kollege wil mogelijkheden tot deeltijdarbeid lij gemeente beperkt verruimen ruk bezocht ABTB denvergadering I Vooral vrouwen in lagere functies werken in deeltijd De Prins wordt weer De Koning logere functies blijven er van uitgesloten Commissie Financiën vergadert Bijeenkomst Plattelands vrouwen lil Groeneveld heeft ook een bril voor u. III Houdt Groeneveld voor ogen DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 plaatselijk nieuws in een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Als het aan het college van Burgemeester en jthouders ligt, zullen de mogelijkheden tot deeltijdarbeid de gemeente beperkt worden verruimd. Maar het college is en voorstander van een aktief beleid in dezen. Er wordt de meenteraad aanbevolen ten aanzien van de mogelijkheden t arbeidstijdverkorting en deeltijdarbeid voor de medewer- irs „een voorlopig enigszins afwachtende opstelling" aan te [Tien. 1 Al met al voldoende reden om GEEN HOOFDITEM )at staat in een notitie over leidstijdverkorting en deel arbeid, die vanavond ter •ake komt in de vergadering de raadscommissie „Alge- ne Bestuurszaken". Volgens college is dit onderwerp weer ueel geworden door „recente wikkelingen, mede ingezet >r concrete verzoeken van btenaren om korter te mogen iken". Bovendien ligt er het izoek van de minister van Bin- ilandse Zaken om werkne- rs, die daarom vragen, toe te an in deeltijdarbeid te gaan ken, als dat niet tot grote eilijkheden voor de dienst of lere personeelsleden leidt, om stelselmatig bij vakant ïende of nieuwe funkties na jaan, of deze door twee of »r deeltijdwerkers kan wor- vervuld. het onderwerp weer eens op het nivo van een raadscommissie aan de orde te stellen De laatste keer, dat raadsleden zich over arbeids tijdverkorting en deeltijdarbeid bo gen was in 1979, toen er ook een ambtelijke notitie op tafel lag. Aan de hand daarvan werd toen beslo ten door B. en W. om een afwach tende houding aan te nemen en voorlopig akkoord te gaan met één vorm van deeltijdarbeid. Dat is deeltijdarbeid op basis van 20 uur per week, respectievelijk 4 uur per dag. Het stafburo Personeelsza ken werd gemachtigd om alle an dere vormen van deeltijdarbeid af te wijzen. Dit collegestandpunt werd in december 1979 door de commissie ABZ voor kennisgeving aangenomen. Nu is het college bereid voorzich tig een stapje verder te gaan. Op vallend in de notitie is, dat B. en W. in de eerste plaats willen inspelen op wensen van werknemers en toekomstige werknemers „Her verdeling van werk is in dit verband geen hoofditem," zo staat er met zoveel woorden te lezen. Boven dien schrijven B. en W „De reali teit gebiedt te zeggen, dat gezien de omvang van het Leusdense ambtelijke apparaat het op alle onderdelen en niveaus doorvoeren van deeltijdarbeid en arbeidsduur verkorting thans nog niet te over- ziene problemen met zich mee brengt." Vandaar de eerderge noemde voorzichtige opstelling en afwachtende houding, maar niette min een verruiming van de moge lijkheden. Geadviseerd wordt in de notitie om de volgende mogelijkhe den te scheppen a. 36 uur per week (9 dagdelen). Die mogelijkheid wordt door het Rijk reeds gehanteerd in het kader van de herverdeling van arbeid. b. 32 uur per week (8 dagdelen), wat evenzeer door het Rijk reeds wordt gedaan c. 24 uur per week (6 dagdelen), wat het minimum aantal uren is vcor verplichte opname in het amb- tenarenziekenfonds IZA. d. 20 uur per week (4 dagdelen), een mogelijkheid, die bij de ge meente Leusden reeds bestaat. Uiteraard zijn er twee momen ten, waarop de mogelijkheid van deeltijdarbeid aan de orde kan ko men. In de eerste plaats is dat bij het ontstaan van een vakature. Volgens de notitie moet dan een afweging plaatsvinden, of de baan in deeltijd kan worden vervuld. ..Bij volledige functies zal dit beteke nen: of opsplitsen in twee functies van elk 20 uur per week, of de functie-omvang verminderen tot 36, 32 of 24 uur per week Daarnaast kunnen er van indivi duele ambtenaren verzoeken ko men om minder te mogen werken. Daarover staat in de notitie: „Ver zoeken als hier bedoeld kunnen worden gehonoreerd indien er bij een nieuwe functie-omvang van 36, 32 of 24 uur per week sprake blijft van een verantwoorde werk druk en indien een goede functie vervulling niet in gevaar komt." CHEFS Dat hele verhaal is overigens niet geldig voor iedereen binnen het ambtelijk apparaat. Het colle ge zegt de vraag of de directeur gemeentewerken net zo goed in deeltijd zou moeten kunnen werken als de typiste, niet te kunnen beantwoorden. „Wij me nen dat het, gelet op de omvang en de structuur van het Leusden se apparaat, niet goed doenlijk is hierover enigszins bindende uit spraken te doen. Omdat met het creëren van deeltijdfuncties en verzoeken om arbeidstijdverkor ting nog niet zoveel ervaring is opgedaan, luidt het voorstel om vooralsnog het korter werken of werken in deeltijd mogelijk te maken voor personeelsleden die werkzaam zijn in functies tot en met het niveau van functiegroep 7. In ieder geval worden voorals nog uitgesloten de functies van af het niveau functiegroep 8, doorgaans de functies met een beleidsmatig of een sterk be- leidsvoorbereiend karakter, waartoe ook de chefs (leidingge vende) functies behoren. In het algemeen kan worden gesteld dat het opsplitsen van vooral deze functies voelbare gevolgen heeft voor de organisatie, de medewerkers/sters, bestuur ders en derden. De eenheid van In de typekamer van de gemeente werken ook enkele part-timers. werkzaamheid en denken bin nen een functie is hier relevant." Geen deeltijdarbeid derhalve in de hogere functies. GEVOLGEN Uiteraard heeft het verder door voeren van deeltijdarbeid gevolgen voor de organisatie van het ambte lijk apparaat. Wanneer het gaat om de vermindering van een functie met vier tot acht uur per week, dan moet dat elders binnen de afdeling kunnen worden opgevangen Wordt een baan van veertig uur gesplitst in twee halve banen van ieder twintig uur, dan stijgen de loonkosten enigszins, omdat de ziekenfondspremie voor de ge meente hoger wordt. Volgens een berekening van het ministerie van Binnenlandse Zaken zou die ver hoging 2 a 3 procent kunnen bedra gen Wellicht, zo suggereert de notitie, staat daar ook weer een stijging van de arbeidsproduktiviteit tegenover. Volgens B. en W. heeft werken in deeltijd geen gevolgen voor de rechtspositie van de ambtenaar Het werken in deeltijdarbeid zal nooit tot gevolg hebben, dat het ambtenaarschap in de zin van de Algemene Burgerlijke Pensioen wet verloren gaat, zolang het jaars alaris maar het grensbedrag (thans 8 500,-) te boven gaat. Vanavond kan de raadscom missie Algemene Bestuurlijke Zaken, waaronder ook het perso neelsbeleid ressorteert, zich uit spreken over het door B. en W. voorgestane beleid ten aanzien van deeltijdarbeid. Onder voor zitterschap van burgemeester Rademaker wordt er vanaf 20.00 uur vergaderd in de commissie kamer van het gemeentehuis, 't Erf 1. Behalve deze commissie zal ook de commissie voor het georganiseerd overleg zich over de notitie moeten uitspreken. In de commissie georganiseerd overleg zijn naast raadsleden ook vertegenwoordigers van de ambtenarenbonden opgeno- iCHTERVELD - De druk be- hle ledenvergadering van de .T.B. werd door de waarne- nd voorzitter de heer J. Rutte gebed geopend. Hierna ver- komde hij de aanwezige le en hoopte dat het een nutti- vergadering zou worden. In bijzonder verwelkomde hij aanwezige dames, de heer ink van de Rijksvoorlich- sdienst, de heer Waalderbos de A.B.T.B. en een aantal «van de Barneveldse C.D.A. «onder twee raadsleden, folgens werd even stilge- in bij het overlijden in het open jaar van drie leden van ifdeling, onder wie de voor- ir van de afdeling. ,,ln onze tl waren ze nog te jong om te ontvallen. Doch het leven it verder en we zullen hun k voortzetten." Het is een zomer geweest in 1983 waarover nog vele jaren ge sproken zal worden. Een nat voor jaar en droge zomer De voeder- voorraad is krap gebleven Het voer zal wel duurder worden. De melkprijs, de vleesprijzen waren goed De prijzen van de varkens en kippen waren minder," aldus de voorzitter. Ook werd door de voorzitter stil gestaan bij de zuiveloverschotten en de daarmee in verband staande vermindering van de produktie. De notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat het in de bedoe ling ligt om in 1984 weer te begin nen met een waterontrekking ten behoeve van de waterleiding maat schappij. Deze wateronttrekking zal plaats gaan vinden in De Glind. Ook is men momenteel bezig met tnafhankeljjk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. ferschijnt elke dinsdag en donderdag. loofdredakteur: tarnix Kreyns tedaktie; iertien Engelkens üaspar van Loo nlevering kopij en advertenties: oor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. oor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. edaktie en administratie: antoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op erkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 ir. Telefoon: 033-941495. ibonnementsgeld: 59,40 per |aar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. lachten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan mtakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag ssen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u tntakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 1141, toestel 44. toestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u bestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij oruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 1441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van wenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Kendaallaan 9, Leusden-Centrum. igeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste °('s) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- Intenkombinatie te Barneveld. een plan voor samenvoeging van een aantal waterschappen. De heren Theo Blom en Wout Ossendrijver werden benoemd om de stemcommissie te vormen. Vervolgens vond een bestuurs verkiezing plaats. Periodiek aftre dend was G. van Burgsteden, die herkiesbaar was Verder traden af G. Hilhorst en Th. van Dijk en moest worden voorzien in de vaka ture van de overleden voorzitter de heer C. Kooloos. Door het bestuur waren kandidaat gesteld de heren G. van Burgsteden, W. v.d. Hengel Th. zn.. H. Petersen. J. v.d. Tweel en G. Wouters. Na het houden van de verkiezing bleek dat G. van Burgsteden met 29 stemmen was herkozen, verder bleken te zijn gekozen de heren J. v.d. Tweel met 14 stemmen, G. Wouters met 14 stemmen en W. v.d Hengel met 18 stemmen. Allen namen hun benoe ming als bestuurslid aan. MILIEUWETGEVING Vervolgens kwam de heer Waal derbos aan het woord die bij de A.B.T B. werkzaam is als voorlich ter betreffende de wet R.O. en Milieuwetgeving voorde provincies Utrecht en Gelderland. De Land bouw- en de milieuwetgeving zijn momenteel onderwerpen die zeer in de belangstelling staan. Dit on derwerp zal ook de komende winter centraal staan. Er zijn momenteel 40 wetten betreffende de milieu wetgeving. Gelukkig heeft de land en tuinbouw niet met al die wetten te maken. De groene ruimte heeft een functie voor de hele bevolking. De land- en tuinbouw heeft op dit gebied ook een eigen verantwoor ding. Het agrarisch belang is ook een maatschappelijk belang. Ver volgens gaf hij een overzicht van de milieuwetten die voor de land- en tuinbouw van belang zijn en de wetten die momenteel nog in be handeling zijn De heer Waalder bos gaf een duidelijke en goed begrijpbare uitleg over de meststof fenwet, de hinderwet, de grondwa terwet e.d. Het doel van de wetten is de bescherming van het milieu, het veilig stellen van de vruchtbaar heid van de grond i.v.m. het pro- duktievermogen. Naar aanleiding van de uiteenzetting werden nog enkele vragen gesteld. Betreffende het behandelde onderwerp zal op 8 december een discussieavond in Ons Gebouw worden gehouden. Vervolgens werd afscheid geno men van de scheidende bestuurs leden. De heer Hilhorst was een aantal jaren bestuurslid van de afdeling geweest. Hem werd dank gebracht voor het vele werk dat hij in die jaren had verricht, vooral in de tijd van het jubileum van de afdeling Hij kreeg een A.B.T.B. bord aangeboden met een andere attentie. Ook Th. van Dijk werd dank gebracht voor het vele werk dat hij in het belang van de organi satie had gedaan al was hij dan slechts kort bestuurslid geweest. Ook hem werd een A.B.T.B bord aangeboden De heer Hilhorst dankte voor de prettige samenwer king die hij steeds met de overige bestuursleden had ondervonden. Ook de leden werd dank gebracht voor het vertrouwen dat steeds in hem gesteld was. Naar aanleiding van een aantal aan hem gestelde vragen gaf hij ook nog een kort overzicht van het werk van de A.B.T.B. Hij hoopte dat ook het nieuwe bestuur prettig zou samen werken. Hierna sloot de voorzitter deze vergadering met dank aan allen voor hun inbreng deze avond waardoor het een zeer nuttige en leerzame avond was geweest. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het zijn vooral vrouwen in lagere functies, die bij gemeente Leusden in deeltijd werken. Op 1 september van dit jaar werkten er 21 vrouwen en 3 mannen in deeltijd op de gemeentesecretarie en bij de dienst gemeentewerken. De meeste van hen worden aangetroffen in de functiegroepen 3 en 4 (2 mannen en 13 vrouwen) in een schaal die loopt van functiegroep 1 (laagste) tot en met functiegroep 13 (hoogste). Dat blijkt uit een bijlage bij de notitie over arbeidstijdverkorting en deeltijdarbeid bij de gemeente. De afgelopen jaren ontwik kelde het personeelsbestand van de gemeente zich als volgt: 1980: 193 (130 mannen en 63 vrouwen); 1981: 192 (125 mannen en 67 vrouwen); 1982: 195 (127 mannen en 68 vrouwen). Het aantal deeltijdwerkers onder hen bedroeg: 1980: 24 (waarvan 6 in het onderwijs); 198127 (waarvan 9 in het onderwijs); 1982: 30 (waarvan 9 in het onderwijs); De peildatum voor alle getallen was 31 december van het betreffende jaar. Het meeste recente cijfer over deeltijdarbeid is 1 september van dit jaar, toen er dus bij gemeentesecretarie en gemeentewerken in totaal 24 mensen in deeltijd werkten. De meeste van deze part-timers zijn te vinden bij de telefooncentrale, de typekamer, de afdelingen Onderwijs en Burgerzaken en het buro Voorlich ting. Hun werktijden variëren van 5 tot 321/2 uur per week. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadscommis sie „Financiële en Economische Zaken" (FEZ) komt aanstaande maandag (14 november) voor een vergadering bijeen. Vanaf 20 uur wordt er onder voorzitter schap van wethouder Fons Um- mels vergaderd over de navol gende agenda: 6 1. Opening; 2. Mededelingen; 3. Vaststelling verslag d.d. 20 oktober 1983; 4. Deflectiemetingen; 5. Aankoop grond nabij de Horsterweg; LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt op dinsdag 15 november haar maandelijkse bijeenkomst. Deze keer wordt er gepraat over „Vrouw en bankzaken". De avond wordt doorgebracht bij de Rabo bank te Leusden 6. Opstelling rioleringsplan; 7. Vervangende ruimte ten be hoeve van „De Rockers"; 8. Voorzieningen in „De Korf"; 9. Subsidieverzoek VBAO; 10. Garantie-geldlening voor 24 bejaardenwoningen; 11. Garantie-geldlening voor 52 woningen in Claeverenblad/ Wildenburg; 12. Begroting 1984 Regionaal Sociaal Werkvoorziening schap Amersfoort; 13. Eindwijziging begroting 1982 stichting „Acte"; 14. Eindwijziging begroting 1982 Gemeentewerken; 15. Rondvraag en sluiting. LEUSDEN/CENTRUM - Je zou je kunnen afvragen of het ko mende carnaval de gevolgen on dervindt van de stakingen en stiptheidsakties van ontevreden ambtenaren. De „elfde van de elfde" wordt op de twaalfde no vember gevierd en de hoofd moot van het carnavalsgebeu- ren in 1984 vindt niet eerder plaats dan van 3 tot en met 6 maart. Later dan in alle nog res tende jaren van deze eeuw! „Dat is echter niet erg, want zo krijgen Leusdenaren die mee willen doen aan de carnavalsoptocht, wat extra tijd voor het optutten van hun wagen," vond prins Sie- pe, die met GK-sekretaris Jan Roos aanwezig was bij de pre sentatie van de carnavalsplan nen door pr-man Rob van der Werve. Terloops even de dienstmede- deling spuien, dat het bestuur van de Leusdense carnavalsclub (op papier) weer compleet is Na het aftreden van de Van der Veers - hoe bestaat het19 - werd Rob van der Werve waarnemend voorzitter en Gerard Pasker tijdelijk penning meester. Ria van Bentum en Jan Roos bleven op hun post. Wie aan inleveren denkt, mag weieens een voorbeeld nemen aan prins Siepe Vorig jaar „degradeerde" hij van De Koning tot Prins en nu wordt de Prins weliswaar weer De Koning, maar in de lokale carnavalswereld vindt u hem straks slechts bij de Raad van Elf terug. Desondanks wordt zijn officieel optreden in het nu bijna afgelopen seizoen bijzon der succesVol genoemd PRINSENBAL A.s. zaterdag gaan de carnavals poppetjes weer aan het dansen. Het eerste uur van het Prinsenbal (aanvang 20.00 uur stipt) staat onder leiding van de aftredende jeugdprins Frank. Dan neemt zijn opvolger zestig minuten de hon neurs waar en gedurende het der de uur van de avond wordt naar de pijpen van prins Siepe gedanst. Tot 11.11 uur als de nieuwe prins zijn intrede doet Muzikale medewer king verlenen de Amerblaozers en de Tower Jazzmen onder leiding van Gerrit van Kolfschooten Daar mee is de carnavalskoek voor 1983 op. Het verdere programma omvat de nieuwjaarsreceptie van de Gou den Klomp op 2 januari 1984 en het Boerenkielenbal op 11 februari. Voorts op 3 maart de optocht door Leusden en vanaf 20 00 uur de grote carnavalsavond Een dag la ter het Kindercarnaval en vermoe delijk ergens in Leusden een spon taan onderling feest. Op 5 maart wordt door vredig Leusden ge dweild. Het Vastenavondbal vindt plaats op 6 maart en op 31 maart tenslotte mag u het Halfvastenbal tegemoet zien Enkele tussendoor tjes, zoals onder meer het bezoek aan het Zeemanshuis, completeren het geheel Prins Siepe van de Gouden Klomp (rechts) in gezelschap van collega prins Cum l'Audi de 183ste uit Leusden-Zuid. Een moderne bril met een vriendelijk accent Tijdloos ontwerp. De Gilde-opticien adviseert iets getinte glazen. Wordt vaak gekozen in verband met werken bij kunstlicht D>e Groeneveld-opticien is in het bezit van de modernste oogmeetapparatuur. Correcte bediening en oprechte interesse voor het vak, zijn kenmerken van de Groeneveld-opticien. De grootste trots is het enorme assortiment. Van prettig voordelig tot hoogst exclusief. Modebrillen voor jong en oud. Op alle correctiebrillen 1 jaar gratis garantie! Welkom. Bij de Groeneveld-opticien. Aangesloten bij bet C—N Voor zefeerbeid en service. I de Gilde-Opticien. Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3