„Der Kandidat"politiek engagement in optima forma Drie kunstenaars in expositie Ploeghhuis Expositie van twee vrouwen met een uitbundige fantasie ProgramiTL i WITTE ZAAL Voorspelbare grappen in „Porky's 2" DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 Ieu5der hrant Uit in Amersfoort 10 Der Kandidat, Duitsland 1980 Regie en scenario Stefan Aust. Alexander Kluge. Vol- ker Schlondorff en Alexander von Eschwege Camera Igor Luther. Werner Luring en Jörg Schmidt-Reitwem. Duur 125 minuten Van zaterdag 22 tot en met dinsdag 25 oktober dagelijks om 20 15 uur in het filmhuis Appelmarkt Toegang: f 6met CJP /5- (vart onze filmredaktie) AMERSFOORT - „Der Kandidat" is om twee redenen een interessante film. In de eerste plaats omdat ze een indringend beeld geeft van de handel en wandel van de aardsconservatie- ve Joseph Strauss, voorman van de Beierse Christen Sociale Unie (de CSU). In de tweede plaats omdat deze lange documentaire gemaakt is door een collectief van vooraan staande Duitse filmers, waaronder Alexander Kluge en Volker Schlon dorff (die Blechtrommel). In 1978 maakten zij „Deutschland im Herbst", waarin de dood van de RAF leden in de Stammhelmgevan- genls en de moord op de zakenman Schleyer centraal stond. „Der Kandi dat" uit 1980, was hun tweede geza menlijke film en onlangs maakten zij de documentaire film „Krieg und Frieden" over de dreiging van een kernoorlog. De regisseurs weten met dergelijke documentaire films hun vak uitstekend te combineren met Film en filmsterren hun betrokkenheid bij de wereld waarin zij leven. Geëngageerde kunst in optima forma! De film is opgezet als een bijdrage aan de verkiezingsstrijd in de zomer en herfst van 1980. Strauss werd plotse ling een bedreiging voor de socialisti sche bondskanselier Schmidt De regisseurs pogen in de film een zo compleet mogelijk beeld te geven van het opklimmen van Strauss op de poli tieke ladder Het was niet de bedoeling om een anti-Strauss-film te maken met hel oog op de verkiezingen Het zijn de daden van Strauss zelf die controver sieel genoeg zijn om de kiezer tot nadenken te manen over deze Beierse politicus. Het gonsde immers altijd van schan dalen en schandaaltjes Vooral tijdens zijn optreden als minister van defensie in het kabinet Adenauer waren er de geruchten over corruptie, b v de aan koop van starfighters en 10.000 pant servoertuigen bij een bijna failliet Spaans-Zwitsers bedrijf Begin jaren zestig maakte Strauss ech ter de blunder van zijn leven Hij liet huiszoekingen doen bij het weekblad Der Spiegel, omdat het blad volgens Strauss staatsgeheimen zou hebben gepubliceerd. De ware reden was ech ter dat het blad Strauss kritisch volgde in zijn doen en laten. Zij publiceerde over persoonlijke verrijking en andere Een scène uitPorky's 2. the next day (van de filmredaktie) Nieuw in het Amersfoortse bioscoop programma is de film .Porky's 2" Een film, die je eigenlijk in twee drie woorden kunt afdoen, want er is eenvoudigweg voortgebouwd op het sukses van ..Por ky 1Regisseur Bob Clark blijkt nog steeds te worstelen met zijn puberteit en in Porky 2". een film die als ondertitel meekreeg „The next day' kan hij zich opnieuw naar hartelust uitleven met voorspelbare grappe Fantasieloos, flauw, vulgair „Porkj 2" weet niets nieuws toe te voegen a; genre komedie. Niettemin loopt het - voorname! jonge - filmpubliek warm voor de v, richtingen in Porky De eerste ven alleen al bracht 110 miljoen dollar im laadje en bij een dergelijk sukses l= een herhaling niet lang op zich wac ten Ook in „Porky's 2" zetten leerling van de highschool in het badplaat Angel Beach de boel op stelten. Voo Reverend Bubba Flavel moet het o gelden Peewee, een van de jongen: nog steeds op zoek naar de erv& vrouw' en Tommy haalt grappen uit r de gymlerares De rest van het groe; pest ontuchtige politici en korru; ambtenaren, maar zijn bovenal be hun jeugdige nieuwsgierigheid n seks te bevredigen. Kortom, wie nog eens even terug naar 1954 en niet op ziet tegen middelmatige humor, moet ..Porky's the next day" beslist gaan zien. Def draait in Grand 4 ALLIANCE FRANQAISE Dinsdag 8 november brengt Ambassadeur van Frankrijk. Clau de Kémoularia, vergezeld van Conseiller Culturel, Alain Roittot de Délégué Général van de Allian Frangaise des Pays-Bas, Jean J; ques Faucher, een werkbezoek a de Alliance Franpaise Amersfoc Ter gelegenheid van dit bezo houdt het Bestuur van de Allian Frangaise Amersfoort, een recep op dinsdag 8 november 1983 18.00 tot 19.30 uur in Museum Fle te, Westsingel 50. voor Strauss minder welgevallige za ken Zes redacteuren werden gearres teerd. waaronder een in Spanje verblij vend journalist door de Spaanse politie werd opgepakt. Tijdens het daar op volgende debat in de Bondsdag bleek na talloze leugens en verdraaiingen, dat Strauss zelf voor de arrestatie in Spanje had gezorgd, door simpelweg de Spaanse autoriteiten om de tuin te leiden. Snel bleek toen dat voor de arrestatie geen enkele rechtsgrond be stond. waardoor hij het veld moest ruimen Volgens Schlondorff is de politieke wederopstanding van Strauss niet zo zeer te verklaren uit de man zelf. als wel uit de grote onverschilligheid die de huidige Duitse samenleving kenmerkt. FILM NADER BEKEKEN In het kader van de cursus met bovengenoemde titel die de Volksu niversiteit in samenwerking met het Filmhuis Amersfoort heeft georgani seerd. wordt op 27 oktober a.s. in net Filmhuis „Hiroshima, mon amour" van regisseur Resnais vertoond. Vooraf houdt Albertien Pareau Du- mont een inleiding, waarin zij de bedoeling van de regisseur, zijn wij ze van filmen, de rolbehandeling door de spelers e.d. zal belichten. De avond begint om 20.00 uur; na afloop van de film kan nagepraat worden met Albertien Pareau Dumont. De avond kan door niet-cursisten wor den bijgewoond tegen betaling van 12,-. „Hiroshima mon amour" is een goed voorbeeld van de nouvelle vague die in Frankrijk aan het eind van de vijftiger jaren ontstond. Vooral film critici als Chabrol en Truffaut begon nen zelf te filmen als reactie op de imiddelmatigheid en de verstarde Franse filmkunst. Er werd gekozen voor een directe en realistische film stijl met thema's als liefde en andere menselijke relaties AMERSFOORT - Een gevarieerde tentoonstelling in het Ploeghhuis van drie zeer verschillende kunste naars. Ria Fortuijn: textielapplica- ties, Karei Sirag olieverfminiatuur tjes en Jo de Recht de Graaff brons- plastieken. Tot en met 5 november van woensdag tot en met zaterdag te Expositie zien van 11.00 tot 16.00 uur aan het Grote Spui 13. Met een uitstekend gevoel voor ma teriaal. kleur en compositie hanteert Ria Fortuijn haar textielapplicaties Ze ex- Theater Thalia speelt Sar tres ,,Met gesloten deuren" De Amersfoortse toneelgroep Tha lia is voor vele Amersfoorters al een „oude bekende". In maart van dit jaar heeft Thalia echter (in een ande re vorm en samenstelling) een nieu we start gemaakt. Het komende win terseizoen brengt Thalia een serie voorstellingen van de Franse filo soof, politiek aktivist en schrijver Jean-Paul Sartre. De produktie staat onder regie van Frans van Baaren. bestuurslid van het Stichts Centrum voor Amateurtoneel te Utrecht. „Met gesloten deuren" is ontstaan tijdens de Tweede Wereldoorlog en is doortrokken van de treurige constate ring dat de mensen eenzaam zijn en verstrikt in egoisme. angst en machte loosheid Sartre benadrukt in dit stuk echter ook dat een mens juist ten tijde van oorlog en massale vernietiging, moet proberen het goede te kiezen voor zichzelf en daarmee ook voor anderen Volgens Sartre zijn wij in wezen vrij om te handelen en keuzes te maken, en moeten we daarom ook de volle verantwoordelijkheid voor onze daden aanvaarden. In het stuk zien wij een man en twee vrouwen, die verkeerd hebben gekozen en voor die keuze moeten boeier straf zijn zij voor eeuwig opgeslot een kamer van de hel. Ze zijn ge&' drieën in staat de anderen te beg' of te vertrouwen Liefde is uiige? en voor berouw is het te laai uitspraak van Sartre De hel9 D'- de anderen Op 28 oktober zal deze pro# Amersfoort te zien zijn in de Witt' Voorts zal Thalia met dit stu'- deelnemen aan de éénakteru* den in Leusden (Groot Krakhorst! oktober en in de Flint op 15 noV Er zijn ook plannen „Met ge> deuren" te spelen op middelbar' len en in diverse instellingen maakt van het grote een miniatuur, en speelt zijn spel met het woord Hij houdt van landschappen in vogelvlucht, waar door hij veel diepte kan bereiken In zo n landschapje plaatst hij een kers of een eikel in reuzenformaat, waar hij bergbe klimmers tegen op laat klauteren, en er zelfs een vlag op laat planten In eén der miniatuur landschapjes is een honkbal ingegraven een kolossaal object, waaromheen hij een hekje heeft ge plaatst. het is een vreemd monument geworden Er zijn stemmingsland schapjes. in nevelen gehuld, woest romantische kasteelachtige fantasiear- chitektuur hangt tegen rotsen aan. waar het licht mee speelt, een luchtschip is op weg naar een luchthaven, hoog op de ruines Karei Sirag is een virtuoos in de geestige spelletjes met vissers, dol fijnen, vogeltjes hij levert kostelijke kleinoden. Van geheel andere allure is het ruim te vragende werk van Jo de Recht de Graaff. Haar brons plastieken staan stoer overeind. Worden gekenmerkt door een brede lijn, die in eén opvatting de karakteristiek van het voorgestelde dier of de mens samenvat Bij de moeder, die haar kind, in het gras gelegen, voedt zijn de lijnen lang uitge drukt wordt een afstandelijke gevoels waarde. Er is ook een moeder met kind in innige omstrengeling-'korte gedron gen en gebogen lijnen. Jo's oude liefde. de kikkers, symbolen van de vru baarheid, vragen ook weer aanda sommige in tedere omstrengeling grote lijnen vangl zij stieren, een wal' een rollend paard. Heel fraai is portret van Mirjam, met aanzet tot stralende lach. Het ware te wensen, Jo de Recht zich door opdrachten meer aan het portretteren zou kun wijden1 poseert haar werktekeningen erbij, zo dat de toeschouwer kan zien hoe nauw keurig zij zich bij de uitwerking in stof houdt aan de door haar op tekening vastgelegde ideeën Dingen uit haar omgeving, die heel vanzelfsprekend zijn, probeert zij zo op te stellen, dat ze het gewone verliezen, en eigenlijk een dubbele betekenis krijgen. Wanneer zij een loep over een aantal veren legt. en duidelijker nog. wanneer zij dat doet over een runderbot met kiezen heen, ontstaat er een interessant vertekend, vervreemdend beeld. Ria Fortuijn past de kleur van haar stoffen aan bij de onderwerpen, trekt graag lagen tule over haar voorstelling heen, zodat er boeiende structuren ontstaan Ze gaat veelal symbolisch te werk. en past getemperde kleuren toe. Er zijn prachti ge bijbelteksten Het klaaglied. In het duister laat hij mij wonen als een dode. ik ben gestraft, toch blijf ik hopen Zij werd hierbij geïnspireerd door de tulp, die zij van licht naar donker liet bloeien en verwelken Zij filosofeert over alle fijne dingen, die voorbij gaan in delicate blauwen. Heel sterk is haar opengebro ken bessenschede. waar in zwarte baarmoederbanen stralend rode bes sen tevoorschijn komen. Karei Sirag is de schepper van het kostelijke grapje in miniatuur. Hij stoeit met dimensies, vergroot het kleine. AMERSFOORT - Twee vrouwen met een uitbundige fantasie stellen hun sieraden en keramiek tentoon in het Kapelhuis. De Engelse Caroline Broadhead en de Amerikaanse Betty Woodman. Hun ontwerpen zijn wel doordacht, stoelend op langdurig materiaalonderzoek. Bij Caroline Broadhead. die een stipendium kreeg om rustig in de Nederlandse sieradenwereld rond te kijken, staat duidelijk voorop haar uitgesproken mening over de funktie en de draag- mogelijkheid van het sieraad. Terwijl bij Betty Woodman toonaangevend Is het observeren, experimenteren en interpreteren van vormen vooral uit de mediterrane culturen. Caroline Broadhead geeft nieuwe impulsen aan het hedendaags gebeu ren met sieraden veel vakmensen wor den door haar geïnspireerd Zij werkt grensoverschrijdend Haar sieraden gaan over in kleding, haar kleding is sieraad en objekt In het Kapelhuis zien wij haar speelse, geestige sieraden gebasseerd op van ouds bekende pa pierknipsels, uitgevoerd in een vloei baar gemaakte rubbersoort, alsmede netshawls, die verwarmd in water, naar het eigen lichaam vorm kunnen aanne men. Caroline Broadhead is. op zeer natuurlijke wijze van de flexibele kragen in witte zijde en katoen, en de met wit en zwart band gevlochten armband manchetten. vloeiend naar de er bij gedragen kledingstukken toe. al enige tijd bezig met textiel. In het Kapelhuis zien we heerlijk gekke jakjes van haar Jakjes met vier mouwen, lange en korte die je over elkaar heen kunt trekken; jakjes met ellenlange mouwen, die je eindeloos kunt opstropen; jakjes met zeven halzen, die je naar eigen goed dunken om je hals kunt draperen, zelfs jakjes met zeven mouwen. Caroline Broadhead schijnt niet door welke tradi tie dan ook gehinderd te worden. Zij gaat haar eigen weg ontwikkelt haar ideeën, en zorgt op inventieve wijze voor een grote flexibiliteit van vormen, waarover de draagster van haar sie- raadkledij kan beschikken Betty Woodman gaat vrij en na tuurlijk om met oudere vormen van keramiek en architectuur, die zij in Italië aantreft, waar ze vier maanden per jaar woont en werkt. Landschap en cultuur rond Florence boeien en inspireren haar dermate, dat haar keramische kunst er zijn vanzelf sprekende uitqanqsbasis in vindt. Werk van Betty Woodman De rijke ornamentiek van de Italiaan se beeldhouw- en bouwkunst, in grote mate neigend naar barokke weelderigheid, geeft eveneens een sterke impuls aan haar werk. Zij draait haar voorwerpen, en ver vormt ze daarna Ze beperkt zich tot één glazuur, en stookt één keer. Haar kannen, potten en manden zijn van kloek formaat. De forse handvaten en overige elementen, die ze er op aan brengt, snijdt ze uit grote met de hand gedraaide cylinders. Je moet Betty Woodmans aardewerk zo blanco mo gelijk tegemoet treden. Je moet voor de door haar toegepaste ornamentiek as sociaties om maar een voorbeeld te noemen met walnoten en moccacreme uit het hoofd zetten. Het zou niet eerlijk zijn om haar op die manier te benade ren. Dezelfde vrijheid, die zij zich geeft om aan bestaande vormen iets toe te voegen, moet de beschouwer van haar werk zich verloorloven om te kunnen genieten van die werkelijk exuberante vormen. De tentoonstelling is te zien tot en met 25 oktober in het Kapelhuis, Krankeledenstraat 11 van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. waarin drie maanden werd geïmprovi seerd. Er ontstonden twee hoofdthe ma s die de voorstelling dragen - Waarheid en waarneming Hoe meer ie weet des te minder houvast heb je - Afscheid Als ie iets nieuws begint, moet je afscheid nemen van iets ouds De hoofdpersoon in deze produktie waar alles om draait, ofwel de kompo- nist, komt er zelf niet in voor Nog voor het stuk aanvangt is hij al gestorven Waar het om gaat is zijn nalatenschao Muziek en muziektheater Het wordt in „De Witte Zaal" een muzikaal weekend. Vrijdagavond (21 oktober) wordt er met een optreden van „The Tuners" afscheid genomen van de zomer. En zaterdagavond (22 oktober) is de muziektheatergroep „Da Capo" in het theatertje aan de Stadsring 31. ,.The Tuners" is een jonge formatie die in de relatief korte tijd dat zij bestaat al zoveel succes heeft geoogst, dat er moeilijk kan worden gesproken over een beginnende band. Het geheim van het succes ligt in stage-act en natuurlijk in de muziek die zij brengen Het is zonder meer een ..feest-band' die haar publiek altijd weet mee te krijgen De muziekstijl kan omschreven wor den als ska-, reggae-, rock steady beat-, met calypso- soca invloeden Vrijdag 21 oktober, aanvang 20 30 uur; entree 5.-- in theater De Witte Zaal. Stadsring 31 te Amersfoort Zaterdag 22 oktober speelt muziek theatergroep Da Capo ..De kompo- nist Da Capo is een nieuwe groep be staande uit dertien spelers, waaronder vier musici, allen afkomstig uit verschil lende theaterdisciplines De twee regis seuses, Carla Delfos en Selma Susan na. stelden de groep samen en schre ven tevens het muziektheaterstuk. Rut- ger Laan had bij dit project de muzikale leiding. ,De Komponist" werd in nauwe sa menwerking met de groep gecreëerd Deze vond zijn vorm in workshops - .Da Capo'zaterdagavond in ..De Witte Zaal Werk van Caroline Broadhead zijn muziek, zijn vrouw en dochter zijn minnaar Achtereenvolgens laten zij zien h veel kanten er aan de persoon var komponist zitten. Zijn muziek w; bijvoorbeeld door iedereen weer ders ervaren Zijn vrouw en doe? hebben elk hun eigen herinneringer zo ook de minnaar De sleulelfiguu dit stuk is de journaliste Jet zij dui> het verleden van de komponisi zoekt kontakt met de echtgenote, dochter en de minnaar Het gaat niet om de komponist n om zijn dood. maar juist om hoe anc mensen reageren Het gaat om anderen De muziek is daarbij essentiéel bestanddeel ..De Kor nist" werd veertien dagen met sue uitgevoerd in het Shaffy theate Amsterdam Aanvang 20 30 uur en 10.- CJP en Pas 65/ 7.50 In the De Witte Zaal. Stadsring 31 te Arr fport

Leusder Krant | 1983 | | pagina 10