Bewoners willen oude boerderij De Rosmolen in stand houden Rockers" misschien naar ruimte aan Valleikanaal I Kruiswerk Leusden 70 jaar Modeshow bij KP0 leusder krant: 00RSTEL VAN CD A-FRACTIE: GEMEENTE DENKT AAN SLOOP IN VERBAND MET NIEUWBOUW „Rijk draagt 50 gulden bij voor onderwijsbegeleiding" Openbare commissie vergaderingen NCVB-avond over dementie Staatssekretaris Van Leijenhorst in De Glind: plaatselijk nieuws DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De zeven bewoners van boerderij De Rosmolen aan de Hamersveldseweg liggen met de gemeente overhoop over het lot van de boerderij. De gemeente wil „De Rosmolen" slopen in verband met nieuwbouwplannen, terwijl de bewoners als woonge meenschap de boerderij willen behouden. Omdat de jonge bewoners niet van plan zijn er uit te gaan overweegt de gemeente juridische stappen te onderne men. De boerderij is door de gemeente verhuurd aan een van de bewoners. De overige zes wonen daar voor niets. ,.De Rosmolen" wordt sinds een jaar of acht verhuurd, na het vertrek van boer Herder. Ruim twee jaar geleden be sloot de gemeente geen nieu we huurders meer te nemen in verband met de mogelijke ver koop of sloop van de boerderij De plannen zijn nu zo dat het voormalige boerenonderko- men plaats moet maken voor geschakelde vrije sectorwo ningen langs de Hamersveld- In de boerdenleven zeven jonge mensen in een woongroep. seweg. De bewoners van de boerderij hebben voorgesteld hun woning te laten staan en de nieuwbouw eromheen te groeperen, zoals dat nu ge beurt met de voormalige boer derij 't Claeverenblad De reden waarom het ze vental zich zo fanatiek opstelt heeft te maken met het feit dat ze een woongroep vormen. ..Wij zijn jong, zelfstandig, on getrouwd, al dan niet werkend of studerend, kortom het type mensen dat vaak op kamers of in een één-a tweepersoons woning woont," aldus de bewoners van ,,De Ros molen". Ze vinden dat de boer derij hen een ideale plek biedt om bij elkaar te wonen Ze combineren samen huishou delijk of ander werk, kunnen goed rondkomen van de zeven minimum-inkomens, leven niet geïsoleerd, ontplooien geza menlijk creatieve aktiviteiten en houden de deur altijd open voor logés of dieren De bewo ners noemen deze voordelen van samenleven, omdat ze van mening zijn dat de ge meente moet streven naar een zo goed mogelijk woningbe- leid. ..Dit houdt in: voor zoveel mogelijk mensen een zo pas send mogelijke woning. Onze manier van wonen past goed bij ons Zoals het woningbeleid in Leusden nu wordt gevoerd, is er niet of nauwelijks ruimte voor mensen zoals wij", me nen de zeven uit ,,De Rosmo len". Ze zeggen dat ze in de boerderij de gelegenheid heb ben gevonden op hun manier Boerderij De Rosmolen aan de Hamersveldseweg samen te wonen ,,Wij zien dan ook geen aanleiding plaats te maken voor twee kavels voor eengezinswoningen, die mis schien niet eens verkoopbaar zijn", aldus de bewoners. GRIMMIG Als ze uit de boerderij wor den gezet, zouden ze niet we ten waar ze weer onder één dak kunnen leven. De ge meente heeft vervangende woonruimte aangeboden, maar alleen aan de bewoner met wie ze een huurcontract is aangegaan. Gezien de sa menlevingsvorm heeft die be woner het aanbod van de ge meente afgeslagen. De bewoners vinden dat de hele situatie wat grimmig begint aan te doen. Niet al leen in het contact met de gemeente, ook buiten rond de boerderij waar landme ters, bouwvakkers en kraan- chauffeurs lopen, de leven de bewijzen van de opruk kende nieuwbouw uit de wij ken Claeverenblad en Wil denburg. Verder melden de bewoners van de boerderij dat nog niet zo lang geleden iemand klinkers uit het pad naar „De Rosmolen" stond te wrikken. Hij wist niet beter dan dat de boerderij zou worden gesloopt. Vooralsnog is er geen dui delijkheid over het lot van de boerderij en de zeven bewo ners, vermoedelijk zal de kantonrechter, als de ge meente de boerderij wil ont ruimen, die moeten geven. DE GLIND - De rijksover heid verstrekt in de nabije toekomst 50 gulden per leer ling voor onderwijsbegelei ding. Daarnaast gaat zij ervan uit dat de gemeenten zo'n 80 gulden per leerling zullen bij dragen. De bestaande „kop pelsubsidie" (het rijk levert een bepaald bedrag, wanneer de betrokken gemeente een begeleidingsdienst reeds subsidie verleent) verdwijnt. Een en ander wordt geregeld in een wet, waarvan het ont werp in het voorjaar van 1984 zal worden voorgelegd aan de Tweede Kamer. Staatssekretaris drs. G. van Leij enhorst (onderwijs en wetenschap pen) heeft dat woensdagavond ge zegd op een CDA-bijeenkomst in De Glind. waar hij sprak over de bezuinigingen in het basisonder wijs en de kwaliteitsbewaking van deze onderwijsvorm Van Leijen horst noemde onderwijsbegelei ding een basisvoorziening ,,Zó be langrijk vindt de regering 't Ge dacht wordt aan 50 gulden rijkssub sidie per leerling; daarnaast hangt het van de gemeente af hoeveel zij daaraan extra toevoegen De ge meente Barneveld verstrekt op het ogenblik 26 gulden per leerling, aanzienlijk minder dan de 80 gul den. die Van Leijenhorst aangeeft De rijksoverheid zit reeds ongeveer op het bedrag dat voor haar gaat gelden. De bewindsman ontkende dat het onderwijsbeleid van de rege- ring-Lubbers een bezuinigingsbe leid zou zijn „Ook het onderwijs moet zijn aandeel leveren aan de noodzakelijke bezuinigingen, waarvoor we nu staan en in de toekomst nog komen te staan. Een bezuinigingsbeleid voeren wij niet. Wij hebben prioriteiten gesteld; het onderwijsvoorrangsbeleid onder meer voor stimuleringsgebieden en -scholen en het onderwijs aan culturele minderheden proberen wij van bezuinigen te vrijwaren In december stuurt Van Leijen horst een notitie naar de Tweede Kamer over zorgverbreding in het nieuwe basisonderwijs, dat in 1985 definitief gestalte krijgt. „Het basis onderwijs moet zodanig worden ingericht, de mogelijkheden moe ten daarvoor ook worden aange reikt, dat een aantal probleemkin deren zo goed mogelijk kan worden opgevangen, zodat zij niet meer naar het buitengewoon onderwijs behoeven te gaan." Veel verwacht Van Leijenhorst van regionalisatie in het onderwijs. „Zorgverbreding kan niet zonder regionalisatie. Scholen moeten el kaar helpen in regionaal verband. Dat zou kunnen bij de ontwikkeling van schoolwerkplannen, bij het ge bruik van computers, in de samen werking tussen basisonderwijs en buitengewoon, speciaal onder wijs In zijn betoog ging de staatsse kretaris ook in op de vrijheid van onderwijs „Dat is geen stokpaard je van mij, maar in deze tijd een aktueel en relevant onderwerp. Wanneer VVD en PvdA elkaar de komende jaren op tal van punten zullen vinden, zunen de bijzondere scholen min of meer een mikpunt zijn. Denk alleen maar aan de discussies over de kosten van de verzuiling, „de gebroken ruit van Nijpels Er is toekomst voor de vrijheid van onderwijs wanneer er samenwerking is: wanneer christe lijke partijen in de politiek daarvoor opkomen en christelijke scholen tegelijkertijd laten zien dat de vrij heid van onderwijs bij hen leeft - Staatssecretaris Van Leijenhorst in één onzer verslaggevers) EUSDEN - Op voorstel van CDA-fractie zal er op zeer kor- ermijn worden bezien of jon- engroep De Rockers een uw clubgebouwtje kan krij- i in de buurt van het Valleika- op de plek waar vroeger irderij Midden-Krakhorst heeft gestaan. Deze plek heeft nu de bestemming „bijzondere doeleinden" en is zodoende pri ma geschikt om „De Rockers" daar huisvesting te geven. De CDA-fractie lanceerde dit voor stel woensdagavond (gisteren) in de vergadering van de raads commissie openbare werken en ruimtelijke ordening. nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. loofdredakteur: arnix Kreyns edaktie: ertien Engelkens aspar van Loo levering kopij en advertenties: Jor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, lor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur pdaktie en administratie: «itoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op frkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 f. Telefoon 033-941495 bonnementsgeld: £9,40 per jaar, p0,20 per half jaar; (5.35 per kwartaal. ichten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan Makt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag sen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u Hakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- '41, toestel 44. ■bestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde fotos kunt u fcstellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij Uitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: '441 t.n.v. BDU b.v te Barneveld, met duidelijke vermelding van wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto d geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, tèndaallaan 9, Leusden-Centrum 9eveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste X's) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- lntenkombinatie te Barneveld. De suggestie van de christen-de mocraten kwam naar aanleiding van een voorstel van burgemeester en wethouders, dat tijdens de ver gadering op schrift aan de commis sie werd uitgedeeld In dat voorstel hadden b en w. het over de plaat sing van een gebouwtje voor „De Rockers' naast het opslagterrein van aannemingsmaatschappij Van Schoonhoven en voor de gerefor meerde kerk De Koningshof, in de buurt van De Hamershof De kos ten voor de aankoop en plaatsing van een keet en de aansluiting op gas. water en licht waren begroot op negentienduizend gulden. De jongerengroep zou twee jaar ge bruik kunnen maken van hun nieu we onderkomen Dat is nu nog ge vestigd aan de Clarenburg, maar moet daar verdwijnen in verband met de nieuwbouw van de Streek school voor Beroeps Begeleidend Onderwijs (SBBO). Het CDA liet bij monde van Henk Ossendrijver weten niet zo gechar meerd te zijn van de door b. en w voorgestelde plek naast Van Schoonhoven Het CDA wil de eventuele overlast voor de omge ving uitsluiten en vindt daarom de meer afgelegen plaats aan het Val- leikanaal veel geschikter Harm Of- fereins (GPV/SGP) en Ep Oostra (D'66) zien de tijdelijkheid van een clubgebouwtje naast Van Schoon hoven niet zitten Bovendien vindt Offereins het niet verstandig het gebouwtje te situeren in een gebied (H2) waarvoor nog een bestem ming wordt voorbereid. Vandaar dat hij en Oostra zich wel konden vinden in het voorstel van het CDA. De VVV-fractie sloot zich bij hen aan. PvdA'er Gert de Weerdt wil eerst nog even met zijn fractie over leggen voordat een standpunt wordt ingenomen Maandagavond komt de kwes tie van het Rockers-gebouwtje aan de orde in de vergadering van de commissie welzijn en on derwijs. LEUSDEN - In de maand no vember worden de volgende open- LEUSDEN - Ofschoon het kruiswerk dateert van 1875 werd pas in 1913, dus zeven tig jaar geleden, de „Vereni ging tot Bevordering van Ziekenverpleging en Wijk- werk" in Leusden/Stouten- burg opgericht. In deze ker nen bestond destijds vanaf 1902 wel een vereniging die als voorloper van het Groe ne Kruis kon worden gezien. Anno 1983 wordt de maat schappelijke gezondheids zorg in Leusden geleid door de Regionale Kruisvereni ging Leusden-Achterveld, die op 1 januari van dit jaar ontstond uit een samengaan van de kruisvereniging in Leusden en Achterveld. In 1930 werd in Achterveld het Wit-Gele Kruis opgericht, terwijl dat in Hamersveld drie jaar later gebeurde, dus vijftig jaar geleden De oprichtings vergadering vond plaats op 6 november in het „Ros Beyaart". Een citaat uit de notulen van destijds „Nadat de Z.E Heer Pastoor Croonen een inleidend woord had ge sproken, zette de Z. E. heer Terwischga van Scheltinga, di- rekteur van het Ned. Witgele Kruis, nogmaals, in aansluiting op zijn predikaties in de H. H. Missen van dezen dag, uiteen wat het Witgele Kruis is en wil, alles, wat betreft het streven, de werkwijze, de voordelen, rechten en plichten die er voor de leden aan verbonden zijn Met de verpleging wordt belast Zuster M. Constantia, die hier voor volledige Rijksbevoegd- heid bezit". De contributie werd bepaald op drie gulden per gezin. Voor dat geld kreeg men gehele verpleging, maar de kosten van de medicijnen kwamen daar nog bij. Omdat het Wit- Gele Kruis op katholieke leest was geschoeid werden, blij kens de notulen, de katholie ken in Leusden „aangemaand om principiële reden voor het Groene Kruis te bedanken en zich aan te sluiten bij het Wit gele". Tijdens de vergadering konden al „86 gezinshoofden worden ingeschreven als lid Het bestuur van het eerste uur zag er als volgt uit: J. van de Berg, B. H. Hendriksen. me vrouw A Blom-Verhoef, St. van de Berg, mevrouw G. van Eijden-Groen en Alb Schot horst. Pastoor Croonen werd tot adviseur benoemd. De eer ste bestuursvergadering was al op 14 november 1933, de tweede volgende op zondag 20 april 1947. Van vergaderen hield het bestuur kennelijk niet. LUIZENSPUIT Een uittreksel uit het verslag van deze vergadering „Of schoon er geen agenda is ver loopt deze bestuursvergade ring toch zeer geanimeerd. Al spoedig komt de kwestie van de gemeentesubsidie ter spra ke Deze subsidie is erg laag 25,-). Gelukkig dat we een bestuurslid hebben die tevens wethouder is, en wel de heer A. Schothorst Deze kan het be stuur medelen dat - waar de gemeente op het randje van Parochianen van Hamersveld! Tot ons aller grootc voldoening hebben wij llians ook in onze parochie het Wit-Gele Kruis Lunnen oprichten. En onder Gods Zegen hopen wij, dat dit mooie werk gedurende tal van jaren moge groeien en bloeien. Maarhiertoe is, vooral in het begin, véél veel geld noodig voor de aanschaffing, het onderhoud en de aanvulling van de verplegingsartikelen. En daarom richt het Bestuur zich met een vriendelijk, maar dringend cerzoek tot allen, die méér kunnen geven dan de verplichte f 3. Het Bestuur vertrouwt, dat hrél veel leden aan deze oproep zullen gehoor geven. en. als een mooie daad van Christelijke naastenliefde, een flinke jaarlijkiclie BIJDRAGE zullen toezeggen. In de tweede plaats hoopt het Bestuur, dat ook veel parochianen AANDEELTJES zullen nemen van f 2.50 bij wijze van renteloos voorschot urn door het moeilijke begin te komen Deze aandeeltjes worden later uitgeloot, zoodat inen dan geregeld kans maakt zijn geld terug te krijgen Wij verzoeken LI aangehecht strookje in ie vullen. Dit wordt na ecnige tijd opgehaald. Parochianen, wij rekenen op U I HET BESTUUR Mijn jaarhjksche bijdrage zal zijn f Ik neem aandeeltjes van f 2.50. Naam Letter en huisnummer DANK UI noodlijdend is - het nu nog niet de geschikte tijd voor vermeer dering van de subsidieaanvra ge is, waarop het bestuur be sluit nog even te wachten" Aardig stukje uit hetzelfde ver slag is het volgende „Ook een spuit voor de luizenbestrijding moet nodig aangeschaft wor den. Tot nu toe wordt hij nog steeds geleend van zuster Prins. Het bestuur verzoekt moeder-overste Constance zo'n spuit zo spoedig mogelijk aan te schaffen. Fabricage er van door een smid wordt niet wenselijk geacht; die kan het niet zo goed als een fabriek FUSIE Het Wit-Gele Kruis in Leus den ging op 1 januari 1977 samen met het Groene Kruis onder de naam Kruisvereni ging Leusden Achterveld bleef op dat gebied nog even zelfstandig Vanaf 1 januari 1980 valt het Kruiswerk onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Op grond hiervan ging de nieuwe Kruisvereniging Leusden van af die datum samen met de zusterverenigingen uit Achter veld. Maarn, Renswoude, Scherpenzeel en Wouden berg. De naam werd Regiona le Kruisvereniging Oost- Utrecht Die samenwerking duurde slechts drie jaar want in „perfecte harmonie" hebben de plaatselijke kruisverenigin gen uit Leusden en Achterveld hun krachten gebundeld sinds 1 januari van dit jaar in de Regionale Kruisvereniging Leusden-Achterveld. Oproep van het Wit-Gele Kruis uit 1933. bare commissievergaderingen ge houden: Maandag 7 november: Welzijn en Onderwijs Dinsdag 8 november: Economi sche Zaken. Consumentenbelan gen en Werkgelegenheid Donderdag 10 november: Alge mene Bestuurszaken Maandag 14 november: Finan ciën Maandag 28 november: Welzijn en Onderwijs De vergadenngen beginnen om 20.00 uur en worden gehouden in het gemeentehuis, 't Erf 1 te Leus den-Centrum De agenda's en stukken liggen vanaf 5 dagen voor de vergadering ter inzage bij het bureau voorlich ting 't Erf 1. telefoon 033-941247, toestel 116 en in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek. De verslagen van de hierboven aangekondigde vergaderingen worden op de genoemde plaatsen ter inzage gelegd in de week vol gend op die waarin de vergadering is gehouden. LEUSDEN - De Katholieke Plattelands Organisatie organi seert dinsdag 8 november een modeshow in het Ros Beyaart aan de Hamersveldseweg. Op deze avond kan alle eigenge maakte kleding voor en door jong en oud getoond worden. Ook leden die op enig ander gebied creatief zijn kunnen hun werk tentoonstellen. De bijeen komst begint om 20.00 uur. LEUSDEN - De NCVB-afdeling zuid houdt dinsdag 8 november een thema-avond over dementie. Voor deze bijeenkomst is de heer P. J. Woortman, oud- direkteur van Lisidunahof, uitge nodigd. Hij zal spreken over „Nabij zijn aan wie ver heen is", over de demente bejaarden. De avond begint om 20.00 uur in 't Trefpunt aan de Arnhemseweg in Leusden-zuid.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3