Mensen moeten gewoon ervaren: iit zijn geen enge meiden" Bieb voert aktie I an Weggemans is de nieuwe direkteur van „De Hohorst" Je moet met zeggen: ziezo dat hebben we af. Morgen Voortdurend bruisen moet het misschien anders „Arbeid adelt is prachtig. Maar als er geen arbeid is, mag je je wel een volwaardig mens voelen" temengde internaten, daar zou vreselijk graag naar toe willen' FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant DONDERDAG 27 OKTOBER 1983 iit. lEUSDEN - „De bedoeling ons op De Hohorst is een - Idurige plaatsing van de isjes," zegt de nieuw be- emde directeur van Inter- De Hohorst aan de Heili- ïbergerweg. „Het moet intermezzo zijn. Eventjes Even op een andere inier weer er tegen aan Ouders moeten leren epteren, dat hun dochter en de dochter zelf moet accepteren dat ze is lis ze is. Voor mij is het fwoord: acceptatie. Je nooit anderen accepte als je jezelf niet hebt leren epteren zoals je bent. Het lezierig dat wij daar op De lorst iets aan kunnen m." an Weggemans en zijn staf van- op De Hohorst jaarlijks vele ijes op, die om de een of ere reden vooreen tijdje uit huis iten worden geplaatst De Ho- biedt de meisjes een onder- jrogramma en groepsleven, er ook veel aandacht is voor neisje individueel. Ze leren er ilandig over hun situatie na te ;en, en zich er op voor te iden om na enige tijd hetzij naar huis terug te keren hetzij verdere stap naar zelfstandig- te ondernemen door in de ndances Het Koetshuis en De igerie intern begeleid te wor- naar kamerbewoning toe door >orbeeld met een eigen budget loeten rondkomen. Daar kan een periode extern begeleid in op volgen met begeleiding een meisje goed toegerust it de Hohorst tegen het leven amers is opqewassen. Jan Weggemans over op- iende jongeren en hun proble- iken spreekt, voel je dat hij waarover hij spreekt. Hij heeft met jongeren te maken ge- komt uit het onderwijs en was me tijd adjunct-directeur van nternaat voor zeer moeilijke ms in Steenwijk Toen de kwam of hij directeur wilde en van De Hohorst bracht hem iet op onbekend terrein. Toch Ide hij even, want hij had een ge baan, keek een beetje aan het idee van het werken met es en tegen het gaan verhui- dat moment was er een jaande discussie gaande over skomst van De Hohorst: moet iternaat er blijven of niet. De pe-uitspraak van de leiding et Bijzondere Jeugdwerk was positief, het werk, dat op De rst werd verricht moest ge- door Anco Mali continueerd worden. Jan Wegge mans liet er zich dus detacheren om er zijn hulp aan te bieden en om er een stuk ervaring op te doen. Hij voelde zich direct thuis op De Hohorst Er werd goed gewerkt, en hij had er zin in om het gevoerde beleid te versterken Enkele weken geleden hakte hij de knoop door, werd officieel op De Hohorst aan gesteld, en vestigde zich met zijn gezin in Leusden Open dagen Eind september was de nieuwe directeur van de partij bij de open dagen met een wat fancy fair- achtige toestand, die meer publiek trok dan de vorige jaren, en die geld in het laatje brachten voor een aantal aktiviteiten, waar hij in de loop van het jaar tegenop was gelopen ,.We hadden een prachtaanbod vanuit Denemarken," vertelt hij. ,,Daar heb ik een aantal aardige kontakten, omdat ik een keer uitge zonden ben geworden vanuit Bij zonder Jeugdwerk om daar inter naten te bezoeken om te zien hoe het daar gaat. Daar hou je kennis sen aan over. Het zijn zulke vrese lijk aardige mensen in Denemar ken, daar ben ik helemaal wild van. Zo kreeg ik het aanbod om daar op een vakantieboerderij met een aantal meiden vakantie te komen houden Maar daar hadden we geen geld voor. Je kwam al meteen met de reiskosten te zitten De bedoeling was om een uitwisse lingsprogramma te organiseren. Met mijn vorige internaat heb ik zo n uitwisseling meegemaakt. Het is erg goed voor de mensen, die hier werken om es elders te kijken Je zit heel gauw gevangen in je eigen beeld Maar ook voor de meiden is het goed om te zien hoe het elders toe gaat Ik kan me de kritiek daarop wel voorstellen Zo van moet dat nou ook allemaal nog9 Want dat moet de staat uiteindelijk allemaal beta len. Wij betalen er allemaal aan. Dan zeg ik: ja, dat denk ik van wel, dat dat moet. Als het kan op een manier zoals we het nu hebben gehad met die open dagen, dat er heel veel mensen hier binnen heb ben gekeken, en veel ook kritische vragen hebben gesteld, dan kom je een beetje uit het isolement weg Want dat is hetgeen wat ik binnen de internaatswereld altijd ervaren heb, dat je toch geïsoleerd bent. Dat mensen van buiten af denken wat is daar aan de hand9" Jan Weggemans, aan wie je dui delijk hoort dat hij uit het noorden komt, gezellig zon herkenbare tongval, zegt dat hij zelf blij mag zijn, dat hij niet een kind heeft, dat Hij voelt zich happy op De Ho horst. Vindt het internaat net groot genoeg. Geschikt om 32 meisjes te kunnen begeleiden op weg naar hun mate van zelfstandigheid. Hij kan meedoen. Er is een grote onderlinge betrokkenheid op el kaar. ledereen kent iedereen zon der dat als heel lastig te ervaren ledereen weet waar de ander mee bezig is. Als er over gepraat wordt hoe de financiële dingen verdeeld moeten worden, dan is er niet een direkteur die zegt. Ik heb besloten dat Op pedagogisch gebied is er eveneens een commissie, die voortdurend bezig is om terug te schakelen wat zijn we aan het doen, hoe doen we het. en hoe zouden we het anders kunnen doen. Dat is om het automatisme er een beetje uit te halen. Hulpverle ning kan ook een sleur worden. hij naar een internaat zou moeten sturen. Want vaak wordt er op twee manieren foutief naar gekeken, is zijn ervaring Ten eerste naar de meisjes, want er zal wel wat zijn. Een kind wordt niet zomaar naar een internaat gestuurd. Nou, dat is natuurlijk zo, maar daarom hoeft er niet iets vreselijks ergs aan de hand te zijn. Ten tweede wordt er foutief gekeken naar de ouders, want die kunnen niet opvoeden, of die heb ben vreselijk stomme dingen ge daan, of dat zijn überhaupt slechte ouders. Nou, dat is ook niet waar." ,.De ouders die wij kennen, om dat we erg veel goede kontakten met de ouders hebben," vertelt de nieuwe direkteur, die er in de loop van het gesprek duidelijk geen moeite meer mee blijkt te hebben dat hij van de jongens op de mei den is overgegaan, ,,die vinden het vreselijk erg dat ze er in feite toe gedwongen zijn dat hun kind een tijd lang naar een internaat moet. Dat is helemaal niet leuk. Ons isolement moet dus doorbroken worden: het moet allemaal norma ler overkomen wat dat betreft." Gemengd ,,Er zijn ook gemengde internaten Blijft De Hohorst bewust alleen voor meisjes beschikbaar9 ,.De gemengde internaten, dat is iets waar ik hier ook vreselijk graag naar toe zou willen. Daar is jaren geleden in principe beleidsmatig ook al wel voor gekozen, alleen op dit moment zitten we gewoon vol We hebben erg veel aanmeldingen van meisjes Maar ik zou daar heel graag jongens bij in willen hebben Er moet best nog wat water door de zee stromen voor het zover is. Je kunt wel zeggen, we stellen ons open voor jongens, en dan komt er één jongen. Dat is een heel scheve verhouding natuurlijk. We willen ook de doelgroep, die we hebben, niet vaarwel zeggen, tenminste ze ker niet zolang er zoveel aanvraag is. Het blijkt dat ons aanbod goed werkt, en dat er grote behoefte aan is. Iets wat goed is moet je niet maar zo aan de kant zetten. Wel is het belangrijk om flexibel te blijven en rond te kijken naar wat de vraag is vanuit de maatschappij en daar je aanbod op af te stemmen. Dat zijn we dan ook aan het doen." De Hohorst blijkt steeds meer geconfronteerd te worden met jon geren die niet aan het werk komen Jongeren vanuit het normaal lager onderwijs of uit het voortgezet on derwijs hebben daar al problemen mee, laat staan de meisjes, die met stevige leerproblemen hebben ge zeten en nog zitten. Die vallen helemaal tussen de wal en het schip, want daar wordt niet als eerste voor gekozen. De Hohorst probeert de meisjes daarom zoveel mogelijk dingen aan te reiken waar mee ze op zinnige manier hun vrije tijd kunnen invullen, want dat zal in de toekomst een steeds groter probleem worden. Zelf de dingen doen, dat is be langrijk. Jan Weggemans betreurt het toch al, dat er in een internaat een heleboel dingen gebeuren over de jongeren heen, waar ze geen weet van hebben Dingen, die anders zijn dan thuis. De warme maaltijd is op een gegeven ogen blik gewoon klaar. De inkopen wor den centraal gedaan. Er gaat geen geld over de tafel Het wordt alle maal geregeld buiten het blikveld van de kinderen om. Jan Wegge mans zou het liefst voor het inter naat gewoon boodschappen doen in Leusden, want zegt hij, als we stageadressen zoeken hebben wij van onze kant de mensen nodig. De nieuwe direkteur wil heel graag terug naar de gewone dingen. Dat er op een andere manier pedago gisch te werk wordt gegaan dan in het gezin, daarvoor zijn de meisjes naar De Hohorst gekomen. Maar waar het gewone leven wel gepakt kan worden, daar moet je het pak ken, vindt hij. Heleboel energie „Het is ontzettend belangrijk voor de jongeren om naar buiten toe te gaan," aldus deze staffunc tionaris van De Hohorst. ,,We heb ben een aantal besognes hier bin nen. We doen erg veel aan culture le aktiviteiten, maar dat is niet voldoende. Waar mogelijk moeten we onze meiden deel laten nemen aan aktiviteiten buiten de deur, en daar zijn we nu dan ook hevig mee bezig. Dat kost een heleboel ener gie, want per definitie hebben deze meisjes behoorlijke drempelvrees. Dus voordat je ze de deur weer uittilt moet er wel het een en ander gebeuren. Wat we dit jaar voor het eerst meer doen is dat we, als er een vraag komt: kunnen we jullie keu ken gebruiken, of jullie gymnastiek zaal, voor Latent Talent bij voor beeld, daar op ingaan Als er dan nog meisjes mee kunnen doen met zo'n aktiviteit, dan krijgen we die integratie Mensen moeten ge woon ervaren, dit zijn geen enge meiden Meisjes, die extern naar school gaan maken daar gebruik van. We komen er steeds meer achter dat dat problemen oplevert, omdat de meisjes misschien intel- lektueel een bepaald programma wel kunnen volgen, maar het emo tioneel of op sociale gronden net niet kunnen Dat is dan het specifie ke. dat ons internaat heeft, dat wij op het lijf van dat meisje kunnen schrijven wat er straks nodig is voor haar om in die maatschappij ook iets te kunnen zijn. Dat doen we met normale schoolprogramma's. Ook door heel praktisch bezig te zijn met kookles sen, kinderverzorgingslessen, les sen op het gebied van handvaar digheid ingesteld op wat kun je er later aan hebben. Ook op: ga het es leuk vinden dat volksdansen, doe er maar es aan mee; als je het niet probeert leer je het nooit leuk te vinden." Op De Hohorst is men zojuist begonnen met een uitbreiding van het onderwijspakket, dat gevangen wordt onder de noemer algemene praktische vorming. Om meisjes te leren zelf een band te plakken, een tuintje te onderhouden, EHBO te kunnen toepassen, te kunnen me- ten en wegen, bloemen te schik ken, iets van elektriciteit af te we ten. zelf kadootjes te maken, te verven en behangen, zich leuk te kleden en er leuk uit te zien. Gestart is er eveneens met een projekt dagbesteding Vooral voor de meisjes in Het Koetshuis en De Orangerie met de begeleide ka merbewoning, die geen gebruik meer maken van het interne onder wijs. Die zijn ook bezig met tuinon derhoud. Ze hebben zelf een com- posthoop gemaakt, waarvoor ze een bak hebben gemetseld. Ze bakken zelf brood De Hohorst heeft kippen aangeschaft, en de meisjes hebben zelf een hok moe ten bouwen met gaas er omheen Deze meisjes hebben een eigen budget, waar ze van rond moeten komen. Ze merken hoe aardig het is. als ze de groente uit eigen tuin kunnen halen, en voor eieren niet naar de eierboer behoeven te gaan, zodat ze wat geld overhou den en daar wat anders mee kun nen doen Ze zakken daardoor niet het doemdenken terug en in dat troosteloze uitzicht van voor mij is er toch niets. Met een beetje in spanning kunnen ze er altijd iets van maken." Er aardigheid in hebben ,.Kan dit gezien worden als een poging om een klein stukje af te breken van het arbeidsethos?'' „De dagbesteding is niet in de sfeer van arbeid adelt. Ook niet in de produktiewerksfeer. Maar in de sfeer van: doe wat, en heb daar aardigheid in. Dat is iets, waar ik al jaren mee bezig ben. Misschien voor de helft van de jongeren, die nu op de scholen zitten, zal er geen werk zijn, terwijl kinderen nog opgevoed worden in het besef van: als je geen werk hebt ben je een uitge stotene, en dan ben je iemand die zijn hand ophoudt. Dat is heel slecht denken, en ik vind dat kinderen veel meer ge leerd moet worden, en al heel vroeg, dat er ook heel leuke dingen zijn te doen, die niet in de produk- tiesfeer liggen. Arbeid adelt is prachtig, maar als er geen arbeid is mag je je wel een volwaardig mens voelen' Ik vind dat scholen en ouders daar aandacht aan moeten besteden Je ziet zoveel jongeren die niet meer weten wat ze met hun vrije tijd moeten doen. Het is in feite het grote probleem van de meisjes waarom ze vaak aangemeld wor den; omdat ze in hun vrije tijd dingen gaan doen, die de maat schappij dan juist net niet meer pikt. Ik denk dat daar een heel grote taak voor de toekomst ligt. Hopelijk kun nen we daardoor ook afkomen van een aantal denkwijzen bij voor beeld over de buitenlanders in ons land ,,/s het niet zo, dat het psychisch inkomen van de mens uiteindelijk wel eens belangrijker zal blijken te zijn dan het inkomen uit betaalde arbeio?" Weggemans ..Het tekort aan dat psychische inkomen gaat steeds duidelijker worden. Jongeren wor den nogal aangepakt. Er worden prachtige oplossingen bedacht om aan financiën te komen, terwijl er in de provincie Utrecht zo'n 376 bed den moeten verdwijnen, terwijl we nog niet eens weten waar de kinde ren heen moeten Kijk. en als de internaten nou half leeg zouden staan, dan zou ik zeggen oke. Ik vind wel dat er op het gebied van netwerkontwikkeling nog veel moet gebeuren We gaan teveel alle maal onze eigen gang. Ik vind dat twee dingen nu ver keerd lopen. Ik vind dat we nu in vrij kort bestek moeten gaan aangeven welke internaten gan verdwijnen of moeten inleveren, terwijl aan de andere kant de roep om de net- werkvoorziening heel groot wordt Dat kun je niet tegelijkertijd gaan doen. Je wordt eigenlijk een beetje eikaars concurrent: elk internaat wil graag blijven bestaan, vooral als het zijn werk goed doet natuurlijk Als je gaat praten over netwerk- voorzieningen heb je in je achter hoofd die bezuinigingen, en niet meer die hulpverleningsmotieven Die netwerkvoorzieningen hadden eerder moeten gebeuren, en aJs dat goed was gebeurd, dan was daar wel een bezuiniging uitgerold. Was daar niet een bezuiniging uit gekomen, dan had dat ook niet gekund Het is nu alleen maar bezuinigen. Ik denk dus dat de jeugd bedreigd wordt Die moet grote stappen achteruit maken. Grotere klassen Er is jarenlang voor geknokt om dat op een be paald niveau te krijgen, en nu hollen we weer achteruit. Dat is heel erg triest Wat Jan Weggemans in Leusden erg waardeert is, dat er erg veel sociaal-cultureel werk plaatsvindt. Er zijn ontzettend veel aktiviteiten waar goed gebruik van wordt ge maakt Toch is hij ook hierover bezorgd, omdat er bij het jeugd- en buurthuiswerk stevig moet worden ingeleverd. „Als je de jeugd van de straat wilt houden, het vandalisme wilt tegen gaan, dan zul je daar wat tegenover moeten zetten. Heel eenvoudig Als je aan de ene kant de boel wegkapt en aan de andere kant er niéts tegenover zet, dan denk ik dat dat geen bezuinigingen oplevert, maar dat het nog meer geld gaat kosten, en dat je daarom over tien jaar de roep hebt om de internaten, misschien wel in het oosten van het land waar ze ze vandaan willen halen, weer terug te laten komen. Omdat het niet meer in de hand is te houden. Discriminatie Als je nu merkt dat vormen van discriminatie steeds meer, ik denk onder druk van de financiën, gaan toenemen, dan hebben we al te maken met generatieproblemen van kinderen van buitenlandse werknemers Maar die kinderen groeien hierop, die willen zich best aanpassen, die worden echter aan gekeken op hun anders zijn, die krijgen geen kans, en die komen straks in opstand In die categorie kun je ook een grote groep gehan dicapten meenemen Daar vindt hetzelfde plaats Het heeft een heleboel te maken met acceptatie, en die acceptatie gaat steeds meer ontbreken Standpunten gaan zich verharden, en dan krijgen partijen als de Centrumpartij steeds meer voeten aan de grond, en ik vind dat doodeng." Op De Hohorst komt een jonge- renraad. Dat wordt geen klub van meiden, die het over het beleg moeten hebben. De raad wordt door de staf serieus genomen Ze moeten het zelf doen In het begin zullen ze wat ondersteuning nodig hebben via een gespreksleider of iemand die een beetje richting geeft. Het zal een klub worden die zichzelf kan bedruipen, en die naar buiten durft te treden Jan Wegge mans verwacht er een heleboel van. Als het een klub wordt die recht van spreken heeft, en ze gaan dat ervaren, dan kunnen er volgens hem heel zinnige dingen uit komen, die de staf als zodanig nog niet heeft bedacht. Op De Hohorst wordt er grotendeels van uit de basis gewerkt, en dat spreekt Jan Weggemans erg aan. „Dat betekent, dat het hier voort durend bruist. Want als de span ning er af is, dan vind ik het zelf ook niet zo interessant meer. Ik heb ontzettend veel uitdaging nodig We kunnen nog steeds vooruit. In het voorjaar was ons voor- gangsverslag klaar, en inmiddels zijn er al weer zoveel dingen bijge komen. Je moet niet zeggen ziezo, dat hebben we af. Nee. morgen moet het misschien anders, omdat we een nieuw meisje hebben bin nengekregen met weer een nieuwe vraagstelling waar.we toch op in zullen moeten gaan. Een heel belangrijk punt bij dat pedagogische denken is dat de meisjes leren moeten om te leren aan zichzelf. Wij kunnen het alle maal wel vertellen, maar dan krijg je te maken met een soort van loketsituatie. Dan schuiven wij wel onder het loket door wat een ander moet doen. Meisjes zullen zelf moeten ervaren waar hun tekorten liggen, en nog belangrijker is waar hun mogelijkheden liggen. Dat kun je gaan uitbouwen Het kan best zijn dat er meisjes bij zijn die op hun twintigste de tafel van drie nog niet kennen. Maar als je de tafel van drie niet kent, dan kun je nog wel een gelukkig mens worden, en dan kun je ook nog wel betekenis heb ben, en zeker betekenis hebben voor jezelf Dan kun je je best nog wel waardevol voelen, omdat jij bij voorbeeld een prachtige trui kunt breien." Veel melden op De Hohorst zitten In de crisis van een identi teitsprobleem. Op De Hohorst wordt er hard aan gewerkt, dat ze daarin niet verzanden. Voor veel van hen is het niet mogelijk om terug te vallen op een eigen veilig plekje waar ze es lekker kunnen uithuilen bij iemand die ze begrijpt Op De Hohorst krij gen ze de aandacht, waardoor het mogelijk wordt de interne ongenoegen-gevoelens te ver werken. Rozendaallaan 9 LeusdenC. LEUSDEN - De openba re bibliotheek in Leusden voert aktie tegen de plan nen van minister Brink man om 18,3 procent te bezuinigen op het biblio theekwerk. Deze korting kan voor de bieb in Leus den inhouden dat de ope ningstijden terugge bracht moeten worden, omdat op die manier be spaard wordt op perso- neelsuren. Wie het niet eens is met de voorgenomen bezuiniging op het bibliotheekwerk kan een handtekeningenlijst on dertekenen In de bibliothe ken in Leusden-centrum en -zuid. Deze lijst wordt te zij ner tijd aangeboden aan de Tweede Kamer. Tevens zijn er prentbriefkaarten ver krijgbaar die men als protest kan opsturen naar een politi cus. een politieke partij of naar de Tweede Kamer. Adressen zijn voorhanden in de bibliotheken. Op 11 no vember wordt een landelijke aktiedag tegen de bezuini gingsmaatregel gehouden. In de week daarna wordt de begroting van het ministerie van Welzijn. Volksgezond heid en Cultuur, waar het bibliotheekwerk onder valt. behandeld in de Kamer.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5