het Utrecht? Kroecenboek Tot eind april ieder weekend nachtvoor stellingen in Filmhui Programma ■■APPELMARKT Meest recente film gebroeders Taviani Programma*™"?" i WITTE ZAALJL deze week in Filmhuis „La Notte di San Lorenzo" Leusdenaar en Amersfoorter maken Utrechts kroegenboek Kan Henk het weten? Kan Henk het weten? (2) Nieuwe kapsalon loep op Leusden DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 j IffflftTtffP IbB'IMlij Leusden doet al jaren moeite om een directe aansluiting te krijgen op rijksweg 28. Die zou in de buurt van de tennishal aan de Groene Zoom in de richting van deze snelweg getrokken moeten worden. Zo n aansluiting zorgt ervoor dat Leusden veel beter bereikbaar is voor auto's, en dat diezelfde voertuigen ook weer snel onze gemeente kunnen verlaten. Ministerie en provincie zijn het met Leusden eens dat er een verbinding moet komen met de rijksweg. Alleen, iedereen is het erover eens dat er geen geld voor is. Een dergelijke aansluiting kost namelijk miljoenen guldens, die normaal j gesproken door het Rijk en provincie voor het leeuwendeel worden gedragen. Er is echter een piepklein alternatief. Leusden tast zelf eens diep in de beurs en betaalt mee aan de aanleg van de gewilde aansluiting. De vraag is: hoeveel zou Leusden moeten bijdragen? CDA-raadslid Henk van der Sloot weet het antwoord. Vorige week in de begrotingsvergadering van de raadscommissie financiën meldde hij dat de bijdrage van de gemeente „zeker vijftig procent dient te zijn". Waar haalt Henk deze wijsheid vandaan? Hij werkt bij Rijkswaterstaat. Zou hij per ongeluk uit de school zijn geklapt en de raadscommissie kond hebben gedaan van een financieringsregeling betreffende de aansluiting? Het leek er veel op, want hij riep tegen de Leusder Krant-verslaggever; „Wil de krant wat ik heb gezegd niet opschrijven". Uhh, daar beginnen we niet aan. Gezegd is gezegd. Nieuwsgierig als we zijn toch maar eens nader informeren naar de opmerking van Henkvan der Sloot. Is de gemeente in de slag met Rijk en provincie over de financiering van de aansluiting op de rijksweg, vroegen we gemeentesecretaris Reijer van Gooi die ambtelijk is belast met het project. Het antwoord van de gemeentesecretaris was in feite hoed noch rand. Er wordt wel met de provincie gepraat over een financiële regeling, maar die gesprekken zijn zuiver oriënterend. Over hoeveel procent Leusden zou moeten bijdragen in de kosten van de aanleg van de aansluiting is nog niets bepaald. „En wij gaan uiteraard geen percentages noemen die we eventueel zouden kunnen opbrengen. Da' zou de positie van Leusden, in de mogelijke onderhandelinger met het Rijk en de provincie, minder sterk maken", aldus Va» Gooi die enigszins verbaasd is over de uitlating van Henk van der Sloot, dat Leusden minsten de helft moet bijdragen in de kosten. „Ik snap niet waarop hij dat baseert". LEUSDEN - Burgemeester J. W. M. Rademaker heeft maandagmiddag een nieuwe herenkapsi Ion aan de Hamersveldseweg 26 officieel geopend. Hij deed dat door het naambord met ..Charly" onthullen De eigenaar van deze kapperszaak is het echtpaar Charly en Els Make. Maar het is Chai\ zelf die de heren knipt, want Els heeft haar eigen kapsalon in Achterveld. „Utrecht heeft prachtige café s. Dit boekje kan wellicht helpen ze te ontdekken", schrijft prof. dr. G. H. Jansen, auteur van het boek „de Eeuwige Kroeg" in het voorwoord van Het Utrechts Kroegenboek. Dit 112 pagina's tellende drukwerk is uitgegeven door de 21 -jarige Michiel Kuyper uit Leusden in samenwerking met Studio Fix uit Voorthuizen. De tekst is aan de hand van Edward Delfgou (22) uit Amersfoort. Het citaat van prof. Jansen geeft wat de bedoeling is van Het Utrechts Kroegenboek, waarvan burgemeester Vos van Utrecht maandagmiddag het eerste exemplaar mocht ontvangen. Maar nu het waarom van deze uitgave? Edward Delfgou zegt, dat er een gat in de markt voor dit soort boeken is. Michiel Kuyper vult aan: „Ik liep altijd al een tijdje rond met het idee een kroegenboek over Utrecht te maken. Het Amersfoortse Kroegenboek had ik in 1981 al uitgebracht. Overigens is het Utrechtse veel beter". Michiel kende Edward en wist dat hij ambities heeft op het schrijversvlak. En zo mocht hij de 144 kroegen in de Domstad beschrijven. Om een indruk te geven lichten we er een beschrijving uit: „Café Engelenburgh, Aquamarijlaan 15. In dit café lusten de mensen wel een pilsje en het is hier vrijwel onmogelijk om je glas niet op één van de vele viltjes te zetten. Zoals de tafels bezaaid zijn met deze van reklame voorziene onderleggers, zo is de muur, waar de toiletten zich bevinden, geheel overdekt met stickers. Voor nieuwkomers met hoge nood is het al menige keer lastig geweest bij de keuze voor de juiste deur". De korte beschrijvingen worden afgewisseld door wat langere beschouwingen van kroegen, geïllustreerd meteen foto van de betreffende tent. Het waarom heeft een commerciële achtergrond: deze kroegen hebben bijgedragen in de kosten van de produktie van het drukwerk. „Maar dat betekent niet dat we zonder meer positief over deze kroegen schrijven verduidelijkt Edward Delfgou. Het boekje, waaraan een half jaar is gewerkt, is van tekeningen voorzien van Herman Brood. Deze zonderlinge popster is een kennis van Michiel Kuyper. Het Utrechts Kroegenboek kost 14,95 en ligt in een eerste oplage van 2000 exemplaren in de Domstedelijke boekhandels. De firma Veenendaal in de Langestraat in Amersfoort verkoopt het boekje ook. Laatste vraag aan de twee jonge ondernemers; worden jullie er nu rijk van? Ze denken van niet. Wellicht dat een tweede druk wat geld in het laatje brengt, maar dat zal worden gebruikt voor nieuwe produkties. De omslag van Het Utrechts Kroegenboek. kijk op de film Roma, Italië 1972 Regi. Frederico Fellini, in de hoofdrollen Peter Gonzales. Britta Barnes en anderen 128 minuten, kleur; te zien in Filmhuis Appelmarkt op zaterdag 5 november om 23 00 uur; toegang 6.-; CJP 5.- (van onze fllmredaktle) AMERSFOORT - Vanaf deze week tot eind april heeft Filmhuis Appel markt op elke zaterdag - en vanaf december ook op zondag - een nachtfilm geprogrammeerd. Deze nachtvoorstellingen beginnen steeds om 23 uur. De komende twee weken zijn klas siekers van Frederico Fellini aan de beurt. Zaterdag 12 november „Saty- ricon", waarin Fellini het Rome uit de oudheid als decor gebruikt. Zaterdag (5 november) wordt „Roma" ver toond, waarin Fellini zijn visie geeft op zijn meest favoriete stad Van jongs af aan heeft alleen al het noemen van de naam van Rome de wildste fantasieën opgeroepen bij de Italiaanse regisseur Frederico Fellini Geboren in Rimini had hij in zijn jon gensjaren maar éen verlangen eens Roeli Walraven en Jos van Langen Op de planken van het theater Appel markt (Groenmarkt 9) staat vrijdag avond (4 november) Roeli Walraven met haar programma „Dichter(s) bij mij". Roeli Walraven (1950, Alkmaar) groeide op in Amsterdam waarna ze in Utrecht aan de Academie voor Expres sie studeerde. Afgestudeerd ging ze in 1973 naar Groningen waar ze in diverse produkties bij Genesius. bi) het Gro nings Studententoneel en in produkties van de Stadsschouwburg/Oosterpoort meespeelde. Ze speelde Brecht en regisseerde Molière, werkte met mu ziek enzovoorts. Een en ander resul teerde in het initiatief tot de muziekthea- tergroep ..Werk in uitvoering", waar Roeli Walraven als actrice en regisseu se aan vier stukken heeft meegewerkt In 1981 wprWto 7ii mee aan de hijzonde- deze stad met eigen ogen te mogen aanschouwen En toen hem dat als 18-jarige in 1938 gelukte was het een kwestie van liefde op het eerste gezicht Dat was al duidelijk merkbaar in zijn film ..La dolce vita", steeds voelbaar in z'n deels autobiografische „QVz", maar kwam toch nergens zo sterk naar voren in de gespeelde documentaire „Ro ma Wat „Satyricon" deed voor het Rome in het oude Romeinse keizerrijk, doet „Fellini's Roma" voor het Rome tussen 1938 en heden In prachtige kleurrijke beelden geeft de regisseur zijn zeer persoonlijke visie op de stad. die hem al jaren zo fascineert. Hij neemt ons mee naar het Rome uit de dagen van Musso lini, waar de jonge Fellini zijn ogen uitkijkt op een terrasje waar kostelijke volkstypen - waar haalt hij ze altijd toch weer vandaan - in de open lucht gulzig hun maaltijd verorberen en introduceert ons in een warenhuis van lichte zeden, waar verlepte dames zich onbe schaamd trachten te verkopen aan een horde getige kijkers. Hij leidt ons binnen in een goedkoop varieté-theater. waar het publiek zijn appreciatie voor het gebodene niet onder stoelen of banken steekt en laat zijn fantasie de vrije loop tijdens een kostelijke modeshow voor kerkelijke gewaden. Daar tussen door laat hij ons ook het hedendaagse Rome re produktie „Orgon" bij stichting noor delijk theater De Voorziening Dit seizoen is Roeli op de solotoer met haar nieuwe programma ..Dichter(s) bij mij", een programma dat alles en soms niets met poezie te maken heeft Een avond theater waarop Roeli haar eigen verhaal d m.v teksten van verschillen de schrijvers en schrijfsters op zeer uiteenlopende wijze laat zien. Wat zij brengt geeft aan de 26 letters van het alfabeth een nieuwe dimensie die me nigeen bij het lezen ontgaat Het programma behandelt geen the ma of stroming, of een bepaalde figuur uit de literatuur, maar tracht de koppe ling te laten zien tussen het geschreve ne en het gespeelde vanuit een per soonlijke betrokkenheid. Opmerkelijk in dit programma is dat er veel teksten van vrouwen in zijn ver werkt. ..Dat is niet vanuit één of ander feministisch standpunt, maar vanuit het feit dat vrouwen vaak direkter dan mannen schrijven. Ik vind trouwens dat zien. maar dan op een wijze zoals toerist deze stad nooit te zien krijgen Hij voert ons mee door gangen van de al zo lang in aanbo zijnde Metro, belemmerd in zijn aart door tal van unieke historische vo" sten als verloren gewaande patriae huizen en onderaardse kerkhoven laat ons met de camera eens een h andere blik werpen op de krankzinn chaos op de „peripherique", de rr baan. die het verkeer rond Ron oude stad leidt en gunt ons eens e heel ander beeld van nachtelijk Ra tijdens een lawaaiige rit van gemcA seerde hippies door de stadskern Fellini's „Roma" gezien heeft durftc woon de volgende keer met vakanU Rome zijn filmcamera niet meer ma men Met een bijna fotografisch gebeu laat Fellini zien hoe Rome in 1938 hem afkwam, met een grote lié vooral voor de inwoners toont hij hoe hij het Rome van nu ervaart W een ding is duidelijk' de mens staal Fellini op de eerste plaats, de v bezienswaardigheden van Romev men slechts het natuurlijke decor I maakt deze ..Roma" tot één be grote en vaak ook groteske kale scoop, die geen enkele filmminnai bewonderaar van de stad Rome r missen teksten van vrouwen vaak meer iH gankelijk zijn dan mannen aldus B Walraven. Ze is voor het overige uits tend in de kwaliteit van een geo geïnteresseerd In ..Dichter(s) bij mij" zijn teksten werkt van o a Kees Schippers, R&' Campert, Ans Wortel. Hanny Micba: Annie M G Schmidt en Cees 6 dingh Addy Scheele onderstreepte met Debussyaanse, aan de jazz' leende en rechtstreeks illuslrab klanken. De laatste vier jaar was hj vaste pianist verbonden aan het ci retgezelschap van Rients Gratama Vrijdagavond om 20.30 uur in „Af markt" Toegang 7.50: met 6,50. Kindervoorstelling Zaterdagmiddag (5 november) Is weer een kindervoorstelling in pelmarkt". Kindertheater „Jos Langen" brengt „Thedoor II". Hl de derde produktie van deze kif theatergroep. Het verhaal gaat® een koning die net Iets te dom i$ In de gaten te hebben dat zijn U langzaam zijn rijk probeert ovf nemen. De gegevens vermelden voor welke leeftijdsgroep de stelling geschikt is. Toegangsprijs: 4,00 (inclusie" ranja); aanvang 14.30 uur. BAM-mamfestatie en „Foreign Bodies" Aanstaande vrijdagavond (4 novem ber) is er in „De Witte Zaal" (Stads- ring 31) een manifestatie van de Bond van Amersfoortse Musici (BAM). Het is een manifestatie, waar in de BAM zichzelf zal presenteren in fle vorm van muziek met voordracht. Er wordt informatie uitgewisseld over de toekomstmogelijkheden van de BAM. De Salsa-band „El Nuevo Sonido" zal de avond swingend af sluiten. De manifestatie is in de eerste plaats bedoeld voor leden van de BAM. die dan ook allemaal een uitnodiging ont vangen Maar ook andere belangstel lenden zijn welkom. De aanvang is om 20.30 uur en de entree bedraagt 5,- Foreign Bodies Het voor vorige week zaterdag aange kondigde programma voor ..De Witte Zaal" werd een week uitgesteld in verband met de grote vredesdemon stratie in Den Haag. Daarom aanstaan de zaterdag (4 november) het optreden van het Engels'Nederlandse theater duo ..Foreign Bodies" Zij brengen een programma onder de titel ..Melvin's Revenge". Foreign Bodies bestaat uit Tim Jones en Reinier van Schagen. Zij brengen een uiterst dynamische en visuele ko medie, die zich afspeelt in de dagen toen het westen nog wild was, en de wet, de wet van het pistool. Het is de geschiedenis van de misluk keling Meivin McMullon en zijn grote liefde, Mary Sue Zijn tegenstander vindt hij in Big Mac. een gewetenloze schurk, die met zijn komst naar Cripple Creek, waar de actie plaatsvindt, het slaperige stadje doet opschrikken. Mel- vin bindt de strijd aan met Big Mac. om zo Mary Sue voor zich te winnen, daarbij terzijde gestaan door de briljan te Sidney Freud Wanneer de Soggy Moccasin- indianen op het toneel verschijnen zijn de verwikkelingen niet van de lucht. En dan dragen barkeeper Pierre en zange res Dolores ook hun steentje aan de verwarring bij. Naast zang en dans wordt gebruik gemaakt van mime, commedia delf arte, slapstick- en clownstechnieken Met Melvin's Revenge traden Foreign Bodies eerder dit jaar op in London en deze zomer tijdens het Internationale We zien die tijd vol onzekerheden, twijfels, verwachtingen en teleurstellin gen geconcretiseerd in het dorp San Martino door de ogen van het kind De inwoners van San Martino kragen van de bijna verslagen Duitsers het bevel zich in de kerk te verschansen omdat ze van plan zijn het dorp in de lucht te laten vliegen Een aantal dorpelingen ver trouwt het echter niet en besluit 's nachts de kerk te ontvluchten en de Amerikanen tegemoet te gaan. Het zijn „de roden" die. onder leiding van de oude Galvano, op wiens gezicht de strijd getekend is. op weg gaan, hun bevrijders tegemoet De plaatselijke bourgeoisie en de clerus zijn wel bereid de Duitse orders op te volgen zij blijven achter in de kerk. De mannen, vrouwen en kinderen onder leiding van Galvano wagen de stap in de onzekerheid, het avontuur tegemoet. Ze leggen hun lot niet in andere handen maar maken hun eigen geschiedenis We zien hen op hun tocht door het niemandsland waar nog een enkele verdwaalde fascist rondloopt, maar waar ook de bevrijders hun spo ren al hebben achtergelaten Het ver haal krijgt het karakter van een sprook je; het rijk der vrijheid lijkt aangebroken Maar die illusie wordt ruw verstoord In een korenveld komt het nog éénmaal tot een grootscheeps treffen tussen plaatselijke fascisten en Galvano's groep, voordat de schoonwassende regen en de tegelijkertijd schijnende zon de volgende morgen de nieuwe tijd definitief aankondigen. De nacht van San Lorenzo is voorbij. Festival of Fools '83 in Kopenhagen Aanvang 20 30 uur/entree 7.50. CJP De voorstelling is Engels gesproken en ^as 65 f 5.-. - Foreign Bodies zaterdag in „De Witte Zaal La Notte di San Lorenzo. Italië, 1982. regie Paolo en Vittorio Taviani. met Omero Antonutti. Margarita Lozano. Claudio Biqaali en anderen; 106 minuten, kleur; te zien in Filmhuis Appelmarkt van zaterdag 5 tot en met dinsdag 8 november, dagelijks om 20 15 uur. toegang 6.-. CJP 5.- (van onze filmredaktie) AMERSFOORT - La Notte di San Lorenzo, de meest recente film van Paolo en Vittorio Taviani draait deze week van zaterdag t/m dinsdag in filmhuis Appelmarkt, aanvang 20.15 uur. Vanaf het begin van hun carrière in 1950, tot op heden zijn de broers onlosmakelijk met elkaar verbon den. Ze maakten vele films, waarvan in Nederland bekend zijn: Allonsan- fan uit 1974 en Padre Padrone, waar mee ze in 1977 De Gouden Palm In Cannes wonnen. Ook La Notte di San Lorenzo gooi- fe hoge ogen en kreeg in 1982 in Cannes de speciale prijs van de jury. Peter van Bueren schreef daarna in de Volkskrant: „Ik vond in Cannes La Notte di San Lorenzo eén van de fijnste films die ik daar zag." In La Notte di San Lorenzo vertelt een moeder in de nacht van San Lorenzo haar dochtertje voor het slapengaan over haar herinneringen aan dezelfde nacht, veertig jaar geleden. Het was toen 10 augustus 1944 en de moeder was net zo oud als haar dochtertje nu. In het eerste shot van de film is de camera gericht op een hemel vol ster ren. Als er een ster valt is dat voor de moeder het teken om een wens te doen en ze wenst het verhaal te vertellen van haar belevenissen als jong meisje. 10 augustus 1944 stond Italië op de drempel van de bevrijding. De Duitsers waren praktisch verslagen; de Amerika nen waren in aantocht Het was de tijd waarin het oude regiem nog niet was weggevaagd en het nieuwe gezag nog niet was aangetreden.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 10