I „Het is afschuwelijk, als je niet meer weet, waar je vijf minuten geleden je bril hebt neergelegd" Dokter F. F. L. Vlak is de nieuwe geneesheer-direkteur van Lisidunahof We zouden als maatschappij nog neer kunnen doen voor nmder-validen, gehandicapten, ouderen, naar dan binnen onze gemeenschap" We hebben een geweldige groep van 120 vrijwilligers, die zich inzetten" DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 interview Sindsenkele maanden iser een nieuwe geneesheer direkteur op Lisidunahof, het Leusdense psycho-geriatrisch verpleeghuis.Het is de arts F. F. L. Vlak, opvolger van de heerP. J.Woortman. De heer Vlak volgde zijn opleiding als arts aan de Rijksuniversiteit te Utrecht van 1967 tot 1973. In 1974 volgde hij een specialisatie tot huisarts. Gedurende acht jaar werkte hij als huisarts in Blaricum. Hij werkte daar mee aan de bouw van een gezondheidscentrum en de vorming van een samenwerkend team in de M eerstelijnsgezondheidszorg, huisartsen, wijkverpleegkundigen, ysiotherapeuten, aatschappelijk werkenden. Zeven jaar was hij arnaast op part-time basis irbonden als arts aan de itichting Nieuwenoord in iaarn, een akzinnigeninrichting, laardoor hij geïntrigeerd door Anco Mali raakte met name door de relatie van de intramurale gezondheidszorg tot de maatschappij. Tijdens het verdiepingsproces in dit fenomeen kwam de suggestie om mee te solliciteren naar de funktie in Leusden. Anco Mali zocht dokter Vlak op en informeerde onder meer naar zijn opvatting ten aanzien van het beleid op Lisidunahof. Andere onderwerpen van gesprek: de problemen van aanpassing aan het hospitaalsysteem, de oorzaken van dementie en de vele jongeren, die werkzaam zijn in de bejaardenverzorging. „Dat is één van de achtergronden waarom ik hier graag ben komen werken, en wat ik ook gezien heb in de zwakzinnigenzorg. Met wat voor ongelooflijke aandacht, inzet en geduld de jonge mensen die hier werken, omgaan met de bejaarde mensen." LEUSDEN - ..Hebt u zich ^specialiseert in de geria- ko „Nee. Ik heb wel door mijn ova erk veel ervaring opgedaan ok met dubbel gehandicap- waaronder een behoor- k aantal ouderen. Maar met specifieke groep van psy- 0 geriatrische patiënten id ik geen bijzondere erva- ig." Wat heeft dan de doorslag >geven om U te kiezen. Ik 22 nk dat je heel speciale eigen happen moet hebben, die ic el fijn zijn afgestemd op de dere mensen, die hier wo- IZo'n vraag zou u eigenlijk aan 1 bestuur van de Stichting Ver ghuizen Nederland moeten irleggen. Ik kan daar wel een |kje eigen commentaar op ge- i. Ik denk dat je in een verpleeg- of dat nu voor psycho- liatrische of somatische patiën- 1 is met een hoge gemiddelde plijd, de situatie hebt. dat er aan me kant een groep bewoners is f hoge leeftijd, verzorgd en be rt door een groep mensen van fniddeld zeer jonge leeftijd Om rvoor een goed zorgsysteem te Jèren is het van belang om aan (ene kant vakmatig met een nere groep goed overweg te en aan de andere kant misatorisch met beide groepen flgoed uit de voeten te kunnen >en te mogen veronderstellen. |dat één van de achtergronden weest, omdat het een funktie is [deels medische invalshoeken deels organisatorische ver- woordelijkheid." ed veld Hoe zijn uw opvattingen ten zien van het beleid op Lisiduna- Sluit u aan bij dat van uw ganger, of hebt u. ook al omdat 'el jonger bent. geheel andere kbeelden Ja. dat is natuurlijk een heel •ilijke vraag. U vraagt naar een 1 hrppri nphipH nu IV Honl/ H->» )D4 1 I3i JE1 12 11. 12 C 3 11J jm a 11 van gezondheidsvoorziening De verpleeghuiswereld is globaal ge zien pas zo n jaar of vijftien oud. Het is een ontwikkeling, die is veroorzaakt door een stuk vergrij zing van onze bevolking en daar mee het steeds groter wordende aantal hulpbehoevende oude men sen en aan de andere kant de verminderde zorgcapaciteit in de maatschappij veroorzaakt, door al lerlei sociale ontwikkelingen, ge zinsstructuur. woon- leefkklimaat etcetera Daarom is deze tak van zorg noodzakelijk geworden. En we zitter nu weer op een kruispunt van ontwikkelingen omdat door de financieel ekonomische toestand deze tak van voorzieningen niet meer zodanig verder zal kunnen groeien als in de afgelopen periode het geval is geweest „Aan de andere kant zijn er meerdere redenen waardoor ik van mening ben. dat wij als maatschap pij nog meer zouden kunnen doen voor minder validen, gehandicap ten. ouderen, maar dan binnen onze gemeenschap. Onder die meerdere redenen valt nu helaas een economische reden, we kun nen het niet meer betalen om het door anderen te laten doen De belangrijkste reden vind ik dat het zelf zorgen voor onze minder be deelde medemens of minder valide familielid een menselijke plicht is. die we moeten proberen met z'n allen in het belang van die minder bedeelde medemens zo lang mo gelijk en zo goed mogelijk in die maatschappij zelf uit te oefenen ..Maar dan dreigt het gevaar dat mensen zonder familie, die hen kan opvangen, tussen de wal en het schip raken. „Ik denk dat het streven „weer terug naar de maatschappij", wat kunnen we daarmee doen, zal be tekenen dat het één van de belang rijkste taken van het verpleegtehuis zal zijn om de discussie met de eerste lijns gezondheidszorg, de familieleden en andere betrokke nen in de maatschappij heel inten sief aan te gaan om te zien wat de mogelijkheden zijn om bejaarden, gehandicapten zo lang mogelijk in de thuissituatie en de eigen sociale rnnfovl to li too Hlüwnn langzaam toenemende demente bejaarde, we ditzelfde wel moeten proberen, maar dat dit toch best wat gecompliceerder kan liggen, omdat die voortschrijdende de mentie langzaam maar zeker een zorglast met zich meebrengt, die ontzettend moeilijk in de maat schappij kan worden opgevangen. Maar voor een lichte vorm van dementie moeten we echt gaan proberen om die binnen de eerste lijn en de sociale structuren te gaan opvangen." Rituelen ..Ik denk. dat juist het verstoren van levensritmen en bijbehoorde rituelen voor oudere mensen zeer negatief kan werken op de voort schrijdende dementie „Dat ben ik helemaal met u eens. Die lijn kunnen we dan doortrekken in die zin dat we proberen voor die mensen, die door welke omstan digheden dan ook toch bij ons in het verpleeghuis komen, zo goed mo gelijk een gemeenschap te vor men. die tegemoet komt aan deze wensen en behoeften, en die de kontakten met hun familie en leef- en woonwereld zo intensief moge lijk probeert te laten zijn. Hun hele leefpatroon in het huis moet zo veel mogelijk kunnen aansluiten op hun eigen wensen en behoeften Dat legt een heel zware taak op de schouders van de mensen, die in het huis zorgverantwoordelijkheid dragen. Dat is de tweede overtuiging, die ik heb, dat we zullen moeten probe ren zo veel mogelijk de gemeen schap te betrekken bij het gebeu ren in het verpleeghuis. Al weer om twee redenen Die ene reden is om zo veel mogelijk de bewoner in het verpleeghuis in zijn normale ritme, gewoonten en kontakten te hou den. In de tweede plaats om de gemeenschap zo veel mogelijk te confronteren met de familieleden in het verleeghuis om hen te helpen het kontakt zo goed mogelijk te onderhouden Wanneer de bejaarde in kwes tie gewoonten anders tot uitdruk king gaat brengen kunnen de fami- proberen te ooen Het is zo dat hier in huis met vaste regelmaat een bewonersbespreking wordt gehou den. waarbij aan de ene kant be trokken zijn de verzorgenden van de afdeling, dus de ziekenverzor genden. Daarnaast de andere dis ciplines die betrokken zijn bij de bewoner, dus de arts, fysiothera peut. de medewerkster van de akti- viteitenbegeleiding, de psycho loog Om van hun kant te praten over hoe het met de bewoners gaat. wat voor problemen we on dervinden. hoe we elkaar daarbij kunnen helpen en steunen. Op de bewonersbespreking zijn ook aan wezig familieleden van de bewo ners om van hun kant te horen hoe het daar voor was. wat ze er nu van vinden, wat ze voor suggesties kunnen doen, en dat we aan hen als verzorgers de vraag kunnen stellen of we bepaalde dingen kun nen of moeten gaan doen, of de plaatsing van iemand goed is Soms moet iemand van een afde ling naar een andere afdeling wor den overgeplaatst door toenamen van een handicap en/of van de verzorgingsbehoeftigheid Dan vragen we de familie of ze daar in mee kunnen gaan ..Ook lijkt het me belangrijk voor het instandhouden van de eigen identiteit van bewoners, dat zij zich vertrouwd kunnen voelen m eigen sociale kring, waarin ze zich altijd hebben bewogen „Ik denk dat wat u zegt waar is Dat iemand die zestig, zeventig jaar van zijn leven in een bepaalde sociale context heeft geleefd, ge woond. gewerkt ineens hier de drempel over komt en ineens in een totaal andere gemeenschap te recht komt. en gedwongen is. want zo ligt het nu eenmaal, om met allerlei andere mensen om te gaan waarmee hij of zij uit vrije wil anders niet zou zijn omgegaan. Dat vraagt best een hele hoop aanpassings vermogen van de bewoner en is een kolossaal probleem Dan kom je helemaal op het probleem van de hospitalisering. Mensen die zich dan maar noodgedwongen moeten aanpassen aan het hospitaalsys teem of je nou wilt of niet. Het enige wat een beetje een verzachtende omstandigheid kan zijn is dat het zo is dat naarmate de dementie toe neemt de bewuste kennis en het opnemen van de direkte omgeving helaas afneemt Dat zou dan het probleem doen verminderen. Dat merken wij ook. Het moeilijk ste is het voor die mensen die vanuit lichte dementiestoornissen, wij noemen ze de begeleidingsbe- hoeftigen. omdat ze alleen begelei ding behoeven en zelf verder vrij zelfstandig kunnen funktioneren. tergronden. Dat is des temeer een reden om koste wat kost dit soort stappen te proberen deze mensen in hun eigen huissituatie te laten Ook met het oog daarop is hier sinds het begin van dit jaar een dagbehandeling gestart, waarbij het uitgangspunt is om de persoon die licht demente stoornissen ver toont zo lang mogelijk in zijn thuis milieu te kunnen laten wonen en leven, maar om aan de ene kant ter behandeling van een beginnende stoornis en aan de andere kant ter ontlasting van dat thuismilieu ze hier een paar keer per week op te vangen in een dagbehandelings- centrum. Ook is het mogelijk voor pa tiënten om op de dagbehande ling te komen in afwachting van plaatsing in het verpleegtehuis, omdat er een groot tekort is aan bedden in de psycho- ..Het is afschuwelijk, als je niet meer weet waar je vijf minuten geleden je bril hebt neergelegd, en je moet dan een uur gaan zoeken om 'm weer terug te vinden. Terwijl je aan de andere kant exact een ver haal kunt vertellen hoe een geweldige vakantie van vijf jaar geleden in het buitenland zich van dag tot dag heeft afge speeld Dan ontstaat wat het maatschappelijk probleem wordt: de onrust van het niet meer op regelmatige tijden eten het omkeren van dag en nacht, de hele nacht doorrom- melen en overdag slapen, het uit huis gaan, over straat dwa len en niet meer weten waar naar toe of hoe terug naar huis Dan komen de grote problemen voor de omgeving om dat op te ningen, die een dergelijk beeld kunnen imiteren Het is dus zaak deze mensen zo vroeg alshet kan te ontdekken Het streven is, dat elke bewoner, die wordt aangemeld voor het ver pleegtehuis zo veel mogelijk ges creend is De screening gebeurt voor deze regio in het psycho geriatrisch observatiecentrum in Zeist en in de psychiatrische inrich ting Veldwijk Ermelo Iemand wordt daar door de huisarts naar toege stuurd Verblijft vier tot zes weken in het screenmgscentrum Er wor den daar allerlei medische onder zoeken gedaan, en er wordt nader vastgesteld om welke vorm of ernst van dementie het gaat Dan wordt er op grond van die bevindingen naar een geschikte plaats in een verpleegtehuis gezocht. Iets ander ligt het met de groep, die naar de dagbehandeling komt Het eerste kontakt is met de huis arts Vaak daarna met de Sociaal Geriatrische Dienst in Amersfoort Dan wordt er al geprobeerd een beeld te krijgen van de achtergron den van de aandoening. Dan ge beurt de aanmelding bij het dagbe- handelingscentrum, en dan is het onze taak om alle tot dan toe gedane medische zaken na te speuren, en als wij dan menen dat daaraan een aantal medische on derzoeken ontbreekt voor een goe de vaststelling, dan is het onze taak om te zorgen dat die gebeuren Joop Admiraal ..Zou het niet zo moeten zijn. dat alle mensen die op Lisidunahof werken Joop Admiraal konden zien in zijn stuk ,.U bent mijn moeder ,.U zou mij een groot plezier doen door in uw artikel te schrij ven dat wij als hoogtepunt van ons tienjarig bestaan Joop Ad miraal hebben uitgenodigd voor ons voltallig personeel en alle vrijwilligers de voorstelling „U bent mijn moederin De Korf te geven. De dag daarna hadden we een gezellige avond in De Korf met een cabaret en een leuk feest.'' ..Ik denk wel es dat mensen die veel hebben meegemaakt, oudere mensen die hun levenspartner ver liezen. een verdringingscomplex ontwikkelen en m dementie vluch ten.'' „Het is een bekend feit. dat belangrijke levensgebeurtenissen sterke invloed hebben enerzijds op wijze van bestaan en dat de levens geschiedenis anderzijds best een relatie heeft met het optreden van dementie Dat is een sociaal- psychologische verklaring voor een deel van de dementie Maar aan de andere kant hebben medi sche onderzoeken uitgewezen, dat het toch niet altijd opgaat Maar bij dementie, zoals bijna bij alle medi sche beelden is het volkomen dui delijk dat de psychosomatische in valshoeken en de puur medische samengaan Dat komt tot uitdruk king in die gedichtenbundel „Mijn eigen huis" van de verpleeghuis- geriatrische verpleegtehuizen Dat betekent dat we een grote urgente wachtlijst hebben Om daaraan toch iets van ontlasting voor die mensen te kunnen geven, is het mogeli|k om ze vooruitlopend op hun plaatsing in het tehuis alvast tijdelijk te begeleiden in het dagbehande- lingscentrum. Dat draait met zeventien dagbehandelings- plaatsen in totaal zodat we afhankeli|k van twee. drie of vier dagen in de week per patient wekelijks aan achtendertig mensen een opvang kunnen bieden. Het behandelingsas- pect staat duidelijk op de voor grond om nog te proberen stoornissen die optreden te la ten behandelen door de ergo therapeut, de bezigheidsthera peut, de psycholoog, de fysio therapeut om nog er uit te halen wat er in zit Om te proberen de restcapaciteit zo veel mogelijk te benutten, het proces tot staan te brengen of zelfs terug te dringen, omdat het zo is dat bij lichte dementie de mensen vaak in sterke vereenzaming komen, daar hun geheugen- funktie het laat afweten en ze allerlei recente indrukken niet Wnnnon nnthruiHon 7o u/nrHon vangen, en daar proberen we dan iets aan te doen,'' Medische screening .Bère Miesen. die als psycho loog gewerkt heeft in geriatrische inrichtingen, en er gedichten over heeft geschreven heeft destijds gezegd, dat medische screening van bejaarden zou uitwijzen, dat verscheidene van deze mensen niet thuis horen in psycho geriatrische verpleegtehuizen „Als we praten over oorzaken van dementie dan is de grootste groep die waarbij de hersenen on derhevig raken aan een afbraak proces Wat teruggevoerd moet worden voor zo ver we nu weten, op een verouderingsproces, het eindig zijn van gecompliceerde cel en biochemische structuren. Dat is het allergrootste gedeelte Precie ze percentages kan ik niet geven maar dat moet toch in de orde van 80 tot 90% liggen Die verhouding kan nog versterkt worden door de verslechtering van de bloedcircula tie naar de hersenen toe Dan komen we op het punt van de vaak voorkomende hart- en vaatziekten, waardoor de voeding naar de her senen toe schade gaat ondervin den Dat is dan een tweede factor, die vaak parallel speelt Maar daarnaast zijn er een aan tal ziektebeelden, die dementie symptomen kunnen geven, die ont- artse Yvonne Kolk die daarin voor al de psycho-sociale kanten be licht." Wegwerpartikel Denkt u dat jonge mensen, die die oudere demente mensen moe ten verzorgen, die mensen niet als wegwerpartikelen beschouwen Volgt een wat verontwaardigd zacht lachen „Dan zou u bijna hier eens een paar dagen moeten ko men kijken Dat is één van de achtergronden waarom ik hier graag ben komen werken, en wat ik ook gezien heb in de zwakzinni genzorg Met wat voor ongelofelij ke aandacht, inzet en geduld de jonge mensen die hier werken om gaan met de bejaarde mensen Dat het gewoon zo is. dat als je daar voor dat niet in jezelf voelt en dat wilt. dan ben je binnen drie weken weer vertrokken Dan hou je dat gewoon niet vol. Het is een zowel lichamelijk als psychisch bijzonder zwaar beroep Ik denk dat het niet zo maar is dat er in de verzorgende beroepen de laatste jaren zo n geweldig aab- od is van mensen, omdat dat veelal jonge mensen zijn. die iets anders willen dan de produktie- consumptie-maatschappij Of het zo n bijzondere categorie is bij aan vang weet ik niet Zij hebben dat ideaal voor ogen om te gaan doen Als je in de introductieperiode van ir»P u/ol/op on Hoorns Ho nnloiHinn dan hou je het niet vol. Er is hier geen mogelijkheid om kalmpjes aan te doen Dat kan alleen door werken vanuit betrokkenheid. Dan zie je ook dat jonge mensen, ja, andere jonge mensen worden Dat facet van de oudere verzor gende. dat u aanvoert, dat is ook heel belangrijk De wat oudere mens staat immer al wat nader tot de bewoner hier in huis Maar in de laatste tientallen jaren is de mid denleeftijd. niet in de laatste plaats door de zwaarte van het werk. hier niet meer aanwezig. Ook omdat de jongeren in grotc-n getale in het arbeidsveld gekomen zijn We pro beren vooral de wat oudere men sen te betrekken in het zorgveld door die groep vooral te willen recruteren uit de vrijwilligers We hebben hier een geweldige groep van ongeveer 120 vrijwilligers, die zich op allerlei manieren inzetten om een bijdrage te leveren aan de zorg Koffie schenken bij de gezelli ge ochtenden voor de bewoners. Mensen, die onze bewoners rijden naar de kerk. die meegaan met uitstapjes, op vakanties van onze bewoners. Dat zijn vrijwilligers die ons busje als chauffeur bemannen als éen van de bewoners ergens naar toe moet De verpleging komt aan dat soort dingen niet eens toe De vrijwilli- gerssteun wordt gecoördineerd door onze afdeling Aktiviteitenbe- geleiding We denken dat deze in de nabije toekomst nog verder zal moeten worden uitgebreid, omdat door de bezuinigingen onze vaste mensen zullen worden ingekrom pen." Bezuinigingen „Door de bezuinigingen bijvoor beeld dit jaar is er door iedereen 3% prijscompensatie ingeleverd. Daarvoor zijn teruggekomen drie extra vrije dagen, waarvan wi| 70% konden herbezetten Dat betekent van elke drie dagen extra was er één dag. die we niet konder herbe zetten Dat op ongeveer 200 perso neelsleden Dat betekent dat er 200 werkdagen in het huis zijn komen te vervallen Dat is aanzien lijk. en als het nu zo was dat wij aktiviteiten of handelingen hadden waarvan ik kon zeggen nou. dan doen we ze maar niet. nee. het gros van onze werkkracht zit in de direc te zorg aan de bewoner Dus dat gaat over wassen, verdrogen, bed den opmaken, eten geven Dat zijn handelingen waarop niet ingele verd kan worden Als je daarop inlevert gaat het onherroepelijk ten koste van de kwaliteit van de zorg Door nog een stapje harder te lopen kunnen we dit net aan Maar als de komende jaren vooal nog verdere inkrimping van verplegend personeel te zien zouden geven, dan komen wij gewoon keihard handen te kort, om een volgens ons noodzakelijke zorg te kunnen ge ven. En ik moet er niet aan denken, dat het zo wordt dat wij bewoners één keer per dag minder moeten gaan verdrogen, omdat we er de mensen niet voor hebben. Dus wij wachten toch met grote bezorgd heid deze ontwikkelingen af Hier in huis doen we ons uiterste best om het op te vangen In groter verband zullen wij koste wat het kost probe ren duidelijk te maken, dat wij in deze sector weinig speelruimte hebben We hebben te maken met mensen, die zelf nauwelijks vaak iets meer kunnen, die volledig aan onze zorg zijn overgeleverd, en dat wij vinden dat mensen recht heb ben op een basale zorg. waarop wij niet willen afdingen Gelukkig heeft ook de overheid wel enig begrip voor de situatie Tenslotte wil de heer Vlak nog benadrukken, dat hij in de toekomst zo veel mogelijk de gemeenschap wil betrek ken in het gebeuren in het verpleeghuis, en omgekeerd. Hij wil kijken of gemeen schap en verpleeghuis elkaar wederzijds kunnen helpen. Of de gemeenschap meer de noodzaak kan gaan inzien van vrijwilligershulp en ande re ondersteuningsvormen. En dat aan de andere kant gezocht wordt naar wegen om de gemeenschap, de eer stelijnsgezondheidszorg te helpen om zo veel mogelijk oudere mensen in hun thuis situatie te laten blijven en zo goed mogelijk te verzorgen. Huisartsen, verpleegkundi gen. familieleden, die infor matie willen, die praktische dingen willen weten, kunnen bij het verpleeghuis terecht, dat adviezen kan geven, sug- Het ver- iow how

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7