„Munnikhove" tegen de vlakte Planadviesgroep toch voor 60.000.- subsidie kerkelijk jeugdcentrum „Communicatie is levens voorwaarde voor ieder mens" K BAKT EN BRAADT WILD. LEUSPENj Filmmiddag in De Geut j Deelnemersraad j CML vergadert f J2?° leus—en kwwb Speelgoed en kledingbazar in Vrouwenkafé Geen spreekuur burgemeester Lezing over doveninstituut bij NCVB Uitslag kleurwedstrijd Van Diermen Tijdelijke afsluiting Leusbroekerweg Jeugddienst Leusden Achterveld Auto total loss Commentaren j Meningen Uitglijder Fietser gewond MEESTERLIJKE WILDSCHOTELS VANAF... AC RESTAURANTS DONDERDAG 17 NOVEMBER 1983 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Zondagmiddag 20 november om 14.00 uur wordt er in het open jeugd- en jongeren centrum „De Geut'' een filmmid dag gehouden. Tegen betaling van 3,50 krijgt men voor 21/2 uur filmplezier. In de pauze krijgt men een gratis consumptie aan geboden. Men begint met een tekenfilm van „the Pink Panther" een over bekende stripfiguur, die weer aller lei dwaze avonturen beleeft Na de pauze begint de hoofdfilm „rabid", een thriller van de bovenste plank Het gaat om een meisje, dat onwe tend draagster is van een besmet telijke virus, dat alle symptomen heeft van hondsdolheid. De medi sche wereld staat voor een raadsel. Links en rechts vallen er slachtof fers De noodtoestand wordt afge kondigd Bij het zien van deze enorme chaos en overtuigd door een vriend neemt Rosie; het meis je, een dramatisch besluit Bij deze film wordt de kantteke ning gemaakt dat deze beslist niet geschikt is voor al te jeugdige kijkers Na afloop is er gelegenheid om aan de gezellige bar nog wat na te praten. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Binnen een paar uur tijd is woensdag boerderij Munnikhoeve - ten minste wat daarvan over was - gesloopt. Daarmee werd definitief het lot bepaald van dit pand waarover de laatste tijd zoveel te doen was. Afgelopen maandagavond werd dat lot min of meer al be slecht toen een gedeelte van de boerderij door brand werd ver woest, nadat eerder op de dag een vuurtje in „Munnikhove" nog geblust kon worden. De al geruime tijd leegstaande boer derij is vermoedelijk on-ver- wachts gesloopt vanwege het in stortingsgevaar als gevolg van de aanzienlijke brandschade. De gemeente kon hierover gisteren nog geen uitsluitsel geven. Het is zo goed als zeker dat de vrijgekomen grond verkocht zal worden ten behoeve van vrije sectorwoningbouw. LEUSDEN - Het Vrouwenkafé organiseert op maandag 21 no vember een speelgoed- en kle dingbazar in de schuur van De Hakhorst, Waarden 25a. De ver koop begint vanaf 20.30 uur. De opbrengst van deze bazar is be stemd voor het onlangs opge richte Blijf van Mijn Lijfhuis in Amersfoort. Speelgoed, kleding - ook zelfge maakte spullen zijn welkom - kun nen vanaf 17.00 uur in de Hak- norstschuur worden ingeleverd Op de avond zal een medewerk ster van het Blijf van Mijn Lijfhuis aanwezig zijn. Voor meer informa tie, telefoon 941960 of 943726. LEUSDEN - Het spreekuur van burgemeester J. W. M. Radema ker op dinsdag 22 november komt te vervallen.In dringende gevallen kan via de secretaresse van burgemeester en wethou ders een afspraak worden ge maakt voor het spreekuur van eén der wethouders op vrijdag 25 november. LEUSDEN - De Planadvies groep (pag) zal toch een positief advies aan het college van bur gemeester en wethouders uit brengen over de subsidieaan vraag van de Stuurgroep Jeugd honk Leusden. De stuurgroep wil 60 duizend gulden van de gemeente om te kunnen starten met de bouw van een jeugdhonk aan de Hamersveldseweg. Afgelopen maart diende de gere formeerd hervormde stuurgroep reeds een subsidieverzoek in voor hetzelfde bedrag en hetzelfde doel. ny;l Toen kon geen positief advies wor den gegeven, omdat artikel 12c van de subsidieverordening voor sociaal-culturele aktiviteiten ver biedt subsidie te verstrekken aan instellingen, die in stand worden gehouden door of in rechtstreeks verband staan met een kerkge nootschap of een levensbeschou welijke organisatie De stuurgroep kreeg in het voorjaar het advies de doelstelling algemener te formule ren en meer nadruk te leggen op de aktiviteiten. De heer Lagemaat van de stuurgroep, die dinsdagavond een toelichting kwam geven voor de pag, zei dat er een scheiding gemaakt diende te worden tussen aanvragers, in dit geval de Her vormde Gemeente en de Gerefor meerde Kerk in Leusden, en de doelstelling. Hij benadrukte dat het centrum niet alleen toegankelijk zal zijn voor de jeugd die bij de kerken is aangesloten, maar dat de deuren van het jeugdhonk voor iedereen openstaan Van de Lagemaat gaf toe dat de aktiviteiten, die verzorg^ worden, nauwelijks afwijken van de aard van de aktiviteiten in andere jeugd- en jongerencentra. Hij noemde de gevraagde subsidie onontbeerlijk, omdat een deel van de subsidies van anderen afhanke lijk zijn gesteld van de finaciëfe bijdrage van Leusden De bouw van het jeugdhonk kost in totaal circa 400 duizend gulden De Planadvisiesgroep zal b. en w. ook positief adviseren over eeen subsidieaanvraag van het plaatselijk Vrouwenkafé. Dat wil een bedrag van 155 gulden voor de huur (vijf avonden) van de schuur van De Hakhorst. Tot 1 november konden de vrouwen gratis terecht in eetcafé De Hak horst. Na die datum moest een ruimte gehuurd worden via SOC- CLE, omdat het geplande vrou wenontmoetingscentrum nog al leen op papier bestaat. i i Donderdag 17 november 20.00 uur: Vergadering Schoolraad, ge meentehuis. 't Erf 1 Donderdag 17 november 20.00 uur: Film Shining", De Korf, Smidse Vrijdag 18 november 14-17 uur en vanaf 21.00 uur: Bazar Tryfo- sa, 't Trefpunt, Arnhemseweg, Leusden-zuid Zaterdag 19 november 10-12 uur: Speculaas bakken en knutse len bij Blijhof, Ansfriduslaan 49 Zaterdag 19 november 14.00 uur: intocht St Nicolaas, gemeente huis, 't Erf 1 Zaterdag 19 november 20.00 uur: Toneel- en feestavond PJGU, De Korf. Smidse Maandag 21 november 20.00 uur: Vergadering Comité Milieu zorg Leusden, zolder Groot Krak- horst, Bolderikhof Maandag 21 november vanaf 20.30 uur: Speelgoed- en kleding bazar, Vrouwenkafé, De Hakhorst. Waarden 25a Dinsdag 22 november 20.00 uur: KPO-bijeenkomst Dinsdag 22 november 10.00 uur: Opening tentoonstelling droog bloemen Tussentijds, Stijgbeugel 32 Dinsdag 22 november 14.00 uur: lezing zelf kerstliedjes zingen met voorbeelden, Tussentijds, Stijg beugel 32 Donderdag 24 november 19.30 uur: Raadsvergadering, raadszaal gemeentehuis Donderdag 24 november 20.00 uur: Lezing Gereformeerde Bond. 't Trefpunt, Arnhemseweg Leusden zuid. Zaterdag 19 november 20.00 uur: Discoshow met Vanessa De Kla- veet Zaterdag 19 november 20.00 uur: KPJ Bebo Disco, De Moespot Zondag 20 november 14.00 uur: Disco, De Klaveet Maandag 21 november 20.00 uur: Volksdansen, De Moespot, ml tel. 1567 Dinsdag 22 november 9.00 uur: Welfareclub Zonnebloem, Ons Ge bouw Woensdag 23 november 9.00 uur: handwerkhobbyclub, De Moespot Donderdag 24 november 13.30 uur: bejaardensoos, Ons Gebouw LEUSDEN - Een auto total loss en een ander beschadigd was het gevolg van een aanrijding woensdagmiddag op het kruis punt Middenweg/Asschatter- weg/Randweg. Een Opel stak de kruising over in de richting van de Eurowoningen zonder voor rang te verlenen aan een wagen die over de Middenweg in de richting van de Randweg reed. De Opel, niet zo nieuw meer, was volgens de politie total loss. De betrokken bestuurders kwamen uit Leusden. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaklie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon 033-941495. Abonnementsgeld: I 59,40 per jaar; 130,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v BDU b.v. te Barneveld. met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Een klein aantal leerlingen volgt MAVO. Na de schoolperiode blijft het maatschappelijk werk van Effa- tha actief en helpt bij het zoeken naar een passende werkkring, steunt en begeleidt daar waar com municatie een beslissende rol speelt. LEUSDEN - Het instituut Effa- tha, gevestigd in Voorburg en Zoetermeer, vangt dove kinde ren vanaf drie jaar op, leert hen op de eerste plaats spreken, geeft onderwijs en begeleidt hen, voor zover dat kan, tot be roepsonderwijs of middelbaar onderwijs. De heer J. J. Poot van het instituut gaf met dia's en geluidsbanden uitleg over het werk op Effatha, toen hij deze week een lezing hield voor de NCVB, afdeling centrum. „Wie niet horen wil, die moet maar voelen, zegt het spreekwoord. Maar als je niet horen künt, om dat je doof bent, wat dan? Dan maar met je probleem de doofpot in? Gelukkig niet!", zei de heer Poot. In een logische volgorde liet hij zien en horen met hoeveel zorg het dove kind een korte of langere periode van onderzoe ken op het instituut terechtkomt. Na de ontdekking van de doof heid en de aanmelding komt de hulp aan ouders en kind meteen op gang. In eerste instantie door het maatschappelijk werk van Effatha in de vorm van hometrai ning. Thuis wordt dan met spreekoefeningen een eerste be gin gemaakt met de voorberei dingsfase voor het verblijf in het instituut. „Omdat de hoorweg door doof heid geblokkeerd is, moet een an dere weg bewandeld worden om elkaar te leren verstaan de weg van het oog. Een moeizame weg, een omweg. Voor sommigen zelfs een onbegaanbare weg," aldus de heer Poot. Met hulp van de home- trainster leren de ouders deze weg te verkennen en wegen te zoeken om tot communicatie te komen De omgang met hun dove kind draagt een sterk gericht karakter. Allerlei vanzelfsprekendheden vallen weg, omdat de hoorweg geblokkeerd is Het leerproces vraagt veel ge duld van kind, ouders en home- trainster. Het dove kind kan nooit reageren op het roepen van zijn naam en dus moet de aandacht van het kind op een andere manier worden getrokken door bijvoor beeld door het een zacht tikje tegen de wang te geven. De hometrain- ster of de ouder houdt het te benoe men voorwerp naast de mond en noemt de naam van het voorwerp, bijvoorbeeld een kopje, lepeltje of pop. Het kind ziet de mond bewe gen maar hoort niets. Het moet een verband leggen tussen het voor werp en de mondbewegingen. De hometrainster kan het kind ook de trillingen van haar stembanden la ten voelen door zijn vinger op haar keel te leggen en het kind te laten proberen het na te doen. Het onderwijs op Effatha begint als het kind drie jaar is. Al naar gelang de omstandigheden, reist het kind heen en weer of gaat op het instituut wonen Er zijn momen teel 320 kinderen. Een deel daar van is intern. Vijftien jaar lang staat de gesproken en geschreven taal centraal. Taal, die door horende kinderen spelendenwijs verworven wordt, moet het dove kind zich langs moeizame weg en met veel herhaling eigen maken. De heer Poot zei dat geduld en doorzet tingsvermogen hierbij onontbeerlijk zijn voor zowel leerkracht als leer ling Naast het basisonderwijs wordt op dertienjarige leeftijd ook begon nen met het beroepsonderwijs: een tweejarige algemene onderbouw en een driejarige beroepsgerichte bovenbouw met LHNO of LEAO De heer J. J Poot tijdens zijn interessante lezing voor de NCVB LEUSDEN - Ter gelegen heid van het dertigjarig jubi leum van zeevishandelaar Lammert van Diermen werd er een kleurwedstrijd geor ganiseerd. De winnaars zijn geworden: Regise Schipper, Egelwier 9; Rosalie Her mans, Pr. Irenelaan 36; Dik van Garderen, Wilhelmina- laan 17; Suzanne Herman, Pr. Irenelaan 36; Yvette v.d. Steeg, Trekerweg 21; Leon van Doornik, Grebbewijk 3; Yolanda van Doornik, Greb bewijk 3; Jacqueline v.d. Peut, Arnhemseweg 70; Boudewijn Koops, Benedic- tijnenhove 89; Sander v. Val- kenhoef. Eikenlaan 4; Cilla Egter van Wisselkerke, Mar terhoeve 3 en Janko Miede- ma, Dioriet 4. De prijzen kunnen a.s. za terdag 19 november worden afgehaald bij de verkoopwa gen van Van Diermen op de Hamershof. Door beantwoording van door de PvdA-fractie gestelde vragen heeft het college van B. en W. eind vorige week onthuld welke „politiek-bestuurlijke" beweegredenen ten grondslag hebben gelegen aan het besluit om een inwoner van Leusden met een RWW-uitkerlng te verbieden om vrijwilligerswerk te verrichten voor het „Komitee Kruisraketten Nee". Wie de argumenten van het college tegen het licht houdt, kan niet anders concluderen dat B. en W. hier een lelijke uitglijder hebben gemaakt. Een uitglijder op het principiële vlak en daarom van ernstige aard. Voor de volledigheid nog even de betreffende passage uit het schriftelijke antwoord van B. en W.: „De politiek-bestuurlijke beweegredenen die ons aanleiding hebben gegeven de verzochte toestemming niet te verlenen, vinden hun grondslag in het navolgende: - de gemeenteraad van Leusden heeft nog in deze zittings periode uitgesproken, dat vraagstukken zoals die daar zijn met betrekking tot oorlog en vrede en kernbewapening en dergelij ke niet behoren tot die zaken welke de huishouding van de gemeente betreffen maar veeleer tot de huishouding van de centrale overheid moeten behoren; - het college is er zich van bewust dat de doelstelling van het „Komitee Kruisraketten Nee" in deze gemeente, en zeker binnen het gemeentebestuur, genuanceerd wordt ervaren en zeker niet algemeen wordt onderschreven. - aan het recht op een uitkering op grond van de Rijksgroeps regeling Werkloze Werknemers is de voorwaarde verbonden dat betrokkene als werkzoekende blijft ingeschreven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau en daarnaast al het mogelijke dient te doen om in loondienst te geraken." Dat is een lang verhaal, waarvan de strekking ook korter en in eenvoudiger bewoordingen weer te geven is: „we vinden, dat we het tegenover onze kiezers niet kunnen maken om een werkeloos toe te staan om op kosten van de gemeenschap een beetje demonstraties tegen kruisraketten te gaan zitten organi seren." Dat men zich daarbij beroept op een geheel andere uitspraak van de gemeenteraad is niet alleen merkwaardig - met minstens zoveel recht kan uit die uitspraak geconcludeerd worden, dat het college zich volstrekt neutraal had moeten opstellen - maar doet ook weinig ter zake. Het gaat er om, dat het college zich had moeten onthouden van een inhoudelijke beoordeling van het vrijwilligerswerk, dat de betrokken Leus- denaar had willen verrichten. De vraag was slechts of de instanties, die vrijwilligerswerk het behoud van uitkering moeten beoordelen (WVC, Arbeids- buro, toetsingscommissie RWW/WWV) daarmee akkoord kon den gaan. Toen die vraag in positieve zin was beantwoord, had het college niets anders moeten doen dan zonder commentaar melden dat tegen het verrichten van het aangevraagde vrijwilli gerswerk geen bezwaar bestond. Nu het college heeft gemeend zich wel met de inhoud van het werk te oeten bemoeien, ontstaat in Leusden de verwerpelijke situatie, dat B. en W. bepalen wat je als uitkeringsgerechtigde wel en niet mag doen, ook al hebben de bevoegde Instanties hun fiat gegeven. Dat is een ernstige beknotting van de persoonlijke vrijheid van die mensen. Niemand hoeft zich door Rademaker, Ummels, Wagenaar en Van Woudenberg te laten vertellen, wat hij in zijn vrije tijd wel en niet mag doen. Ook uitkeringsgerechtigden niet. Een college dat meent dat wel te mogen doen, gaat principieel de fout in. LEUSDEN - Op dinsdag 29 november zal om 20.00 uur in de schuur van Groot Krak- horst de vergadering van de deelnemersraad van het Co mité Milieuzorg Leusden plaatsvinden, op de agenda staan de volgende punten: jaarverslag, aktiviteiten 1984, verkiezing bestuursle den en verkiezing kascom- missie. Periodiek aftredend zijn J. A. K. Boerma (voorzitter) en me vrouw W. Vlugt (lid; beiden stellen zich herkiesbaar Tus sentijds is de secretaris E. B. Dijker afgetreden en in deze vakature zal nog worden voor zien Tegenkandidaten kun nen tot en met de aanvang van de vergadering schriftelijk dan wel mondeling worden aange meld. LEUSDEN - In verband met werkzaamheden aan het Val leikanaal zal de Leusbroekerweg op 19 en/of 21 en 22 november gedeeltelijk worden afgesloten. Het betreft het gedeelte tussen de Hamersveldseweg (De Mof) en de Langesteeg. Een omlei dingsroute ter plaatse zal door middel van borden worden aan gegeven. LEUSDEN - Zondag 20 no vember om 19.00 uur zal ds. E. J. Baljet uit Leusden voorgaan in de jeugddienst in de Marcus- kerk. Het thema van deze dienst is dit keer „Jij en ikMuzika le medewerking wordt verleend door „Het Antwoord LEUSDEN - Mejuffrouw A. van G. uit Amersfoort raakte woens dag gewond op de kruising van Randweg en Zwarteweg toen zij op haar fiets werd aangereden door een auto. De Amersfoortse was zonder voorrang te verlenen het kruispunt overgestoken. VERLOREN EN GEVONDEN VERLOREN: Portefeuille blauw/zwart, huis sleutels aan E T.-hanger, drie sleu tels in zwart etui, giropas, knip-por- temonnee zwart, sleutelbos en zwarte damesbeurs. Weggelopen zijn een Golden Retriever en een bruine kat GEVONDEN: Opel-autosleutels. gouden man chetknoop. zwarte damesfiets, da- mesquartzhorloge met wit bandje en oranje kinderfiets met zijwiel tjes. Wild is nu op z'n lekkerst en staat dan ook centraal op de kaart bij AC. Zwijnsbout, hertesteak, hazerug, noemt u maar op. Grotendeels geselecteerd door de eigen wildslagerijen v. op de Vel uwe en door onze chet-kok met smaak en aan- 1 dacht voor u klaargemaakt. AC serveert u al zo'n weivoor- - ziene wildschotel vanal 1^1 UITEN TOCH EEN BEETJE THUIS c Ed Alberi Renè Goscmny Uderzo 1982 AC Restaurant Oud-Leusden, Vlooswijkseweg 1 E8 Amersfoort-Maarn/Amersfoort-Zwolle. Tel. 033-14098.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3