I 3 ratis concerten moeten ot meer publiek leiden Slotavond eenakter- toernooi Eendracht ICT0 krijgt ook in Leusden afdeling Cobi Schreijer op Kringavond NBvP lensden fcnewfc itionale ugd- Vergadering 0BM Leusden Positieve klanken bij de PJGU Frühschoppen begint weer illecte ICHTING VALLEICONCERTEN 10 JAAR Ju Sei Do aktiviteiten Gratis kinder voorstelling in De Korf Opbrengst collecte de9 0,e vredesdemonstratie NEE Vredesplatform Leusden FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant ONDERDAG 20 OKTOBER 1983 plaatselijk nieuws EUSDEN - „Het Is belang- dat de jeugd ook klassie- muziek leert kennen. We n naar een tijd van minder ken toe en dan heb je iets jg voor je vrije tijd". Dit de secretaris van de hting Valleiconcerten, J. leyer, in een gesprek ter genheid van het tiende oen van deze stichting. ;t bestuur heeft geprobeerd ugd naar de concerten toe rijgen. Dat is niet gelukt, ichien spreken koffiecon- >n de jeugd meer aan. De ïting heeft ook gepoogd de ingen van de muziekscho- oor de concerten te interes- n. Aan de ouders is informa- egeven en aan de kinderen s toegangskaarten. Ook dat niet. Een jaar later heeft de jeugd gratis abonnemen- verstekt. „Het had niet het enste effect", zegt secreta- fleyer, „er kwamen maar een jongeren". Hij vindt het be- rijk dat jongeren klassieke iek leren kennen en niet al- leen luisteren naar popmuziek. Als oorzaak voor de geringe be langstelling van de jongeren voor de concerten kan wellicht het tijdstip van de uitvoeringen genoemd worden. De meeste bij eenkomsten duren van 20.00 uur tot 23.00 uur. Koffieconcerten vallen op een gunstiger tijdstip. De Stichting heeft echter tot nu toe nog niet geprobeerd een kof fieconcert te organiseren. „De kinderen groeien op met de populaire muziek van Hilversum 3", zegt de heer Meyer. „Hilversum 4 is er nog maar een paar jaar en die zender geeft niet altijd alleen maar klassieke muziek". Dat er wel degelijk belangstelling is bij de jeugd voor klassieke muziek bewij zen de jeugdconcerten, die in ver schillende steden worden gege ven. Hij is van mening dat het met de muzikale opvoeding op de ba sisscholen in Nederland niet zo best is gesteld. Het lijkt wenselijk daar meer aandacht aan te beste den. „We gaan naar een tijd van minder werken toe. dan heb je iets nodig voor je vrije tijd", zegt hij Toch ziet het er naar uit dat de belangstelling voor muziek en het bespelen van een instrument toe neemt De muziekscholen hebben wachtlijsten en de meeste muziek pedagogen. die particulier les ge ven, zitten ook volgeboekt. De inte resse in muziek blijkt wel degelijk te bestaan. De moeilijkheid lijkt eer der te zitten in „hoe krijgen we de mensen naar de concertzaal?" Met de gratis toegangskaarten hoopt het bestuur van de Stichting een groot publiek te trekken en tevens dat het publiek van nu volgend jaar zal terugkomen voor een abonne ment Toch is de opkomst in Leus den en omgeving groot, als je dat vergelijkt met andere streken. Meestal bestaat het publiek uit 60 personen of meer, als de Stichting een concert georganiseerd heeft KAMERMUZIEK Doorbordurend op de vraag hoe het komt dat de belangstelling ge ring is zegt de heer Meyer dat het kan zijn dat mensen meer van orkes,on hoiiHon USDEN - De jaarlijkse actie Jantje Beton, de nationale cte voor het jeugdwerk in •rland, staat weer voor de In de week van 31 oktober november wordt er in meer BOO plaatsen en door duizen- collectanten geld ingeza- voor Jantje Beton, collecte wordt georgani- d door het Nationaal Jeugd Is. Dit fonds verleent finan- ondersteuning aan allerlei •eten op het gebied van het Ivverk in ons land. In het open jaar werden bijdragen ven aan peuterspeelzalen, jrboerderijen, speelothe- speeltuinen, jeugdaccom- aties, e.d. In totaal heeft het Dnaal Jeugd Fonds in 1982 bijna 300 projecten voor veer 3.5 miljoen gulden be- ibaar kunnen stellen. Ie jeugd- en jongerengroepen mee aan de collecte Omdat elft van de opbrengst van de :te direct ten goede komt aan de deelnemende groepen, helpt Jantje Beton niet alleen kinderen in een ver afgelegen plaats, maar ook kinderen in de eigen buurt, stad en dorp In de afgelopen jaren heeft Jan tje Beton elk jaar meer opgebracht dan het voorgaande jaar. Dit bete kende, dat het Nationaal Jeugd Fonds tot nu toe geen enkel ver zoek om financiële steun heeft behoeven af te wijzen. Omdat de overheidsbezuinigingen de finan ciële mogelijkheden voor-'het LEUSDEN - De Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij Leusden WA houdt op woens dag 26 oktober haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Roskam, Hessenweg 221 in Achterveld. De aanvang is 20.00 uur. De agenda is als volgt samengesteld: 1. Opening. 2. Notulen van de d.d. 14 oktober 1982 gehouden algemene leden vergadering. lafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en donderdag. ofdredakteur: mix Kreyns laktie: tien Engelkens spar van Loo Bvering kopij en advertenties: irhet dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, rhet donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur laktie en administratie: Hoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op kdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 Telefoon: 033-941495 ia* onnementsgeld: .40 per jaar; 20 per half jaar; 35 per kwartaal. fiten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan akt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag in 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u akt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 11. toestel 44. estellen foto's: meeste in de Leusdei Krant gepubliceerde fotos kunt u istellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro '41 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld. met duidelijke vermelding van nste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, idaallaan 9, Leusden-Centrum. [$eer dr'e t0t V'9r weken na betalin9 ontvangt u de gewenste Ileusder KRANT is een uitgave van de BDU- ftenkombinatie te Barneveld. 3 Mededelingen 4. Behandeling van de balans en de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1982. 5. Verslag financiële commissie 6. Goedkeuring van de balans en de verlies- en winstrekening. 7. Benoeming lid van de financië le commissie. 8. Voorstel tot wijziging van de statuten (zie bijlage). 9 Bestuursverkiezing. Aftredend is de heer E. A vd. Bremer, die zich herkiesbaar stelt Het bestuur stelt als kandidaten 1 E A vd Bre mer, Leusden en 2 A. C Herder, Stoutenburg 10. Pauze 11 „Inleiding over bedrijfsveilig heid" door de heer G. Koopmans, adviseur bedrijfsveiligheid van het GAK, welke inleiding zal worden toegelicht door middel van film en dia's. 12. Rondvraag. 13. Sluiting. Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Ondanks alle be slommeringen rond de verhui zing van Ju Sei Do naar het gemeentehuis aan de Burg. de Beaufortweg gaan de aktivitei ten gewoon door. Er zijn weer wedstrijden geweest waar een zestal Ju Sei Doka's aan deel nam. Van deze zes wisten Pieter Bas Wijne, Edwin Cornelissen en Paul Cirkel door te dringen tot de distriktsfinales, waar ze zie goed hebben geweerd. Pieter Bas Wijne won één wed strijd maar werd in de volgende twee van verdere deelname uitge schakeld. Edwin Cornelissen had pech in de kwartfinale. Hij stond tot het einde van de wedstrijd ver voor, maar op het moment van tijdsigna- lering ontspande hij en werd ge worpen. De scheidsrechter had de partij nogniet beëindigd zodat Ed win een derde plaats aan zijn neus voorbij zag gaan Paul Cirkel be haalde wel een medaille door der de te worden. Niemand had hierop gerekend daar Paul zich bij de rayonwedstrijden maar net ge plaatst had voor de districtswed strijden. Doch Paul had hierbij ken nelijk zoveel geleerd dat hij eerder begane fouten niet meer beging. Een goed resultaat van deze veel belovende judoka's. Tevens heeft er een aantal gra duaties plaatsgevonden. Bij de he ren senioren judo mogen de vol gende heren de oranje band dra gen H Weststeijn; G. van Zut- phen, B Diender; F Withoff; H Schreurs; B van Keulen en P. Bouw K Zwarteveen behaalde de Jiu Jitsu gele band Vorig seizoen verzorgde het Antwerps ensemble een Valleiconcert in Leusden jeugdwerk meer en meer u ipei Ken, vertoont het aantal steunaanvra gen echter een sterk stijgende lijn Met de opbrengst van deze col lecte hoopt het Nationaal Jeugd Fonds dan ook wederom alle aan vragen te kunnen honoreren. Ge vaar en onveiligheid, isolatie van kinderen van gastarbeiders, inte gratie van gehandicapte en gezon de kinderen en het grote gebrek aan veilige en eigentijdse speel- voorzieningen en clubhuizen zijn in dit verband problemen die veel aandacht krijgen Toch zijn er ook veel liefhebbers van uitsluitend kamermuziek De Valleiconcerten mogen zich al bijna 10 jaar verheugen in een behoorlij ke belangstelling Onder het pu bliek bevinden zich ook amateur musici In 1975 begon Valleicon- certen met een uniek experiment in Nederland. De amateurmusici en conservatoriumstudenten geven vanaf dat tijdstip een keer per jaar een gratis concert in het cultureel centrum „Sparrendam' in Hoeve laken. Zowel de musici als het publiek zijn daar elk jaar weer erg enthousiast over Men speelt voor al klassiek, maar na afloop van het optreden van de amateurs speelt Tempi Passatie. een ensemble uit Amersfoort, vrolijke muziek van on der andere Straus Secretaris Meyer vertelt dat hij in 1974 in de plaats van zijn buurman in het bestuur is gaan zitten van wat toen nog „Commissie Kamermu ziek Leusden" heette. Het hele oude bestuur besloot op te stap pen. In dr. Veltheer vond de heer Meyer iemand met een erg grote belangstelling voor kamermuziek Samen besloten zij door te gaan met iemand uit Barneveld die ook concerten wilde organiseren Het toen geformuleerde doel om goede muziek te brengen in een sfeervolle omgeving, geldt nog altijd. „Dr. Veltheer is uitstekend op de hoogte van wat er op het gebied van kamermuziek te krijgen is in Neder land", zegt de heer Meyer. „Een keer per jaar gaan we naar het Nederlands Impressariaat in Am sterdam en dan weet hij precies wat hij wil hebben". In het begin was men niet zo goed op de hoogte van de plichten en rechten van de eigen stichting Het bleek dat men bijvoorbeeld belasting en premie moest afdra gen in verband met de gages van de gecontracteerde artiesten. Men was gewoon werkgever en dat schiep bepaalde verplichtingen. Na verloop van tijd leverde dat overi gens geen problemen meer op LOCATIES In Barneveld maakt men gebruik van het Brouwershuis, een geres taureerde zeventiende-eeuwse bierbrouwerij die later is omge bouwd tot museum. In Renswoude bood baron Taets van Amerongen de Stichting gastvrijheid in Kasteel Renswoude dat een bijzondere sfeer bezit Helaas moest men deze ruimte na enige jaren weer verlaten, omdat de accommodatie te klein werd Leusden heeft als meest geschikte ruimte de N H Kerk, die een prachtige acoustiek heeft Het is de meest ideale plaats in Leusden. Men maakt ook ge bruik van Groot Krakhorst, maar een nadeel is dat daar hoogstens 100 mensen in kunnen Eind oktober vindt het eerste gratis concert plaats ter gele genheid van het tiende seizoen. Een culturele organisatie die on bekend wenst te blijven, heeft de kosten van de toegangskaarten voor haar rekening genomen. Op donderdag 27 oktober speelt het Raphael Kwartet werken van Haydn, Mendelssohn en César Franck in de Dorpskerk aan de Arnhemseweg 75 in Leusden- zuid. Aanvang om 20.15 uur. LEUSDEN - Het gaat goed met de Leusdense afdeling, vao de PJGU. De opkomst is beter dan voorheen, zoals op de onlangs gehouden hondendemonstratie en dropping. Vooral de dropping die vorige week vrijdag in de omgeving van Lunteren werd ge houden, was een groot succes. Na een wilde, hobbelige rit, waar bij iedereen zijn richtingsgevoel compleet kwijt was, werden de deelnemers gedropt in de bos sen. Het bleek een pittige trippel te zijn aangezien de anders feilloze spoorzoekers nu als laatsten binnen kwamen bij het eindpunt De Peperbus. De bestuursleden van de PJGU ,gaan enthousiast door met het organiseren van aktiviteiten Zater dag 22 oktober is er vanaf 20.00 uur een discoavond in de grote zaal van De Korf. ledereen die dansen en lekker swingen wil op de muziek van Bebo Discoshow is welkom De entree- en consumptieprijzen zullen worden afgestemd op de portemonnee van jongeren. Op 19 november vindt het grote jaarfeest van de PJGU plaats. De toneelploeg speelt die avond het stuk „De terugkeer van mevrouw Savage". Het toneelstuk, dat onge twijfeld jong en oud zal boeien, gaat over mensen die anders leven dan anderen en als ze dan te maken krijgen met een probleem wordt het helemaal een dwaze bedoeling op het toneel. Nadere gegevens over deze avond zullen nog volgen. Wie zin heeft om zich aan te sluiten bij de PJGU kan bellen naar Trudy, telefoon 945320 of Marijke, telefoon 940732. Ook kan je zaterdagavond naar een folder vragen. LEUSDEN - In sociaal- culturele boerderij Groot Krak horst vindt aanstaande zaterdag de laatste avond plaats van het eenaktertoernooi dat wordt georganiseerd door de 50-jarige toneelvereniging „Eendracht". In totaal negen amateurtoneel verenigingen doen mee aan het toernooi. Het belooft een pittige avond te worden met stukken van achtereenvolgens René de Obaldia, Charles Thomas en Jean-Paul Sartre. Als eerste komt aan de beurt Dosto uit Amsterdam, met „Stikstof" van De Obaldia. Stikstof is een im promptu dat de schrijver in een pessimistische bui creeerde; wat hem trouwens bijzonder opluchtte Voor de Casimir in het stuk is stikstof, wat zuurstof is voor men sen: lucht, opluchting. De regie is van Frans Werkman. Repetitiescène uit ,,Met gesloten deuren" door Jean-Paul Sartre, van Thalia uit Amersfoort Pasquil uit Amstelveen komt met „Jenny in de boomgaard' van Charles Thomas Jenny komt zich zelf tegen, weliswaar in een droom, maar ze gaat het gesprek, het conflict, met haar jeugdige zelf aan Ze komt daardoor - hopelijk - tot de verwerking van één van de vele dingen uit haar leven die ze heeft laten liggen. Pasquil wordt geregis seerd door Tineke Boogaards. Thalia uit Amersfoort sluit de avond (en daarmee het hele een aktertoernooi) met „Met gesloten deuren" van Sartre. Drie mensen zijn gestorven en voor straf eeuwig bij elkaar opgesloten in een kamer van de hel Ze kunnen of willen elkaar niet begrijpen of vertrouwen. In feite geldt de hel, dat zijn de anderen. Thalia wordt geregis seerd door Frans van Baaren. De jury van het eenaktertoernooi bestaat uit R van den Engel (voor zitter Eendracht), mw Rademaker (vertegenwoordigster van het pu bliek), F A Benavente (tv- producer) en M. Kneepkens (do cent Amateurtheaterschool). De uitslag van het toernooi wordt be kend gemaakt volgende week za terdag tijdens de feestelijke slot avond van de manifestatie „Een dracht 50" in de Korf. Op die avond speelt Eendracht (buiten mededin ging) de eenakter „De Vijftigste Voorstelling" van Marie-Louise Doudart de la Grée. Voor aanstaande zaterdag zijn aan de zaal nog in beperkte mate kaarten verkrijgbaar. Inlichtin gen: Waverwijk 21, tel. 943965. LEUSDEN - De kinderen die vorige week zaterdag de voor stelling van het vrolijke toneel spel „Dokus het Maanpaard" in de Korf hebben gemist, kunnen aanstaande zondag hun schade inhalen. Om 2 uur 's middags wordt het spannende en grappi ge stuk over professor Archibald Woodbridge, die zo graag in con tact wil komen met wezens uit de ruimte, opnieuw opgevoerd. Ook deze voorstelling van toneelver eniging „Eendracht" is voor de kinderen uit Leusden gratis toe gankelijk. Aan de voorstelling is verder een wedstrijd verbonden wie bouwt het mooiste toneeldecor? Na afloop van de uitvoering krijgen de kinde ren een bouwplaat van een po dium Dat moeten ze zelf zo mooi mogelijk inrichten en aankleden De weer ingeleverde bouwplaten worden een week lang geëxpo seerd in de bibliotheek aan de Hamersveldseweg, en voor de mooiste drie in elke leeftijdscatego rie is er een leuk prijsje. De voorstelling van Dokus (die onder regie staat van N.G. Pieters) duurt tot ongeveer vier uur ACHTERVELD - Met ingang van zondag 30 oktober zal in D'Ouwe Peerdestal het Früh schoppen voor het koiuenuc winterseizoen weer beginnen. De aanvang is om 11.30 uur. De muziek zal ook nu weer verzorgd worden door de Hinterfelder Mu- sikanten. Deze zijn reeds gerui me tijd bezig met hun repetities, zodat er op gerekend kan word- ne dat zij weer gezellige Oosten rijkse muziek ten gehore zullen brengen. LEUSDEN - De collecte van de Dierenbescherming die van 3 tot en met 7 oktober werd gehouden heeft in de gemeente Leusden 5889,- gulden opgebracht. Col lectanten en gevers worden har telijk dank gezegd. LEUSDEN - Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning (ICTO) krijgt binnenkort ook in Leusden een afdeling. Deze week wordt in Leusden huis- aan-huis een folder van het ICTO verspreid. Via die folder kan men zich opgeven als lid of donateur van het comité. In de persoon van de heer A. J. Hessel. Rozen haag 1heeft het ICTO reeds een contactman in Leusden. Het ICTO stelt zich ten doel „het bevorderen van de bezinning op de het vraagstuk van oorlog en vrede in de ruimste zin en het geven van informatie hierover" Daarbij is voor de leden van het ICTO de bijbel het uitgangspunt. Het ICTO ontstond in 1977 uit onvrede over de gang van zaken binnen de gespreksgroepen van het interkerkelijk vredesbe raad. De heer Hessel daarover: „Parochianen en kerkleden, die binnen de gespreksgroepen van het interkerkelijk vredesberaad in 1977 het manifest tegen kernwa pens niet konden onderschrijven, mopR'pn er loen uit. waarna de gespreksgroepen z g kernen wer den Daarna ontstonden in ver schillende plaatsen spontaan ver enigingen, met leden uit vrijwel alle kerken (Protestants en roomska- tholiek). Zij gaan ervan uit dat de opdracht van de kerk de verkondi ging van het evangelie is. maar niet zo dat christenen een politieke keuze wordt opgedrongen Inmid dels is er een groot aantal plaatse lijke ICTO-afdetingen die een ruime mate van zelfstandigheid hebben Het werk van de plaatselijke afde lingen wordt door een landelijk bestuur gecoördineerd. Dat is voor al van belang in die gevallen dat gezamenlijk optreden naar buiten toe gewenst of noodzakelijk is zo als het onderhouden van nationale en internationale contacten, met name met de kerken op landelijk niveau In de folder, die een dezer dagen in uw brievenbus kan liggen, staan de standpunten van het ICTO op een rijtje. Tevens wordt daarin aan gegeven, hoe men lid of donateur kan worden LEUSDEN - De zangeres/ca- baretiere Cobi Schreijer treedt dinsdagavond 25 oktober op voor de Kringavond van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen. De avond, die specifiek bedoeld is voor vrouwen, vindt plaats in De Korf en begint om 20.00 uur. Cobi Schreijer maakte voor en na de oorlog deel uit van het trio The Novelty Sisters bij de VARA. In de jaren vijftig maakte zij toernees als folksinger en werkte zij regel matig mee aan radio- en tv- programma's Haar eigen theater tje in Haarlem bracht haar interna tionale bekendheid. De oprichting van de MVM en Dolle Mina gaf duidelijk de richting van haar nieuwe programma's aan De balladen maakten plaats voor eigen geschreven liedjes en ook vertaalde teksten uit Engeland, Zweden en Amerika. In de jaren zeventig bracht zij diver se soloprogramma s. In het sei zoen 74/75 ging zij op toernee met Robert Long met eigen feministisch repertoire Ook verschenen er di verse langspeelplaten van haar. Naast haar optredens is Cobi Schreijer aktief op het gebied van feministische uitgaven In eigen beheer bracht zij in samenwerking met de werkgroep Vrouwenlied boek „Sansevieria" uit. Ook werkte zij mee aan de totstandkoming van „Sara je rok zakt af", een uitgave van de feministische uitgeverij Sa ra Het nieuwste soloprogramma van Cobi Schreijer heet „Daar sta ik weer. Kaarten voor de voorstelling van Cobi Schreijer zijn vooraf ver krijgbaar bij Anneke van Hasselt, Kon. Julianalaan 80, tel. 940216 en Ina Bakker, Eikenlaan 19, tel. 941956, en 's avonds aan de zaal. De toegangsprijs bedraagt 5 gul den voor leden en 6 gulden voor niet-leden. NEE NON NEIN NO NEI NEJ NAO NEN NE NIC NU NJET LA OVXI is de leus op het spandoek dat Leusden meevoert in op zaterdag, 29 oktober a.s. 18 keer tegen nieuwe kernwapens in Europa, niet te plaatsen in Nederland noch in andere landen. Met inmiddels 7, misschien 8 bussen gaan inwoners van Leusden en Achterveld om 9.30 uur van huis om zich aan te sluiten bij dit internationale protest tegen de verdergaande bewapeningswedloop. Als u nog meewilt, meldt u zich dan gauw: t 18,- retour en 12,50 voor kinderen van 6 12 jaar. Bellen 946685 of 940169. Op dinsdag, 25 oktober komt een grote oproep in deze krant van honderden Leusdenaren aan de lezers om mee te doen aan deze vredesdemonstratie. U kunt zich bij deze oproep aansluiten voor f 2.! Telefoon 946685 of 940169. Karper 9 3831 DG Leusden Postgiro 4295268 Geen Nieuwe Kernwapens IN EUROPA

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3