussies. De CDA-fractie niet vertegenwoordigd tijdens ehandeling van de begroting, lievoorzitster Evelien Blom tijdens de commissieverga- ig onwel en verliet voortijdig de adslagingen. Haar fractiege in de commissie welzijn was kennisgeving verhinderd om jrgaderingen bij te wonen De •re grote raadsfractie, de VVD, geen aanleiding om zich op punt te verzetten tegen de stellen van B. en W. Alleen de fractie, bij monde van de heer ra en de PvdA lieten hier en kritiek doorklinken op de plan van het college van B en W. let inleveren per portefeuille- Ier mag niet aan de orde zijn" itwoordde wethouder Gijs van denberg op de kritiek van de op de bewering dat juist de jnssector het meest moet inte- Wel is het juist, aldus de ouder, dat aan de instellingen erenigingen die daarvoor in nerking kwamen, is gevraagd olgend jaar zes procent zuini- lan te doen. TJ JSIDIEBELEID m het hele subsidiebeleid zal eens nagedacht moeten wor- zo meent het college van B. en 'olgend jaar zal dan ook een n worden gemaakt met het lichten van het hele gemeente- eleid met betrekking tot subsi- ig. Daarbij moet wel worden icht dat wat in jaren is ge- id, niet van de ene dag op de j >re dag kan worden veranderd, ƒ2 zo schrijven B. en W. in hun ,,nota van aanbieding" die bij de begro ting hoort. Voor de heer Oostra (D'66) was deze zinsnede aanlei ding om te vragen waarom dan alvast de muziekschool er uit was gepikt waar het ging om het voor stellen van een andere methode van subsidieberekeing ,,U moet dan wel aangeven waar uw kritiek zich op richt als u het nodig vindt nu al met voorstellen te komen" zo meende de heer Oostra Een direkt antwoord op zijn vraag kreeg de heer Oostra niet. Wel werd duidelijk dat de gemeen te de muziekschool op een andere grondslag wil gaan subsidiëren. Tot op heden kreeg de muziek school een subsidie die verband hield met het aantal inwoners van Leusden. Omdat dit niet zinvol lijkt nu het leerlingenaantal afneemt wil de gemeente overgaan tot het sub sidiëren per leerling. ,,Een wat vreemde zaak" zo meende de heer Jacobs (PvdA) Eerst geeft de gemeente minder subsidie aan de muziekschool, zodat het leerlin genaantal wel terug moet lopen Vervolgens geven we dan minder subsidie omdat het leerlingenaan tal terugloopt." In de gemeentelijke begroting voor het volgend jaar staat te lezen dat de muziekschool ƒ46.000,- moet inleveren. VERLAGING MET 20% In de aanbiedingsbrief wijst het college er op dat het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur heeft aangekondigd dat de rijksbijdrage voor sociaal-cultureel werk met zo n 20% verlaagd zal worden in 1984. De gemeente wil echter niet zover gaan waar het gaat om gemeentelijke subsidies voor aktiviteiten die onder de rijks- TERVELD - In de avond van ctober is er ingebroken in woning aan de Walter van rsfoortstraat. De inbraak d plaats tussen 19.30 en 0 uur. De bewoners waren 0 ns dat tijdstip afwezig. Met uikmaking van een trap en de ongewenste gasten ic<ften op een kier staand raam l. de bovenverdieping binnen ringen. Van boven naar be en werd alles doorzocht. Ontvreemd werden een kleuren- TV. een cassettedeck. een foto toestel, een gouden halsketting met granaten en een 10-tal oude munten. De totale waarde be draagt ongeveer f 3500,- De trap werd door de inbrekers achtergelaten. Deze is vermoede lijk van de daders daar tot op heden nog niemand zich heeft ge meld die een dergelijke trap ver mist. De daders hebben vermoedelijk via de voordeur de woning verla ten. Door de politie werd een on derzoek ingesteld. Deze verzoekt degenen, die tijdens genoemde uren iets bijzonders hebben opge merkt, zich in verbinding te willen stellen met de plaatselijke politie. Modehuis voor grote en speciale moten Flatteuze damesmode Grote keus in de speciale maten 38-58. Zuidsingel 7 Amersfoort (bij Varkensmarkt) Tel 033 630452 Orufhank»li|k m«uwsbl*d voor d« gemeente Leasden ow i Vcrtchiint dinsdag an donderdag In de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bl| kontrakten belangri|ke korting. Leusderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- ll|ks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur tsopend. Zaterdags gesloten. Jan Jacobs bijdrage-regeling vallen. ..uit neemt niet weg dat er naar onze mening niet aan valt te ontkomen dat ook op de desbetreffende ge- meenteli|ke subsidies een zekere korting plaatsvindt" aldus B en W in hun aanbiedingsbrief naar de Raad. Niet alleen de Leusdense vereni- ginge zullen het volgend |aar min der geld uit de gemeentepot krij gen Ook andere sectoren zullen het weer wat krapper krijgen. Zo zal ook het onderwijs het volgend jaar weer wat zuiniger aan moeten doen. ,.Dat er naar gestreefd wordt niet te bezuinigen op de kwaliteit van het onderwijs is een goede zaak" aldus Ans van Kemenade (PvdA) maandagavond tijdens de commissievergadering. „Maar wat heeft het voor een konsekwenties als we gaan bezuinigen op het schoonhouden van de scholen, zo als u voorstelt?" Niveauverla ging". was het antwoord. Dit bete kent dat de scholen in minder tijd dan voorheen schoongehouden moeten worden om te kunnen be sparen op de personeelskosten. In de praktijk zal blijken of deze ni veauverlaging" niet betekent dat de scholen vuiler zullen worden. SCHOOLZWEMMEN Als de ouders weigeren een bij drage te betalen aan het school zwemmen van hun kinderen zullen we er over moeten denken om te stoppen met schoolzwemmen, al dus B. en W Dat dit eenvoudiger is gezegd dan gedaan, bleek wel uit de opmerking via de wethouder dat stoppen natuurlijk ook konsekwen ties heeft voor de exploitatie van het zwembad. De heer Oostra (D'66) ging zelfs de suggestie te ver om over stop zetten eens „na te gaan denken" „Stopzetten van het schoolzwem men mag helemaal niet overwogen worden", zo meent de D'66 af gevaardigde. Op dit ogenblik beta len ouders voor hun kind ƒ1.- voor elke keer dat ze in schoolverband gaan zwemmen Dit bedrag komt boven de vergoeding in de reiskos ten die al geruime tijd betaald moest worden. De totale begroting wordt uit eindelijk behandeld in de raads vergadering van begin decem ber. Gelet op de weinige reacties van de kant van de raadsleden, waarvan de fractie in het college van B. en W. vertegenwoordigd is. zal de hele begroting voor 1984 niet op veel tegenstand stuiten. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In het postkan toor van Leusden zullen geen stiptheidsacties door het personeel worden ge houden. Volgens woord voerder Gijsberts gelden de akties tegen de plannen van de regering vooralsnog voor de grote postkantoren. Mochten de acties zich uit breiden naar de kleinere kantoren dan is het volgens hem nog maar de vraag of Leusden er zich bij aansluit. „Wij stellen ons neutraal op. Bovendien is meer dan de helft van het personeel geen lid van een vakbond. Maar als het er echt op aankomt, dan weet ik natuurlijk niet wat het personeel doet", al dus de heer Gijsberts desge vraagd. De stiptheidsacties in de grote postkantoren zijn het gevolg van de plannen van de regering om opnieuw te gaan korten op de salarissen van ambtenaren en trendvol gers. De ambtenarenbonden hebben hun leden opgeroe pen in verweer te komen te gen de gevraagde loonof- fers. LEUSDEN - De gemeenschap pelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs vergadert donderdag 13 oktober. De bij eenkomst vindt plaats in het ge meentehuis en begint om 20.00 uur. De agenda is als volgt sa mengesteld: 1 Opening. 2 Verslag vorige vergadering. 3. Mededelingen. 4. Ingekomen en uitgegane stuk ken. 5. Onderwijsnota a. Volwasseneneducatie b. Het buitengewoon onderwijs en Leusden c. Voortgezet onderwijs d. Doelstellingen openbaar on derwijs 6. Begroting. 7. Rondvraag en sluiting. Onverwacht veel belang stelling voor voorlichtings avond Rabobank pag. 3 Miniatuurtjespag. 3 Binnenkort duidelijkheid over crossbaanpag. 3 Scoutingsgroep Manitoba kwam zonder averij door branding van veranderingenpag. 5 In Achterveld verrijst Canadese pionierswoning pag. 5 Sfeervolle eerste avond Eendracht-eenakter- toemooipag. 6 Roda (zat.) zet zegereeks voort pag. 7 Overig sportnieuws pag. 7 LEUSDEN - Een bromfietser uit Leusden veroorzaakte vrij dagmorgen een ongeluk op De Blezenkamp. Hij botste tegen een auto van een Inwoonster van Leusden. Volgens de rijkspolitie was de bromfietser onder In vloed. Er ontstond schade aan de brommer en de auto. ACHTERVELD - Op de Hes senweg binnen de bebouwde kom heeft zich zaterdagmorgen rond zeven uur een ernstig ver keersongeluk voorgedaan waar bij een 18-jarige bromfietser uit Amersfoort gewond raakte. G. van M. reed op zijn brom fiets in de richting van Achter veld. Voor hem reed een traktor. Toen hij deze wilde passeren had hij niet in de gaten dat er uit tegenovergestelde richting een auto naderde. Deze auto, be stuurd door G. v. K. uit Barne- veld kon de jonge bromfietser niet meer ontwijken. De brom fietser is bewusteloos met hoofdletsel en beenbreuken naar een ziekenhuis in Amers foort vervoerd. LEUSDEN - Uit een auto, die geparkeerd stond bij het AC- restaurant aan de Dodeweg, is vrijdag een tas met onder meer een rijbewijs en een betaalpasje gestolen. De auto was openge broken. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Door de vereende krachten van Leusdens burgemees ter mr. J.W.M. Rademaker en Amersfoorts wethouder G.C. de Bru.vn is afgelopen zaterdagmiddag het nieuwe troephuis van de scou tinggroep Manitoba officieel ge opend. Een paar honderd belang- (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Roda-keeper Barry Buunk is vanavond op de televisie te zien. De kijkers krijgen beel den voorgeschoteld waarin hij een doelpunt moet toestaan van een zwoele vrouw, gekleed in een uiterst luchtig ge waad. Dit stukje amuse ment is een onderdeel van het satirische VARA- programma 'Pisa'. Afge lopen vrijdagmiddag werden de opnamen ge maakt op het Roda- hoofdveld. Volgens Harry Vermeegen, een van de makers van 'Pisa', zijn de beelden be doeld als een parodie op het tv-ledenwerfspotje van Vero nica, waarin in slow-motion een eveneens zwoele, luchtig geklede vrouw te bewonde ren valt De precieze bedoe ling van de parodie is van avond op de buis te zien De VARA-ploeg had het Roda- voetbalterrein uitgekozen, omdat ze voor 'Pisa' reeds in Leusden moest filmen. In ho tel Den Treek werden name lijk opnamen gemaakt voor het frivole feuilleton 'Het Ka mermeisje' waarin Harry Ver meegen zich bloot geeft Vo rige week was in het pro gramma ook een stukje Leus den te zien toen 'Pisa' in de wijk Wildenburg op zoek ging naar de gewone man. De makers van het satirische VARA-programma waren via de gemeentelijke informatie- Vrijdagmiddag werden op het Roda-hoofdveld opnamen gemaakt voor het VARA-programma 'Pisa gids Wegwijs achter het tele foonnummer van Roda- bestuurssecretaresse Marian van Dongen gekomen. Zo doende verscheen vrijdag middag omstreeks kwart voor twee de VARA-filmploeg in een NOS-busje op het Burg. Buiningpark. In de Roda-kan- tine, die speciaal voor de ge legenheid door de beheer ders Ab en Ali was openge maakt, hadden zich een paar mensen van de voetbalver eniging verzameld. Keeper Barry Buunk, onwetend wat van hem werd verlangd, ging eens bij Harry Vermeegen en diens collega Henk Spaan poolshoogte nemen. Na een korte uitleg verdween de doelman in de kleedkamer om zijn keeperstenue aan te trekken. Intussen maakte de filmploeg zich gereed bij een van de doelen en trapte Henk Spaan een balletje met Pisa- medewerker Ferry de Groot (bekend als Meneer De Groot uit de Dikvoormekaar-show). De zwoele en luchtige vrouw stond met een bontmantel om haar schouders kleumend te wachten op wat komen ging. In naar schatting een half uur werden uiteindelijk de opnamen gemaakt. Eerst een close-up van de vrou wenvoet die tegen een bal schopte, en later van Barry Buunk die een doelpunt om zijn oren kreeg. De Roda- doelman mocht zijn shirt voorzien van reclame niet aanhouden, omdat de op druk te opvallend en daar door afleidend was. 'Pisa is vanavond (dinsdag) te zien om 22.00 uur op Nederland I. - Burgemeester Rademaker met de bijl in de aanslag stellenden zagen toe, hoe eerst Ra- demaker de deur van het nieuwe onderkomen met een bijl vermor zelde en vervolgens De Bruyn het vuur in de open haard ontstak. Daarmee waren de officiële ope ningshandelingen verricht. De Manitobagroep heeft zijn nieuwe behuizing aan de Dode weg sinds enige tijd al in gebruik. De direkte aanleiding voor de bouw van een nieuw clubhuis werd gegeven door Rijkswater staat, die bij zijn plannen voor het wegennet rond de Dodeweg het oude clubhuis van de scouting groep in de weg zag staan. Een vergoeding van Rijkswaterstaat voor het feit dat men de oude be huizing moest verlaten, bete kende tevens de basis voor de fi nanciering van het nieuwe onder komen. Die werd aangevuld door bijdragen van de gemeenten Amersfoort en Leusden en door een dotatie vanuit het 'Jantje Be- ton'-fonds. Dank zij de medewer king van architect Chris Smit en aannemer J. Bloemendal - beiden uit Leusden - én een niet geringe hoeveelheid zelfwerkzaamheid kon met dat geld het fraaie nieuwe onderkomen worden ge realiseerd. In het stenen gebouw zijn onder meer aparte ruimtes voor de welpenhorde, de verken- nersgroep, de rowanafdeling en de voortrekkersstam onderge bracht. Ook zijn er toiletten en een ruimte voor de staf. Om het gebouw heeft men een behoor lijke speelruimte. Voor de gelegenheid was zater dag een oude deur in het nieuwe troephuis gezet. Die mocht de Leusdense burgemeester met een bijl versplinteren. Nadat hij dat vakkundig had gedaan, ont stak wethouder De Bruyn binnen één van de open haarden. Vervol gens hielden beide bestuurders, na te zijn ingeleid door Manitoba- voorzitter Rob Daale, een korte speech. Rademaker citeerde daarbij uit 'Verkennen voor jon gens' van Baden Powell. Hij was de passage voor over het troep huis en haakte daarop vervolgens in. Aan het eind van zijn speech overhandigde hij het exemplaar van 'Verkennen voor jongens' - dat boek is door Rademaker in het Nederlands vertaald - aan groeps- voorzitter Daale. Wethouder De Bruyn wees er op, dat in de zeventiger jaren werd uitgevonden, dat het welzijnswerk zich liet opsplitsen in de gebieden 'sport', 'recreatie' en 'zorg' Maar, aldus De Bruyn. de padvin derij wist dat eigenlijk al jaren, want scouting heeft zich altijd met alle drie die terreinen beziggehou den. De heer Van Ark, direkteur van het in Leusden gevestigde lande lijk buro van Scouting Nederland, zei in zijn toespraakje de plaats van het nieuwe Manitoba-troep- huis symbolisch te vinden voor de positie van scouting in de samen leving. Enigszins teruggetrokken aan de bosrand, maar tegelijker tijd pal naast een knooppunt van snelwegen. Hij overhandigde groepsvoorzitter Daale een tegel- tableautje voor het nieuwe onder komen. Tenslotte werden archi tect Chris Smit en aannemer J. Bloemendal door Rob Daale in het zonnetje gezet. Daarmee was het officiële ge deelte van de opening ten einde. De vele belangstellenden waren vervolgens nog in de gelegenheid om het troephuis te bewonderen en op dit nieuwe onderkomen het glas te heffen. Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1