ichard Pryor steelt de show in „Superman III" ijfde SF-film-marathon art vrijdag 21 oktober I Absurde humor in meaning of life" Monty Python's Eetavond Vrouwen- kafé Douanespel met Juid „Bad Boys"- rotzakken in jeugdgevangenis Eerste internationale filmweek Amsterdam 1 1 j 4 „Nena de film" muziek, muziek 3NDERDAG 13 OKTOBER 1983 kijk op de film d Pryor (links) als Gus Gorman (deze keer In de vermomming als biedt Superman een kwaadaardig geschenk aan. Scène uit „Super- van Richard Lester. planeet Krypton en Gorman gaat met z'n computer aan het werk om de juiste samenstelling van deze materie te vin den Op één enkel onbekend element na lukt hem dat SCHIZOFREEN Superman wordt schizofreen. Het goede en het kwade in hem splitst zich en het gevolg is chaos. Niemand in Metropolis begrijpt nog iets van Superman, die zich blijkbaar aan de kant van het kwade heeft geschaard. En wie moet de wereld redden als Superman dat niet meer wil doen? Kortom: Ross Webster en zijn com puter-tovenaar lijken te hebben ge wonnen. Maar Superman bindt de strijd aan tegen zijn kwade alter ego en overwint (uiteraard). Webster en zijn handlan gers besluiten dan om een supercom puter te konstrueren, die in staat moet zijn Superman voorgoed uit te schake len Regisseur Richard Lester heeft zich- evenals in zijn Superman ll-verfilming - nogal laten leiden door twee door elkaar heen lopende verhaalstrukturen Aan de ene kant de romance tussen Super man Clarke Kent en anderzijds de strijd tegen de kwade genius Webster En zoiets wreekt zich natuurlijk. In de twee uur durende film zitten heel wat opzien barende effecten, achtervolgingen en vergelijkbare trucages, maar een film als ..Superman" moet het juist hebben van een verhaal zonder storende on derbrekingen en die zijn er teveel. Daardoor is Superman III vlees noch vis. om nog maar te zwijgen van vol doende logika in het verhaal, ook al is dat wellicht wat teveel gevraagd in een stripverhaal. Zo werd mijn nieuwsgierigheid ge wekt naar de figuur van Lorelei Ambro sia. voortreffelijk gespeeld door Pamela Stephenson, één van de leden van de Britse show ..Not Necessarily the Nine O'Clock News Met haar adembene- dend figuur doet ze zich steeds voor als een dom blondje, maar achter die faca de verbergt zich een intelligente vrouw Het waarom van dit toneelspel wordt niet duidelijk. Lester gebruikt haar als een steeds terugkerende gimmick, maar het had allemaal zoveel beter en wellicht ook verrassender gekund Nu blijf ik met een rol zitten, die eigenlijk niet goed thuis te brengen is. En dat is jammer, want Pamela Stephenson heeft duidelijk méér in haar mars dan een goed figuur De echte ster in het geheel - ik schreef dat reeds - is Richard Pryor. In Amerika is hij naast filmacteur vooral bekend als befaamd top-komick, die met z'n shows volle zalen trekt. Pryor maakt z'n image in ..Superman III" volledig waar. Als de underdog Gus Gorman die zich dankzij z'n feeling voor computers opwerkt van werkeloze bor denwasser tot computer-tovenaar en desondanks blijft doorstumperen, zich zelf blijft, zet Pryor een formidabele rol neer. een Oscar waard. Zijn spirituele, komische optreden overschaduwt alle anderen, inclusief Superman zelf. Op de keeper beschouwd is „Super man III" ondanks Pryor's aanwezigheid teleurstellend te noemen. Er is geen sprake van een overtreffende trap. zo als we dat bijvoorbeeld gewens zijn van de Star Wars-cyclus Richard Lester borduurt teveel voort op z'n vorige Superman-aflevering zonder iets nieuws toe te voegen (op Pryor na) De science fiction-aspekten in Superman III zijn zelfs aanmerkelijk minder na drukkelijk aanwezig dan in de vorige delen. Natuurlijk. Superman vertoont zijn inmiddels bekende trucjes, maar echt opzienbarend is het allemaal niet. Tijdens de decors van Superman III op zich uiterst modern zijn, hoort de supercomputer, die uiteindelijk zijn menselijke tegenpool moet vernietigen, duidelijk thuis in de stripfantasie van de jaren veertig. Terwijl de hedendaagse computers steeds kompakter worden, is de supercomputer van Gus Gorman en Ross Webster uitgegroeid tot een onwezenlijk monster van buitengewone proporties met bijna mytafysische ei genschappen. Wél gewapend met ver vaarlijke raketten (waaronder een MX) Maar die worden bestuurd via een scherm als van een video-game, com pleet met een scorebord. Aardig be dacht en wellicht bedoeld als een soort persiflage op de videospel-rage. maar nét niet leuk genoeg om „Superman III" de grootste finale te geven waar dit soort spektakelfilms om vragen. „Su perman III" gaat dan ook uit als een nachtkaars, alle effekten in de „eind strijd tussen goed en kwaad" ten spijt Regisseur Richard Lester heeft daarmee een film afgeleverd, die op teveel verschillende verhaalstruktu ren doorborduurt, balancerend tus sen persiflage op de strip en de strip-struktuur zélf Desondanks is „Superman III" voor de liefhebbers onderhoudend genoeg om twee uur lang te blijven boeien en zal de film best z'n geld opbrengen. Scène uit ..Bad Boys van Rick Rosenthal. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In Duo kan men o m. de komende week kijken naar de film „Bad Boys" van de Amerikaanse Bert Vos) rman lil", USA 1983. Regie d Lester Produktie. Ilya Salkind/ Spengler; scenario: David Les- wnan; muziek. Giorgio Moroder, tiorne; Montage John Victor camera: Robert Paynter; specia- fen. Colin Chilvers Roy Field, ïristopher Reeve; Richard Pryor. Cooper; Annette O'Toole; Annie Robert Vaugn; Margot Kidder, a Stephensons en Marc McClu- nière Nederland. fait niet mee om bijvoorbeeld raditle van de James Bond- pr\.serie door de jaren heen id te houden. Neem nou „Su- i". Hét eerste deel, geregls- loor Richard Donner werd een succes „all over the world", erst onderhoudende en dyna- geregiseerde verfilming van de befaamde strip van Jerry Siegel en Joe Shuster. Toen kwam de Britse regisseur Richard Lester, die „Su perman deel II" op z'n geheel eigen wijze aanpakte. Financieel gezien overtrof het tweede deel Superman I, maar de film was anders, veel meer volgestouwd met typische Lester- humor met daarnaast een onevenre dig portie romantiek tussen Christopher Reeve en Margot Kid der, wat de aandacht van het verhaal zo nu en dan danig afleidde. Datzelf de euvel heeft deel III, waarin Christopher „Superman" Reeve als Clark Kent een romance heeft met Lana Lang (Annette O'Toole), die hij in Smallville tijdens een schoolreü nie opnieuw heeft ontmoet. Maar gelukkig Richard Pryor als Gus Gorman die zich van bordenwasser opwerkt tot computer-tovenaar, redt de Superman-show Regisseur Richard Lester begint het derde deel van „Su perman" veelbelovend op de slapstick- toer. waarin op straat van alles fout gaat. Dat wordt zo'n tien minuten volge houden voordat het eigenlijke verhaal begint Een verhaal, dat een satire moet zijn op het wonder van de moderne tijd. de computer, en daarin ook regelmatig slaagt dankzij de schitterende escapa des van Gus Gorman Deze Gus ontdekt op een gegeven moment, dat hij gouden hersens heeft ir. combinatie met een computer terminal. Hij kan lezen en schrijven met iedere computer en slaagt er in dingen te doen, waar anderen zelfs niet van droomden. Gus Gorman wordt een belangrijk man en valt in handen van de multi-industrieel Ross Webster (Robert Vaughn), die er op uit is de wereld te veroveren. Gus Gorman moet daartoe de weersatelliet Vulcan manipuleren, die dan voor een verwoestende orkaan kan zorgen, nodig om het koffieland Colombia plat te leggen Want Webster heeft op Colombia na vrijwel de gehele koffiehandel in handen Webster heeft echter niet op een ingrijpen van Superman gerekend Natuurlijk is de industrieel ontzettend boos en geeft Gorman opdracht om Superman te doden. Dat kan alleen met een stuk materie van de verwoeste an (Christopher Reeve) in het nauw gebracht door de supercomputer i (van de filmredaktie) In Grand 2 draait vanaf donderdag de laatste nieuwe film van het Monty Py thon-team „The meaning of life" Wat heeft het leven te betekenen7 In een razendknappe satire van „slechts" anderhalf uur wordt de filmliefhebber dat duidelijk gemaakt.Monty Python's Meaning of life" is volgens insiders de beste bioscoopfilm van Monty Python tot nu toe Ze gaan ouderwets anarchistisch te werk, herinneringen oproepend aan hun tv-shows. In tegenstelling tot eer dere films als Monty Python and the holy drail" en „Life of Brian", wordt in „The meaning of life" geen verhaal gevolgd De scènes volgen elkaar in snel tempo op, zelfs kun je spreken van enige spanning. „The meaning of life" kent een eigen aardige start, want de eerste beelden laten een hele andere film zien. We zien een aantal bejaarde kantoorklerken in Londen, die het neerbuigende regime van hun flitsende managers aan hun laars lappen, in opstand komen en letterlijk en figuurlijk het roer in handen nemen Als een groep schrikaanjagen de zeerovers varen ze met hun komple- te kantoorgebouw over de financiële wereldzeeën Pas daarna begint „The meaning of life", een lange reeks sketches, die op wel zeer wonderlijke wijze aan elkaar gekoppeld zijn. Volstrekte waanzin, ab surdisme. anarchisme, alle filmwetten worden weer eens gebroken in „The meaning of life". De katholieke kerk wordt op de korrel genomen, een vette man kotst een restaurant vol, een Zulu-opstand, blote borsten in achtervolgingsscène, niets is het team van Monty Python te gek Kortom, „The meaning of iife", een film voor liefhebbers van absurde hu mor. Scène uit ..Monty Python's meaning of life (Van de filmredaktie) De eerste Internationale Filmweek Amsterdam vindt plaats van 16 tot en met 23 november 1983 in de vijf bioscopen van Theater Tuschinski. De Internationale Filmweek Amster dam heeft medewerking van het Mi nisterie van WVC en de Gemeente Amsterdam. Het streven is erop ge richt tot een kwalitatief hoogstaande programmering van nog niet In ons land vertoonde hoofdfilms te komen. met het doel het landelijk vergroten van de publieke belangstelling voor het medium film. In Tuschinski 1 en 2 zullen premières plaatsvinden van films die in het komen de seizoen in ons land te zien zullen zijn. In eerste instantie zijn hiervoor geselecteerd: Zelig HannaK. L'EteMeurtrier War Games Staying Alive - Woody Allen - Costa-Gavras - Jean Becker - JohnBadham Sylvester Stallone redaktie) - Vrijdagnacht 21 om 00.00 uur start in het Amersfoortse Grand Theater alweer de vijfde filmmarathon (ook deze keer met science fictionfilms). De liefhebbers van zeer langdurig film- kijken (twaalf uur achtereen is niet 3d Warriors niks) kunnen weer hun hart ophalen en zij, die alle vijf marathons hebben volgemaakt, krijgen een extra vaan tje als bewijs (als ze dit van tevoren kenbaar hebben gemaakt). Mis schien kunnen deze stugge doorzet ters zich een volgende keer melden als deelnemer aan het wereldrecord kontinue filmkijken, dat vorige week plaats vond In de Arnhemse bio scoop Euro Cinema. Op het programma van deze vijfde marathon in Amersfoort staat ..Battle beyond the stars" met Jimmy T Murika- mi, één van de betere films uit de Roger Corman-stal. In feite een SF-versie van „The Seven Samurai", waarbij zeven zeer verschillende ruimteleden een be dreigde planeet van de ondergang red den. De speciale editie van „Close en- counters of the third kind" van Steven Spielberg behoort (uiteraard zou ik bij na zeggen) tot het gevarieerde mara thonprogramma Over „CEOTK" is al heel wat geschreven. Ik volsta met de mededeling, dat deze tweede, herziene versie van „Close encounters" aan zienlijk beter is dan de eerste versie, dankzij een wat kompaktere montage en een nieuw, beter uitgewerkt slot En dat. terwijl de eerste versie al uitstekend was Het tweede deel van „Stam Trek" (De wraak van Khan) behoort tot de betere space opera's en overtreft wat kwaliteit en verhaal betreft de eersteling „Star Trek The Movie" Wat die film aan vaart miste, wordt in „De wraak van Khan" ruimschoots goed gemaakt. Voor de liefhebbers van dit soort SF prima amusement „The Road Warrior" was nog niet zo lang geleden in Amersfoort te zien. Dit vervolg op ..Mad Max" mag er zijn en overtreft de eersteling. Leek „Mad Max" nog teveel op een uitbuitende exploitation-movie met teveel geweld en te weinig diepgang. „The Road Warrior" heeft wat dat betreft méér te bieden, ook al is het geweld-element allerminst verdwenen. Al wat van oudere datum is „Ont snapping van de Apenplaneet", een vervolg op de succesvolle eersteling, die gebaseerd was op de klassieke SF-roman van Pierre Boulle. Dit derde deel wordt door velen de beste van de reeks genoemd. Geregisseerd door Don Taylor, met Roddy MacDowell, Kim Hunter en Bradford Dillman Voor de slotfilm van deze marathon. Superman III, verwijs ik u elders in deze rubriek Never say never again - Irvin Kershner Eine liebe in Deutschland - Andrzej Wajda Bovendien zal een groot aantal films uit het buitenland worden betrokken speciaal met het oog op de Filmweek. In samenwerking met Cinemathema zal een retrospectief gehouden worden met werk van Eric Rohmer Extra aan dacht zal worden besteed aan de nacht voorstellingen in Tuschinski 1waaron der de toegezegde volledige versie van A star is born, de wereldberoemde film met Judy Garland (voor het eerst in dolby-stereo). Deze film zal worden vertoond in samenwerking met The American Film Institute in Washington Diverse acteurs, actrices en regis seurs hebben inmiddels hun komst naar Nederland toegezegd, waaronder Eric Rohmer, Costa-Gavras, Isabelle Adjani, Irvin Kershner, Kim Basinger, Barbara Carrera en Sean Connery Befaamde scène uit ..Close encounters of the Third Kind" van Steven Spielberg. Scène uit ..Battle beyond the Stars". regisseur Rick Rosenthal Het is een film over jeugdcriminaliteit, zich afspe lend in Chicago. Rosenthal heeft ge tracht niet alleen een zo realistisch mogelijk getekend portret van Chica go's onderwereld te maken, maar ook een film, waarin (ook al is het niet zoveel) méér wordt gedaan dan het tonen van die criminaliteit alleen. Ro senthal heeft zich aardig in weten te houden, zodat „Bad Boys" niet alleen een redelijk goed gemaakte explota- tion-movie is geworden, maar ook aan dacht schenkt aan het hoe en waarom. Niettegenstaande blijft „Bad Boys" - op enkele sentimentele ogenblikken na - een tamelijk harde film. V (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Voor de liefheb bers van Duitse popmuziek (deels orti-' schreven als die Neue Deutsche Welle) draait vanaf donderdag in Euro „Nena, de film" met (uiteraard) de inmiddels bekende Duitse zangeres Nena in de hoofdrol Het is een ongecompliceerde film, waarin naast Nena ook de Duitse zanger Markus een hoofdrol speelt. Het verhaal is eigenlijk onbelangrijk (letter lijk en figuurlijk), want het gaat uiteinde lijk om de muziek En die is ruim vertegenwoordigd, dat spreekt. „Nena, de film" is een film voor de groeiende schare aanhangers van de Duitse pop muziek, waarin zangeres nena momen teel zo'n vooraanstaande rol speelt met bekende hits als „99 Luftballons", Nur getraümt" en „Leuchtturm" Een film voor een jong publiek om naar uit te kijken i i LEUSDEN - Maandag 17 okto ber heeft het Vrouwenkafé een eetavond. Op het menu staat bruine bonensoep met verse groente, spek en brood of vege tarisch. De aanvang is om 20.30 uur. Bonnen a 5,50 zijn tot zaterdag 15 oktober verkrijgbaar bij Ans van Bergen, Akkerwinde 23, tel. 944394; Marjolein Groos, Albast 17, tel. 943078 of Cato Esseboom, Vlasland 15, tel. 942147. Het Vrouwenkafé is iedere maan dag geopend van 20.00 tot 24.00 uur in eetcafé De Hakhorst, Waarden 25a. V 9 m LEUSDEN - De jongerenver eniging Juid uit Leusden-zuid organiseert op maandag 17 ok tober een douanespel voor kin deren van 8 tot 13 jaar. De start is om 13.15 uur bij het politiebu reau in zuid. waar ze om half vijf weer zullen terugkeren. Voor li monade en iets lekkers wordt gezorgd. De kinderen worden wel aangeraden oude kleren aan te trekken. Deelname is gratis en je kan je telefonisch opgeven bij Hennie van Staveren, telefoon 943848 of Henk Jan Abbring, telefoon 942047. Bij slecht weer zal de aktiviteit geen doorgang vinden.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11