)e wonderlijke kosmos van George Lucas: ;vertreffende trap in de „Star Wars Sage" „Local Hero" kleurrijk avontuur L RETURN OF THE JEDI" Phe Bronx Warriors" Schotse kust dekor DE ALIENS IN „RE TURN OF THE ]E- DI" 11 De Lord Darth Vader Scène uit ..Return ot the Jedi". George Lucas is met het derde deel van Star Wars, „Return of the Jedi" een stap verder gegaan en het ziet er naar uit, dat hij bezig is aan een reeks films, die zijn weerga niet kent. „Return of the Jedi" is de overtreffende trap van „Empire". De Inventiviteit van George Lucas kent blijkbaar geen grenzen en samen met één van de meest succesvolle, jonge scenarioschrijver Lawrence Kasdan (Raiders of the Lost Ark, Body Heat e.v.a.) kreëerde hij een spektakel, verschillende malen Im posanter dan de beide voorgangers. Het is, alsof Lucas, al dan niet geïn spireerd door Jack Vance diens kos mische wonderwereld vol merkwaar dige, indrukwekkende en soms ont roerende aliens in beelden heeft om gezet. Het scala aan buitenaardse wezens, dat in „Return of the Jedi" de revue passeert, overtreft alles van wat er tot nu toe binnen de science fiction-film is vertoond. En boven dien is er vrijwel nergens sprake van opgelegd pandoer door een overma tig gebruik van bestaande cliché's. Integendeel. Juist waar dit wel het geval is (bij die schattige „teddy beertjes" bijvoorbeeld) Is de kon tekst, waarbinnen deze wezens ope reren dusdanig inventief, dat het bijna als gloednieuw overkomt. Een wat cynischer beschouwer als ik zou „Return of the Jedi" wellicht al snel bestempelen tot een volledig uit de hand gelopen Muppett-show, maar zo n beoordeling zou wat al te j bof iUKE SKYWALKER WORDT JEDI- RIDDER torn ns Wie van de avonturen van uke Skywalker, de eenvoudige toerenjongen van de woestijn- pn ilaneet Tatooine heeft gevolgd, reet dat „The Empire strikes lack" eindigde met het geweld- ladig invriezen van Han Solo ioor de gruwelijke Jabba de lutt. Bovendien heeft Luke een logal emotionele ontmoeting ehad met de Lord Darth Vader de wolkenstad Bespin, nadat lij op de moerasplaneet Dego- lah een beslissende opleiding treeg tot Jedi-ridder door het njze wezentje Yoda, bijgestaan Ioor de geest van Ben-Obi Wan- 'enobi. In „Return of the Jedi" wordt draad weer opgepakt en ko len we meteen als terecht in de ulstere, ondergrondse wereld an Jabba de Hutt. Een overwe- end gruwelijke wereld, bevolkt oor de meest onwaarschijnlij ke wezens. Dit ondergronds ko ninkrijkje van Jabba de Hutt bevindt zich op de planeet Ta tooine, de plaats waar Luke Sky walker opgroeide. Luke en zijn vrienden beramen een plan om Han Solo uit zijn ijskoude om helzing te bevrijden. Intussen beraamt de Keizer van het Galactisch Imperium een geheel ander plan. Hij wil voorgoed een eind maken aan de invloed van de opstandige rebellen met de bouw van een onoverwinnelijk wapen, de Doods-ster. De rebellen - be paald niet achterlijk - komen al snel achter die keizerlijke plan nen en willen - met de hulp van Luke's Jedi-macht - het afbou wen van dit dodelijke wapen voorkomen. Naast (of achter) de Keizer staat de Lord Darth Vader. Wie is deze geheimzinnige, uiterst duistere figuur? „Return of the Jedi" vormt het derde deel van de middelste trilogie van de Star Wars Saga, zoals Lucas dat ziet. „Return of the Jedi" brengt de ontknoping van tal van myste ries en geeft antwoord op even zoveel vragen, die in de vorige afleveringen zijn gesteld. Het aantal buitenaardse we zens In „Star Wars" was eigen lijk minimaal. „Star Wars" was veeleer een ruimte-avontuur vol flitsende technologie. In „The Empire strikes back" groeit het aantal buitenaardse wezens, maar „Return of the Jedi" spant de kroon. De poppenmakers en ontwerpers van kreaturen heb ben voor „Return of the Jedi" gestalte gegeven aan een verza meling buitenaardse wezens met een vaak verrassende in ventiviteit. Onder leiding van Phil Tippett ontstond de meest wonderlijke verzameling aliens, die zich aan het hof van Jabba de Hutt vermaken met de grillen en grollen van de diktator, maar werd ook het volk van de Ewoks geboren, een stam van grappige „teddybeertjes", die op de pla neet Endor In de schier ondoor dringbare wouden leven. Som mige kreaturen hebben echte akteurs in zich, andere schep pingen worden gemanipuleerd. In de film is het veschil niet te zien. Het aardige is, dat ondanks de gruwelijkheid van Jabba, de scènes in diens ondergrondse gruwel-rijk steeds worden gere- I latlveerd door de humor in dia loog en mise en scène. Voor de Ewoks is dat niet nodig. Deze „teddybeertjes" (al- thans daar lijken ze nog het meest op) zijn gewoon grappig j in al hun gedragingen. Joe i Johnson ontwierp dit volk en hun cultuur en ook al bediende I hij zich verschillende cliché's (kleine speertjes als wapens, j een medicijnman die de lakens uitdeelt) het totale effect is over- rompelend, grappig, onbehol- I pen en onschuldig. Iets, wat het met name jeugdige publiek bij- zonder zal aanspreken, ook al i zijn de Ewoks desondanks klei- ne kannibaaltjes. gei ie filmredaktie) toema 1 draait vanaf donderdag Re* Bronx Warriors", een film over ebbenden in New York. Dat voor dit liefhebbers zijn is bekend en daarmee is tegelijkertijd eigenlijk ook alles gezegd over de film „The Bronx Warriors" speelt zich af in 1990 in New York De beruchte wijk de Bronx vormt een soort niemands land, dat beheerst wordt door jeugd benden, die na veel onderlinge gevech ten tenslotte overeenkomen, dat elke bende zijn eigen gebied zal hebben. Deze „vrede" wordt op een ochtend echter verstoord, als leden van de Rij dersbende doorgeschoten worden Op hun vreemde, maar zeer krachtige mo torfietsen gaan de Rijders op zoek naar de daders om wraak te nemen Ze ver denken eerst andere benden, pas later komen ze er achter dat de moorden zijn gepleegd door één man, een buiten staander en procateur, die in de Bronx tweedracht zaait om de politie de kans te geven de benden voorgoed te vernie tigen. Dat laatste schijnt 'm te lukken. De hoofdrollen in „The Bronx War riors" worden gespeeld door Vic Mor row, Fred Williamson, Christopher Con- nely en Mark Gregory. betwist tot de meeste inventieve film-tycoons van het hedendaagse Hollywood, die zich niet in een ivoren toren heeft verschanst, maar via zijn Lucas Film Ltd jonge filmmakers alle ruimte biedt om zich te ontplooien. Een filmbedrijf met een al even in drukwekkende reeks successen, zo als bijvoorbeeld „Raiders of the Lost Ark" (samen met Steven Spielberg). Toen in 1977 de eerste van de reeks Star Wars-films uitkwam wa ren de kritieken verdeeld: van ge ringschattend tot juichend, maar over één ding was men het wel eens: Lucas verrichtte baanbrekend werk op het gebied van de fantastische spektakelfilms. Velen kwamen na hem, maar slechts zelden werd de perfektie en de impakt van „Star Wars" geëvenaard. Drie jaar na „Star Wars" kwam het vervolg: „The Em pire strikes back", deze keer niet door Lucas zelf geregisseerd (hij deed de produktie), maar door Irvin Kerhsner. Het maakte nauwelijks verschil: „The Empire strikes back" bleek de overtreffende trap van „Star Wars". Bovendien - en dat was mee genomen - kregen de Star Wars- figuren langzaam maar zeker meer relief en introduceerde Lucas zijn legendarische Yoda-figuur, die in de verdere avonturen van Luke Skywal ker en de zijnen een sleutelpositie zou blijven innemen. ..Return of the Jedi Han Solo in aktie in ..Return of the Jedi" Hier samen met Three Pee Oo. zeer veel geld kan opleveren voor zijn dorpsgenoten en ook voor hemzelf Aldus begint er een vriendschappe lijk, maar zeer slim financieel spelletje tussen Urquhart en Maclntyre, waarbij de laatste tussen de bedrijven door ook de Schotse hemel observeert. Hij geeft zijn bevindingen op dit punt telefonisch aan Happer door, waarbij Happer tot de konklusie komt dat de Schotse hemel objekten bevat, die een nadere bestu dering meer dand e moeite waard zijn. Dus besluit Happer persoonlijk naar Ferness te komen, juist op het moment dat Maclntyre de grondaankoop bijna rond heeft. Er is maar één dwarsligger de al wat oudere enigszins excentrieke Ben. die minder om geld geeft dan om zijn strandhut met het bijbehorende strand, dat zijn eigendom is. En Ben heeft dezelfde hobby als Happer: ster renkunde. Hij heeft in zijn hut zelfs een telescoop staan. Ben vertikt het zijn stuk strand te verkopen en dit dreigt de hele opzet van Knox Oil te doorkruisen. Dan arriveert Happer in Ferness. Hij besluit het probleem Ben zelf op te los sen en gaat bij Ben op bezoek. De twee amateur-astronomen kunnen het direkt goed met elkaar vinden Zij worden dik ke vrienden en dit brengt Happer tot andere gedachten. Er moet in Ferness een echt sterrenkundig observatorium komen voor de bestudering van de inte ressante Schotse hemel en daarvoor moet het milieu gespaard blijven. Met andere woorden: voor de opslagtanks en de raffinaderij moet een andere plaats gezocht worden Maclntyre wordt met deze boodschap terugge stuurd naar Houston, terwijl Happer in Ferness blijft, niet om grond te kopen, maar om met zijn nieuwe vriend en geestverwant Ben de boeiende Schot se hemel te observeren. „Local Hero", 1980. Produktie: David Puttnam. Regie en scenario: Bill For syth. Muziek: Mark Knopfler. Met: Burt Lancaster, Peïer Riegert, Denls Lawson, Pater Capaldl. (Amersfoort, Grandtheater). gemakkelijk zijn. „Return of the Je di" is veel meer dan dat. Het is een film, die (afgezien van het verhaal) ons een kosmos toont, zoals die zou kunnenzijn. Bevolkt door de meest gruwelijke tot de meest aardige we zens, elk met hun geheel eigen cul tuur en tradities. Zoals gezegd: Re turn of the Jedi toont ons George Lucas op z'n best, verrassend, vol inventieve ideeën ondanks de ook nu weer volop gebruikte cliché's. Lawrence Kasdan wordt in Holly wood beschouwd als een weliswaar nog jonge, maar niettemin uitsteken de scenarioschrijver, die naast de scenario's voor verschillende suc cesvolle films ook zelf aan het regis seren is geslagen (o.m. „Body Heat"). Hij tekende onder andere voor het scenario van „Raider of the Lost Ark" een co-produktie van George Lucas en Steven Spielberg. Een erg fantastie-rijk avonturenver haal in de aantrekkelijke stijl van een heel spannend jongensboek. Het is duidelijk, dat tal van elementen uit die film terug te vinden zijn in „Re turn of the Jedi". Vooral die dialogen zijn - vergeleken met „Star Wars" - aanmerkelijk flitsender, zijn soms spitsvondig en niet gespeend van Scène uit ..Return of the Jedi" met Han Solo. humor. Daarbij komt dat de acteurs en actrices zo langzamerhand in hun rol zijn gegroeid (en inmiddels via andere films heel wat meer ervaring hebben opgedaan). Harrison Ford (Han Solo) speelde tevens de hoofdfiguur in „Raiders of the Lost Ark" en zijn gemakkelijke optreden als de vlotte, onversaagde avonturier hierin, kreeg een verder vervolg in „Return of the Jedi". Dat zelfde geldt ook voor Carrie Fisher als prinses Leia Organa. Kwam zij in „Satr Wars" over als een tamelijk truttige, over het paard getilde edel- vrouwe, gelukkig is dat in deze derde Star Wars-film geheel verdwenen. Carrie Fisher's Leia van nu is een vrouw geworden, die zich niet meer op een onnozele manier voor de gek laat houden en een behoorlijk portie van Han Solo's cynisme heeft over genomen. Al die elementen dragen er toe bij, dat „Return of the Jedi" een erg verrassende, soms overrompelende film is geworden, erg plezierig om te ondergaan en boeiend van het begin tot het einde. Zelfs voor mensen, die eigenlijk niet zo geïmponeerd zijn door die „oppervlakkige space ope ra's". Voeg daarbij de soms spekta- kulaire effecten (met gelukkig aan merkelijk minder ruimte-gevechten) en je hebt een film, die wellicht alleen door George Lucas zélf te evenaren zal zijn. En dat kunnen we best aan hem overlaten, want als alles vol gens plan verloopt hebben we nog zes delen te goed. De nu gemaakte drie delen van de „Star Wars Saga" vormen het middelste deel van de In totaal te maken negen episodes. Het ziet er naar uit, dat „Star Wars" de „James Bond-reeks" van de science fiction-film gaat worden. Scène uit ..The Bronx Warriors' gemeenschap onverwacht met dollars overladen zou worden7 Bill Forsyth is met dit gegeven speels omgesprongen „Local Hero" is daar om geen politieke film geworden, geen aanklacht tegen de gevestigde orde, maar veel eerder een kleurrijk avontuur. Het verhaal begint als de Amerikaan se oliemaatschappij Knox Oil besluit ten behoeve van haar oliewinning in de At lantische Oceaan een stuk van de Schotse kust te kopen en wel het ar moedige dorp Ferness. Happer (Burt Lancaster), de enigszins excentrieke en steenrijke president van Knox Oil, die bezeten is door een hobby voor ster renkunde. wijst voor de aankoop van Ferness zijn medewerker Maclntyre (Peter Riegert) aan. op grond van diens Schotse naam, wat van Maclntyre de aangewezen onderhandelaar met de Schoten moet maken Als Maclntyre in Ferness aangeko men is, neemt hij zijn intrek in het enige hotel ter plaatse. De hoteleigenaar is de nog vrij jonge Urquhart, die bovendien een zeer intelligente akkountant en de vertrouwensman van de plaatselijke bevolking blijkt te zijn. Urquehart is een uitgekookt zakenman, die direkt ruikt dat de grondverkoop in en bij Ferness (van de filmredaktie) aankomst van de keizer op Doods-ster Scène uit ..Return of the Jedi Regisseur-producer George Lu- geschiedenis van de science fiction- cas heeft zich zo langzamerhand een film. Bovendien - en dat is al net zo onsterfelijke plaats bezorgd In de Indrukwekkend - behoort Lucas on- De Schotse regisseur Bill Forsyth zorgde met „Local Hero" voor een re gelrechte verrassing in Cannes dit jaar. Het is een goedgemaakte film over een jonge manager van een Amerikaanse oliemaatschappij, die de opdracht krijgt een Schots dorp te kopen, met de be doeling daar een raffinaderij te vesti gen. Wie met dit gegeven in het achter hoofd een kritische film verwacht over de macht van de multinationals komt bedrogen uit. Forsyth heeft een hele andere invalshoek gekozen. Wat ge beurt er nameliik als een kleine dorps an (turn of the Jedi" (deel 6 Star Wars a). USA-1983. Regie Richard Mar- ,d. scenario Lawrence Kasdan en rge Lucas; muziek: John Williams, lera Alan Hume; Montage; Sean on, Marcia Lucas, Duwayne Dun- Visuele effecten Richard Edlund, ns Muren en Ken Ralston; mecha- he effecten. Kit West (supervisie), erpers van aliens Phil Tippett en rt Freeborn, speciale effecten (su- isie): Roy Arbogast. Matte pain- Chris Evans. Frank Ordaz en lael Pangrazio (supervisie); Anima- ipervisie: James Keefer e.v.a. Met Hamill (Luke Skywalker). Harrison I (Han Solo), Carrie Fisher (prinses Organa), Billy Dee Williams (Lan- ïarlnssian), Anthony Daniels (See iepio -C-3PO). Peter Mayhew wbecca), Sebastian Shaw (Anna- i tywalker), lan McDiarmid (Empe- m Frank Oz (Yoda), David Prowse Darth Vader), Alec Guinness Kenobi), Kenny Baker (Artoo De- R2-D2) e.v.a. Produktie: George s. Alle leeftijden. Theater: Luke Skywalker (Mark Hamill) aan het duistere hof van Jabba de Hutt Scène uit Scène uit „Local Hero"

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11