X eurofleur Vagenaar ontving eerste exemplaar an Leusdens kaart- en kwartetspel "Sommige stiptheidsakties sZoenen!w e Haaien komen vrijdagavond en zaterdag huis aan huis Unicef in bibliotheek NOTITIE GEEFT VOORZETTEN AAN DE RAAD Vandaag in de Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Iets exclusiefs? Iets fleurigs? Of geurigs? Dan naar... INTENSIVE CRASH COURSES TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Méér goed nieuws leest u op pagina 12 Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaklle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. êil) ■{Ir p krant DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 15e JAARGANG NO. 60 B&W niet duidelijk over knipperproef stoplichten Volgens burgemeester en wethouders komt het kruispunt Asschatterweg Middenweg in aanmerking voor een beperkte werkingsduur van de verkeerslichten, dat wil zeggen dat ze overdag ook wel eens zullen knipperen zoals nu gebeurt tijdens de knipperproef (Van éen onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het buiten werking stellen van alle ferkeerslichten op de Noorderinslag in de huidige ituatie (vormgeving) is een minder goede oplossing. )at wil niet zeggen dat alle stoplichten op deze weg iverdag moeten blijven branden. Een andere werkings- luur van de lichten of het laten knipperen van een paar erkeerslichten tijdens rustige uren kunnen een alterna- ief zijn. Om het oversteken voor fietsers en voetgan- iers op kruispunten met knipperende verkeerslichten eiliger te maken zouden er vluchtheuvels op de ruisingen geplaatst moeten worden. Deze voorzetten doen bur gemeester en wethouders in een notitie over de proef met de beperkte werkingstijden van de verkeerslichten in Leusden. In het stuk spreken B&W zich niet concreet uit voor het handhaven of stop zetten van deze omstreden knipperproef. Ze zeggen ma teriaal aan te dragen „op ba sis waarvan een discussie en besluitvorming omtrent de werkingstijden van de ver keerslichten kan plaatsvin- her kruispunt Noorderinslag Groene Zoom werden tijdens de knipperproef zeven aanrijdingen geregistreerd, het moment dat de stoplichten niet werkten den". Die duscussie wordt komende dinsdag, 29 novem ber vanaf 20.00 uur, gehou den in de raadscommissie openbare werken en ruimte lijke ordening. In augustus besloot het college van B&W zoals bekend om de verkeerslichten, op enkele na, tij dens de daluren te laten knipperen Dat betekent nog steeds dat de stoplichten slechts tussen 7 30 en 9.00 uur, tussen 11 30 en 13.30 uur en tussen 15 00 en 18 00 uur bran den De reden van deze proef was het feit dat sommige kruispunten op rustige tijden onveilig waren, omdat het rode licht door de ver keersdeelnemers veelvuldig werd genegeerd. ,,Door voetgangers en fietsers, maar ook door automobi listen", schrijven B&W in de notitie die gistermiddag openbaar werd gemaakt Het doel van de proef ws om aan de hand van de praktijk vast te stellen of de verkeersveilig heid kon worden vergroot door middel van gewijzigde werkingstij den van de stoplichten Tijdens de proefperiode werd in oktober overi gens op aandrang van de commis sie openbare werken en ruimtelijke ordening de knipperproef beëin digd op het kruispunt Hamersveld- seweg/Noorderinslag. De veilig heid bij het oversteken van voet gangers en fietsers was er namelijk niet beter op geworden Tegelijkertijd gingen ook de lichten op het nabij gelegen kruispunt Van de Postlaan'Noorderinslag de hele dag weer branden, omdat de stop lichten op beide kruisingen door één installatie worden geregeld RESULTATEN Tijdens de proefperiode zijn er gegevens verzameld over ongeluk ken, snelheids- en verkeersintensi- teitsmetingen In de notitie van burgemeester en wethouders staat dat de rijkspolitie gedurende de knipperproef tien aanrijdingen heeft geregistreerd, waarvan ze ven op het kruispunt Noorderinsla g/Groene Zoom en drie op het kruispunt Asschatterweg Midden weg Voor de duidelijkheid, acht van deze ongevallen gebeurden op het moment dat de verkeerslichten knipperden in het kader van de proef Bij de kruising van de Noor derinslag met de Groene Zoom zijn tijdens de knipperproef stopborden op de Groene Zoom geplaatst om op de voorrangsregeling te wijzen Tot het moment van plaatsing be droeg het aantal ongelukken vier Nadien gebeurden er in een perio de van ongeveer elf weken drie aanrijdingen, waarvan een tijdens de ..knippertijd" en de overige twee in de avond en nacht.Gelet op de beperkte periode van de proef', schrijft het dagelijks bestuur in de notitie, ,,het nog niet beschikbaar zijn van alle informatie over de ongevallen en het gegeven dat wijzigingen in verkeerssituaties ge wenning vergen, maakt het erg -.uuëilijk om conclusies hieraan te verbinden Aangezien in het verle den bij geringe verkeersintensitei ten op het kruispunt Noorderinslag Groene Zoom aanrijdingen zijn ge beurd, valt globaal op te merken dat de situatie als zodanig, los van het al dan niet werken van de verkeerslichten, aanleiding geeft tot ongevallen Op zich is dit gelet op de vorm van beide wegen (die nagenoeg hetzelfde is) te verkla ren". Aan de hand van verkeerstellin gen zijn er ook gegevens beschik baar over de in de notitie zo ge noemde „oversteekbaarheid" van kruispunten voor voetgangers. Uit die gegevens blijkt dat met name het kruispunt Rossenberglaan- Noorderinslag/Groenhouten-noord een zware onvoldoende scoort wanneer de verkeerslichten knip peren Voetgangers komende uit de richting Groenhouten moeten namelijk vier rijstroken oversteken om aan de overkant te komen Dat is een lengte van twaalf meter die zonder vluchtheuvel genomen moet worden. ,,Met name voor kinderen, invaliden en bejaarden moet de situatie als onvoldoende worden gekwalificeerd", menen B&W in de notitie. Voor overste kende fietsers is volgens hen de situatie nog als redelijk te beschou wen. als tenminste de snelheid van de auto's op de Noorderinslag niet boven de 50 kilometer per uur ligt „Juist bij hogere snelheden gaan overstekers te kleine hiaten accep teren, dat wil zeggen, men accep teert een groter risico dan uit een oogpunt van verkeersveiligheid als normaal kan worden beschouwd Die mensen die wat minder vaardig zijn in het oversteken, gaan een dergelijke oversteek als onveilig en als een barrière ervaren", zo staat te lezen in de notitie over de knip perproef. De zogenaamde oversteek baarheid voor voetgangers en fietsers van het kruispunt Hor- sterweg/Hessenweg wordt rede lijk genoemd, terwijl die van de kruisingen Asschatterweg/- Middenweg en Beaufortweg/- Groene Zoom redelijk tot goed worden beoordeeld. Ten aanzien van de werkingstijden van de verkeerslichten op deze drie punten zeggen burgemeester en wethouders het volgende: ,.Op basis van de beschikbare objec tieve gegevens kan geen duide lijke conclusie worden getrok ken. Gelet op de intensiteiten van het gemotoriseerd verkeer zou beperkte werkingstijden (dus soms knipperen, red.) over wogen kunnen worden' Ten slotte zijn er ook gegevens ver zameld tijdens snelheidsmetin gen. Daaruit is gebleken dat bij werking van de stoplichten de auto's een gemiddelde snelheid van 50 kilometer per uur aanhou den, terwijl tijdens het knipperen van de lichten de snelheid onge veer vijftien kilometer hoger ligt. Ontwerp-structuurplan verschenen 3 Interview op Donderdag: Henk van Hoorn over journalistiek en politiek 5 Sportnieuws 6 en 7 Duobak en schillenboer maken Amersfoort milieu vriendelijker 9 Loep op Leusden. Kreyns en film 10 Servicepagina 11 DOKTERSDIENST: 033-941210 Winkelcentrum Hamershof Grutterij 1 - Leusden Tuincentrum: Ursulineweg 14- Leusden-C. BAR-DANCING LARICHE Tuinstraat 99 Veenendaal ELKE ZONDAGMIDDAG BIER/FRIS f 1.25 Tot ziens. een onze verslaggevers) LEUSDEN - Loco- rgemeester Jan Wagenaar ■eft woensdagmiddag uit nden van Haaien- orzitter A. Fieseler het eer- exemplaat ontvangen van Leusdense kaart- en artetspel. Daarmee werd startsein gegeven voor aktie, die de Haaien mor- n en overmorgen gaan «ren. Leden van de Leus- ise zwem- en poloclub zul- trachten bij een huis-aan- is-aktie 1700 van de kaart- ellen te verkopen. De totale oplage van het Leus dense kaart- en kwartetspel be draagt 2500 exemplaren Daarvan is inmiddels een deel verkocht, met name aan de sponsors van het spel. Een aantal Leusdense bedrij ven heeft financiële medewerking aan de totstandkoming van het spel verleend. In ruil daarvoor zijn zij afgebeeld van thema's als historie, wonen, scholen, sport, kerken, ont moetingscentra en dergelijke. Het spel. dat 55 kaarten omvat, kan zowel voor kaarten als kwartetten worden gebruikt. Het idee van een dergelijk spel is afkomstig van de firma Defka Kom- munikatie in Alphen aan de Rijn, die reeds voor verschillende ande re gemeenten dergelijke spelen vervaardigde. In Leusden werd het idee opgepakt door De Haaien die er een middel in zagen om hun financiële situatie te verbeteren. De netto-opbrengst van de speelkaar- tenaktie gaat naar de clubkas van De Haaien De foto's voor het Leusdense spel zijn gemaakt door leden van de amateurfotoclub „Foto Pon on der leiding van de heer Van der Giessen Ook Foto Verwey en Leusder Krant-fotograaf Janus Vis ser verleenden hun medewerking In zijn speechje bij de aanbieding van het eerste spel aan Wagenaar wees Fieseler erop, dat De Haaien lang met de voorbereiding van de ze spelaktie zijn bezig geweest. Hij bracht zijn dank uit aan het groepje Haaten-leden. dat zich hier voor in het bijzonder heeft ingespannen Ook dankte de Haaien-voorzitter de gemeente en met name de afdeling Voorlichting van de ge meente voor hun bereidwillige me dewerking Wagenaar ontving een fraai in gelijst eerste exemplaat van het spel. In zijn dankwoord prees de woordvoerder van het college van B. en W. dit initiatief van de zwem en poloclub Hij wees er op, dat het in deze economisch mindere tijden goed is, wanneer verenigingen in ventief zijn voor wat betreft het vergaren van inkomsten. Dat De Haaien juist voor deze aktie heb ben gekozen, waardeerde Wage naar in het bijzonder, omdat het hier tevens gaat om een stukje Leusden-promotie. De wethouder wenste de Haaien-leden veel suk- ses toe bij de verkoop van de spelen De Haaien komen dit weekend huis-aan-huis met het kaart- en kwartetspel in Leusden-Centrum Dat gebeurt vrijdagavond vanaf 18 30 uur en zaterdag vanaf 10.30 uur Het spel kost 7,50 Een wenskaart uit de collectie LEUSDEN - In de periode van dinsdag 29 november tot en met zaterdag 3 december en van dinsdag 13 tot en met zaterdag 17 september staat er in de bi bliotheek tijdens de openingsu ren een Unicef-stand opgesteld. Ook dit jaar zijn er, behalve een grote kollekte kerst- en wens kaarten, de Unicef-agenda, puz zels, kalenders, het internationa le jeugdkookboek. het advents- boek en vele andere artikelen te koop. Unicef is het kinderfonds van de Verenigde Naties. Jaarlijks ontvan gen miljoenen kinderen en moe ders direkt hulp van Unicef. Unicef geeft hulp aan die landen die hulp nodig hebben, die hulp vragen en die bereid zijn zelf aktief deel te nemen aan projekten waarvoor hulp wordt gevraagd Onafti*nkeli|k nieuwsblad voor de gemeente Leusden iBDUl 8B, Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cem per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage- H)km van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur fteopend. Zaterdags gesloten. Engels, Duits, Spaans, Portugees, Italiaans, Russisch, Nederlands 2 tot 4 weken Inl. 033-729097 Rozendaallaan 9 Leusden-C. Uit handen van Haaien-voorzitter Fieseler ontvangt loco-burgemeester Wagenaar het ingelijste exemplaat van het Leusdens kaart- en kwartetspel.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1