X inroep Leusden wil start- ubsidie van ruim zes ton Kwaliteit van onderwijs niet aangetast door bezuinigingen Bewoners Landweg rooiden „drempel" }&W MOETEN ZICH NOG OFFICIEEL UITSPREKEN Dieven en inbrekers aktief in Achterveld Auto tegen Pon-trein: zwaar gewonde Schoolraad: „We zijn er niet slecht afgekomen" SBi 1.2 ronken Dhter het uur: boete ntzegging j Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Inbraak Geen krant ontvangen? r krant; DINSDAG 18 OKTOBER 1983 - 15e JAARGANG NO. 49 Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie: Rozendaailaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De Stichting Lokale Omroep Leusden wil en startsubsidie van de gemeente van 643.100 gul- en en een jaarlijkse subsidie ter dekking van de vaste osten van 100 duizend gulden. Dit blijkt uit gemeente- ke stukken die onbedoeld aan de openbaarheid zijn ijs gegeven. Het subsidieverzoek van de Omroep eusden zou vanavond in de Planadviesgroep, een ad- esorgaan van B&W, worden behandeld, maar is ter fder ure van de agenda afgevoerd omdat B&W nog een voorstel over het subsidieverzoek hebben voor leid. Het college wacht nog op de meningen hier- rer van de fractievoorzitters in de raad, die tot 15 itober de tijd hadden schriftelijk te reageren. Tot nu e heeft alleen de PvdA een oordeel gegeven. De gemeentelijke stukken rer de omroep werden op 1 ptember aan de fractievoor- ters van de gemeenteraad ge- uurd. Ze bevatten een over- ht van de samenstelling van it bestuur van de stichting Lo- le Omroep Leusden, enkele ambtelijke verslagen en de be groting van de omroep. Uit deze begroting blijkt dat de Omroep Leusden voor de inrichting van de studio's 100 duizend denkt nodig te hebben, voor de tech nische faciliteiten voor tv-uit- zendingen 380 duizend gulden en voor radiouitzendingen 163.100 gulden. De vaste lasten worden geraamd op 100 dui zend gulden. Deze bedragen zijn exclusief BTW. In een toe lichting op de begroting schrijft het bestuur dat het uitgangs punt uitzendingen uit een vol waardige semi-professionele studio dient te zijn. De omroep is verder van mening dat direct met kleuruitzendingen begon nen moet worden en de aan schaf van zwart-wit camera's "derhalve niet in overweging is geweest De Stichting Omroep Leusden stelt zich ten doel programma's voor te bereiden en uit te zenden met een informatief, educatief, cultureel, creatief en recreatief karakter "Omroep Leusden wil de communicatie tussen alle in woners van de gemeente Leus den c.q. de woonkernen optimali seren. Een omroep in Leusden kan een extra stimulans zijn om een aansluiting op het kabelnet te nemen", aldus de stichting. Om roep Leusden, die niet met een naamafkorting wil werken, meent voor haar tv- en radiouitzendingen te moeten kunnen beschikken over een eigen, funktionele ruimte van ongeveer honderd vierkante meters Deze ruimte moet plaats bieden aan onder meer spreek cellen voor radiouitzendingen, discotheek, bandenopslag, ar chief, presentatiestudio en regie kamer. Uit de gemeentelijke stuk ken blijkt heel voorzichtig dat ambtelijk wordt gedacht aan de kelder van het gemeentehuis Middenstand Aan voorzitter Wolter van de Hoek van Omroep Leusden de vraag wat zijn stichting gaat doen wanneer de gemeente de begro ting afkeurt en vervolgens veel minder of geen subsidie beschik baar stelt? Van de Hoek: "We zul len dan zeker niet bij de pakken gaan neerzitten. Het is niet on denkbaar dat de Omroep Leus In december vorig jaar bood de stichting Lokale Omroep Leusden het gemeentebestuur een informatie-nota over haar bedoelingen aan Daarna werd de afvaardiging toegesproken door wethouder Jan Wagenaar (foto). den de hulp van de plaatselijke middenstand inroept ofschoon het voor de winkeliers erg moeilijk zal zijn in ruil daarvoor reklame te maken tijdens de uitzendingen. De wet staat dat voorlopig niet toe. Sponsoring kan ook komen uit de hoek van de firma's die de apparatuur bijvoorbeeld voor een bepaalde prijs aanbieden". Vol gens Van de Hoek is de ge vraagde eenmalige subsidie van ruim zes ton en de jaarlijkse van 100 duizend gulden concreet en reeël. "Het is niet een kwestie van overvragen. Naar aanleiding van ingewonnen informatie en prijsop gaven van firma's is de begroting opgesteld. Het zijn concrete be dragen voor een minimale basis", aldus de voorzitter van Omroep Leusden. In juli van dit jaar was de ge vraagde subsidie overigens een stuk lager: 10 duizend gulden startsubsidie en 300 duizend gulden voor de aanschaf van apparatuur. Volgens Van de Hoek was die eerste begroting "natte vingerwerk geweest". Desgevraagd zei hij: "We heb ben toen wat zitten grasduinen in folders en aan de hand van die informatie een raming ge maakt". De lokale omroep heeft nog geen voorzichtige planning gemaakt voor wat de start van de uitzendingen betreft. "Als we zogezegd handgeld hebben zullen we zo snel mogelijk be ginnen", aldus Van de Hoek. Samenwerking met Amersfoort bepleit op gebied volwassenen educatiepag. 3 Miniatuurtjes: vliegenzwam pag. 3 Kinderen in de ban van „Dokusop het maanpaard"pag. 3 „Tobo" maakt meeste indruk op tweede avond éénaktertoernooipag. 5 „Raiders of the lost Ark" donderdag in Cinema club pag. 5 Forse zege voor SVA dat daardoor mede koploper wordt pag. 6 Roda-zat. blijft het goed doen. Naaste concurrent Hees uit Soest werd met 3-0 verslagenpag. 7 Overig sportnieuws pag. 7 LEUSDEN - Bij een inbraak in de School voor Wijsbegeerte aan de Dodeweg is een bedrag van 200 gulden buitgemaakt. De toegangsdeur van de school was met een schroevendraaier geforceerd. ACHTERVELD - De afgelo pen dagen is Achterveld het doelwit geweest van dieven en inbrekers. Donderdag werd uit een auto in de Hen drik van Viandenstraat een tas met gereedschap ge stolen. De auto is eigendom van een inwoner van Ach terveld. Bij diens buurman werd donderdagavond uit de achtertuin een krat met lege en een met volle bier flesjes weggenomen. Het volgende slachtoffer was een bewoner van de Walter van Amersfoortstraat. Deze kwam vrijdag tot de ontdek king dat de antenne van zijn auto was geschroefd. Zon dagmiddag bemerkte de Achtervelder dat een po ging was gedaan zijn auto radio te stelen. Dit was niet gelukt. Kennelijk ter com pensatie werd "deel 3" meegenomen. In een wo ning aan de Verjaagde Rui- terweg werd zaterdagavond ingebroken. Vermoedelijk zijn de daders gestoord tij dens hun werk, want de ge stolen spullen zoals een cassetterecorder en flessen drank werden in de tuin van de woning teruggevonden. EUSDEN - Omdat hij lang en slingerend reed, viel 45-jarige Leusdenaar de Am- sfoortse politie op op 15 fe- tri van dit jaar. nelden de man aan en con- eerden een te hoog alcohol- alte. bloedonderzoek kwam tot een promillage van 2.01 dit feit veroordeelde de ichtse politierechter, me vrouw mr M. I. Litjens, de man vrijdag tot een boete van 3000,- een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken en een rij-ontzegging voor 12 maanden waarvan 9 maanden voorwaar delijk met twee jaar proeftijd. Daaraan verbond de politie rechter de voorwaarde dat de Leusdenaar het eerste jaar van de proeftijd alleen auto mag rij den op werkdagen. De man vertelde dat hij 's middags bij een zakenlunch wijn had gedronken en 's avonds wat pils op een carnavalsfeest. Voor zijn werk kon hij zijn rijbewijs moeilijk missen. Officier van jus titie, mevrouw mr J. A. T. Kruyer, eiste 3000,- boete en een jaar ontzegging. De politierechter, hield rekening met de wensen van de verdachte, maar zei „het moet uit de lengte of uit de breedte komen" en legde hem daarom een korte ontzegging op voor de hele week en verder een weekendontzegging plus een voorwaardelijke gevangenis straf. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De 34-jarige me vrouw P. uit Amersfoort is don derdag rond het middaguur zwaargewond geraakt nadat zij met haar auto in botsing was gekomen met een trein die van Pon s Automobielhandel in de richting van Amersfoort reed. Het ongeluk gebeurde op de met knipperlichten beveiligde overweg in de Lockhorsterweg. Het is nog niet bekend of me vrouw P. de rode knipperlichten niet heeft gezien of geprobeerd heeft snel voor de trein over te steken. Haar Renault 4 werd door de locomotief vermorzeld. De Amersfoortse werd met zwaar hersenletsel en andere verwon dingen uit het wrak gehaald. Het spoorweglijntje tussen Amersfoort en Leusden wordt een a twee keer per dag gebruikt door goederentreinen die tussen Pon's Automobielhandel in Leusden en het station in Amersfoort pende len. Ook rijden er wel eens treinen vanuit de Keistad over het Pon lijntje naar Woudenberg (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Ook voor vol gend jaar moet de gemeente allerlei bezuinigingsmaatre gelen doorvoeren om de ge- Oruftiankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdsg en donderdag in de gemeente Leusden Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting, i-eusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor. Rozendaailaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur Oaopand. Zaterdags gesloten. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Bewoners van de Landweg hebben het afgelopen weekend eigenhandig een nieuwe verkeersdrempel in hun straat verwijderd. De drempel was door de ge meente op verzoek van één van de straatbewo ners aangelegd. De rijks politie moest er aan te pas komen om het gat dat in het wegdek was ontstaan te laten afschermen. De gemeente had de bewuste verkeersdrempel gemaakt, omdat een bewoner van de Landweg vond dat er op een bepaald stuk nog te hard door auto's werd gereden. De ge meente dacht het probleem op te lossen door drie hobbels achter elkaar (het zogenaam de wasboard-effect) aan te leggen Dat sprong bij andere Landweg-bewoners in het ver keerde keelgaat, omdat die hobbels wel erg hinderlijk wa ren als je daar met een auto overheen reed Daarom werd besloten eigenhandig de ver keersdrempel te verwijderen Na overleg met de bezwaarde straatbewoners gaat de ge meente nu een drempel aan leggen die identiek is aan de overige in de Landweg Dit type is circa tien centimeter hoog en bezorgt minder onge mak aan de automobilisten. meentebegroting sluitend te krijgen. Veel Leusdense ver enigingen en instellingen worden geconfronteerd met het feit dat ze volgend jaar minder geld krijgen uit de gemeentepot. Ook het on derwijs zal moeten inleve ren. Toch lijkt in die hoek de klap minder hard aan te ko men. Het gemeentelijk ad viesorgaan voor het open baar onderwijs, de school raad, is van mening dat het onderwijs "er helemaal niet slecht afgekomen is". ,,Als onderwijs hebben we niet te klagen", aldus schoolraadvoorzit- ter Jaap Brandligt in de vergade ring van het adviescollege van vo rige week donderdag De heer Brandligt is van mening dat het onderwijs er .cijfermatig redelijk van af komt" Vorig jaar werd het onderwijs nog een lijstje met aller lei bezuinigingsmaatregelen voor geschoteld. De schoolraad is toen druk in de weer geweest met het aandragen van een hele reeks alternatieve voorstellen. Ondanks de problemen die de ge meente heeft om voor volgend jaar de eindjes aan elkaar te kno pen zal de kwaliteit van het onder wijs niet achteruitgaan, zo meent ook de afdeling onderwijs van de gemeente. Er zal niet bezuinigd worden op de kosten van de on- derwijsadviesdienst, een zeer grote post op de begroting voor het volgend jaar. Ook op het be drag dat aan leer- en hulpmidde len beschikbaar is voor elke Leus dense leerling wordt niet getornd Klusjes De scholen kunnen zelf ook nog wel iets doen om de kosten te drukken, zo meende een school hoofd donderdagavond. Als er in een openbare school iets kapot gaat wordt meestal ogenblikkelijk naar de gemeente gebeld met de vraag of er iemand kan komen. Voor de meest simpele klusjes moet er dan iemand van de dienst gemeentewerken komen. De kos ten die deze dienst maakt worden wel degelijk toegerekend aan het openbaar onderwijs. ..We kunnen allerlei klusjes, zoals het aanzetten van een stekker, best zelf even uitvoeren" aldus het schoolhoofd Het openbaar onderwijs is overi gens helemaal niet ontevreden met de manier waarop de ge meente momenteel te werk gaat. „Allerlei zaken worden met voort varendheid ter hand genomen" zo werd geconstateerd. Vlak voor de zomervakantie is er een rond gang langs alle scholen gemaakt waarbij werd bekeken welke wen sen er nog lagen. De noodzake lijke reparaties zijn inmiddels uit gevoerd of er wordt binnenkort aan begonnen Inleveren De scholen moeten volgend jaar wel „inleveren" op de post „schoonhouden van gebouwen". Wat dat voor gevolgen heeft kan op dit ogenblik niemand voorzien De dienst gemeentewerken is van mening dat de scholen nog in een redelijke staat blijven als er min der wordt uitgetrokken voor het schoonhouden Leerkrachten en ouders hebben daar hun twijfels over. Zij vrezen dat de hygiëne op de scholen in het gedrang komt. Bouwen Aan de lange reeks van nieuw bouw en verbouw van scholen komt zo langzamerhand een eind In het afgelopen schooljaar zijn de R K „Klim-Op-School" en de „Rakkertjes" ondergebracht in één gebouw De kleuters konden hun twee noodlokalen verlaten en zijn nu gehuisvest in „De Klimrak- kertjes" In Leusden-Zuid deed zich een soortgelijke situatie voor omdat de kleuterschool „Woelige Hoek" bij de P.C. lagere school „Loys- den" in trok. Onlangs verhuisde in Leusden-centrum de kleuters van de „Wip-Wap" naar de open bare lagere school „De Wegwij zer". In Achterveld vonden er met in gang van het nieuwe schooljaar meer ingrijpende wijzigingen plaats. Daar verhuisden complete scholen. Twee R.K lagere scho len gingen samen verder als „Sint Jozefschool" De school is overi gens ondergebracht in het ge bouw dat voordien „Onze We reld" werd genoemd Ook de P C. lagere school „Regenboog" kan met ingang van het nieuwe schooljaar beschikken over een nieuw gebouw Alle Achterveldse scholen beschikken nu over goed geoutilleerde gebouwen, zo is te lezen in de aanbiedingsbrief die bij de gemeentelijke begroting hoort De enige school die nu nog op het lijstje staat om verbouwd te wor den is de openbare lagere school in Leusden-Zuid. Net als overal loopt ook het leerlingenaantal in Leusden-Zuid langzaam maar ze ker terug. Er gaat daardoor ruimte ontstaan om de openbare kleuter school „Blokkendoos" bij het „Palet" onder te brengen. De ge meente hoopt volgend jaar met de verbouw te kunnen beginnen. voor grote en speciole moten Flatteuze damesmode Grote keus in de speciale maten 38-58. Zuidsingel 7 Amersfoort (bi) Varkensmarkt) Tel 033 630452 Wanneer u voor dinsdag- resp. donder dagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1