Samenwerking met Amersfoort bepleit Kinderen in de ban van „Dokus het maanpaard p het gebied van volwasseneneducatie: Twee weken cel voor doorrijden na aanrijding Vrachtauto's botsten op Doornseweg Kantongerecht Amersfoort Herfstmiddag bij Blijhof Vliegenzwam plaatselijk nieuws DINSDAG 18 OKTOBER 1983 n één onzer medewerkers) USDEN - Amersfoort heeft n regionale taak waar het gt om de opleiding en vor ig van volwassenen. Leus- n zal In Amersfoort moeten in kijken om te zien hoe men ir kennis en ervaring heeft jedaan met allerlei vormen n volwasseneneducatie. In isden dient er vervolgens n behoorlijke basisvoorzie- ig te komen voor het „Open- hoor' initiatief. Voorgaande ndpunten zijn te lezen in een handeling van Leusdenaar ter Arts die hij heeft geschre- i als bijdrage voor de alterna te onderwijsnota van de oolraad. schoolraad voor het openbaar erwijs zal nog slechts enkele inden bestaan. Daarna komt n Leusden een zogenaamde imeenschappelijke Medezeg- schapsraad", een logisch ver- I op de medezeggenschapsra- die met ingang van het vol- id jaar op alle scholen inge- |d moeten zijn. Voordat de schoolraad definitief ophoudt te bestaan wil men de gemeente nog een .alternatieve onderwijs nota" aanbieden als antwoord op de onderwijsnota die de ge meente in 1979 heeft uitgebracht. Vorige week werd één hoofdstuk uit de schoolraadnota behandeld dat de titel droeg ..Volwassenen educatie in Leusden". Voor het schrijven van het hoofdstuk had de schoolraad de hulp ingeroepen van Pieter Arts De heer Arts is beroepsmatig betrokken bij de coördinatie van projecten op het gebied van volwasseneneducatie. In Amersfoort zijn er allerlei voor zieningen tot stand gekomen die ook alleen maar op regionale schaal georganiseerd kunnen worden. Zo beschikt Amersfoort over een avondscholengemeen schap voor MAVO. HAVO, VWO en over een dagMAVO en -HAVO voor volwassenen. Verder worden er pogingen ondernomen om aan de scholengemeenschap nog een avond-MEAO toegevoegd te krij gen Een streekschool voor het beroepsonderwijs verhuist bin nenkort naar de gemeente Leus den. In de sfeer van het vormings- en ontwikkelingswerk, de creativi- teitsontwikkeling en de kunstzin nige vorming heeft Amersfoort een volksuniversiteit, een muziek school, twee creativiteitscentra en een culturele raad Leusdenaren kunnen in veel ge vallen gebruik maken van de voorzieningen die Amersfoort heeft. Een dependance van de dag-MAVO is zelfs in Leusden ge huisvest. Toch heeft de gemeente Leusden zelf ook een taak waar het gaat om volwasseneneduca tie LEUSDEN - "Bij een verjaar dag hoort een feestje en bij een feestje horen gasten". Zo wer den de kinderen zaterdagmid dag toegesproken die in de korfzaal bijeen waren gekomen om het toneelstuk "Dokus het maanpaard" te zien. De toneel vereniging "De Eendracht" be staat vijftig jaar en ter gelegen heid daarvan werden de kinde ren uit Leusden getrakteerd op een gratis toneeluitvoering. Het was ook de eerste keer dat de Educatief beraad Behalve de samenwerking met Amersfoort pleit Pieter Arts in zijn bijdrage voor de schoolraad ook voor de instelling van een ..Edu catief beraad" in Leusden In een dergelijk instituut zouden allerlei initiatieven op het gebied van vol wasseneneducatie gecoördineerd kunnen worden Zo'n educatief beraad zou ook eens kunnen na denken over het inrichten van een lokaal informatiepunt Zo'n infor matiepunt zou bijvoorbeeld ge huisvest kunnen worden in de oo- penbare bibliotheek. Potentiële deelnemers aan volwassenen educatie zouden op zo'n plek ver der geholpen kunnen worden. Open School Voor een „OPEN SCHOOL" toneelvereniging een toneel stuk op de planken bracht, waarin zowel kinderen als vol wassenen meespeelden. "Dokus het maanpaard" be vatte het verhaal over professor Woodbridge (gespeeld door Bert Thijmense) en zijn uitvinding. De professor bracht zijn personeel en huisgenoten tot wanhoop omdat hij van hen verlangde dat ze hem voortdurend hielpen bij zijn uitvin ding waardoor het hele huishou den in de soep liep. Het nichtje moet er in Leusden accommoda tie en een beroepskracht voor werving, begeleiding en organisa tie komen Alleen dan is er de ga rantie dat voor volwassenen met weinig opleiding een kwalitatief verantwoord aanbod tot stand komt, zo is te lezen in het verhaal van de heer Arts. De bijdrage van de heer Arts zal niet onveranderd worden overge nomen in de onderwijsnota die de schoolraad gaat uitbrengen. Le den van de schoolraad waren van mening dat het verhaal van de heer Arts te ingewikkeld was en te veel vakjargon bevatte. De strek king van het verhaal zal echter niet aangetast worden in de wat populairdere versie die uiteinde lijk in de onderwijsnota zal ver schijnen. Wanni (gespeeld door Barbara Rep) had echter iets bedacht om een eind te maken aan deze toe stand. Een beetje spanning en veel la chen De kinderen bleven twee uur lang in de ban van het ver haal, van de prachtige kostuums en van het hele gebeuren op het toneel Een echt souffleurshokje (met Nanda de souffleuse erin), de uitvinding van de professor, (compleet met beeldscherm, ge luid en lampen) Alles was door de leden van de toneelvereniging zelf vervaardigd Martin Pfaff (die de rol van Balmoral de butler ver tolkte). Michèle Ummels (Pinky, het dienstmeisje) en Taita Alberto (Winnetou de kok/Dokus het maanpaard), zij vormden een overtuigd personeel en maanbe woners. Verder speelden mee An ton Thijmense (spion), Tanja Piera (nog een spion), Renée Zit- tema (vrouw van de professor), Linda Pfaff (nichtje van de profes sor), Wim Bor (journalist) en Bob Knollenburg, die de rol van foto graaf op zich had genomen De belangstelling was zo groot dat er kinderen naar huis ge stuurd moesten worden omdat de zaal vol was Zondagmiddag, 23 oktober zal „Dokus het maan paard" nog een keer opgevoerd worden. LEUSDEN - „Ik heb niet ge merkt dat ik tegen een andere auto ben aangereden," verklaar den twee inwoners van Leusden vrijdag aan de Utrechtse politie rechter, mevrouw mr M. I. Litjens. De twee moesten voor de politierechter verschijnen, omdat ze met teveel drank op tegen een geparkeerde auto wa ren gereden en na die aanrijding door waren gereden. In de zaak tegen een 27-jarige Leusdenaar ging het om een aanrij ding op 21 mei van dit jaar in Amersfoort. Twee surveillerende agenten zagen de man tegen een geparkeerde auto rijden, zijn lich ten doven en er vandoor gaan Even later werd de man aangehou den en men constateerde een alco- holpromillage van 1,72 Ómdat het de derde keer was dat de Leusdenaar zich voor een der gelijk feit moest verantwoorden en het bovendien was gebeurd tijdens een proeftijd van een eerdere ver oordeling, had officier van justitie, mevrouw mr J. A. T. Kruyer, weinig clementie met hem. Zij eiste twee weken gevangenis straf en een rij-ontzegging voor de duur van een jaar. De politie rechter vonniste conform. Een 23-jarige vrouw uit Leusden was ongeveer hetzelfde overko men Zij reed op 30 januari van dit jaar in Leusden de stoep op en kwam via een plantsoentje weer op de weg terecht. Tijdens deze ma noeuvre had ze ook een gepar keerde auto geraakt, maar dat vol gens haar zeggen niet gemerkt. „Toen ik 't hoorde, heb ik meteen de volgende dag de schade gere geld.vertelde ze Ook bij haar had de politie een te hoog alcoholpromillage geconsta teerd namelijk 0,66 promille. „Niet het allerhoogste gehalte." zei mr Kruyer, „maar u bent daardoor waarschijnlijk toch wat overmoedig gaan rijden Ze achtte beide feiten bewezen en vroeg een boete van 500.- en een voorwaardelijke rij ontzegging van vier maanden. De politierechter gaf de vrouw het voordeel van de twijfel en sprak haar vrij van het doorrijden na de aanrijding, maar veroordeelde haar tot f 300.- boete wegens het rijden onder invloed. de gang met allerlei herfstmate- riaal. Zo kunnen ze een tuintje maken in een doos, hiervoor moeten ze zelf een schoenendoos of iets der gelijks meenemen Een winter- LEUSDEN - Bij een aanrijding tussen twee vrachtauto's op de Doornseweg werd maandag morgen de 15-jarige bijrijder van een vrachtwagen uit Vlaardin- gen gewond. Hij liep een zeer gecompliceerde beenbreuk op. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van restaurant Waterloo. De truck uit Vlaardingen had te laat in de gaten dat een Belgische vrachtwa gen afremde en knalde er schuin tegen aan De jeugdige bijrijder raakte daardoor bekneld in de cabi ne. Met de grootste moeite kon de jongen uit zijn benarde positie wor den bevrijd De chauffeur liep geen noemenswaardige verwondingen op Hun vrachtauto was total loss. De andere werd zwaar bescha digd. Het verkeer op de Doornse weg ondervond lange tijd hinder van het ongeluk. De politie sloot de afslag Maarn/Doorn van de snel weg tussen Utrecht en Arnhem af wortel kan een leuke kabouter worden en met bloemen en bla deren kunnen de kinderen een herfststukje maken. Verder is er ook de mogelijkheid een blad- drukcompositie te maken of een schilderij van nootjes, eikels, bo nen en takjes. De middag, waarop limonade en een lekkere traktatie niet ont breekt, kost voor leden f 1,50 en voor niet-leden f 2,50. Secretaire in notenhout. Een gezellig kastje, dat al uw spulletjes overzichtelijk bewaart f 1490.- ffiuningl) lintcnrtir 3iino I860 Verlengde Maanderweg 63 Ede Tel. 08380-12610 AMERSFOORT - „Mijn auto kan slecht tegen regen, daarom wilde ik snel thuis zijn" ver klaarde de heer G. op de straf zitting van het kantongerecht Amersfoort van 13 oktober, toen hem gevraagd werd waarom hij 150 km had gereden op de rijksweg in de gemeente Maarn. „Met zo'n auto kunt u beter de weg helemaal niet opgaan!" meende de kantonrechter. Ook volgens het proces-verbaal had verdachte de schuld aan zijn auto gegeven: „Ik heb een zon nige auto, een Alpha Romeo, die is niet aan nat gewend" las de off icier voor. Hij eiste f 400, - boete en gaf hem het advies mee om maar eens in Italië te gaan kijken naar de plensbuien die daar kunnen vallen. De kantonrechter maakte er 1 350,- van, gezien het feit dat verdachte als stu dent niet over eigen inkomsten beschikte en de auto dan ook inmiddels verkocht had. Snelheidsovertreding Ook de heer R uit Naarden had zich aan een snelheidsovertre ding schuldig gemaakt: 170 km op de snelweg in de gemeente Baarn. Hij was in Hoevelaken door de politie aangehouden en dit zeer tot zijn ongenoegen. „Ik ben een kleine zelfstandige, met een zaak in Amsterdam. Ik werd daar opgehouden door een optocht, had geweldige haast en dan word ik van Hilversum tot Hoevelaken achter m'n bumper gezeten. Ik ben voor m'n vreten bezig en die politiekerels een beetje voor de flauwekul!" Die „flauwekul" is de verkeersvei ligheid, legde de officier uit. „Het verkeer eist nog altijd 7 doden per dag Wilt u dan zelf gaan uitma ken hoe hard u mag rijden? Ik eis f 500, - boete en 4 maanden on voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid". Dat kwam hard aan. „Jullie krijgen de klere maar, er wordt hier met 2 maten gemeten. Als er bij m'n moeder wordt inge broken, doen ze niks!" De kan tonrechter vond dat er veel bijge haald werd wat niets met de zaak te maken had, als optochten en inbraken. Waar het om ging was de verkeersveiligheid en ver dachte wekte niet de indruk daar iets van begrepen te hebben. Vandaar dat hij conform de eis van de officier veroordeelde. Dit gaf opnieuw aanleiding tot een storm van protesten. Met een „uit principe betaal ik niet" werd de deur van de zaal dichtgesmeten. „Laten we de zitting even schor sen voor een kop koffie" zuchtte de kantonrechter. Geen argument In de Dorpsstraat van Renswoude had de heer V 106 km gereden i.p.v 50. „De weg leent er zich wel een beetje voor vond verdachte. Met zo'n argument kon je eventueel nog aankomen als je 80 gereden had. maar niet als je boven de 100 kwam, meende de officier Hij eiste dan ook een forse boete: f 400,-. „Een hoop geld, maar misschien betaalt de zaak het wel" reageerde de heer V. hoop vol. De kantonrechter merkte op dat het hem zeer zou spijten als het bedrijf betaalde en veroordeelde conform de eis. Verroeste bodemplaat De heer G. uit Utrecht had met een auto van zijn oom gereden, die zo'n verroeste bodemplaat had dat je er bijna doorzakte „Dat wist ik niet, ik heb nog aan m'n oom gevraagd of ik niet in een doodskist stapte" vertelde verdachte. Dan moest iets hem toch op het idee gebracht hebben om die vraag te stellen, meende de kan tonrechter. Al lag dan de grootste fout bij de oom, men heeft toch een eigen verantwoordelijkheid als men een auto leent f 75,-. een milde boete. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie. Berlien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, «oor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: tanloor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op Werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 bur. Telefoon 033-941495. Abonnementsgeld: 59,40 per )aar: 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: lis abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond "8.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan lontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bi) geen gehoor kunt u ontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 6141, toestel 44 Nabestellen foto's: Pe meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u 'abestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 171441 t.n.v. BDU b v te Bameveld. met duidelijke vermelding van Twensle foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto ord geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Ozendaallaan 9. Leusden-Centrum geveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste pto(s) thuis. PE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- «'antenkombinatie te Bameveld. Scène uil „Dokus hel maanpaard" Eendracht speelde voor een geboeid jong publiek LEUSDEN - Donderdag 20 ok tober organiseert Blijhof een herfstmiddag in het gebouw aan de Ansfriduslaan 49. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen van 13.30 tot 16.00 uur fijn aan Als we over paddestoe len spreken, denken we onwillekeurig als eerste aan de vliegenzwam. Kleine kinderen zingen al van de mooie padde stoel, rood met witte stippen, waarop kabou ter Spillebeen zat en in elk sprookjesboek zijn ze te vinden. Het lijkt wel dat dit de meest voorko mende paddestoel zou zijn, maar we ontdekken ze vaker doordat de kleur zo opvallend is, varië rend van vuurrood tot oranjerood. In het jeugd- stadium zijn ze bolvor mig, later uitgespreid en vlak. De hoed is bedekt met wratachtige, witte stukjes vleeshuid, die bij veel regen weggespoeld kunnen worden, zodat we bij regenachtig weer rode paddestoelen zon der of nagenoeg zonder witte stippen vinden. Die stippen zijn het overblijf sel van een vlies dat het vruchtlichaam, zolang het nog in de grond zit, beschermt. Wanneer de paddestoel uit de grond komt, scheurt het vlies en vormt de veelbezon- gen stippen. Halverwege de witte steel zien we een kraagje, dat het res tant is van een tweede vlies, dat tijdens het on dergrondse stadium de hoedrand verbond met de steel, om de kwets bare plaatjes aan de on derzijde van de hoed en waarin zich later de spo ren vormen, te bescher men. De vliegenzwam kun nen we overal tegenko men, doch in hoofdzaak wel in naaldbossen. Maar met de berk heeft de vlie genzwam een speciaal bondgenootschap geslo ten. In de meeste geval len zien we ze samen. De zwam komt voor het ma ken van een mengseltje om vliegen te vergifti gen. Erg effectief was dat middel echter niet, want de slachtoffers on dergingen meestal maar een tijdelijke verdoving. Maar nog altijd heeft de vliegenzwam de naam een fataal giftige padde stoel te zijn. Hij is welis waar giftig, maar dode lijke gevallen zijn niet be kend. In veel streken van Midden-Europa worden ze, zij het op een spe ciale manier klaarge maakt, gegeten. We wil len het echter niemand aanbevelen, want be halve het giftige musca rine, bevat de zwam ook andere gifstoffen die op het zenuwgestel inwer ken en, evenals alcohol, bedwelmingsverschljn- selen teweegbrengen. Noordelijke volksstam men, zoals de Samoje- den, maken uit melk, vliegenzwammen en nog enkele planten, een be dwelmende drank. Ook wordt wel beweerd dat de Noormannen de vlie genzwam gebruikten om een drank te brouwen welke hun doldriestheid zou veroorzaken. G. van L. \/t ir r.iLM2v/A\M

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3