„Je hebt het gevoel dat je als moeder het etiket geslaagd niet hebt gekregen laad /ergadert Schoolraad houdt nog niet op te bestaan Boeren en tuinders in buitengebied gaan ook reinigingsrecht betalen Sint in Leusden ■eusderli Geslaagde thema-ochtend „Kinderen die anders zijn" Vernielingen aan auto's Lezing Geref. Bond Papoea's in Nood FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Wintervoede- ring vogels (2) DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 plaatselijk nieuws LEUSDEN - "Wanneer vastge steld is dat een kind anders is, kunnen ouders pas leren om gaan met andere verwachtingen ten aanzien van hun kind. Ou ders kunnen vanaf die tijd gaan bouwen aan een relatie met hun kind én zijn handicap. Toch blijft het een proces waarin je steeds weer problemen onder bindt. Bij iedere situatie worden de ouders weer op de proef gesteld." jeannette Tuininga begeleidde ■fgelopen woensdag op een open •chtend van de Vrouwen Raad iet thema Kinderen die anders :ijn". Het doel van deze ochtend sas van gedachten te wisselen sver ervaringen met betrekking ot een bijzonder kind. Iets van de iroblemen en van jezelf te begrij pen in zo'n situatie. Daar iets mee 5 gaan doen en daardoor wat neer te kunnen betekenen, hetzij iOor het eigen kind, hetzij voor het jnd van de ander. Jeannette gaf een inleiding over baar ouders allemaal mee te ma- ien krijgen tijdens de opvoeding an een bijzonder kind waarna in jroepjes gediscussieerd werd iver de vraag: Hoe gaan we om net anders dan gewonen kinde en en hoe zou of wil je dat veran deren. Na de discussie werden lan de hand van opgeschreven punten diverse onderwerpen be sproken. Bloem Aan het vaststellen dat een kind anders is dan gewoon gaat vaak jarenlange spanning vooraf. On rustgevoelens die niet wegebben maar waardoor wel veel spanning ontstaat. Blijkt aantoonbaar dat een kind anders is dan kun je om gaan met andere verwachtingen ten aanzien van je kind. Voor die tijd kan het kind steeds niet vol doen aan het verwachtingspa troon wat de hele opvoeding tot één spanningsveld maakt. Jean- nette symboliseerde het veld waar ouders en hun kinderen mee te maken krijgen als een bloem. De kern van de bloem is de ouder met het kind. De bloemblaadjes het buitengebeuren zoals school, familie en omgeving. Wanneer ouders met het buitengebeuren te maken kunnen krijgen kunnen zij daar tegen opbotsen, maar vaak is het buitengebeuren toch nodig. De bloemblaadjes mogen de kern niet opsluiten. Geleidelijk moet de kern zich kunnen samensmelten met de blaadjes "Wij leven in een kapitalistische maatschappij", zegt Jeannette "die hoofdzakelijk onderscheid maakt tussen gaaf en ongaaf. Gelukkig wordt op het ogenblik ook gedacht aan waar den die daarboven uitstijgen. Meer mensen krijgen oog voor een levenswaarde naar draag kracht." Ter illustratie vroeg Jeannette ie mand wat er bijzonder was aan vier sommen die zij had opge schreven Er bleek één som fout te zijn. "Je kunt ook zeggen, er zijn drie sommen goed", zei Jean nette "Het is een beetje flauw maar zo kun je ook ieders posi tieve kanten eerst naar voren la ten komen." Op het gebied van deskundigheid benadrukte Jeannette dat het vooral de ouders zijn die deskun dig zijn. Door de grote hoeveel heid aan "deskundigen" die een oordeel geven, durven ouders zich nauwelijks meer aan de op voeding te wagen. "Samen moet je tot oplossingen zien te komen en dan nog kunnen ouders zeg gen, dit wil ik niet". Na de discussie bleken er veel on derwerpen besproken te zijn. He laas konden deze niet allemaal in de grote groep aan bod komen Wat dieper werd ingegaan op on zichtbare afwijkingen waardoor het kind vooral de zo belangrijke kontakten met leeftijdgenootjes mist omdat het zich toch anders gedraagd dan verwacht wordt Van ouders wordt op dit punt heel veel creativiteit gevraagd. Maar ook ouders zonder probleemkin deren moeten betrokken worden in deze problematiek om zo de ei gen kinderen te leren omgaan met alle kinderen, ook met een bijzonder kind Het schuldgevoel van ouders met een anders dan gewoon kind wordt niet van buitenaf opgelegd maar vaak wel versterkt. Zeer plastisch drukte een van de aan wezige vrouwen dit uit door te zeggen: "Het etiket van geslaagd heb je als moeder niet gekregen, heb je het gevoel. Schuldgevoel is niet terecht, maar het vreet wel aan je". De behoefte om verder over dit onderwerp te praten bleek bij zonder groot te zijn. Omdat er nog zoveel vragen en onderwer pen noodgedwongen moesten blijven liggen op deze ochtend, zal het dagelijks bestuur van de Vrouwen Raad zich bezinnen op een soort vervolg. Een van de vrouwen die in het werkgroepje ter voorbereiding van de och tend heeft gezeten kunt u in ie der geval bellen. Hennie Huizer, tel. 947137. Een uitspraak, op deze ochtend genoteerd, gaat eigenlijk in alle gevallen op maar in dit geval in het bijzon der: "leder mens is gelukkig als hij kan functioneren binnen zijn eigen mogelijkheden". EUSDEN - De gemeenteraad an Leusden vergadert donder- lag 24 november in het ge meentehuis. Deze vergadering egint om 19.30 uur. Op de genda staan de volgende pun- en: 1 Opening 2 Mededelingen 3 Notulen Ingekomen stukken 5 Afwerken terrein Hamershof- zuidzijde 6 Benoeming raadsleden in overlegorgaan jeugd- en jon gerenwerk 7 3e wijziging van de Algemene Politieverorening Vervangende ruimte "De Roc kers" 9 Voorzieningen in sporthal "De Korf" 10 Subsidieverzoek Initiatiefco mité Voortgezet Basisonder wijs 11 Voorbereidingsbesluit in ver band met herziening bestem mingsplan "Den Treek" 12 Voorbereidingsbesluit Hes senweg 8 13 Voorbereidingsbesluit Ha-, mersveldseweg 7 (ged.) 14 Opstelling rioleringsplan 15 Deflectiemetingen 16 Aankoop grond nabij de Hor- sterweg 17 Verkoop grond in de Biezen- kamp 18 Garantie-geldlening ter finan ciering van 24 bejaardenwo ningen 19 Garantie-geldlening ter finan ciering van 52 woningen in plan ClaverenbladAMIdenburg 20 Eindwijziging begroting-1982 dienst gemeentewerken 21 Naamgeving wegen 22 Rondvraag 23 Sluiting (van een medewerkster) LEUSDEN - Het belangrijkste nieuws dat te melden valt uit de Gemeenschappelijke School raad voor het Openbaar Onder wijs, afgelopen donderdag avond op het gemeentehuis bij een, is misschien wel het feit dat de Schoolraad tot tenminste 20 januari 1984 in zijn huidige vorm blijft bestaan. Eerder was er sprake van een laatste verga dering op 15 december. Aange zien echter nog niet alle open bare scholen de reglementen van de Medezeggen schapsraad) hebben inge diend, leek het de heer De Kruyf beter om eerst alle zaken rond de MRaden rustig af te werken, voordat de Gemeenschappe lijke MR (met vertegenwoordi gers van alle MR's van de open bare scholen) van start gaat. Dit voorstel werd door de heer Brandligt (voorzitter van het dagelijks bestuur) overgeno men en vond algehele bijval. Men kwam deze avond overigens bij lange na niet door de agenda heen Voor wat betreft de afwer king van de onderwijsnota, wer den slechts de bijlagen Voortge zet Onderwijs en Arbeidsvoor waarden formeel afgehandeld. Het Basisonderwijs en de verdere afwerkprocedure moeten nog op 15 december a.s aan de orde ko men Unaniem was men het er over eens dat het verhaal van Henk Vink over het Voortgezet Onderwijs een helder stuk was, waar eigenlijk niet meer over ge discussieerd hoefde te worden. Bij het onderdeel VBaO-school (Voortgezet Basis Onderwijs) werd nog opgemerkt dat er 235 intentieverklaringen warëh gete kend door ouders van de'verschil- lende levensbeschouwelijke rich tingen, wat neerkomt op een 'aan melding' van 400 leerlingen Meer tijd ging er heen met het be spreken van de Arbeidsvoorwaar den. Vooral daar waar het ging om de benoeming van een direc teur of directrice, straks bij het in gaan van de wet op het basison derwijs De heer Brandliqt had in zijn tekst opgenomen: Uit de hui dige schoolleiders van de kleuter en lagere school zullen de direc teuren van de basisscholen be noemd moeten worden. Het kan geen kwaad duidelijk uit te spre ken, dat ook de hoofdleidsters de capaciteiten zullen hebben om eventueel tot directrice van de ba sisschool te worden benoemd. Er zal naar gestreefd moeten worden om de helft van het aantal direc teuren van de basisschool van de mannelijke sexe en de helft van de vrouwelijke sexe te laten zijn. Waarom die zin, vond men alge meen, alsof het bijna afgedwon gen moest worden. Omdat", al dus de heer Brandligt, ,,je anders voor 99% zeker kunt zijn dat vrij automatisch de huidige schoollei ders straks directeur zullen wor den". Hij noemde dat een onge wenste situatie Na enige discus sie schaarde men zich, bij stem ming, achter dit verlichte stand punt. Wethouder Van Wou- i denberg gebruikte zijn stemrecht niet. Ook de teldatumgegevens kwa men nog even ter sprake. Wat zorgelijk werd aangekeken te gen het leerlingenaantal van 'Loysder Hoek'. Zeven kleuters als voedingsbodem voor een basisschool is wel erg weinig voor een school die nog on langs voor f 500.000,- werd verbouwd. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033-941495. Abonnementsgeld 59,40 per jaar; 30,20 per halfjaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: I Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 118.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan I kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Bameveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Rozendaallaan 9 Leusden-C. ACHTERVELD - Dinsdagavond 15 november tussen 19.30 en 20.00 uur zijn in de Bisschop van Dieststraat vernielingen aangericht aan aldaar gepar keerd staande auto's. Van en kele auto's werden de buiten spiegels afgebroken terwijl van andere auto's de buitenspiegels werden verbogen. Zaterdag avond werd van een op de Pater Stormstraat geparkeerde auto eveneens de buitenspiegel af gebroken. In beide gevallen zijn jongens bij de auto gezien. De plaatselijke politie verzoekt de genen die iets hebben waarge nomen contact te willen opne men met de politie. Anonimiteit van de betrokken persoon wordt gewaarborgd. Aanrijding Vrijdag 18 november vond op het kruispunt W. van Amers- foortstraat - Pater Stormstraat een aanrijding plaats tussen een personenauto en een V.W.- bus. De bestuurder van de per sonenauto, de heer B., ver leende geen voorrang aan de voor hem van rechtskomende V.W.-bus bestuurd door de heer Van B. uit Amersfoort. Er ont stond alleen materiële schade. LEUSDEN - Zo'n driehon derd boeren en tuinders in het Leusdens buitengebied zullen in 1984 ook reini gingsrechten aan de ge meente moeten gaan beta len. Ze krijgen een aanslag ongeacht het feit of er al dan niet huisvuil aan de straat wordt gezet. De heffing voor boeren en tuinders is het ge volg van artikel 62 van de nieuwe afvalstoffenwet. Daarin staat dat iedereen rei nigingsrechten moet gaan betalen die een huis be woont gelegen aan de op- haalroute van de reinigings dienst ongeacht of er wel of geen huisvuil wordt aange boden. Nu is het zo dat boeren en tuin ders ontheffing krijgen van het be talen van de reinigingsrechten als ze kunnen aantonen zelf voor de vuilverwerking te zorgen door het bijvoorbeeld te verbranden of weg te brengen naar een legale stort plaats De verwachting is echter dat de meeste boeren en tuinders hun huisvuil met Spitman zullen meegeven wanneer ze er volgend jaar voor moeten gaan betalen. Het tarief voor de reinigingsrech ten bedraagt in 1984 192 gulden, dat is 21,60 gulden meer dan dit jaar. Met de opbrengst wordt 90 procent van de kosten van het op halen van huisvuil in Leusden ge dekt. Het streven van de ge meente is de ophaaldienst kos tendekkend te maken. In sommige gevallen is het moge lijk om vermindering te krijgen van het tarief. Bepalend zal de fi nanciële situatie zijn op het mo ment dat de aanslag in de bus valt. Een verzoek tot vermindering moet bij het college van burge meester en wethouders worden ingediend. LEUSDEN - Op donderdag 24 november zal ds T J Kamerbeek uit Hoevelaken een lezing verzor gen voor de afdeling Leusden van de Gereformeerde Bond De lezing heeft als thema ..Noach", naar aanleiding van Hebreeën 11:7. De avond wordt gehouden in 't Trefpunt aan de Arnhemseweg in Leusden. De aanvang is om 20.00 uur. Papoea-fonds Postgiro 243000 Secretariaat: Van Randwijcklaan 104 3815 MT Amersfoort Telefoon 033 - 728690 De Sint werd luid bejubeld in Leusden. LEUSDEN - Zaterdag was het een enorme drukte bij het ge meentehuis want alle kinderen waren daar met hun vaders en moeders samengekomen om Sinterklaas en zijn Zwarte Pie ten te zien en toe te zingen. Sin terklaas was om twee uur met de boot in Hoorn binnengeva ren en is van daaruit meteen met de koets naar Leusden ge gaan want hij wist hoezeer de kinderen hier op hem wachtten. Namens al die kinderen werd hij door de wethouders, Ummels, Wagenaar en Van Woudenberg ontvangen en toegesproken, maar de kinderen hadden geen oor voor wat er gezegd werd. Ze keken verlangend naar Sinter klaas en naar de gevulde zak ken van de Zwarte Pieten. Terwijl de muziekvereniging Lisi- duna bij het gemeentehuis bleef wachten trachtte de Sint zich even later een weg te banen naar het centrum van de Hamershof. Onderweg werd hem menige te kening overhandigd en heel wat handjes strekten zich naar hem uit alvorens hij Pim Berghuizen, voorzitter van het winkelcentrum 'De Hamershof', bereikte, die hem ook een hartelijk welkomst woord toesprak. Ondertussen haastten zich her en der door het winkelcentrum de Zwarte Pieten die ontzettend goed op moesten letten dat ook de hele kleintjes een zakje pepernoten toegereikt kregen. Sinterklaas kon niet zo lang in de Hamershof blijven want ook het winkelcerttrum 'de Bie- zenkamp' verwachtte hem Met de muziekvereniging voorop toog de Sint, begeleid door veel kinderen, naar dit winkelcentrum. Fred Timmer, voorzitter van de Winkeliersvereniging, stond hem hier op te wachten en verzocht de Sint plaats te nemen op de spe ciaal voor de goedheiligman neer gezette gemakkelijke stoel. Tprwiii Frorl Timmer zijn vreugde uitte over de komst van Sinter klaas deden de Pieten ook hier hun werk Sinterklaas had twee verrassingen in petto De eerste gold Jolien Pomp en Mieke Homeijer die een cadeautje kre gen omdat ze zo hun best gedaan hadden Sinterklaas een warm onthaal te bezorgen. De tweede verrassing was bestemd voor alle kinderen onder de acht jaar Voor hen was er alvast een cadeautje. Nadat Sinterklaas vertrokken was naar het bejaardentehuis 't Ha- mersveld bleven een paar Zwarte Pieten achter die wel af en toe twijfelden aan de leeftijd, wanneer een handje werd uitgestrekt, maar het toch royaal vulden. Het muziekkorps van Lisiduna werd bij uitzondering door een vreemde dirigent geleid, die dan ook echt heel vreemd deed! c; L. Vorige keer hebben we geschreven over een paar moeilijke kostgan gers in onze wintertuin, vandaag zullen we u een paar gasten voorstellen die wat eenvoudiger te vreden gesteld kunnen worden. Dat zijn alle me- zensoorten, die van na ture meer aanpassings vermogen hebben mee gekregen. Reeds in de nazomer is de mezen- maag langzaam groter, sterker en gespierder ge worden en gedeeltelijk gevuld met heel kleine steentjes, om hard voed sel te kunnen vermalen en verteren. Die maag vergroting is mogelijk omdat de voortplantings organen kleiner zijn ge worden. Zo schakelt de insecteneter over op oliehoudende zaden. Vandaar dat we ze in de winter zo gemakkelijk te vreden kunnen stellen. In het vroege voorjaar krimpt de maag weer in tot zomermaag, klein en slap. De ruimte, die dan vrij komt, wordt weer in genomen door de sterk vergrote voortplantings organen. Het maagje is nu weer geschikt voor het verteren van spin nen, insecten en rupsjes. Dat is ook het ideale, licht verteerbare voedsel voor de jongen. Een mees zal dus nooit in de verleiding komen om, al is er nog zoveel winter- voer voorhanden, zijn jongen daarmee te voe ren. Maar nu leven ze dus van nootjes en zaden en daar kunnen wij ze aan hel pen. Pinda's zijn heel ge schikt, liefst ongebrand en zeker ongezouten, aangeregen tot slingers of in korfjes van gaas. Vetbollen uit de dieren winkel of eenvoudig een plak frituurvet. Een halve cocosnoot vindt ook gre tig aftrek, opgehangen aan een boomtak, maar wel ondersteboven, want als er water in blijft staan, wordt het vrucht vlees week en onsmake lijk. Beukenootjes, zon- nepitten en andere olie houdende zaden komen in aanmerking. Een stukje ongezouten en ge kookt spek is een extra tractatie. U ziet, keus ge noeg om onze mezen- soorten de winter door te helpen. Maar van al de mezensoorten zult u meestal alleen kunnen rekenen op koolmezen en pimpelmezen, met een klein beetje geluk een zwartkopmees en als u dicht in de buurt woont van park of bos, mis schien nog een kuif- of staartmees. Houdt u zich wel aan vaste voederplaatsen en regelmaat, vogels zijn gewoontedieren. Enige jaren achtereen kwam bij mij een mees, gedurende de wintermaanden, elke ochtend een extraatje halen, bestaande uit een klontje boter. Steeds, wanneer het nauwelijks licht werd, zat hij op zijn vaste plekje te wachten. Als het hem te lang duurde en hij mij binnen zag zitten, fladderde hij voor het raam. Wanneer ik deed of ik het niet merkte, pikte hij, al vlie gend, tegen de ruit. Dan ging ik naar buiten en de mees vloog op schouder hoogte met mij mee en kon nauwelijks wachten tot ik de boter aan de paal smeerde. Dat was in dit geval geen boter aan de galg gesmeerd. G. van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3