•eurofleur volgend jaar in Leusden nog geen gedifferentieerd reinigingstarief „Stop de Knipperlichten" biedt handtekeningen woensdag aan Parkeerplaats erbij Peuterspeelzalen houden open week Vakature- bank Frakties zeer kritisch over belastingvoorstellen ktiegroep sprak met wethouder Wagenaar en schreef brief aan gemeenteraad Vandaag in de Leusder Krant Vergadering van CML/RO Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Fhaagconiferen ~~~1 graszoden (wel even bestellen) i heideplanten i vaste planten I diverse soorten J 10 voor11.50 J houtprodukten Geen krant ontvangen? :0T0-K0PIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant INTENSIVE CRASH COURSES TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT r krant DONDERDAG 27 OKTOBER 1983 15e JAARGANG NO. 52 De Eendracht sluit jubileumviering met feestavond afpag. 3 Leusdens Kamerkoor timmert aan de wegpag. 3 Jan Weggemans, nieuwe driekleur „De Hohorst" in „Interview op Donderdag"pag. 5 TTCL jubileert en overig sportnieuwspag. 7 Loep op Leusden pag. 9 •Kantlijnpag. 9 Films in Amersfoort pag. 11 Servicepagina. pag. 13 DOKTERSDIENST: 03425-1222 LEUSDEN - De Vrijwilligers Vakaturebank (VVL) Leusden gaat dinsdag 1 november van start. Die dag zal tussen 10.00 en 12.00 uur de officiële opening plaatsvinden. De Vrijwilligers Vakaturebank geeft informatie over vrijwilligerswerk, het inschakelen van deze mensen bij welzijnsinstellingen verenigin gen en niet-commerciële organisa ties en over vrijwilligerswerk in rela tie tot een eventuele uitkering. Ver der wil de VVL vnjwilligers begelei den die bij een instelling of vereni ging werken en wil ze het vrijwilli gerswerk beoordelen in samen werking met de toetsingscommis sie om te voorkomen dat vrijwilli gers de plaats innemen van betaal de krachten. De Vrijwilligers Vakaturebank Leusden is gevestigd in het ge bouwtje van initiatiefgroep Tussen- Tijds aan de Stijgbeugel 32. Het telefoonnummer is 943901. Ope ningstijden vanaf dinsdag 1 no vember- dinsdags, woensdags en donderdags van 9.00 tot 12.00 uur. I vanaf 10 voor.39.50 vlechtscherm I 180x18026.95 I perm12.95 I v.a. 10 voor12.50 15% afhaalkorting! tuinaarde bemest I 40 Itr. per zak 5.75 p. stuk I nü 4 halen 3 betalen! En nog vele andere J aanbiedingen! Uw tuin veranderen, I aanleggen of advies nodig? Kom eens langs, wij helpen u graag! J Ursulineweg 14 - Leusden Tel. 033-94076^^^ j Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze.inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. een onzer verslagge- USDEN - De aktiegroep p de Knipperlichten" zal itaande woensdag de in- melde handtekeningen n de knipperlichtenproef i aanbieden aan het ge- ntebestuur. Het met ar- enten onderbouwde ver- i om de verkeerslichten eusden weer normaal te i werken, zal worden handigd aan wethouder Wagenaar (Ruimtelijke ning, VVD) tijdens de adering van de raads- nissie „Openbare ken en Ruimtelijke Orde- De aktiegroep heeft ddels meer dan 700 (tekeningen ingezameld. De aktiegroep gaat juist aan staande woensdag de lijsten met handtekeningen aanbieden, omdat dan waarschijnlijk een ambtelijke notitie over de verkeerslichtenproef gereed is. Zoals bekend begon het gemeentebestuur op 18 augustus jongstleden met een proef, waarbij de verkeerslichten alleen nog func tioneerden tijdens de spitsuren. De rest van de dag staan zij ,,op knipperen" Met dat experiment wilde het college van B en W bezien, of de verkeersveiligheid in het dorp verhoogd zou worden Al spoedig kwamen er reakties van mensen, die vinden dat dat zeker niet het geval is. Een aantal aanrijdingen op kruispunten, juist in de eerste week van de proef, staaf de deze tegenstanders van de proef in hun mening. Het college zag in de negatieve reacties echter geen aanleiding om de proef stop te zetten. Wel werd de verkeers- lichtinstallatie op het kruispunt Ha- mersveldseweg/Noorderinslag weer in werking gesteld en werd toegezegd, dat na enige tijd de resultaten van het experiment aan de raadscommissie ,,OWRO" zou den worden voorgelegd Dat moment lijkt nu gekomen Volgens de afdeling voorlichting van de gemeente is het de bedoe ling, dat de toegezegde notitie aan staande woensdag wordt uitgereikt aan de raadsleden, die zitting heb ben in de commissie OWRO. Het is de vraag, of dat zal lukken, want de ambtenaar die de notitie moet schnjven is momenteel ziek. Dat laat onverlet, dat er in ieder geval nog deze maand een speciale ver gadering aan de notitie zal worden gewijd Aanstaande woensdag zal een datum voor die bijeenkomst worden vastgesteld Inmiddels heeft da aktiegroep ..Stop de Verkeerslichten" niet stil gezeten. Op vrijdag 14 oktober jongstleden zijn leden van de aktie groep tijdens zijn spreekuur op bezoek geweest bij wethouder Jan Wagenaar Daarbij heeft de aktie groep de wethouder een aantal vragen voorgelegd. Dezelfde pun ten komen naar voren in een brief, die mevrouw E.G.G Dirks enkele dagen later namens de aktiegroep verstuurde aan het college van B. en W., de gemeenteraad, het raad gevend ingenieursburo DHV (op steller van het verkeersplan voor de gemeente Leusden) en de af zonderlijke frakties in de raad Daarin benadrukt ..Stop de Knip perlichten", dat zij van de vermeen de waarschuwende werking van de knipperlichten weinig merkt. Eer der lijken de knipperlichten voor automobilisten een aansporing om er nog een schepje bovenop te doen Er wordt, aldus de aktie groep, door veel automobilisten harder dan 50 km per uur gereden Mevrouw Dirks dringt daarom aan op andere maatregelen dan het knipperen om door-rood-licht- rijden tegen te gaan. In de brief wordt er verder op gewezen, dat een vergelijking tus sen de tijd waarin de verkeerslich ten gewoon werkten en de perio den van het experiment, waarin zij nu op knipperen staan, niet goed mogelijk is De situatie is totaal boui voor de gemeente Leusden LU Onafhankelijk nieuwsblad «schijnt dinsdag sn dondsrdsg in de gemeente Leusden. ■mllleberlchten en losse advertenties 37 cent per mm. Ij kontrakten belangrijke korting. ■•usderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm), oase nummers: 75 cent per stuk. (peningstijden van ons kantoor. ni kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- jks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur lopend. Zaterdags gesloten. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Engels, Duits, Spaans, Portugees, Italiaans, Russisch, Nederlands 2 tot 4 weken Inl. 033-729097 son richtte zijn kritiek met name op de ..truc", die het college heeft uitgehaald met de Onroerend Goed Belasting (OGB) Leusden zat daar mee wettelijk al aan het plafond. Om toch de eigen inkom sten te verhogen heeft het college nu de OGB enigszins verlaagd onder gelijktijdige invoering van een rioolrecht. Parson: ,,lk vind dat een gewrongen voorstel. U heeft echt een truc uit moeten halen om financieel aan uw gerief te komen IK heb daar moeite mee en ik vraag me af, hoe u dat in volgende jaren wil gaan doen." Het verst in zijn kritiek ging ech ter Harm Offereins (GPV/SGP). Hij zei in de belastingvoorstellen geen enkele lijn te kunnen ontdekken. Offereins: ,,Het is een zeer romme- gewijzigd doordat veel ouders hun kinderen niet meer op dezelfde manier alleen over straat durven laten gaan als zij dat vroeger de den. Bovendien kan men tijdens een experiment veel meten, maar de bijna-ongelukken worden niet gemeten Tenslotte wordt ook ge wezen op het verwarrende effect, dat verkeerslichtinstallaties heb ben wanneer ze af en toe wel werken en op andere tijden weer niet. De lijsten waarop men zijn handtekening kan zetten om te pleiten voor stopzetting van de knipperlichtenproef, liggen nog tot en met maandag in verschil lende winkels en bij de Leusder Krant. Overigens heeft het uit brengen van de notitie niet tot gevolg, dat de knipperlichten proef wordt beëindigd. De lich ten blijven, ook na het verschij nen van de notitie, totdat anders zou worden besloten, knipperen. (Van één onzer verslaggevers) .EUSDEN - Er komt in Leusden volgend jaar nog geen differentieerd reinigingstarief. Per aansluiting moet vol- nd jaar 192,- worden betaald, ongeacht de aangeboden eveelheid vuil. Misschien dat het in 1985 mogelijk zal zijn i voor de afvoer van huisvuil verschillende bedragen te lenen, daarbij rekening houdend met het aantal vuilniszak- i, dat men wekelijks op de stoep zet. ïethouder Fons Ummels (CDA, inciën) maakte dat vorige week ieli|k ti|dens de behandeling van belastingmaatregelen 1984 in aadscommissie „Financiële en inomische Zaken" (FEZ). Die istingmaatregelen werden door irdvoerders van alle fracties ui- t kritisch beoordeeld en op een tal punten gekraakt, et was opnieuw mevrouw Ver- i(PvdA), die de door haar reeds nlang gevoelde onrechtvaar- leid in de tariefstelling voor de vuilafvoer aan de orde stelde, vees er op, dat een éénper- ishuishouden evenveel moet ilen voor het laten weghalen de vuilniszak als een grote waarin een kantoor van enige ang is gevestigd. Mevrouw tuin wees ook op de explosieve ng van het reinigingstarief in den, dat sedert 1979 meer verdubbeld is. Gorri Verduin: Leusden gaan we nu 192.- len, terwi|l het tariet in Amers- 1110,- bedraagt Een onder- ije van de Volkskrant heeft ngs aangetoond, dat Zaanstad hoogste reinigingsrechten t. Maar die zijn nog vele tiental- luldens lager dan in Leusden. enk dan ook, dat Leusden -schijnlijk het hoogste tarief Ivan heel Nederland." PvdA-woordvoerdster had ook kritiek op de geringe aktivitei- ten van het gemeentebestuur, wanneer het gaat om het terugdrin gen van de vuilstroom. De in de vorige raadsperiode in gang gezet te scheiden aan de bren van glas, kranten, tuinvuil en metalen is niet verder uitgebreid. Mevrouw Ver duin wees ep de mogelijkheden van schillenboer en glasboer. die niet alleen de kcsten van de ver werking van het huisvuil zouden kunnen drukken, maar ock nog werkgelegenheid zouden opleve ren. Wethouder Ummels wees er in zijn reaktie op, dat Leusden nog steeds streeft naar een kostendek kend tarief voor afvoer en verwer king van het huisvuil Met de verho ging naar 190.- is dat streven voor 90% bereikt. Ummels: „En zolang we niet op 100% zitten, heeft het college er geen behoefte aan om een gedifferentieerd tariet in te voeren. Bovendien is op dit moment de administratieve ver werking er van ondoenlijk. Pas wanneer deze gegevens allemaal in de computer zitten, is het tech nisch mogelijk om te differentiëren. Waarschijnlijk kan dat in 1985." GEWRONGEN VVD-woordvoerder Alrich Par- LEUSDEN - De werkgroep ruimtelijke ordening van het Co mité Milieuzorg Leusden komt maandag 31 oktober om 20.00 uur in de commissiekamer van het gemeentehuis in vergade ring bijeen. Hoofdmoot zal de behandeling van het ontwerp- bestemmingsplan Centraal Bui tengebied zijn. - Het reinigingsrecht gaat in Leusden volgend jaar naar f 190,- En iedereen moet, ongeacht het aantal zakken, dat hij of zij buiten zet, evenveel betalen. LEUSDEN - Woon- en winkelcentrum De Hamershof heeft er een parkeerplaats bij Deze week Is aan de noordkant van dit centrum deze stalling voor auto's opengesteld. Voorlopig is de parkeerplaats slechts toegankelijk aan de kant van 't Erf Later, als de belijning is aangebracht, kunnen auto's ook via de Van der Postlaan het parkeerterrein op. 't Erf zal vooralsnog ook blijven fungeren als autoparkeerplaats. Pas bij de komst van een warenhuis zal 't Erf voor automobielen verboden worden. - Harm Offereins: ..Geen beleid in te ontdekken lig geheel. Ik kan er niet uithalen, wat nu eigenlijk uw beleid is. Bij de ene heffing zegt u het profijtbegin sel aan te hangen, bij de andere belasting doet u dat weer niet In het opnieuw ingevoerde rioolrecht zie ik u plotseling 4,25 admini stratiekosten opvoeren. Dan denk ik: zouden de administratiekosten nu werkelijk 4,25 bedragen of kwam u dat bedrag soms nog net tekort?" Henk van der Sloot (CDA) zei zich in grote lijnen te kunnen aan sluiten bij de opmerkingen van Offereins. Hij vroeg zich met name ook af, waarom de hondenbelas ting als enige niet is verhoogd. In de aanbiedingsbrief bij de begroting heeft het college daar geen enkele motivatie voor gegeven ZUIVERE BELASTINGEN Geholpen door zijn ambtelijke medewerkers legde wethouder Ummels daarop uit, dat uitgangs punt van het college is geweest, dat de zuivere belastingen voor het volgend jaar niet verhoogd zouden moeten worden Zuivere belastin gen zijn de OBG en de hondenbe lastingen, omdat daar - in tegen stelling tot bijvoorbeeld het reini gingsrecht - geen dienst van de gemeente tegenover staat. Boven dien wees de wethouder er op, dat de percentuele verhogingen van de gemeentelijke belastingen voor het volgend jaar nogal meevalt. De gemeente heeft zo'n zes miljoen gulden aan eigen inkomsten. Door de verschillende voorstellen van het college wordt dat volgend jaar zo n 160.000,- a 170 000,- meer, En dat is dan ongeveer 3%. Dat verhaal kon mevrouw Ver duin echter niet overtuigen. Zij kondigde aan, dat haar fractie tegen het voorgestelde pakket belastingmaatregelen zal stem men. De overige woordvoerders lijken, ondanks hun kritiek, uit eindelijk wel in te gaan stemmen met de verschillende voorstel len. Dat gebeurt dan vanavond tijdens de raadsvergadering, die vanaf 19.30 uur in de raadszaal van het gemeentehuis gehouden gaat worden. Zie ook Loep op Leusden", pagina 9. tervela, tel 03425-2039. Vrijdag 4 november Treekloper- tjes. Pr. Irenelaan, tel. 944450 Klein Duimpje. Achterveld Tussen 9.30 en 11.00 uur zijn de peuterspeelzalen toeganke lijk terwijl bij Nijntje ook op don derdagmiddag tussen 13.30 en 15.00 uur de deur openstaat. Vragen zullen de leidsters graag beantwoorden. LEUSDEN - In de week van 31 oktober tot 4 november houden de peuterspeelzalen in Leusden hun traditionele open week. Da gelijks zullen één of meer peuter speelzalen voor het publiek ge opend zijn. ledereen die belangstelling heeft in het reilen en zeilen van een peuterspeelzaal kan vrij binnenlo pen. Ouders en peuters kunnen gerust een kijkje komen nemen terwijl degene die eens wil zien wat er zoal in een peuterspeelzaal ge beurt eveneens van harte welkom is. Het schema van openstelling ziet er als volgt uit: Dinsdag 1 november De Blijhof, Ansfriduslaan 49, tel 941627 Woensdag 2 november: Pinkeltje, Hoefijzer 1a. tel. 945580 Donderdag 3 november: Nijntje, boerderij de Hakhorst. Waarden 25, tel. 942348. Blijhof 2. Smous- sensteeg 2. tel. 944574. Klein Duimpje, Jan van Arkelweg 4, Ach-

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1