Jan Blotenburg had een ere baantje bij familie De Beaufort Ik werd ontvangen in de bibliotheek. Ik had nog nooit zoveel boeken gezien" Soms was het fooienbediag groter dan het maandsalaris" Het zilver mochten we niet poetsen. Ze waren geloof ik bang voor krassen" en K non b 8 Hij was vijftien jaar werkzaam als chauffeur en huisknecht FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant l_ familie De Beaufort nog wel werk voor een chauffeur/huisknecht had Maar Jan had nog geen rijbe wijs. Hoe kon hij dan solliciteren? Boswachter Van Garderen raadde Jan aan eens een bezoekje te brengen aan veldwachter Kuit Die kwam regelmatig bij de familie De Beaufort over de vloer. De veld wachter wist misschien wel een oplossing. Jan deed wat hem werd aangeraden en hoorde later van de veldwachter dat hij werd verwacht in de villa op het landgoed Heiligen berg, het witte huis dus van de Beauforts. ..In die tijd was dat heel wat", zegt Jan Blotenburg, een kleine man met een gebruind ge zicht en grijzig achterover gekamd haar. ,,Je keek huizenhoog tegen die villa op. Maar ik ging er dus heen en werd ontvangen in de Fooien Toen Jan in dienst kwam bij de familie verdiende hij tachtig gulden per maand plus kost en inwoning. Een aanvulling op zijn salaris wa ren de fooien. Als hij gasten per auto moest wegbrengen kreeg hij fooien - vaak van een gulden - en als hij moest tafeldienen tijdens grote diners dan kreeg het perso neel ook tipgeld. Het kwam nog wel eens voor dat het totaal fooienbe drag meer was dan zijn maandsa laris ,,ln die tijd hoopte het perso neel op veel grote diners omdat de fooienpot dan goed werd gespekt". Bij het tafeldienen (het serveren van ontbijt, lunch en diner) gebeur de natuurlijk wel eens een ongeluk je. Zo ook die keer dat zoon Arnold van jonkeer De Beaufort mee at. door Caspar van Loo 1965 werd hij een door het Rijk betaalde tderhoudsvakman op internaat De Hohorst in usden. Voor die tijd was hij vijftien jaar in hetzelfde ipitale pand werkzaam als chauffeur en huisknecht bij i rijke familie De Beaufort. Jan Blotenburg (56) was istijds een trouwe dienaar van voormalig Leusdens irgemeester jhr. mr. J. K. H. de Beaufort, diens vrouw idochter en diens broer met echtgenote. Op het oment dat Jan Blotenburg in dienst kwam bij de milie was jonkheer De Beaufort net twee jaar irgemeesteraf. Verslaggever Caspar van Loo zocht de genwoordige onderhoudsvakman van bijzonder ugdwerk-internaat De Hohorst op. Desgevraagd P kelde Jan Blotenburg zijn verleden een beetje op. „Die ngens van de krant willen altijd alles weten. Maar ik tid wel een paar dingen voor me. Sommige dingen linnen maar beter niet in de krant komen." bibliotheek. Ik had nog nooit zoveel boeken gezien. Er kwam een man binnen, maar ik dacht: dat kan jonkheer Karei niet zijn omdat ze mij verteld hadden dat hij mank liep De man was zijn broer. Even later kwam meneer zelf binnen. Toen aan de orde kwam dat ik geen rijbewijs had, zei hij. Dat vind ik helemaal niet erg Ik heb liever iemand zonder dan met rijbewijs, omdat die minder eigenwijs zijn. Nou, toen was ik aangenomen." Op 2 januari 1949 moest Jan zich melden bij de villa van de familie De Beaufort. Hij werd vervolgens ge stuurd naar garage Honders in Woudenberg waar hem het autorij den geleerd zou worden. Ook kreeg Jan les in het repareren van kleine defecten aan een auto. Na tweeéneenhalve maand van hard oefenen in een heel oude Fiat moest hij examen doen bij jonkheer Schoorl Jan Blotenburg herinnert zich dat het examen niet vlekkeloos verliep. Toch kreeg hij zijn rijbewijs, want had jonkheer Schoorl en vriend van de familie De Beaufort hem verzekerd: ..Kareltje leertje de rest wel!" Op 16 maart 1949 ging de toen bij de familie werkzame chauffeur en huisknecht onder de wapenen en nam de jonge Jan zijn plaats in. De arbeid van een huis knecht was hem intussen bijge bracht door de vijf kamermeisjes die in de villa de kost verdienden. Met name van mevrouw Wernse uit Barneveld had Jan veel geleerd: tafeldienen. schoenenpoetsen, messen slijpen en polijsten. ,,Het zilver mochten wij niet poetsen. Daar werd speciaal iemand van buitenaf voor besteld. Ik geloof dat ze bang waren dat wij krassen op het zilver zouden maken", vertelt Jan lachend. Arnold was iemand die zijn gespro ken woord meestal ondersteunde met heftige gebaren en dat kwam huisknecht Jan erg ongelukkig uit toen hij een heerlijk grote room soes met chocoladelaag op Ar nold's bord wilde zetten. De geba ren van de jonge Beaufort kruisten de soes, waarna de klodders slag room op het nieuwe pak van Arnold neerdaalden. De familie De Beaufort had in die tijd elf personeelsleden: vijf kamermeisjes, vijf tuinmannen en Jan. De namen van de tuin knechten weet Jan nog wel, ten minste van vier. ,,De vijfde kwam uit Amersfoort maar was niet helemaal normaal. De anderen heetten Job van Hasselt, Dirk Berg, Bunt en Jan de Groot. We hadden het hartstikke gezellig met elkaar. We gingen ook wel eens samen de stad in. We waren heel tevreden. Tegenwoordig is dat anders. Niemand is meer tevreden, ledereen wil dit en dat. Dat is ook de reden van de huidige werkloosheid", analy seert Jan. Anekdotes zijn er natuurlijk altijd te vertellen als je vijftien jaar chauf feur en huisknecht bent geweest. Jan weet er wel een paar. Jonkeer De Beaufort sprak met zijn vrouw of zuster Frans in de auto als het zaken betrof die zijn chauffeur niet aangingen. Dat veranderde een beetje na een telefoontje uit Span je. Jan nam op en kreeg te verstaan dat een hoge piet uit Spanje de jonkheer moest spreken Hij deed wat van hem werd verlangd en riep meneer aan de telefoon. Iemand uit Spanje wil u spreken", had Jan gezegd tegen meneer, waarop die verbaasd reageerde: ,,Kun je dan Spaans verstaan?" Wat de jonk heer niet wist, en volgens Jan nooit aan de weet is gekomen, is dat Jan een Nederlands sprekende tolk aan de lijn had. die het gesprek doorverbond met de hoge Spaanse piet. ..Sinds die tijd", zegt Jan, ,,werd er achterin de auto veel minder Frans gesproken, bang dat ze misschien waren dat ik het gesprek kon volgen!" Een andere anekdote is voor sommigen wellicht van griezelige aard. Jan sliep de eerste zeven jaren in een kamer in het onder huis. het souterrain van de villa. Het raam van zijn vertrek was op gelijke hoogte met het terrein rond het huis Zo kon het gebeuren dat een paar slangen op zijn slaapkamer verdwaalden. Deze reptielen slie pen de hele nacht op de deken naast Jan. Toen hij 's ochtend wakker werd en de dekens van zich I afwierp, hoorde hij een klap op de grond Hij keek en zag de krioelen de slangen van 80 centimeter lang. ,:,,Die heb ik toen maar dood ge maakt. Rare gedachte trouwens om met slangen in bed gelegen te hebben." Juliana Een gebeurtenis die Jan zal blij ven heugen is het bezoek van onze voormalige vorstin aan De Hohorst geweest. Dat was op de trouwdag van Arnold de Beaufort Hg huwde een gouvernante van het koninklijk huis De bruiloftsreceptie vond plaats in de grote witte villa in Leusden en de tegenwoordige prinses Juliana kwam het bruids functies gediend te hebben. Jan heeft eens in een inter view in een andere krant ge zegd dat hij een meubelstuk van de kapitale villa is. In 1964 werd hij ontslagen als chauffeur/huisknecht, omdat er geen werk meer was bij de paar en de familie de hand schud- den ..Ze had geloof ik haar twee tongste dochters meegenomen. Zo groot waren ze'en hij wi|st hun hoogte met de hand aan. Het brui- lofsfeest van Arnold en zijn vrouw werd gevierd in het Scheveningse Kurhaus Jan moest toen nog per auto in een razende vaart, vooral- gegaan door een politie-excorte, apparatuur van de fotograaf naar het Kurhaus brengen ..Ja. dat was me wat Met hoge snelheid achter de politieauto aan. En in Scheve- ningen was het oppassen geblazen met het verkeer We moesten vóór het bruidspaar arriveren Dat lukte net." Terwijl Jan nog een shag- gie draait, denk ik bij mezelf dat het voor hem toch heel onwezenlijk moet zijn om in 34 jaar in één groot huis twee bazen in twee verschillende inmiddels sterk in leden afge nomen familie De Beaufort. De Hohorst werd uiteindelijk verlaten door de laatste fami lieleden, waarna Stichting De Boom. eigenaresse van het huis, de villa verhuurde aan de Rijksgebouwendienst die het op haar beurt beschik baar stelde aan het voormali ge ministerie van CRM die erin het internaat stichtte. Jan Blotenburg werd als on derhoudsvakman gevraagd en kreeg daardoor de status van rijksambtenaar. Hij zag hoe van circa twintig kamers in De Hohorst er ongeveer dertig werden gemaakt. Hij zag de bewoners van het in ternaat komen en gaan. Hij zag ook de tijd veranderen. „Maar ik kan me nog steeds heel goed voorstellen dat hier eens de familie De Beau fort woonde en dat ik hier voor die mensen mocht werken. Een erebaantje was het." Rozendaallaan 9 Leusden-C. DONDERDAG 13 OKTOBER 1983 Bij Bruggink wandelen in de kweektuinen is gratis ideeën opdoen! Ontwerp en aanleg Ontwerpen voor doe-het- zelvers Rijksstraatweg Amerongen (nabij Shellpomp) VRIJE WANDELING LEUSDEN - Het internaat, t grote witte huis aan de iligenbergerweg, heeft g steeds iets mysterieus, inaf de weg gezien ademt villa een sfeer van statig- id uit, zonder te weten wat h in het huis afspeelt. Ja- ïlang deden de wildste ver- len de ronde over het inter- at- Het zou een soort in- hting voor meisjes en luwen zijn die af en toe, als vervelend waren, in iso- ircellen werden gestopt, ik werden fantastische ver- len verteld over meisjes ft nymfomanische neigin- n die 's nachts over hoge kken zouden klimmen. Al te gedachten komen op ik de lange oprijlaan van Hohorst oprijdt die begint Het koetshuis aan de ckhorsterweg. Het doel n het bezoek is niet iemand iets over het internaat wil lellen, maar Jan Bloten- 'g, de onderhoudsvakman 9 maar manusje-van- is) van De Hohorst. Tij- >s de laatst gehouden tn dagen van het internaat werd het idee geboren hem te interviewen toen bekend werd dat Jan Blotenburg vroeger in hetzelfde huis voor een andere baas héél ander werk deed. Ofschoon we het over zijn vroe gere baan zullen gaan hebben, legt Jan Blotenburg desgevraagd vlug uit wat hij als onderhoudsvakman zoal Ie doen heeft De nadruk ligt trouwens op vak. Dat meldde Jan scherp toen ik het oneerbiedig had over onderhoudsman ..Ik doe van alles, klein schilderwerk, elektra, timmerwerk, wastafeltje plaatsen. Daarnaast houd ik me bezig met de tuin" Tijdens het gesprek komen zo nu en dan teamleden van het internaat de kamer binnen om iets te pakken ol te brengen Voordat ze weer weggaan vragen de meesten nog even ot Jan dit ol dat kan doen Kleine klusjes waar hij goed voor is. Rijbewijs Maar nu terug in de tijd, naar de laatste weken van 1948 toen Jan Blotenburg als 21-jarige jongen op zoek was naar werk. Hij was net afgezwaaid uit dienst en wilde zo snel mogelijk een baan. Hem was aangeraden eens te gaan praten met boswachter Van Garderen, die wist nog wel eens wat. En inder daad, die had gehoord dat de De eerste ritjes voor de familie De Beaufort staan hem nog goed voor de geest. Dat was namelijk hevig zweten voor Jan, omdat de reizen naar Amsterdam. Rotter dam of Den Haag gingen, toenter tijd onbekende plaatsen voor hem. Maar de jonkheer hielp zijn chauf feur in het begin veel, zodat Jan geen onnodige brokken maakte. In die tijd beschikte de familie over twee auto's een Fiateneen Wolse- lev ..Die Fiat was een soort bood- schappenauto en de Wolseley was de uitgaansauto". Jan vertelt dat hij meneer vaak naar de PUEM in Utrecht en de melkfabriek in Wou denberg moest brengen, omdat de jonkheer van beiden commissaris was, zoals Jan dat zegt. Hij moest dan lang in de auto wachten, omdat de bijeenkomsten bij de PUEM en de melkfabriek uren duurden. ,,lk las dan een boek" Praten met collega's was er niet bij om de doodeenvoudige reden dat er geen andere chauffeurs waren. Die wa ren er wel als Jan de familie De Beaufort moest rijden naar een feestje van een bevriende rijke familie. Dan werden door de chauf feurs de auto's onderling vergele ken: wie zijn wagen zag er het mooist uit. ..Ik waste elke avond de auto's van de familie Vervolgens maakte ik 'm droog, zodat ie de volgende dag weer glom als een spiegel. Echt de auto poetsen deed ik een of twee keer in de maand." Jan Blotenburg. een meubelstuk van De Hohorst.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5