De eerste paar jaar hebben ullie je kapot gewerkt' reel nieuwe aanwinsten in agenda van Flehite ■eusda* fcrnnt" /Vim Vroom neemt afscheid van de SBBO „Wat hebt u toch een last van mij gehad. Ik had soms een flink pak rammel verdiend Geen krant ontvangen? DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 regio Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze,inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. MERSFOORT - „We zien het sa- helemaal zitten," zegt de heer A. Vroom, die komende vrijdag 18 fember officieel afscheid neemt plaatsvervangend/Ie adjunkt dl- leur van de SBBO - de Streek- 001 voor Beroepsbegeleidend ierwijs - als de vraag aan de orde it wat hij na zijn afscheid van de ooi gaat doen. En met „we" be lt hij dan zijn vrouw en zichzelf, ik heb altijd met plezier ge kt, mijn gezin tekort gedaan, u krijgen we de gelegenheid te doen we de laatste 10 jaar al meer aan hebben Mijn vrouw wil b.v. Wenen, ik naar Londen, waar we chtkomen"7 Verder zijn we van plan aan onze kennissen te gaan Nederland te gaan zien, te gaan en en wandelen in de natuur, die nog volop aanwezig is." Dat heb- de heer en mevrouw Vroom niet En door het werk, maar ook door ernstige invaliditeit van mevrouw m. waarvan zij gelukkig goeddeels 'nezen, in het verleden vaak voorbij len laten gaan. dan zijn er nog andere hobby's als «ren en metaalbewerken. kreatief schnisch tekenen, de kinderen en kinderen in Leusden en Lochem. N DE PRAKTIJK NAAR T ONDERWIJS jchem, dat ligt in de streek, waar ze bei vandaan komen, de Achterhoek voor de oorlog - in 1939 - gaat de e Wim Vroom werken bij de N V hinefabriek Deventer als metaalbe- ter ,,lk heb er 10 jaar gewerkt, het een goed leerbedrijf, waar ik het ol in de perfektie geleerd heb Dat vooral ook in de periode van eropbouw, die na de oorlog volgde, gerepareerd en weer bruikbaar aakt moest worden wordt er tijd gevonden om de 4 lurende opleiding van het VMTO - bereidend Middelbaar Technisch srwijs - voor leraar aan een am- Isschool te volgen. ,,Het examen and uit een week theorie en een praktijk." Dat is wel een verschil !e deelexamen en certifikaten van pen wonder dat die oude aktes op genblik tweemaal zo hoog worden ooreerd als de nieuwe diploma's I doel van de lerarenstudie was direkt met het vooropgezette doel elijk in het onderwijs te gaan - „je met of je er geschikt voor was" - vooral om zich theoretisch te •amen, het vakmanschap op te ERGEN EN GORREDIJK akmanschap is meesterschap" Een deel van de Vocal Group tijdens het jubileumconcert zegt de reclame van een bekende bierbrouwerij in Groenlo, vakmanschap wordt voor de heer Vroom meester schap - als leraar aan de ambachts school in het vlakbij Groenlo gelegen Eibergen, waar hij als tijdelijke kracht 8 maanden werkt. Dan gaat hij naar de LTS in het Friese Gorredijk - „een heel kleine school, sommige leerlingen moesten wel een uur lopen om op school te komen" - als leraar machine bankwerker De salarissen in het onderwijs waren toen bepaald niet om over „naar huis te schrijven". We krijgen het eerste sala risstrookje te zien, dat een eindbedrag van 191,94 netto vermeldt. „Dat was aanzienlijk minder dan de 249,-, die ik in het bedrijfsleven verdiende Later - voor het eerst zo omstreeks 1953/54 - zijn die onderwijssalarissen behoorlijk verbeterd, de laatste jaren heeft men echter weer aanzienlijk moeten inleve ren WANDELLERAAR In september wordt de heer Vroom vrijwel van de éne dag op de andere - „er waren door het terugbrengen van het maximale aantal lesuren van 40 naar 36 ineens veel nieuwe leraren nodig" - leraar aan de LTS aan de Leusderweg in Amersfoort, toecu pp de technische school in Amersfoort en wijde omgeving. „Ik was er een warjdel- leraar, heb er in alle lokalen lesgege ven, want doordat alles al geformeerd was, was er voor mij geen eigen lokaal meer beschikbaar Voordeel was wel dat ik heel snel alle collega's leerde kennen, want ik woonde bij hen in." INZET VOOR DE ITO- LEERLING De beste herinnering uit die LTS- periode heeft de heer Vroom aan de Opkomst van het individueel technisch onderwijs, waarbij leerlingen, die bijv. bij hun geboorte een bepaalde hersen beschadiging hadden opgelopgen, moeilijk Nederlands of rekenen konden en die daardoor tussen wal en schip dreigden te raken, maar wel handvaar digheid bezaten, extra werden gehol pen Het was individualiserend leren, in aparte klassen met een klein aantal leerlingen, wat uiteindelijk geleid heeft het ITO - Individueel Technische On derwijs - dat in 1965 van de grond kwam, nadat het ministerie er de facili teiten voor verleend had. In een leraren vergadering werd kenbaar gemaakt dat voor die ITO-afdeling een adjunkt- direkteurzou worden aangesteld. „Een collega vroeg of de leraren op die benoeming invloed hadden. Het ant woord was: neen, geen invloed, jullie kunt wel een voorstel doen Een collega vroeg of ik het niet wilde doen. Ik heb gezegd, dat ik het niet zo zag zitten, zijn de jongens daarmee wel het meest geholpen"7 Toen ik de volgende morgen op school kwam vroegen ze of ik wilde tekenen voor het voorstel. Er stonden al 30 handtekeningen op. En mijn naam Het bestuur ging met het voorstel akkoord en zo werd ik 2e adjunkt-direkteur van de LTS." WAT FIJN OM ZO EEN KNUL TE BEGELEIDEN Als pedagogisch leider van het ITO krijgt de heer Vroom veel kontakt met het Medisch Opvoedkundig Bureau, met de schoolbegeleidingsdiensten, met tehuizen als Zandbergen, het jon genshuis van het Leger des Heils, de Rudolphstichting in Achterveld, het Treekerbergje, de GGD, met scholen voor BLO, enz. En met de ouders Daar zijn heel wat uren aan besteed, om de jongens - „die geen andere jongens zijn" - in moeilijkheden via bezoeken thuis en hun ouders gerust te stellen, te zorgen dat ze beter gingen funktione- ren, om ze op te vangen. Soms heb ik me weieens maatschappelijk werker gevoeld, bijv. als een gezin helemaal in de vernieling zat, uit elkaar dreigde te vallen en je gevraagd werd meester, wat moet ik daar aan doen"7" Er komen meer verhalen los en zo zitten we in zijn woning aan de Brink horst in Leusden met de nu scheidende adjunkt-direkteur van de SBBO te pra ten over een zwaar gehandicapte jon gen - „ik moest zijn armen vasthouden, hem helemaal omarmen omdat te doen" - die na het ITO-onderwijs naar de Johannastichting in Arnhem is ge gaan, nu als een vakman op de sociale werkplaats werkt, getrouwd is, een dochtertje heeft. „Laatst kwamen we ze in de Langestraat tegen, hebben daar na allebei lopen janken Wat is het fijn dat je de mogelijkheid hebt gehad zo een knul een jaar te begeleiden En over die andere knaap, die soms alles kort en klein dreigde te slaan, na zijn ITO-opleiding bij circus Boltini te recht kwam, nu burgerchauffeur is, onlangs zijn vrouw voorstelde en zei „wat hebt u toch een last van mij gehad. Ik had soms een flink pak rammel verdiend. Bij Boltini ben ik uitgespar- teld, daarna heb ik gezegd: nu moet ik aan mijn toekomst denken." HET THUISFRONT „Ik heb mij het lot van die jongeren die tussen wal en schip dreigden te raken wat aangetrokken," zegt de heer Vroom, vertelt hoe hij er 's avonds op het brommertje op uittrok om gezinnen te bezoeken waarvan bijv. de jongen IERSFOORT - De agenda van Museum Flehite is dit jaar ruim op tijd voor mende feestdagen gereed gekomen, en is verkrijgbaar bij de balie van um Flehite. De agenda is geïllustreerd met afbeeldingen over de rafie en historie van Amersfoort. Het is dus een typische Amersfoortse waarin Museum Flehite vele van zijn nieuwste aanwinsten kon en. Want er zijn de laatste zeven jaar tot niet geringe tevredenheid van mdirekteur Elias nogal wat schenkingen aan Flehite gedaan. ntelijk besloten de weduwe en eren van Willem van Dam het bezit aan prenten en schilderijen elijk te schenken, en gedeelte- uikleen te geven. Van tijd tot tijd dit omvangrijke oeuvre werk geëxposeerd De heer Elias is ens om waarschijnlijk in 1985 erzichtstentoonstelling van het Van Dam te houden. Het is luitend Amersfoorts werk, het afbeeldingen van elders, por- en stillevens, zodat er een goed kan ontstaan van de kunstenaar, heel interessant en belangwek- onderdeel van dit werk is een enorme tekeningen, die Van de tweede wereldoorlog maakte aties met name betreffende de nen in het kamp Amersfoort en oorlogssituaties in Amersfoort, unieke, aangrijpende tekenin- rvan het verbazingwekkend is, Dam ze überhaupt heeft kun- ken. Deze tekeningen zullen een keer apart ten tijde van een enking worden geëxposeerd enda zijn gevoelige krijgt teke- van Willem J. van Dam (1895- n de Appelmarkt en de brand- erne, die gevestigd was in het tenklooster opgenomen, een particulier kreeg Flehite een zwart wit krijttekening van •eland kado. De tekening dateert de Tielandstijl zit er al een maar toch heeft de tekening r karakter Het is natuurlijk erg zo'n vroeg werk van Toon in bezit te hebben. De tekening teel te zien op de afdeling 20e waar al wat meer werk van hedendaagse kunstenaars hangt. In de agenda zijn van het oudere werk uit de collectie Flehite een zestal pen- en penseeltekeningen opgenomen van Abr de Haen. Er is aardige tekening bij van het Stadskinderhuis, dat ooit tussen de Breestraat en de Lieve Vrou westraat stond Een imponerend rijzig accent werd in de Langestraat gegeven door de door Abr. de Haen getekende Heilige Geestkapel, die stond waar nu de Lutherse kerk staat Heel romantisch is het gezicht op de Slijkpoort, die bij de huidige Arnhemsestraat heeft gestaan Een stippelgravure geeft het portret weer van de Amersfoortse patriot Isaac van Goudoever, die te midden van kannonnen en ander wapentuig de vaderlandse degen ophoudt De prent werd door F J. Pfeiffer vervaardigd bij het overlijden van Goudoever in 1791 Van een veel rustieker sfeer is de olieverf op paneel van Jan Weissen bach, die 1860 de Koppelpoort vereeuwigde Dit schilderij geeft een volkomen ander beeld van de Koppel poort dan wij heden ten dage kennen. In kleuren siert het schilderij de omslag van de agenda. Zeer fraai zijn de etsen van Dirk Harting, ook een recente aanwinst van het museum. Interessant om te zien is de plek waar later de Markthallen verre zen. Sereen van sfeer zijn de Muurhui zen met de Dieventoren, schilderachtig is het kijkje op de achtertuintjes aan de Langegracht van Henri von Rupprecht (1891-1970) van wie vooral de prent van Monnikendam een ongewone, zeer forse indruk geeft van dit bouwwerk. En dan komen we terecht bij de schilders uit de 20e eeuw Jan Wilmink (1904- Succesvol jubileum concert Vocal Group Een staande ovatie door een groot publiek was de beloning voor het optre den van de jubilerende Vocal Group Amersfoort o.l. v Bert Eerden, zaterdag 1 november in De Brug. Het uit bijna 40 leden bestaande koor stond in groepjes van twee a drie, soms vier. mensen per lessenaar, enigszins ruimtelijk op het podium opgesteld, met in het midden het vaste combo van de Vocal Group: Koos Huurdeman (piano), Ben Stoelmga (basgitaar) en Gijs van Hamersveld (drums) Op het program ma arrangementen van allerlei populai re songs, uiteenlopend van filmmelo dieën tot negro spirituals, van Bacha- 'ach- en Kerr-arrangementen tot arran gementen van Bert Eerden zelf en diens collega Jos Vranken. Maar in alle num mers was één hetzelfde de,, sound "van het koor Bert Eerden heeft zijn koor getraind in het zingen met een strakke toon, en met een klank waarover ik nu geen andere omschrijving kan vinden dan vriende lijk' Het koor klinkt nergens schel, ook niet helder, maar brengt een lichtelijk ruisend geluid voort. Dit effect wordt nog versterkt door de al even vriendelij ke anai lyementen die het koor zong. Ze verlopen altijd keurig en dissonanten lossen zich altijd weer netjes op De gebruikte arrangementen, vaak close-harmony-arrangementen (arran gementen waarbij de verschillende stemmen, vaak meer dan vier, zo dicht mogelijk bij elkaar liggen) konden de geringste onzuiverheid niet verdragen; het effect van de wat lieve harmonieën zou daarmee volkomen verloren gaan. De Vocal Group Amersfoort heeft gedu rende bijna het hele concert een grote zuiverheid kunnen handhaven, waarbij geen geringe prestatie wanneer we ons ook bedenken dat de meeste van de gebruikte arrangementen geschreven zijn voor vocale ensembles die zich professioneel met deze muziek bezig houden. Het combo zorgde op een professio nele manier voor een betrouwbare ba- Bert Eerden dirigeert de Vocal Group. sis voor de meeste nummers en werd aan het slot van het concert terecht in de bloemenhulde betrokken. gespijbeld had, komt daarmee op - in zijn geval - de vrouw achter de leer kracht. Hij beklemtoont de belangrijk heid van het thuisfront. Net als later bij de SBBO zou hij het werk, wat hij tijdens de ITO-periode gedaan heeft nooit of niet in die mate hebben kunnen doen als zijn vrouw en zijn gezin hem er de ruimte niet toe hadden gegeven. Dat het daarbij weieens „de spuiga ten uitliep" is ook begrijpelijk. Mevrouw Vroom vertelt, dat ze - toen één van de kinderen naar het voortgezet onderwijs moest - haar man tijdens diens spreek uur op school heeft opgebeld om een afspraak met hem te maken om over de toekomst van zijn eigen kind te praten! „Mijn vrouw heeft de kinderen vaak alleen moeten opvoeden," zegt de heer Vroom. „Toch is ze voor mij altijd een steun geweest, was ze belangstellend als ik met een probleem zat, droeg zij soms de oplossing aan Hij vertelt dat de direkteur van de ambachtsschool, de heer Evers, later inspekteur van het onderwijs, het hele gezin van de leraren bij het schoolgebeuren betrok, dat dit ook bij de huidige streekschool nog het geval is. In de ITO-tijd bijvoorbeeld zochten de leraarsvrouwen „troost" bij elkaar. Maar ook de leraren vormden een homogene groep, die nog steeds erg veel met elkaar omgaan, erbij blij ven horen ook als ze met pensioen zijn. Die het gezin Vroom konstant bijspron gen „als er in verband met de invaliditeit ,van mevrouw hulp nodig was. „Men zegt weieens, dat als je lang ziek bent je je kennissen verliest. Wij hebben er niet één verloren." GEVEN EN NEMEN Daarmee komt het gesprek op de instelling ten opzichte van de gemeen schap, de samenleving. Een instelling, graag zouden zien. dat die instelling en visie bij veel meer mensen dan nu het geval is, leefde. Het leven zou er leefbaarder door worden! In het onder wijs moet dat geven en nemen er ook zijn, in de verhouding tot de leerlingen, tot de collega's, tot het bestuur, tot de ouders en tot het eigen gezin. De heer en mevrouw Vroom verkla ren hun instelling mede uit de „platte- landsmentaliteit" die ze van huis uit meegekregen hebben, geloven dat de grotere gemeenschappen er debet aan zijn, dat die mentaliteit geen gemeen goed meer is. En voor zijn doen onge woon fel keert de heer Vroom zich tegen de geest die op bepaalde cursus sen, zoals die bijv door het COBO voor onderwijsmensen gegeven worden, heerst en wordt aangekweekt HET BEGIN VAN DE STREEKSCHOOL Terug naar de school aan de Leus derweg, waar de saamhorigheid erg groot was. „Ik weet nog dat alle leraren in de kerstvakantie een dag terugkwa men om te vergaderen. We waren zozeer door het ITO gegrepen, dat toen ik gevraagd werd voor het organiseren van het lesrooster en de begeleiding van de cursisten in het kader van het leerlingwezen, in in eerste instantie liever bij het ITO was gebleven Dat leerlingwezen „zat er toen aan te komen" (omstreeks 1970) - zoals de heer Vroom het formuleert - was in feite een antwoord op de protestdemonstra tie van de werkende jongeren, vooral uit het zuiden van het land, in Den Haag in 1968, die eisten net als studenten te worden behandeld. De avondcursus sen werden omgevormd tot een één dag per week opleiding aan de techni sche school naast 4 dagen werken in de Wim Vroom zet een punt achter zijn carrière in het technisch onderwijs. begeleidend onderwijs, waartoe het land in distrikten werd verdeeld. In elk distrikt - streek - mocht één school komen, vandaar de naam streekschool. Voor het uitgebreide gebied rond Amersfoort en een belangrijk deel van de Veluwe werd het net door de LTS die wat de Vroom's betreft het best kan worden gekarakteriseerd mét „geven en nemen,Een relatie kan nooit eenzij dig zijn, zal altijd - wil het goed zijn - op een wisselwerking moeten berusten. Dat „geven en nemen" op elk vlak in het maatschappelijk gebeuren is de instel ling en de visie van de Vroom's, die praktijk. Dat bracht op die technische scholen flinke onrust, er kwamen jonge lui binnen die niet alleen ouder waren dan de normale leerling, maar die in het bedrijfsleven gewend waren aan be paalde faciliteiten als koffie drinken, roken, enz Reden om in 1973 te komen tot afzonderlijke scholen voor beroeps verlaten gebouw aan de Leusderweg als onderkomen voor die nieuwe school aangewezen. Van die streekschool wordt de heer Vroom, die zich in de jaren daarvoor al met de begeleiding van de cursisten in het kader van het leerlingwezen had bezig gehouden, plaatsvervangend direkteur. Samen met direkteur C. J van Veen worden de voorbereidingen getroffen „Op 13 au gustus 1973 werd met de school ge start. We begonnen met oud matenaal, dat de LTS had laten staan. Dne weken lang hebben we met de 43 man perso neel die we niet kenden 's morgens vergaderd, 's Middags stonden de lera ren met overal of stofjas aan de school en de lokalen schoon te maken, te verven en op te knappen. In de laatste dagen van augustus kwam het meubi lair - van tafels en stoelen tot borden en krijtjes - en in de eerste week van september stonden ruim 1000 cursisten voor de deur. Het was een enerverende tijd, maar het heeft tot nu toe vruchten afgeworpen." De buitenstaander, ook de cursisten, staat daar niet bij stil, onderkent veelal niet, dat „achter de schermen" veel werkt wordt verricht, ook in het organi satorisch vlak, dat het maken van een rooster een enorme klus is Wie be denkt, dat aan de Streekschool nu een 120 a 130 docenten lesgeven aan enkele duizenden cursisten, zal moeten beamen, dat er veel tijd in moet gaan zitten om dat op een rij te krijgen. Mevrouw Vroom valt in: „Zeker in die eerste paar jaar hebben jullie je alle maal kapot gewerktwat haar man weer brengt op het thuisfront en op het intensieve kontakt met de docenten „Als je in het onderwijs komt en een goede leerkracht bent word je er als het ware helemaal door opgevreten Dan is de belangstelling voor het hoe en waar om „van de partner zo belangrijk, ever) goed als het vertrouwen van en in de direktie Als dat vertrouwen er niet is, men de ruimte niet krijgt komt men zichzelf echt wel tegen." AFSCHEID OP 18 NOVEM BER Op 18 november wordt een streep gezet onder de onderwijsloopbaan van Wim Vroom. In het gebouw van de SBBO aan de Leusderweg 34-36 wordt hem - na een officieel gedeelte - van 16 tot 18 uur een afscheidsre ceptie aangeboden. Een afscheids receptie, die ten dele wel, ten dele geen afscheid zal zijn, want hij blijft als lid van de homogene groep wel betrokken bij de school, misschien beter bij het technische onderwijs in Amersfoort, waaraan hij ruim 25 jaar heeft bijgedragen. Illustratie uit nieuwe agenda Museum Flehite Langegracht met achtergevels van voormalige bierbrouwerijen de Eenhoorn en de Kroon. 1981maakte een tekening van de brug bij de Utrechtsestraat, toen de stadsring nog niet had toegeslagen. Van Adri Pieck, die in 1982 overleed, is een tekening opgenomen van de hoek van de Sint Annastraat bij de Kamp. Johan van Bijsterveld vereeuwdigde in viltstift de afbraak van het Boldershof Een fraaie pentekening van een boerderij in Hoogland en een ets van het Koetshuis van De Hohorst zijn opgenomen van Jos van de Pol. Rein Kamphorst legde op een monoprint het bekende ingangspoortje van de brug naar Flehite vast Ook de oorlogsteke ningen ontbreken niet. Uit de eerste wereldoorlog zijn Belgische soldaten te zien op het terrein van de Juliana van Stolbergkazerne. Van Jan Derksen Staats zijn er beelden uit het kamp Amersfoort, en van Dirk Boode is een indrukwekkende ets opgenomen van het met handkarretjes er op uit gaan om voedsel te halen in de hongerwinter 1944-1945 De opbrengsten uit de verkoop van de agenda zijn bestemd voor het Restauratiefonds. Door een agenda te kopen steunt u dit fonds, waaruit ook de laatste restauratiefase, die begin 1984 gereed zal komen, mede zal kunnen worden gefinancierd.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 15