Vrijwilligerswerk voor „Kruisraketten Nee" mocht niet van B. en W. Stemmen staken over ktiviteitenterrein Nieuw komt oud tegen in wijk Claeverenblad Fancy fair van De Zonnebloem I leusder hrmft PvdA-fractie stelt schriftelijke bezwaren Volgende maand opnieuw in de raad Welzijn en onderwijs vergadert LEUSDEN Vergadering commissie OW/RO FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant RESTEN „ZWANENBURG" OPGERUIMD Win een fiets voor 10 gulden Goudhaantjes DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 plaatselijk nieuws (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Om „politiek- bestuurlijke beweegrede- j nen" heeft het college van B. en W. een Leusdenaar met een RWW-uitkering geen toe- I stemming willen verlenen om vrijwilligerswerk te verrich ten voor het „Komitee Kruis raketten Nee". De Leusde naar M. Jansen had met be- I houd van zijn uitkering mede werking willen verlenen aan de organisatie van de grote vredesdemonstratie in Den Haag van jongstleden zater- i dag. Over het feit, dat hij dat niet mocht heeft een veront waardigde PvdA-fractie don derdag tijdens de raadsver gadering schriftelijke vragen gesteld aan het college. De heer Jansen had in het Haag se aktiecentrum van het ..Komitee Kruisraketten Nee" medewerking willen verlenen aan de informatie telefoon. Omdat hij een uitkering heeft, vroeg hij toestemming aan het college van B en W. Die werd dus geweigerd De redenen, die door het Leusdens college werden genoemd, bevreemdden allereerst het genoemde comité. In een op 21 oktober gedateerde brief schrijft de heer B Suurhoff van het comité aan B. en W ..Met enige ontstelte nis heb ik kennis genomen van uw brief d d. 17 oktober, betreffende de toestemming voor M. Jansen, Bolderikhof 6 te Leusden om vrijwil ligerswerk te doen voor ons comité De ontsteltenis betreft vanzelfspre kend de afwijzing zoals in uw brief geformuleerd. Ik meende dat het komitee in de brief die wij u over deze zaak deden toekomen (nr. 7546) alleszins had duidelijk ge maakt hoe belangrijk de medewer king van M Jansen voor ons is. alsmede onze bereidheid om alle terrein waar mogelijk mee te werken aan de pogingen van M. Jansen om een vaste werkkring te vinden. Met enige verbazing heb ik kennis genomen van de formulerin gen in uw brief Waarom mag M. Jansen niet alleen niet werken voor ons comité, maar zelfs in het bij zonder niet meewerken aan het or ganiseren van de demonstratie manifestatie? De reden voor deze precisering ontgaat mij volkomen. Met verbijstering tenslotte heb ik kennis genomen van uw beweeg redenen. Politiek-bestuurlijk noemt u die in uw brief Ik kan mij daar absoluut niets bij voorstellen," al dus Suurhoff. VRAGEN Die verbijstering wordt gedeeld door de PvdA-fraktie in de gemeen teraad. Tijdens de raadsvergade ring van donderdagavond zei Corri Verduin, fractievoorzitter:Het ver bod van het college van Leusden maakt het een inwoner van Leus den onmogelijk om vrijwilligers werk te doen voor een instelling, die het college niet welgevallig is. Op straffe van verlies van een uit kering bepaalt het college van Leusden dus wat een waardevolle invulling is van vrijwilligerswerk. Het college, bestaande uit een bur gemeester en wethouders van CDA en VVD - partijen met beide een D in de naam - vertonen met deze afwijzing geen enkel gevoel voor democratische gezindheid Daarop aansluitend legde me vrouw Verduin namens haar fractie het college de volgende vijf schrif telijke vragen voor: 1. Is met betrekking tot dit verzoek, het advies ingewonnen van de plaatselijke toetsingscommissie RWW WWV7 2 Als dit het geval is, wilt u ons dan uitsluitsel geven over het advies van de toetsingscommissie? 3. Wilt u ons mededelen welke cri teria het College hanteert bij het beoordelen van aanvragen voor het verrichten van vrijwilligers werk? 4 Wilt u ons nadere informatie verschaffen over de ,,politiek-be- stuurlijke beweegredenen" die u in dit geval gemotiveerd hebben tot een afwijzende beschikking? 5 Op grond waarvan is uw Colle ge van mening dat het ..politiek- bestuurlijke beweegredenen" mag aanvoeren als motief om ideëel vrij willigerswerk af te wijzen7 RADIO Het college heeft inmiddels la ten weten binnenkort deze vra gen te zullen beantwoorden. Vrij dagmiddag jongstleden be steedde de VARA-radio in het ac tualiteitenprogramma „Dingen van de Dag" aandacht aan deze affaire. Aan het woord kwamen de heer Jansen, Corri Verduin en burgemeester mr. J.W.M. Rade maker. Laatstgenoemde zei on der meer, dat het college met dit besluit meent te hebben gehan deld in de geest van de gemeen teraad, die eerder in meerder heid van mening bleek dat het onderwerp „nucleaire bewape ning" thuishoort bij de landelijke overheid. l(van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De afwezigheid van het PvdA-raadslid Jan Jacobs tijdens de raadsvergadering van ongstleden donderdag is er de oorzaak van dat de gemeente raad nog geen besluit heeft ge nomen over de aanleg van een aktiviteitenterrein naast de Ha mershof. Of zouden het de warme pleidooien van de wet houders Jan Wagenaar (VVD, Ruimtelijke Ordening) en Gijs van Woudenberg (CDA, Welzijn) er debet aan zijn geweest, dat het collegevoorstel niet meteen door de raad verworpen is? Donderdagavond staakten in ie der geval de stemmen (9 voor en 9 tegen) over dit onderwerp en dat betekent, dat het vol gende maand opnieuw in de raad aan de orde komt. Zoals bekend stelt het college voor om aan de zuidzijde van de Hamershof het nu nog braaklig gende terrein naast het parkeer terrein bij de Centra om te toveren in een aktiviteitenterrein. Het zou daartoe geëgaliseerd en inqe- Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Telefoon: 033-941495 Abonnementsgeld: 59,40 per jaar, f 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag lussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u ^bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: '^1441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van lewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto 'erd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, lozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste |°lo('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Q* ®rantenkombinatie te Barneveld. zaaid moeten worden en dat kost ruim veertigduizend gulden In de commissievergaderingen ter voorbereiding op de raadsverga dering van jongstleden donder dag, zag het er naar uit dat het voorstel het niet zou halen Verte genwoordigers van CDA, PvdA, D'66 en GPV/SGP spraken zich toen tegen het voorstel uit Alleen de VVD-fractie bleek positief te genover het aktiviteitenterrein te staan. Maar tijdens de raadsver gadering bleek het CDA verdeeld te stemmen De wethouders Van Woudenberg en Ummels en het raadslid Ossendrijver stemden - evenals dus de zes VVD'ers - vóór het collegevoorstel, dat daarmee negen stemmen vóór kreeg Te gen stemden vier CDA'ers en de fracties van PvdA, D'66 en GPV/SGP. Aangezien het PvdA- raadslid Jan Jacobs dus niet aan wezig was, was het aantal tegen standers even groot als het aantal voorstanders. In zo'n geval schrijft de Gemeentewet voor dat het voorstel in de eerstvolgende vergadering van de gemeente raad opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Voorafgaand aan de stemming hadden de wethouders Wagenaar en Van Woudenberg hun beste beentje voorgezet om het voorstel er door te krijgen. Wagenaar wees er op, dat het nog jaren kan duren voordat het bewuste terrein zijn definitieve bestemming krijgt en dat een ruw terrein - zoals het er nu ligt - moeilijker te onderhou den is dan een grasveld. Wethou der Van Woudenberg gaf een op somming van het niet geringe aantal mogelijkheden tot gebruik, dal hei terrein tezijnerlijd zou bie den. De Welzijnswethouder noemde onder meer: schoolsport, speelterrein, kermis, circus, trap veld, parkeren en tentoonstellin gen. Met name die bijdrage van Van Woudenberg aan het debat ver wonderde PvdA-fractievoorzitter Corri Verduin. Zij wees er op, dat de wethouder in zijn commissie het onderwerp 'aktiviteitenterrein' niet aan de orde had willen stel len, omdat dat geen welzijnsvoor- Jan Jacobs (PvdA): afwezig. ziening zou zijn Nu verdedigde hij het collegevoorstel echter met verve. De wethouder antwoordde daarop, dat hij zich niet kon herin neren geweigerd te hebben in 'welzijn' over het aktiviteitenter rein te praten. Toch hadden de beide wethou ders bij aanvang van de stem ming nog niet de verwachting, dat het voorstel niet verworpen zou worden. Met name de stem van Henk Ossendrijver gaf de doorslag. Het Achterveldse raadslid zei in een stemverkla ring dat hij uit eigen ervaring in zijn woonplaats weet, hoe ver velend het is wanneer men niet de beschikking heeft over een behoorlijk kermisterrein. Me vrouw Blom, de fractievoorzit ter van het CDA die tegen stemde, zei dat het terrein wel licht tijdelijk aan de volkstuinvereniging in gebruik gegeven kan worden. LEUSDEN - De raadscommissie voor openbare werken en ruim telijke ordening vergadert woensdag 2 november in de commissiekamer van het ge meentehuis. De vergadering be gint om 20.00 uur. Op de agenda staan de volgende punten Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders; Verslag van de vergadering van 4 oktober 1983, Mededelingen: a brief Emiss inzake brug Lockhorsterweg; b. brief hr Fliek e.a. inzake trillingover- last Zwarteweg, c. brief hr. De Kreek e.a inzake opheffing voetpad; d. brief hr. Posthu mus e.a inzake tuinvuil; e evaluatie werkingsduur ver keerslichten. Claeverenblad-Wildenburg; Vervangende ruimte Rockers, Ontwerp bestemmingsplan "Centraal Buitengebied", Deflectiemetingen; Voorbereidingsbesluit in ver band met herziening bestem mingsplan "Den Treek". Voorbereidingsbesluit "Hes senweg 8", Voorbereidingsbesluit "Ha- mersveldseweg 7 (ged Opstellen rioleringsplan; Grondaankoop t.b.v. plan "De Horst"; Verkavelingsplan rondom boerderij Munnikhove; Rondvraag; Sluiting. LEUSDEN - De raadscommissie welzijn en onderwijs vergadert maandag 7 november in de commissiekamer van het ge meentehuis aan 't Erf. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. De agenda is als volgt samenge steld. 1. Opening 2. Notulen Vaststelling van het verslag van de vergadering gehouden op 10 oktober j.l 3. Mededelingen 4. Vervangende ruimte "De Roc kers" 5 Voorzieningen in sporthal "De Korf" 6 Subsidieverzoek initiatiefco mité Voortgezet Basisonderwijs 7. Overlegorgaan jeugd- en jonge renwerk 8 Rondvraag 9. Sluiting LEUSDEN Woensdag 2 november 20.00 uur: Vergadering werkgroep Naamgeving, gemeentehuis, 't Erf 1 Woensdag 2 november 20.00 uur: Commissievergadering OW/RO, commissiekamer ge meentehuis. 't Erf 1. Woensdag 2 november 20.15 uur: Ledenvergadering PvdA, schuur van De Hakhorst, Waar den 25a. Vrijdag 4 november 20.00 uur: Bingo-avond Lionsclub, De Korf, Smidse 1 Zaterdag 5 november 16-21 uur: Fancy-fair van de Zonnebloem. De Kom, Hamersveldsweg Zondag 6 november 10-16 uur: Fancy-fair de Zonnebloem, De Kom, Hamersveldweg. Maandag 7 november 20.00 uur: Vergaderingscommissie welzijn en onderwijs, commissiekamer gemeentehuis, 't Erf 1 Rozendaallaan 9 Leusden-C. In verband met grondwerkzaamheden voor de nieuwbouw in de wijk Claeverenblad moesten bewaarde fundamenten van Huize Zwanenburg opgeruimd worden spronkelijke landhuis gesloopt. De herbouwde versie kon niet aan de man worden gebracht waarna ook dit huis-in mei 1843 - tegen de vlakte moest. In de daarop volgende jaren verdween het landgoed en maakte plaats voor weiland. In 1974 legden amateur-archeologen in samen werking met de provinciale ar- cheologsiche dienst resten bloot van Huize Zwanenburg. Ook werden voorwerpen - of wat daar van overgebleven was - uit de tijd opgegraven. Door de oprukkende nieuw bouw in de wijk Claeverenblad moeten de overgebleven funda menten van Huize Zwanenburg verdwijnen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Nieuw en oud komen elkaar wel eens tegen. Een voorbeeld daarvan diende zich maandag aan toen bulldo zers in de wijk Claeverenblad stootten op de resten - waarvan het bestaan bekend was - van Huize Zwanenburg. Dit pand be hoorde tot een 17e eeuw land goed, dat eerst Gansewey heette en later Zwanenburg werd ge noemd. In 1804 werd het oor- Leusden - De Zonnebloem afde ling Leusden organiseert in het weekend van 5 en 6 november in de Kom haar tweejaarlijkse fancy fair. Handwerken die op de soosmiddagen en door zie ken thuis gemaakt zijn, zullen die dagen worden verkocht. Be halve deze handwerk-verkoop wordt er een loterij gehouden met als hoofdprijs een cross- fiets en vele andere prijzen. Bovendien wordt er zowel op zaterdag als op zondag een fiets op Amerikaanse wijze verkocht zodat iedereen voor een kleine bijdrage aan deze veiling kan meedoen. De Zonnebloem die in Leusden erg actief is op het gebied van soosmiddagen, ziekenbezoeken, boottochten en vakantieuitstapies is voor een groot deel aangewe zen op de opbrengst van deze fancy fair. Lid zijn van de Zonne bloem kan ook voor f 12,50 per jaar. (inlichtingen tel.942877) De fancy fair wordt zaterdag 5 no vember van 16.00 tot 21 00 uur en zondag 6 november van 10.00 tot 16 00 uur in de Kom aan de Ha- mersveldseweg gehouden weekinégeweenteA Voor de vogelaars onder ons is het nu de tijd om goudhaantjes te zien. Als we in het bos lopen, ma ken we een goede kans zwermen vogels waar te nemen die bezig zijn ge zamenlijk de bomen grondig af te zoeken naar alle mogelijke insekten en spinnen. Als we rustig blijven staan, trekken zij zich niets aan van onze aanwezigheid. Bij nadere beschouwing blijkt de groep uit verschillende vogelsoorten te bestaan. We zien koolmezen, pim pelmezen, zwarte me zen, soms kuifmezen en staartmezen, matkopme- zen, maar altijd zijn er goudhaantjes bij. Vooral die goudhaantjes komen soms op een afstand van nauwelijks twee meter bij ons vandaan op een tak zitten. Maar dat duurt nooit langer dan enkele seconden, ze zijn steeds in beweging. Het is de kleinste vogel van Eu ropa, zelfs nog net even kleiner dan het winterko ninkje. 's Zomers krijgen we ze maar zelden te zien, ofschoon ze alge meen voorkomen in onze naaldbossen. De zomer brengen ze namelijk door hoog in de toppen van de bomen waar ze ook, liefst in hoge sparren, hun tere kunstige nestjes bouwen uit halmen, mos, haar en spinrag. Het hangt aan het uiteinde van een tak en is daar door, ook vanaf de grond, moeilijk te ont dekken. Eind april, begin mei, legt het vrouwtje acht tot elf crèmekleu rige eieren met een geel grijze vlektekening. In juni meestal nog een tweede broedsel. Het vrouwtje neemt het broe den voor haar rekening en als na twaalf of der tien dagen de jongen uit het ei komen, worden ze door beide ouders ge voerd met allerlei kleine insekten, zoals bladlui zen en kleine kevertjes. Vanuit meer noordelijke landen trekken, vanaf eind augustus tot eind november, veel goud haantjes hier door en ook overwinteren ze hier wel. Naaste familie van het goudhaantje is het vuur- goudhaantje. Deze is als broedvogel bij ons een zeldzaamheid, als door trekker laat hij zich vaker zien, maar overwinteren doen ze hier niet. Is het goudhaantje onmisken baar te herkennen aan de zwartomzoomde goud gele kruin, die bij het vrouwtje zwavelgeel is, het vuurgoudhaantje heeft daarbij nog een witte wenkbrauwstreep en een zwarte oogstreep. Zo is ons kleinste vogel tje ook nog één van onze mooiste vogeltjes. Al leen zullen we naar het bos moeten als we ze wil len zien want, ofschoon ze zich van onze aanwe zigheid niets aantrekken, bij de huizen zien we ze nooit. G.van L. -1 U J J i-4 1 Jjl

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3