Onverwacht veel belangstelling voor voorlichtingsavond Rabobank VVN hield autocontrole Dorpsconcert weer een succes LEUSDEN. Kantongerecht Amersfoort „Doel bereikt als u niet rustig gaat slapen" Vergadering Algemene Bestuurszaken Binnenkort duidelijkheid crossbaan Leusderheide Deelname Vredes demonstratie jLeusder Krant Geen krant ontvangen? De stinkzwam FOTO-KOPIE NODIG? plaatselijk nieuws DINSDAG 11 OKTOBER 1983 (van een onzer medewerkers) LEUSDEN - Direktie en perso neel van de Leusdense Rabo bank zijn duidelijk verrast over de grote belangstelling voor de voorlichtingsbijeenkomst die de bank georganiseerd had. Een groot aantal partikuliere re laties was voor vorige week woensdag uitgenodigd om een avond bij te wonen waarbij ge sproken zou worden over huwe lijksgoederenrecht, erfrecht, testament en gezins- en ou dedagsvoorziening. Men had gedacht de belangstel lenden te kunnen ontvangen in de grote zaal van „Ros Beyaart". Gezien de vele aan meldingen voor de avond moest men uitwijken naar het aktivitei- tencentrum „De Korf „Ik heb mijn doel bereikt als u vanavond niet rustig gaat sla pen", zo begon één van de twee inleiders zijn praatje. Aan het woord was mr. E.J Heek, als ju rist verbonden aan het pensioen bureau van verzekeringsmaat schappij Interpolis BTL. De heer Heek wilde met zijn praatje berei ken dat de aanwezigen eens goed zouden nagaan wat hun finan ciële positie zou zijn als er in het gezin iemand komt te overlijden. Verder wilde de verzekeringsman zijn toehoorders laten denken over het besteedbaar inkomen na het bereiken van de pensioenger rechtigde leeftijd. GEZINSVERZORGING „Het hoofdstuk gezinsverzorging kan elk moment actueel worden" zo waarschuwde de heer Heek zijn aandachtig luisterend pu bliek De jurist wees op de proble men die ontstaan na overlijden van man of vrouw in een gezin of bij blijvende invaliditeit van één van beiden ,,De sociale uitkerin gen zijn van zo'n laag niveau dat het wenselijk is om zelf te zorgen voor andere financiële middelen in geval van invaliditeit of overlij- en" aldus de heer Heek Een JU^ensioenregeling, een lijf- ÊOtfi-Qt een kapitaalverzeke.rmg kunnen in zo'n geval uitkomst brengen, zo bleek uit het betoog van de Interpolisman De heer Heek stond woensdag avond wat langer stil bij het onder werp ..oudedagsverzorging". „Ondanks het feit dat ze straks 31/2 van hun salaris moeten in leveren zijn de ambtenaren goed af voor wat betreft hun pensioen," aldus de verzekeringsvoorlichter. Hoe de gewone" werknemers te werk kunnen gaan bij het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd waar het gaat om hun in komen, maakte de heer Heek ook duidelijk. Niemand zal het vreemd gevonden hebben dat de inleider aandacht vroeg voor de verschil lende vormen van verzekeringen die mogelijk zijn. Ook kwamen de verschillende fiscale „trucjes" hierbij aan de orde. ECHTSCHEIDINGEN Ook de in Leusden gevestigde no taris P.F.M. Buters hield woens dagavond een boeiende inleiding. De heer Buters sprak over huwe lijksgoederenrecht, erfrecht en testamenten. „Het huwelijksgoe derenrecht is een actueel onder werp met al die echtscheidingen tegenwoordig", aldus de notaris. De notaris hield een duidelijk be toog over de twee mogelijkheden die men kent als men gaat trou wen gemeenschap van goederen of huwelijksvoorwaarden Wat het één en het ander precies betekent zal de aanwezigen na de Rabo- voorlichtingsavond nu wel duide lijk zijn. Dat er geen sprake hoeft te zijn van een huwelijk om afspraken te maken werd woensdagavond ook duidelijk gemaakt. De wet kent namelijk ook een „samenlevings contract" Een dergelijk contract dat door een notaris opgemaakt dient te worden heeft ongeveer dezelfde functie als het trouwen op „huwelijksvoorwaarden". TESTAMENT Notaris Buters behandelde woensdagavond ook de: Onder werpen erfrecht en testamenten Ingegaan werd op de verschil lende vormen van testamenten Al bij het bereiken van de achttien jarige leeftijd kan een testament opgemaakt worden. Hoe zo'n tes tament er uitziet is een zaak van betrokkene In alle gevallen is het raadzaam een notaris te raadple gen, zo werd tijdens de voorlich tingsavond wel duidelijk. „Uitein delijk kan een vakman het beste een advies geven" aldus de nota ris. Ook de juridische haken en ogen die verband houden met het testa mentair erfrecht kwamen woens dag aan de orde „Het advies van een notaris kan een enorme be sparing opleveren", aldus de heer Buters, „een notaris kent namelijk de belastingwetgeving met be trekking tot erfenissen erg goed. Een notaris kan dus een construc- Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Telefoon: 033-941495 Abonnementsgeld: f 59,40 per jaar; 30,20 per halfjaar; 15.35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en*19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto( s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. tie voorstellen die zo gunstig mo gelijk is." Aan niets was te merken dat nota ris Buters zich niet op zijn gemak voelde als spreker voor een groot gezelschap ,,lk ben niet gewend voor een groot publiek iets uit te leggen. Meestal zit ik met slechts twee mensen aan een tafel." zo excuseerde de notaris zich vooraf. De Rabobank had de voorlich tingsbijeenkomst georganiseerd in het kader van een hele reeks van dit soort avonden. Een eerste avond heeft men gehouden in sa menwerking met enkele Amers- foortse Rabobanken De gehou den avond was vooral bedoeld voor zakenmensen. Het onder werp was er dan ook naar „Aan- delenopties". De Leusdense Rabo stelt zich voor om in de toe komst een avond te beleggen voor plaatselijke verenigingen en stichtingen. Op die avond zal ge praat worden over automatisering van de ledenadministratie. De Ra bobank denkt verenigingen van dienst te kunnen zijn met de auto matiseringsapparatuur die men bij de bank in gebruik heeft Voor de voorlichtingsavond van vorige week woensdag was een geselecteerde groep partikuliere rekeninghouders uitgenodigd. Op 25 oktober a s. organiseert de Ra bobank weer een voorlichtings bijeenkomst Op die avond komen dezelfde onderwerpen aan bod als vorige week. De avond van 25 oktober is bedoeld voor agrari sche ondernemers, ondernemers in het midden- en kleinbedrijf en vrije beroepen De voorlichting die gegeven wordt zal vooral ge richt zijn op de uitgenodigde rela ties. De voorlichtingsbijeenkomst van 25 oktober wordt gehouden in restaurant „Ros Beyaart". De avond begint om 19.30 uur. LEUSDEN Dinsdag 11 oktober 20.00 uur: Commissie OW/RO, commissie kamer gemeentehuis. Dinsdag 11 oktober 20.00 uur: ge zamenlijke avond vrouwenver enigingen, demonstratie tingie- ten, Groot Krakhorst, Bolderikhof. Woensdag 12 oktober: 14.00- 17.30 uur: boekenruilbeurs, bi bliotheek Hamersveldseweg Woensdag 12 oktober 's middags: buttons maken, bibliotheek Ha mersveldseweg. Donderdag 13 oktober 14.00- 17.00 uur Buttons maken, biblio theek Leusden-Zuid. Donderdag 13 oktober 20.00 uur: Commissie Algemene Bestuurs zaken, commissiekamer gemeen tehuis Vrijdag 14 oktober 's middags: buttons maken bibliotheek Ha mersveldseweg. Zaterdag 15 oktober 14.00-16.00 uur: Kindertoneelvoorstelling Eendracht, De Korf. Maandag 17 oktober 14.00-17.00 uur: Buttons maken bibliotheek Leusden-Zuid. Dinsdag 18 oktober 20.00 uur, Planadviesgroep, gemeentehuis. LEUSDEN - De raadscommissie Algemene Bestuurszaken ver gadert op donderdag 14 okto ber in de commissiekamer van het gemeentehuis. De aanvang is om 20.00 uur. De agenda is als volgt: 1. Opening en inventarisatie van vragen. 2. Mededeling en ingekomen stukken. 3. Vaststelling verslag, openbare gedeelte en besloten deel, d d. 15 september 1983 4. Vaststelling verordening in zake de behandeling van be zwaar- en beroepschriften. 5. Benoeming voorzitter Sport stichting. 6. Instellen commissie ad hoc ten behoeve van wijziging van het Reglement van Orde voor de gemeenteraad 7. Regio-indeling provincie Utrecht 8. Notitie arbeidstijdverkor ting/deeltijdarbeid (onder voor behoud) 9. Rondvraag. Garagemedewerkers controleren de verlichting van deze personenauto. ACHTERVELD - De afdeling Leusden van Veilig Verkeer Nederland, waaronder ook Stoutenburg en Achterveld res sorteren, hield donderdag avond een gratis verlichtings- en bandencontrole op het ter rein van firma De Vor. De actie werd uitgevoerd in samenwer king met de garagebedrijven Lammers en Kleinveld. Tijdens de twee uur durende controle werden 32 auto's onder de loep genomen. Bij twintig voertuigen moest de verlichting worden bijgesteld Omgerekend is dit 80%. De eige naars van zes automobielen kre gen het advies de banden goed in de gaten te houden in verband met slijtage. Tot hun spijt moes ten de organisatoren constateren dat - hoewel deze avond ook voor Leusdenaren open stond - geen enkele Leusdenaar naar Achter veld was gereden voor deze gratis controle. De garagehouders en hun perso neel kregen als dank voor hun vrij willige medewerking van de voor zitter van Veilig Verkeer Neder land aan het eind van de avond een attentie aangeboden LEUSDEN-ZUID - Het derde Dorpsconcert, dat afgelopen vrij dag in de Dorpskerk in Leusden- Zuid werd gegeven, mag zeer ge slaagd worden genoemd. In ver gelijking met de vorige twee avon den viel op dat de afwikkeling van het programma nu vlotter verliep: het repertoire leek beter gekozen, en er was sprake van een welda dige afwisseling in muzikale stij len. die toch nergens té bont aan deed. Oorspronkelijk was bij de opbouw van dit concert vóór en dóór Leusdenaren gekozen voor een opzet waarin afwisselend amateurs en beroeps, in allerlei schakeringen, te horen waren Bij deze gelegenheid leek die opzet iets gewijzigd: bijna alle deelne mers waren nu professionele mu sici of muziekvakstudenten. Ver schillende daarvan doceren aan de Leusdense muziekschool. Van hen was Marijke Rodriguez een oude bekende. ..Wegens succes geprolongeerd" zou bij haar op treden vermeld kunnen worden. Ditmaal speelde zij op haar eigen lijk voor deze ruimte iets te in tieme instrument, de gitaar. ..Torre Bermeja" en het bekende ..Asturias". beide van Albeniz Frédéric Chopin was vertegen woordigd met twee stukken, de eerste ballade in g klein, gespeeld door Ineke Kiers, een iets te ambi tieuze keuze wellicht, en het Scherzo in E groot, dat in de han den van Bea van Burg-Altera een fraaie en virtuoze vertolking kreeg. Meer romantische piano muziek deze avond: Twee prelu des van Rachmaninoff, door Piet- Hein van der Ven met verve en volmaakt stijlgevoel verklankt, en twee delen uit de Petite Suite van Debussy, charmant uitgevoerd door Liet Peddemors en Bea van Burg-Altera. Eerstgenoemde was ook de begeleidster van Riet Wij- nands en organisatrice Nicolme Witlox, die tekenden voor een le vendige vertolking van een serie kleine duetten van Jacques Dal- croze. I i W De sectie blaasinstrumenten was ditmaal vertegenwoordigd door hoboïst Harry Weykamp in een sonate van Handel, en Loes van den Akker. Ada Bijlsma en Gert Mannée, die onder meer twee chansons van Adriaan Willaert klankvol gestalte gaven op hun voornamelijk laag getimbreerde blokfluiten. Net als vorig jaar werd de avond besloten met de menselijke stem. Bariton Jan Paul van Spaendonck boekte succes met expressieve vertolkingen van liederen van Mo zart. Schubert. Mahler en Schu mann. Zijn vader. Jan van Spaen donck. begeleidde hem daarbij, en dirigeerde tevens het Leus- dens Kamerkoor, dat zich nu op Frans terrein waagde met Sain- Saëns en Poulenc, en daarin tot klaokttjiie en sfeervolle resvltateq^ f^yteek e kunnen komen. - Het jaarlijkse Dorpsconcërtnlf al met meer weg te denken uit ons muzikale dorpsleven. R.de W. LEUSDEN/AMERSFOORT - Af hankelijk van de uitkomsten van het provinciaal geluidsonder- zoek zullen B W van Amers foort bekijken of het wenselijk is de Raad van State te vragen het regionaal crossterrein op de Leusderheide weer open te stel len. Sinds het begin van deze maand is de proef met het mo torcrossen op de Leusderheide afgelopen. Tijdens de periode zijn er door de provincie ge luidsmetingen verricht. Volgens de gemeente Amersfoort is In een informeel overleg met de provincie gebleken dat de resul taten van de metingen er gun stig voor de motorcrossers uit zien. Op 1 april van dit jaar werd op de Leusderheide, op Amersfoorts grondgebied, een proefperiode van een jaar gestart met motor crossen In dat jaar zouden ge luidsmetingen plaatsvinden om aan de weet te komen of de cross baan geen overlast zou bezorgen aan de omwonenden, waarna be sloten kon worden over de vraag of er definitief een regionale baan daar gevestigd moet worden. Via een beroepszaak bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State wisten omwonenden uit Leusden en Amersfoort de termijn met een half jaar te bekorten. De staatsraad kan aan de hand van de uitkomsten van de geluidsme tingen beslissen of de crossbaan weer in gebruik genomen mag worden. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met wonze:inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. AMERSFOORT - „Ik ben het niet geweest" hield de heer T. uit Voorthuizen vol, toen hem op de strafzitting van 6 oktober van het kantongerecht Amersfoort verweten werd dat hij in sep tember verleden jaar in de Nieuwstraat in Barneveld tegen de rijrichting in geparkeerd had. „Ik had toen nog niet eens een rijbewijs. Ik heb een poos geva ren en toen ik van zee kwam, heb ik een auto gekocht, die ik de eerste tijd veel uitleende. „Dat komt u dan nu duur te staan" merkte de kantonrechter op. „U blijft immers aansprake lijk". Toen verdachte zich ver volgens liet ontvallen dat hij de volgende dag weer moest voor komen i.v.m. een door hem ver oorzaakt ongeluk, reageerde de officier onmiddellijk. „Dan zien we elkaar dus mor gen weer. Ik twijfel wel aan uw verhalen. Het kenteken, alles klopt. Ik eis f 50,- boete". „Maar ik ben het niet geweest" hield verdachte vol. De kantonrechter was hem be hulpzaam: „Ik zal er f 55, - van maken, dan kunt u in hoger be roep gaan". Bij een boete van 1 50,- of minder is nl. geen hoger beroep mogelijk. Geen voorrang De heer v.S. uit Hoevelaken had een aanrijding veroorzaakt op de Stoutenburgerlaan daar ter plaatse, toen hij geen voorrang had verleend. De andere auto was een paar keer over de kop gesla gen en de bestuurder was met zwaar lichamelijk letsel in het zie kenhuis beland „Het gaat nu ge lukkig veel beter met hem" ver telde de heer v.S., die overigens nog steeds niet begreep waar de auto opeens vandaan gekomen was. „U heeft zelf inderdaad rustig ge reden volgens getuigen" beaamde de officier, die - gezien de gevolgen - de stelling gerecht vaardigd vond dat de ander hard gereden zou hebben. „Maar hoe dan ook u heeft niet goed gekeken. Verder stellen we contact met het slachtoffer na een aanrijding zeer op prijs. Ik vind de overtreding niet zwaar, de gevol gen wel, maar daar wil ik niet al te veel rekening mee houden: f 150,- boete". Uitspraak conform de eis. De heer V., uit de buurt van Roo sendaal afkomstig, had in Scher- penzeel 100 km gereden op de Stationsweg, waar maar 50 gere den mag worden. „Ik ben spe ciaal hierheen gekomen om een toelichting te geven, want ik ben het totaal niet eens met de be schrijving van de feiten" aldus verdachte, die de kans kreeg om zijn verhaal te doen. Hij had op een rustige zondagmiddag achter een auto met 2 agenten gereden, die een snelheid hadden van 30 km „Ik wist dat het agenten waren, ik passeerde met een snel heid die rond de 50 lag, maar best 54 geweest kan zijn en vervolgens waren we buiten de bebouwde kom, waar 80 gereden mag wor den. Ongeveer 1V2 km verderop word ik door ze aangehouden waarbij ze beweerden dat ik 100 gereden had in de bebouwde kom!" De officier vond er alle reden voor om de zaak aan te houden voor nader onderzoek, „al kost u dat wel goud aan benzine!" Geen rijbewijs „Waarom hebt u uw rijbewijs de volgende dag niet getoond7" vroeg de kantonrechter aan de heer H. uit Soest, die bij een poli tiecontrole verteld had qeen rijbe wijs bij zich te hebben „Ómdat ik het niet heb" bekende verdachte. „En inmiddels nog niet?" „Nee, nog steeds niet", gaf ver dachte toe. Hij kreeg deze keer een boete van f 150,-, maar kwam de volgende keer in het huis van bewaring, waarschuwde de officier. ACHTERVELD - Zaterdag 29 ok tober zal er een grote Vredesde monstratie in Den Haag worden gehouden. Voor Achtervelders die aan deze demonstratie willen deel nemen is er gelegenheid om ge zamenlijk per bus naar Den Haag te reizen. De bus vertrekt om 9.15 uur bij het voormalige Raadszaaltja aan de Koningin Julianaweg. De onkosten bedragen voor een retour f 18.00 per persoon. De genen die hier belangstelling voor hebben kunnen zich aan melden bij Pieter Arts, tel. 033 - 940169. Als onze voorouders een of ander natuurverschijn sel niet konden verkla ren, werd dat maar voor het gemak in verband ge bracht met heksen of met de duivel. Vele bena mingen in de natuur zijn daar nog het gevolg van. Zo kennen we onder an dere nog altijd heksenbe- zems, heksenkringen, heksenkruid en heksen- boleet, duivelsnaaigaren en satansboleet. Zo was het ook zo'n vreemd ver schijnsel als er van de ene dag op de andere plotseling vreemde eie ren in het bos lagen. Je kon ze ook niet oprapen, want ze zaten aan de grond vast. Dat was vast het werk van de duivel en daarom noemde men het duivelseieren. Deze eieren kunnen we vanaf mei de hele zomer in het bos aantreffen, hoofdzakelijk onder ei ken en naaldhout. Maar ze zijn het talrijkst in het najaar, vooral als net weer vochtig en warm is. Dagenlang liggen die eie ren op de grond, zonder dat we enige verandering waarnemen. Tot plotse ling de bovenkant open scheurt en een gelati neachtige stof zichtbaar wordt. Na nogmaals een of meerdere dagen, af hankelijk van het weer, komt even plotseling een olijfgroene punt te voor schijn die, gevolgd door een zuiver witte steel, kans ziet in enkele uren een hoogte van soms dertig centimeter te be reiken. De groene hoed, die een enorme hoeveel heid elliptisch gevormde sporen bevat, begint nu kwalijk te geuren, laten we zeggen: hevig te stin ken. De paddestoel doet thans zijn naam alle eer aan. De geur, die wel iets weg heeft van de lijk lucht van een kadaver kunnen we, als de wind op ons aan is, op tiental len meters afstand rui ken. Daarop komen dan massa's aasvliegen af, zodat de groene hoed zwart ziet van de vliegen. Deze likken de slijmige groene laag in enkele uren volkomen af en ne men aan hun lichaam en poten de sporen mee en verspreiden die over grote afstanden, wat uit eindelijk de bedoeling is van dit hele proces. De witte steel, met de nu eveneens witte hoed, blijft nog enkele dagen staan en dient nu als voedsel voor verschil lende kevers en andere insecten. Tenslotte nog iets over die sporen. Die zijn van alle soorten zwammen heel klein, maar van de stinkzwam zijn ze heel erg klein. Als we ze net jes naast elkaar leggen dan zouden we kans zien om honderdvijftigdui zend stuks op één vier kante millimeter te plaat sen. Niettemin bevat elke spore een schat aan ge gevens over soort, grootte, vorm, kleur, sa menstelling enzovoort. Voor het geheugen van de allerbeste, door men senhanden vervaardigde computer om van te wa tertanden. G. van L. Stinkzwam komt uit duivelsnest Een half uur later Na een uur Rozendaallaan 9 Leusden-C.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3