Clublokaal geopend leu B UI er kram „Dementie vergelijk ik vaak met een mistig landschap" [LEUSDENi bondsspaarbank "Heeft verzekeren bij de spaarbank dan zoveel voordelen?" Kruisvereniging vergaderde vlot fc De heer Woortman sprak voor NCVB Doe meer met de spaarbank die meer doet SVA jeugduitslagen plaatselijk nieuws DINSDAG 15 NOVEMBER 1983 Het proces van aanvaarding kan later overgaan in willoosheid en tenslotte in apathie Niet iedere bejaarde maakt dit hele proces mee. Tijdens de lezing gaf de heer Woortman verschillende voor beelden uit het dagelijks leven. Ofschoon het hoofdzakelijk schrij nende voorbeelden waren bleek toch dat de omgeving het leven van deze mensen een stuk aange namer kan maken. Als eerste voorbeeld noemde hij de houding tegenover demente bejaarden. Het is belangrijk om bescheiden heid in acht te nemen en mensen in hun waarde te laten. Niet ieder een bijvoorbeeld opaatje of omaatje te noemen Verder moet je je de tijd gunnen voor een gesprek, maar in ieder geval kontakt te maken tijdens een bezoek. Wordt iets drie keer verteld, reageer dan maar rustig drie keer op dezelfde manier. Tenslotte zei de heer Woortman dat je dementen niet teveel op de huid moet zitten door vragen als bijvoorbeeld;: ..Wie komt daar aan9 Dat weet je toch wel?" Zeg liever: ,,Kijk daar komt Jan aan" Voor de mensen zelf is het ook heel vervelend wanneer zij de per soon wel kennen maar niet weten wie het is ,,Als je jezelf kwijt bent, ben je ook je geliefde naaste kwijt", sprak de heer Woortman. Funkties verbeteren Een verpleeghuis probeert drie funkties van de demente bejaarde te verbeteren. De lichamelijke, de psychische en de sociale funktie. Zij doet dit door bijvoorbeeld creatief bezig te zijn, muziek ma ken en muziek luisteren. Een ver pleeghuis probeert verder veel aan intermenselijke relaties te doen, aan het bevorderen van so ciale kontakten. De algemene conditie wordt, zo nodig, verbetert en de lichame lijke verzorging is heel belangrijk. Ook voor demente bejaarden is het belangrijk om bijvoorbeeld een fijn kapsel of goed schoeisel te hebben Aktiviteiten in het da gelijks leven zoals aan- en uitkle den worden samen met een ergo therapeut gestimuleerd opdat de bejaarde zich zoveel mogelijk zelf kan redden. Hoe meer mensen zelf kunnen, hoe beter het eigen funktioneren gaat. .Dementie vergelijk ik vaak met een mistig landschap", sprak de heer Woortman aan het eind van de lezing. „Waneer je op een topje van de berg staat zie je even het landschap en dan is het weer weg. Er is even een opleving die weer verdwijnt. De mentie is een voortschrijdings proces waarbij je als verpleeg huis achteruitgang tracht te voorkomen." LEUSDEN - „Het aantal mensen dat dementeert is niet zo vrese lijk groot. De overheid neemt aan dat 1,25% van de bevolking boven de 65 jaar gaat demente ren. Wij houden het op 4 tot 5%, maar zelfs voor die 1,25% zijn niet voldoende verpleeghui zen." De heer Woortman, voor malig directeur van verpleeg huis Lisidunahof hield afgelo pen week een lezing over de mentie bij de NCVB Leusden- Zuid. Hij sprak over wat je onder dementie verstaat, hoe je om kunt gaan met demente bejaar den en wat een verpleeghuis voor demente bejaarden nog kan betekenen. Dementie kun je omschrijven als een geheel van gestoorde funk ties die het kontakt met de mede mens en het funktioneren in de maatschappij op een zodanige manier belemmert dat de patiënt in te grote mate afhankelijk wordt Het is een ontregeling van de van te voren verkregen funkties. De mentie kun je herkennen aan psy chische en lichamelijke stoornis sen. Bepaalde karaktertrekken kunnen bij het ouder worden scherper geaccentueerd worden zoals pinniger worden, liever wor den enzovoorts. Het decorumver- lies kan een verschijnsel zijn. Mensen gaan zich. ongeacht waar, uitkleden, met de handen eten, winden laten of zich niet meer verzorgen. Prikkelbaar zijn door niet meer te kunnen wat je graag zou willen is verder een vorm van dementie evenals ach terdocht De stoornissen kunnen zich op velerlei manier manifesteren. Bij voorbeeld het onvermogen om woorden uit te spreken, om te we ten wat je ziet Het geheugen van de lange termijn werkt meestal wel maar niet van de korte ter mijn. Oriëntatiestoornissen, met name 's nachts, is ook een heel angstig verschijnsel Door al deze verschijnselen wordt je langzamerhand afgesneden van de buitenwereld en neergezet in een toestand waarin je hulpbe hoevend bent terwijl je dat eigen lijk niet wilt. Leusden Dinsdag 15 november 20.00 uur: Planadviesgroep, commis siekamer gemeentehuis Dinsdag 15 november 20.00 uur: Bijeenkomst landbouworga nisaties, De Til, Hamersveldse- weg 30 Woensdag 16 november 9.15 uur: Lezing over kinderen die an ders zijn, Vrouwenraad. Groot Krakhorst. Bolderikhof Donderdag 17 november 20.00 uur: Schoolraad, gemeentehuis, t Erf 1 Vrijdag 18 november 14-17 en vanaf 21 uur: Bazar Tryfosa, 't Trefpunt, Arnhemseweg, Leus- den-Zuid. Zaterdag 19 november 10.12 uur: Speculaas bakken bij Blijhof, Ansfriduslaan 49. Zaterdag 19 november 14.00 uur: Intocht St.-Nicolaas, ge meentehuis, 't Erf 1 Zaterdag 19 november 20.00 uur: Jaarfeest PJGU, De Korf. Soepele schade-afwikkelingen snelle uitbetaling. Het schade formulier is probleemloos in te vullen en meestal hebt u uw geld al na een paar dagen op uw bankrekening. Alle documenten in heldere begrijpelijke taal. Dus geen moeilijke en ingewikkelde teksten. En de verzekenngen die dat nodig hebben zijn geïndexeerd. Zodat ze automatisch op peil blijven. Automatische premiebetaling per maand, dus plezierig gespreid. U wordt nooit meer overvallen door hoge nota's. En u betaalt geen cent extra. Een hele zorg minder. Stevige opbergcassette voor uw verzekeringspakket. Nooit meer zoeken. Voor elke verzekering een aparte hoes (met korte oeschnjving). Kan zo in uw boekenkast Uniek systeem van drie formulieren. Géén papierwinkel maar voor elke verzekering nooit meer dan dne formulieren. Altijd in dezelfde opzet. En al zoveel mogelijk vóór-ingevuld. U bent verzekerd van topkwaliteit Grote en betrouwbare maat schappijen werken voor u. En toch hebt u alleen met ons te maken. I - r Midden Noord en Oost Nederland spaarbank ACHTERVELD - Door de Achter- veldse kruisvereniging werd woensdagavond de jaarlijkse le denvergadering gehouden. De voorzitter opende de vergade ring met een welkom tot de aan wezigen. In het bijzonder ver welkomde hij de administrateur van de regio Leusden en Ach terveld en de vertegenwoordi ger van de kruisvereniging Leusden, de heer Van Doornik. Mededelingen en ingekomen stukken waren er niet. Vervol gens gaf de voorzitter een korte uitleg over het ontstaan van de regio voor de Kruisvereniging Leusden en Achterveld. De beide verenigingen blijven zoals ze zijn doch de regio is een overkoepelend orgaan Hiermee is voldaan aan de eisen van de AWBZ Men is er in geslaagd om een kantoor te vinden. Dit is mo menteel gevestigd in Achterveld in de voormalige winkel van de firma Wijntjes Op dit moment zijn er in de regio acht verpleegkundigen werkzaam alsmede een ziekenbezoekster. Het bestuur bestaat uit drie leden uit Leusden en twee leden uit Achterveld Eveneens is er nu ook een hoofdwijkverpleegkundige aangesteld. De notulen van de vorige verga dering worden zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. Het jaarverslag van de Achter- veldse wijkverpleegkundige gaf het volgende overzicht te zien Verpleegkundige bezoeken 952, bejaardenhuisbezoeken 108, ove rige 1prenatalehuisbezoeken 19. zuigelingenhuisbezoeken 76, kleuter huisbezoeken 188, zui- gelmgenbureau 23. kleuterbureau 10, gehoorscreenmg met Leus den 11, rheumahuisbezoeken 16, kankerbestrijding 3. revalidatie 3, geestelijke gezinszorg 1, ontslag ziekenhuis 9 en overige bezoeken 41 Aan het bezoeken van verga deringen. werkbesprekingen en het afhandelen van telefoontjes enzovoort werd 440V2 uur besteed Het financieel verslag alsmede de begroting over 1984 werden na een uitleg door de penningmees ter goedgekeurd. Mevrouw Klein- veld en de heer A L Janssen wer den verzocht de stemmingscom missie te willen vormen. Periodiek aftredend was de heer J.J van Bursteden die herkiesbaar was. Door het bestuur was als tegen kandidaat gesteld W H van Da len-Voskuilen. Na telling van de Ja, u kunt het uzelf een stuk gemakkelijker maken door uw verzekeringen bij ons te laten verzorgen. Dan loopt alles als één pakket via één adres. En dat maakt 't allemaal een stuk eenvoudiger en overzichtelijker voor u. De premies betaalt u per maand. U kunt dus niet meer worden overvallen door hoge nota's. De polisteksten zijn in begrijpelijke taal gesteld. Over schade-afwikkeling wordt niet moeilijk gedaan. In plaats van een papierwinkel hebt u per verzekering nqojt.meer dan één set van drie formulieren. Én over de kwaliteit van de verzeke ringen hoeft u zich geen zorgen te maken, want uw spaarbank werkt alleen met een combinatie van betrouwbare maatschappijen. Bij dat alles ontvangt u dan ook nog een stevige opbergcassette, waarin u alle papieren van het verzekeringspakket overzichtelijk kunt opbergen. Kom er eens over praten. Er is altijd een kantoor in de buurt. U kunt ook telefonisch een afspraak maken of de bon insturen voor meer informatie. stemmen bleek de heer Van Burg steden met een meerderheid van stemmen te zijn herkozen. Veiligheid Na de rondvraag werd het offi ciële gedeelte van de vergadering door de voorzitter gesloten. Na de pauze volgde er een lezing door de consulente van de Stichting Consumenten en Veiligheid, me vrouw Louisa Bosker Het onder werp betrof de ongevallen en de veiligheid in en rond het huis. Hieronder wordt ook verstaan de ongevallen tijdens spelen op straat en het sportgebeuren. In het jaar 1982 vonden er niet min der dan 2.300.000 ongevallen plaats. Er werd meer aandacht besteed aan de verkeersveilig heid en de veiligheid in de bedrij ven Hierin is nu verandering ge komen Er volgde een uitleg over de vei ligheid thuis en de veiligheid in de privé-sfeer. Aan de hand van veel voorbeelden werd duidelijk ge maakt welke gevaren er thuis zijn die ongelukken kunnen veroorza ken. De meeste ongevallen vin den plaats bij kinderen en oude ren. De vraag is wat kunnen we eraan doen Men probeert het pu bliek te bereiken door middel van de massamedia, gesprekken met groepen en individuele gesprek ken. Wil men inlichtingen hierover dan is er voldoende materiaal waarin het een en ander duidelijk is omschreven. Men kan inlichtin gen vragen bij de stichting, tel 020-736414. Dit kan ook schrifte lijk aan de stichting, postbus 1001, Amsterdam. ACHTERVELD - De meisjesvoetbal- wedstrijd in Vianen om de bovenste plaats Brederodes - Achterveld is een verdiende 1-3 overwinning geworden voor Achterveld, vooral dank zij heel sterk spel van Christel en Mirjam van Dijk en Liane Hoogland Ondanks de 3-1 nederlaag komt Ach terveld C2 er toch beter in. de vol gende keer een zege Zaterdag 12 november 1983 Achterveld A1 - Amersfoortse Boys A1 2-1 Achterveld A2 - VVZ'49 A2 3-0 Achterveld B1 - Hoevelaken 82 2-1 Achterveld C1 - De Glind C1 5-1 Hoevelaken C4 - Achterveld C2 3-1 Achterveld D1 - Hooglanderveen D1 1-3 Baarn D3 - Achterveld D2 4-0 Achterveld E1 - KVVA E2 2-2 Achterveld F1 - Amscvorde F1 2-4 Achterveld F2 - Roda F5 0-3 Dames junioren Barneveld - Achterveld 2-4 Meisjes Brederodes - Achterveld 1-3 Het voltallige bestuur van de postduivenvereniging Leusden LEUSDEN - Zonder problemen wist aannemer J. Bloemendal afgelopen zaterdag de gebarri cadeerde deur van het clublo kaal van P.V. Leusden te ope nen. Gepaard gaand met een paar luide knallen en het losla ten van een aantal duiven opende de heer Bloemendal of ficieel het fraai opgeknapte ge bouwtje. Nadat iedereen een plaatsje had gevonden en van het nodige was voorzien nam voorzitter Vrijhoef het woord. Hij be dankte iedereen die zijn steen tje aan het totstandkomen van het lokaal had bijgedragen. mendal stal met zijn ludieke kijk op de duivensport de show en kwam evenals vele andere gasten niet met lege handen. Een zeer fraaie wisselbokaal stelde hij be schikbaar voor de generaal kam pioen. Bas Peters en Huib Bran- sen waren de eersten die de bo kaal in ontvangst mochten ne men. De leden tenslotte, 29 in ge tal, schonken de club een geheei nieuw koffiezetapparaat terwij1 ook de kop en schotels niet onl braken. De duivenhouders kon den op een zeer geslaagde mid dag terugzien. De gemeente kreeg ook een pluim „Ambtelijke molens draaien langzaam wordt weieens gezegd We hebben daar niets van gemerkt. Integendeel zelfs. De gemeente was gauw bereid ons de helpende hand toe te ste ken. Wie ik ook zeker niet mag vergeten om te bedanken zijn onze leden Met man en macht hebben zij het in zeer korte tijd voor elkaar gekregen de voorma lige kantine die ons door de heer Bloemendal werd geschonken in dit fraaie lokaal om te toveren." aldus de P.V. Leusden-praeses. Tenslotte merkte hij op dat de sa menwerking met de ijsclub Zwa nenburg vlekkeloos verloopt en de combinatie duiven, schaatsen een ideaal is te noemen. Diverse sprekers kwamen hierna in het bomvolle lokaal aan het woord Namens de gemeente de heer Van Woudenberg, namens de ijsclub de heer Van Leeuwen en namens de districten een drie tal voorzitters Aannemer Bloe- Wethouder Wagenaar tekent het receptieboek onder toeziend oog va- Van Woudenberg

Leusder Krant | 1983 | | pagina 8