Scoutinggroep „Manitoba" kwam zonder averij door branding van veranderingen In Achterveld verrijst Canadese pionierswoning leusder hrant II AHI VAN MIDDEIAARI BOUWBEDRIJF 133B plaatselijk nieuws DINSDAG 11 OKTOBER 1983 AMERSFOORT - Vorige yteek zaterdagmiddag heeft )urgemeester Rademaker Van Leusden op verzoek een deur ingeslagen. Dat riekt iaar krakers maar in werkelijkheid was het een zeer vreedzame handeling. Leusdens burgervader gaf die slag (met een bijl) symbo lisch om het nieuwe troep- iuis van de Scouting Groep Manitoba aan de Dodeweg te openen. De Amersfoortse wethouder De Bruyn wilde liet achterblijven en stookte eigenhandig een vuurtje, het >erste officiële vuur in de open haard van de nieuwe woonstee. Manitoba vierde feest en daar vas alle aanleiding toe De padvin- Iers, die in 1956 hun eerste troep- luis aan de Dodeweg kregen, heb ben ondanks de gedwongen ver- huizing hun door Moeder Natuur jekoesterde plekje in het bos be- iouden. Alle reden dus voor de Scouting Groep (die al kort na de lorlog werd opgericht) om met «rheugde gezichten rond te stap ten en de toekomst glimlachend egemoet te zien Wist u dat de iaam Manitoba te maken heeft met :e bevrijding van Amersfoort? We ioorden het van een dnetal verte- jenwoordigers van Manitoba", net wie wij over hun hobby en de advmderij in het algemeen wat abbelden: voorzitter groepsraad lob Daale, bestuurslid en tech- »sch man Bert Kaal en welpenlei- ler Theo Lindhout. Mannen, die üledrie nog, in korte broek en met Ie linkervingers beleefd tikkend egen pet of hoed hun meerderen jroetend, als kereltje in de padvin- lerij zijn gestart en veel hebben tien veranderen. Manitoba is een staat in Canada eh het waren soldaten uit die staat, die mede-bevrijders van Amers- oort zijn geweest. Een goede ge- lachte dus van de oprichters om leze welluidende naam te kiezen, let was wat ongebruikelijk, omdat de namen van padvindersgroepen doorgaans klankverwachtschap lebben met de Winnetou-achtige lamen uit de boeken van Karei lay en soort gelijke sferen. VEEL BELANGSTELLING Direkt na de oorlog was er veel «langstelling voor de padvinderij. Er bleek zoveel animo te bestaan, dat naast de al bestaande groepen lis Cay Noya en Flehite nieuwe groepen konden worden gefor- neerd Manitoba was daar één ran. Oubaas van Plateringen be oorde tot de oprichters. In de lijftiger jaren was Hopman Valentin Een stuwende kracht van beteke us, terwijl bij de welpen Akela :reeman een belangrijke rol speel - Wethouder De Bruyn (links) en burgemeester Rademaker verrichtten zaterdag gezamenlijk de opening home door de heer Korthals Altes, direkteur van de bierbrouwerij van die naam: genoemde heer was voorzitter van de Stichting in die dagen en verrichtte de plechtige handeling met behulp van een fles je pils. We dienen eigenlijk over oude gebouwen te spreken, in het meervoud dus. In 1968 ging buur man Kimbal O'Hara ter ziele en het troephuis van die groep ging in handen van Manitoba over Is er bij de oudere jongens niet een zekere nostalgie nu het zo intiem gelegen oude honk van de aardbodem is verdwenen? Dat is uiteraard een persoonlijke zaak. Hoe meer herinneringen, hoe meer nostalgie en hoe meer moeite om spontaan een nieuw leven te begin nen in het veel koeler aandoende nieuwe complex. De sfeer in en rond het nieuwe troephuis moet nog ontstaan. Nieuwelingen zullen er minder moeite mee hebben dan de mannen die als schuchter welp- je begonnen en nu zelf kinderen in diezelfde leeftijd hebben. Techni sche man Bert Kaal heeft er waar schijnlijk de minste moeite mee. De man met de gouden handen heeft naast zijn dagelijks werk nog een extra werkweek om het nieuwe tehuis te verfraaien Honderden uren heeft deze stille werker al in het onderhoud en opbouwen van het gebouw gestoken en in de komende jaren zullen er nog talloze uren volgen. Het zou helemaal niet zo mal zijn om zijn naam aan het troephuis te verbinden, maar de man zelf is wel zo eerlijk om toe te geven, dat zijn achternaam juist een soort anti-reklame voor al zijn opbouwwerk zou zijn. Manitoba'^ nieuwe troep huis lijkt mi inderdaad nóg wel wat kaal, maar dat is slechts tijdelijk. De Scouting Groep, vaak al door deze ver huizing bedreigd, heeft weer een prachtig speelterrein, waar de stem van het moder ne verkeer wel weet door te dringen, maar waar deson danks een oase van natuurlij ke rust aanwezig is. Om ja loers op te zijn! AAT DAALE de hand. Net als overal elders in onze samenleving was er ook in de kringen van de jongere padvinders de neiging om de boel radikaal te vernieuwen. De vier bestaande overkoepelende bonden gingen op in één bond, Scouting Nederland Beroepskrachten, opgeleid op de Sociale Academie, kwamen met rigoureuze veranderingen en wil den de oude getrouwe leiders ver tellen hoe het voortaan moest Dat wekte de nodige weerstand en veel mensen wendden zich af van de nieuwigheden uit de alternatief ge kleurde sfeer. Toch bleef de pad vinderij bestaan en sinds de jaren '74 en '75 is er weer een bepaalde groei. Internationaal is het ideaal van Baden Powell altijd springle vend gebleven. Manitoba is zonder averij door de branding van alle spectaculair lij kende veranderingen gekomen De Scouting groep van de Dode weg heeft altijd het geluk gehad te kunnen beschikken over voldoen de ervaren leiders. Daardoor is het aantal leden steeds constant ge bleven Zo'n 60 ongeveer in totaal. Hoewel het eigenlijk om een Amersfoortse groep gaat komt 40 50 procent van de aanwas uit Leusden. Natuurlijk heeft dat te maken met de ligging van het troephuis maar ook de maatschap pelijke situatie speelt daarbij een rol. De padvinderij in deze streek trekt, zonder bewust elitair te willen zijn, veel leden door mond-tot- mond-reclame" in de wat comfota- beler wonende bevolkingsgroe pen. Voor zover er toch een elitair element in het ledenbestand aan wezig mocht zijn, moet erop wor den gewezen, dat veel maatschap pelijk bevoorrechte jongens meest al na de welpentijd weer verdwij nen Ze gaan doorgaans een sport beoefenen en treden dus niet toe tot de gelederen der verkenners (11-14 jaar), Rowans (14-17 jaar), laat staan tot de allergetrouwste knapen, die de stam vormen (17- 21, resp. 23 jaar) Er bestaat bij veel ouders, vooral bij hen, die zelf bij de padvinderij zijn geweest, een voorkeur voor een jeugdige start bij deze ouder wets lijkende manier van opvoe den. Die ouders weten dat hun kinderen bij Scouting een stuk zelf standigheid meekrijgen en er leren samenwerken met anderen jon gens Scouting heeft naast de school een soort opvoedende taak. VERGOEDING We zijn ver afgedwaald van ons uitgangspunt, de opening van het nieuwe troephuis van Manitoba, iets meer verderop aan de Dode weg dan voorheen. Het oude troep huis, dat in de dagen dat de Kaal slag door de aanleg van de nieuwe Rijksweg een vreselijke wond aan de natuur toebracht, als een wat schamele en nederige behuizing was achtergebleven, is verdwe nen, Manitoba, dat het oude home in opvallend goede staat heeft ach tergelaten, kreeg van Rijkswater staat een redelijke vergoeding. De Scouting Groep, die door de ver huizing noodgedwongen in de kos ten kwam, kan dit geld goed gebrui ken Over de subsidies door de gemeenten Leusden en Amers foort is in de pers al het nodige geschreven Gelukkig heeft Mani toba in de jaren van het oude troephuis door een goed beheer altijd zuinig geleefd, waardoor de balans niet al te scheef naar de schuldenkant over helt. Met het oude gebouw is ook het bordje- Phoenix" verdwenen, een herin nering aan de opening van het - De Manitobagroep omvat onder meer een welpenhorde en een verkennersgroep de In de jaren zestig traden Hop man Ruitenbeek en Akela Kamer beek op de voorgrond. Het waren leiders van de oude stempel, die een bepaalde autoriteit uitstraal den. De jongeren van nu hebben daarvan geen enkel begrip. Het tutoyeren van hogere funktionaris- sen was onbestaanbaar. De jongens dienden te groeten en in de houding te gaan staan als zij hogeren ontmoetten. In wezen was het net als bij de militairen De knapen, die de overgang naar de vrijere omgang met elkaarj mee maakten, hadden daar veel moeite mee. Bert Kaal, oorspronkelijk af komstig van het later bij Manitoba ingelijfde Kimbal O'Hara, was vroe ger Hopman. Hij weet zich ter herinneren, dat sommige verken ners maar niet konden wennen aan het gebruik van voornamen. Enke le jongens noemden hem stotte rend Hop-Bert Theo Lindhout, nu zelf leider van de welpen, herinnert zich nog, dat in zijn eigen welpentijd de Akela tijdens een installatie een grapje maakte, waarom de jongens moes ten lachen. Na afloop kregen de kereltjes danig op hun kop. Zij hadden tijdens zo'n plechtige aan gelegenheid als een installatie niet mogen lachen. Bert Kaal, een aan tal jaren ouder, kan daaraan toe voegen dat hij als welp amper ja en nee durfde te zeggen. Gelukkig is er in de loop van de jaren het nodige veranderd. De padvinderij, door jongeren veel consequenter als door ouderen te genwoordig .Scouting" genoemd, timmert niet meer zo aan de weg Ze is niet meer zo herkenbaar, omdat het uniform, met uitzonde ring van de welpen (7-11 jaar), niet meer in het openbaar wordt gedra gen De korte broek wordt niet meer gebruikt, alleen de bekende hoed heeft de hervormingen nog overleefd Het van vroeger zo be kende heitje voor een karweitje is iets uit een vervagend verleden en de Sint Joris-dag, die hier in vroe gere jaren s ochtends op De Hof werd ingeluid, behoort tot de cere moniën van vroegere generaties. De voorzitter zelf van de groeps raad, in tegenstelling met vroeger ook voorzitter van de Stichting Ma nitoba (die de eigendommen be heert) kan de gewoonten uit zijn jeugdjaren evenmin opzijzetten Hij zal het niet in zijn hoofd halen je en jou te zeggen tegen zijn vroegere leiders. Het kost hem zelfs al moei te om tegen hen geen Oubaas of Hopman te zeggen DEMONSTRATIES De padvinders van nu hebben niet meer van die vaste jaarlijkse programmapunten Wel worden er zo af en toe open dagen en dis- triktsdemonstraties georganiseerd. Het oude systeem van de sterren op de pet, die de welpen door vaardigheidsproeven moesten ver dienen, is uit de tijd Dus geen ijverige jongetjes meer, die apart naar de Akela gingen om met een aantal boeken op het hoofd te leren lopen of twintig keer achtereen een bal op te werpen. De jongens van nu, zeker niet van het type ge dweeë knaapjes uit de oude doos, leren de dingen spelenderwijs Toch is bij de welpen, althans bij de jongens, nog altijd het aloude verhaal van Rudyard Kipling de basis. Het is het fantasiespel van de baby die door de wolven in de jungle wordt opgevoed. Vandaar dat namen als Akela en Baghera nog altijd worden gebruikt. Scouting - het is toch wel moei lijk het woord padvinderij te vermij den - heeft na een inzinking in het begin van de zeventigerjaren weer een stabiel aantal leden in Neder land zo'n 125 000 in totaal, inclu sief het kader. De terugval lag voor (van een onzer verslaggevers) ACHTERVELD-ln Ach terveld verrijst momen teel een bijzonder huis. Het is een Canadese pio nierswoning, die - met uitzondering van het fun dament - geheel uit hout wordt opgetrokken. Zelfs de bedekking van het dak zal straks uit hout be staan. De pionierswoning wordt ge bouwd aan de Van Geijnstraat in het Achterveldse nieuw- bouwwijkje. Opdrachtgever is de heer G. Valkhof. Aannemer is ook al weer een Achtervel den Bart van Middelaar Zijn timmerlieden zijn twee weken geleden begonnen met het uit pakken van het Canadese pakket hout. Nu is al duidelijk te zien, hoe het huis er uit zal gaan zien. Over nog eens twee weken zal het glas- en water dicht zijn. De totale bouwtijd bedraagt twee tot drie maan den. Een artikeltje in de Amers foortse Courant begin maart van dit jaar was voor de familie Valkhof, die zich op dat mo ment aan het oriënteren was op de markt van houten wonin gen, het begin van het verhaal. Het dagblad meldde, dat in Soest Piers de Jong, die aldaar de beheerder is van het vakan tiebungalowpark ,,Het Eek hoornnest", op het terrein een uit Canada geïmporteerde houten woning had neergezet. Eigenlijk een rekreatiewoning, maar geschikt gemaakt voor permanente bewoning. Het ar tikel maakte duidelijk, dat dit voor Nederland unieke type huis ook als grotere woning geïmporteerd zou kunnen wor den, en dat wekte de belang stelling Timmerlieden aan het werk. Op zijn beurt vertelt Piers de Jong, hoe hij aan de pioniers woning is gekomen .Ont dekt". zegt hij. ..tijdens een tocht door Canada. Ik ben ge trouwd met een Canadese en tijdens een reis daar, kwamen we dit type huis tegen. Ik vond meteen al dat het een heel West-Europees karakter heeft, meer nog dan de Zweedse en Finse houten huizen eigenlijk. Later bleken er nog meer voor delen aan te zitten in vergelij king met de Scandinavische huizen Heel belangrijk is bij voorbeeld, dat je binnen de vier buitenmuren geheel vrij bent om de indeling te maken Er zijn nergens kolommen en dwarswanden nodig, zoals dat bij de meeste andere huizen wel het geval is." De Jong besloot een kleiner type van deze woning te impor teren en op het bungalowpark neer te zetten. Als een demon stratiemodel, want Piers de Jong zou graag meer van deze woningen in Nederland impor teren. Dat lijkt hem te gaan lukken, want behalve het huis in aanbouw in Achterveld, staat er ook een projekt van zes pionierswoningen in Soest op stapel De pionierswoning in Achter veld is de eerste, die door een Europese aannemer wordt ge bouwd Dat is dus Bart van Middelaar, die zegt: ..Ik ben er aan begonnen, omdat ik het gewoon heel mooi werk vind. De jongens, die er aan werken, vinden het ook prachtig werk." Het huis aan de Van Geijn straat gaat op de benedenver dieping een hal, keuken, woonkamer en slaapkamer omvatten Boven zijn er drie slaapkamers en een badka mer. Daarboven zit nog een zolderruimte. Met deze inde ling wijkt het huis in Achterveld enigszins af van de in Canada gebruikelijke indeling. Daar worden deze woningen in het algemeen voorzien van een betonnen kelder Bovendien is de zolderruimte van die wonin- Doorkijkje binnen de in aanbouw zijnde woning gen niet bevloerd en daardoor niet bruikbaar. De Achterveld- se versie van de pionierswo ning is op die punten aange past. Dat betekende dat de bovenbouw van de woning ge heel in de werkplaats van aan nemer Van middelaar werd vervaardigd Overigens kan de pionierswoning ook als een geheel compleet bouwpakket uit Canada worden betrokken De woning van geïmpreg neerd grenen wordt afgewerkt met witte plastic strips aan de buitenzijde. Een moderne ma nier van afwerking tussen de planken, waarvoor vroeger mest werd gebruikt. Piers de Jong ,,Die afwerking werd vroeger gedaan met koeie- poep, die vervolgens wit werd gekalkt. Dat is een heel karak teristiek element van deze hui zen, dat er nu dus wordt inge houden door de strips." Minstens zo karakteristiek is de dakbedekking. Daarvoor worden cederhouten plankjes gebruikt, die worden aange bracht op een wijze, zoals ook voor leisteen wordt gebruikt. Het is ook mogelijk om het dak te bedekken met bitumen shingles, maar in Achterveld is dus voor een originele metho de gekozen Opvallend aan de pioniers woning is de hoge mate van isolatie. De buitenwanden zijn van negen centimeter dik hout. terwijl de houten binnenwan den twee centimeter dik zijn. In de ruimte tussen binnen- en buitenmuur wordt een laag van tien centimeter dik steenwol aangebracht. Het gevolg is, dat voor de verwarming van het huis met een zeer lichte c.v.-ketel kan worden vol staan. De kosten van de woning zijn uiteraard afhankelijk van de omvang en van de vraag, of men het huis zelf bouwt dan wel door een aannemer in el kaar laat zetten De Jong: ,,Het kleinste pakket, voor een wo ning van 4.60 bij 4.60 meter, kost 35.000 40.000.- compleet. Het huis in Achter veld, gebouwd door een aan nemer, kost tussen 150 000,- en 160.000.- Dat is dus exclusief de grond." ACHTERVEl 0 Bart van Middelaar (links) en Piers de Jong voor de plaats, waar de woning wordt gebouwd. Op het bord is te zien. hoe de woning er uit gaat zien.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5