Meerderheid raad wil dat asfaltering 'ostweg openbaar wordt aanbesteed „Blijhof" sprokkelt geld bijeen voor speeltoestellen JOVD Eemland houdt op samen te werken Jubilerende AMBC Achterveld huldigde kampioenen van 1983 FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Herfstkleuren plaatselijk nieuws DINSDAG 25 OKTOBER 1983 tel tweede gedeelte van de Postweg, waarvan de asfattering volgens een meerderheid in de gemeente- ad openbaar moet worden aanbesteed. an een onzer verslaggevers) USDEN - Een meerderheid in gemeenteraad wil, dat de as- tering van het tweede ge- elte van de Postweg open- ar wordt aanbesteed. De frac- s van CDA, PvdA, D'66 en 'V/SGP zijn het er niet mee ns, dat dit werk onderhands >rdt aanbesteed aan de firma n Schoonhoven. Alleen de fD-fractie heeft daar geen en- Ie moeite mee, zo bleek don- rdagavond tijdens de verga- rig van de raadscommissie nanciële en Economische Za- n' (FEZ). gemeente is van plan om na winter de verbetering van het tede deel van de Postweg aan jakken. Vorig jaar werd de klin- verharding van het stuk Post- tussen Asschatterweg en orsterweg vervangen door een altverharding. Voor het ge- alte tussen de Moorsterweg en grens met de gemeente Barne et staat nu io'n zelfde operatie het programma. De kosten van ze reconstructie bedragen vol- ns het voorstel van het college n B en W f 415.000.- Op de esteringsstaat van dit jaar is irvoor geld gereserveerd. was donderdagavond het IA-raadslid Henk van der Sloot, de kat de bel aan bond Voor hem is het nog maar sterk de vraag of de uitvoering van de werkzaamheden aan de Postweg inderdaad het door B en W ge noemde bedrag moeten gaan kosten. Van der Sloot ..Opnieuw gaat het college uit van onder handse aanbesteding aan de firma Van Schoonhoven. Ik ben het daar niet mee eens We heb ben een aantal maanden geleden op verzoek van de raad gespro ken over de vraag of het niet mo gelijk zou zijn iets openbaar aan te besteden. Wethouder Wage naar heeft toen gezegd, dat hij be reid was eens openbaar aan te besteden, wanneer de gelegen heid zich daartoe voordeed. Ik vind dat dit nu zo'n gelegenheid is. Ik denk dat de gemeente wel eens enkele tienduizenden gul dens goedkoper uit zou kunnen zijn door openbaar aan te besteden We moeten het nu in ieder geval maar eens proberen. Mijn fractie zal tegen dit voorstel stemmen De commissieleden Verduin (PvdA), Offereins (GPV/SGP) en Oostra (D'66) sloten zich bij Van der Sloot aan en willen ook dat nu wordt afgeweken van de jaren lange Leusdense traditie om dit soort werken onderhands aan te besteden bij de firma Van Schoonhoven. Alrich Parson (VVD) zei echter geen enkele be hoefte te voelen om van die ge dragslijn af te wijken. Bovendien liet Parson enige verbazing blij ken over het feit, dat deze kwestie nu wel in de commissie Financiën aan de orde werd gesteld en niet eerder in de commissie openbare werken. Parson: ,,Nu wordt er in eens flink gedaan, maar in de commissievergadering van de wethouder, waar het om gaat, heeft niemand er een woord over gezegd." Wethouder Ummels, voorzitter van de commissie Financiën, zegde toe om de boodschap van de commissie aan het college over te brengen. De verbetering van het tweede gedeelte van de Postweg komt aanstaande don derdag aan de orde tijens de raadsvergadering Bij de uitnodi ging, die vrijdag aan de raadsle den en pers werd verzonden, zat nog het voorstel van het college om onderhands aan te besteden bij Van Schoonhoven. Vermoede lijk zal het college in zijn vergade ring van vanmiddag zich buigen over de vraag of de raad een an der voorstel moet worden gedaan Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - De afdeling Eem land van de JOVD, de liberale jongerenorganisatie, stapt uit het samenwerkingsverband dat vier afdelingen uit de provincie Utrecht vormden. De Eem- landse jongeren hebben er ge noeg van dat de afdeling Utrecht erg eigenmachtig op treedt binnen het "district". De afdeling Utrecht heeft in het di strict de absolute meerderheid. Deze meerderheid wordt ge bruikt om zonder ruggespraak met de andere afdelingen uit het district besluiten te ne men. De afdeling Eemland vergaderde vorige week vrijdagavond in de schaapskooi van boerderij "Groot Krakhorst". Aanvankelijk stond alleen een spreekbeurt van de Leusdense wethouder voor wel zijn op de agenda. Ter elfder ure was aan de agenda echter nog een huishoudelijk gedeelte toege voegd. Belangrijkste punt was het voorstel van het dagelijks bestuur van JOVD-Eemland om uit het di strict Utrecht van de liberale jon gerenorganisatie te stappen Dit district, waarin naast de afdeling Utrecht en Eemland ook de afde ling Heuvelrug en de afdeling Z O.-Utrecht deelnemen, is een koepel van de vier afdelingen. De bedoeling van het geheel is dat via het district beter invloed uitge oefend kan worden binnen de lan delijke JOVD. Volgens voorzitter Hans van Wuyckhuyse wordt het overleg binnen het district echter zwaar gefrustreerd door het optre den van de Utrechtse afdeling. Het Leusdens VVD-raadslid Sjef ten Berge, die als belangstel lende de avond bijwoonde pro beerde het bestuur nog op andere gedachten te krijgen. De heer Ten Berge hield de jongeren voor dat uit het samenwerkingsverband stappen betekent dat men verder "solitair" zal moeten functione ren. Op deze wijze opereren is een moeilijke zaak, aldus het raadslid. De heer Ten Berge advi seerde het dagelijks bestuur van JOVD-Eemland dan ook om "de hele zaak nog eens te overwe gen" De jongerenvoorzitter ging op deze suggestie niet in en bleef bij zijn voorstel. Zonder hoofde lijke stemming ging de vergade ring daarop akkoord met het voor stel om de samenwerking binnen het district op te zeggen Het be stuur onderzoekt mogelijkheden om op een andere wijze met afde lingen in het land samen te wer ken. De afdeling Eemland van de JOVD, zoals die nu opereert, is op 19 augustus van dit jaar opge richt. De nieuwe afdeling kwam tot stand door een fusie van de afdeling Amersfoort en de afde ling Soest. De Leusdense tak van de JOVO zoals die enkele jaren geleden was opgericht, is in de nieuwe afdeling opgegaan. Na een enthousiaste start bleek een plaatselijke afdeling van de JOVD toch geen haalbare kaart. "De JOVD-Leusden is niet tot wasdom gekomen, mede omdat er geen afspraken waren gemaakt over de wijze waarop men met elkaar zou omgaan", aldus de heer Ten Berge in de vergadering van afge lopen vrijdag. Het kersverse be stuur van de Eemlandse jongeren is niet bang dat haar hetzelfde zal overkomen Een uitvoerig re glement van orde is inmiddels al door de ledenvergadering aange nomen. )nafhankelljk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. /erschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Aarnix Kreyns tedaktie: tertien Engelkens Caspar van Loo nlevering kopij en advertenties: 'oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, oor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Ji k; Jrj ledaktie en administratie: :an antoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op -jo erkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 ur. Telefoon: 033-941495 eb dl bonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. lachten bezorging: el' Is abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond i ei ï.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan ort ontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ssen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u mefcntakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 6141, toestel 44. abestellen foto's: >d e meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u ibestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij 1 c >oruitbetaling van 5.- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: n ^1441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van ïwenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto n|i Brd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, •G ozendaallaan 9, Leusden-Centrum *5 Njeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste c to(s) thuis. ACHTERVELD - Vijfentwintig jaar geleden, 17 oktober 1958, werd in Achterveld door een aantal enthousiaste personen de Auto - Motor en Bromfiets- Club opgericht. In verband met dit jubileum werd er zaterdag een feestavond georganiseerd. Voorafgaand was er een recep tie in D'Ouwe Peerdestal. Niet alleen leden van de vereniging waren hier aanwezig om het be stuur hun gelukwensen over te brengen, maar ook andere be langstellenden, bestuursleden van een aantal Achterveldse verenigingen en de heer Van Woudenberg, Leusdens wet houder van sportzaken. Zaterdagavond om 19.30 uur ging de feestavond van start, met een vrij goed gevulde zaal in Ons Ge bouw De voorzitter opende deze bijeenkomst met een hartelijk wel kom tot de aanwezigen ,,De A M B C werd 25 jaar geleden opgericht. Dit ging gepaard met een geweldig enthousiasme. Ik denk dan aan de namen zoals J.Schouten, Jo van Hamersveld, G. van Marwijk, W van Nimwe- gen, C. Bothof, T van Ruitenbeek en H. v.d. Burgwal", memoreerde hij. Het enthousiasme was zo groot dat er al spoedig 74 leden waren. Het hedendaagse leden bestand is tussen de 74 en 80 le den. ..Doordat de Achtervelders het meer lieten afweten waren we wel verplicht om leden van bui tenaf aan te werven. Dit is goed gelukt In die tijd zijn er meerdere van dergelijke clubs opgericht, maar de meesten zijn alweer ver dwenen. De A.M.B.C. heeft het echter volgehouden en hoopt dit nog vele jaren te doen Vervolgens werd over gegaan tot de huldiging van de kampioenen van het seizoen 1983. De kam pioen in de A-klasse was de heer G. Vink uit Barneveld, tweede was geworden H v.d. Wetering uit Woudenberg en derde H. Schop ping uit Hilversum. In de B-klasse werd kampioen T. Slomp uit Hoot naar, tweede P. van Schaik uit Scherpenzeel en derde M. v.d. Hoving uit Putten. De kampioe nen kregen een beker. Een Ach- tervelder, die onbekend wenst te blijven had voor de kampioenen een zeer mooie glazen schaal op zilveren voet beschikbaar gesteld. Dit was een geste die zeer op prijs werd gesteld. Na dit officiële gedeelte werd een begin gemaakt met eén revue In deze revue traden op Cabaret The Wilpies, het Altena Kwartet en Nelleke, zangeres bij de George Baker Selection. De revue werd geopend door The Wilpies die met hun conference al spoedig de lachspieren goed in beweging brachtten. Het Altena Kwartet wist er met zijn muziek en zang de aanwezigen goed te boeien en ook de stemming er in te houden De zangeres Nelleke werd bege leid door het Altena Kwartet Tij dens de pauze werden er loten verkocht voor de grote loterij Hiervoor waren een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld. De hoofdprijzen, een televisie en een fiets, werden respectievelijk ge wonnen door C. v d. Breemer en L. Teunissen. De AMBC-kampioenen van 1983 De rommelmarkt bracht geld op voor de aanschaf van speeltoestellen LEUSDEN - Het is het bestuur van de speel- en rekreatievere- niging Blijhof" een doorn in het oog dat men in de onmiddel lijke omgeving van het clubge bouw geen speelwerktuigen heeft. De financiële acties die men op dit ogenblik voert zullen dan ook gericht zijn op de aan schaf van spulletjes ten be hoeve van de speeltuin. Afgelo pen zaterdag bracht men al bijna anderhalfduizend gulden bijeen, het netto resultaat van een rommelmarkt en spelletjes middag. Het clubgebouw van de speel- en rekreatievereniging aan de Ansfri- duslaan wordt voor velerlei doel einden gebruikt In het clubge bouw wordt gevolkdanst. er wor den allerlei cursussen gegeven en van tijd tot tijd vinden er spe ciale kindermiddagen en filmmid dagen plaats. Eén vleugel van het gebouw wordt elke morgen in be slag genomen door een groep peuters Al sinds vele jaren houdt Blijhof zich bezig met peuter speelzaal werk Eén van de twee peuterzalen die door .Blijhof" in stand worden gehouden, is aan de Ansfriduslaan gevestigd, de ander heeft haar onderkomen in een noodlokaal aan de Smous- sesteeg. Speciaal ten behoeve van de peu ters wilBlijhof" nu proberen wat speelwerktuigen te plaatsen in de onmiddellijke omgeving van de peuterspeelzaal Vroeger waren er op het terrein van ..Blijhof" al lerlei speelwerktuigen voor de ou dere jeugd. In de loop der jaren zijn deze speelattributen echter verloren gegaan Het bestuur van de speel- en rekreatievereniging wil de nieuwe aan te schaffen speeltoestanden speciaal bestemmen voor de peuters. Dit betekent dat er qeen gevaarlijke, bewegende attributen gekocht zullen worden Men denkt vooral aan met-bewegende houten bouwsels Bovenaan het verlang lijstje staat een zogenaamd ,,glij- huis", een houten huisje van waaruit men via een glijbaan naar buiten kan komen. Dergelijk speelgoed is echter duur. Blij hof" heeft weliswaar zo'n 500 le den, uit de contributieopbrengst kan echter geen duur speelgoed worden aangeschaft Vorige week zaterdag werd een eerste aanzet gegeven voor het speeltuinfonds Ook de leidsters van de peuterspeelzalen, juffrouw Trudy, juffrouw Ria en ..juf" Diny, deden voor deze gelegenheid ook hun uiterste best om hun spulle tjes aan de belangstellenden te verkopen. Verder werd er vrijwel continu „bingo" gespeeld. De op brengst is echter bij lange na niet voldoende om het gewenste „glij- huis" aan te schaffen Daarvoor komt men nog een paar duizend gulden tekort Volgende week hoopt „Blijhof" echter het benodigde reste rende bedrag bijeen te krijgen. De vereniging haakt in op de collecte van „Jantje Beton". De opbrengst van deze nationale collecte is bestemd voor door het Nationaal Jeugdfonds aan te wijzen projecten. Een deel van de opbrengst vloeit echter volgens afspraak terug in de clubkas van de deelnemende vereniging. Medewerkers van „Blijhof", maar mogelijk ook van andere deelnemende Leus dense verenigingen hebben vergunningen om in de periode van 31 oktober tot 6 november huis aan huis te collecteren. (ES» Elk seizoen heeft zijn eigen bekoorlijkheden. Zo kan in een winter met sneeuwval of rijp het landschap in één nacht veranderen en betove rend mooi worden. Hoe wondermooi kan het bos zijn in het voorjaar, wan neer de zon het tere jonge groen belicht. De zomer biedt ons volop kleur van verschillende bloeiende planten. Maar de herfst spant wel de kroon als het gaat om een scala van kleuren in het bos. Nu moeten we ons niet verbeelden dat de natuur die prachtige kleuren schildert voor ons plezier. Alles in de natuur heeft een bedoe ling en zo is het verkleu ren van de bladeren een voorbereiding voor het afvallen daarvan. En dat afvallen van de bladeren is voor de boom gewoon een kwestie van lijfsbe houd. De reden, dat de bomen hun bladeren of feren, is om uitdroging te voorkomen. In de steeds kouder wordende grond komen veel levenspro cessen tot stilstand, waardoor het opnemen van water voor de wor tels steeds moeilijker wordt. De boom moet nu zorgen dat het verdam pend oppervlak dras tisch wordt verkleind en dan is er maar één ma nier; het blad moet er af. Zou het verdampingspro ces in de bladerkroon doorgaan, dan zou de boom in de kortste tijd uitdrogen. Voordat de boom het blad afstoot worden eerst alle bruik bare stoffen uit de bla deren teruggetrokken, waaronder het kostbare bladergroen. Wat over blijft zijn de andere kleur stoffen, waaronder bij voorbeeld het oranje ca- roteen (de bekende kleurstof in worteltjes) en het gele xanthofyl. En deze stoffen zorgen nu voor de verrukkelijke herfstkleuren. Alleen jammer dat dit alles zo kort duurt. Want zodra de boom de bruikbare stoffen heeft terugge trokken gaat op de plek, waar het blad zal afbre ken, een kurkachtig laagje groeien dat het blad afstoot en gelijk de wond afsluit. De bla deren kunnen nu naar beneden dwarrelen, maar daarmee is hun taak nog niet afgelopen. Door middel van insek- ten, wormen en zwam men worden de bladeren weer klaargemaakt om tot voeding te dienen voor de bomen en ander gewas. G.van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3