Dé journalistiek be£ het uitstekend doen e staat ni n mem .et. Je hebt i sen die het mensen slecht d die oen" eusder kronfc 'arlementair journalist Henk van Hoorn: Groeneveld heeft ook een bril voor u. Om nou te zeggen dat wij door hebben wat er zich allemaal achter de schermen afspeelt, nee iet is een beetje onzin om politici die hun beloften komen, te verwijten dat ze hun beloften nakomen' Als mensen zeggen dat de hele politiek smerig is, maken ze de weg vrij voor een staatsgreep" («ft 1M Houdt Groeneveld voor ogen 5 DONDERDAG 24 NOVEMBER 1983 interview j? 1 Al twintig jaar is Hisdenaar Henk van Hoorn 9) bezig met parlementaire urnalistiek. Eerst bij RO's radio-journaal, toen |Den Haag Vandaag en de atste vier jaar voor de IRA. Bij de Vara werkte hij ee aan In de Rooie Haan, hter het Nieuws en agsche Bluf. Nu gaat hij de '3. IRA per 1 januari verlaten nwege een conflict met de "Jectie te: MjHenk van Hoorn begon op n twaalfde jaar met het iken van programma's or zijn buurjongetjes, ogramma's waar nooit nand naar luisterde. Op (tienjarige leeftijd kwam hij MIN JON. De Miniatuur tejtigd Omroep Nederland de Avro bleek een rfecte leerschool voor de lio journalistiek; een weg lin het vak te komen die nu I meer bestaat. ,Mijn hobby is mijn beroep «orden. Voor MIN JON di akten we een 61 aal-programma nog ordat dat woord was gevonden. Er zat muziek, orspel, reportage, van >sen nog wat in. Bij radio tv werken zo'n zestig mensen die vroeger MINJON hebben gedaan." Via MINJON belandde hij vrij gemakkelijk bij AVRO's radio-journaal. Daar is hij weggegaan toen de AVRO kleur bekende door voor haar commentaar Dr. F. A. Hoogendijk. hoofdredacteur van Elseviers Magazine aan te trekken. Van Hoorn weigerde Hoogendijk met zijn persoonlijke titels aan te kondigen. Dat kon niet. Van Hoorn zou op die manier het gezag aantasten en er ontstonden moeilijkheden. „Als je nu AVRO's radio-journaal hoort weet je hoe we het twintig jaar geleden maakten. Het is nog steeds hetzelfde." Na AVRO's Radio journaal kwam hij bij Den Haag Vandaag terecht, waar hij negen jaar bleef. In een interview dat ongeveer anderhalf uur duurde legt hij uit waarom hij bij de VARA weggaat en wat hij van de journalistiek en de parlementaire journalistiek in het bijzonder vindt. Een ruzie-maker is hij zeker niet, integendeel zelfs. Wel weet Henk van Hoorn precies wat hij wil en wat zijn principes zijn. ..Voorlopig ga ik een hall jaar bij Radio Rijnmond werken Dal lijkt me leuk. Een geheel onbesmet groepje wat daar aan de slag gaat Met onbesmet bedoel ik dat er nog geen memo's over de tafel vliegen en er geen vetes zijn We gaan daar werken met de vraag op talel hoe we een aardig radio programma kunnen maken, drie uur per dag Als ik het leuk vind blijf ik het misschien wel langer doen Je bent nu ongeveer twintig yaar bezig met parlementaire journalis tiek. Hoe is jou visie op de journalis tiek? ..Die is voortdurend veranderd Ik werd kritischer, linkser, hoewel links is een besmet woord, nie mand weet precies wat 'ie eronder moet verstaan. Kritischer betekent voor mij minder accepteren, vinden dat de wereld niet goed in elkaar zit en het beter willen er die dag in het parlement gebeurd was. Later werd dat tien minuten en kwamen er intervieuws en filmre portages in. Na verloop van tijd waren we met z'n vieren. Toch was het onbevredigend. We moesten het met te weinig mensen doen Een zaak tot op de bodem uitzoe ken was er niet bij. het bleef bij incidentele journalistiek. Maar hoe je het ook wendt of keert, het parlement neemt de essentiele be slissingen In dat licht is een rubriek van vijftien minuten onvoldoende maar mooi meegenomen," Verderfelijk Hoe sta je nu tegenover de politiek en wat gebeurt er op dit moment in het land? ,,Je kunt het koel en zakelijk analyseren en zeggen dat het eni ge wat er gebeurt is dat de regering meerderheid stond op het moment van de verkiezingen achter die partijen In feite doen die partijen wat ze beloofd hebben het korten op de ambtenarensalarissen en uitkeringen, het misschien plaat sen van kruisraketten het is allemaal niks nieuws Het stond in de verkiezingsprogramma's en wordt nu uitgevoerd Opeens is het land nu te klein, dat is raar. Als mensen zeggen dat de hele politiek smerig is. maken ze de weg vrij voor een staatsgreep. Voor welk systeem zou je dan moeten kiezen'? Wat je beter kunt doen is bij de volgende verkiezingen op partijen stemmen die iets anders beloven Het is een beetje onzin om politici die hun beloften nakomen te verwij ten dat ze hun beloften nakomen. Het gaat er wel somber uitzien als de economische crisis doorzet Henk van Hoorn: ,,lk was aangenomen om programma s te maken, niet om memo s te schrijven' trdel oud- USDEN - Na vier jaar tr de VARA te hebben ge it stapt Henk van Hoorn Aanleiding daartoe is een illict bij Achter het iws. Hij had zijn ontslag- if al geschreven toen de bij Haagsche Bluf er nog overheen kwam. Hij It het jammer en had sche Bluf en In de Rooie nog wel een paar jaar n doen. let probleem bij Achter Nieuws was heel simpel, -redacteur Joop van Zijl liever wat ahders gaan omdat het werk hem beviel. Hij stapte op. Op moment vond de VARA- ictie het nodig om alle n uit de zestiger en ze- itiger jaren opzij te schui- en te zeggen: „Wij be ien een nieuwe eindre- leur en wat de redactie an vindt interesseert geen zier." redactie is daarna een jaar bezig geweest om lichte vorm van inspraak imen. Dat gaf een ont- ijke hoop gezeur. Vijfen- intig procent van de tijd je bezig met vergaderen it schrijven van memo's, vond ik de waanzin ten Ik was aangenomen om iramma's te maken, niet |memo's te schrijven en te laderen. Die inspraak n we uiteindelijk niet egen en daaruit heb ik conclusie getrokken en ig genomen per 1 ja- 1984. n die rel bij Haagsche eroverheen kwam had ik len om ook de laatste twee uitzendingen niet meer voor ze te maken. Na een lang gesprek met de directie van de Vara is dat probleem op gelost en doe ik ze nog wel. In december dus nog één uit zending." Knippen De aanleiding voor de rel bij Haagsche Bluf was het volgende grapje dat in het programma ge maakt zou worden ,,Je zag Van Dam. maar de PvdA hanteerde de afstandsbediening Nu nog een kop op zijn rug om hem af te zetten (Dit met betrekking op de wekelijkse column die Marcel van Dam in het VARA-programma ..Achter het Nieuws" heeft.) Henk van Hoorn ,.Dat was de aanleiding, maar in feite ging het om het knippen in de uitzending door Jan Nagel (groepsleider TV) Ik vind dat je pas mag knippen in een programma als de wereld zo'n beetje vergaat, als er rampen drei gen te geschieden Een grapje kan ik met de beste wil van de wereld niet als zodanig beschouwen Dus je knipt niet. zeker niet als je van te voren de gelegenheid hebt gehad om te zeggen of je dat grapje al dan niet leuk vindt Als vooraf was gebleken dat men dat grapje er niet in wilde hebben denk ik niet dat ik daar een punt van gemaakt zou hebben Wat nu gebeurd is kan natuurlijk niet. Het is bij VARA-televisie op dit moment, zo dat de PvdA en het FNV voorop staan en vrij kritiekloos worden benaderd. Ik vind dat wei nig meer met journalistiek te maken hebben. Dus moeten ze maar jour nalisten in dienst nemen die dat wel willen doen. Het is een hele duide lijke koersverandering van de VA RA Tot begin dit jaar was de VARA een omroep waar alle mensen die progressieve ideeën hadden aan hun trekken konden komen Met deze nieuwe koers hoopt de VARA dat al die mensen die op de PvdA stemmen, automatisch voorde VA RA zullen kiezen. Dat automatisme bestaat allang niet meer. Je kunt niet proberen de rooie familie van vroeger te herstellen Dat was vroeger, niet nu Heb jij een oplossing? ,,Ja, kwaliteit leveren, dat is de enige redding. En niet proberen een met een links sausje overgoten Tros of Veronica te worden. Dan denk ik veel meer aan de VPRO Die kun je verwijten dat ze te elitair bezig zijn, maar daar worden wel zo nu en dan programma's ge maakt die andere omroepen niet maken. Dat moet de VARA ook doen, vind ik Veel mensen die er werken zouden het kunnen, maar krijgen de kans niet omdat de leiding toevallig tot een andere koers heeft besloten Niet voor niks zie je nu mensen weggaan. Dat zijn mensen die zich niet in de nieuwe koers kunnen vinden Het zou mooi zijn als er geluisterd werd naar de program mamakers Op een gegeven moment is er een totaal-plan gekomen waarin de nieuwe koers uiteengezet werd Het bedrijf heeft dat plan tot de grond toe afgebroken Daarna is het plan een beetje veranderd maar niet in essentie. Dus al die inspraak, die zogenaamde in spraak heeft totaal geen invloed gehad (zuchtend) Ik merk het wel.' Eigen belang Wat vind je van het commentaar dat Marcel van Dam in Achter het Nieuws geeft. Je hebt ooit gezegd dat de pers er is om de politiek te controleren en dat het dus onzin is om een politicus op die stoel te zetten. ..Je ziet nu dat het onzin is Marcel van Dam zit in een hoekje van het decor en op een gegeven moment krijgt hij het woord en houdt dat vervolgens 2 a 3 minuten lang. Hij kan daar allerlei meningen verkondigen en daarna gaat het programma verder zonder dat er iets met die mening gedaan wordt Het is best aardig om een com mentaar in je programma te heb ben. maar politici hebben belan gen. bijvoorbeeld het belang van de partij en het eigen belang Er hoort dus een journalist naast te zitten die zegt ..Meneer Van Dam u heeft het wel leuk verteld, maar zullen we het er even over hebben wat u nu precies gezegd heeft? Ik heb m een commentaar horen geven over het feit dat dit kabinet zo vreselijk groepen mensen uit elkaar speelt en dat een nieuw gegeven was Toen dacht ik: gut. hoe zat dat ook alweer met de ziektewet Was dat niet een voor stel van Den Uyl? Dat soort vragen wordt niet gesteld. Een politicus is er om politieke beslissingen te nemen. De pers maakt dan wel uit of die beslissing deugt of niet Dat zijn twee geschei den functies. Je kan net zo goed zeggen dat je kamerleden en mi nisters op één hoop kunt gooien Vermenging van die functies leidt tot onduidelijkheid Je ziet dat nu gebeuren bij Achter het Nieuws en dat is een slechte zaak." Hoe zit het met de loyaliteit die jij ten opzichte van de VARA, volgens Marcel van Dam, zou moeten op brengen? (verontwaardigd) „Luister eens, ik heb vier jaar lang al het mogelijke gedaan voor de VARA wat in mij was. Ik het talloze programma's voor ze gemaakt, zes a zeven dagen per week voor ze gewerkt. Ik geef nu en in andere interviews antwoord op vragen als waarom ga jij de VA RA verlaten? Loyaliteit heeft daar niets mee te maken. Ik vind het bovendien eng om loyaal te zijn aan een organisa tie, dat doe ik niet gauw. Alle fouten die een organisatie maakt zou je ook moeten gaan verdedi gen. Dat is onzin en ook heel slecht voor de organisatie. Ik brand geen personen af. er liggen nog pakken memo's, waar ik zo uit zou kunnen citeren om te laten zien wat sommige men sen voor onfatsoenlijks hebben uitgehaald. Dat is niet belangrijk. Het gaat er om. of je het met een bepaalde lijn die een organisatie uitstippelt eens bent. Dat ben ik niet en heeft niets met loyaliteit te maken of ik dat wel of niet naar buiten wil brengen.'' Visie7 Dé journalistiek bestaat natuurlijk niet. Je hebt mensen die het uitstekend doen en mensen die het slecht doen Maar dat is in ieder vak zo. Ik denk wel dat de journalis tiek in Nederland door te weinig mensen beoefend wordt Als je bijvoorbeeld naar de parlementaire redacties kijkt dan geloof ik dat het Algemeen Dagblad en Telegraaf er de meeste mensen hebben rondlo pen. Een Volkskrant en een Trouw moeten het met veel minder doen Als je ziet welk gebied ze moeten bestrijken dan kun je op je vingers natellen dat dat helemaal niet kan Zelfs als je je beperkt tot de hoofd zaken kun je journalistiek niet goed functioneren Je zou met veel meer mensen aan de slag moeten, je vastbijten in bepaalde onderwer pen. Nu leidt het alleen, maar tot oppervlakkigheid Dat er wel eens een keer een uitstekend verhaal uitrolt is omdat sommige journalisten wat vasthou dender zijn dan anderen en ge woon de ruimte scheppen om twee of drie weken voor een verhaal op pad te gaan. Om nou te zeggen dat wij door hebben wat er zich alle maal achter de schermen afspeelt, nee Bij de televisie is het nog veel erger Bij de VARA. het journaal en Den Haag Vandaag wordt nogal wat aandacht besteed aan het par lementaire gebeuren De rest van de omroepen hebben niemand in Den Haag zitten Toen ik in '73 bij Den Haag Vandaag kwam waren we met z'n tweeën, Ton Planken en ik We hadden drie keer per week vi|f minuten zendtijd. een aantal maatregelen neemt en daarin gesteund wordt door het parlement. Hele grote groepen van de bevol king blijken het daarmee oneens te zijn en manifesteren zich Ik denk echter dat er fundamenteel iets ergers aan de hand is. namelijk dat mensen politiek niet meer zien als een middel om beslissingen te nemen, maar als een verderfelijk iets. Iets smerigs waarvan het eni ge doel is zoveel mogelijk mensen onderuit te halen Mensen gaan zich afkeren van de politiek en dat is gevaarlijk. Ik begrijp wel dat als je met bepaalde maatregelen niet eens bent. je gaat zeggen dat de mensen die die maatregelen ne men niet deugen. Maar het is een heel gevaarlijke weg omdat er geen Maar daar geloof ik niet in Ze gaan gewoon zoeken naar oplossingen zoals: arbeidstijdverkorting AÏIes mondt uit op een keurig compro mis." Ben ye naar Oen Haag geweest? ..Wanneer'1 Op 29 oktober ..Nee (heel beslist) Waarom nref? „Ja, ja.(lachend).dat is dezelfde als die huisvrou wen die tegenwoordig de vraag krijgen: „En waarom werk jij niet?" Ik hou niet van dat soort menigten, een cli ché-antwoord maar ik vind het echt vreselijk. Ik heb wel de hele dag naar de radio en de televisie geluisterd en ge keken. Ik vind het wel goed dat er gedemonstreerd wordt." Denk ye dat het iets uithaalt7 „Nee, absoluut niets. Zo werkt het niet. Je ziet het aan de uitspraken van Lubbers en die anderen die beslissin gen nemen. Zo van „mooi hoor een demonstratie" maar het is maar een heel klein percentage dat er zo over denkt. Ze vinden altijd wegen om de argumenten die op de demonstratie werden ge bruikt te omzeilen, te bagatel liseren. Niemand zegt „Goh, er zijn 500.000 mensen op straat geweest, dat is toch een ernstig teken. Wat ze dan wel onderschat ten is dat een deel van die 500.000 mensen bereid zijn om op het moment dat die raketten in Woensdrecht ko men blokkades te gaan uit voeren. Dat is veel ernstiger. Misschien doe ik daar wel aan mee. Dan belet je iets en heb je daadwerkelijk het ge voel dat je met iets bezig bent." Een modieuze bril van bekende ontwerpers. Het Optiek- Gilde heeft oog voor de laatste ontwikkelingen. Volgt de inter nationale mode op de voet De collecties worden met zorg samengesteld en opgebouwd uit een internationaal aanbod De Groeneveld-opticien is in het bezit van de modernste oog- meetapparatuur. Correcte bediening en oprechte interesse voor het vak, zijn kenmerken van de Groeneveld-opticien. De grootste trots is het enorme assortiment Aanseskxcn wj her Van prettig voordelig tot hoogst exclusief. y. -v Modebrillen voor jong en oud. Op alle °^V correctiebrillen 1 jaar gratis garantie! Welkom. Bij de Groeneveld-opticien. Poot zekerheid en service, deGUde-Opriden. Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5