Doelstelling ,Komitee Kruisraketten Nee' zinde Leusdens college niet Kleuters op bezoek bij AC-restaurant PvdA-vragen weigering vrijwilligerswerk beantwoord Schoolraad Schutjas concours in De Til Kinderpostzegel actie van start Grondwater verkenning in Leusden Regionale brandweer officieel gepresenteerd vergadert donderdag Opbrengst Nationaal Jeugd Fonds DE LEUSDER KRANT Kinderspel middag in Til DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Donderdag 17 no vember wordt in jongerencen trum "De Til" weer een schut jasconcours gehouden waarbij van het FNV, de ABTB, de post duivenvereniging en De Til een uit 12 personen bestaande ploeg tegen elkaar in het strijd perk treden. De aanvang van dit concours is 19.00 uur. Dit van wege het feit dat er zes partijen gespeeld worden zodat iedere ploeg twee keer tegen elkaar uit komt. Naast dit schutjasconcours wordt de maandelijkse kaartavond ge houden waarbij er voor iedere be langstellende weer gelegenheid is voor schutjassen of klaverjassen. De inschrijving hiervoor vindt plaats tussen 19.30 en 19.50 uur De aanvang is 20.00 uur. Deze avond telt ook mee voor het sei- zoensklassement. LEUSDEN - Woensdag 16 no vember is een belangrijke dag voor de kinderpostzegelactie: op die dag zijn de kinderzegels voor het eerst echt verkrijgbaar en start de verkoopactie van de plaatselijke comités. Daartoe is in veel postkantoren een spe ciale verkoopstand ingericht, waar vrijwillige medewerkers een grote collectie wenskaarten ten verkoop aanbieden. Ook de kinderpostzegels zelf zijn aan de stand verkrijgbaar in ieder gewenst aantal. Bovendien als se rie f 3,25), in een velletje (4x 50 25 en 2x 70 30, f 5,-) en als serie in een speciaal PTT- mapje met nadere informatie (1 4,25). Op de zegels heeft Joost Roelofsz het thema Kerst en Kind" vrolijk en kleurig uitge beeld De opbrengst van de kin derpostzegelactie komt ten goede aan voorzieningen voor kinderen die extra zorg nodig hebben, in binnen- en buitenland. Een verkoopstand is tot en met 23 december opgesteld in het postkantoor a/d Torenakker- weg. LEUSDEN - De onlangs in Leus den gehouden collecte van het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Beton, heeft in Leusden het forse bedrag van 5881,50 gulden opgeleverd. Van dit bedrag zal plusminus 50 procent ten goede komen aan de plaatselijke jeugdgroeperin- gen die aan de collecte hebben meegedaan. Dit waren K.C Antilopen, spel- en recreatievereniging Blijhof en jon gerenvereniging Juid Het overige deel van de opbrengst zal door het Nationaal Jeugd Fonds wor den besteed aan de financiering van het jeugdwerk in ons land Het gaat hierbij om speelplaatsen, kinderboerderijen, clubhuizen, speel-o-theken, peuterspeelzalen enzovoort. Het plaatselijk actieco mité dankt iedereen voor zijn bij drage De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken Voor wat het lettortype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Hel kantoor is op werkdagen geopend van 9 00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon 033-941495 Abonnementsgeld 59,40 per jaar: I 30,20 per half jaar; 115,35 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bi| geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141. toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkomblnatie te Barneveld. Over wintervoedering van vogels lopen de me ningen nogal uiteen. Er zijn deskundigen die be weren dat je de natuur aan zichzelf moet overla ten en dat je door bijvoe- dering luie vogels kweekt. Anderen zeggen dat door de mens veel vogels sneuvelen, bij voorbeeld door verkeer en hoogspanningsleidin gen en wel verplicht zijn ze te helpen. Persoonlijk gun ik ze het voordeel van de twijfel. Het is me trouwens altijd opgeval len dat door de meeste vogels alleen gebruik ge maakt wordt van onze hulp, wanneer dit echt nodig is. Een mees pikt liever in een sappige spin dan in een pinda en een merel heeft liever een dikke regenworm dan een broodkorst. En daar boven komt het plezier wat we er zelf aan bele ven. Wanneer we de voe dering met enige zorg uitvoeren is het heel goed mogelijk zo'n vijf tien soorten vogels in onze achtertuin te krij gen. Ze weten gauw waar wat te halen is en hebben een prima geheugen. We zullen u wat tips ge ven over het voedsel wat de diverse vogelsoorten op prijs stellen, want u doet natuurlijk niet aan wintervoeding door een voudig wat brood en ge kookte aardappelen naar buiten te gooien. Het beste is, ook al met het oog op de kat van de bu ren, om een voedertafel te maken of een overdekt voerhuisje, om regen en sneeuw te weren. Let wel dat de ruimte tussen bo dem en dak voldoende hoog is, want een vogel waagt zich alleen ergens onder als, bij eventueel gevaar, voldoende ruimte is om de vleugels uit te slaan. Maar hier over later meer. Eerst zullen we een paar soor ten vogels bekijken die zelden of nooit op onze voertafel zullen komen, zoals het roodborstje en het winterkoninkje. Het winterkoninkje leeft van insecten en spinnen de honger moet wel heel erg zijn als het van z'n dieet afwijkt. In erg strenge winters willen ze nog wel eens gebruik maken van universeel voer (verkrijg baar bij de dierenhan del). Omdat het winter koninkje het voedsel dicht bij de grond zoekt, heeft het geen zin om voor hem het voer op de voertafel te strooien, maar leg het, in kleine hoeveelheden, hier en daar op de grond. Ook het roodborstje wil er wel gebruik van maken, of schoon deze niet zo kies keurig is als het winter koninkje. Het beste voer voor de roodborst is on gekookte havermout. Veel zal u dat niet kos ten, want u zult nooit meer dan één rood borstje in uw tuin aan treffen. Ook in de winter houdt het zich streng aan een territorium. Vandaar ook dat het een van de weinige vogels is die ook in de winter zingt. Veel plezier doet u ze met bot jes, bijvoorbeeld van kip, -araan nog wat zeen en vtezitten. Laag bij de grond oj,-. en 's nachts binnenhalen met het oog op kapers. Een roodborstje kan zo mak worden dat het bin nenkomt en uit de hand eet. G. van L. LEUSDEN - De gemeente moet zich niet bezighouden met zaken als oorlog en vre de en kernbewapening. Niet iedereen is het eens met de doelstelling van het „Komi- tee Kruisraketten Nee" en ze ker niet iedereen binnen het college van B. en W. Boven dien moeten werkzoekenden al het mogelijke doen om in loondienst te geraken. Dat zijn de „politiek-bestuurlijke teweegredenen". die ten grond slag hebben gelegen aan het be- s'uit van het college van B. en W om een Leusdenaar met een RWW-uitkering geen toestemming ie geven voor het verrichten van vrijwilligerswerk voor genoemd co mité Aldus blijkt uit de beantwoor ding door het college van de schrif telijke vragen, die de PvdA-fractie in de gemeenteraad hierover heeft gesteld. Zoals bekend had de Leusde naar M. Jansen voor ..Komitee Kruisraketten Nee'' vrijwilligers werk willen doen, maar kreeg daar voor geen toestemming van het college. Ter motivering van die weigering werd slechts gewag emaakt van ..politiek-bestuurlijke beweegredenen" Om dat die ver der niet uit de doeken gedaan werden, informeerde PvdA-fractie er schriftelijk naar tijdens de laatst gehouden raadsvergadering Let terlijk antwoordt het college ,,De politiek-bestuurlijke beweegrede nen die ons aanleiding hebben gegeven de verzochte toestem ming niet te verlenen, vinden hun grondslag in het navolgende - de gemeenteraad van Leus den heeft nog in deze zittingsperio de uitgesproken dat vraagstukken zoals die daar zijn met betrekking tot oorlog en vrede en kernbewape ning en dergelijke niet behoren tot die zaken welke de huishouding van de gemeente betreffen, maar veeleer tot de huishouding van de centrale overheid moeten behoren - het college is er zich van bewust dat de doelstelling van het Komitee Kruisraketten Nee" in deze gemeente, en zeker binnen het gemeentebestuur, genuan ceerd wordt ervaren en zeker niet algemeen wordt onderschreven; - aan het recht op een uitkering op grond van de Rijksgroeprege- ling Werkloze Werknemers is de voorwaarde verbonden dat betrok kene als werkzoekende blijft inge schreven bij het Gewestelijk Ar beidsbureau en daarnaast al het mogelijke dient te doen om in loon dienst te geraken." Uit de beantwoording van de PvdA-vragen blijkt verder, dat geen van de instanties, bij wie het colle ge advies heeft ingewonnen alvo rens het besluit te nemen, bezwaar had tegen het vrijwilligerswerk van de heer Jansen bij het comité Geconsulteerd werden het bureau Utrecht van het Ministerie van WVC, het Gewestelijk Arbeidsburo te Amersfoort en de plaatselijke toetsingscommissie RWW/WWV Deze commissie houdt zich bij het vrijwilligerswerk voornamelijk be zig met de vraag of dit niet concur rentievervalsend van aard is Geen van de instanties had er echter problemen mee Niettemin wenste het college van B. en W geen toestemming te verlenen. Commissaris van de koningin, mr nente genodigden kijken toe hoe P van Dijke, en andere promt- in de alarmcentrale de melding LEUSDEN - De gemeenschap pelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs vergadert donderdag 17 november in het gemeentehuis aan 't Erf 1. De aanvang van de vergadering is om 20.00 uur. De agenda is als volgt samenge steld: van een verzonnen ernstig ver keersongeval op rijksweg A 1 wordt verwerkt. per in Nederland", aldus de com missaris van de koningin. Regio- en Amersfoorts brandweercom mandant J Borger speechte ver volgens ook even en sprak de hoop uit dat de tegenwoordige be zuinigingen geen invloed zullen hebben op de regionale brand weerorganisatie. Na dit formele gedeelte werden de genodigden in de gelegenheid gesteld in de remise van de brandweerkazerne voertuigen te bezichtigen en stands te bezoe ken waarin het takenpakket van de regio-brandweer werd toege licht Bovendien werd de werking van de alarmcentrale en comman dokamer gedemonstreerd door de enscenering van een ernstig ver keersongeval op rijksweg A 1 na bij de gemeente Baarn Een ket tingbotsing waardoor brand is uit gebroken en bovendien een tank auto met broom gevaar loop Aan de bezoekers werd getoond hoe een dergelijke melding wordt ver werkt en wat de taak is van de opgeroepen commandostaf, be staande uit functionarissen van brandweer, politie en GGD. 1 Opening. 2 Verslag vorige vergadering. 3 Mededelingen 4 Ingekomen en uitgegane stuk ken. 5 Afwerking onderwijsnota. a. Basisonderwijs b Voortgezet onderwijs c. Arbeidsvoorwaarden d. Verdere afwerkprocedure 6 Voorbereiding decemberverga- dering. 7 Wat verder ter tafel komt 8 Rondvraag 9 Sluiting. LEUSDEN - Op woensdag 23 no vember wordt door de Stichting Jeugd en Jongerenwerk in "De Til" weer een kinderspelmiddag gehouden bestemd voor de kin deren van 6 t/m 12 jaar. Dit keer zal er een een spelserie worden gehouden waarbij ieder kind een bepaald aantal spelletjes doel waarvoor punten worden gegeven. Als de tijd het toelaat worden er meerdere series ge speeld. Aan deze spelmiddag zijn voor iedere leeftijd prijsjes verbonden. Ook wordt er een traktatie gegeven. De kosten bedragen t 1,00. Aan deze spelmiddag kan ieder belang stellend kind deelnemen. De aanvang is 13.30 uur. De leiding vraagt nog enkele medewer- kers/sters. LEUSDEN/UTRECHT - In opdracht van de pro vincie is vorige eek op de hoek Van der Postlaan/ Groenhouten-zuid een buis geplaatst waarmee de stijghoogtes van het grondwater op 108 meter diepte kunnen worden gemeten. Deze voorzie ning kan ten dienste staan van provinciale en gemeentelijke afdelingen die gegevens nodig heb ben over de grondwater stand. Om de meetbuis te plaatsen moest er eerst een gat van ruim 108 me ter worden geboord. De werkzaamheden, die don derdag begonnen, duur den tot diep in de nacht. Een onderbreking was niet gewenst vanwege het gevaar dat het gat zou instorten. Volgens een woordvoerder van de pro vincie is het de bedoeling om tweemaal per maand de stijghoogtes van het grondwater te meten. De kleuters mochten ook hun eigen toetje maken LEUSDEN - Donderdag 11 no vember brachten de twee kleu- Onafhankelijk Nieuwsblad Verschijnt elke dinsdag en voor de gemeente Leusden. donderdag. terklassen van openbare basis school „De Hobbit" uit Leusden een (werk)bezoek aan AC- Restaurant „Oud Leusden". Om 9.00 uur al werden zij gastvrij onthaald door manager René Bakker en zijn assistenten. Na een kort welkomstwoord en een glaasje ranja voelden zij zich al gauw op hun gemak. De kleuters, allen verkleed als kok, werden eerst rondgeleid door het restaurant. Daarna zorgden zij in groepjes voor hun eigen maaltijd met natuurlijk fries en een feestelijk ijsje Na een duik in de grabbelton vertrokken zij weer huiswaarts den kend nu alles van het reilen en zeilen van een restaurant af te weten. (Van één onzer verslaggevers) AMERSFOORT - In de kazerne van de brandweer Amersfoort heeft vrijdagmiddag in aanwe zigheid van ongeveer 150 geno digden de presentatie plaatsge vonden van de geregionali seerde brandweerorganisatie Eemland. Deze brandweerorga nisatie bestaat officieel sinds 1 januari van 1982. Voor die tijd bestond er een samenwerkings verband tussen de korpsen van Amersfoort, Baarn, Bunscho ten, Eemnes, Hoevelaken, Leusden, Nijkerk, Soest en Soesterberg. Woudenberg is de enige Eemland-gemeente die niet bij de geregionaliseerde or ganisatie is aangesloten, omdat ze zich meer tot de regio Utrecht voelt aangetrokken. meester JW.M. Rademaker voor zitter is. Hij hield een korte toe spraak waarna de Utrechtse com missaris van de koningin, mr. P van Dijke, het spreekgestoelte be klom. Hij memoreerde het feit dat lang en hard gewerkt is aan de totstandkoming van de regionale brandweer Eemland. waaraan het ministerie van Binnenlandse Za ken de nodige (financiële) steun heeft gegeven Van Dijke liet de aanwezigen weten dat een brand weerorganisatie veel heeft aan gemeentelijke rampenplannen. "Het is daarom verheugend, en daarmee geef ik u de primeur, dat 44 van de 48 gemeenten in de provincie Utrecht inmiddels een rampenplan hebben gemaakt. Daarmee is onze provincie koplo- De officiële presentatie van de ge regionaliseerde brandweerorgan- satie werd pas vrijdagmiddag ge houden, dus bijna twee jaar na in voering, omdat nu de opbouw van de organisatie is voltooid en alle taken inmiddels in verschillende stadia van uitvoering zijn. Tot de taken van de regionale brandweer Eemland behoren onder meer het beheer van de regionale alarm centrale in Amersfoort, het bren gen van eenheid in gemeentelijke verordeningen en voorschriften op het gebied van brandbeveili ging, het coördineren en verzor gen van opleidingen, het maken van gevaaranalyses en bovenal het zo doelmatig optreden bij ram pen, brand en hulpverlening op grote schaal. De presentatie vrijdagmiddag was op touw gezet door de zogeheten beheerscommissie van de regio nale brandweer waarvan burqe-

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3