'vdA-fractie laat koppeling eerst varenhuis dan buurtwinkels los Rockers kwamen voor niets naar vergadering m m* si O Demonstratie tingieten viel goed in de smaak Tenminste vier bussen Leusdenaren naar vredesdemonstratie „Wij worden weer van het kastje naar de muur gestuurd" NCVB discussieerde over vrouw en arbeid Aktiviteiten in De Geut Expositie Achterveld 600 Optreden Messengers in De Korf KPJ- aktiviteiten DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 plaatselijk nieuws realisatie van eerst buurtwinkels en dan pas een warenhuis is er in de gemeenteraad een meerder heid gevormd die voor een ont- koppeling van de geldende volg orde kan zorgen. De VVD en de PvdA bezetten samen namelijk tien van de negentien zetels in de raad. an één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De PvdA- adsfractie heeft er geen oeite mee als eerst buurt- nkels in Alandsbeek en aeverenblad/Wildenburg orden gerealiseerd en dan s een warenhuis in winkel- ntrum De Hamershof. De meenteraad, met uitzonde- ig van de VVD, houdt offi- »el nog vast aan de volgor- eerst een warenhuis en n pas buurtwinkels, mits ar economische ruimte tor is. Dat de PvdA nu meer or een ontkoppeling van volgorde voelt, liet Gert Weerdt dinsdagavond in raadscommissie openba- werken en ruimtelijke or dening weten, die de ont werpbegroting van 1984 be handelde. Met die mededeling toonde wet houder Jan Wagenaar (VVD) zich zichtbaar verguld Hij is altijd een fervent tegenstander geweest van het meerderheidsstandpunt van de raad om eerst het warenhuis te bouwen en dan pas de buurtwin kels. ook wel als buurtsteunpunten aangeduid. Volgens de wethouder en de rest van zijn fractie hebben de mensen in met name Alands beek en de omliggende wijken recht op een buurtwinkel. Wage naar vindt het oneerlijk en onnodig dat zij grote afstanden moeten overbruggen naar de dichtstbijzijn de bestaande winkelcentra De meerderheid van de gemeente raad nam in 1981 het standpunt in. dat het reëler is eerst het beloofde warenhuis van de grond te krijgen om vervolgens te bekijken of er nog (economische) ruimte is voor één of meerdere buurtwinkels. De raad was destijds zo voorzichtig vanwe ge de vrees voor overbewinkeling in Leusden. Het college van B&W, en met name wethouder Jan Wagenaar. heeft meerdere malen geprobeerd de volgorde warenhuis- buurtwinkels ongedaan te krijgen. De laatste poging was vorig jaar juni toen de gemeente m onderhan deling was met een concern dat er wel wat voor voelde een buurtwin kel en later een warenhuis in Leus den te gaan exploiteren Daarna heeft Jan Wagenaar in commissie vergaderingen veelvuldig de raadsleden geprobeerd te bewer ken. De door De Weerdt gemelde koerswijziging van de PvdA houdt verband met de overtui ging die de sociaal-democraten hebben opgevat, dat buurtwin kels noodzakelijk zijn in wijken die ver van de winkelcentra aflig gen. De gevreesde concurrentie voor de middenstand in De Ha mershof is volgens de PvdA niet meer reëel gezien de zogenaam de inbeddingsperiode die de winkels in dat centrum achter de rug hebben. De Partij van de Arbeid gaat uit van kleine buurt steunpunten waar de mensen hun eerste levensbehoeften (brood, vlees, groente en derge lijke) terecht kunnen. Gert de Weerdt maakte dinsdagavond in de commissievergadering dui delijk dat de mogelijke groei van het aantal winkels niet automa tisch inhoudt dat Leusden ook groter moet worden dan de om vang die nu gepland is. Nu de PvdA meer voelt voor de Gert de Weerdt nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden erschijnt elke dinsdag en donderdag. oofdredakteur: arnix Kreyns sdaktie. ertien Engelkens aspar van Loo levering kopij en advertenties: lor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, or het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. idaktie en administratie: ntoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op rkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 Telefoon: 033-941495. lonnementsgeld: 9,40 per jaar; 0.20 per half jaar; 5,35 per kwartaal. échten bezorging: i abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond '00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan Hakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag sen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u Hakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- f41, toestel 44. bestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u «stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij Uitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro '441 t.n.v BDU b v te Barneveld, met duidelijke vermelding van "enste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, tendaallaan 9, Leusden-Centrum. jeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste Cs) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Menkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Ambachtelijk tin- gieten, dat nog slechts door vijf bedrijven in Nederland wordt ge daan, werd afgelopen dinsdag gedemonstreerd in Groot- Krakhorst door de firma Roes- singh van Iterson uit Wassenaar. De Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen organiseerde deze avond als gezamenlijke avond voor de KPO, de NCVB en haar eigen leden. De opkomst was bijzonder groot. Ambachtelijk tingieten is erg tijd rovend. Toch vinden deze vijf be drijfjes dat tinnen voorwerpen op de oude manier vervaardigd moe ten worden. De heer Roessingh heeft niets tegen machinaal gieten maar waarschuwde wel tegen geïmporteerde voorwerpen, vooral uit Italië, die wel van het tinmerk zijn voorzien maar meestal geen tin bevatten. ,,Het is de bedoeling dat ik het gieten van tin zo goed uitleg dat u morgen zelf aan de slag kunt," sprak de heer Roessingh tot het aanwezige publiek aan het begin van de avond. Ofschoon de werk tuigen en het overige materiaal die nodig zijn bij de vervaardiging in derdaad eenvoudig en niet duur hoeven te zijn, bleek tijdens het verloop van de avond dat je tingie ten niet zo maar even als hobby kunt gaan doen. Het eerste model wordt vervaar digd uit hout. Daar wordt een tinnen afgietsel van gemaakt; het zoge naamde moedermodel Als enige in Nederland gebruikt Roessingh Brussels zand om de vorm van dit model af te drukken zodat later in het zand het vloeibare tin gegoten kan worden Het is een beetje te vergelijken met zandtaartjes bak ken, alleen druk je bij het zandmo- del ook met een tegenmodel af zodat tussen de ruimte van deze twee zandmodellen later het tin gegoten kan worden. De heer Roessingh vertelde op een animerende manier alle bijzon derheden en geschiedenissen die er aan verschillende voorwerpen verbonden zijn terwijl hij ondertus sen zijn zandmodel vervaardigde Voor hem en voor het hele publiek bleef het echter spannend of het zand wel goed op zijn plaats bleef plakken In het bedrijf werkt hij veel sneller zodat het zand geen tijd heeft om uit te drogen Pas nadat het tin hard is kan het uiteindelijke maaksel bekeken worden en het bleken twee uitstekende voorwer pen te zijn, een begijnenkopje en een huwelijkslepel Tijdens de pauze kon het een en ander gekocht worden, waar dank baar gebruik van werd gemaakt. De heer Roessingh had in zijn verhaal al meegedeeld, dat de am bachtelijke bedrijfjes hun bestaan danken aan dit soort avonden ONDERHOUD De vragen die na de pauze wer den gesteld gingen hoofdzakelijk over aangetast tin en het onder houden van tin. Tin dat aangutst is bevat vaak veel lood of is niet op de juiste manier gelast. Uitgezonderd het tin dat jaren in de grond heeft gezeten (tijdens de Tweede We reldoorlog). Deze tinnen voorwer pen kunnen de zogenoemde tin pest hebben Dat is het overgaan van de vaste vorm naar de poeder- vorm door middel van builen en blaasjes Door deze voorwerpen flink in de was te zetten kan het omzetten gestopt worden. Het on derhouden van tin is slechts een kwestie van een sopje met groene zeep Gewone atwasmiddelen zouden het laagje patineer, dat het tin die oude kleur geeft, aantasten. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Op dit moment is zeker dat op zaterdag 29 oktober tenminste vier bussen met Leus denaren naar Den Haag gaan voorde vredesdemonstratie. Het Vredesplatform Leusden, dat de busreis vanuit Leusden naar Den Haag organiseert, verwacht dat er uiteindelijk zes bussen met Leusdenaren de tocht naar en van Den Haag zullen gaan maken. Men kan zich bij het Vredesplatform nog steeds op geven voor de busreis. De bussen vertrekken op 29 oktober vanaf drie plaatsen in de gemeente Het vertrekpunt in Ach terveld is gelegen bij het oude gemeentehuisje aan de Koningin Julianaweg, waar de bussen om 9.15 uur wegrijden. Om 9.30 uur kan men in Leusden-centrum in stappen bij de Marcuskerk aan de Asschatterweg. De laatste instap- mogelijkheid is in Leusden-Zuid. Daar vertrekken de bussen om 9.45 uur. De kosten van de busreis naar Leusden-Den Haag vice ver sa bedragen: voor mensen van twaalf jaar en ouder: 18,-; voor kinderen van zes tot twaalf jaar 12,50; en kinderen tot zes jaar mogen voor niets mee Wie zich nog op wil geven kan dat doen bij Jack Blankenstijn (Kornieltje 26. tel. y4bb85) of 1 hea Janssen (Kar per 9. tel. 940169) Er zijn. zo meldt het Vredesplat form, ook speciale treinkaartjes verkrijgbaar Voor 29 oktober kost een retour vanuit iedere plaats in Nederland naar Den Haag 19,- per persoon Wie op vrijdag naar Den Haag wil reizen en zaterdag na de demonstratie terugkeren, be taalt 25,-. De speciale treinkaar tjes zijn te bestellen via giroreke ning 3725743 ten name van Komi- tee Kernwapens Nee te Den Haag Verdere inlichtingen zijn verkrijg baar via telefoonnummer 020- 900232 Tenslotte maakt het Vredesplat form bekend, dat men van plan is om op dinsdag 25 oktober een grote advertentie te plaatsen in de Leusder Krant. Via die advertentie worden Leusdenaren in de gele genheid gesteld hun ,,nee" tegen kernwapens kenbaar te maken. De kosten van de advertentie moeten gezamenlijk gedragen worden. Wie er aan mee wil doen, betaalt 2,50. Ook kan dat bij Jack Blan kenstijn en Thea Janssen. (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Wethouder Gijs van Woudenberg mocht zich maandagavond verheugen in een overweldigende belangstel ling voor „zijn'' vergadering van de commissie welzijn en onder wijs. „Ik ben erg blij met de belangstelling van de zijde van het publiek'' zo begon de wet houder de maandelijkse verga dering van de commissie. Even later was de publieke tribune echter vrijwel weer verlaten.De grote groep „Rockers" die op was komen dagen om te pleiten voor hun clubgebouw verliet het gemeentehuis weer snel toen ze moesten constateren dat er van de wethouder geen nieuws was te verwachten over hun nieuw te bouwen onderkomen. „Ik con stateer dat we hier voor Piet Snot zijn gekomen", aldus een Rocker woordvoerder tot de wethou der. „Dat mag u helemaal zelf bepalen" was het laconieke ant woord van de heer Van Wouden berg. Niet alleen de grote groep ..Roc kers" was maandagavond naar het gemeentehuis gekomen. Ook en kele bewoners van De Hamershof. die bevreesd zijn voor overlast van de zijde van de Rockers als hun clubhuis in de buurt van het winkel centrum komt te staan, waren maandagavond aanwezig Bedoe ling van beide partijen was om hun standpunt te verdedigen als het onderwerp Rockers-gebouwtje" aan de orde zou komen Voor- en tegenstanders van het Rockersge bouw kregen echter te horen dat het betreffende onderwerp niet be handeld zou worden ,,Het onder werp staat niet op de agenda, dus u kunt er ook niet over praten" aldus de voorzitter Formeel gezien een juiste constatering van de wethou der Van Woudenberg Het publiek dat speciaal voor het ene onder werp was gekomen had echter goede redenen om aan te nemen dat het Rockersgebouwtje" aan de orde zou komen Tijdens de commissievergadering van Ruim telijke Ordening had wethouder Jan Wagenaar gezegd dat zowel het Rockersgebouw als de ..onder- keldering van het gemeentehuis aan de orde zouden komen tijdens de vergadering van de commissie welzijn en onderwijs. In de Leusder Krant waren beide onderwerpen opgenomen in de gepubliceerde agenda voor de vergadering van maandagavond Op zich een juiste beslissing, want ook de afdeling Voorlichting van de gemeente wist niet beter of beide onderwerpen zouden maandagavond ter sprake komen ,.Wij worden weer van het kastje naar de muur gestuurd" merkte één van de Rockers op. toe hij tot de ontdekking kwam dat de wet houder niet bereid was om te pra ten over het gebouwtje dat de groep jongeren nodig heeft voor hun bijeenkomsten Op eén punt kon de wethouder de grote groep longeren echter wel geruststellen ,,Het is de bedoeling van het college van burgemeester en wethouders om u onder dak te houden", aldus de wethouder. De heer Van Wou denberg zei maandagavond verder geen mededelingen te kunnen doen omdat er nog een advies van SOCCLE moest binnen komen be treffende het onderwerp clubge bouw voor de Rockers. Dat advies lijkt overigens al minstens veertien dagen op het gemeentehuis te liggen De penningmeester van Soccle die op de tribune zat haalde een kopie van de brief uit zijn binnenzak Op de Kopie was niet te zien of de brief was opgesteld op 20 of 29 september In ieder geval was de brief, ondertekend door secreta ris en voorzitter van SOCCLE. al lang verstuurd. In de brief staat dat SOCCLE achter de plannen van de Rockers staat ommet eigen krach ten en hulp van de gemeente een nieuw clubhuis op te richten Het betreffende advies bleek echter niet bekend te zijn bij wethouder Van Woudenberg De wethouder bleef dan ook op zijn standpunt staan dat er niet gesproken kon worden over een nieuw onderko men van de Rcokers. ,.Dan komen we volgende maand wel weer te rug". zo kondigde de woordvoerder van de Rockers alvast aan Aanleiding tot de discussie rond het clubhuis van de groep jongeren is het feit dat het houten gebouwtje dat nu in gebruik is bij de Rockers moet verdwijnen. Op de plaats waar het gebouw nu staat moet een school komen. Als nieuwe plaats voor een (tij delijk) onderkomen is genoemd een terrein in de onmiddelijke omgeving van winkelcentrum Hamershof. Tegen deze plaats hebben enkele omwonenden be zwaar omdat ze bang zijn voor overlast van de jongeren. Eén van de tegenstanders van het clubhuis was maandagavond ook voor niets aan de vergade ring van de commissie welzijn en onderwijs gekomen. Omdat hij geen kans kreeg zijn verhaal af te steken, gaf de betreffende Ha- mershofbewoner zijn uitgetikte tekst maar aan de voorzitter. LEUSDEN - De Nederlandse Christen Vrouwen Bond Leus den-Centrum kwam maandag avond bijeen om te praten over vrouw en arbeid. Mevrouw Suus Kroon was de spreekster van deze avond. De bedoeling van de avond was dat vrouwen begrip krijgen voor elkaar en solidair moeten zijn met elkaar. Juist ten opzichte van de komende gene ratie. Mevrouw Kroon, zelf NCVB'ster (zij was 7 jaar lid van het hoofdbestuur) heeft zitting in verschillende landelijke werk groepen en praatgroepen. Van uit eigen ondervinding is ze be zield met de emancipatiege dachte. „Sinds 1903 is betaald werk georganiseerd en wel op die basis dat voor het thuisfront iemand aanwezig was. Door de arbeidsbeweglng is toentertijd de eis gesteld dat het loon zo hoog moest zijn, dat het gezin ervan onderhouden kon worden. Daarmee kwam de scheiding tot stand. Mannen betaald werk bui tenshuis en vrouwen onbetaald werk binnenshuis." Mevrouw Kroon zei verder: „In deze tijd van economische terug gang zijn het de vrouwen die over het algemeen de grootste klappen krijgen. Uit onderzoeken is geble ken dat alleenstaande vrouwen en ouderen vrouwen het hardst getrof fen worden. Onder de jeugdwerk loosheid is de werkloosheid onder meisjes weer het grootst Nu wordt voorgesteld he» vrijwilligerswerk meer aandacht te geven Vrijwilli gerswerk kun je alleen doen wan neer je wordt onderhouden door man of overheid Over het begrip kostwinner schap zei mevrouw Kroon .Zolang dit begrip gehanteerd wordt zal geen sprake zijn van werkelijke herverdeling Over het huidige on derwijs had zij ook nog enkele opvallendheden Op de basis school is het hoofd bijna altijd een man ,,We moeten oppassen dat het onderwijs niet vervrouwelijkt. Ouderparticipatie is meestal moe derparticipatie De leden van de NCVB hielden zich na de pauze bezig met de discussievragen, hen door mevrouw Kroon aangereikt Hieruit bleek wel de moeite die veel vrouwen nog hebben met de ge- dachtenwereld van collega vrouwen. ACHTERVELD - Zondag werd door een heren- en een dames team deelgenomen aan het pro vinciaal handbaltoernooi dat te Utrecht werd gehouden. Het werd een gezellige en sportieve handbaldag. Het damesteam bracht het er heel wat beter af dan de heren. De uitslagen van het herenteam waren Achterveld-Vinkeveen 0-5, Achterveld-De Meern 3-6, Achter- veld-Cothen 0-19 en Achterveld- Hoogland 6-3. Nadat alle wedstrij den waren gespeeld bleek dat het Achterveldse heren team op de zevende plaats was geëindigd Bij de dames ging het heel wat beter Hier waren de uitslagen Ach terveld-Vinkeveen 3-11Achtervel d-de Meern 4-1, Achterveld- Cothen 1-12 en Achterveld- Harmelen 3-1Na het bekend wor den van de totaaluitslag bleken de dames op een vijfde plaats te zijn geëindigd PROGRAMMA Het programma voor het nieuwe seizoen is 15 oktober disco in de Moespot m.m.v disco Van Loon; 16 oktober trimmen, vertrek om 9.30 uur bij café Buitenlust; 19 oktober en niet 18 oktober zoals eerder vermeld kaarten tegen de ABTB in de Moespot, 4 november filmavond. 19 november disco in de Moespot; 18 november schaatsen; 2 december S. Nicolaasfeest; 9 december Krevo-soos; 17 decem ber kerstfeest en 26 december volleybaltoernooi. LEUSDEN - Het jongerencentrum de Geut laat de maand oktober niet voorbij gaan zonder allerlei activitei ten voor de jongeren te organiseren. Zoals al eerder Is vermeld is er op Iedere woensdagavond Rock and Roll met gratis toegang. De geplande Rock and Roll-cursus Is 12 oktober van start gegaan. Degenen die zich nog willen inschrijven kunnen dit alsnog doen bij de cursusbegelel- ders. Op 22 oktober zal er een optreden in de Geut verzorgd worden door de band Design" uit Soest Een band met eigen geschreven nummers bestaande uit vijf leden, één meisje en vier jongens. Dinsdag 25 oktober is er een filmmid- dag met twee hoofdfilms Er zal een science fiction en een horrorfilm ge draaid worden met als pauzefilm een tekenfilm. Voor deze filmvoorstelling wordt een kleine vergoeding gevraagd Op donderdag 27 oktober organiseert de Geut een dropping Nadere gege vens worden nog gepubliceerd. ACHTERVELD - De Stichting Achterveld 600, wil op zaterdag 19 en zondag 20 november 1983 een expositie houden van foto's, films, dia's, plakboeken enzo voort die gemaakt zijn van de festiviteiten rond het 600-jarlg bestaan van Achterveld. De ex positie zal worden gehouden in Ons Ueouuw aan oe nessenweg te Achterveld. Er wordt ook gedacht aan het ruilen en bestellen van foto's. De gene die aan de expositie willen meewerken, worden verzocht zich voor 23 oktober a s. in verbinding te willen stellen met W. J. Hilverts, W van Amersfoortstraat 2, 3791 AR Achterveld, tel. 03425-1990. De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bl) familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machlneletters Rozendaallaan 9, telefoon 941495 Het kantoor Is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur I LL - Een lid van de Messengers LEUSDEN - „Messengers een reli-funk band uit Apeldoorn, zal op zondag 30 oktober een lunchtime-concert verzorgen in De Korf. Het ontreden duurt van 12.00 tot 13.30 uur. De toegang bedraagt 3 gulden. Messengers bestaat uit vier jon gens met muzikaal totaal verschil lende achtergronden die met hun muziek tot een swingend geheel kunnen komen, waarbij het publiek aktief betrokken wordt. Hun reper toire bestaat uit reli-pop en reli- funk De bezetting van de band is als volgt Ton Kers. gitaar en lead- zang; David Donker bas; Evert balfoort. drums en Henk Pool toet sen. De organisatie van dit concert is in handen van de Stichting Reli- con uit Leusden

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3