ïrote belangstelling voor aarfeest Vallei-jongeren Interessante lezing over acupunctuur Vrouwen lieten zich informeren over bankzaken Kantongerecht Amersfoort !pj [leusdenj Hoogste punt nieuwbouw 9e Haaien maakten aartspel van Leusden ktiviteiten Bijeenkomst ABTB Uitslag schietclub DE LEUSDER KRANT DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) EUSDEN - De belangstelling oor het jaarfeest van de Leus- ense afdeling van de PJGU as ook dit jaar weer zeer root. De Leusdense jongeren- ereniging, die liever bekend ,il staan als de "Vallei-jonge- en", had voor het jaarfeest van orige week zaterdag de grote aal van de Korf gehuurd. Deze aal was rond acht uur geheel evuld met overwegend jonge- en. Hoogtepunt was de opvoe- jig van het door leden ingestu- eerde toneelstuk "De terug eer van mevrouw Savage", let toneelstuk, dat tal van on- erwachte wendingen in zich iad, oogstte bij het publiek veel ucces. Wat door de leden van de Platte- ands Jongeren Gemeenschap Hrecht van tevoren niet geweten kon worden was dat het toneel stuk hier en daar erg actuele voor vallen liet zien Terwijl de ontvoe ring van de heer Heineken veel mensen in Nederland op dit ogen blik bezighoudt, werd er door de toneelgroep van de PJGU een ze- genaamde ontvoeringszaak afge wikkeld. Pikant detail was dat ook in het toneelstuk de familie geen uitspraak wilde doen over de hoogte van het gevraagde losgeld en ook de autoriteiten zich ont hielden van elk commentaar Zelf hadden de toneelspelers hier en daar bewust ingehaakt op de ac tualiteit. Zo moest er een brief ver stuurd worden waarbij éen van de spelers zich afvroeg of die wel zou aankomen "in verband met de poststaking" Het toneelstuk "De terugkeer van mevrouw Savage" speelde zich af in een voormalig klooster dat nu gebruikt werd als privé-kliniek voor geestelijk gestoorde men sen Een uitgangspunt dat aan alle kanten ruimte liet voor tal van lachwekkende situaties Dokter Emmett (gespeeld door Willem Deenik) en verpleegkundige Christine (Andra Dokter) waren in het stuk de meest "normale" mensen Dokter Emmett zag zich bedreigd door sluiting van de kli niek als er niet heel snel geld op tafel zou komen voor de meest noodzakelijke uitgaven. Mevrouw Savage, gespeeld door Ria van Engelenhoven, die al eerder pa tiënt was geweest in de kliniek en geheel onverwacht terugkeerde zou naar het idee van de kliniekdi- recteur redding kunnen brengen. Uiteindelijk was dat ook zo Voor het echter zo ver was gebeurde er wel het één en ander in de kliniek. De "vaste" patiënten Fairy May (Marjo Schothorst). Hannibal (Pe ter Vahlkamp), Florence (Ivonne van Haasten) en mevrouw Paddy (Mariet Zwart) kregen onverwacht bezoek van twee indringers. Het ging hier om Aloysius. bijge naamd Al. en Evangeline met als roepnaam Jeannie. in het dagelijks leven Gert Verwey en Marijke Lagerwey. Alhoewel in het stuk ook een poli- tie-agent voorkwam, gespeeld door Arie Verwey. bracht deze volgens het toneelscript toch niet de oplossing De redding van de kliniek en uiteindelijk ook van de twee misdadige figuren werd ge bracht door mevrouw Savage. De manier waarop één en ander pre cies verliep vermelden we liever niet Een andere plaatselijke jon gerenvereniging heeft toevallig hetzelfde toneelstuk op haar pro gramma staan Ook voor hun pu bliek moet het allemaal een ver rassing blijven Vermeldenswaard is wel één scène die grote hilariteit in de zaal teweeg bracht. De "boef" Al kwam op een gegeven ogenblik terug in het klooster met een schotwond in één van zijn billen. Goed zichtbaar voor het publiek werd de broek naar beneden ge trokken De grimeuse José Arends bleek haar werk grondig te hebben gedaan Op één van de billen was duidelijk een rode bloedvlek waarneembaar De slot scène van "de terugkeer van me vrouw Savage" was verrassend. Een "denkbeeldig" zoontje bleek ineens te bestaan De kleine Wil lem bracht voor een stampvolle zaal een ingestudeerd gedichtje. De "gekke" bewoners van de kli niek gaven het publiek enkele goede raadgevingen mee. Voor Leusden was er een aardige bij: "Let goed op de verkeerslichten bij het oversteken". De spelersgroep van de Vallei jongeren is maanden in de weer geweest onder leiding van de amateur-regisseurs Rien de Greef en Willem van Engelenhoven. Ge lukkig voor de spelers was er tij dens de avond ook nog hulp van souffleuse Alie Bos, die echte niet al te vaak te hulp moest schieten Het decor voor het toneelstuk zag er professioneel uit Decorbou wers Evert van de Berkt en Ed van Loenen hebben vele avonden ge werkt om het uiteindelijke resul taat op het toneel te kriigen. De toneelavond van de PJGU af deling Leusden werd zaterdag avond beoordeeld door twee jury leden van de PJGU. In de provin cie Utrecht draaien tien verschil lende afdelingen. Acht van de af delingen studeren dit seizoen een toneelstuk in dat beoordeeld wordt door een tweetal mensen dat goed is ingevoerd in de ama teur-toneelwereld. Aan het eind van het seizoen wordt het beste toneelstuk opgevoerd tijdens een landelijke bijeenkomst. De Vallei jongeren zijn de eersten die een toneelstuk op de planken zetten zodat nog niet is te zeggen hoe het stuk er af komt in vergelijking met de prestaties van andere af delingen. Het jaarfeest van de Vallei-jonge- ren werd zaterdagavond afgeslo ten met een dansje. Voor de mu ziek zorgde de drive-in discotheek "Black Power". ACHTERVELD Donderdag avond waren de K.P.O. dames bijeen in D'Ouwe Peerdestal voor een lezing over acupunc tuur verzorgd door de arts Van den Bergh uit Hilversum. Na de opening door de voorzitster en enkele huishoudelijke medede lingen werd het woord gegeven aan de heer Van den Bergh. Deze begon met de mededeling dat de vrouw alle lof verdiende voor de interesse die zij toont voor acupunctuur en homeopa thie. De Chinezen zijn al meer dan 3000 jaar bezig met de acupunc tuur en bestuderen deze genees wijze nog steeds. Zij werken met acupunctuur, een ander woord hiervoor is naaldprikken. en evenzo werken zij met kruiden voor de genezing. De acupunc tuur is door de Nederlander Wil lem ter Reine in Europa gebracht Hij schreef er een boek over. maar de Nederlanders wilden hier echter niets van weten, waarna de heer Reine er mee naar Londen is gegaan In Engeland werd zijn boek in vele oplagen gedrukt en uitgegeven De acupunctuur is bij de Amerikanen nog steeds in stu die. Door de Fransen werd deze geneeswijze in vroeger jaren toe gepast bij het uitbreken van de cholera epidemie en in de oorlo gen. Door middel van tekeningen maakte de arts duidelijk waar op bepaalde plaatsen wordt geprikt Dit kon zijn in het oor. onder de huid en het hoofd. Dit allemaal af hankelijk van de klachten. Steeds meer patiënten gaan over tot acupunctuur. De heer Van den Bergh waar schuwde er wel voor alleen te gaan naar die artsen die een vig net van erkenning hebben Na af loop van de inleiding werden er nog een aantal vragen gesteld die allemaal naar tevredenheid wer den beantwoord. De inleider werd door de voorzitster hartelijk dank gebracht voor deze duidelijke en goed begrijpbare uiteenzetting, waardoor het een zeer leerzame avond was geweest. Tot de aanwezige leden deed de voorzitster nog een mededeling over de koffietafel op 15 decem ber wanneer het kerstfeest zal worden gevierd. De onkosten voor deze koffietafel zullen f 14,50 per persoon bedragen. De leden die willen deelnemen kunnen zich hiervoor tot en met 10 december opgeven bij het bestuur LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwam dinsdag 15 november bij een in het nieuwe gebouw van de Rabobank aan de Hamers- veldseweg. Aldaar was een avond georganiseerd die uit twee delen bestond. Voor de pauze werd gesproken over die bankzaken waarmee iedereen al dan niet regelmatig te maken heeft en na de pauze werd door een deskundige op het gebied van reizen enige informatie ver strekt over deze dienstverle ning van de Rabobank. De avond werd gestart met een te kenfilmpje dat ging over het ontstaan van het begrip geld en waarin de maatschappelijke functie van de bank tot uitdruk king kwam. Mieke Verdonck, medewerkster van de bank, ging hierna wat die per in op die facetten van de bank waarmee de aanwezige dames het meest geconfronteerd wor den Zo kwam o.a. het bankaf schrift ter sprake, waarbij duidelijk uitgelegd werd waar elke kolom voor staat. Verder vertelde ze wat je kunt doen met een privé-reke- ning en op welke verschillende manieren je kunt betalen. Bij dit laatste onderwerp werden de veelgebruikte cheques nader on der de loep genomen De heer v.d Burg vervolgde hierop het programma met de minder da gelijkse bankzaken zoals vol machten en de en/of-rekening; vooral het onderwerp volmachten interesseerde de aanwezigen en hierover werden nogal wat vragen gesteld. Na de pauze werd overgegaan op een tak van de bank die enorm uitqearoeid is De afdeling Reizen startte in 1970 met het organise ren van reizen voor 23.000 perso nen en voor 1984 verwacht men voor 650.000 personen te kunnen boeken De heer Spaans, mede werker van het regiokantoor Haar lem en gespecialiseerd in dit on derwerp legde uit hoe het kwam dat de banken deze dienstverle ning in zich opnamen. Het kwam nogal veel voor dat mensen de bank binnenkwamen voor vreemd geld of reisverzekeringen en de stap naar het zelf verkopen van reizen was niet zo groot, waarbij op het platteland gestart werd om dat hier vaak geen reisbureaus waren. De heer Spaans maakte de aanwezigen duidelijk hoe de bank te werk gaat alvoor een reis in het pakket wordt opgenomen, waarbij studiereizen van de medewerksters niet ontbreken. Eén van die studiereizen betrof Canada en van deze Canadareis was een diaserie gemaakt die werd vertoond. Bij informatie bleek dat heel wat aanwezigen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen familie in Ca nada hebben. De avond werd besloten met een kleine quiz. die vragen behelsde die aan de hand van de diaserie beantwoord konden worden en drie dames gingen dan ook naar huis met volle handen WERSFOORT - Een jeugdige woner uit Scherpenzeel had et zijn auto 170 km gereden in gemeente Woudenberg in laats van de toegestande 80 en oest zich daarvoor verant- oorden op de zitting van het antongerecht Amersfoort van enderdag 17 november.Zeker en autoliefhebber hè" sugge- erde kantonrechter Van Eek. at beaamde verdachte, maar j haö, vertelde hij, zijn snel- eid van 130 naar 177 opge- oerd, omdat hij op de hielen ezeten werd door een auto die ihteraf een politieauto bleek te jn, maar als zodanig niet aan buitenkant herkenbaar was eweest. ik dacht zeker een vriend achter kijken of die ook zo hard ..Had u ook zo hard gereden als u geweten had dat het politie was?" ..Nee, natuurlijk niet". Nou, dan ging het verdachte dus niet om de veiligheid op de weg. maar om het niet gepakt worden, concludeerde de kantonrechter. Geen beste beurt en de officier eiste dan ook het onvoorwaarde lijk intrekken van het rijbewijs. De raadsman van verdachte voerde aan dat de sportwagen van* zijn cliënt de politie op het idee had gebracht om achter hem aan te gaan jagen, waardoor van .uitlokking" gesproken kon wor den. Een begrip uit het wetboek van strafrecht, dat, ingeval van een misdrijf, evengoed strafbaar gesteld wordt als het misdrijf zelf ..De agenten hadden er kennelijk lol in. ze wilden hem opwoon een loer draaien", aldus de raads man. die als bewijs voor deze stel ling aanvoerde dat ze hem niet eerder een stopteken gegeven hadden, maar gewacht hadden tot ze hem hadden opgedreven tot over de 170 km. De door de advocaat gebruikte terminologie viel niet in goeie aarde. ,,We zullen maar buiten beschouwing laten wat uw raadsman zegt, want er is geen enkele reden om aan te nemen dat er iets waar is van zijn bewe ring. Hij is er niet voor om uw zaak nog erger te maken" aldus de kantonrechter die een boete oplegde van f 500,— en het rij bewijs nog niet definitief introk, maar wel voorwaardelijk voor de tijd van 8 maanden met een proeftijd van 2 jaar. LEUSDEN - Leusden krijgt de- week een eigen kaart- en wartetspel. Op woensdag 23 ovember zal het eerste exem- •aar aan het college van B W orden overhandigd. Het kaart- n kwartetspel wordt uitgegeven toor de Leusder zwem- en polo- ub De Haaien in een oplage van SOO exemplaren. De leden van De Haaien zochten voor het kaartspel dertien thema's uit. Onderwerpen die op de speel kaarten staan afgebeeld zijn histo rie, wonen, winkelen, scholen, sport, kerken, enzovoorts De prijs van het kaartspel be draagt 7,50. Op vrijdag 25 en zaterdag 26 november zullen de leden van De Haaien huis-aan-huis gaan om de Kaartspelen, die een eenmalige uitgave zijn, aan de man te brengen CHTERVELD - Het activiteiten- 'ogramma van de K.P.J. voor e maand november heeft en- sle wijzigingen ondergaan, "oensdag 23 november zal er orden deelgenomen aan de ring kaartavond. Deze kaart- 'ond wordt gehouden te Hoog- nd. Vertrek om 19.30 uur bij ^Moespot. geplande schaatsavond is uit leid tot vrijdag 25 november, teze avond gaat men schaatsen 'Utrecht. Er kunnen zowel leden teniet-leden deelnemen. De bus ^rekt om 18.45 uur bij de Moes pot. Het inschrijfgeld voor leden is MO,- en voor niet-leden f 15.-. De K.P J is door de A.B T B uit genodigd voor een kaartavond. Deze avond zal worden gehouden op woensdag 30 november in de Moespot De aanvang is om 20.00 ijur. ACHTERVELD - Door de Streek- groep N.O. Utrecht van de A.B.T.B. is op donderdag 24 no vember een bijeenkomst belegd in de zaal Concordia te Hoog land. Daar men niet weet waar het in de komende jaren naar toe moet in verband met de steeds groter wordende boter berg en melkplassen heeft men deze bijeenkomst georgani seerd. Deze avond zal de heer H E. v.d Kerk. plaatsvervangend hoofd di rectie bedrijven van de Rabo bank, de visie geven van de bank op het Europees Landbouwbeleid en de financiering van de land bouw Gezien de ingrijpende voorstellen ten aanzien van de melkprijs en de gevolgen hiervan voor het inkomen is het zeker be langrijk deze vergadering bij te wonen. ACHTERVELD - Aan de onder linge schietwedstrijd van de da- messchietclub werd door elf le den deelgenomen. Er was slechts één dame die meer dan 90 punten wist te behalen. De overige dames bleven zelfs alle maal onder de 80 punten. Het was ook ditmaal weer Anneke Oudshoorn die met 92 punten eerste werd. De overige uitsla gen waren: 2 Ria Vos 79. 3. Iny Kok 79, 4 Tiny Tolboom 78. 5 Annelies Huurdeman 76, 6 Jeannet Vos 70, 7. An Voskuilen 69, 8 Mien v.d. Burgwal 65. 9. Liesbeth Suer- mondt 59, 10 Anja van Rossum 55 en 11Linda Smink 51 punten De uitspraak tegen een Pool liet een wat vieze nasmaak achter. Bijgestaan door een tolk moest hij zich verdedigen tegen een aantal ernstige aanklachten, maar hij deed dit door met zo'n ernst en toenemende emotie steeds dezelfde zin te herhalen: ik was het niet, iemand anders heeft mijn auto gebruikt, dat er een gevoel van sympathie ont stond bij het publiek. De problemen waren begonnen toen een auto, die er van verdacht werd met een diefstal te maken te hebben met een vaart van 120 km in Soest rood licht negeerde en vervolgens met 150 km over de Blitse weg, richting Utrecht, stoof. De politie uit Soest raakte hem kwijt en waarschuwde een collega uit het Utrechtse rayon, die in een onopvallende auto sprong en op de Blitse weg inderdaad de be wuste auto in zijn spiegel zag na deren. Hij probeerde de snelheid van de auto te drukken door voor hem te gaan rijden met de bedoe ling om zijn achteropkomende collega's de gelegenheid te ge ven hem in te halen en aan te hou den De verdachte auto wrong zich echter tussen zijn voorligger en de vang rail in en passeerde op een le vensgevaarlijke manier Later werd de auto gevonden met draaiende motor en de portieren open. De eigenaar werd opge spoord en dat was dus deze Pool. die echter van het begin af aan ontkende de bestuurder te zijn ge weest. De agent die in zijn spie geltje de auto had gezien naderen en de bestuurder had bekeken, moest nu na een jaar getuigen dat hij de bestuurder herkende. Hij deed dat. zij het met enige aarze ling umaai nel zo lang geleden was Er verscheen ook een getuige a décharg, die weliswaar niets van de zaak zelf wist. maar wel ver dachte kende en hem sinds 5 we ken in huis had ,,lk heb op het ogenblik 40 a 50 Polen in huis en ken dus hun gebruiken enigszins Ze lenen inderdaad voortdurend eikaars auto's, dat is gemeen schappelijk gebruik. Bovendien ken ik de Pool die wèl de bestuur der is geweest Die heeft dat te gen over hem én tegenover mij toege geven, maar we weten zijn naam niet en hij is op het ogenblik voort vluchtig. Verder moet ik zeggen dat al die mensen in mijn huis naar mijn idee op elkaar lijken en dat het me onmogelijk lijkt om de éne Pool van de andere te onder scheiden. als je ze alleen in je spiegeltje gezien hebt en pas na een jaar terugziet." ..In wat voor huis woont u. als u 50 Polen herbergt" informeerde de kantonrechter ongelovig ,,ln een 4-kamerflat in de Bijlmer" was het antwoord. Ondanks deze verkla ring achtten officier en kan tonrechter wettig en overtuigend bewezen dat verdachte de bestuurder geweest was. Hij werd conform de eis veroordeeld f 300 boete, 1 jaar onvoorwaar delijk, zijn rijbewijs kwijt, 1 week hechtenis voorwaardelijk en ver beurdverklaring van de auto Kennelijk deelde de kan tonrechter het gevoel van twij fel niet dat in de zaal heerste, want de geringste twijfel bij de rechter moet in het voordeel van de verdachte werken. Maar het laatste woord hoeft nog niet gezegd te zijn als verdachte in hoger beroep gaat. De Leusder Krant doet meer dan het geven van een portie plaatselijk nieuws Wal dacht u van het verzorgen van trouwkaarten Een ruime sortering biedt hel aanstaand echtpaar voldoende keus Een romantische kaart, een vrolijke ol zakelijke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collectie Rouwkaarten die elk |aar wordt aangepast In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de juiste keuze te maken De tekst op de kaarten kan worden gezet in hand- of machineletter Rozendaallaan 9. telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur ACHTERVELD - Door aanne mersbedrijf Van Ruitenbeek te Achterveld worden in de nieuw bouw acht woningen gebouwd. Deze woningen die zijn ontwor pen door het bouwkundig ad viesbureau Kreikamp zijn van het type Rustica. Op 20 septem ber werd door wethouder Wa genaar de eerste beton gestort. Nu, vier weken later, is reeds het hoogste punt bereikt en vrij dag 18 november ging de vlag in top. Dit heugelijk feit vond (beze met'ir)de^emeede/\ Dinsdag 22 november 10.00 uur: Opening tentoonstelling droogbloemen. TussenTijds, Stijgbeugel, Leusden. Dinsdag 22 november 14.00 uur: Lezing: zelf kerstliedjes zin gen met voorbeelden, Tussen Tijds, Stijgbeugel Dinsdag 22 november 20.00 uur: KPO-bijeenkomst, De Kom, Hamersveldseweg Donderdag 24 november 9.30 uur: Werkbespreking over repara tiedienst en recyclingsproject. TussenTijds. Stijgbeugel Donderdag 24 november 10.00 uur: Sportinstuif van TussenTijds, De Hohorst, Heiligenbergerweg. Donderdag 24 november 19.30 uur: Raadsvergadering, raads zaal gemeentehuis, 't Erf 1 plaats in het bijzijn van alle toe komstige bewoners, de aanne mer met zijn personeel en de heer Kreikamp. De heer Van Ruitenbeek verwel komde de aanwezigen. ..Dank zij het goede herfstweer doch zeker ook dank zij de inzet van het per soneel heeft men reeds in acht weken tijd dit kunnen bereiken. We hopen de woningen zo spoe dig mogelijk te kunnen opleveren als de vorst tenminste geen spaak uonoeraag 24 november 20.00 uur: lezing Gereformeerde bond. 't Trefpunt, Arnhemseweg, Leus den zuid Vrijdag 25 november 13.00 uur: Openbare vergadering initiatief groep TussenTijds, Trefcentrum, Stijgbeugel. Zaterdag 26 november 10-12 uur: Sinterklaasviering Blijhof, Ansfriduslaan 49 Zaterdag 26 november 14-15.30 uur: Sinterklaasviering Blijhof, Ansfriduslaan. Zaterdag 26 november 14-23 uur: Surprises maken, boerderij 't Claeverenblad, De Brink. Maandag 28 november 20.00 uur: Commissie Welzijn en On derwijs, gemeentehuis Dinsdag 29 november 20.00 uur: Vergadering deelnemers raad CML. schuur van Groot Krakhorst, Bolderikhof Dinsdag 29 november 20.00 uur: Vergadering OW/RO, ge meentehuis, 't Erf 1. in het wiel steekt Namens ae toekomstige bewoners werd door de heer Wessels aan het perso neel een enveloppe met inhoud aangeboden dat door deze bewo ners bijeen was gebracht Hoewel het in de woning waar nog geen ramen e d in zijn aangebracht enigszins fris was. bleef men nog enkele tijd gezellig bijeen dit on der het genot van een drankje en een hapje 'n Onvergetelijk onthaal I lot cl I >c l\ lc|>|MTIililll Oosterdorpsstraat 11 3871 AA Hoevelaken ZWITSERS CHARBONADE Een verfijnde en gezellige manier van vlees grillen aan uw tafel. De allerbeste vleessoorten in combinatie met diverse sauzen, salades en pommes frites 25.00 p.p. Kinderen tot 12 jaar 12.50 p.p. NIEUW, NIEUW, NIEUW GRILLROOM DE KLEPPERMAN Elke dag geopend. Bel voor reserveringen 03495-34120 agment uit het toneelstuk van de PJGU Het hoogste punt van de Rustica-wonmgen in Achterveld is bereikt.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5