I Jk kan jeslikt bij me voorstellen dat er even wordt het zien van zulke bedragen" Jeusifer krant i/Volter van der Hoek, voorzitter Omroep Leusden I bruggink „Roda'46" tuinarchitektuur Amerongen, DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 Jongstleden dinsdag richtten wij u in de Leusder ant, dat de stichting Jmroep Leusden" bij de meente een bsidieverzoek heeft gediend. Of dat verzoek nu lof niet gehonoreerd irdt, duidelijk is, dat er jmenteel serieus gewerkt irdt aan het in leven roepen neen lokale iroeporganisatie. De man die daarbij als orzittervan het chtingsbestuurhet door Marnix Kreyns voortouw heeft genomen, is Wolter van der Hoek. Met hem vandaag een gesprek over het hoe en waarop van een lokale omroep. Een verhaal over „van, voor en door Leusdenaren", de kwaliteit van uitzendingenen de kosten daarvan, de deskundigheid van vrijwilligers, en de kans van slagen. „Ik ben me er van bewust, dat we een lange adem moeten hebben." Wolier van der Hoek:Ik besef dal we een lange adem nodig hebben. LEUSDEN - Voor Wolter van der Hoek zelf begon het alle- aal al geruime tijd geleden. Zijn eerste „uitzendingen" ver- rgdehij als jongentje thuis. Hij sloot vanaf zijn kamertje een lolmicrofoontje en een platenspeler aan op de luidspreker n de radiodistributie in de huiskamer. Langs die weg kon- jde Wolter van der Hoek voor het eerst platen aan en af, een zigheid, die hem is blijven fascineren. „Presenteren", zegt voorzitter van de stichting Omroep Leusden, „is het leuk- Maar ook de andere facetten van de omroep vind ik heel eiend. Regisseren, de techniek, ik houd me met al die din- n bezig." 'egenwoordig doel Van der ^j|ek dat niet meer in de huiska- Toen het bedrijf, waar hij 'kzaam is, een aantal jaren gele van Amsterdam naar Leusden irkwam, viel dat vrijwel samen t een advertentie van de zieken- roepvan,,ZonenSchild" Daar- verden medewerkers gevraagd Wolter van der Hoek, die zich jd hevig voor het fenomeen om- 3 heeft geïnteresseerd, rea- rde op die advertentie ,,Drie ren later zat ik achter de micro- n. Ik presenteer er een geeste muziekprogramma en vervang in toe bij het klassieke program- Verder houd ik mij bij die zie- lomroep bezig met techniek en sseren. Ja. het zit me echt al at mijn jeugdjaren in mijn bloed, leb vroeger ook nog wel eens robeerd om bij de omroep te il te komen, maar ik heb er nooit beroep van kunnen maken Nu il voor mij een hobby, waarin ik [heerlijk kan uitleven," latent Talent innen dat kader past ook Van Hoeks inschrijving voor een •us „lokale omroep" van Latent int. Samen met vijftien andere ingstellenden kwam hij een winter lang „informatie bijtanken", zoals hij het zelf uitdrukt. „En", ver volgt Wolter van de Hoek, „we had den allemaal het gevoel: ha deze cursus moet het niet afgelopen zijn; dit moet ergens toe leiden. Natuur lijk wisten we van de aktiviteiten van een aantal mensen, die onder de naam LOL (Lokale Omroep Leusden) iets van de grond pro beerden te tillen. We hebben toen het initiatief genomen tot een ge sprek met het bestuur van de LOL. Daarbij bleek ons dat er al wel een heleboel was gebeurd, maar dat de zaak toch enigzins aan het verzan den was Men had een stichting op gericht, waarvan de akte ook al was gepasseerd bij de notaris, er was een infonota uitgebracht aan het gemeentebestuur. Maar de hand vaten, die er waren, had men toch niet echt goed kunnen pakken Er waren door verhuizingen en ande re oorzaken ook enkele mutaties in het bestuur geweest en daardoor funktioneerde de zaak niet goed meer De cursisten van Latent Ta lent hebben dat toen opnieuw op gepakt. Er is een heel nieuw be stuur gekomen en dat heeft inder daad een paar stappen verder ge zet Maar ik besef heel goed, dat we een lange adem moeten heb ben. Ik bedoel: Rotterdam heeft twintig jaar moeten vechten voor een eigen omroep Bij de vraag, waarom er eigenlijk een lokale omroep zou moeten ko men in Leusden, haalt Van der Hoek een paar velletjes papier uit zijn zak, waarop hij ter voorberei ding op het gesprek wat aanteke ningen heeft gemaakt Hij citeert „Een zo breed mogelijke communi catie bevorderen tussen de inwo ners van Leusden in alle woonker nen. Van, voor en door Leusdena ren." En ulj zijn hoofd verdergaand. „Waarbij we geen concurrentiepo sitie willen innemen ten opzichte van welk andere medium dan ook. We willen geen enkele uitgave dwarszitten Het gaat er ons om, dat we de Leusdenaren optimaal willen informeren. En dat we een platform willen zijn. Men draagt aan en wij proberen het uit te voeren, ledereen kan meewerken aan de omroep Leusden of voorstellen doen voor programma's Ik wijs de voorzitter er op, dat die werkwijze in Utrecht nu niet direkt tot de fraaiste resultaten heeft ge leid Van der Hoek: „Oh, maar wij enten ons ook niet op Utrecht. Voor mij zijn plaatsen als Dronten en De venter veel meer de voorbeelden. Daar worden raadsvergadenngen integraal uitgezonden. Belangrijke evenementen, akties, plaatselijke uitvoenngen van culturele aard en zovoort." Waar het om gaat is dat de Om roep Leusden uitsluitend met vrij willigers wil gaan werken en dat ie dereen mee mag doen. Van der Hoek: „Alleen vrijwilligers, ja. maar als u ziet wie zich nu al als mede werker hebben aangemeld, dan ziet u dat het gaat om mensen met heel veel deskundigheid. We heb ben een aantal mensen, die ook beroepsmatig met deze zaken be zig zijn. En van de gaven van die mensen kun je dus gebruik ma ken." Representatief Drie zaken zijn van belang bij het oprichten van een plaatselijke om roep. Krijg je van de overheid toe stemming, hoe financier je het en heb je een ruimte van waaruit je kunt werken? Wolter van der Hoek over de vraag, of de Omroep Leus- den toestemming tot het verzorgen van uitzendingen zal verkrijgen „In de Medianota wordt aangegeven dat het de gemeente zal zijn, die vaststelt, wie er uit mag zenden Daarbij speelt de vraag of de orga nisatie, die daarom verzoekt, vol doende representatief kan worden geacht voor de plaatselijke bevol king. Nu heeft de LOL indertijd al eens een avond belegd, waarop vertegenwoordigers van allerlei or ganisaties en verenigingen hun zegje konden doen. Nu is dat ver- derenigszins verzand, maar wij zul len dat ook weer op pakken. Want die representativiteit bereik je door uit te gaan van onze stelling „van, voor en door Leusdenaren" en die Leusdenaren vind je bij de sport verenigingen, sociaal-culturele ac tiviteiten, recreatieve verenigingen, educatieve instellingen, kerkelijke en levensbeschouwelijke organi saties, enzovoorts". Maar moet dat dan betekenen dat al die clubs op de een of andere wijze in de lokale omroep vertegen woordigd zijn? Van der Hoek „Dat zou natuurlijk een gigantische toe stand worden. Als je met veertig, vijftig mensen in een Adviesraad zou moeten gaan werken wordt het onbespreekbaar. Dat beseft de ge meente overigens ook wel. In de gesprekken, die we tot nog toe met vertegenwoordigers van het ge meentebestuur hebben gehad is dat ook aan de orde geweest. Van de ene kant moet de gemeente aangeven, hoe men die represen tativiteit gewaarborgd wenst te zien; van de andere kant ontwikke len wij ook onze ideeën daarover. Ik denk dat een Adviesraad met twaalf leden - om maar eens een werkzaam aantal te noemen - heel representatief kan zijn. Op dit mo ment hebben we een hoofd van de Adviesraad en, zeg maar, een aan tal papieren leden. Die mensen zijn bereid om tezijnertijd mee te gaan werken, maar tot nog toe zijn er op dat terrein nog niet veel aktiviteiten geweest." Subsidie Die waren er wel op het gebied van de financiën Het bestuur van de Omroep Leusden heeft eind au gustus het gemeentebestuur een subsidieverzoek doen toekomen Een bijgevoegde ontwerpbegro ting geeft aan, dat er een startssub sidie benodigd zou zijn van 645.000,-, terwijl de eveneens door de gemeente te subsidiëren jaarlijkse lasten voorlopig op 100.000,- zijn begroot. Die be dragen zijn aanzienlijk veel hoger dan de getallen, die in eerdere be sprekingen gemeld werden. In juli bijvoorbeeld was er nog sprake van een startsubsidie van 10.000- en werden de kosten van de beno digde apparatuur geschat op onge veer drie ton. Van der Hoek: „Die tienduizend gulden, die in juli genoemd zijn wa ren bedoeld voor een presentatie van de Omroep Leusden tijdens de jaarmarkt van de Hamershof We hebben echter later van een pre sentatie op dat moment afgezien, omdat er nog zoveel onzekerheid bestaat over de haalbaarheid van een omroep Leusden in de toe komst. Dan zou je daar misschien dingen gaan presenteren, die later helemaal niet waargemaakt kun nen worden Maar daarvoor was die tienduizend gulden bedoeld Wat de kosten van de apparatuur betreft hadden we aanvankelijk eens op een rijtje gezet wat het zou gaan kosten, als we op vrij eenvou dige wijze zouden starten. De be groting, die we nu bij de gemeente hebben ingediend, die tenminste op het uitgangspunt dat we een kwaliteit moeten kunnen brengen, die tenminste de onderlaag van de professionaliteit benadert. De tech nische kwaliteit van onze program ma's mag niet stukken minder zijn dan de Hilversumse kwaliteit. Daar om hebben we ook niet over zwart wit gedacht Zwart-wit bestaat niet, het moet kleur zijn. Een tweede verschil tussen de eerste en tweede begroting ligt in het volgende aanvankelijk is al leen maar gekeken naar de inrich ting van de studio. Dat zou echter betekenen, datje als lokale omroep in het geheel niet mobiel bent. Dat kan niet. Willen we onze doelstel lingen kunnen verwezenlijken, dan moet je met draagbare apparatuur naar de kernen toe en dat gaat vre selijk in de papieren lopen Tenslot te stond op de eerste begroting ook geen radiozender vermeld. Die staat er nu wel op, want we weten, dat er via de kabel niet naar de radio wordt geluisterd Radio-uit zendingen moeten op een transis torradiootje te horen zijn Daarvoor heb je dan een zender nodig en die kost 50.000,-." Maar is die begroting nu echt wel reëel? Of wordt er gewoon over vraagd? „Nee", zegt Van der Hoek, ..die begroting is reëel We hebben alles geïnventariseerd en zijn op deze bedragen uitgekomen. Het zou waarschijnlijk wat minder kunnen zijn, wanneer je alle apparatuur door één firma laat leveren, maar dat weet je natuurlijk niet precies We zijn er van uitgegaan, dat we goede apparatuur moeten aan schaffen. Als je met zwak spul be gint, gaat je dat alleen maar geld kosten Dan zit je binnen twee jaar in de problemen." De vraag is, of de gemeenteraad er wel zo veel geld voor over heeft Van der Hoek: „Daar durf ik geen antwoord op te geven. Ik kan me voorstellen, dat er even wordt ge slikt bij het zien van zulke bedra gen. Het zal wel vragen opleveren Maar we hebben een ontzettend duidelijke begroting ingeleverd, waar het om de aanschaf van ap paratuur gaat. Ik denk dat de jaar lijkse lasten meer problemen zullen geven. Misschien dat de onkosten lager uit zullen vallen, wanneer we eenmaal bezig zijn, maar daar is nu niks over te zeggen." Heeft de Omroep Leusden alter natieven voor het geval er minder of helemaal geen geld van de ge meente komt? Van der Hoek: „We zouden bij voorbeeld op een smallere basis kunnen starten. Beginnen met eerst alleen radio-uitzendingen, dat zou kunnen." Zijn er ook andere bronnen van inkomsten denkbaar? Van der Hoek „Ook die zijn denkbaar. Ik vind het alleen niet reëel om ze nu te gaan noemen. Kijk, de zaak is nu vlot in bespre king bij de gemeente Laten we dat eerst maar eens afwachten. Maar we schromen helemaal niet om persoonlijk initiatief te tonen en aan te kloppen bij de burgerij, wanneer dat nodig is." Kelder Wal een eventuele accommoda tie betreft, staan de wensen van de lokale omroeporganisatie ook op papier Men heeft de gemeente ge vraagd om een ruimte van tenmin ste 100 vierkante meter Daarbij lij ken de gedachten voorlopig uit te gaan naar de kelder onder het ge meentehuis. Wolter van der Hoek ,,We hebben althans nog geen en kel ander aanbod gekregen. Maar uit andere verhalen in jullie krant heb ik wel begrepen, dat er dan nog het nodige gedaan zal moeten wor den aan die kelder om hem ge schikt te maken. Overigens hebben we aan een ruimte van 100 vierkan te meter natuurlijk niet voldoende, wanneer het gaat om uitzendingen met publiek. Maar dan zouden we misschien in de zaal van ,,De Korf terecht kunnen Voorzitter Wolter van der Hoek heeft inmiddels met zijn mede-be stuursleden gezorgd voor een or ganisatie, die in ieder geval op pa pier hecht oogt. Naast de gebruike lijke bestuursfunctionarissen als voorzitter, penningmeester en se cretaris, kent de Omroep Leusden ook hooiden „Programmazaken", „Overheidszaken', „Medewer kerszaken" en „Technische Za ken" Bovendien is er. zoals ge meld, het begin van een advies raad. aan het hoofd waarvan wij Henk van Leest aantreffen. Mede door die organisatievorm verwacht Van der Hoek niet veel problemen met het beheer van de apparatuur of met de vrijwillige medewerkers. „Voor het beheer van de appara tuur hebben we mensen", zegt hij. „en daar zullen verder ook wel af spraken over worden gemaakt met de gemeente En wat die vrijwilli gers betreft: we hebben al heel wat vakkennis in huis. Daarnaast heb ben we in de begroting ook ruimte gelaten om medewerkers cursus sen te laten volgen In een later stadium kunnen we misschien zelf ook wel cursussen gaan geven." Vertegenwoordigers van het gemeentebestuur heb ben met het bestuur van de Omroep Leusden afspraken gemaakt over de verdere gang van zaken ten aanzien van de lokale omroep. Het spoorboekje geeft aan dat het subsidieverzoek in no vember of december in de raad behandeld zal worden. Als er een voor de Omroep Leusden positief resultaat uit de bus komt, wanneer zou de burger dan voor het eerst iets kunnen waarnemen van akti viteiten van de plaatselijke omroep? Van der Hoek: „Dan hebben we nog een hoop tijd nodig om een aantal dingen voor te bereiden. De mede werkers moeten worden op getrommeld, er moet appara tuur worden gekocht en geïn stalleerd. We zullen eens pre cies moeten gaan uitwerken, wat we allemaal gaan doen. Ik denk dat we daar zeker tot en met de zomer van het vol gend jaar mee bezig zullen zijn. Dus op z'n vroegst na jaar 1984 zal er iets van ons hoorbaar zijn. Maar het kan, ais het allemaal wat langza mer verloopt, natuurlijk net zo goed na de jaarwisseling '84/'85 worden. Dit is dus kof- fiedikkijkerij. Wat wel zeker is, dat we ons gaan presenteren tijdens de informatiebijeenkomsten, die de gemeente houdt over de nieuwe CAI. Die vinden in januari, maart en juni van het volgend jaar plaats in Zuid, Centrum en Achterveld. Daar willen we op video en via ra dio in ieder geval een alge meen programma over het onderwerp lokale omroep brengen. Bovendien willen we telkens een specifiek op die kern, waar de expositie is, gericht programma vertonen. We werken inmiddels ook aan een flinke folder. Die zal ook verkrijgbaar zijn tijdens de permanente expositie, die in het gemeentehuis gehou den wordt. En zo komen we langzamerhand, op legale wijze bij de Leusdense bevol king binnen." ïrkeerslichten (8) izeker, alweer een verhaal mij over die knipperlichten, moet er nogmaals iets over t! zijn drie soorten reakties nengekomen op mijn inge- Iden stuk, Verkeerslichten laatst in de Leusder 't van jl. donderdag: de negatieve: deze reakties n van mensen, die voor de iperlichtenproef zijn omdat werkelijk menen, dat knip- [ichten veiliger zijn dan stop- ien of omdat ze het gewoon rjijk vinden eindelijk Leus- fin en uit te kunnen racen, de positieve: gelukkig weer heleboel meer handtekenin- op de „Stop-de- •perlichten" lijsten van men- diezich even gemanipuleerd en als Ik. neutrale: dit zijn de reakties Tle|imensen die niet voor en niet n de proef zijn. Ze laten die M maar over zich heen gaan, jder zich bewust te zijn van P er eigenlijk gebeurt of ze fen zich er eenvoudig niet in verdiepen. Het raakt ze niet, geen tijd, geen zin. Gelukkig zijn de positieve reakties veruit in de meerder heid. Dat geeft me zoveel hoop, dat ik nu nog even doorga. Waarom maak ik me over deze knipperlichtentoestand zo kwaad, - dat ik nu al voor de tweede keer in een week naar de Leus der Krant ga voor een ingezon den stuk - dat ik urenlang in het ge meentehuis ben om het ver keersplan te bekijken en om te ontdekken of er eigenlijk wel gesproken kan worden van enig logisch verkeersbeleid in Leus den - dat ik voor het eerst gebruik maak van een spreekuur van de verantwoordelijke wethouder - dat ik wil meewerken om handtekeningen lijsten vol te krijgen. Na lang peinzen denk ik, dat ik daar in ieder geval wel een ant woord op weet. Ik ben zo boos, omdat men bij de gemeente on doordacht te werk gaat, omdat men daar niet ziet of niet wil zien, dat met deze proef een groot risico wordt genomen. Ik heb kinderen van 8 en 11 jaar oud. Zij behoren tot een in het verkeer bijzonder kwetsbaare leeftijds groep. Daarover zijn rapporten en statistieken verschenen. Ik voel me erg bedreigd in hun veiligheid. Zij schrijven nog geen inge zonden stukken, zij beseffen ook nog niet aan wat voor gevaar ze zomaar worden blootgesteld. Volwassenen behoren dat wel te beseffen zelfs degenen die niet, nog niet of niet meer zulke jonge kinderen hebben. Daarom schrijf ik dit allemaal. Als u nog niet hebt gereageerd op de knipperlichtenproef, als u nog niet hebt beslist of u ervoor of ertegen bent, bedenk dan dat: ik ook wel inzie, dat de stoplich ten slecht afgeregeld zijn, ik ook af en toe voor niets voor het rode stoplicht sta en dat niet leuk vind, ik ook van mening ben. dat kinderen tot een bepaalde zelf standigheid in het verkeer moe ten worden opgevoed. Maar bedenk ook dat die proef domweg onnodig is want de si tuaties met en zonder stoplich ten zijn absoluut niet met elkaar te vergelijken! Het publiek dat oversteekt is wezenlijk verschillend. Bij niet werkende stoplichten zullen heel veel kinderen niet meer al leen mogen oversteken; zij wor den weer begeleid. Het is niet te hopen, dat door een of ander ernstig ongeval werkelijk moet worden uitgezocht wie voor het starten van de proef en het vol houden daarvan verantwoorde lijk moet worden gesteld. Wanneer u nog niet een van de lijsten hebt getekend en u daar toe nu wel de behoefte voelt, dan kunt u terecht in een groot aantal winkels in Leusden-Centrum, bij mevrouw Dirks (Kornoelje 61), mevrouw Heijman (Albast 13) en op mijn adres. Martha Heneweer, Dioriet 14, tel. 943374, Leusden Boerderij In de rubriek ,,Loep op Leus den", van vorige week, is een weergave gegeven van een tele foongesprek met mij over mijn conflict met de gemeente Leus den betreffende de boerderij Munnikhoeve, waarmede ik het niet eens ben. Het bewuste artikel zou de indruk kunnen wekken, dat ik enkele zeer provocerende uit drukkingen gebezigd zou heb ben, hetgeen niet het geval is, en ook nooit mijn bedoeling ge weest kan zijn. J. Zwarthoed Leusden BijBruggink wandelen in de kweektuinen is gratis ideeën opdoen! Ontwerp en aanleg. Ontwerpen voor doe-het- zelvers Rijksstraatweg Amerongen (nabij Shellpomp) VRIJE WANDELING Kantoor Nederstraat 5 03434-53094 22-10-83 Unicum-Roda Naarden 3-Roda 2 Roda3-FCHorst2 Cobu Boys5-Roda4 Roda 5-Barneveld 5 Roda6-Umcum 5 SDVB8-Roda 7 23-10-83 Roda-APWC DEV2-Roda2 Roda 3-SEC 4 Roda4-APWC4 APWC 5-Roda 5 Roda6-DEV5 Roda7-APWC6 Roda8-WOG7 Afdeling jeugd Roda A1 -Vrij Quick A3-Roda A2 RodaB1-HVCB1 WZA B2-Roda B2 Roda B3-Spakenburg B2 Roda B4-SO Soest B3 Baarn B4-Roda B5 Roda B6-CJVV B3 KWAC1-RodaCl RodaC2-SECCl RodaC3-TOVCl SECC2-RodaC4 Roda C5-SO Soest C4 Roda C6-Hooglanderveen C3 RodaC7-BaarnC4 Roda D1-SO Soest D1 Achterveld D1 -Roda D2 RodaD3-HeesD1 Hoevelaken D3-Roda D4 14.30 11 00 15 00 11 30 12 00 14 30 11 00 14.30 11.30 11 30 11.30 11.15 14 30 11.30 14 30 v 14.15 15.00 v 12.15 15.00 15.00 v 12 15 13.45 v 1300 13.45 13.45 v 12.45 13.45 15.00 13.45 13.00 V 12.15 13 00 v 11 15 VVZ D2-Roda D5 v 12.00 WZA D5-Roda D6 v 10 15 Roda D7-CJW D4 11.00 Roda E1-WZA E1 12.00 Roda E2-WZ E1 12 00 Roda E3-SO Soest E2 1100 Limvio E1-Roda E4 v 11.00 Roda E5-WZA E4 12 00 Roda E6-Quick E3 10 00 Roda F1 -Hoevelaken F1 10.00 HVCF1-REoda F2 v 11.15 RodaF3-DeGlindF1 10 00 Amersfoortse Boys F2-Roda F4 v 11 15 Roda F5-Hoogland F2 11 00 Uitslagen: Roda A1-Sparta A1 1-4 APWC A2-Roda A2 2-5 Roda B1 was vrij Roda B2-APWC B1 5-0 LimvioB1-RodaB3 1-2 CJW B2-RodaB4 0-3 Roda B5-Cobu Boys B1 3-0 Hoogland B3-Roda B6 1-4 Roda C1-WZA C1 2-1 WZC1-RodaC2 6-2 CJWC2-RodaC3 1-14 Roda C4-WZA C5 6-1 RodaC5-BaarnC3 6-1 Amersfoortse Boys C3-RodaC6 4-3 Amsvorde C3-Roda C7 11-0 Spakenburg D1-Roda D1 3-2 Roda D2-AWPC D1 9-0 SO Soest D3-RodaD3 1-4 Roda D4-SO Soest D4 2-0 Achterveld D2-Roda D5 2-1 RodaD6-IJsselmeervogelsD5 2-1 Roda D7-WZ D3 2-0 IJsselmeervogels E1-Roda E1 2-2 Roda E2-WZA E2 4-1 KWA E2-Roda E3 1-3 Roda E4 was vrij KWA E3-Roda E5 6-0 Roda E6-KWA E4 3-0 SEC F1-Roda F1 0-9 RodaF2-HooglanderveenF1 1-0 WZA F2-Roda F3 3-0 Roda F4-WZA F3 0-1 Hoevelaken F2-Roda F5 0-3 GEVONDEN/VERLOREN GEVONDEN: Witzwarte bastaard hond, don kerbruine herenportemonnee, twee sleutels aan een bos, en een konijn. VERLOREN: Bruin/gele Teddybeer, bruine portemonnee, damesbril in bruin etui, groene jadeketting met 55 kralen, tien Eurocheques, giro envelop met zilveren hangers en kettinkjes, kunststof wieldop, beurs met 15,- gulden en giro pas. Weggelopen is een zwarte poe del met een groene halsband. GESTOLEN: Bromfiets van het merk Puch Maxi, verzekeringsplaatje TQV 157.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5