Gunstig schadeverloop brengt geld in het laatje Receptie en feestavond besluiten jubileumviering van ,De Eendracht' leusdense verzekeringsmaatschappij groeit gestaag Inleveren bouwplaten Eendracht Sport en Spel bij Tussentijds „Thalia" wint éénaktertoernooi TONEELVERENIGING LEUSDEN Volwassen vandalisme FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Een receptie en een grootse feestavond hebben zaterdag de jubileumviering van de toneelvereniging „De Eendracht" besloten. Na onder meer wagenspelen, kindervoorstellingen en een eenaktertoernooi, waarmee „De Eendracht" een uiterst inspannende oktobermaand achter de rug heeft, was er zaterdag de gelegenheid het glas te heffen op de vijftigste verjaardag van het amateur-toneelgezelschap. Ook daarbij ontwikkelden de amateurtonelisten weer de nodige aktiviteiten: een fraaie Thomasvaer-Pieternel-dialoog, een eenakter en de bekendmaking van de winnaar van het eenaktertoernooi. Al met al een middag en een avond vol van feestgedruis, waarbij een veelkoppig publiek zich uitstekend vermaakte. Hel bestuur van 'De Eendracht' neemt tijdens de receptie felicitaties in I ontvangst Het begon zaterdagmiddag om Lier uur. toen het bestuur van De Eendracht zich in de Korfzaal had Epgesteld om de felicitaties in ont- Langst te nemen Voorzitter Dick fyan den Engel en zijn mede- iestuursleden kregen vele tiental len handen te schudden. Hoogte punt van de receptie vormde de litreiking van een onderscheiding lan Eendracht-regisseur Nic. Pie- jers Daarmee zag Pieters niet llleen het feit beloond, dat hij al tien Jaar verbonden is aan ,,De Een- |racht", maar mocht hij zich geëerd (eten vanwege al zijn verdiensten or het amateurtoneel De onder scheiding werd hem toegekend or het Nederlands Centrum voor inateurtoneel (NCA). [ROZE PANTER J Tegen half negen 's avonds Blroomde de Korfzaal opnieuw vol Inder de klanken van de jazzfor matie „The Tower Jazzmen" zoch- jen genodigden en belangstellen den een plaatsje in de vrolijk aan- eklede ruimte. Om even na half egen deed ceremoniemeester Al- bert Bosveld een poging de feest avond te openen, maar daarbij werd hij al snel gestoord door de figuren Thomasvaer en Pieternel. die op hun manier stemming kwa men maken Dat lukte Dick van den Engel en Nanda van Oort uitste kend, vooral omdat zij door Ido van Bockel, Martin Rep en Van den Engel zelf van een uitstekende tekst waren voorzien. Een fraai aktueel hekeldicht, waarin tal van Leusdense aangelegenheden en persoonlijkheden over de tong gin gen In de krant van aanstaande donderdag zullen wij wat uitvoeri ger uit de tekst kunnen citeren Thans moeten we volstaan met de constatering, dat het enige niet- aanwezige lid van het college van B. en W er in slaagde om toch de belangrijkste figuur van de avond te zijn En om een voorbeeld te geven van de tekst van Thomasvaer en Pieternel de laatste strofe: „Die vreemde kleur van het stadhuis maakt het beslist markanter Maar heet ons burgervader nu dan ook de roze panter7' Nanda van Oort als Pieternel VIJFTIGSTE VOORSTELLING Een tweede belangrijk onderdeel van de avond werd gevormd door de opvoering van „De Vijftigste voorstelling", een eenakter van Marie-Louise Doudart de la Gree Na de vijftigste voorstelling, waarin zij gedrieën staan, blijft Victor (Joep Pieters) bij het acteursechtpaar Han (Martin Rep) en Ann (Marjan Demmer) een borrel drinken Ver moedelijk onder invloed van de in schielijk tempo gedronken whisky krijgt de conversatie een allengs grimmiger karakter Daar is ook alle aanleiding voor, want Ann en Victor hebben zoiets als een verhouding en Han heeft daar iets meer dan een vermoeden van Aanvankelijk uit zich dat een in uiterst moeizaam gesprek, dat vol zit van dubbelzin nigheden. Daaruit moet duidelijk worden, dat voor de drie prsonages de wereld van het toneel en de echte enigszins in elkaar over lo pen Voortdurend is de vraag aan de orde, wie nu eigenlijk waar welke rol speelt Uiteindelijk stelt Han voor om dan maar eens de derde akte van de voorstelling om gekeerd te spelen, waarbij ieder mag improviseren, wat hij of zij wil Ook dat leidt echter nauwelijks tot een oplossing. De toeschouwer blijft met het bange vermoeden zitten, dat het drietal ook na de honderdste voorstelling nog wel een soortgelijke, naargeestige con versatie zou kunnen voeren Persoonlijk vond ik het een wat merkwaardig stuk. Een hoop mo- derne-mensen-gedoe op niks af, zonder kop en zonder staart Dat ik niettemin een half uur redelijk ge boeid heb zitten kijken, kan dan ook niet op het conto van mevrouw Doudart de la Grée geschreven worden. Allereerst was er de vrijwel perfekte aanleiding van het geheel, met medewerking van Matser Des ign verzorgd door Victor Visser. En dan Martin Rep en Marjan Dem mer. die tot aardige acteerpresta ties kwamen Martin Rep was in woord en gebaar op en top de cynicus Han, terwijl Marjan Dem mer een geloofwaardige ontrouwe echtgenote op het podium zette. Het geheel kreeg zelf iets span nends tijdens haar uitvallen naar haar echtgenote Helaas zal ik Joep Pieters een dergelijk nivo niet halen Als de wanhopige minnaar was hij naar mijn smaak onvol doende Ik neem aan, dat „De Een dracht" met de keuze van dit stuk ook heeft willen aangeven dat een amateurtoneelvereniging vandaag de dag meer is dan een kluchtenfa- briek. Ook ernstiger repertoire, bij voorbeeld van de moderne soort, kan men aan. Dan nog blijft het voor mij de vraag of het „De Vijftig ste Voorstelling" - afgezien van de link die men vanuit de titel naar het jubileum zou kunnen leggen - had moeten worden UITSLAG NOOI EENAKTERTOER- Ook tijdens de prijsuitreiking van het in oktober door „De Eendracht' georganiseerde eenaktertoernooi Eendracht-dames in een bevallige pose vielen de woorden „keuze van het stuk" nogal eens Het was eén van de punten, waarop werd gejureerd en jurylid Fred Benavente. die het juryrapport voorlas, moest een aantal maal laten blijken, dat de deelnemende gezelschappen juist bij de keuze van hun stuk de mist in waren gegaan. De jury (naast Be navente betaande uit de dames Pijpers en Rademaker en de heren Prins en Van den Engel) kon alle Fred Benavente en Dick van den Engel hebben zojuist de prijzen uitge reikt van het eenaktertoernooi. De vertegenwoordigers van Grimas (tweede), Thalia (eerste) en Culdoto (derde) hebben hun trofeeën in de hand kwam, hetgeen natuurlijk zeer te waarderen is, wanneer het ook nog eens zo'n aardig stuk blijkt te zijn. Van de andere kant scoorde Thalia met Sartres „Huis Clos op alle punten Ook - en dat mag een aangename verrassing heten - waar het ging om de keuze van het stuk. Thalia heeft, aldus Benaven te, bewezen een toneelstuk van een dergelijk nivo volledig aan te kunnen. De winnaars van de eerste drie prijzen gingen met een trofee in de vorm van een veelkleurige clown naar huis. Voor hen én de andere deelnemers was er ook nog een fles Leusder Spul Zonder daar anderen tekort mee te willen doen, zei Benavente drie speelsters vanwege hun bijzonde re spelprestaties apart te willen noemen. Dat waren Ria Veldman (Thalia), Gerda Koudijs ('t Scherm) en Irma van der Gaas (Soester Applaus) Op hun beurt werden tenslotte de juryleden voor hun werkzaamheden bedankt door Al- bert Bosveld Voor Eendracht-regisseur Nic. Pieters waren er zaterdag verscnmenae onderscheidingen. Op de receptie 's middags ontving hij een onder scheiding van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel Tijdens de feestavond werd hem door Eendracht-voorzitter Dick van den Engel een oorkonde overhandigd als dank voor tien jaar werken bij de Leus dense toneelvereniging deelnemers voor wat betreft hun inzet echter ruim voldoende hono reren De schifting werd, naast de keuze van het stuk, ook aange bracht door de beoordeling van de regie, de mise en scène, het sa menspel, de persoonlijke presta ties, de vormgeving en de totale indruk. Uiteindelijk leidde dat tot de volgende uitslag 1 Thalia, „Met gesloten deuren", 193 punten. 2. Grimas; „Feest op de agenda"; 191 punten. 3. Culdoto; „Oog om oog"; 172 punten. 4. Paskwil; 153 punten. 5 't Scherm; „Spel zonder eind". 150 punten. 6 DOSTO, „Stikstof148 punten 7. Soester Applaus; „Help. ik leef". 141 punten 8. Oosterhei, „Aardbeien met slag room"; 139 punten. 9. Tobo: „Rouwdans". 130 punten Fred Benavente, die er in slaag de van de voorlezing van het jury rapport een komische act te ma ken, maakte duidelijk dat de jury het niet gemakkelijk had gevonden Met name de strijd om de eerste twee plaatsen, die met het miniem verschil van twee punten door de Amersfoortse amateurs was ge wonnen, had de juryleden de nodi ge hoofdbrekens gekost Van de ene kant lag er het feit dat „Gri mas" met een geheel eigen pro- duktie - ook het stuk zelf was door de Grimasleden geschreven - DANSEN Dick van den Engel als Thomasvaer konden zich verder vermaken op de dansvloer en met een geva rieerd programma, waaraan werd meegewerkt door de Nederlandse Circusschool, de balletschool van Els Loot en een Eendracht- dansgroep Daarmee was een einde geko men aan het officiële gedeelte van de feestavond. De aanwezigen MARNIX KREYNS Marjan Demmer en Martin Rep in 'De vijftigste voorstelling (van één onzer medewerkers) JACHTERVELD - Het gaat erg jOed met de Onderlinge Brand waarborg Maatschappij Leus- jen W.A. Vorige week donder- kwamen de leden van de |)nderlinge" voor hun jaarver- Idering bijeen in het Achter- |ldse hotel Roskam. De cijfers de bezoekers voorgescho- d kregen wezen uit dat het de rzekeringsmaatschappij op I ogenblik erg goed gaat. Het fctal „klanten" neemt nog feeds toe terwijl aan de andere pit erg weinig behoeft te wor- n uitgekeerd wegens schade. Onderlinge Brandwaarborg (atschappij Leusden W.A. is verzekeringsmaatschappij J aanvankelijk door Leusdense firariërs is opgezet. Doel van de jatschappij was het risico we- fs brand voor de boeren te leiden over de leden. In een la- stadium werd de brandwaar- 'gmaatschappij een instantie jar men zich voor alle mogelijke po's kan verzekeren De maat- |appij is tot op heden echter puur Leusdense aangelegen- Vgebleven. Wel is men aange- ■en bij een organisatie waarvan ■'eden bestaan uit soortgelijke latschappijen als die in Leus- Jnaar buiten duidelijk uit te la- Pkomen dat men bij de „Onder- jp" ook andere verzekeringen I sluiten gaat de naam van de Ptschappij veranderen. De le- 7vergadering ging er vorige |k mee akkoord dat de naam pt veranderd in „Onderlinge pekeringsmaatschappij Leus- |W.A.". Sinds kort beschikt de maatschappij over een eigen kan toorruimte aan de Hamersveldse- weg Het kantoor is gevestigd in een leegstaande ruimte van de „coöperatie". Voor die tijd deed de administratrice, mevrouw L.V. Kreikamp, al het werk samen met een assistente op een zolderka mer. Voorzitter G W. Tijmensen zei erg blij te zijn met het feit dat men nu beschikt over een eigen kantoor ruimte „De hoop is uitgekomen dat er nu meer mensen binnen stappen om een verzekering af te sluiten", aldus de heer Tijmen sen. Men heeft vastgesteld dat de commerciële verzekeringsmaat schappijen „geprikkeld" raken door het succes van de „Onder linge" „We merken steeds vaker dat verzekeringsagenten met oneigenlijke argumenten komen om onze maatschappij in diskre diet te brengen" aldus de voorzit ter in zijn openingswoord. Het ar gument dat vaak gehanteerd wordt is dat de leden zelf moeten opdraaien voor een grote schade die de Onderlinge Brandweerborg Maatschappij zou lopen „Er moet echter een hele beste pyromaan in Leusden aan de gang gaan voordat wij in de problemen ko men" zo kon de heer Tijmensen de aanwezigen geruststellen. Uit het financieel jaarverslag van de maatschappij blijkt dat het de „Onderlinge" voor de wind gaat. Het „verzekerd kapitaal" is in een paar jaar tijd met vijftig miljoen gulden toegenomen Ondanks de neergaande economie krijgt de verzekeringsmaatschappij er steeds meer klanten bij. Een mee valler voor de Leusdense vezeke- ringsmaatschappij is verder dat men tot nog toe erg weinig be hoefde uit te keren. Tot op heden heeft men 60% minder schade behoeven uit te keren in vergelij king met dezelfde periode vorig jaar. De relatie kleine maatschap pij kon 1982 afsluiten met een voordelig saldo van ruim negen tigduizend gulden Van dit bedrag wordt vijftigduizend gulden toege voegd aan het zogenaamde „le denkapitaal". Het restant wordt, na aftrek van de vennootschaps- belsting, toegevoegd aan de alge mene reserve. 65 JAAR De ledenvergadering ging vorige week donderdag zonder al te veel discussie akkoord met het voor stel van het bestuur om de statu ten op enkele punten te wijzigen. Alleen het voorstel om een bepa ling op te nemen waarbij het men sen van 65 jaar en ouder onmoge lijk is nog langer deel uit te maken van het bestuur, stuitte op enige weerstand Eén van de leden ver zette zich fel tegen het bestuurs voorstel. „Ik ben boven de 65, ik mag niet in het bestuur Maar mijn geld willen jullie wel hebben" al dus de tegenstander, die verder zei „aanstoot te nemen" aan be palingen zoals het bestuur die voorstelde Voordat er van de kant van het bestuur een reactie kon volgen kreeg de 65-plusser vanuit de zaal tegenstand. „Som mige mensen hebben zelf niet in de gaten dat ze steeds waardelo zer worden bij het stijgen der ja ren" aldus een lid dat de zeventig al duidelijk gepasseerd was. Een stemming moest uiteindelijk uit wijzen hoe de leden over het be stuursvoorstel dachten. Een meerderheid bleek het bestuur te volgen zodat mensen van 65 jaar en ouder voortaan geen deel meer kunnen uitmaken van het bestuur van de Leusdense verze keringsmaatschappij De heer G. Koopmans, adviseur (advertentie) Zaterdagmiddag en -avond hebben wij op grandioze wijze ons 50-jarig jubileum gevierd met een sfeervolle receptie en een spatterende feestavond. Het bestuur dankt allen die hieraan, op wat voor wijze ook, heb ben meegewerkt. Het was fantastisch! LEUSDEN - Deze week kunnen de kinderen die de bouwplaten van toneelvereniging Eendracht hebben gemaakt en versierd, deze inleveren in de openbare bibliotheek aan de Hamersveld- seweg. Voor de mooiste drie bouwplaten in elke leeftijds groep heeft de toneelvereniging leuke prijsjes beschikbaar. De bouwplaten zijn uitgereikt na afloop van de drie voorstellingen die de jubilerende toneelvereni ging heeft gegeven van het kin- dertoneelstuk 'Dokus het Maan- paard' In totaal hebben meer dan 600 kinderen de voorstelling ge zien. De organisatoren zijn erg benieuwd hoeveel van hen de uit gereikte bouwplaat niet alleen hebben gebouwd, maar ook zo mooi mogelijk hebben ingericht. De ingeleverde platen worden een week lang in de bieb geëxpo seerd Na afloop daarvan reikt Eendracht-voorzitter Dick van den Engel de prijzen uit voor de win nende bouwplaten. De kinderen kunnen dan. als ze willen, de bouwplaten terugkrijgen. Ze kunnen worden ingeleverd donderdag 3 november van 18.30 tot 19.00 uur of vrijdag 4 novem ber van 16 00 tot 17.00 uur. bedrijfsveiligheid van het GAK. hield donderdagavond een inlei ding over „bedrijfsveiligheid". Ondanks alle veiligheismaatrege- len zijn ongevallen niet altijd te voorkomen", zo meent de GAK- medewerker. Toch doet het GAK, het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor, er alles aan om het verzuim door ongevallen zo veel mogelijk te verminderen. De meeste ongevallen blijken te wor den veroorzaakt door het feit dat mensen risico's nemen. Het GAK, maar ook instanties als het Veilig heidsinstituut en de Arbeidsin spectie zijn elke dag weer druk bezig om mensen te wijzen op de risico's die ze nemen Aan de hand van een documentairefilm en een aantal dia's kon de heer Koopmans de aanwezigen duide lijk maken wat de juiste mentaliteit met betrekking tot veiligheid dient te zijn Ooit in het weekend door de nieuwbouw gelopen? Je leest zo vaak „vernielingen aangericht door de jeugd". Men spreekt er schande van. Heeft u dan ook wel eens in de weeken den in de nieuwbouw gekeken wat de volwassenen aanrich ten? ledereen moet zonodig een huis bekijken, dat in aanbouw is, maar heeft "u" er dan ook weieens aan gedacht dat u niet de enige bent? Weet u dat er door al die men sen aanzienlijk veel schade aan gericht wordt in een in aanbouw zijnd project? „Ach, wat geeft dat, het komt toch uit de grote pot", denkt men wellicht. Mis mensen, er moet hard gewerkt worden voor een gewone boterham net als iedereen. Vandalisme door de jeugd, praat me er niet van, de oude ren zijn net zo erg. Gewoon even de ijzeren hekken open breken, want ze staan er toch voor niets, en „kijk daar staat een raampje open, laten we er even in kijken". Lieve mensen denk toch eens na wat jullie hiermee aanrich ten; wordt toch eens volwas sen»! Ina Oegema, Leusden LEUSDEN - Op donderdag 3 november van 14.00 tot 16.00 uur houdt de heer Bakker, voorzitter van de werkgroep Sport en Spel van TussenTijds, zitting in het trefcentrum. Binnen het kader van zijn werkzaamheden valt het organiseren van sportinstuiven, voetbal- of handbalwedstrijden, trimmen, fietsen, aerobic dance, biljarten, schaatsen, bridgen, dauwtrappen, trimmen, roeien, zwemmen en kegelen. Vandaar, dat hij graag in kontakt wil ko men met mensen die interesse hebben om deel te nemen aan zulke aktiviteiten. Daarbij valt de nadruk op hen. die overdag veel vrije tijd beschikbaar hebben: kenmerk van TussenTijds is. dat de aktiviteiten voornamelijk overdag plaatsvinden. Niets is er waardelozer, volgens de heer Bakker, dan een viswed strijd te organiseren terwijl ieder een wil voetballen Evenzo lijkt hem een zwemclubje moeilijk te organi seren voor mensen met water vrees. Eigenlijk staat de heer Bak ker dus open voor iedere suggestie die van belangstellenden komt. De laatste sportinstuif werd echter maar door een gering aantal deel nemers bezocht, wellicht omdat lang niet iedereen op de hoogte was. Het uitgangspunt van Sport en Spel ligt duidelijk in het bevorderen van (nieuwe) sociale kontakten men zoekt belangstellenden dan ook onder huisvrouwen, schoolver laters en hen die nog geen betaal de baan gevonden hebben. Ook ouderen, die niet meer aan het arbeidsproces deelnemen, kunnen aan diverse projekten meedoen Voor de prijs behoeft men het niet te laten, omdat per ochtend of middag maar 2.50 per deelnemer gevraagd wordt. Aan de aktiviteit biljarten leren wordt slechts door één persoon deelgenomen en ook bn aerobic dance zijn nog verschillende plaat sen beschikbaar Bridgen leren kan pas van start gaan bij voldoende deelnemers, en dat geldt voor tallo ze andere aktiviteiten Gewapend met notitieblok zit de heer Bakker dus op u te wachten, maar mis schien komt u alleen maar een kijkje nemen bij de - pas geopende - vrijwilligers vacaturebank Leus den of een blik werpen op de tentoonstelling Hindeloper schil derwerk. die op die middag voor het laatst te bezichtigen is Hoe dan ook. u bent welkom' SVA-jeugduitslagen ACHTERVELD - Mede door strakke goede leiding en een ei gen inzet handhaven de A1-junio ren zich knap in de koppositie der ranglijst. Niet-leden meisjes kun nen woensdag vanaf 13.15 uur gratis meetrainen, meisjes 6-11 jaar. Aan de competitie werd toe gevoegd Achterveld F2 Zaterdag 29 oktober 1983 Achterveld A1 - CJVV A1 2-2 Achterveld A2 - KVVA A3 11-1 Limvio B1 - Achterveld B1 4-0 Achterveld C1 vrij. Achterveld C2 - Roda C5 2-6 TOV D1 - Achterveld D1 4-0 Achterveld D2 - TOV D2 3-0 CJVV E2 - Achterveld E1 1-0 Roda F4 - Achterveld F1 1-0 Dames Junioren Achterveld - DVS'33 2-2 Meisjes: Schalkwijk - Achterveld 1 -5 Rozendaallaan 9 Leusden C.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5