SOS-Wereldhandel wil steun verlenen en mondiale bewustwording vergroten Ummels uit aktieve dienst Financieel gezond jaar voor de Kruisvereniging 9 „Bemoeienis met jeugd- en jongerenwerk minimaliseren ioidaiiteitswinkel Leusden hield informatieavond Film in vrouwen- kafé „Grease" bij Blijhof >•- i #i H( )tel 1 )c K lej >])eniiai) ZWITSERS EN CHARBONADE NIEUW, NIEUW, NIEUW GRILLROOM E KLEPPERMAN VAN WOUDENBERG IN SPREEKBEURT: Expositie bij TussenTijds plaatselijk nieuws DINSDAG 25 OKTOBER 1983 )or een medewerker) EUSDEN - Op de onlangs or de Stichting Solidariteits- ikel Leusden georganiseerde ormatieavond, werd door de W. Hooglugt uit Nijmegen, dewerker van de landelijke lanisatie S.O.S.- reldhandel, uiteengezet wat doelstellingen en werkwijze deze stichting zijn. oor het verkopen van produk- van kleine zelfstandige coope- (zogenaamde projektpart- in de ontwikkelingslanden, nt de Stichting Ontwikkelings- ïenwerking (S.O.S -) Wereld del een bijdrage te kunnen le- aan de oplossing van de wkkelingsproblematiek. Het open van deze produkten heeft tweeledig doel: ten eerste sym- lunktie: de produkten fungeren tiddel, om de bewustwording mondiale problemen te ver- n En ten tweede steunfunk- je produktverkoop betekent rsteuning van aktiviteiten van aantal basisgroepen inde Der- fereld, of van landen, die zich jren te bevrijden van een eco- sch systeem, dat gebaseerd is ïgeiijkheid het bepalen, of er wel of niet en aangeknoopt zullen wor- met een bepaalde „produ- let S O S.-Wereldhandel op aspecten de projektpartner het produkt, en de mogelijk- roor informatieverschaffing, de projektpartners moet het om producenten, die be- jwd kunnen worden als een rdrukte groep; de allerarm- (krottenwijkbewoners, werk- plattelandsbewoners, kleine etc.). Zij moeten kunnen fien, dat juist door ondersteu- an hun projekt, zij een moge- d krijgen, te voorzien in hun levensbehoeften. Er moet eprobeerd worden, de pro- in eerste instantie te ver- len op de eigen binnenland- irkt. Verder moet er 'jjktJcL' satie van de projektpartners I zijn van een zekere coöpe- struktuur medewerkers kunnen meedenken en slissen, lonen moeten in de iituatie rechtvaardig zijn. op- ten moeten aan de groep goede komen. Bij voorkeur de economische activitei- een projektpartner hand in aan met andere initiatieven ukatie en bewustwording, he zorg enz. Op deze wijze je sn at 3n ke 12) le ns in •m- cie HT kan een projektpartner deel gaan uitmaken van een groter geheel van groepen, die proberen hun eigen samenleving op zelfgekozen wijze te veranderen er ontstaat een uitstralingseffekt, zodat voor komen wordt, dat een projekt een eilandje van tamelijk bevoorrech ten blijft, temidden van de maat schappij rondom hen. LOKALE BRONNEN S O.S.-Wereldhandel gaat er van uit, dat de produkten tot stand dienen te komen met gebruikma king van ..lokale bronnen": niet alleen de grondstoffen, maar ook de kennis en vaardigheden en de arbeid. Voorwaarden zijn ook: mi lieuvriendelijkheid, betaalbaarheid voor het gemiddelde ..publiek" en goede kwaliteit Het produkt mag geen afbreuk doen aan de culturele waarden van het land van her komst. Er moet door een projektpartner zodanige informatie verschaft wor den, dat aan de kopers van het produkt duidelijk gemaakt kan wor den, hoe de situatie van het projekt is, waarom juist dat projekt onder steund moet worden en op welke wijze men daar bezig is met ruime re initiatieven, dan alleen de afzet van het produkt. STRIJKSTOK De bovengenoemde aspekten ten aanzien van producent, produkt en informatie zijn opgesteld aan de hand van een ideaalbeeld. Het zal u duidelijk zijn, dat er geenideale" projektpartners zullen bestaan, die voor 100% aan alle criteria zullen voldoen. Het is voor S.O.S.- Wereldhandel dan ook een voort durend afwegen van de verschil lende criteria, voordat een projekt partner wordt geaccepteerd. Maar nog belangrijker dan die criteria zélf, zijn de manier waarop ze ^getoetst worden. (De bekende vraag: ..Weet ik zeker, dat m'n geld goed terecht komt" en de beruchte strijkstok). S.O S.-Wereldhandel blijft daar om jaarlijks kontakt onderhouden met vaste kontaktpersonen in de landen, waar projektgroepen be staan. (Schriftelijke verslaggeving of bezoek van een S.O.S.- medewerker uit Nederland). Dat deze kontaktpersonen de visie en de criteria van S.O.S.- Wereldhandel onderschrijven, spreekt daarbij vanzelf. Verder zijn id, ker N ONVERGETELIJK ONTHAAL Ooslerdorpstruat II 1871 AA Hoevelaken den lan- r. ven ling erp- ken and ene iens ond Bur gage erp- lijke ften ister een zijn te m verfijnde en gezellige manier van vlees grillen aan uw tafel. illerbeste vleessoorten in combinatie met diverse auzen, salades en pommeè frites f 25,00 p.p. Kinderen tot 12 jaar S f 12,50 p.p. Elke dag geopend. Bel voor reserveringen 03495-34120. er ook nog kontakten met andere organisaties of personen in Neder land of het buitenland (zusterorga nisaties), die een bepaald land ol projekt kennen LEUSDEN In januari 1979 startte een aantal mensen in Leusden met de ver koop van artikelen, die door SOS- Wereldhandel worden geïm porteerd Er zat een zodanige groei in de omzet, dat er na twee jaar een officiëlere werkwijze werd geko zen: de „Stichting Solidariteitswin- kel Leusden" werd opgericht. Ook in Achterveld werd men enthou siast in november 1982 startte daar de - volledig zelfstandig werkende - Soiidariteitswinkel. In Leusden-centrum kent u wellicht 't maandelijkse kraampje in het win kelcentrum „Hamershof" (meestal de laatste zaterdag van de maand). Verder kunt u wekelijks op donder dagavond tussen 18 00 uur en 20.00 uur terecht bij Ben en Chieni Wassink, Houtvester 2 In Achter veld is de wekelijkse verkoop op zaterdagmorgen, tussen 10.00 en 12.00 uur (adres: 't Laantje 2. achter de R.K Kerk). Een mogelijkheid is ook: deelna me aan het zogenaamde „Koffie- abonnement". Deze aktie wordt ook landelijk gevoerd en heeft door de advertentiecampagne in de lan delijke dagbladen al behoorlijk veel succes. Het koffieabonnement houdt in. dat deelnemers regelma tig (op afspraak) een zekere hoe- vcelhe'rt voedingsprodukten afne men. (Koffie, thee. ananas, wijn, druivesap, pindakaas, jam, etc Deze worden dan bij de bestellers thuisbezorgd. Het betreft hier, zo als u ziet, „dagelijkse" boodschap pen en daarom geldt bij het „Koffie abonnement" vooral „Regelmaat baat"! Wilt u meer informatie over alles, wat u in dit berecht bent tegengeko men, dan kunt u terecht bij de kraampjes, de al genoemde adres sen, of bij: Bas en Elly v. d Erve, Gagelhof 21, tel. 943449. Jan Scherpenhuijzen, Waverwijk 13, tel. 943862. Laura Kooistra, Hertenhoeve 9, tel 941729. Renze Steringa, Marterhoeve 4, tel 943882 Kolonel Ummels vrijdagmiddag tijdens zijn afscheidsreceptie LEUSDEN/SOESTERBERG - Ko lonel A.M.J. Ummels, tevens wethouder In Leusden, heeft (Van een onzer medewerkers) LEUSDEN - ,,Het beleid van de gemeente Leusden is er de komende jaren op gericht om de overheidsbemoeienis met betrekking tot het jeugd- en jongerenwerk tot een minimum te beperken. Er zal, meer nog dan voorheen, een beroep gedaan worden op de eigen inbreng en zelfwerkzaamheid van de jeugd waar het gaat om het tot stand brengen en onderhouden van accommodaties. Ondanks alle financiële problemen die de gemeente op dit ogenblik heeft zal men er toch naar blijven streven om het jeugd- en jongerenwerk in Leusden in stand te houden". Ongeveer in deze bewoordin gen vatte de heer G. van Woudenberg vrijdagavond zijn uit voerig betoog samen over het jeugd- en jongerenwerk in Leusden. Wethouder Gijs van Wou denberg (CDA) was door de af deling Eemland van de JOVD voor vrijdagavond uitgenodigd om het beleid met betrekking tot het jeugd- en jongerenwerk uit de doeken te doen. De libe rale jongeren hadden hierom gevraagd omdat men geconsta teerd had dat er In Leusden nog al wat te doen is geweest rond het jeugd- en jongerenwerk. Het ontslag van de ambulant jeugd- functionaris, het opstappen van de jeugdraad en de problemen rond ,,De Geut" hebben ook buiten de gemeente de aan dacht getrokken. Alle pro bleemgevallen" passeerden vrijdagavond de revue. Verder schetste de wethouder de hui dige stand van zaken in de drie Leusdense woonkernen waar het gaat om het jeugd- en jonge renwerk. De bijeenkomst van de JOVD vond plaats in de schaapskooi van boerderij „Groot Krakhorst". Behalve de leden van de liberale jongerenclub hadden ook een WD- en een CDA-raadslid gehoor gegeven aan de uitnodiging om de avond bij te wonen. In een duidelijk betoog maakte wethouder Van Woudenberg dui delijk wat er allemaal in Leusden te doen is op het gebied van het jeugd- en jongerenwerk. Voor de aanwezigen, afkomstig uit Leusden was het verhaal niet nieuw. De belangstellenden uit de regio Eemland kregen echter een goede indruk van het jeugdwerk in Leusden. de stichting SOCCLE, de beheer der van de centra voor sociaal- cultureel werk, zal een plan uitge werkt moeten worden. Op dit ogenblik zijn er in de gemeente Leusden verschillende regelingen van kracht. Zo moet de barop- brengst van „de Moespot" in Achterveld bijvoorbeeld afgedra gen worden aan de gemeente. Jongerencentrum „de Til" daar entegen betaalt een vaste huur, terwijl de opbrengst van de bar ten goede komt aan de R.-K. stichting voor jeugd- en jongeren werk. Als er sprake is van een echte gelijke behandeling zal ook duidelijker zijn wat elke jongeren organisatie nu precies kost. „Wij willen geen verkapte subsidies meer geven" zo motiveerde de wethouder het gemeentebeleid. Alhoewel de gemeente op het standpunt staat dat men zich zo weinig mogelijk moet bemoeien met het jeugd- en jongerenwerk is na het ontslag van de ambulant jeugdfunctionaris wel een ambte naar van de afdeling Welzijn spe ciaal belast met het jeugd- en jon gerenwerk. „Een vervanging voor de ambu lant medewerker zoals we die hadden, is de ambtenaar echter beslist niet" aldus de wethouder. De heer Van Woudenberg zei wel te hopen dat het contact tussen gemeente en jeugdorganisaties weer erg goed wordt. Na het op stappen van de jeugdraad was er formeel geen contact meer tussen gemeente en jeugdorganisaties. De gemeente is echter van plan een overlegorgaan in het leven te roepen waarin gemeente, jeugd en jongeren en raadsleden deel nemen Een eerste bijeenkomst heeft vorige week maandag overi gens al plaatsgevonden. Sport De wethouder vindt overigens dat het jeugd- en jongerenwerk en de sportvoorzieningen in Leusden niet geheel los van el kaar gezien kunnen worden. Leusden telt 6000 jongeren tus sen de tien en vijfentwintig jaar. Alle sportverenigingen samen in Leusden hebben in totaal 4000 jeugdleden in hun admini stratie. „Als we kijken hoeveel geld we uitgeven aan jeugd- en jongerenwerk moeten we ook kijken naar het geld dat besteed wordt aan sportvoorzienin gen", aldus Van Woudenberg. De JOVD-jongeren toonden zich over het algemeen erg tevreden met de verhandeling van de Leusdense wethouder voor wel zijnszaken. Slechts op enkele punten werd door de jongeren om een nadere uitleg gevraagd. Uit geen van de vragen of op merkingen klonk kritiek door op het gemeentebeleid met betrek king tot het jeugd- en jongeren werk. vrijdag de aktieve dienst verla ten in verband met functioneel leeftijdsontslag. Ummels (55) werkte op de vliegbasis Soes- terberg als hoofd van de interne controledienst van de Konink lijke Luchtmacht. Deze dienst treedt op als interne accoun tantsdienst van de luchtmacht. Vrijdagmiddag werd op de basis een receptie ter ere van kolonel Ummels gehouden. De heer Ummels ging in 1948 in militaire dienst en volgde de offi ciersopleiding in de militaire admi nistratie, vergelijkbaar met een accountantsopleiding. Tussen 1969 en 1972 werkte hij in NAVO- verband bij het HAWK-manage- ment-office in Parijs. In januari van dit jaar werd de heer Ummels koninklijk onderscheiden met het officierschap van de Orde van Oranje-Nassau LEUSDEN - De film "De links handige vrouw" van schrijver- /filmer Peter Handke wordt op maandag 31 oktober gedraaid in het vrouwencafé. De film is ge baseerd op de gelijknamige no velle van Handke. Zowel novelle als film hebben als hoofdthema de eenzaamheid, het isolement, het verschijnsel van mensen die langs elkaar heen praten zonder dat er nog iemand luistert. "De linkshandige vrouw" gaat over een anonieme vrouw, die op een zekere avond als haar man van een zakenreis terugkeert, be sluit alleen met haar kind te gaan leven. Het gezin woont in een bui tenwijk van Parijs waar de echtge noot voor een Duitse firma werkt Het huwelijk is niet echt slecht, de relatie gaat zelfs heel erg diep. Daarom komt het besluit van de vrouw, dat de man haar en haar kind moet verlaten, nogal onver wachts. Er is geen reden voor. De man gehoorzaamt zonder protest De vrouw lijkt een onoverwinne lijke drang te hebben om niet aan geraakt te worden. Haar omge ving wijst er echter op dat haar besluit niet goed is en dat ze on der de last van de eenzaamheid zal bezwijken, maar wie zegt dat ze al niet eenzaam is in haar ultra moderne bestaan in die buiten wijk? Handke volgt in statische beelden het dagelijkse bestaan van de vrouw en haar zoontje. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de man en de vrouw misschien weer bij elkaar zullen komen en dat de vrouw die man weer in haar be staan toelaat. Maar eerst wil ze alleen zijn. De vrouw wordt niet alleen gadegeslagen maar eigen lijk ook door de maker van de film ontleed. Hij probeert met die vrouw mee te denken, in haar huid te kruipen. De film begint om 21.00 uur. Toegangskaartjes kosten f 6,-. Reserveren kan bij Riet (943689), Heieen (942249) en bij Francine (17736). GEEN BEROEPSKRACHTEN De heer Van Woudenberg maakte alle aanwezigen nogmaals duide lijk dat er in Leusden geen plaats is voor een beroepskracht die zich professioneel met het jeugd- en jongerenwerk bezig houdt. Alleen in uitzonderingsgevallen kan er wellicht een beroep gedaan wor den op een tijdelijke kracht, aldus de wethouder. Het zal in zo'n ge val dan moeten gaan om bijvoor beeld het „opstarten" van een project Als voorbeeld noemde Van Woudenberg de beroeps kracht die tijdelijk in „De Geut" werkzaam is. „Van een vaste kracht kan geen sprake zijn" al dus de wethouder Wel is de gemeente bereid geld uit te geven voor kadervorming van Leusdenaren die zich met het jeugdwerk bezighouden. Op aandrang van de gemeente raad is er geld voor „kadervor ming" gereserveerd toen defini tief werd besloten tot het ontslaq Wethouder Van Woudenberg van de ambulant jeugdfunctiona ris. Tot op heden is het „potje" voor training van jeugdleiders niet aangesproken, voor volgend jaar staat er echter weer bijna tien duizend gulden voor dit doel op de begroting. In een financieel overzicht liet wethouder Van Woudenberg zien wat Leusden uitgeeft ten behoeve van het jeugd- en jongerenwerk. Van de ongeveer f 300.000,—die ten behoeve van het jeugd- en jongerenwerk wordt uitgegeven, wordt verreweg het grootste deel gebruikt voor de post „huisves tingslasten". De gebouwen die, meestal via SOCCLE, verhuurd worden aan de diverse jongeren- groeperingen of stichtingen kos ten de gemeente altijd nog zo'n f 240.000,— per jaar. Verder subsidieert de gemeente inciden teel ook nog wel enkele activitei ten. Voor het kindervakantiewerk wordt anderhalfduizend gulden voor het volgend jaar uitgetrok ken. Uit het rekenwerk van de wethouder blijkt overigens duide lijk dat „De Geut" het meeste geld kost van alle Leusdense voorzieningen voor de jeugd. Het jongerencentrum krijgt vrijwel al het geld dat uitgetrokken is voor „activiteiten". De beroepskracht die tijdelijk is aangetrokken kost de gemeente toch nog f 17.500,per jaar, de rest van de kosten van de professionele jeugdwerkleider worden betaald door het Rijk. Verder kost „De Geut" nog enkele tienduizenden guldens aan rentekosten, omdat de gemeente eigenaar van het ge bouw is geworden. Gelijkstelling De gemeente wil proberen op zo kort mogelijke termijn te komen tot een plan om alle jeugdcentra in financieel opzicht gelijk te stel len, zo kondigde wethouder Van Woudenberg aan. In overleg met LEUSDEN - De belangstelling voor de algemene ledenvergade ring van de Kruisvereniging Leusden, die afgelopen donder dag werd gehouden, was groter dan voorgaande jaren. Ook wat betreft het ledenaantal van de vereniging is sprake van groei, want telde men aan het eind van 1977 nog 3.325 leden, aan het eind van 1982 bestond het leden bestand uit 4.021 leden. Dit is opmerkelijk daar er landelijk ge zien toch sprake is van een lichte terugloop van het ledental der Kruisverenigingen. De heer J. J. Mandemaker, die op deze avond tot secretaris van het bestuur is benoemd (maar al een half jaar deze functie waar nam) startte de vergadenng met het jaarverslag, waann de regiona le samenwerking een grote plaats innam. De Kruisvereniging Leus den heeft sinds 1 januari 1980 deel uitgemaakt van de basis-eenheid „Oost-Utrecht", samen met de kruisverenigingen uit Achterveld. Maarn, Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg. Uit een studie van het Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken bleek dat binnen dit gebied een onderscheid te maken was tussen twee „clusters", name lijk Leusden (inclusief Achterveld) enerzijds en Maam, Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg an derzijds. Het bevolkingsdraagvlak in Leusden komt vrijwel overeen met één basis-eenheid, terwijl het overige gebied een ruime basis eenheid bezat. Sinds december 1982 is er nu sprake van de Regio nale Kruisvereniging Leusden- Achterveld. In die periode werd ook afscheid genomen van de regiona le Kruisvereniging Oost-Utrecht De doelstelling van de vereniging is het zonder winstoogmerk beharti gen van de maatschappelijke ge zondheidszorg. De Kruisvereni ging telt acht wijkverpleegkundi gen, van wie twee verpleegkundi gen samen een zogenaamde twee- lingbaan hebben. In het jaarverslag van de verpleegkundigen werd on der meer verwezen naar de 24- uurs zorg Dit houdt in dat men dan niet alleen ten alle tijde bereikbaar is, maar ook dat de wijkverpleeg kundige in de avonduren of 's nachts beschikbaar is. In oktober 1982 is een eerste behoeften on derzoek gestart. Verder werd in dit jaarverslag melding gemaakt van de activitei ten van de verpleegkundigen over het afgelopen jaar Dit varieerde van verpleging tot zuigelingen- en kleuterzorg (1912 kinderen staan ingeschreven in de leeftijdsgroep van 0 tot 4 jaar). Verder veel bezoeken, van zowel aan zwange re vrouwen tot ernstig zieken De wijkverpleegkundigen gaven aan de hand van posters een uitgebrei de toelichting op elk facet van hun werkzaamheden. De heer Bloe- mink, penningmeester van het be stuur, kon in zijn jaarverslag mel ding maken van een financieel gezond jaar. De Kruisvereniging werkt met een totale begroting van ca 600.000,--. Hiervan zijn de personeelskosten en de huisves tingskosten de grootste lastenpos- ten. De rest van de uitgaven betreft administratiekosten, afschrijvingen en materiaalkosten. Voor mevrouw A. J. van Poelgeest, voorzitter van het bestuur van de vereniging, was het een bijzondere ledenvergade ring. Vanaf donderdag is ze waarne mend-voorzitter. Elf jaar is ze be stuurslid geweest, waarvan de laat ste jaren voorzitter. Mevrouw Van Poelgeest zei: „Het moet een be stuur zijn en geen regentenkoor. Wat het al gauw wordt als je te lang blijft zitten. Nieuw bloed is nodig voor de nieuwe dingen die gaan komen" Mevrouw Van Poelgeest heeft heel wat veranderingen mee gemaakt de afgelopen jaren. Er was eerst een Groene Kruis met een lange voorgeschiedenis en een Wit-Gele Kruis met een lange voorgeschiedenis. Toen die sa mengingen werd de AWBZ al gauw van toepassing. „Wanneer je een maal gewend was moest je het weer loslaten" Zij heeft dit be- stuurswerk gedaan uit betrokken heid met de doelstelling van de vereniging. „Zeker niet om voor werp van dankbaarheid te zijn", zegt ze „Velen zijn dankbaar maar die dank gaat meestal, en terecht, naar de wijkverpleegkundigen". Namens het bestuur werd ze ech ter toch bedankt en mocht ze een bloemetje in ontvangst nemen. LEUSDEN - Bij speel- en re- kreatievereniging Blijhof wordt woensdag 26 oktober (morgen) drie keer de film „Grease" ver toond. Er is een voorstelling om 13.30 uur, één om 15.30 uur en een avondvoorstelling om 19.00 uur. Toegangskaarten voor deze speelfilm, met in de hoofdrollen John Travolta en Olivia Newton- John, kosten voor de middag voorstellingen 1,50 voor leden en 2,50 voor niet-leden. De avondvertoningen zijn iets duur der: 2,-- voor leden en 3,~ voor niet-leden. LEUSDEN - In de ontmoe tingsruimte van TussenTijds kan men tot 3 november terecht om Hindeloper schilderwerk te be kijken. Het is een tentoonstelling van amateuristisch schilder werk, vervaardigd door me vrouw Nijkerk en anderen. Zij vormen een groepje dat weke lijks bij elkaar komt in de huiska mersfeer om divers schilder werk te vervaardigen. Het motto van deze expositie is dan ook: dat zou ik ook kunnen leren! De toegang is vrij. Inmiddels kan men zich in het trefcentrum van TussenTijds ook opgeven voor een kursus sollicite ren, zoals die vermeld staat in het programma van Latent Talent. Zo dra er voldoende deelnemers zijn, gaat de kursus van start Deelname slechts 2,50 per ochtend of mid dag. In een serie van acht bijeenkom sten leert men zichzelf beter ken nen aan de hand van een interpre tatie van zelfgemaakte tekeningen. Aanvankelijk zou deze groep a.s donderdag beginnen. Er zijn echter nog te weinig aanmeldingen bin nen om van een groep te kunnen spreken. Daarom heeft men beslo ten om de begindatum op te schui ven, totdat er voldoende aanmel dingen zijn. Voor informatie kan men Kay van Dijk bellen. 03433- 504.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5