Nieuwe rage: Electric-Boogie, Streetdancing en Body-Wave TussenTijds heeft plannen voor recyclingsprojekt Amusementhal weg uit De Hamershof Annelies Pont en Sietse Goverts in St. Elisabeth Aanstaande donderdag werkbespreking FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Granaat gevonden plaatselijk nieuws algemeen Rozendaallaan 9 Leusden-C. BIJEENKOMST DANTE ALU- GIERI De vereniging „Dante Alllgleri" or ganiseert op dinsdag 22 november aanstaande een bijeenkomst in hel Doopsgezind Centrum, Standsring 137. Titel van de avond is „Wijsheid in een notedop". Er zal een amusan te vergelijking worden getrokken tussen Italiaanse en Nederlandse spreekwijzen, waarbij de aanwezi gen volop de gelegenheid krijgen om mee te doen. De avond wordt inge leid door mevrouw Pop-Verhey. De bijeenkomst is gratis toegankelijk voor leden, niet-leden betalen 5,- Aanvang 20.00 uur. AMERSFOORT - Bezoekers van discotheken en mensen die gere geld naar popprogramma's op televisie kijken, zal het niet ontgaan zijn: er is een nieuwe dansstijl die de kop opsteekt, die vooral bij jongeren met een buitenlandse afkomst populair is. Woorden als Electric-Boogie, Streetdancing en Body-Wave worden gemeengoed. Ook in Amersfoort. Wie wel eens op donderdagavond of zaterdag door de stad loopt te slenteren, zal het niet ontgaan zijn dat deze nieuwe rage snel aan het opkomen is, en overal steeds meer te zien valt. Het zijn tot nu toe vooral jongens die zich met deze nieuwe bewe gingsvorm bezighouden. Ook in onze stad is een groepje fanatiek bezig met het ontdekken van de mogelijkheden van dit dansen. Reden om eens met ze te gaan praten, en wat meer te weten te komen over wat hen „beweegt Bij een van de jongens thuis zitten we met een groepje dansers in een rokeri ge slaapkamer. De muren zijn voor een deel geschilderd in de bekende rasta kleuren (Rasta is een soort religie, waarin muziek met veel reggae-invloe- den een belangrijke plaats inneemt). Harde muziek uit een draagbare radio vult de ruimte. De jongens zijn vrienden van elkaar, komen uit verschillende wijken in de stad (Kruiskamp, Randenbroek. Ver meerkwartier) en zijn bijna allemaal donker van huidskleur Later in het ge sprek blijkt ook dat het hoofdzakelijk Surinamers, Antillianen en Indonesiërs zijn, die aan Electric-Boogie en straat dansen doen. Er is één jongen bij het gesprek die blank is, en die blijkt dan ook al snel. naar eigen zeggen niet te kunnen dansen. Eén van de jongens, Clifton, is in het begin het meest spraakzaam Hij blijkt éen van de grote animators bij het dan sen te zijn. „Ik zit in Arnhem op school. Daar is een soort internaat voor alleen Surinamers uit het hele land Als je geen zin meer hebt om naar school te gaan en toch iets wilt leren - werkloos zijn is ook maar niets - dan kun je naar die school. Ze helpen je daar om gemo tiveerd te worden Daarginds leer ik het meeste over het dansen: nieuwe bewe gingen worden uitgewisseld onder el kaar, en elke avond oefenen we wat We zitten met een aantal jongens op een kamer, en dan zetten we onze radio aan De jongens blijken bijna allemaal thuis een videorecorder te hebben Als er ook maar ergens een programma is met Electric-Boogie dansen, wordt het meteen opgenomen. Clips, een mu ziekprogramma met videofilmpjes, en Toppop, zijn dan ook populair, evenals de popprogramma's op de Duitse tele visie. Zorgvuldig wordt het dansen irï deze filmpjes keer op keer afgedraaid, bewegingen nagebootst, en ook nieu we passen verzonnen Laatst was er in het programma van Sonja Barend een groepje Amsterdamse jongens dat een straatdans deed. en Nederland ver baasde met die bewegingen Voor mensen die het nooit gezien heb ben lijkt het heel wat, zeggen de jon gens „Je denkt al gauw dat het heel bijzonder is wat je ziet. maar ook als je zelf even oefent, en je hebt aanleg, kun je het ook". BLUFFERS Er wordt afgegeven op de jongens die voor televisie dansten: „Het zijn bluffers. Ze hebben een grote mond en denken dat ze heel wat zijn, maar ze zijn lang niet de besten. Ze zijn alleen de eersten die het dansen op gepikt hebben. Nu ze op televisie ge weest zijn, denken ze dat ze het met een gemaakt hebben, en vragen dan ook zelfs 500 gulden per kwartier als ze ergens voor een optreden ge vraagd worden. Ze hebben nu ook al een eigen manager". Kenneth ziet dit soort zaken niet zo zitten „Dansen is voor ons geen kwes tie van achter het grote geld aanjagen. Dat zal het ook nooit worden Je moet het voor je eigen plezier blijven doen, en niet voor je beroep". William heeft ech ter toch wel enig voorbehoud: „Als ze ons tweehonderd gulden willen geven om ergens te dansen, zeggen we na tuurlijk geen nee. dat zou stom zijn" Kenneth merkt op dat je het dansen net als voetballen zou moeten zien „Kijk, legt hij uit. „je hebt een bal en gaat voetballen, gezellig met een paar vrien den. nou. wij hebben muziek en gaan dan met elkaar dansen Al voor dat er Electric-Boogie was dansten we. Ge woon. je zet de muziek aan en gaat bewegen Er is in Randenbroek een groepje jongens dat met elkaar oefent, moment een hit waar veel scratchen in voorkomt, en waar de jongens graag en Ze hebben een eigen ruimte en oefe nen met elkaar, doen verschillende pasjes, kijken van elkaar af, nemen din gen over en leren van elkaar. Er is niet eén iemand die lesgeeft daar, dat kan ook niet volgens de jongens: „Je hebt een eigen stijl en die moet je ontwikke len Je moet ook aanleg hebben, de een heeft iets wel in zich en de ander niet. en die zal het dan ook nooit leren", zo is Frans van mening Dat verklaart dan ook misschien waarom je nooit of zel den blanke jongens deze dansen ziet doen Muziek is belangrijk voor de jongens. Ze hebben hun eigen favorieten, gaan soms ook naar andere steden om hun platen te halen, vooral de moeilijk te krijgen import-platen. Voor de ingewij den de muziek waar ze het liefst op dansen is snelle muziek, bijvoorbeeld rap-muziek. Het zingen lijkt daar meer op praten, en wordt in een hoog tempo gedaan, met veel electronische geluiden erbij. Momenteel is muziek met de zg. scrat chen erin mateloos populair, en niet al leen bij de jongens, want ook artiesten maken op het moment de ene na de andere plaat met „scratches" erin (Scratches zi|n geluiden die je krijgt als je de naald door de groef heen-en-weer haalt. Malcolm McLaren was de eerste die het toepaste. Een producer uit En geland die met dat plaatje, genaamd „Buffalo calles", een bescheiden hitje had). Rockit. van Herbie Hancock, is op het veelvuldig op dansen Ook muziek van Grandmaster Flash is populair, een zwarte Newyorkse disc-jockey die zich op het platenwerk stortte met een soort rapplaten. De jongens nemen hun mu ziek overal mee naar toe Zo kan het dat er op de Varkensmarkt wel eens groepjes staan te dansen Dit zijn dan weer bekenden van de jongens waar nu mee gepraat wordt. Zelf treden ze weinig op Alleen William en Frans, die uit Tilburg komt, en daar al eens de plaatselijke krant haalde met zijn eigen dansgroepje, hebben al eens vaker er gens opgetreden „Het zijn vooral discotheken waar we het liefst dansen, gewoon voor jezelf Als iedereen zo naar je zit te kijken, krijg ik echt hartkloppingen", zegt Clifton," en dan gaat het ook veel beter dan wan neer je zomaar thuis oefent, met je vrienden of met je broer Je krijgt echt een kick als iedereen je aanstaart" Kenneth vindt het een uitdaging om in je eigen stad op te kunnen treden: „Je moet het zo goed kunnen, dat je je in Amersfoort durft te vertonen met je dan sen Er zijn ook Amsterdammers die naar andere kleine plaatsen gaan om daar even de show te stelen Daar lijkt het dan heel wat." Clifton weet nog dat ze in Spakenburg eens in een plaatselij ke discotheek gingen dansen „Na af loop kwamen al die mensen naar ons toe, en vertelden dat ze het zo mooi hadden gevonden. Er waren er zelfs een paar die een handtekening van ons wilden hebben" „Laatst hebben we een keer in de Witte Zaal opgetreden", zo vertelt William, „in de pauze van een ander programma En al die mensen maar klappen, ze vonden het prachtig, en wilden dat we alles nog een keer deden Dat was wel mooi die keer." „Het is alleen wel zo dat je in Amers foort weinig nieuws ziet", zo vertelt Glenn, „het zijn alleen maar oude din gen" De jongens vinden dat je niet zo maar pasjes over kunt nemen van an deren „Je moet je eigen fantasie ge bruiken, en niet zomaar nadoen Je ei gen mogelijkheden ontdekken, en dan je eigen stijl ontwikkelen", vindt Frans, die ook wel Skating Kid genoemd wordt door zijn vrienden, vanwege zijn voor keur voor het voetenwerk. De jongens krijgen bijnamen als ze gevorderd zijn: William wordt Mister Wave genoemd, en Clifton gaat door voor Little Bandit. Hun radio heet Streetmachine. en ook de termen uit het dansen zijn Ameri kaans Voor de duidelijkheid Electric Boogie is alsof je lichaam vol met energie zit, en er konstant electrische schokken door je lichaam gaan. Het kan ook zijn alsof er golven door je lichaam gaan, die je dan ook eventueel aan een ander over kunt geven Wave-dancing. Of het zwaardere werk Een sping (Engels - De Electric Boogie Dancers voor rondtollen) maken op de grond, als een helikopter, op je hoofd, op je han den of op je rug Break-dansen Verder zijn er nog het robot-dansen en het pan tomime dansen „Je moet nooit één stijl hebben, dat is veel te saai", meent Clifton „Dan ben je ook gauw uitgedanst, en heb je weinig variatie We doen bijna alles in onze dansen, alleen het break-dansen is moeilijk, daar moet je haast een echte atleet voor zijn" Er wordt naar eigen zeggen nooit ge traind op lenigheid en dergelijke. Verha len als zouden in Amsterdam sommige jongens acht uur per dag of meer trai nen worden met „onzin" afgedaan. „Het komt eigenlijk neer op een bandje aanzetten en meebewegen op de mu ziek Als je niets te doen hebt zet je gewoon je streetmachine aan" Hun dansen heeft volgens Kenneth niets met werkloos te maken.Voor ons met tenminste. Wij zitten bijna allemaal nog op school, zijn gemiddeld 16, 17 jaar. In Amerika was dit anders, In New York, en dan vooral in the Bronx, (een achter buurt waar veel kleurlingen wonen en de werkloosheid schrikbarend hoog is), gingen de mensen in plaats van rond te hangen dansen op muziek van de draagbare radio's die ze bij zich hadden als ze in groepjes op de hoek van de straat stonden Na afloop van het gesprek laten de jongens nog wat dansbewegingen zien. Het is te merken dat ze veel geoefend hebben. William doet met verve een marionet na. met de muziek hard op de achtergrond Frans doet een „moon- walkachteruitlopen terwijl het net lijkt alsof je vooruit wilt maar de wind zo hard waait dat je weggeblazen wordt. Nog verschillende andere stijlen passe ren de revue Het verbaast me niets dat deze jongens met hun bewegingen in de discotheken alle aandacht naar zich toetrekken Het is duidelijk dat Electric-Boogie een niet meer te stuiten rage is, gelet op het enthousiasme van de jon gens. Onlangs zijn er zelfs wedstrij den in Utrecht geweest, waar de jon gens ten tijde van het gesprek nos heen zouden gaan. „We moeten we1 eerst even gaan kijken wat die ande ren doen, want als we alleen maar oude dingen hebben gaan we wel af", vindt de groep. „Dan bellen we wel af en zeggen dat een van ons van de trap is gevallen zegt Frans lachend. Als ik wegga staat de muziek weer goed hard aan. De jongens staan bui ten, en maken zo nu en dan een vreemde beweging met hun voeten of handen, iets wat tijdens het ge sprek ook geregeld gebeurde. Ze zijn bezeten van hun dansen, benutten ieder moment, en zijn er bij wijze van spreken dag en nacht mee bezig Over enthousiasme gesproken.. Het zal duidelijk zijn dat deze rage want meer is het tot nu toe niet, nog aan het begin staat. We zullen in de komende tijd zeker meer erover horen, en vooral zien, want het is werkelijk een lust voor het oog. DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De initiatiefgroep TussenTijds heeft plannen voor een recyclingsproject en een re paratiedienst. Dit nieuwste pro- jekt van TussenTijds kan, zo zeggen de initiatiefnemers, werk op gaan leveren voor min stens honderd mensen. Aan vankelijk vrijwilligerswerk, maar in een later stadium wel licht ook betaald werk. Hoe de initiatiefnemers van Tus senTijds zich het projekt concreet voorstellen is thanc nnn nio» a zeggen Aanstaande donderdag (24 november) vindt er in het tref centrum van TussenTijds aan de Stijgbeugel een werkbespreking plaats, waarop de plannen ont vouwd zullen worden Iedere uit keringsgerechtigde - op wie Tus senTijds zich in eerste instantie richt -, maar ook iedere andere belangstellende is op die bijeen komst van harte welkom. Na de inrichting van het trefcen trum en het instellen van de Vrij willigers Vacature Bank is dit het nieuwste initiatief van Tussen Tijds. De werKgroep kan inmid dels steunen op een 25-tal vrijwil ligers. die zich inzetten om uit moeilijke situaties als werkloos heid en arbeidsongeschiktheid nieuwe wegen te vinden voor zin volle aktiviteiten. Dat dat ook in Leusden ten zeerste noodzakelijk is, kunnen de cijfers aantonen. Leusden heeft zich lange tijd kun nen verheugen in een tamelijk laag werkloosheidspercentage hier nog op 6,5 terwijl het lan delijk gemiddelde 13.3 be droeg. De eindstand van septem ber 1983 maakt duidelijk dat Leusden in steeds mindere mate gunstig afsteekt bij het landelijk gemiddelde. Terwijl het landelijk werkloosheidspercentage nu op 17,7 ligt, is dat cijfer voor Leus den 11,5 Dat betekent dat er in Leusden 814 werkzoekenden zijn. Onder hen zijn 304 mensen van jonger dan 23 jaar. Doorgaans vormen die 814 mensen deel van een gezin, wat betekent dat 3000 mensen rechtstreeks met hun werkloosheid te maken hebben. Als men daarbij bedenkt dat te genover iedere veertig werkzoe kenden in Leusden er slechts één betaalde vacature bestaat - en er dus telkens 39 werkzoekenden te leurgesteld zullen worden -. is er alle reden om meer werk te ma ken van vrijwilligerswerk Vandaar ook de aktiviteiten van TussenTijds op het gebied van re cycling en reparatiedienst Het zal gaan om vrijwilligerswerk, dat met behoud van uitkering verricht kan worden. Van schoolverlaters, die enige werkervaring op willen doen tot en met gepensioneerden die ook iets dergelijks nog wel om handen willen hebben, kan men er aan meedoen De werkgroep TussenTijds wil er een projekt van maken, waarbij iedereen een stem in het kapittel kan hebben. Wie er voor voelt kan donderdag morgen deel nemen aan de werk bespreking. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De amuse menthal is weg uit De Ha mershof. De Leusdense exploitant heeft daarmee uitvoering gegeven aan het huurcontract dat met de ABN-bank was geslo ten. De gokhal heeft nog geen nieuw onderkomen gevonden in Leusden. De exploitant is naarstig op zoek naar een geschikte ruimte. De amusementhal vestigde zich aan het begin van dit jaar voor de duur van zes maanden in een pand aan de Smidse in De Hamershof, naast de ABN- bank die eigenaresse is van die ruimte. Gezien de oppositie van sommige bewoners in De Hamershof tegen de gokhal had de bank slechts voor een huurcontract van een half jaar gekozen Aanvankelijk had men een overeenkomst voor de periode van een jaar in gedachten Dat de amuse menthal toch iets langer dan zes maanden in het pand heeft gezeten, heeft volgens de ex ploitant te maken met de schappelijke houding van de ABN, die de gelegenheid bood naar een ander onderkomen voor de gokhal uit te kijken. Een aantal vaste bezoekers van de amusementhal heeft op eigen initiatief 103 handteke ningen opgehaald van voor standers van een dergelijke hal met flipperautomaten en videogames. De verzamelaars denken dat de hal opzettelijk uit De Hamershof is verwij derd. Ze zijn van plan dinsdag 29 november de handtekenin gen te overhandigen aan de burgemeester De afdeling voorlichting van de gemeente weet nog van niks. Volgens de exploitant van de gokhal zit er geen luchtje aan het vertrek van zijn zaak uit De Hamers hof Zodra er een geschikt pand is gevonden, zal de amu sementhal heropend worden AMERSFOORT - Houten koffer kaders van Annelies Pont en acryl schilderijen van Sietse Goverts zijn te zien in de hal van Sint Elisabeth Ziekenhuis tot 15 december. U kunt er elke dag terecht van 8.00 tot 20.00 uur, Ringweg Randenbroek 110. Annelies Pont houdt van de natuur, en ziet met ongenoegen hoe de kwaliteit van het bestaan daarvan door de tech niek wordt aangetast Op geestige wijze relativeert ze haar onvrede door stukjes pure natuur in te kaderen in mechani sche snufjes. In het Sint Elisabeth Ziekenhuis laat ze zien hoe ze aan de gang is gegaan met het thema Als kader kiesl ze de suggestie van een koffer Ze maakt een houten frame met handvat en beslag, en laat de ritsslui ting daarbij een opvallende rol spelen In één koffer heeft ze boneschillen opgesteld, met parmantig kleine stukjes ritssluiting erin Eén koffer is halverwe ge door een overdwarse ritssluiting gapend opengemaakt. In een ander geval is een rits een heel vernuftig bestanddeel van een stuk uitgerolde berkenschors geworden Ze plaatst niet alleen natuurlijke voor werpen als rollende stenen en liguster- wortels in haar frames, maar maakt die ook na met roestige ijzerflarden sug gereert ze op verbluffende wijze zee wier Voor mij zijn er twee absolute hoogtepunten in deze collectie. Het ene is het verrukkelijke schelpenkastje met glazen ruitjes in loden frames gevat, voorzien van beslag en handvat, waar onder groepjes schelpen zijn geëxpo seerd. Het andere is de transparante afdruk van een koffertje, waarvan heng sel en koperen beslag de begrenzingen aangeven, zonder dat er sprake is van echte begrenzing door een houten ka der Van geheel andere geaardheid zijn de acryl doeken met Englese titels van Sietze Goverts Het zijn ruimte exposi ties, poolachtige landschappen, koele benaderingen van kosmische proces sen, inbegrepen in het heelal, spannin gen en bewegingen, oerkrachten, die onze begrippen ver te boven gaan. Sietze Goverts beeldt deze zaken uit in een spel van vlakken, die over en langs elkaar heen schuiven, waarbij het wit van het doek. dat soms nog een aparte textiel structuur heeft ondergaan, een hoofdrol speelt, en de blauwgroene tinten, die heel transparant zijn aange bracht. de diverse vlakken markeren Goverts' etherische landschappen sug gereren de onzichtbare krachten achlei de visueel waarneembare wereld. FAMILIEDAG HUM.VERBOND Het Humanistisch Verbond houdt op zondag 27 november een familie dag. De dag duurt van 10.00 tot 17.00 uur en wordt gehouden in het ge bouw voor het sociaal cultureel werk voor bejaarden in de Nleuwstraat 12. Het programma ziet er als volgt uit: samen koffiedrinken; sinterklaas surplses maken of voor wie daar liever niet aan meedoen teen geza menlijke stadswandeling; koffie maaltijd. 's Middags Is er een optre den van de cabaretgroep „Met vallen en opstaan". Tussendoor is er een muzikaal intermezzo. Deelname aan deze familiedag kost 2.50; kin deren gratis. Men kan zich voor deze dag tot 20 november opgeven bij Joke Dekkinga, De Boskamp 12, 3828 VR Hoogland, tel. 803142. LEUSDEN - Op de Liniedijk ter hoogte van de Leusbroekerweg is een granaat, vermoedelijk uit de Tweede Wereldoorlog, ge vonden. De rijkspolitie heeft de I Explosieven Opruimingsdienst I (EOD) uit Culemborg gevraagd I het projectiel onschadelijk te maken. Het pand naast de ABÏÏaarTSê Smidse waar tot voor kort öe amusementhal in gevestigd was Een makelaar zal het nu als kantoorruimte gaan proberen te verhuren

Leusder Krant | 1983 | | pagina 6