:ranse klapper van de eerste orde m verkoopcijfers op te vijzelen Niet duur, en toch voordelig k at Regata: klassieke sedan «et opmerkelijke kwaliteiten I Beusder krant Handig boekje van Kluwer >eugeot 205 GR en GRD: Nissan Cherry 1.7 diesel: Opel aktie modellen door enk Budding uwe Fiat-aanwinst gaat het zeker maken: Mazda 626 diesel JINSDAG 1 NOVEMBER 1983 Als broodjes van de warme bakker gaan de Peugeot 205 s over de toonbank Hij blijkt de prettige vlotte ge zinswagen te zijn die je verwacht aan te treffen. Hiermee beant woordt de 205 volledig aan de doelstelling: een betrouwbare on gecompliceerde vierwieler voor de gemiddelde automobilist. Instappen voor en achter kost geen moeite. Bestuurder en rechter passagier genieten in ruime mate van plaats voor hoofd en benen. Alleen erg lange chauffeurs moeten de knieën naast in plaats van onder het roer kwijt. Soms blijft de rech tervoet bij de achterkant van de console steken. Dat kan voor vreemde en/of gevaarlijke situaties zorgen Achter zitten personen boven 1.75 en meer met de kruin tegen het plafond MATIGE CHOKE Het dashboard is, ook in het donker, prettig afleesbaar. Knop pen en hendels voor de instrumen ten zitten op de juiste plaats Alleen de chokeknop zit bij de benzinever sie onhandig achter de contactsleu tel weggefrommeld. Na de koude start is deze trouwens slecht do- seerbaar Of de motor draait met teveel toeren óf de wagen schokt vooruit Na enkele minuten loopt de 205 echter als 'n zonnetje Bij de „diesel" gloeien we eerst acht tellen voor waarna ook dit blok vlot start. Het eerste wat ons tijdens de testritten opvalt, is het probleemlo ze rijgedrag en de bijzonder mak kelijke bediening van de wagen Halen we niet het onderste uit de kan, dan doet dc Peugeot precies wat we willen. Vanuit het vooron der blijft het zowel bij de benzine als dieselversie knap stil. Alleen stationair draaiend en bij hoge snel heden nemen we een dieselklop waar. Bij een gangetje van 120 km/u voelt de 205 zich uitstekend in z'n element Rond 140 km/u ligt de wagen nog steeds prettig op de weg; geen sporen van zweverig heid, geen zijwindgevoeligheid en van oneffenheden in het wegdek merkt men ook weinig. De Peugeot 205 laat zich vlekkeloos leiden en valt niet de pink te besturen (ge vaarlijk!). Het bochtengedrag blijft voor spelbaar Op een bochtenrijk par cours toont de voorwielaangedre- ven Peugeot een lichte mate van onderstuur. De dieselversie wat steviger dan z'n benzinebroertje. Toch volgt de wagen de uitgestippelde koers goed. Uitbreekneigingen zijn hem vreemd. De besturing vertoont bij het uitkomen van de bochten een vrij sterk zelfcenterend effect. Peu geot eigen helt het koetswerk in de bochten een pietsie over. Daarom zouden we graag iets meer zijde lings steun wensen op de stoelen De zittingen van de stoelen zijn bovendien wat aan de korte kant. De motoren hebben veel pit, waarbij de „diesel" maar weinig onderdoet voor de 1.3 benzinemo tor Van vlot accelereren blijken ze bepaald niet vies. Bij het doortrekken in de ver snellingen valt het typische afvlak ken mee. De wagens vertonen een levendig, sportief karakter De eer ste drie versnellingen zorgen er voor dat de dieselende 205 vol doende trekkracht in z'n mars heeft om gelijkwaardige benzine-versies aan te kunnen. Naast een verschil lend schakelpatroon schakelen de vijfversnellingbakken ook verschil lend. De diesel vijfbak schakelt wat zoekeng en bij snel schakelen ho ren we klok/klak geluiden, terwijl de benzine-auto schakelt als boter. Met de markering hebben we geen moeite. Voldoende zicht op de motorkap en achterpartij en de vrij lichte besturing maken parkeren een fluitje van een cent. Voor het bekrachtigde remsys- teem gebruiken we weinig pedaal- kracht, waarna een prima vertra ging optreedt. Opvallend detail: de „diesel" staat vlotter stil dan de benzine 205. Waarschijnlijk door de grotere druk op de voorwielen, vanwege het meergewicht van de dieselmotor. Acceleratiecijfers bewijzen dat de 205's GR en GRD zeker geen luilakken zijn (Tussen haakjes de dieselcijfers) 0-80 km/u in 9,6 sec. (10,5 sec.), 0-100 km/u 15,8 sec. (16,2 sec.) en 0-120 km/u in 23,2 sec. (25,3 sec) Bij topsnelheid wijst de teller 155 km/ (150 km/u) aan. Die snelheden bereiken we in z'n vier bij de benzine- en in de vijf bij de diesel- uitvoering. ZUINIG Na enige tijd rijden komt de prettigste bijkomstigheid op de Eerst horen we een lichte ronk, met het wanner worden van de motor verdwijnt dat voor een groot deel. Bijzonder weinig motorgeluid derhalve. Zelfs niet bij hoge snelhe den en accelereren. Windgeruis daarentegen nemen we wel waar. Schakelen met de vijfbak gaat vederlicht, doch een beetje indi rect. Naar de „vijf nogal hakerig Prima vergrendeling van de achter uit. We hebben weinig voetkracht nodig voor de koppeling. Bij kleine acceleraties pakt de motor uitste kend op en valt na gas terugnemen niet sterk terug. Om de motor lekker pittig te laten draaien dient men tamelijk veel te schakelen. De besturing werkt nogal indi rect, wel nauwkeurig. Tijdens hoge snelheden wordt het wegcontact vaag. Dankzij een goed njkarakte- nstiek levert dit geen moeilijkhe den op. Wel constateren we - ondanks de voorwielaandrijving - bij stevige zijwind 'n pietsie zij windgevoeligheid. Door de zwaar dere motor weliswaar minder dan bij de benzine uitvoering maar nog wel merkbaar. PORTEMONNAIE BEWUST Doordat de voorzijde van de Sunny het meeste gewicht draagt, blijft de wagen altijd en overal onderstuurd Trappen we stevig op de rempedaal, dan vertonen de voorwielen vrij snel blokkeerver- schijnselen. De kachel gebruikten we tijdens onze zonnige herfst testdagen niet. De ventilatie des te meer. Diverse uitstroomopeningen in het dash- proppen Eerst denk je dat de brandstofmeter niet deugt. Hij be weegt maar nauwelijks. Later ont dek je de oorzaak. Zowel de 205 benzine als de dieseluitvoering zijn van zeer zuinige huize. Onze 205 met de 1360 cm3 benzi nemotor gebruikt tijdens de test- week gemiddeld 1 liter per 15,7 kilometer. De „diesel" doet het aanmerkelijk zuiniger. Gemiddeld komen we met 1 liter olie 20,3 kilometer ver. Met een tankinhoud van 50 1 heeft de diesel daardoor een actie-radius van meer dan 1000 km. PRIJZEN Op de prijzen van de Peugeot 205's valt weinig aan te merken. Voor de benzine-serie liggen ze tussen 14.695,- en 20.295,-. „Onze" GR-uitvoering komt op 18 895,-. Voor de diesels moet men resp. f 20 295,- voor de GLD vierbak; 20.985,- voor de GLD vijfbak en 22.295,- voor onze GRD vijfbak testwagen neertellen. Bedragen incl. BTW, excl. afleve- ringskosten. Onder deze titel brengt Klu wer een bijzonder handig boekje op de markt. De behan delde materie kan de aspirant koper van een personenauto wegwijs maken in de soms moeilijke wereld van de auto handel. Informatief maar voor al prettig leesbaar vertelt Jean Trommelmans, bekend als technisch medewerker van het Vlaamse tijdschrift „De Au totoerist" over veel zaken be trekking hebbende op onze „heilige koe" de personenau to. Het boek - eerder een lees- dan studieboek - wil een bij drage leveren om de lezer te helpen het nodige technische en financieel inzicht te verwer ven om de meest geschikte auto te kunnen kopen en lan ger, zuiniger en veiliger met de auto te rijden. Verder omvat dit werk vele nuttige wenken voor de potentiële koper van een tweedehandswagen en voor de doe-het-zelver. Bij het schrijven van dit boek ging Trommelmans ervan uit dat ook degenen die over wei nig of geen technische kennis op het gebied van de auto beschikkende stof kunnen vol gen en er in de praktijk hun voordeel mee kunnen doen. Wie in het kopen van een auto nieuw of gebruikt besla gen ten ijs wil komen kunnen we dit boekje (117 pagina's dik) ten zeerste aanbevelen. Veel foto's en tekeningen ma ken het één en ander nog dui delijker Prijs 19.50. board verspreiden de warme en/of koude lucht. Zelfs naar de zijruiten. De vering verwerkt grote hob bels comfortabel. Kleine kosten wat meer moeire. Met de markering van de wagen hebben we moeite. Vóór gaat het nog. Achter zien we niets. Gokken dus. Halogeen koplampen geven ruim voldoende zicht bij duisternis. De prestaties van de Cherry die sel liggen op een hoog niveau. De wagen trekt vlot naar z'n topsnel heid van dik 140 km/u door, die we in z'n „vier" bereiken. Van 0-80 km/u lukt in 9.8 sec. en van 0-100 km/u in 15.3 sec. Van 0-120 km/u klokken we ook: 23.2 sec. Cijfers een benzine middenklasser waar dig Gezien de soepelheid van de motor kan men in stadsverkeer rustig in z'n vierde gang rijden. De „vijf" heeft een pure overdrive functie. Het „dieseltje" spring su per zuinig met de brandstof om. Normaal rijdend, zoals een diesel rijder beaamd, over alle soorten wegen, gebruikt de motor lliter per 18.6 kilometer. PRIJZEN Nissan Motor Nederland N. V. brengt de Cherry diesel voor een ons inziens leuke prijs. Onze test wagen komt op 18.995,- Prijs inclusief BTW, exclusief 365,- afleveringskosten. Slechts enkele weken smaakte Nissan importeur Nederland B.V. het genoegen de goedkoopste diesel-personenauto hier te lande te leveren. Namelijk de Cherry diesel. Na dit korte verblijf op de eerste plek van de diesel top-tien zakte het populaire karretje naar de tweede plaats. Verdrongen door een veel kleinere concurrent, zowel wat maten als motor betreft. Edoch, niet getreurd. Met een prijskaartje van nog geen 19 mille om de hals kunnen we de Cherry zeker nog niet duur vinden. Onder de sterk aflopende motor kap staat één der modernste diesel krachtbronnen. Dezelfde als in z'n iets grotere broer, de Sunny. Zaken als een automatische koudstart, inrichting voor een ver vroegd inspuitsysteem, snel voorgloeien en een nagloeisysteem verzekeren de slechts 130 kg. we gende machine van optimale pres taties. Met daarbij milieuvriende lijkheid Voorlopig levert Nissan z'n die selende „kers" in één uitvoering; de Cherry 3 deurs. DX. COMPLEET Van huis uit bezit de Cherry DX zaken waarvoor we bij andere mer ken veelal stevig in de buidel moe ten tasten. Zo zien we getint glas werk rondom, kunststrips op de flanken, in twee delen gescheiden neerklapbare achterbank, hoofd steunen op de stoelen, klokje, ra dio, interval op de ruitewissers, achteruitnjlampen, afsluitbare ben- zinetankklep. „walk-in" systeem van de rechterstoel enz. Op de stoel en achterbank zit licht gekleurde stoffen bekleding. Deze bekleding heeft wel een fris en fleurig aan zien, maar zal zeker met kleine kinderen aan boord snel vervuilen. men. Voor zit een stabilisator. Rondom hydraulisch diagonaal ge scheiden bekrachtigde trommel- remmen. In het achterwielcircuit is een remdrukbegrenzer opgeno men. De zelfcorrigerende stuurinrich ting is van het type tandheugel plus rondsel PRIMA COMFORT Instappen vóór geeft geen enkele moeite. Naar achteren gaat via het walk-in systeem van de rechter stoelen redelijk. Wel zitten de vei- ligheidsgordels telkens in de weg. Éénmaal de juiste zit gevonden, voelen we ons direct thuis in de Cherry woonkamer. Een compact dashboard geeft overzichtelijk in formatie, terwijl het tweespakige stuurwiel alle zicht vrij laat. Beslist prettig ligt het roer in de hand, evenals het korte versnellingspook je. Starten doet de koude „diesel" bijzonder vlot. Een halve minuut voorgloeien is echt wel uit de tijd Slechts twee seconden komt echter nog weinig voor. Als de motor loopt zien we, tot hij op bedrijfs- temperatuur komt, geen blauwe walm achter ons zoals vaak voor komt bij dieselmotoren. aan 1 a' 'evert Fiat de Regata Ylrrrvh.' Innme keus aan motoren, firnt en 1500 cm3 met enkele SIK &Sende nokkenas, een 1600 et dubbele bovenliggende iijf/K 15 en een 1^00 cm3 diesel e echte kilometervreters. Op basis van de Kadett 1.2 S levert Opel de Kadett Ekonoom. Dit type bezit ondermeer de 60 pk motor, onderhoudsvrije accu, be kleding van de Special, halogeen koplampen en wagenbreed tapijt op de vloer. Gebaseerd op de 3 of 5 deurs Kadett Special brengt Opel de Ka dett I. Een uitvoering met veel extra's zonder meerprijs. Datzelfde geldt ook voor de Ascona I Het voordeel voor de klant ligt voor deze modellen tussen 1100,- en 1200,-. Sinds enige weken staat er bij de Peugeot-dealers een ipper van de eerste orde; de 205. Dit bijzonder >enwijs ogende karretje moet de verkoopcijfers van lugeot Talbot weer opvijzelen. Het zag er de laatste jaren voor dit merk niet zo «kleurig uit. Maar - om een cliché te gebruiken - na >en komt zonneschijn. Begin dit jaar bracht Peugeot z'n jongste aanwinst op Franse markt. Van acquit af scoorde de wagen. Er was ;fs zoveel vraag naar, dat Peugeot de export uitstelde. iar nu rollen de eersten dan over onze wegen. Als we berichten moeten geloven met evenveel succes als in thuisland. oor de ontwikkeling inves- tiNftdc Peugeot zo'n slordige miljoen gulden. Met als B ltaat: een vijfdeurs wagen een geheel eigen gezicht, het nog een leuk „smoeltje" ikken we en passant even reet al levert Peugeot de 205 in uitvoeringen, (L, GL, GR en spt GT) en diverse motoriseringe, waaronder een hypermoderne die selmotor. Wij reden zowel de 205 GR met benzine krachtbron als de 205 GRD met dieselmotor onder de motor kap. „VERANTWOORD" Windtunnelproeven bepaalden grotendeels het 205 uiterlijk. Met 'n Cw-waarde van 0,35 is de carrosse rie zoals dat heet „aërodynamisch verantwoord". De wagen ziet er vlot en sportief uit. Schuin aflopen de motorkap en grille geflankeerd door rechthoekige halogeenlam pen, 'n robuuste bumper met geïn tegreerde spoiler vormt het snuitje van deze Peugeot-telg. Vanaf opzij zijn de richtingaanwijzers voor en achter duidelijk zichtbaar. In de grote achterhchtunits zitten stan daard mist- en achteruitrijlampen. Overige kenmerken van de Peu geot 205: forse van binnen uit te verstellen buitenspiegel, interval van 4 seconden, een gelaagde voor ruit en in 2 hoogten verstelbare koplampen. Een wis/was installatie achter (alleen op de duurdere ver sies). Rond de fraai gestyleerde velgen zien we 165/70 SR 13 Michelin MXL radiaalbanden FRAAI Bijzonder fraai vinden we het binnengebeuren van de 205. Niks geen poes-pas en toch geen enkel gemis. Peugeot het bij het ontwer pen van de 20 iets na om de inzittenden optimaal comfort te bieden. Rustgevende stoffen bekleden op stoelen, achterbank en hemel, ge combineerd met licht gekleurde kunststof op de overige delen doen het leuk bij het exterieur Bij zonlicht reflecteert de boven zijde van het dashboard helaas hinderlijk m de voorruit De wagen heeft volledig verstelba re forse hoofdsteunen vóór en licht geprofileerde achterstoelen (ja wel!). Deze zijn afzonderlijk naar voren te klappen. Doet de woonkamer compleet aan, aan het instrumentarium ont breekt al evenmin iets. Uiteraard zijn alle gebruikelijke meters aan wezig. keurig opgesteld in een strak overzichtelijk dashboard. Een hele reutemeteut aan lichtjes waar schuwt de berijder voor onregelma tigheden aan techniek of voor na latigheid van hemzelf. We missen een toerenteller, koelvloeistoftemperatuurmeter en handgrepen achter. De achterwis- ser bedienen we via de gewone ruitewisserknop, dus niet via een aparte schakelaar. Een grote klok links van de gecombineerde kilo- meter-/dagteller en snelheidsmeter vermeldt de juiste tijd. Aflegmogelijkheden zijn er vol op. Op en in het dashboard, plank onder het stuur, vakken op de voordeuren, op de hoedenplank en m de console kunnen we rommel tjes kwijt. De kofferruimte met een inhoud van 220 liter is voor dit type wagen beslist groot. TECHNIEK De 205 biedt keus uit vier benzi nemotoren plus voor de kilometer- i(1er fijne kar die Fiat Regata Vooral de 100 S kan bij ons geen kwaad doen epi- de reini !n het vele nieuws op de ilionale Automobiel tenoon- in Frankfurt enige weken stond ook Fiat's jongste de Regata Een gloed- sedan op basis van de suc- Ritmo. Deze Regata gaat als de Ritmo zeker maken. buiten kijf. als bij de Ritmo staat in het «Ier van de Regata de motor eplaatst en drijft de voor aan Rondom zijn de wielen 'kelijk opgehangen, oetswerk oogt modern en is 'e doelmatig. De Regata Hetjes aan de 131 Mirafiori ;en. Een model dat in de en 10 jaar nooit helemaal erf kwam Deze machines leveren van 68 pk voor de 1,31 tot 100 pk voor de 100 S Twin cam. EERSTE INDRUK Fiat liet ons in de omgeving van het fraaie herfstachtige Comomeer een dagje stoeien met z'n nieuwko mer Wij kozen voor de eerste impressie de Regata 100 S. Een geweldige kar met opmerkelijke prestaties. Van huis uit krijgen alle Regata- versies een vijfversnelhngsbak met de „vijf" als duidelijke overdrive. Tegen 't eind van dit jaar brengt Mazda z'n succesvolle 626 tevens met dieselmotor Toyo Kogyo Co Ltd., fabrikant van Mazda, ontwik kelde zelf een gloednieuwe tweeli ter vierputter met eenzelfde cilin derinhoud als de benzinemotor van de 626. De nieuwe diesel levert bij 4650 tpm. een maximum vermogen van 47 kW (64 pk), terwijl het max. koppel van 120 Nm bij 2750 omw/ min. wordt bereikt. De nieuwe diesel voor de 626 is zeker geen luilak gezien de 0-100 km/u in 15,3 sec. en een topsnel heid van 150 km/u. Volgens ECE- norm bedraagt het brandstofver bruik bij 90 km/u 4,7 L/100 km (1 op 21,2). Tijdens de eerste summiere testrit raken we snel onder bekoring van deze nieuwe Fiat. Opvallend zijn vooral de royale binnenruimte en de fijne, naar luxe zwemende afwerking. Zitpositie voor en achter zijn prima voor elkaar. Hoofd- en beenruimte vol doen ruimschoots aan de behoefte der gemiddelde Nederlander. Fiat verwerkt volop electronica in de Regata. Het gaat te ver alles' op te noemen. De Regata 100 S ontpopt zich als een uiterst rappe jongen, die z'n inspanningen bijna geruisloos verricht. Aan geluid demping hebben de Fiattechneuten zich blijkbaar veel gelegen laten liggen. Op de grote weg scoort de Regata 100 S op de teller een top van dik 180 km/u, de anderen zijn natuur lijk een tikkeltje bescheidener. Van enigerlei aandnjfreactie in de be sturing is geen sprake. De wagen is voortreffelijk afgeveerd. In de bochten treedt er een licht onder stuurkarakter op. Logisch gevolg van de voorwielaandrijving. Overi gens goed te corrigeren met de gaspedaal. De geriefelijke stoelen met prima te verstellen rugleuningen en hoofdsteunen zitten uitstekend. Tal van min of meer luxe dan wel practische accessoires dragen bij tot aangenaam toeven in de Regata De kofferbak, waar het bij de Rega ta eigenlijk allemaal om draait kan een enorme hoeveelheid bagage bergen. De combinatie van het op hoog peil staande comfort in de woonka mer en de fijne motoren in het vooronder maken de Regata tot een optima forma reiswagen. PRIJSSTELLING Qua prijs valt er nog niets con creets te vertellen. We denken dat de goedkoopste uitvoering onder de 20 mille blijft, terwijl we voor de 100 S waarschijnlijk wel zo'n slor dige 26 briefjes van duizend moe ten neertellen Saab verhoogt prijzen Met de presentatie van de 1984 Saab modellen maakt importeur AIM tevens de nieuwe prijzen be kend. Ten opzichte van vorig jaar stijgen de prijzen met 3%. Nieuw op de prijslijst is de 900 Turbo versie. Deze snelle rakker rolt voor 47.500,- de showroom uit. TECHNISCHE HOOGSTANDJE vreters een dieselkrachtbron. De eerste vier met een inhoud van 954 cm3, 1124 cm3 en twee van 1360 cm3 leveren een maximum vermo gen van resp. 33,1 kW (45 pk) bij 6.000 tpm, 36,8 kW (50 pk) bij 4800 tpm, 44,2 kW (60 pk) bij 5 000 tpm en 58,9 kW (80 pk) bij 5800 tpm. In alle gevallen staat de motor dwars voorin onder een hoek van 72 graden achterover gekanteld. Dit is nodig voor een lage Cw-waarde, doch daardoor is het blok voor monteurs slecht toe gankelijk. De diesel met een inhoud van 1768 cm3 goed voor 44,2 kW (60 pk) leidde Peugeot af van de krach tige 1.9 dieselmotor uit de 305 en Talbot Horizon. Zoals overigens de benzinemoto ren oude bekenden uit de 104-sene zijn, aangepast aan de laatste stand der techniek. Met z'n lengte van 371 cm is de 205 9 cm langer dan de 104, terwijl hij m de breedte 2 cm groeide. De wielbasis van 242 cm bleef gelijk, wel nam de spoorbreedte iets toe. Peugeot levert de voorwielhange- dreven 205 met een vier- of vijfbak. Bij de 205 zijn de wielen rondom onafhankelijk opgehangen, vóór volgens het McPershon-systeem met dwarsstabilisator; achter schar nieren de draagarmen in een dwars balk. De torsiestaven en dempers liggen in lengterichting onder de kofferbak. Dat scheelt weer 'n beetje bagageruimte. Het hydrau lisch werkende, diagonaal geschei den, (bekrachtigd vanaf de GL) remsysteem omvat zelfnastellende schijfremmen vóór en dito trom- melremmen achter. De zelfcorrigerende stuurinrich ting werkt volgens het principe tandheugel plus rondsel. HET GROTE PUBLIEK De Peugeot 205 richt zich duide lijk op het grote publiek. Dat heeft de wagen de eerste acht maanden in Frankrijk al knap bewezen. Voorin dwarsgeplaatst staat de 4-cihnder-in-lijn dieselmotor met bovenliggende nokkenas, aange dreven door een getande riem. Exacte inhoud van dit blik is 1681 m3. De compressieverhouding be draagt 22.2 1. Bij 4800 tpm levert deze krachtbron z'n maximum ver mogen van 40 kW (54 pk). Het maximum koppel van 100 Nm (10,2 kgm) komt vrij bij 2800 omw/min. Nissan levert de Cherry diesel uitsluitend met een handge- schakelde vijfversnellingsbak. Aandrijving op de voorwielen ver loopt via aandrijfassen met homo- kinetische koppelingen. Vóór vinden we onafhankelijke Mc Pherson veerpoten; achter eveneens onafhankelijk opgehan gen wielen met progressief werkende schroefveren en twee onafhankelijk geveerde draagar- Compleet zu,n,ge maar vooral pre,,,g geprijsd is de Nissan Cherry D.ese,

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11