Zeilmakerij door brand verwoest Boeren- en tuindersbonden gaan gevolgen waterwinplaats bekijken se Strijd om wisselbokaal met/zonder deksel GEEN ZEKERHEID OVER BRANDSTICHTING Expositie A'veld 600 vervalt ABTB, ULG EN CBTB HIELDEN BIJEENKOMST IN DE TIL Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden BEAUJ0LAIS PRIMEUR JIURIK 9 december op Rurg. Ruiningpark Van Heteren Makelaardij.. Uw huis is 't waard. van heteren makelaardij M| DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 15e JAARGANG NO. 58 Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktie en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal lOtgave B.D.U. B.V. Ie brandweer was lol hall zeven s ochtends in de weer mei bluswerkzaamheden. Dil bleef er over van de zeilmakerij Van eén onzer verslaggevers) LEUSDEN - De zeilmakerij an G. J. Veenendaal aan de Imbachtsweg in Leusden is i de nacht van dinsdag op foensdag door brand ver roest. De schade wordt ge- ichat op minstens 350 dui zend gulden. In een korte tijd zijn er nu verschillende bran den in Leusden geweest. De meest recente dateert van af gelopen maandag toen een gedeelte van de leegstaande boerderij Munnikhove in vlammen opging. Politie en brandweer vinden het nog te vroeg om te spreken van een pyromaan die de gemeente onveilig maakt. De brand in de zeilmakerij van Veenendaal brak om streeks half drie uit. Politie en brandweer waren gealar meerd door een omwonende die wakker was geworden van luide knallen en vervol gens bemerkte dat het be drijfsgebouw van de zeilma kerij in brand stond. De knal len waren afkomstig van ex ploderende materialen. De brandweer Leusden rukte met 30 en al het materieel uit en dat was volgens brand weercommandant J. Upper- man lang niet meer voorge komen. „We hebben zelfs slangen moeten gebruiken die lang onbenut zijn geble ven", aldus Upperman. De brandweer was tot half zeven 's morgens in de weer met de bluswerkzaamheden. Over de oorzaak van brand in de zeilmakerij dat dekzei len maakt voor vrachtwa gens, valt nog weinig te zeg gen. Volgens brandweer commandant Upperman zal het heel moeilijk vast te stel len zijn of er sprake is ge weest van brandstichting. „Het vuur heeft in alle hevig heid gewoed waardoor de eventuele sporen wel zijn uit- (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De standsorganisaties van boeren en tuinders :ullen samen met het Landbouwschap en andere instanties gaan bekijken welke gevolgen er kleven aan de plannen voor ie realisatie van een waterwingebied in De Glind, op de grens van de gemeente Barneveld. Begin volgende maand zal er een Jijeenkomst zijn waarop de plannen onder de loep worden genomen. Dit deelde de heer J. van Ruitenbeek van de lartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond (ABTB) afdeling -eusden dinsdagavond mee op een gezamenlijke bijeen komst van de ABTV, Utrechts Landbouwgenootschap en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Leusden. De Waterleidingmaatschappij ielderland heeft de gemeente Bar- eveld vergunning gevraagd voor aanleg van een waterwinplaats an de Ringlaan nabij De Glind. De ouw van het pompstation zou in 990 voltooid moeten zijn Tot 995 zal jaarlijks drie miljoen kubie- meters water aan de grond nttrokken worden. De waterwin- mg zal naar alle waarschijnlijkheid evolgen hebben voor de land ouw in de omgeving. Gekeken zal nu worden in hoeverre er schade kan optreden voor landbouwbedrij ven in Leusden en Achterveld. Voor de bijeenkomst in ,,De Til" van de ABTB, ULG en CBTB was ir F.N Ficher van het Landbouw schap Utrecht uitgenodigd om eens wat te vertellen over wetten en plannen waarmee boeren en tuinders in toenemende mate te maken krijgen Met name aan mi lieuwetten zijn de agrariërs met handen en voeten gebonden. De heer Ficher deelde een lijst aan de circa 45 aanwezigen uit waarop niet minder dan veertien milieuwet ten stonden Jk weet niet of de lijst volledig is, maar dat wist een des kundige ook niet die ik daarover raadpleegde", aldus Ficher die daarmee de onduidelijkheid over het aantal milieuwetten illustreer de. Hij wees op de komst van de meststoffenwet, een stokpaardje van minister Braks van Landbouw Volgens Ficher wordt het maken van deze wet bemoeilijkt door het overleg dat er moet plaatsvinden met het ministerie van Volksge zondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne dat bezig is met het opstellen van de Wet Bodem verontreiniging. ,,Deze twee wet ten moeten natuurlijk wel met el kaar klikken", meent ir Ficher. SCHADELOOS De Hinderwet is de meest voor komende milieuwet waar boeren en tuinders mee te maken krijgen ,,Het is zelfs zo", liet de heer Ficher weten, „dat een Hinderwetvergun ning aangevraagd dient te worden door een agrariër die op zijn bedrijf een motortje heeft van meer dan twee Pk". Hij wees op de verande ringen tussen de oude en de nieu we Hinderwet. De man van het Landbouwschap zei. dat ten tijde van de oude wet de verleende vergunning nooit ingetrokken kon worden. Nu kan de gemeente dat wel doen, maar dan zal ze wel de boer of tuinder schadeloos moeten stellen Volgens Ficher wordt bij het afgeven tegenwoordig van een Hinderwetvergunning gekeken naar toekomstige ontwikkelingen in de omgeving van het bedrijf waar op de vergunning betrekking heeft. ,,Als er huizenbouw is gepland in de buurt van een boerenbedrijf dan kan de gemeente in sommige ge vallen een vergunning weigeren. Vroeger was dat volgens de oude Hinderwet onmogelijk", aldus Fi cher. Naar aanleiding van een vraag uit de zaal zei hij dat een aanvraag voor een Hinderwetver gunning binnen zeven maanden door de gemeente afgehandeld moet worden. ,,Doet ze dat niet, dan hoeft de boer of tuinder zelf geen aktie te ondernemen. Hij heeft zijn plicht gedaan. Er zijn gemeenten, zoals Amersfoort, die wel eens zeggen ga dan maar naar de Raad van State. Niks daarvan. De aanvraag is ingediend en de gemeente moet die afhande len'liet Ficher weten. Hij vertelde een gemeente te kennen die er vier Onafhankelijk nieuwsblad voot de gemeente Leusden DUU Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. BIJ kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: One kantoor. Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Hel gebied nabij De Glind dal waterwinterrein wordt De foto geeft weer de situatie op de hoek Ringlaan-Boshutsweg. Rechts: de Boshuisweg. Munnikhove tegen de vlakte pag. 3 Commentaar uitglijderpag. 3 Toch subsidie voor kerkelijk jeugd centrum? pag. 3 Wim Vroom neemt afscheid van SBBOpag. 15 Open tafeltennis kampioenschappen en ander sport nieuws pag. 16 en 17 Loep op Leusden pag.18 Films in Amersfoort pag. 18 Spaanse ontboezemingen pag. 18 Servicepagina pag. 19 Interview op Donderdag, baanloze duizendpoot Gerard Boogmans pag. 6 DOKTERSDIENST: 033-943300. gewist", verklaarde de com mandant desgevraagd. Om dat de zeilmakerij nog wel eens doelwit is geweest van inbraken, speurde de rijkspo litie na het uitbreken van de brand naar sporen van auto banden of voetstappen in de omgeving van het gebouw. Of dat wat opgeleverd heeft, is niet bekend. jaar over deed om een aanvraag te behandelen. Behalve met de milieuwetgeving hebben boeren en tuinders ook te maken met gemeentelijke en pro vinciale plannen zoals bestem mingsplannen, structuurplannen en streekplannen. Agrariërs heb ben het meest van doen met be stemmingsplannen, omdat daarin zaken zijn geregeld die wel en niet mogen in geval van uitbreiding van het bedrijf Maar Ficher wees er met nadruk op dat een streekplan, gemaakt door de provincie, grote invloed heeft op de samenstelling van een bestemmingsplan. Overi gens is er een nieuwe streekplan in voorbereiding waarbij het Land bouwschap vraagtekens zet voor wat de schaaltekening betreft Die wordt waarschijnlijk 1 100.000. dat wil zeggen 1 centimeter op de kaart is in werkelijkheid 1 kilometer Fi cher: ,,Dus daar zie je geen barst meer op. We zullen er dan ook op aandringen de schaal te verkleinen tot 1:50.000, waarop het nu nog geldende streekplan is getekend." Vanuit de zaal werd aan het eind van de bijeenkomst opge merkt, dat er nog wel eens land- bouwwerkzaamheden worden stilgelegd door de gemeente om dat ze in strijd zijn met bepaalde wetten. Wat moet een boer of tuinder in zo'n geval doen, was de vraag van een van de aanwe zigen. De heer Ficher raadde hem aan in een dergelijk geval contact op te nemen met zijn standsorganisatie. Ficher: „Er werden namelijk wel eens werk zaamheden stilgelegd, terwijl daar geen enkele grond voor is. Uw organisatie kan dat uitzoe ken." ACHTERVELD - Door de Stichting Achterveld 600 werden plannen ontwikkeld om op zater dag 19 en zondag 20 november een expositie te houden betref fende de feesten Achterveld 600. Deze geplande expositie gaat echter niet door wegens gebrek aan voldoende deelnemers. De bedoeling was om gemaakte dia's, foto's, films e.d. te verto nen. Ook konden er dan eventu eel foto's e.d. geruild worden. De belangstelling voor deelname was zo gering dat de inrichting van de expositie niet mogelijk was. Hij is er! Slijterij Wijnhandel HERMAN v.d. HENGEL Hamersveldseweg 56 Tel. 033-941259; De Biezenkamp 7 Tel. 033-940282, Leusden voor kluizen en geldkisten LEUSDEN - De strijd tussen de clubbesuurders om de (felbe geerde) „eeuwigdurende zwaar- verzilverde lichtmetalen wissel beker met/zonder deksel op mar meren voet" kan weer in alle he vigheid losbarsten. Het heeft even geduurd voordat het stil zwijgen over deze jaarlijkse ont moeting tussen de bestuurders van de bij de sportstichting aan gesloten verenigingen (30 stuks) werd doorbroken. Begin deze week kwam het verlossende woord van de organisatoren van de IJsvereniging Zwanenburg als een slag bij heldere hemel. Ruim anderhalf jaar na de vorige editie liet de plaatselijke ijsclub bij monde van de heer Van Leeu wen weten dat de organisatie rond was. Op 9 december worden de plaat selijke sportclubs in de kantine van de voetbalvereniging Roda '46 op het Burgemeester Buiningpark ver wacht. Het is de bedoeling dat drie bestuurders met hun wederhelften de strijd om de wisseltrofee gaan beslechten, aldus een woordvoer der van de ijsclub. ,,We hopen dat de opkomst groot zal zijn en het een gezellige en sportieve avond zal worden Wat ons betreft wordt het een dolle avond die het contact tussen de verenigingen zal verste vigen." aldus Van Leeuwen Naast het afwerken van de spelletjes is er gelegenheid om te dansen op de tonen van het muziekgezelschap ..Hammer and Field" dat uit een vijftal plaatselijke ambtenaren be staat Het wordt een uniek optre den die de ambiance op deze avond zal verhogen De IJsclub Zwanenburg is dus uit haar zomerslaap ontwaakt en hoopt deze winter weer de nodige activiteiten te organiseren. Van avond staat de jaarlijkse ledenver gadering op de agenda die voor het eers in het clubbokaal, die de ijs club samen met P V. Leusden be heert, zal plaatsvinden. Op 26 no vember wordt de jaarlijkse schaats- beurs in de Til gehouden Voor het overige is het afwachten geblazen Makelaar o.g./Beedigd taxateur Hamersveldseweg 7. 3833 GK LEUSDEN Telefoon (033) 94 34 36

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1