Waterleidingmaatschappij gaat lompstation in De Glind bouwen Buitengewoon onderwijs is een hemel op aarde voor zo'n kind" sannette Tuininga over „kinderen die anders zijn" Jteusder krnnt n 1990 bedrijfsklaar voor winning 3 miljoen m3 water per jaar De bronnen binnenshuis zijn veelal voorzien van een pompinstallatie. De CoGroWa: ,,Bij een pompproef in 1975 bleek, dat de werking van de bronnen verminderde Een aan tal bronnen dat oorspronkelijk een overdruk had viel zelfs droog. De WMG heeft direkt voorzieningen getroffen om de drinkwatervoorzie ning van mens en dier te verzeke ren. Vooral wat betreft de bronnen binnenshuis (ongeveer 30% van de klachten) zijn definitieve voor zieningen aangebracht, zodat bij een eventuele winning geen pro blemen meer zullen ontstaan. Voor de bronnen voor de veedrenking (over het algemeen de weide- aansluitingen) zijn tijdelijke voor zieningen getroffen. Bij een even tuele grondwaterwinning zullen de van nature vrij overstromende bronnen die dan droog zullen val len, moeten worden voorzien var bijvoorbeeld weidepompenDe CoGroWa verwacht, op grond van de ervaringen tijdens de pomp proef, dat per miljoen m3 onttrek king de werking van 45 a 50 bron nen zal verminderen. De adviescommissie conclu deert globaal", dat over het totale waterwingebied de verwachte op brengstverhoging, door de gemid delde vermindering van waterover last, bij een winning van 5 miljoen m3 water per jaar groter zal zijn dan de gemiddelde toename van de droogteschade. Plaatselijk zal ech ter, ..ondanks de verrekening van de vermindering van waterover last", droogteschade blijven optre den De opbrengstdepressies" (verminderingen van de opbrengst) zullen voor een belangrijk deel minder dan 2% bedragen, en on der gemiddelde omstandigheden optreden over een oppervlakte van meerdere honderden hektaren De CoGroWa ziet geen problemen voor industriële winningen van grondwater VOORSCHRIFTEN De CoGroWa adviseert aan een eventueel te verlenen vergunning voorschriften te verbinden Enkele daarvan zijn. - Het waterleidingbedrijf moet voorzien in aanpassingen van de partikuliere bronnen, voor zover zich terzake problemen voordoen door de waterwinning, binnen een afstand van 2500 meter vanaf de winplaats - Binnen vijf |aar na het begin van de grondwateronttrekking moet in een rapport worden aangegeven wat de invloed van de winning op de grondwaterstand is. - Binnen vijf jaar na het begin van de waterwinning moet veldonder zoek worden verricht naar de mo gelijkheden van „putinfiltratie" na bij het natuurreservaat Groot- Zandbrink (toevoer van elders diep PROVINCIEGRENS GEMEENTEGRENS C=D WATERWINTERREIN 'ir>cl. 1? t>«sch«rming«xon« VERKENNINGSBORINGEN GEPROJECTEERDE PUTTENRIJEN HU BESTEMD voor BOUWTERREIN pompstation c.s. De aanleg van de waterwinplaats in kaart gebracht. Het omkaderde gebied wordt waterwinterrein; het grijze vlak geeft het bouwterrein voor het pompstation aan. te winnen grondwater door middel ven persputten kan door de winning ontstane grondwaterstandsverla gingen opheffen, er bestaan echter twijfels, het kunstmatige karakter van een dergelijke oplossing zou risico's kunnen inhouden voor de vereiste natuurlijke stabiliteit van het natuurgebied) Desgewenst moeten de vergunningsvoorschrif ten terzake worden herzien „Vanuit het oogpunt van de drinkwatervoorziening bestaat zo wel wat betreft het transport van water als wat betreft het spreiden van winplaatsen met het oog op de betrouwbaarheid van het water voorzieningssysteem in geval van calamiteiten 'n duidelijke voorkeur voor het realiseren van de noodza kelijke winningsuitbreiding in het centrum van de Gelderse Vallei, op de lokatie Glindhorst dus," aldus de CoGroWa trekkingshoeveelheid van 3 miljoen m3 water per jaar NATUUR Waterwinning op Glindhorst heeft gevolgen voor natuur en land bouw Een en ander wordt aange geven in een rapport van de Werk groep Wateronttrekking Gelderse Vallei, waarin waterleidingbedrij ven, het Landbouwschap, water schappen en overheidsinstanties zitting hadden; de CoGroWa kon zich in die rapportage grotendeels vinden. Over de consequenties van wa terwinning voor de natuur schrijft de commissie: „Naast verminder de groei- en kiemmogelijkheden voor vochtminnende vegetaties zal een grondwaterstandsdaling ook niet-omkeerbare veranderingen vande fysisch-chemische en biolo gische eigenschappen van de bo dem tot gevolg hebben Omdat niet alle processen even snel verlopen kan het vele jaren duren voordat het totale gevolg van een bepaalde grondwaterstandsdaling zich openbaart. Dit maakt voorspelling van de gevolgen bijzonder moeilijk In de natuurgebieden, vooral het natuurgebied Groot-Zandbrink (na bij Leusden, red maar ook in andere gebieden met grote land schappelijke waarde komen plan- tesoorten voor, die mogelijk al bij een beperkte grondwaterstands- daling zullen verdwijnen, wat een verarming van het gebied bete kent." LANDBOUW De gevolgen van een eventuele grondwaterwinning op Glindhorst voor de landbouw omvatten een verminderde werking of het droog vallen van bronnen voor veedren king en partikuliere drinkwatervoor ziening en het optreden van op brengstveranderingen, aldus Co GroWa In de Gelderse Vallei maken de meeste agrarische bedrijven geen gebruik van de openbare drinkwa tervoorziening In de weilanden ko men veel bronnen voor, die niet afgesloten zijn en continu lopen gebied nabij De Glind dat waterwinterrein wordt De foto geeft weer de situatie op de hoek lïèëliï-Boshuiéwecj.: Rechtsde Boshuisweg GEMEENTE BARNEVELD GLINDHORST Gemeente Barneveld DE GLIND/BARNEVELD/VELP - De Waterleidingmaatschappij Gelderland VMG) heeft de gemeente Barneveld vergunning gevraagd voor de aanleg van waterwinplaats aan de Ringlaan nabij De Glind. De WMG gaat ervan uit dat fistreeks 1988 ter plaatse kan worden begonnen met de bouw van een impstation dat in 1990 bedrijfsklaar zal zijn. Tot 1995 zal jaarlijks 3 miljoen water aan de Glindse bodem worden onttrokken. Het gewonnen drinkwater il worden gedistribueerd in de omliggende voorzieningsgebieden van de MG, het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland en de gemeente Amersfoort. W.M.G. 75A-2.(aug.-1973) Hoewel grondwaterwinning op lindhorst niet zonder nadelige /olgen zal zijn, verdient deze atie de voorkeur," schrijft de mmissie Grondwaterwet Water- Imgbedrijven (CoGroWa) in een nes aan Gedeputeerde Staten iGelderland. „Regionalestudie >ft uitgewezen dat voor het „vei- stellen" van de waterbehoefte 1995 de uitbreiding van de «ndwaterwinning dient te worden ealiseerd op de lokatie Glind- st" MINDER De WMG heeft aanvankelijk ge dacht aan een maximale onttrek king van 15 miljoen m3 water per jaar. Sterke daling van de groei van het drinkwaterverbruik en het ver schuiven van voorzieningsgebie den naar andere pompstations bracht de WMG in 1978 tot de berekening dat zij aan een vergun- ningshoeveelheid van 6 miljoen m3 per jaar (28 000 m3 per dag) vol doende zou hebben om de ver wachte drinkwaterbehoefte in het jaar 2010 te kunnen dekken De WMG stemt thans in met de conclu sie van de CoGroWa, dat „gezien de toekomstige behoefte aan drink water de omvang van de onttrek king geringer kan zijn dan aange vraagd' „Daardoor zal de mogelijk nadelige beïnvloeding van zowel landbouw als natuur beperkt blij ven," meent de CoGroWa. De commissie adviseert dan ook ver gunning te verlenen voor een ont- j iUSDEN - Jeannette Tuinin- jegeleidt het thema „Kinde die anders zijn" tijdens de n ochtend van de Vrouwen- lop woensdag 16 november Iroot Krakhorst. Door het (groepje ter voorbereiding dit thema is zij gevraagd niet in omdat zij bijna klaar is met tudie pedagogiek, maar wat ngrijker gevonden wera, zij oeder. Moeder van drie kin- n met ieder hun eigen pro- latiek ofschoon haar kinde- 'olgens de heersende norm one kinderen zijn. Daarnaast heeft zij de ervaring een kind uit de buurt een stukje veiligheid bij haar thuis te kunnen bieden. Dit kind heeft wat meer tolerantie nodig en miste die op straat. Jeannette heeft verder in de werkgroep gezeten die de moge lijkheden onderzoekt kinderen in het bijzonder onderwijs terug te plaatsen naar de lagere school. Jeannette; „Op de themaoch tend van de Vrouwen Raad zal ik het meest vertellen over kinderen die misschien uiteindelijk bij het buitengewoon onderwijs terechtko men of er al zitten. Kinderen die niet Tuininga. direkt duidelijk een zichtbare handi cap hebben. Dat zijn dus de kinde ren die verwezen worden naar het LOM, MLK, en ZMOK-onderwijs. Kinderen bij wie het „ontdekkings proces ten aanzien van hun handi- capmoelijkheden langzaam op gang komt en bij het uiteindelijk wel of misschien nooit aanwijsbaar zal zijn. Voor kinderen met aangebo ren blindheid bijvoorbeeld is prakti sche hulp meestal aanwezig Van de groep kinderen die ik bedoel hebben de ouders het extra moei lijk. ONRUSTGEVOELENS Vaak tijdens de eerste levensja ren voelen ouders een bepaalde onrust die niet helemaal te plaatsen is. Zij gaan bij zich zelf te rade en denken: „voed ik wel goed op7 Het ligt vast aan mij". Als er in het opvoedingsproces veel verontrus te momenten zijn, zijn er maar weinig ouders die niet in de eerste plaats de oorzaken bij zichzelf en in hun relatie met het kind zoeken Dat er beperkingen in het kind zelf zouden kunnen zijn, zijn zaken die pas veel later naar voren komen. Vaak is er dan al veel leed geleden Vanaf de kleuterschool krijg je dan het eindeloos afwegen van intellectuele gronden Jantje kan bijvoorbeeld wel een uur met een puzzel bezig zijn maar al de onrust bij de ouders in gang is gezet wordt zelfs dét als problematisch erva ren. Wij hebben allemaal een soort ingebouwd patroon meegekregen. Een patroon waarin je zelf bent grootgebracht. Dat patroon geeft aan dat kinderen met 6 jaar moeten lezen en de eerste beginselen van het rekenen onder de knie moeten hebben. Is dit niet het geval dan wordt de onrust groter. Er komen frustraties van alle kanten. Frustra ties van het kind, de ouders en de leerkrachten. In hoeverre gedrags problemen afhankelijk worden van leerproblemen of omgekeerd is bij ieder kind verschillend. Daar komt vaak bij dat de omgeving kind raar en agressief gaat vinden en de cirkel is rond. OMGEVING Zodra kinderen van anderen ge- door Tea Middelkoop dragsproblemen hebben zijn vol wassenen geneigd om deze kinde ren liever buiten de deur te houden. Ik denk dat in zo'n geval iedereen medeverantwoordelijk is of moet worden gemaakt Ook als het bete kent dat zij onrust brengen in je eigen huis. Eigen kinderen moeten leren dat ook deze kinderen erbij horen. Ik denk dat zo'n probleem nooit verbetert als de leefwereld van zo'n kind niet meedoet Waar schijnlijk zal de situatie zelfs ver slechteren. Belangrijk is het wel andere ouders van de problemen waar jij en je kind mee geconfron teerd worden op de hoogte te stellen In de situatie waar ik mee te maken kreeg werd mij door de ouders de voorgeschiedenis van het kind verteld. Juist door het bij elkaar komen kan er begrip worden opgebracht Ik moet daar dan op mijn eigen manier mee zien om te gaan. Je kunt je pas medeverant woordelijk voelen als je erbij be trokken wordt door de ouders. De instelling van mensen is nu eenmaal dat een open en makkelijk kind steeds aardiger gevonden wordt. Het zelfbeeld van een kind dat zich steeds afgewezen en on veilig voelt, wordt er niet beter op wanneer het steeds weer als te druk, te hardhandig, te onrustig en vul zelf maar in, genoemd wordt Kinderen met gedragsproblemen en leermoeilijkheden ervaren ook de school als een grote nachtmer rie. Het is falen op falen op falen. Ik denk dat het voor zo'n kind een hemel op aarde is, dat er andere scholen zijn." Er zijn mensen die reageren in de trant vanzielig hè", wat vind jij daarvan? (Zelf heb ik het idee dat Jeannet te deze reaktie af zal wijzen als niet juist maar een voor mij verrassend element haalt zij bij deze vraag naar voren.) Jeannette: „Mensen die zoiets zeggen, daar voel ik iets bij van mededogen, wat je ten positieve kan keren in een soort aktieve hulp. Ik heb daar geen sterke afkeer van. Veel minder kan ik met mensen die zeggen: „Ik zou dat kind veel harder aanpakken, die moet eens een flink pak op z'n donder krijgen." Dat geeft meteen een waar deoordeel over de ouders. Zij zijn te slap, te toegevend of hebben gek ke pedagogische ideeèn. Er wordt niet meer gelet op hoe een kind zich manifesteert maar jouw per soonlijk manifesteren in alle dage lijkse dingen wordt aangevallen en betrokken in de relatie tot je kind. Als je door je omgeving zo in een hoekje wordt gedrukt en in een hokje geplaatst, is de communica tie al bijna afgesloten. Daar kunnen ouders niet tegenop boksen. Het is natuurlijk niet zo dat wan neer je de situatie kent je maar alles hoeft te pikken. Je moet kunnen wikken en wegen en naar je eigen opvoedkundige, eventueel voor deze specifieke situatie, aange paste ideeën, handelen. Wij moe ten met z'n allen leren onze oren open te zetten. En niet de kanalen laten verstoppen door vooroorde len en statische opvattingen over hoe het zou moeten." Is er volgens jou een stijgende lijn in begeleiding van ouders wat betreft gezinssituatie en het om gaan met de omgeving, juist wan neerdat extra problemen oplevert? Jeannette: „De mogelijkheden zijn daar zeker voor aanwezig Als ik alleen al denk aan de grote vlucht die de gezinstherapie heeft meege maakt maar dan zit je al in de therapeutische hoek Ik heb zelf het gevoel dat er in de gewone leefwe reld een verandering heeft plaats gevonden Moeders komen meer uit hun schulp en durven zich meer te uiten over problematische situa ties met hun kind. Vroeger mocht je de vuile was niet buiten de deur hangen. Door herkenning bij ande re vrouwen kun je je wat distantië ren van het idee dat het allemaal jouw schuld zou zijn Of er op deskundigheidsgebied ervaringen van moeders c.q. vaders ook posi tief gebruikt worden zou ik niet durven zeggen. Ik vind zelf dat wanneer iemand met een „afwij kend" kind naar een hulpverlener gaat, de hulpverlener de kennis en de emotionele affektieve banden die ouders hebben met hun kind, moeten gebruiken in plaats van deze af te zwakken of in sommige gevallen als schadelijk te benoe men Het gebeurt nog steeds dat de emotionele band waardoor ou ders altijd meer kunnen opbrengen dan hulpverleners, gekenmerkt wordt als overdreven en niet goed. Hulpverlenen is het om in de situa tie waarin het kind leeft en zoals het opgevangen wordt een helpende hand te bieden. Om samen te kijken naar dit kind in zijn diverse problematische situaties. Ook de omgeving kan hieraan meewerken Als voorbeeld noem ik het kind uit de buurt dat liever niet op verjaars- partijtjes wordt gevraagd omdat ouders „het toch al zo druk heb ben". Voor zo'n kind kan een uitno diging voor dat partijtje net heel belangrijk zijn. In zo'n situatie zou ik zeggen, ga eens met de ouders praten over je eigen onrust en het niet begrijpen van de situatie. Als de communicatiewegen al bij voor baat zijn afgesloten door deze ou ders in een hokje te plaatsen dan betekent met-weten, je niet hoeven te verplaatsen in de positie van deze ouders; sterker het wordt een bron van buurtroddel." BUITENGEWOON ONDER WIJS Je hebt in de werkgroep terug plaatsing van kinderen die bui tengewoon onderwijs volgen naar gewoon lager onderwijs ge zeten. Wat doet deze werk groep? Je hebt in de werkgroep terug plaatsing van kinderen die buiten gewoon onderwijs volgen naar ge woon lager onderwijs gezeten. Wat doet deze werkgroep? Jeannette: „Eerst moet je je af vragen, waarom komen kinderen terecht in het buitengewoon onder wijs. Heeft het kind een lichamelijke of geestelijke handicap dan is dat meestal blijvend. Gedrags- en leer moeilijkheden echter zijn zaken die niet vast liggen en over kunnen gaan. De vraag is waarom zo n kind buiten de boot is gevallen. Leer moeilijkheden kunnen gedragspro blemen opleveren en omgekeerd. Na een aantal jaren kan het zijn dat het kind minder gedragsproblemen of leermoeilijkheden heeft en terug geplaatst kan worden naar zijn vertrouwde omgeving dicht bij huis. Zij het met een min of meer aange past programma. Als werkgroep onderzochten wij in hoeverre bepaalde ontvangende scholen deze specifieke begelei ding in hun struktuur kunnen bie den of inpassen. In hoeverre er begeleiding nodig is van de achter blijvende school of van een instan tie. Het is ook mogelijk dat kinderen van een ZMOK (zeer moeilijk op voedbare kinderen) school terug geplaatst worden. Kon zo'n kind vanwege een emotionele gebeur tenis bijvoorbeeld zich niet meer handhaven op een gewone school en is deze emotionele blokkade opgeheven dan kan zo'n kind te ruggeplaatst worden Dat wil natuurlijk niet zeggen dat het voor ieder kind weggelegd is. Ik heb eens een jongetje dat naar een LOM-school zou gaan een jaar lang geholpen met rekenen. Een of twee uur in de week. Daar speelde een complex van faktoren in mee maar dat jongetje is toch heel rustig op die school gebleven. Terwijl hij formeel gezien naar de LOM- school moest vanwege zijn reken- moeilijkheden." Ouders met min of meer gehan dicapte kinderen zijn vaak na jaren nog steeds erg emotioneel Weet jij daar een verklaring voor? Jeannette: „Langeveld, een be kend pedagoog heeft eens gezegd Je voedt je kind op tot zelfverant- woordelijke zelfbepaling" Of het een irreële gedachte is dat je ver antwoordelijkheid rondom het wel zijn van deze kinderen veel langer blijft voortbestaan weet ik niet. Bij gezonde kinderen staat de hele opvoeding in het kader van zelfstandige verantwoordelijkheid aanleren tot het punt waarop een kind dit aankan In het geval van bepaalde handicaps zal zo'n volle dige verantwoordelijkheid nooit plaatsvinden In de ontwikkeling van kinderen zijn heel veel dingen min of meer voorspelbaar of wor den als vanzelfsprekend aangeno men. In de ontwikkeling van „an ders dan gewone kinderen" denk ik dat de opeenhoping van onvoor spelbare voorvallen zo veelvuldig zijn dat dit een enorme aanval op je draagkracht is en je daardoor erg emotioneel bij het kind betrokken blijft. Als dén de omgeving eens een helpende hand toereikt, zodat er „meegedragen" wordt, zal de spankracht aanzienlijk groter zijn." De themaochtend over kinderen die anders zijn wordt door de Vrou wenraad op woensdag 16 novem ber georganiseerd De bijeen komst, waarop iedere belangstel lende welkom is, begint om 9 15 uur in Groot Krakhorst, Bolderikhof 18 te Leusden-centrum

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5