leusder hrant; i Wagenaar is de ware heer van Leusden, - zeggen Thomasvaer en Pieternel Opmerkelijk Ophalen glas en oud papier Tuinkaboutster voor Rooie Vrouw Wagenaar kan het niet laten DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 loep op Leusden van een belastingdruk per inwoner - hoe waar de cijfers op zich ook zijn - inderdaad een nogal dubieuze methode is, wanneer je wilt vergelijken hoe duur verschillende gemeentes voor hun inwoners zijn. Hoe kan je dat dan wel op een beetje zuivere manier doen? Een goede vraag, waarop op dit moment nog geen duidelijk antwoord te geven is. Je zou een gemiddelde belastingdruk per belastingplichtige kunnen gaan berekenen. Je zou ook de kosten van bewoning van vergelijkbare huizen - voor zo ver het gaat om gemeentelijke belastingen - in verschillende gemeenten met elkaar kunnen vergelijken. En er zijn ongetwijfeld nog meer methodes. Hans Hermans, chef van de gemeentelijke voorlichtingsafdeling, heeft inmiddels aangekondigd, dat hij wil proberen om een zo verhelderend mogelijke vergelijking tussen verschillende gemeentes te maken. Met behulp van zijn collega's van de afdeling „Financiën" wil Hermans trachten te komen met een methode, waar je inderdaad een ter zake doende vergelijking mee kunt maken. Dat wachten wij natuurlijk met spanning af. En reken maar, dat wij ons tezijnertijd aanbevolen zullen houden voor het publiceren van de gegevens. Leusden het duurste? (2) En dan was er in de discussie over de duurte van Leusden ook nog de stem van Alrich Parson (VVD). Hij merkte op, dat je bijvoorbeeld wel de tarieven van de onroerend goed belasting kunt gaan zitten vergelijken, maar als je dat doet zonder de verschillende woonomgeving te bekijken, nog weinig relevant bezig bent. Parson: „De hoogte van zo n belasting houdt verband met de kwaliteit van het wonen. Als je ziet, wat een mooie wijken Leusden heeft, dan moet daar toch ook voor betaald worden", aldus het VVD-raadslid. „Naar zijn mening verdient Leusden een betere en grotere kermis dan het klungelachtige gebeuren dat er tot nu toe gestaan heeft". Een opmerking van burgemeester Rademaker die genotuleerd staat in het verslag van de vergadering van de raadscommissie Algemene Bestuurszaken van 13 oktober jl. Het ophalen van oud papier en afvalglas door de gemeentereiniging ge beurt maandag 7 novem ber in de wijken Rossen berg, Princenhof, Ha- mersveld, Rozenboom, Rozendaal, de Wetering, Alandsbeek, plus Stou- tenbfg en Achterveld. Oud papier bij voorkeur langs de straat zetten in een kartonnen doos. Glas aanbieden in een houten kist of kratje. Grof vuil kan worden gestort op de ge- meentewerf aan de Ha- mersveldseweg. Dat kan door de week en ook op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Voor nadere informatie kan men bellen naar de dienst gemeentewerken, telefoon 941594. De kontaktvrouw van de Rooie Vrouwen, Ted Janssen, stelde vorige week op de jaarvergadering haar plaats beschikbaar aan een andere Rooie Vrouw. Zij is vanaf het begin lid geweest van de kerngroep van de Rooie Vrouwen. Zoals gebruikelijk bij een afscheid, werd haar een kado „overhandigd". Ted Janssen had eens opgemerkt dat ze zocht naar een vrouwelijke tuinkabouter, maar dat er in het hele assortiment enkel en alleen mannetjes te vinden zijn, al dan niet voorzien van attributen als hengels en pijpjes. De verrassing was daarom groot toen Ted onder een grote rode lap een kaboutervrouw met lange rokken en een grote puntmuts zag. De enige tuinkaboutster in Nederland werd gemaakt door Cato Esse boom. Speciaal voor Ted. Wethouder Wagenaar heeft zogenaamd het gat gegraven waarin hij even later een kast van een CAI-trajektversterker plaatste. In Leusden-zuid vond maandagmiddag, even na half een, een „historisch" moment plaats. Wethouder Jan Wagenaar gaf toen namelijk het officiële startsein voor de aanleg van de Centrale Antenne Inrichting in Leusden. In een kort praatje tot enkele aanwezigen, die getuigen waren van het plaatsen van een kastje van een trajectversterker door Wagenaar met hulp van gemeentesecretaris Van Gooi, kon de liberale wethouder het (uiteraard) niet nalaten om te memoreren hoe lang het wel niet geduurd heeft voordat de CAI in Leusden een feit werd. „Het is een lange weg van acht jaar geweest, waarin we heel wat problemen moesten overwinnen, niet in de laatste plaats veroorzaakt door de tegenwerkingen tegen het plaatsen van een eigen mast aan het Valleikanaal", vertelde wethouder Wagenaar voor de zoveelste keer. Hij probeerde vervolgens de kleine groep van aanwezigen te vermaken met (onbelangrijke) gegevens over hoeveel uren er vergaderd zijn over de centrale antenneplannen, over hoeveel centimeters hoog de rapporten over de CAI samen zijn én meer van dat non-news. Om de show compleet te maken kwam Wagenaar met een anekdote op de proppen. Die begint in 1962 toen hij net in Leusden was komen wonen en het dak van zijn bungalow uitrustte met een eigen antennemast, waarmee ook Duitsland ontvangen kon worden. Prompt kreeg hij een brief van het college van b. en w. waarin Wagenaar gesommeerd werd een vergunning voor het plaatsen van die antenne bij de gemeente aan te vragen. Wagenaar schreef een brief terug, waarin hij het een en ander uitlegde en de vergunning aanvroeg. Twee jaar lang kwam er geen gemeentelijke reactie op die brief. Toen er eindelijk een schrijven van b. en w. in zijn brievenbus belandde, was Wagenaar met stomheid geslagen: hij werd gesommeerd een vergunning voor het plaatsen van de antennemast aan te vragen. Wagenaar schreef weer een briefje terug, waarna uiteindelijk de vergunning aan hem werd verleend. „De bedoeling van deze anekdote is", zei de wethouder maandagmiddag, „om aan te geven dat twintig jaar geleden ook al bepalingen werden opgelegd aan het ontvangen van tv- en radiosignalen uit de lucht. Dat is nu alleen nog maar erger geworden". En hij kan het weten. Onthutsend Zullen we de achterliggende zeven dagen maar eens kwali ficeren als een onthutsend weekje Nee, niet ornaat de Postweg toch onderhands mag worden aanbesteed. Ik had niet anders verwacht en in alle beschei denheid had ik vrijwel tot op de letter ook het scenario voor zien, waarlangs het CDA deze omwenteling zou uitvoeren. Al leen had ik nog even het ver moeden dat er een schorsinkje van de raadsvergadering aan te pas zou komen, want dat is nu eenmaal een nauwelijks te versmaden lekkernij. Maar na dat Wagenaar had gezegd, dat hij wel een ander steegje wist om eens openbaar aan te be steden, was dat niet eens meer nodig Was het dan een ont hutsend weekje, omdat de plaatselijke toneelvereniging ,,De Eendrachtbij monde van haar Pieternel en Thomasvaer onthulde, dat Jan Wagenaar de eigenlijke machthebber in Leusden is? Nou nee Persoonlijk had ik al een dag of wat het vermoe den, dat Jan Wagenaar hier een stevige vinger in oe pap heeft, dus ook die onthulling heeft me verder niet zo lang uit de slaap gehouden Maar waar ik echt van wak ker heb gelegen: dat Leusden nu weer op zi'n akelige manier in de landelijke publiciteit is gekomen. De laatste keer, dat er iemand vanuit Amsterdam de Utrechtse heuvelrug over trok om boven Leusden een microfoon te houden, was met die 5 mei-ambtenaren-klucht van vorig jaar. En nu was er weer één Een rooie journalist natuurlijk, want er werd stront aan de knikker vermoed. Het ging er om, dat het Leusdense college van B. en W het maar beter vond, dat een Leusdense jongeman zich niet inliet met organisaties als het ..Komitee Kruisraketten Nee". Bij de meeste burgers heeft het college van B. en W. daar geen ene moer mee te maken, maar deze jongeman maakte hij het volgende sommetje: tel de opbrengst van de hondenbelasting, het reinigingsrecht, het rioolrecht en de onroerendgoedbelasting bij elkaar op en deel die som door het aantal inwoners van de repectievelijke gemeentes. Daaruit komt een bedrag per inwoner-voor Leusden is het 223.37-en dat bedrag zou je kunnen aanduiden als de geniet ongelukkigerwijs een RWW-uitkenng, hetgeen voor de liberalen en christen democraten, die het dagelijks bestuur van onze gemeente vormen, aanleiding bleek om zich eens even in deze privé- aangelegenheid van genoem de jongeman te mengen. Dat valt mij persoonlijk dus met name van eveneens eerder genoemde Jan Wagenaar zwaar tegen, maar dit terzijde. Waar het om gaat is dat Leusden weer eens uitermate droevig in het nieuws komt. Het item wordt bij de radio- aktualiteitenrubriek al aange kondigd als ,,Je zult in Leus den wonen en een uitkenng hebben Waarna de reporter van de jongeman naar het raadslid en tenslotte in ge strekte draf naar de burge meester snelt. Dat gaat als volgt Jongeman. ..Telefoon. Bela chelijk. Raadslid: ,,Nee Onaan vaardbaar". BurgemeesterDraaggolf Landsbelang Terug naar de studio in Hil versum Zo wordt dat natuurlijk nooit iets met dat imago van Leus den. Wat wéét de rest van de wereld nou toch van Leusden Dat de ambtenaren er nog slaafser worden behandeld dan in de rest van het land van Rietkerk en dat uitkeringsge rechtigden zich om bestuur lijk-politieke redenen" maar liever niet metKruisraketten Nee" moeten bezighouden. Terwijl er toch ook zoveel te genieten valt in Leusden. niet waarVraag maar aan VVD- raadslid Alrich Parson, die heeft opgemerkt, dat wonen in Leusden dan misschien wel een paar centen kost, maar dat je er dan ook wat voor krijgt. Wat weten ze daar van in Den Haag of in Woensdrecht? Niks. Als die Wagenaar hier echt de macht heeft, moest ie daar 's wat aan doen. Kreyns belastingdruk per inwoner. Bij die rekenwijze verschijnt Leusden in beeld als het een zeer modale gemeente. Maar de vraag is natuurlijk, wat zo'h berekeningswijze nu waard is. Is de belastingdruk per inwoner een interessant gegeven, of is de belastingdruk per trottoirtegel een even relevant gegeven? Schrijver dezes meent dat het berekenen Pieternel: Kom Thomasvaer, dit is genoeg Hiervan sta ik echt pat Laten we weggaan van 't toneel, dan gaan we niet zo at. Thomasvaer: Voordat ik nu de Korf verlaat - ik was het haast vergeten - is er nog één ding dat ik toch ontzettend graag wil weten Die vreemde kleur van het stadhuis maakt het beslist markanter. Maar heet ons burgervader nu dan ook de roze panter? ledaktie: Caspar van Loo. lijdragen: Noortje Klinkenberg, larnlx Kreyns. Ofr .eusden het duur te? Wie een duurdere gemeente teet, moet het zeggen. Met die aansporing besloten re vorige week een bericht op eze pagina over de hoogte van et reinigingsrecht in de emeente Leusden. We hoeven inmiddels niet meer te ertellen, dat dat voor het olaend iaar verhoood wordt jn 170,40 naar 192,-. Een ndje bellen met gemeenten in enenigszins wijde omgeving an Leusden deed ons toen irmoeden, dat Leusden de jurste gemeente was voor wat itreft het reinigingsrecht. Dat laatste nu dienen wij even cht te zetten: Leusden is in ons nd in ieder geval niet de meente met het hoogste inigingsrecht. En wie was het die ons daar op tendeerde? De wethouder van lanciën himself, Fons Ummels. jpresenteerde tijdens de adsvergadering van vorige eek donderdag een lijstje met rieven uit omliggende imeenten en daar stand het rart op wit: Dé Bilt en Wijk bij jurstede - de naam zegt het al ijn duurder. Uiteraard hebben we ►gevens van de wethouder en nagetrokken en meteen informeerd naar de tarieven lor het volgend jaar. De gevens zijn als volgt: De Bilt: gezinnen 1983 225,-, eenwonenden 1983 129,-; zinnen 1984 216,- eenstaanden 1984 123,-. Wijk bij Duurstede: voor dereen in 1983 én 1984 198,-. Beide gemeentes zijn dus derdaad duurder dan Leusden, iar opvallend is wel, dat de één ie itarief verlaagt voor het Igend jaar, terwijl de ander het hetzelfde nivo handhaaft. De hoging die Leusden onlorvoert is meer dan 15%. Overigens liet de wethouder t jken, dat hij helemaal niet 3e. ld, dat Leusden erg duur is. eUf ntien gemeenten in de buurt 3* ier integrale weergave van de Pieternel/Thomasvaer-tekst. Waaraan moet worden toegevoegd, dat op het moment dat Thomasvaer de zin uitsprakmaar achter al dat praten staat slechts één man van de daad" er op het toneel van de Korf zaal een fraai Michelm-mannetje verscheen Voor wie later heeft ingeschakeldwethouder Wagenaar is in zijn vrije tijd direkteur bij Michelin Nederland Tot slot nog één suggestie onzerzijds: zou het niet een aardig idee zijn om voortaan jaarlijks de nieuwjaarsreceptie van B. en W. te verluchtigen met een dergelijk Thomasvaer en Pieternel-optreden, zodat Leusden een aardige nieuwjaarstraditie rijker wordt? De tekst pakken we na enige inleidende strofen hier op. Pieternel: Dat ik hier staan mag, Thomasvaer komt niet door de pastoor Een vrouw die speelt bij het toneel kwam in zijn stuk niet voor. Na veel gepraat en veel gebed gaf Heerom toch zijn zegen. Toen kwam hij op het toneel ook damesbenen tegen. Thomasvaer: Eendracht maakte zelfs vorig jaar een hele nieuwe deal. Hun biechtstoel staat nu in De Korf En Heeroom heet Van Tiel! Pieternel: Maar Thomasvaer, die mooie Korf da 's toch een dure kluif? Eet Eendracht voortaan dan ook mee uit de gemeenschapsruif? Thomasvaer: Zeg, Eendracht is geen tennisclub! Men wil hier best wat doen. Maar acht, voor welzijn en cultuur heeft men te weinig poen. Voor hockey, tennis of voor golf, wil men best scheutig zijn Maar voor muziek, toneel of jeugd doet elke gulden pijn. Pieternel: Hoe zat het ook weer met de Geut en met die jong'ren werker? Thomasvaer: Och lief, die man deed echt z'n best. Maar Leusdens raad was sterker. Er moet bezuinigd worden dus: De zak voor Pin van Es. De raad sprak: met vrijwilligers redt Leusdens jeugd zich best. Pieternel: Maar hier in Leusden zit toch geld? Men schenkt na veel palavers de met-modale Leusdenaar toch ook vergrote kavels? Thomasvaer: Tja Pieternel, da 's politiek. Misschien niet altijd eerlijk. Maar voor die grondbezitters daar is zo n beslissing heerlijk En of men echt zo zuinig is met die gemeenschapsgelden Pieternel: Daarover kan ik, Thomasvaer jou vreemde dingen melden In Leusden bouwde men de Korf Een fraai en kloek gebouw. Voor sport en spel en feestgedruis. Maar acht, wat bleek al gauw? De zaak was niet geïsoleerd Dat was men glad vergeten. De buurt werd dol van het lawaai En dat heeft men geweten Ten koste van een zak vol geld werd er geïsoleerd. Thomasvaer: Maar wat bleek na een maand of wat? Men had nog niets geleerd. De kelder van 7 gemeentehuis bestemd voor vele zaken, bleek ook niet geluiddicht te zijn Ook dat moest men gaan maken. Want ambtenaren op 't Stadhuis kunnen dan niet meer werken, als zelfs gepraat in 't vrouwenhuis daarboven is te merken Pieternel: Echt, je gelooft je oren niet als je dit alles hoort. In Leusden is vaak niets te zot. Dus ons verhaal gaat voort. Thomasvaer: 'k Moet nog vertellen van die weg in richting Langebeek. Een fraai ontworden kronkelstraat die toch een miskleun bleek. Want ach, die was te krap gepland. De bus liep telkens vast. Hij was een metertje te smal dus Leusden weer in last. Toen namen de bestuurderen opnieuw een kloek besluit Verbreed die weg aan elke kant. De kosten? Maakt niets uit. Pieternel: Zeg, is er helemaal niets leuks in Leusden aan de hand? Staat er dan nooit iets positiefs in onze mooie Leusder krant? Thomasvaer: Oh, je bedoelt dat warenhuis, dat hier misschien gaat komen. Nu, volgens mij bestaat dat slechts in Wagenaarse dromen. Het wordt een nieuw soort warenhuis, zo las ik in de krant Denkt B en W. daarbij dan ook aan een nieuw type klant? Pieternel: Een warenhuis als concurrent. Wie gaat daaronder lijden? Denkt men nu echt de middenstand met zoiets te verblijden? Waarom wil men dat warenhuis Wie zit daar dan wel achter Wat doet dat voor de Hamershof? Kan dat niet wat doordachter Thomasvaer: 7 Is drammen en prestige slechts. Dat lijkt me klip en klaar. Wie doet hier eigenlijk iets aan Toch niet heer Wagenaar Pieternel: En als dat warenhuis er komt - en 7 zou me niet verbazen - gaat men het dan soms verven in een mooie kleur turkooise? Kom Thomasvaer, genoeg gepraat. Eén vraag slechts tot besluit. Wie deelt er in dit mooie dorp nu echt de lakens uit? Thomasvaer: Tja Pieternel, 7 is vreemd gesteld We hebben wel een raad, maar achter al dat praten staat slechts één man van de daad Michelinmannetje: Ja deze heer heeft groot gelijk, wat in dit dorp geschiedt, gebeurt alleen als ik het wil. Anders gebeurt het niet. Voor ruimtelijke ordening en 't openbare werk, voor woningbouw, verkeer, vervoer, maak ik me altijd sterk Wat er in Leusden ook gebeurt, 7 Komt zonder mij niet klaar. De ware heer van Leusden is. WETHOUDER WAGENAAR We maakten er dinsdag in het verslag over de feestavond van ,,De Eendracht" al even melding van de fraaie tekst, die door Thomas vaer (Dick van den Engel) en Pieternel (Nanda van Oort) werd uitgesproken Een hekeldicht in de ware zin des woords, dat was tic gecomponeerd door Ido van Bockel, Martin Rep en Dick van den no Engel zelf. Uiteraard heeft zaterdagavond maar een vrij select mk publiek het optreden van Pieternel en Thomasvaer kunnen volgen. 130 En da 's jammer van zo'n prachttekst. Die verdient grotere bekend heid. Al was het maar, omdat nu eindelijk onthuld wordt, wie de va- macht in Leusden echt in handen heeft. ion Daarom, onder dankzegging aan de auteurs, vandaag een bi/na re:-

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9