„Het wordt hoog tijd voor vers bloed en nieuwe ideeën" Bart Peddemors neemt na acht jaar afscheid als voorzitter van de Sportstichting De meeste voldoening geeft, dat na al die jaren de gemeente ons serieus neemt" We hebben een accommodatieperiode achter de rug en moeten nu onze aandacht op nieuwe dingen vestigen' Tussen een emotionele clubbestuurder en een koele ambtenaar ligt een wereld van verschil" Geen krant ontvangen? interview DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 door Henk Jan Westland Gisteravond hebben de portvereniging na afloop |vande Raad van Adviesvergadering van de Sportstichting Leusden [afscheid genomen van Ivoorzitter B. W. Peddemors. Na acht jaar de Ivoorzittershamer gehanteerd Ie hebben van de stichting lichamelijke opvoeding en [sport „Leusden", vond de teer Peddemors de tijd rijp km zijn plaats af te staan. In We vergadering van juni j.l. tondigde hij zijn vertrek op keheel eigen wijze al aan. Zijn fcreatie als Bart met de hoge fioed verwierf alom ekendheid binnen de Leusdense sportkringen, terwijl zijn aankondiging over liet vertrek in verband met [iet afscheidskado eveneens (is een bom in sloeg. Genoeg edenen om de man die het |vel en wee van de Leusdense port van zeer dichtbij heeft Jnogen meemaken eens lader aan de tand te voelen. Waarom zet hij er nu een punt Ichter op het moment dat de Leusdense sportwereld na Inige roerige jaren in een lustig vaarwater gekomen Ijkt te zijn. Allemaal vragen lie in het volgende vraaggesprek aan de orde tomen. J Hoe bent u destijds in aan merking gekomen voorde func- van voorzitter van de sport stichting Leusden? 1 „In 1970 kwamen we in {eusden in een van de plei- len van het Eurowoningen- lark wonen. Daarvoor had den we in verschillende an dere plaatsen onze domicilie gehad. Oorspronkelijk kom ik uit het Drentse land, wat aan mijn manier van spreken nog wel eens te merken is. In 1973 werd aan mij ge vraagd of ik interesse had om voorzitter van de sportstich ting „nieuwe stijl" te worden. Men was op zoek naar een figuur die onafhankelijk was. De persoon in kwestie mocht geen binding meer hebben met de gemeente enerzijds en ook geen directe contac ten onderhouden (lid) met een Leusdense sportvereni ging anderzijds. Ze zaten toen in een overgangsfase omdat de oude samenstel ling van de stichting nietmeer functioneerde. De sportstichting die in 1964 al in het leven was geroepen was in 1974 ..onhandelbaar" geworden De doelstelling van de stichting de bevordering van de lichamelijke opvoeding en sport in samenwer king met de in de gemeente Leus den werkzame en bij erkende sportbonden aangesloten vereni gingen, werd voor mijn tijgl door 3 vertegenwoordigers van dëge meente Leusden en een vertegen woordiger van een aangesloten vereniging nagestreefd. Aangezien eind '74 reeds vijftien verenigingen bij de sportstichting ingeschreven stonden en de stichting statuair slechts vijftien stemgerechtigde verenigingen/clubs kon herbergen moest er een nieuwe bestuursvorm gevonden worden De voorzitter was oorspronkelijk de wethouder van sportzaken die met.2 gemeen teraadsleden en de clubbestuur ders de belangen van de Leusden se sporters behartigden. Dat was verre van ideaal De wethouder moest zich met veel meer zaken dan sport alleen bezighouden en kon zich dan ook niet zo intensief in de diverse vraagstukken en proble men verdiepen Gestreefd werd naar een bestuur dat uit zeven personen bestond, waarvan er drie uit de gemeentelijke overheid af komstig waren en drie represen tanten uit de sportwereld zitting hadden. De zevende man. niet gebonden aan gemeente en/of clubs moest de (neutrale) voorzitter gaan worden. Aan die eisen vol deed ik Ze vroegen mij in 1973 al of ik bereid was deze functie op me te nemen Ik moest er nog wel even over nadenken omdat ik in die tijd op de verkiezingslijst van de VVD stond en eventueel ook in aanmer king kon komen voor het raadlid- juist en praktisch. De wethouder die veel meer zaken dan alleen sport in zijn portefeuille heeft zitten kon niet altijd op de bestuursverga deringen aanwezig zijn. Hij was niet altijd op de hoogte van de zaken die er speelden Het was dan ook veel zinvoller om een ander deze positie toe te bedelen Als je het op de keper beschouwt is de samenstelling van het dagelijks be stuur van de sportstichting niet te vergelijken met een bestuur zoals de meeste organisaties dat ken nen. De voorzitter wordt door de gemeenteraad na een voordracht van de burgemeester en Wethou- moesten met niewe voorstellen ko men. Het nieuwe voorstel zag er een stuk beter uit en was geba seerd op het aantal leden per jaar De vergoeding voor het gebruik van de accommodaties werd bere kend op kostprijsbasis per uur waarop gemeentelijke subsidies werden toegekend Via het verle nen van recht van opstal kwamen de gebouwen (exclusief grond) in het bezit van de desbetreffende clubs voor een symbolische koop som en de overdrachtskosten. De exploitatie kosten kwamen voor rekening van de clubs. Alle gebou wen uitgezonderd het clubgebouw maatschap. Toch had ik mijn keuze vrij snel gemaakt. De sport lag mij na aan het hart Ik koos daar ook bewust voor het voorzitterschap Het duurde echter nog anderhalf jaar voordat ik de voorzittershamer van de wethouder zou overnemen In april 1975 was na veel praten en het veranderen van de statuten de zaak rond en kon ik aan mijn eerste ambtstermijn van vier jaar begin nen." Niet praktisch Wat vindt u van de samenstelling van de sportstichting? ..De samenstelling is op zich goed te noemen, hoewel in de loop van de tijd nog wel enige zaken gewijzigd moesten worden. Vroe ger was het zo dat de vice- voorzitter de wethouder van sport zaken was. We vonden dat niet ders benoemd terwijl de raadsle den door de gemeenteraad worden afgevaardigd. We stonden als be stuur wel eens gek te kijken als zonder kennisgeving weer een an der uit de gemeentelijke wegen kwam opdraven. We hebben en hadden daar geen enkele invloed op. net zo min als wij inspraak hebben over de drie leden die door de clubs afgevaardigd worden om in ons bestuur zitting te nemen. Je kunt rustig stellen dat dit totaal afwijkt van een normaal bestuur dat door de leden gekozen dient te worden. Er is wel eens sprake geweest om het zevental uit te breiden maar dat is niet doorge gaan Was u zelf een actief sporter? ,,Dat mag je wel zeggen ja. Veel sporten konden op mijn belangstel ling rekenen Ik heb geschaatst, gehockeyd, gezwommen, gevoet- van Antilopen, TTCL en de schaak vereniging, wat op het moment een heet hangijzer is, zijn op die manier aan de clubs overgedaan Teleurstelling „Alles leek geregeld totdat kort voor de raad van vergadering van advies door de gemeente aan ons werd medegedeeld dat er nog een ton extra, (de ton van Mandema- ker) bezuinigd moest worden. Dat vonden we maar al te gortig. Dat zou de financiële ondergang van een aantal clubs betekend hebben Het sportstichtingsbestuur for meerde een werkgroepje dat met nieuwe voorstellen in zake de ver- bruiksvergoedingen moest komen Met pijn en moeite, ondanks de verdeeldheid in het werkgroepje en het bestuur, kwamen we ons in ziens tot een redelijk alternatief We stelden de clubs voor om ak- Bart Peddemors ,,Om nog eens voor vier jaar bij te tekenen vond ik teveel van het goede" sportbeleid gehanteerd Het geeft ons veel voldoening dat de ge meente onze overpeinzingen niet zonder meer in de wind slaat In tegendeel zelfs De nota die in 79 de gemeente erop attendeerde dat er in Leusden een enorme achter stand op het gebied van de accom modaties bestond is door de ge meente met voortvarendheid ter hand genomen. We wezen er toen op dat aan een versnelde bouw van een sporthal of meerdere sportza len eigenlijk niet te ontkomen was De gemeente vond echter dat een sporthal alleen financieel haalbaar was als er een tennishal bij kwam bestaande accommodaties Een ander belangrijk punt zal gaan wor den om er voor te zorgen dat sport voor de mensen betaalbaar zal blij ven. Je moet niet vergeten dat de mensen steeds meer vrije tijd gaan krijgen. De recreatieve sector zal dan ook een belangrijk onderwerp van gesprek kunnen gaan worden Kortom, nieuwe facetten gaan een rol spelen Juist daarom heb ik de knoop doorgehakt en gezegd ik stop ermee omdat de sportstichting aan de vooravond staat van een nieuw takenpakket." ..Ik had er toen wel even genoeg van en even de smoor in over het trage verloop van dit hele bald, getennist, gerolschaatst en deed aan autosport Ik was erg sportminded en nauw betrokken bij de sport in het algemeen Het kiezen voor het voorzitterschap van een stichting die de belangen van de sport ging behartigen en de gemeente in deze ging adviseren ging mij niet moeilijk af." Achterstand Welke problemen lager er in de begin periode op tafel? ,,Er bestond in Leusden een enorme achterstand op het gebied van de accommodatie. Het Burge meester Buiningpark moest nodig uitgebreid worden Een sporthal of meerdere sportzalen waren ge wenst in de gemeente Leusden De belangstelling voor de diverse clubs en het ontstaan van nieuwe clubs noopte ons om in de sportno- ta 1979 dit uitvoerig aan de ge meenteraad voor te leggen. Een ander facet dat in die tijd ook speelde was de grote strijd om de verbruiksvergoedingen. De sport moest volgens de gemeente bezui nigen. De gemeente wilde in '78 aan de ene kant af van de verkapte subsidies (verwerkt in verbruiks vergoedingen) en aan de andere kant de zelfwerkzaamheid binnen de clubs vergroten. Kortom de sport zou veel duurder gaan wor den Het onderhoud dat de gemeente verrichtte zou aan de gebruikers doorberekend worden waarvoor ze subsidie, al naar gelang de soort sportvereniging, zouden krijgen. Terwijl ze de overige werkzaamhe den gemakkelijk zelf konden doen, aldus een voorstel van B en W. Waren ze tot het laatste niet in staat dan nam de gemeente ook deze werkzaamheden voor haar reke ning waarvoor de club wel finan cieel moest bijdragen. Daarnaast stelde de gemeente voor de ge meentelijke opstallen op de sport terreinen in eigendom en onder houd van de verbruiker te stellen Het plan werd aan de clubs voorgelegd en zoals te verwachten viel van tafel geveeqd B en W koord te gaan met een verhoging van 50% van de tarieven van 1978 en 25% in 1979 en de rest in de loop van volgende 5 jaar. Na enige geharrewar besloten we het plan in fasen op de vergade ring in stemming te brengen Een voor de officiële bij ons bekende afgevaardigden van de clubs en één voor alle aanwezigen, inclusief onbekende representanten. In bei de stemmingen haalde het voorstel het niet We moesten ons huiswerk maar eens over doen. sommeer den de afgevaardigden ons. Dat was voor ons een grote tegenvaller en voor mij persoonlijk de grootste teleurstelling die ik in die acht jaar heb meegemaakt. Het nieuwe plan dat we daarna in '79 aan de clubs voorlegden werd uiteindelijk geac cepteerd De verenigingen zagen best in dat de vergoedingen om hoog moesten maar wilden niet verder dan een trendmatige stijging die geleidelijk aan over een aantal jaren uitgesmeerd moest worden. Op het moment zitten we zo'n beetje in de laatste fase van dat voorstel. Ik had er toen wel even genoeg van en even de smoor in over het trage verloop van dit hele gebeuren Wat geeft u de meeste voldoe ning? ,,De meeste voldoening geeft het feit dat na al die jaren de gemeente onze adviezen zeer serieus neemt. De gemeente Leusden neemt he den ten dage geen beslisingen meer die de sport in Leusden raken zonder uitvoerig de raadgevingen en adviezen van de stichting te kennen De sportnota die wij eens per vier jaar aan de gemeente aanbieden wordt door de gemeen te Leusden als leidraad voor het In de praktijk blijkt dat nu in Leus den niet helemaal waar. maar dat heeft diverse oorzaken waarop ik nu niet dieper wil ingaan. De ge meente was daar heilig van over tuigd en besloot tot een versnelde bouw van sport- en tennishal We mogen ons gelukkig prijzen met het feit dat beide accommodaties er staan want ik had het in deze tijd waarin we nu verkeren niet gewe ten of dit nog wel van de grond gekomen zou zijn. Het geeft ons dan ook veel voldoening dat de meeste knelpunten die in het rap port van '79 geconstateerd waren in de sportnota'83 niet meer voor kwamen De achterstand is goed deels ingelopen Zijn er helemaal geen knelpunten meer en is de Leusdense sportwe reld van alle gemakken voorzien? ,,Er zijn nog wel enkele dringen de behoeften bij diverse verenigin gen. De schiet vereniging Leusden heeft bijvoorbeeld behoefte aan een overdekte schietaccommoda- tie en een complex met buitenba nen. terwijl ze in Achterveld met smart zitten te wachten op een uitbreiding van de gymzaal. Het grootste punt ter discussie is de manier waarop de korfbalclub Anti lopen, de tafeltennisclub TTCL en de schaakvereniging het (gereno veerde) clubhuis in de toekomst gaan beheren Er zit mijns inziens schot in de zaak en ik heb goed hoop dat mijn opvolger dit pro bleem in nauw overleg met de betrokkenen zal gaan oplossen Je kunt wel stellen dat de sport stichting andere taken toebedeeld gaat krijgen Het accent zal meer komen te liggen bij het beheren, het instandhouden en het hier en daar wat uitbreiden en verfraaien van de dat de bereidwilligheid van de spor ters om slechts twee uur te collec teren voor hun gehandicapte me demens die toch ook aan sport doen ver te zoeken was. Als ..Bart met de hoge hoed" probeerde ik het destijds van de grond te krijgen, wat met altijd even goed lukte Ik dacht toen laat ik nou bij mijn afscheid dit nogmaals naar voren brengen. Wat is nou mooier om van de verenigingen de garantie te krijgen dat vier mensen uit de club bereid zijn om twee uur voor hun gehandicapte medemens te collec teren Ik moet zeggen dat het beter loopt dan andere jaren alhoewel de clubs niet allemaal overlopen van enthousiasme. De medewerking op dit gebied valt wel eens tegen, moet ik eerli|k bekennen." Hoe kijk u nu terug op de achter u liggende periode 9 „Ik ben blij dat ik het gedaan heb en voor de Leusdense sporters één en ander in sa menwerking met de gemeen te Leusden heb kunnen be werkstelligen. Sommige be sluiten werden ons wel eens niet in dank afgenomen maar ze vergaten dat wij slechts een adviserend orgaan zijn dat de belangen van de spor ters zo goed mogelijk pro beert te behartigen. Tussen een „emotionele" clubstuur- der en een „koele" ambte naar ligt een wereld van ver schil en dat wordt wel eens uit het oog verloren." Lang genoeg Was dat de enige reden om een punt achter het voorzitterschap te zetten? ,,lk stop om een aantal redenen Ten eerste vond ik acht jaar wel lang genoeg Je gaat de zaken wat routinematig aanpakken, het en thousiasme mindert, hetgeen het uitoefenen van het voorzitterschap niet ten goede komt. Het wordt hoog tijd voor vers bloed en nieuwe ideeën. Om nog eens voor vier jaar bij te tekenen vond ik teveel van het goede Het tweede argument is het punt j wat ik al eerder genoemd heb We hebben een accommodatieperio de" achter de rug en moeten onze aandacht op nieuwe dingen gaan vestigen Ik vond daarom juist nu de tijd rijp om mijn plaats beschik baar te stellen. Een derde voor mij niet onbelangrijk punt is dat ik de komende jaren meer in Frankrijk wil vertoeven in mijn tweede huis. Ik moest nog wel eens overhaast naar Leusden terug om de verga deringen bij te wonen. Zo'n acht maanden van het jaar wil ik in Frankrijk doorbrengen Dat is al leen maar mogelijk als ik in Leus den geen beslommeringen meer heb. Alles bij elkaar genoeg rede nen die na diep overpeinzen mij deed besluiten mijn vertrek in juni aan te kondigen." De manier waarop u het vertrek aankondigde en uw creatie als Bart met de hogehoed, hoe kwam u daar eigenlijk op? ,,Wij vonden als bestuur het een goed idee om wat voor de gehandi captensporters te doen. Het was een grote teleurstelling voor ons Bart Peddemors als ,.Bart met de hoge hoed", een foto uit 1978 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze.inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7