Kantlijn lEusdEr krant (aadslid kon emeentehuis niet Is Leusden het duurste? Zo te horen wel LTV kan ook toneelspelen Notaris (1) Notaris (2) Ophalen glas en oud papier DONDERDAG 27 OKTOBER 1983 loep op Leusden 9 edaktie: Caspar van Loo ijdragen: Marnix Kreyns, Frlts jn Breda Je kunt om een heleboel ngen boos worden. Corri rduin werd het vorige week jndatze het gemeentehuls niet kon. „De gemeenteraad staat in het hoofd van de gemeente, s raadslid kan ik echter niet het imeentehnis in, als ik dat zou lllen", fulmineerde zowat Corri dens de vergadering van de Bdscommlssie Algemene istuurszaken. Wat ze bedoelde es het feit dat zij vorige week ote moeite had om het ■usdens gemeentehuis binnen komen om daarin een lenbare vergadering bij te men. Corri Verduin bleek overigens kalleen te staan in haar kritiek de ontoegankelijkheid van tgemeentehuis. „De architect eft In lyrische taal verteld hoe deopenheid van het meentehuis voor zich zag, in praktijk komt daar niet veel n terecht," zo viel Harm lereins (GPV/SGP) zijn igressieve collega bij. orzitter Rademaker tilde niet zwaar aan de opmerkingen ode raadsleden. „We willen eenmaal niet dat Jan en eman in het gemeentehuis idloopt. Als de (hulp)bode 's >nds niet op zijn plaats bij de »ng zit, zult u even moeten chlen. U wilt tenslotte ook uw zje koffie tijdens de gadering krijgen", aldus de gemeester. Ie zaak bleek echter Iets lompliceerder. Het gebeurt ermalendatookinde Idaguren het gemeentehuls eilijk toegankelijk is voor de dsleden omdat dan de deur slot zit. Welkunnende19 dsleden dag en nacht terecht t voor hen bestemde idskamer". Deze kamer, ir alle te behandelen stukken de raadsleden ter inzage |en, is van buitenaf elkbaar. De deur die toegang schaft tot de rest van het neentehuis is echter esloten. Dit laatste is gedaan dat de stukken die in de dskamer liggen vaak erg trouwelijk zijn. Ambtenaren ibendanookde Irukkelijke instructie om niet Ie raadskamer te komen, zo ladrukte voorzitter lemaker. Raadsleden die na lezen van voor hen bestemde kken nadere inlichtingen en hebben van een btenaar zijn genoodzaakt om uitde raadskamer buitenom loofdlngang van het leentehuis te betreden. Daar ui het dan wel eens voor dat deur op slot is. Corri Verduin !ktijdens de vergadering van indagavond niet alleen te in in haar kritiek over de :iite bereikbaarheid van het leentehuis. Ook andere dsleden hebben aan den lijve lervonden dat de jankelijkheidvanhet leentehuis allesbehalve en"is. urgemeester Rademaker de de raadsleden toe dat er saan gedaan zal worden", «elke manier het probleem elost zal worden liet de tzitter in het midden. Bij Bruggink wandelen in de kweektuinen is gratis ideeën opdoen! Ontwerp en aanleg. Mwerpen voor doe-het- zelvers. Rijksstraatweg Amerongen (nabij Shellpomp) WJE WANDELING „Volgens een Volkskrant-onderzoek heeft Zaanstad de hoogste reinigingsrechten, maar die zijn vele tientallen guldens minder dan in Leusden. Leusden is dus waarschijnlijk de hoogste in Nederland." Dat zei Corri Verduin (PVDA) vorige week donderdag tijdens de vergadering van de raadscommissie „Financiële en Economische Zaken", toen daar gesproken werd over het voorstel van het college van b. en w. ten aanzien van het reinigingstarief in 1984. Het college stelt voor om dat tarief te verhogen met 16.6% van 170,40 naar 192,-. En gezien de verhouding in de commissievergadering - alleen mevrouw Verduin gaf duidelijk te kennen er tegen te zijn - zal dat voorstel vanavond in de raadsvergadering worden aangenomen. Dat betekent dus dat per aansluiting, zoals dat heet, volgend jaar in Leusden niet minder dan 192,-voor het weghalen van de vuilniszakken moet worden betaald. Is Leusden, zoals Óorri Verduin vermoedt, wat dat betreft de duurste gemeente van het land? Dat weet je natuurlijk pas zeker, wanneer je alle zevenhonderdenzoveel Nederlandse gemeenten gaat bellen, om te vragen hoe het bij hen zit. En daar hadden we even de tijd niet voor. Maar een telefonische steekproef onder een aantal gemeenten geeft de indikatie, dat Leusden inderdaad wel eens de duurste kon zijn. We hebben althans nog geen gemeente gevonden, waar de inwoners méér moeten betalen. Maar eerst iets recht zetten. Het onderzoek waar mevrouw Verduin vermoedelijk op doelt, is geen Volkskrant-onderzoek. De Volkskrant publiceerde de resultaten van een onderzoek, dat is verricht door het Konsumenten Kontakt in Den Haag. En daaruit kwam Zaanstad niet naar voren als de gemeente met het hoogste tarief, maar als de gemeente, die dit jaar de grootste tariefsverhoging heeft toegepast. Dat meldt een medewerkster van het Konsumenten Kontakt, bij wie we de beweringen van mevr. Verduin chequen. Ze zegt dat het om een jaarlijks terugkerend onderzoek naar alle gemeentelijke belastingen gaat. De laatste gegevens heeft men van het begin van dit jaar. Niet Zaanstad, maar Hilversum was toen de duurste gemeente in het onderzoek van Konsumenten Kontakt. En vervolgens hebben we dus een telefonische mini-enquéte gehouden onder grotere en kleinere gemeenten in een enigszins ruime omgeving van Leusden om er achter te komen, hoe de situatie nu is. Daarbij viel op, dat er al aardig wat gemeenten zijn, waar men wel een gedifferentieerd tarief heeft. Daar is Leusden dus volgens wethouder Ummels (van financiën en het CDA) nog niet aan toe. We hebben gevraagd naar het tarief van dit jaar en de voorgestelde tarieven voor het volgend jaar. In geen enkele gemeente was er op dit moment al door de gemeenteraad besloten over de tarieven van 1984. Het zijn dus voorstellen, die eventueel nog anders uit kunnen vallen. Reinigingsrechten 1983 Voorstel 1984 Barneveld 85,- 89- Amersfoort 110,52 107,76 Lelystad 103 - (1-persoons-hh) 113,50 (2-persoons-hh) 120,50 (3, 4-persoons-hh) 126,- (5 en meer-persoons-hh) verhoging met maximaal 5% Woudenberg 62,- (alleenstaanden) 124,- (gezinnen) verhoging met 3% Hoevelaken 123,- 129,- Utrecht 158,20 158,20 Hilversum 104,88 (1, 2-persoons-hh) 176,76 (3 en meer-persoons-hh) f 108,- 182,04 Leusden 170,40 192,- Een daarmee zijn we dan in Leusden inderdaad Hilversum voorbij gestreefd. Het meest opvallend tenslotte is de gang van zaken in Amersfoort. Onze grote buur verlaagt dit jaar het reinigingsrecht met een paar gulden. Daarover staat in het gemeentelijk voorlichtingsblad „Amerswoord": „Wat een geluk dat er ook nog een meevaller te melden is. Deze keer op een plaats waar je 'm het laatst zou verwachtenin het huisvuil. De kosten van ophalen en verwerken zijn lager uitgevallen dan vorig jaar was berekend. Daardoor kan de huisvuilbelasting 2,5% naar beneden." Helaas zullen de inwoners van Leusden in het huisvuil volgend jaar opnieuw geen meevaller aantreffen. Leusden lijkt landelijk koploper te zijn geworden voor wat betreft de reinigingsrechten. Als iemand een duurdere gemeente weet, laat hij of zij dat dan even melden bij de redaktie van de Leusder Krant. Als het met tennissen niets meer wordt, kan LTV Lockhorst nog altijd worden veranderd in een toneelvereniging. Dat bleek onlangs toen enkele honderden leden van Lockhorst zich hadden verzameld in de Roda-kantine voor het lustrumcabaret. Deze avond toonde aan dat de tennisvereniging barst van het „toneeltalent". Onder de titel „Wij vragen een let", brachten dertien Lockhorsters in een stevig tempo vierentwintig liedjes, sketches en praatjes ten gehore over 20 jaar LTV. De nummers werden aan elkaar gekletst door Henkie alias Peter Drewes, die zelfs grappen over de politiek kon maken „Edje met zijn grote bek-hand" en „Geef mij Joop maar. Ook wel een ouwe kale bal, maar nog een ouwerwetse service". Klagen over het weer, problemen met de barbezetting, de zegening van het grote blad, bestuursperikelen, trotse ouders langs de lijn, de aerobic-hysterie, alles kreeg een beurt van de zeven dames en zes heren, van wie Martin de Boer op gitaar en Kees Koopman op toetsen voor de muzikale begeleiding zorgden. Gebruld werd er om de persiflage over de Dinsdag-dames („Ik doe het niet meer met mijn eigen man. We zijn gewoon op elkaar uitgekeken en daar komt bij, dat hij er altijd zo vlug mogelijk vanaf wil zijn") en om het smartelijke lied van Tootje Topspin, het verloren nieuwe lid. De grootste geinponem van de avond was de regisseur van het cabaret, Jan de Koning. Hij trad op als „De Zangeres zonder Baan" (zie foto), in wier leven de bal een grote rol had gespeeld. De vrees lijkt gewettigd, dat CDA-gemeenteraadslid Henk van der Sloot zich op aan het werpen is als een soort lokale ombudsman. Steeds vaker horen we Van der Sloots naam in direct verband met onderdrukten en verschopten in de samenleving. Teleurgestelde kopers van gemeentelijke boerderijen worden door Van der Sloot bijvoorbeeld behulpzaam naar de plaatselijke pers verwezen. Maar ook het lot van een lokale notaris wil Henk van der Sloot, die zowel van financiën als van asfalt verstand zegt te hebben, zich best aantrekken. Waarom wordt notaris Buters, wanneer de gemeente grond verkoopt, gepasseerd door de gemeente, zo luidde de essentie van de vraag, die Van der Sloot donderdagavond stelde tijdens de vergadering van de raadscommissie „Financiële en Economische Zaken". Volgens Van der Sloot liet de gemeente nogal eens transacties lopen via andere notarissen dan de Leusdense. Het CDA-raadslid beweerde dat de gemeente kopers zelfs standaardcontracten voorlegt, waarin een andere dan de Leusdense notaris staat vermeld. De mededeling wekte enige verwondering in de commissie. Wethouder en commissievoorz. Fons Ummels zei van een dergelijke gang van zaken niet op de hoogte te zijn. En Alrich Parson, jurist en raadslid voor de VVD, hield Van der Sloot voor, dat zoiets ook helemaal niet kon in verband met de vrijheid van notariskeuze, die Nederland kent. Toch maar even nagevraagd bi j de gemeentelijke voorlichtingsafdeling. Voorlichter Hans Hermans vraagt het op zijn beurt na en zegt niet anders te kunnen dan de beweringen van Van der Sloot ontkennen. Van standaardcontracten, waarin andere namen worden genoemd dan die van de Leusdense notaris is geen sprake. Hermans: „B. en W. hebben in principe juist gekozen voor de plaatselijke notaris. Indertijd is er vanuit de gemeente aandrang uitgeoefend op het Ministerie van Justitie om hier een eigen notaris te krijgen, en dan moet de gemeente natuurlijk ook zelf zoveel mogelijk van de diensten van die man gebruik maken. Maar over het algemeen is het de koper, die bepaalt bij welke notaris de akte passeert. Die kan dus de voorkeur aan iemand anders geven. Dat hebben we bijvoorbeeld meegemaakt bij transacties in Achterveld. Daar geven mensen vaak de voorkeur aan de Amersfoortse notaris Daatselaar, omdat die uit Achterveld afkomstig is." Hermans kan zijn verhaal met cijfers staven. In het eerste half jaar van 1982 trad de gemeente dertig maal op als verkoper van grond. Van die dertig keer passeerde de akte 21 keer bij het kantoor van Buters. Ook de notaris zelf even gebeld. Die wijst er op, dat in veel gemeenten het een automatisme is. dat plaatselijke notarissen worden ingeschakeld. In Amersfoort krijgen niet-plaatselijke notarissen bijvoorbeeld geen voet aan de grond. Helaas, zo zegt de heer Buters, is die gedragslijn in Leusden lang niet altijd gevolgd. Buters: „Pas de laatste tijd heb ik veel steun van de gemeente. Maar nog niet zo heel lang geleden werden er in Leusden 247 nieuwbouwwoningen verkocht en die zijn allemaal door een Amersfoortse notaris gedaan. Kijk, u moet niet vergeten: dergelijke transporten en hypotheekaktes zijn voor ons redelijk lucratieve handelingen. Daarnaast doen we ook veel in de dienstverlenende sfeer en dat is veel minder lucratief. Indertijd, toen dat speelde van die 247 woningen, heb ik bijna een medewerker moeten ontslaan. En dat is wel vervelend natuurlijk." - U bent in het verleden nogal eens gepasseerd door de gemeente? „Dikwijls, heel dikwijls. En ik heb dat ook links en rechts wel laten vallen. Ik heb ook rechtstreeks met de gemeente gesproken, onder andere met de burgemeester." - Maar wat kan de gemeente dan voor de notaris doen? Het is toch de koper, die bepaalt, waar het transport plaatsvindt? „De koper, die de kosten draagt, kiest de notaris, ja. Maar er zijn ook wat gemeenten, waarbij de gemeente zegt: we gaan naar de plaatselijke notaris. Ik weet dat ze in Lelystad met voorgedrukte contracten werken." - Dat is strijdig met de vrijheid van notariskeuze. „Dat principe wordt dan doorbroken. Maar het gebeurt." - Hebben uw gesprekken met de gemeente resultaat gehad? „Zeker. Ik zeg met nadruk dat zich dat allemaal in het verleden heeft afgespeeld. Er is een duidelijke verbetering ingetreden." - Waarom stelt Van der Sloot dat nu dan aan de orde? „Dat weet ik niet precies. Ik heb in het verleden ook wel eens met meneer Van der Sloot gesproken. Maar het is echt niet zo, dat ik hem daarvoor heb ingespannen." Toen ook nog maar even aan Van der Sloot gevraagd, waarom hij juist nu die vraag stelde. Van der Sloot: „Er was in zoverre een aanleiding toe, dat er in Leusden allerlei woningbouwprojekten worden gerealiseerd zonder dat daarbij de plaatselijke notaris wordt Ingeschakeld. Nou, die bedrijvigheid zou allemaal goed zijn voor de werkgelegenheid, maarisdatopdit gebied in ieder geval niet. En dat Is net zo goed werkgelegenheid als dat bij de bakker en de slager het geval is. Vandaar mijn opmerking." - Maar de notaris zegt dat het nu wat beter gaat. „Oh, dat wist ik niet. Ik ben blij dat te horen." Het verhaal van de Amers- foorts-Leusdense Kabelkom- binatie 'n driekwartjes- opera. Omroep Leusden-voorzitter Van der Hoek kan zich voor stellen, dat we eventjes slikken bij het zien van zulke bedra gen Wat heet slikken, meneer Van der Hoek: ik blééf er bijna in. Nu weet ik, waarom Diogenes nooit aan lokale omroep toege komen is Hij moest zich redden met slechts één ton Een goeie verslaggever voelt gewoon aan, wanneer hij een uiltje kan gaan knappen maar het is nog altijd beter dat de Leusdense journalisten slaap tekort komen. Voor Leusden wel te verstaan Dat dure grasveldje bij de Ha mershof gaat dus niet door. Logisch eigenlijk: Rockers zijn toch geen voetballers Staatssecretaris van Leyen- horst, lees ik, komt spreken over het onderwerp:Bezuini ging in het basisonderwijs en de kwaliteitsbewaking er van' Dat is dus duidelijk, dat gaat over het bezuinigings-- kwaliteitsbewakingsteam van Lubbers. Kun je voor die half miljoen niet beter een tunnel onder die spoorwegovergang graven of er een brug overheen bou wen? Ook in die advertentie gekeken of uw buurman naar Den Haag gaat? De Eemlandse JOVD wil niet langer geknecht worden door die jongens van de Utrechtse afdeling, lees ik Zijn die Utrechtenaren eigen lijk wel echte liberalenJawelI, want Jef ten Berge is vóór die afdeling. De gemeente draait haar hand niet om voor een onderhandse aanbesteding maar de raad is het onder hand beu Zij geeft de voorkeur aan een ouderwets partijtje handje-klap als dat maar niet uit de hand loopt. De SOS-Wereldhandel wil on ze mondiale bewustwording vergroten, terwijl de Lokale Omroep Leusden onze plaat selijke kommunikatiedrang ka merbreed wil bevorderen We krijgen het dus reuze druk met het bedenken van smoes jes om gewoon ons zelf te mogen zijn Needan wethouder Gijs van welzijnszaken. Die gaat uit van het motto: ,,Je bent jong en je moet jezelf zijn én op jezelf staan Nu de subsidies zijn gekapt mogen er ook geen verkapte subsidies meer gegeven wor den, zegt hij. Net als bij de kapper dus: knippen en korthouden Kop:Ummels uitaktieve (mili taire) dienst Nou heeft ie nóg meer tijd over om heel zuinig op onze gezamenlijke dubbel tjes te letten Bij de Achterveldse KPO- dames stond het voorkomen van misdrijven centraal en dat is geen wonder na zoveel in braken daar. Wie straks in een gewone straat met een gewone naam wil wonen, doet er goed aan om tijdens de komende verga dering van de Commissie Naamgeving wegen op 2 no vember in te spreken Krijgt de gemeente bij de aan leg van die spoorwegovergang dan géén 3,5% korting? Cynische Leusdenaar .Ja wel, alleen bij heel stipte beta ling. Harm Offereins - lang geleden dat we hem in deze kolommen hadden - Harm Offereins dus, wil graag een parkeerplaats inplaats van dat grasveld bij de Hamershof. Parkeerplaats7 Wel ja, straks hebben we in Leusden geen auto's genoeg meer om al die plaatsen bij ons winkelcentrum te bezetten en moeten we noodge- dwonge méér winkels bouwen om die parkeerplaatsen renda bel te maken Nu ik er over nadenk kan Jan Wagenaar niet iets met dit idee doen? De bescheidenheid van onze lokale omroep: een heitje voor een karweitje maar als het doorgaat krijgen we straks een schitte rend programma ,,De Zes Tonnen Show". gepresenteerd vanuit de kelder van het gemeentehuis, dat voor dat doel natuurlijk alsnog voor enkele tonnen geï soleerd moet worden Je zou bijna weer terug verlan gen naar die simpele dorpsom roeper Arije, Dione, Pauline en anderen donderdag bij de AVRO op t.v. Anje van Went, Pauline Ankerman en Dione de Graaff zijn aanstaande donderdag (3 november) te zien in een televisieprogramma van de AVRO. Samen met nog zes andere leerlingen van de Rijkscholengemeenschap Amersfoort (RSG) zijn ze vanaf 19.00 uur te zien in het cabaretprogramma „Ondersteboven". Het is een AVRO-programma, maar-zo lezen wij in het mededelingenblad van de scholengemeenschap- het mag met even veel recht een RSG-produktie worden genoemd. Het hele programma is namelijk bedacht en uitgevoerd door de negen leerlingen van de RSG, onder leiding van de docenten Marten van Meurs (muziek) en Peter Visser (nederlands). Dat clubje bedacht de thema's van het programma, zette sketches in elkaar en bedacht de grappen. De schoolband nam de uitvoering van de muziek voor zijn rekening. Peter Visser en Marten van Meurs bedachten de opzet van het programma en verzorgden de uiteindelijke tekst en muziek. Tenslotte werden de liedjes gezongen en de sketches gespeeld door de negen kinderen, die ze ook bedacht hadden. Onder hen dus ook Anje, Dione en Pauline, die niet alleen alle drie veertien jaar zijn, maar ook alle drie op de lagere school „De Hobbit" hebben gezeten. Dione en Pauline wonen nog steeds in Leusden, terwijl Anje nog niet zo lang geleden naar Amersfoort verhuisde. Dione op de vraag, hoe het allemaal zo is gekomen: „Twee meisjes van onze groep, Olga en Hanneke, hebben een keer meegedaan aan „Stuif es in". Wat ze daar deden, vond de regisseuse van het programma erg goed. Diezelfde regisseuse wilde ook al een tijdje een jeugdcabaretprogramma gaan maken en die heeft toen Olga en Hanneke gevraagd, of ze mee wilden doen. Daarna zijn de andere zeven en de twee leraren er bij gekomen en hebben we met z'n allen „Ondersteboven" gemaakt." In „Ondersteboven" zitter onder meer liedjes en sketches over adoptieburo's, een oma-toptien, een nachtelijke zwerftocht door de school en het verzamelen van ventielen van auto's. In totaal is er meer dan een jaar gewerkt aan „Ondersteboven". Na het bedenken van het programma, vergden ook de opnamen nogal wat tijd. In april en juni van dit jaar waren er niet minder dan tien opnamedagen voor het bijna dertig minuten durende programma. De „Ondersteboven"-ploeg zwierf van het weidegebied bij Eemnes naar Almere-haven, Loosdrecht, de stadswallen van Naarden, een voetbalveld in Hilversum en Huize „Den Treek" hier in Leusden. Behalve de negen scholieren werken ook de akteurs Diane Dobbelman, Sjoukje Hooymayer, Marnix Kappers en Luk van Mello aan het programma mee. Wie wil zien, waartoe al die inspanningen hebben geleid, moet volgende week donderdag om 19.00 uur naar de AVRO kijken. Op de foto links Anje en rechts Dione. Het ophalen van af- valglas en oud papier door de gemeentereini ging gebeurt maandag 31 oktober in de volgende wijken: Leusden-zuid, Groenhouten, Claeveren- blad, Wildenburg, Akker- hoeve, Noordwijk, Zwa- nenburf, Munnikhove, Bosveld en Langenbeek. Oud papier bij voorkeur aan de straat zetten in een kartonnen doos met een touw eromheen. Glas aanbieden in een krat of een houten kistje. Die worden door de reini gingsdienst weer terug gegeven. Grof vuil kan worden gestort in de con tainers van de gemeente- werf aan de Hamersveld- seweg 105. Dat kan door de week, maar ook op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Voor meer informatie kan men terecht bij de dienst gemeentewerken, telefoon 941594. VERLOREN EN GEVONDEN GEVONDEN: Bruine portemonnee met in houd, VW-autosleutel, triplex- plaatje met sleutel eraan, gou den oorbel, blauwe baret, maat 59, rode kater met blauw bandje, rijzweep, stoffen witte tas met handdoek en bikini, zwarte poe del met vlooienband, blauw/grij ze regenbroek. VERLOREN: Portefeuille met rijbewijs en kentekenbewijs, negen sleutels aan een hanger, damesbeurs met 40,-, bos met zes sleutels, giropas, bruine hoes met regen pak, plastic tas met drie bollen wol, bruin babyschoentje maat 19, twee platen triplex, Prisma horloge met blauwe wijzerplaat, gouden broche, twee koperen kandelaars, steunzool maat 32, rode damesbeurs met 5,- en twee sleutels.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9