Elisabeth-ziekenhuis houdt symposium over allergie ABTB leden-vergadering Thema-ochtend over kinderen die anders zijn Pottenbakker Pieter Dekker De Geut pakt het anders aan leusder hrnnb Emmaüsgangers weer in A'veld Collectes in november Filmavond in De Moespot Amnesty- groep doet mee aan DDR-aktie Opbrengst collecte Aanstaande vrijdag inDe Flint' Voor huisartsen uit Amersfoort en zeer wijde omgeving Meer aktiviteiten op het programma Waterschap Heiligenbergerbeek Op vrijdag 4 november a.s. in de grote zaal van De Korf De Smidse 1 - Leusden-Centrum m.m.v. 'DE SWING PROFS' het vermaarde jazz-orkest uit Leusden Super-zaalprijs: vliegreis voor 2 personen naar Londen Extra hoofdprijs: draagbare kleuren-t.v. Tientallen grandioze ronde- hoofdprijzen en extra prijzen DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 regio 8 AMERSFOORT - Op vrijdag 4 no vember - van 's middags 2 tot 's avonds 9 uur - wordt in De Flint het tweejaarlijkse Elisabeth-symposium gehouden. Toen in 1977 het St. Elisa- bethziekenhuis haar 400-jarig be staan vierde was in het feestpro gramma ook een symposium over Genetica in de geneeskunde: be dreiging of bijdrage?" opgenomen. Een symposium, dat vooral voor de huisartsen uit het verzorgingsge bied van het ziekenhuis bedoeld was, echter ruimere belangstelling kreeg. Vandaar dat toen besloten werd om iedere twee jaar zo een sym posium - in eerste instantie voor de huisartsen uit Amersfoort en de re gio. maar verder ook voor andere geïnteresseerden als beoefenaren van para-medische beroepen, ver pleegkundigen, enz. te houden. In 1979 en 1981 gingen die symposia resp. over „Funktionele buikklach ten" en ,,Het bronchuscarcinvom". Dat nu - na een enquete onder de huisartsen - ..Allergie" als onderwerp is gekozen, is tekenend voor de toene mende mate waarin de huisartsen met deze ziekte gekonfronteerd worden. VAN ONGEMAK NAAR ZIEK TE Dr W J Koers, die in het St Elisa- bethziekenhuis spreekuur houdt voor allergie en die de organisatie van het ko mende symposium op zich genomen heeft, meent, dat de toenemende vraag naar een allergisch onderzoek vooral komt door het feit. dat men de allergie meer en meer als een ziekte gaat zien, terwijl het vroeger meer als een onge mak werd ervaren Maar ook nu nog kan men spreken van een maatschappelijke onderwaar dering van allergische aandoeningen. stuit de patiënt soms op - ook in zijn ..omgeving" - een muur van onbegrip. ..Helaas beschikt ook de huisarts", zo staat in het zeer recent verschenen ca hier over allergie van de stichting Bio- wetenschappen en Maatschappij, ..veelal niet over voldoende kennis op het gebied van de allergie. Begrijpelijk, want het allergologisch onderzoek is pas na 1960 goed op gang gekomen. En dit stiefkindje van het medisch-biolo- gisch onderzoek is de kinderschoenen nog lang niet ontgroeid. Bij een toene mend aantal gevallen van allergie lijkt het er zelfs op. dat het onderzoek steeds meer gaat achterlopen bij de maatschappelijke realiteit." Als we dit lezen, van dokter Koers horen, dat er tal van vormen van allergie zijn, zoals hooikoorts, huisstofallergie, allergisch astma allergie voor dieren, kontaktal- lergie, voedselallergie en geneesmid- delenallergie. dan wordt duidelijk waar om op het Elisabeth-symposium alleen de atopische allergie zal worden behan deld. dat wil zeggen die vormen van allergie, die zich manifesteren in neus- verkoudheid. astma, eczeem en derge lijke. en waarbij stuifmeel, dieren en huisstol de voornaamste allergenen zijn Het totale onderwerp allergie is te veel omvattend om op een kort sympo sium te behandelen ANDERS - DAN NORMAAL - REAGEREN Allergie - het woord betekent eigen lijk niet meer dan ..anders - dan nor maal - reageren" - omvat een brede groep van symptomen en ziekten, die onder diverse medische specialismen thuishoren, zoals hij huidziekten, inter ne ziekten, keel-, neus- en oorheelkun de. kindergeneeskunde en oogheel kunde. Er zijn ook nauwelijks speciale allergologen De specialisten, die zich met de behandeling van allergie bezig houden zijn dan ook veelal medici, die zich binnen hun vakgebied een specia le kennis van de allergie hebben eigen gemaakt. Hoewel het begrip allergie al sinds de eeuwwisseling bekend is - het was de Oostenrijkse kinderarts von Pir- quet, die via de naar hem genoemde huidreaktie voor het eerst allergie aan toonde - mag toch wel gesteld worden dat eerst een 25 jaar geleden de be langstelling van de medici is begonnen. Terwijl toen werd geschat, dat 5 a 10% van de bevolking aan een of andere vorm van allergie leed. noemt dokter Koers op dit moment alleen al voor de atopische allergieën een percentage van 15% en meer ,.AIs we de kontakt- allergieèn. zoals die voor lijm en kleur stoffen erbij tellen, dan komen we nog heel wat hoger' een verbinding tussen de antigenen en de antilichamen plaatsvinden, een reaktie ontstaan, die of tot immuniteit (onvatbaarheid) of tot ziekteverschijn selen als bijv eczeem leidt ..Van nog geen een allergeen is echter de chemi sche struktuur bekend", vertelt dokter Koers, die eraan toevoegt, dat daardoor ook nog geen een geneesmiddel werkelijk ..genezend" is. Dat tijdens het Elisabeth-symposium de internist dr R A. Geerdink als eerste na inleider dr. Koers zal spreken over .Atopie en erfelijkheid" duidt al aan. dat de medische wetenschap ervan uit gaat. dat de erfelijkheid bij allergie ze ker een rol speelt ,,De allergie is dan in aanleg aanwezig, er is een sterk belas te familie anamnese, die zich pas na een bepaalde periode kan uiten Dok ter Koers vertelt dat allergie voor huis dieren zich bijvoorbeeld pas kan open baren als men het dier al drie jaar in huis heeft Die drie jaar is een gemiddelde. In extreme gevallen kan het 2 a 3 we ken, maar ook 10 jaar zijn Het is dan ook niet verwonderlijk, dat bijv hooi koorts zich pas op 20 a 25 jarige leeftijd openbaart, terwijl men te voren nooit last gehad heeft ..Men kan zeggen dat allergie een produkt van erfelijke ..be lasting" en de intensiteit van het kontakt met het antigeen is. Iemand op het plat teland met aanleg voor hooikoorts zal er eerder last van krijgen, dan iemand die in de stad woont." Dr. W.J Koers, allergoloog in onder meer het Elisabethziekenhuis. heelt de leiding van het symposium. ANTIGENEN EN ANTILICHA MEN Allergie noemen we het verschijnsel dat het lichaam, wanneer dit na een korter of langer durend kontakt met een stof - dat kan een plant, een bacterie, een kledingstuk of een geneesmiddel zijn - anders reageert dan tevoren Te gen de het lichaam binnendringende stoffen - antigenen - worden door het lichaam zelf tegenstoffen - antilicha men - gevormd. Wanneer die antistof fen eenmaal gevormd zijn zal bij het opnieuw binnendringen van de stof er OORZAKEN Stoffen die allergische symptomen kunnen veroorzaken zijn alom bekend Vooral vroeger waren dat nikkel en rub ber van jarretelles bij vrouwen, nu bijv. penicilline. Maar men kan ook noemen stuifmeel van grassen, bomen en bloe men. produkten - vooral huidschilfers- van huisdieren als honden en katten, het huisstof. eenvoudige chemische stoffen als metalen of meer complexe chemische verbindingen als kleurstof fen of kunstharsen. In giften van insek- ten - wesp. bij of mug - zitten voor ACHTERVELD - Maandag avond 7 november wordt door de A.B.T.B. de jaarlijkse ledenver gadering gehouden in Ons Ge bouw. Vooraf zal er om 19.30 uur een H. Mis worden gehouden voor de leden die er in het afgelo pen jaar zijn overleden. Tijdens deze ledenvergadering zal door Ir. W.H. Waaldersbos een uiteen zetting worden gegeven over de Landbouw- en Milieuwetgeving. Een onderwerp dat in de komen de winter centraal zal staan. De heer Waalderbos is zeer goed op de hoogte van deze zaken. Op 8 december zal er in verband met dit onderwerp een discussie avond worden gehoudeh in Ons Gebouw. De agenda omvat 9 pun ten t w. opening, notulen, medede lingen, benoeming stemcommis- sie, bestuursverkiezing, pauze, le zing, rondvraag en sluiting Aftre dend is de heer Gerard van Burg steden die zich herkiesbaar stelt. Verder treden als bestuurslid af Gijs Hilhorst en Theo van Dijk die niet meer herkiesbaar zijn. Door het bestuur zijn de volgende kandi date^ Gerard van Burgsteden, Wim v.d. Hengel Th zn. Henk Petersen. Jan van de Tweel (Beek huis) en Gijs Wouters. Belangstel lende gezinsleden zijn deze avond eveneens van harte welkom ACHTERVELD - Zaterdag 12 november zullen de Emmaüs gangers weer een bezoek aan Achterveld brengen, ledereen die oude en niet meer gebruikte kleding heeft op te ruimen kan dit bij de Emmaüsgangers afge ven. Zij zullen met hun auto weer staan op de parkeerplaats tegen over Hotel De Roskam van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. LEUSDEN. - Voor de maand november hebben burgemees- capten. ter en wethouders vergunning verleend voor de volgende col lectes: 1 tot en met 6 november: Na tionaal Jeugd Fonds. 14 tot en met 20 november: Na tionaal Fonds Sport Gehandi- ACHTERVELD - Vrijdagavond a.s. zal door de Stichting De Moespot in de Moespot weer een filmavond worden georgani seerd. Deze avond zal een be kende film met Roger Moore en Barbara Bach worden vertoond. Als twee kernonderzeeërs op ge heimzinnige wijze verdwijnen, wordt een geheim agent inge schakeld. Samen met zijn Russi sche collega, de mooie Suya Smasova, gaat hij op onderzoek uit. ..- -n'.T' v oiks Daarbij stuiten zij op een zekere „Jaws", een reus met vlijmscher- pen stalen tanden, die de twee geheim agenten met zeer onplezie rige bedoelingen benadert. Een 125 minuten durende film met veel kijkplezier. De aanvang van de film is om 20.00 uur VERLOREN EN GEVONDEN VERLOREN: Sleutelbos met acht sleutels, zwarte portemonnee met in houd, biljet van 25 gulden, zilve ren oorbel, donkerrood regen pak, bruine sleutelbos met drie sleutels, bruine portefeuille met rij- en kentekenbewijs en 420 gulden, donkerbruin beurs met inhoud, beschermkap van Spar- ta-bromfiets, sleutelbos met tien sleutels, grijze herenregenjas, donkerblauwe beurs, bril in etui, handvat bromfiets en versterker- rek. GEVONDEN: Sleutelhanger met twee sleutels, jong katje met vlooienband, blauwgrijze regenbroek, twee biljetten van 10 gulden, zwarte Spaniel, groene baret, albino ko nijntje. GESLAAGD LEUSDEN - Aan de univer siteit van Amsterdam is Hans Walstra uit Leusden ge slaagd voor het apothekerse xamen. AMERSFOORT - Pottenbak ker Pieter Dekker heeft inge haakt op het thema van het Mi nisterie van Landbouw Natuur je buur" door in Amersfoort een projekt te helpen ontwikkelen van aangepaste tuinen voor blin den en gehandicapten. Hij kwam op het idee om dit projekt te gaan ondersteunen met een spaarvar- kenaktie. ..Alle dingen worden altijd zo gere geld vanuit de gemeente- en rijksdien sten", zegt hij. .,en nogal gauw over de hoofden van blinden en andere mensen heen. Een sport- en doe park voor blinden en gehandicapten in Amers foort: mijn persoontje moet nu met een eigen initiatief in dit kader komen, dacht ik. Die aktie met de varkens slaat aan bij de buitenwacht. Ik heb een aantal varkens gemaakt, die er wel zijn mo gen!" Bij instellingen en particulieren geeft Pieter Dekker zijn moedervarkens in bruikleen. Door middel van de verkoop van speenvarkens, stickers en loten kunnen de varkens gevoerd worden Tijdens een estafetteloop langs de vol gende route Amersfoort, Soest, Soes- terberg. Den Dolder. Zeist. Driebergen. Leusden. Hoevelaken. Nijkerk, Baarn, Bunschoten, Spakenburg. Hoogland. Amersfoort zullen de varkens gevuld en wel weer in ontvangst worden geno men. Wie de meeste moedervarkens aanbrengt ten bate van de aktie mag de pottenbakker uitnodigen voor een de monstratie in zijn bedrijf, voor zijn school of vereniging De hoofdprijs in de loterij is een spaarvarken van 20 cm gevuld met harde guldens. Pieter heeft er maar druk mee Hij heeft allerlei ideetjes ontwikkeld: ook kun je bijvoor beeld door de inhoud van een groot spaarvarken te raden meedingen naar een door hem vervaardigde prijs. Wie wil meedoen kan naar zijn atelier gaan: Soesterweg 179. tel. 033-19406 De aktie van Pieter Dekker wordt mede mogelijk gemaakt door de Neder landse Vereniging van Blinden en Slechtzienden Op zaterdag 26 novem ber zal er in het Ziekenfondsgebouw aan de Van Asch van Wijckstraat een echte aktiedag worden gehouden met een informatiestand en diverse aardige aktiviteiten. AANGEPASTE TUINEN Wat zijn dat. aangepaste tuinen voor blinden en gehandicapten? Pieter Dek ker heeft er op zijn atelier een maquette van staan De tuin is een vierkant van 50x50 en is in twee stukken ingedeeld. Aan de ene kant bevinden zich tien tuinen, aan de andere kant nog eens tien tuinen, met een middenpad. Zo ver is dat niets bijzonders. Aangepast bete kent dat de paden verhard zijn en de kanten opgehoogd. Pieter denkt daarbij aan bielzen en balken. ..Voor rolstoelpatiënten krijg je plan tenbakken", zegt hij. „Die kunnen juist leuk in combinatie met de tuinen voor de blinden Bij een tuin van zeg 5x20, dus 100 m2, heb je vier zijden, die grotendeels omringd kunnen worden door staande plantenbakken Het mid denstuk, waar de blinde kan werken, blijft geheel open Die plantenbakken bieden tevens aan de blinde steun als richtlijn." ZELF BOERENZOON Pieter weet waarover hij spreekt. Hij werkt zelf al jaren in tuinen, noemt zichzelf vrije boer. Hij is een boeren zoon, en was tot zijn twintigste jaar vele uren per week in de land- en tuinbouw werkzaam ..Ik zie wel dat dit voor-de blinde, die stadsmens is ondoenlijk is. Hel aspekt komt er natuurlijk bij. dat je het ze moet leren. Dat moest ik trou wens zelf ook weer Dat kost ontzettend veel aanpassing. Daarbinnen moet je vaste kaders hebben. Goede tegelpa den. Ruime gereedschapskisten Voor lichting over het gereedschap Het zaai en moet gepaard gaan met rechthoe ken van hout bijvoorbeeld. Je hebt altijd wat extra apparatuur en outillage nodig Daar ontkom je niet aan." Het Ministerie van Landbouw vraagt om akties vanuit de burgerij om de leuke initiatieven te gaan ondersteu nen Welnu, ze kunnen terecht bij Pieter Dekker! (Piet heeft inmiddels al wat informeel gebabbeld met de gemeen te). LEUSDEN - De Vrouwenraad Leusden organiseert woensdag 16 november een thema ochtend over „Kinderen die an ders zijn". De bijeenkomst wordt gehouden in Groot Krakhorst en duurt van 9.15 tot 11.30 uur. Spreekster op deze ochtend is mevrouw Tuininga. Zij zal aan dacht schenken aan de problemen die van dit „anders zijn" het gevolg zijn voor kinderen èn hun ouders (thuis, buiten en op school) en aan de bestaande mogelijkheden om aan een deel van de problemen het hoofd te bieden (deskundige bege leiding, bijzondere scholen). Er is een inleiding en na afloop een groepsdiscussie. Voor kinde ropvang zal worden gezorgd. Wie nadere informatie wenst, kan kon takt opnemen met J. Traats, tele foon 943031 sommige mensen allergene stoffen, vandaar dat jaarlijks 3 a 5 doden vallen door wespengifallergie Naast deze „echte" allergenen zijn er tal van stof fen en invloeden, die een op allergie gelijken reaktie kunnen veroorzaken, zoals industriële en uitlaatgassen, ta baksrook, physische invloeden als kou de en mist, maar ook psychische Er zijn dus legio mogelijkheden om of echt allergisch of pseudo-allergisch ge prikkeld te worden met als gevolg een allergische reaktie. Geen wonder dus dat ondanks uitvoerig wetenschappe lijk onderzoek in de laatste 50 jaar er wel veel gepubliceerd is, stoffen als schadelijk zijn onderkend, maar de ech te oorzaak van bijv. atopische allergie nog niet is gevonden „85% wordt niet herkend. Het zal duidelijk zijn dat een intensieve samenwerking met zg. preklinische vakken als chemie, immu nologie. physica en bacteriologie nodig is om verder in de geheimen van de antilichamen te komen. „Toen in 1967 de IgE-methode werd ontdekt, dachten we het gevonden te hebben, maar het bleek maar op te gaan voor een groepje stoffen." Op het symposium zal prof dr. L Berrens. biochemicus/immunoloog verbonden aan het Academisch zieken huis Utrecht een inleiding houden over „Laboratorium methoden bij niet door IgE gemedieerde atopische reakties Allergie, een onderwerp, dat in de belangstelling staat, waarover ener zijds veel, anderzijds weinig bekend is. „Het kost dan ook altijd veel tijd" zegt dokter Koers, „om de patiënt In te lichten over zijn aandoening. Voor elke patiënt trek ik een uur uit om hem dat te vertellen." Geen wonder dat ook de hulsartsen vaak ook pro blemen heeft om allergie te onder kennen en voor dit 4e Elisabeth-sym posium de allergie als onderwerp prefereren. Die huisartsen zijn door het Elisabeth-ziekenhuis uitgeno digd. maar ook voor geïnteresseer den uit para-medische en andere verwante beroepen kan het belang rijk zijn dit symposium te bezoeken. „Ze zijn van harte welkom," zegt dokter Koers. LEUSDEN - Zaterdag 5 no vember zal er van 10.00 tot 16.00 uur in de Hamershof een bakfiets staan met Amnesty-materiaal om de aandacht te vestigen op de lopende DDR-aktie. Deze ak tie is gericht op de wetgeving en gewetensgevangenen in de DDR. Doel van de aktie is: 1. De internationale aandacht vesti gen op de beperkingen t.a.v. de vrijheid van meningsuiting, zo als deze zijn vastgelegd in de DDR-wetgeving; 2. De DDR- autoriteiten wijzen op de tegen strijdigheid tussen de binnen landse praktijk en de geratifi ceerde internationale verdragen, waarin de vrijheid van menings uiting wordt gegarandeerd: 3 Vrijlating vragen van gewetens gevangenen die recentelijk - als gevolg van de wetgeving - zijn veroordeeld. Naar de praktijk van Leusdea vertaald betekent dit dat de Amnes ty-groep probeert een aantal juris ten te bewegen een brief te schrij ven naar collegae in de DDR Daarnaast zal er op de komende schrijfavond een groot aantal brie ven liggen, die aan verschillende autoriteiten in de DDR gestuurc moeten worden. De groep hoop' zaterdag veel mensen te mogen informeren over hetgeen Amnestj International doet tegen schendin gen van de rechten van de mens in de DDR LEUSDEN - Sinds het o.j.j.c. De Geut heropend is, zijn er veel zaken in hun opzet veranderd. Nu de organisatie onder beheer van de heer Roy Robbemond staat worden er allerlei activitei ten georganiseerd. Activiteiten die bij de jeugd en jongeren van Leusden en omstreken wel aan slaan gezien de opkomst. Natuurlijk wil De Geut een veel breder publiek aantrekken dus staan er tal van verschillende activiteiten op stapel. De organi satie van het jongerencentrum wil meer voor de jeugd en jonge ren doen dan alleen de welbe kende disco-avonden op de vrij dag en zaterdag en de Rock and Roll-avonden op de woensdag. Zo zal de organisatie meer maandelijkse activiteiten organise ren waaronder een live-optreden van een band en een filmmiddag op de zondag welke zelfs twee keer gehouden zal worden Thans wordt de keus hiervan bepaald door de medewerkers van De Geut maar daar kan verandering in komen. De organisatie staat namelijk altijd open voor goede suggesties en ontvangt deze dan ook met open armen. Ook andere suggesties be treffende het organiseren van an dere activiteiten zijn zeer welkom. Dat o.j.j.c. zich niet alleen richt tot de jeugd en jongeren van Leusden blijkt uit het ter beschikking stellen van de ruimte voor verenigingen en scholen. Zo biedt de ruimte met de mooie disco en gezellige bar zich uitstekend voor festijnen waar nu 2 gebruik van wordt gemaakt. De schoolgaande jeugd kan ie dere middag, behalve de maar dag, gezellig een kop thee of koffi halen op de Zwarteweg 29. o.j.j.c. De Geut staat dan open on wat gezellig na te babbelen ee men zich op zijn huiswerk werpt, Om al deze activiteiten in goe de banen te leiden kan De Geir nog enkele vrijwilligers/sters ge bruiken die zich in willen zetten voor andere leeftijdsgenoten. Ter herinnering: men moet niei de nodige pasjes vergeten dit tegen inlevering van twee recen te pasfoto's en een kleine ver goeding te verkrijgen is. Voor nov. willen de organisatoren hei pasjessysteem definitief invoe- ren. Dus voorkom onnodige pro blemen en schaf er één aan. LEUSDEN - De collecte die stichting SOHA in de week van 17 to en met 21 oktober heeft gehouden i de gemeente Leusden heeft 33Ö gulden opgebracht. De stichting wil alle inwoners vf Leusden hartelijk dank zeggen voc de spontane wijze waarop ze gere» geerd hebben. Het bestuur van het waterschap Heiligenber gerbeek maakt bekend: dat het op 26 septem ber 1983 ter openbare kennis heeft gebracht dat de keur van het waterschap Heiligenber gerbeek, vastgesteld door de verenigde vergadering van 24 februari 1983, door Gede puteerde Staten van Utrecht is goedgekeurd bij besluit van 23 augustus 1983, afdeling 2 NW nr. 236WB/704; dat ten aanzien van deze Keur is voldaan aan het bepaalde in artikel 9, derde lid van de Keurenwet; dat na het ver strijken van de daarbij gestelde termijn geen adres van beroep is ingediend; dat genoemde Keur bij deze wordt afgekondigd en ingevolge het bepaalde in artikel 12 van de Keurenwet in werking treedt op de derde dag na heden; dat de Keur voor de tijd van drie maanden voor een ieder ter lezing is gelegd op de secretarie van het waterschap, Stationsweg 259 te Wou denberg en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Woudenberg, 4 november 1983. Het bestuur voornoemd, H. A. van Beuningen, voorzitter. H. Stoer, secretaris. Zaal open 19.30 uur - aanvang 1e ronde 20.00 uur De gehele opbrengst is bestemd voor de Landdag voor spierziekten op 26 mei 1984 te Crailo organinlic Lionictub Lcu«d«"

Leusder Krant | 1983 | | pagina 8